PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POLITIEK BERAAD OVER RHODESIË EN NAMIBIË Structuurplan wijzigingen in voorziet centrum ingrijpende Terneuzen minikrant Russische vlieger landt in Japan met ultra-geheime MIG-25 PvdA-bestuur wil herstel van vrij loonoverleg Overeenkomst Kissinger- Vorster: vandaag CNV steunt niet-blanken in Zuid-Afrika SOWJET-VLIEGER WIL POLITIEK ASIEL IN VS Rijk wil steun beveiliging KLM beëindigen BEROEP OP REGERING Gentse rechter: eerst ommetje pagina 2 219e jaargang no. 212 Dinsdag 7 september 1976 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertenties ZONDER WINSTOOGMERK. (Van o\ize speciale verslaggever) ZURICH - Premier Vorster van Zuid-Afrika en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger blijken de weg te hebben geplaveid voor nieuwe constructieve besprekingen over de politieke toekomst van zuidelijk Afrika. Een veelheid van onderhandelingen zal tot stand worden gebracht, met als eerste doel een zwarte meerderheidsregering g te vestigen in Rhodesiê zowel als in Namibië. Een hulpprogramma, dat enkele miljarden zal belopen, staat op stapel om de armoede te verkleinen en de economische spankracht te vergroten. Dew van wereldbelang: zijnde perspec tieven werden maandag geopend na af loop van het driedaags overleg tussen dc beide staatslieden in het Zwitserse Zurich. Zowel de Zuidafrikaanse minister-president als de Amerikaanse bewindsman verklaarden tegenover de Internationale media dat er goede vooruitgang was geboekt De eerste ge spreksronde tussen Vorster en Kissin ger vond nog geen drie maanden gele den plaats in de omgeving van Mun- Zoopen en zelfs detaillistisch het optre den van Kissinger was, zo benepen bram zijn gesprekspartner over Slechts één keer schoot Vorster uit zijn slof Dat was toen hij het apartheidsbe leid verdedigde tegenover een vragen steller die de uitspraak van de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken aanhaalde dat de Zuidafrikaanse stmenlevingsfilosofle in strijd is met de menselijke waardigheid. Apartheid Iemand die dit zei, aldus de premier, had niets van de „eigensoortige ont wikkeling" begrepen, waarmee de po litiek van de thuislanden wordt aange duid, „Dit beleid was geen negatie van dimenselijke waardigheid, maar juist «cntrkenning ervan". Wie, vergeleken met tien jaar geleden - toen Vorster het roer van het Zuidafrikaanse schip van staat overnam - de positie van de „bruinmens, de zwartmens en de In diër" in ogenschouw nam, zou niet an ders dan tot de conclusie kunnen ko men dat de „eigensoortige ontwikke ling" zeer goed werkt Kissinger wond er geen doekjes om. toen hij verklaarde dat Washington eri Pretoria niet onder één hoedje speelden. Ook deze tweede gespreksronde met Vorster was ingegeven door de opstel ling van de zogenaamde frontlijnstaten (Tanzania, Mozambique, Botswana en Zambia - met Angola heeft Washington door de Cubaanse interventie nog geen contact) die de Verenigde Staten om bemiddeling hadden verzocht. Dat ge beurde nadat William Schauferle, de Amerikaanse staatssecretaris van Afri kaanse aangelegenheden, de nodige be zoeken aan die landen had gebracht. De Amerikaanse bewindsman, die de problemen in zuidelijk Afrika als „zeer complex" kwalificeerde, formuleerde het standpunt van Washington en naar zijn vaste overtuiging ook van Londen, ais volgt: - 1. Indammen van het geweld in Rho desiê - het grootste politieke zorgen kind - en Namibiè". - 2. Het voorkomen van buitenlandse inmenging, waarbij het communstische blok net niet met name werd genoemd. - 3. Een zwarte meerderheidsregering op zo kort mogelijke termijn in Rhodesiê en Namibiè - 4. Garanties voor de blanke minderhe den in die landen. - 5. Economische hulp om meer wel vaart te kunnen brengen. „Geduld, goede wil en toewijding waren nodig om zuidelijk Afrika in de richting van een vreedzame ontwikkeling te stu ren". aldus Kissinger Sleutel Geen van beide staatslieden wilden toegeven i er in Zurich in principile zin ovei net apartheidsbeleid van Zuid-Afrika gesproken was. Wel wilde Kissinger verklaren dat Pretoria de sleutel in handen heeft voor de oplos sing van de problemen in het zuidelijk deel van Afrika. De samenspreking lussen Kissinger en Vorster in Zurich luidt een lange reeks van nieuwe onderhandelingen in. De Zuidafrikaanse premier gaat praten met zijn Rhodesische ambtgenoot Ian Smith en het is met uitgesloten dat ook de Amerikaanse bewindsman hierbij betrokken wordt. Pretoria lijkt zeer binnenkort de plaats van samenkomst te worden In Genève zal. naar verluidt tenminste, op korte termijn een multiraciale confe rentie over de onafhankelijkheid van Namibi'plaats vinden. De huidige be- sppprekingen in Windhoek zouden hierdoor overvleugeld worden, omdat ook de in Algerije zetelende bevrij dingsbeweging Swapo aan de Geneefse onderhandeling zou deelnemen. vorster verklaarde in dit verband - hij wa. ''■lidelijk uit op binnenlands poli tiek uect - dat zijn regering nooit met de Swapo ide verzetsbeweging in Nami bië) zal onderhandelen. Hij zwakte dit overigens weer af door naar voren te brengen dat Zuid-Afrika Namibië zijn onafhankelijkheid gunt en dat de stammen daar moeten uitmaken op welke wijze het zelfbeschikkingsrecht moet worden verkregen. Kissinger is maandagmiddag naar Londen vertrokken om premier Callag- han over zijn besprekingen met Vorster in te lichten, vandaag komen Parijs en Hamburg aan de beurt - Giscard d'Es- taing dus en Helmut Schmidt - waarna de terugreis naar Washington zal wor den aanvaard. Van het standpunt van de maandag in Dar es Salaam bijeen gekomen kleine Afrikaanse top, bestaande uit de presi denten van de frontlijnstaten, die zo wel de leiders van de Rhodesische als de Namibische bevrijdingsbewegingen hebben uitgenodigd, zal afhangen of de Amerikaanse bewindsman alsnog een pendel door Afrika begint Schauferle is opnieuw de man die de situatie zal moeten evalueren, want bij is onmid dellijk na de Zurichse gespreksronde naar Tanzania gevlogen. ZURICH- De Amerikaanse minister i buitenlandse zaken Henry Kis singer tri drukt hier de hand van de Zuidafrikaanse premier Vorster voor de aanvang van de besprekin gen maandag in hotel Dolder in Zu rich over de toestand in Zuidafrika en Rhodesiê. Links de Zuidafri kaanse minister van buitenlandse zaken Hilgard Muller. GROTE POLITIEKE CONSTERNATIE IN JAPAN UTRECHT (ANP) - Het Christelijk Na tionaal Vakverbond heeft in een uit voerige brief aan premier Vorster van Zuid-Afrika sympathie uitgesproken met en steun betuigd aan de strijd van de niet-blanke bevolking voor sociaal- economische gelijkberichtiging. In de brief, waar de verbondsraad zich unaniem achter heeft gesteld, zegt het CNV dat de systematische toepassing van de apartheid, onder meer door mid del van een discriminerende wetgeving Gedeputeerde staten van Zeeland zijn van mening dat het arseenhoudend af- n de NSM kan blijven. schandaal De vliegers van het gekaapte vliegt vinden het versperren van de landl 1een grof schandaal. ideaal Opinie: kamervoorzitter Anne Vonde ling, auteur van het nieuwe boek Tweede Kamer, Lam of Leeuw', schetst het proflei van de 'ideale minister'. dansen Jacques Cats heeft het in zijn rubriek ■Hoort-aet-schrijft' over het opheffer.i van de dansschool Meeuse in Middel burg. uitdaging weg O^Jje-Toekomstploeg hield op te be- tij! NCRV-televiae brengt programma ovei DJI uilenspiegel, radio- en televisiepro- Somma's, strips pagina 13 rem Hete romer remde stijging van de omzet E®? herenconfecüe; beurs-financiên- economie. TOKIO (UPI/DPA) - Een luitenant-vlieger van de Russische luchtmacht heeft maandag grote diplomatieke opschudding ver oorzaakt door zijn ultrageheime MIG 25 'Foxbat', naar hij zegt, wegens brandstofgebrek neer te zetten op het vliegveld van Hako date op het Noordjapanse eiland Hokkaido. De vlieger zegt politiek asiel in de Verenigde Staten te wensen. Men is er echter niet zeker van of hij dat werkelijk wil, of alleen maar bang is naar zijn land terug te keren. tijd) dat de naam van de SowjeLvlieger Viktor Ivanovitsj Belenko is. De lulte- nantheeft totnu toe geweigerd zijn leef tijd te noemen en wil ook niet zeggen tot welke luchtmachteenheid hij behoorde. Volgens de politie zullen Amerikaanse noch Japanse militaire autoriteiten tot het vliegtuig worden toegelaten. Het toestel staat onder controle van de poli tie en die zal elk verzoek afwijzen. Een indicatie voor de superieure eigen- Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken heeft maandag verklaard dat er nog geen besluit genomen is over het verlenen van politiek asiel aan de Rus sische vlieger. „Wij zijn in contact met de Japanse regering. De kwestie is in studie," aldus de woordvoerder. Gevraagd naar de toekomst van MIG 25 in Japan, zeiden functionarissen in Washington, dat dat een Japanse aan gelegenheid is. Men verwacht echter dat het Japanse of Amerikaanse militaire personeel weinig tijd verloren zal laten gaan bij het fotograferen van het toestel en zijn moderne elektronische en aëro dynamische uitrusting. In NAVO-kringen in Brussel zegt men dat het van enorme betekenis kan zijn dat er een MIG 25 in handen van het westen is gevallen. Men is vooral be- meuwd naar de radaruitrusting. Men herinnert eraan, dat de MIG 25 al op grote hoogte over West-Europa is gevlo gen met een snelheid van 3.2 maal die van het geluid, waarschijnlijk om de reacties van de westelijke verdediging l te beproeven. Moskou weigert commen taar op de zaak te geven Het ministerie van buitenlandse zaken in Tokio onthulde dinsdagochtend (pL schappen van de 'Foxbat' is wat er ge beurde toen hij het Japanse luchtruim binnenvloog De radar pikte het Russi- sche toestel op toen het zich boven de Japanse zee bevond, op een koers in de richting van Hokkaido. Twee Phantoms van de Japanse lucht macht stegen op om de 'Foxbat' te on derscheppen. Zij raakten het spoor ech ter bijster en het eerstvolgende wat men van de Rus hoorde, was dat hij al op Hakodate was geland. Op de luchthaven van Hakodate ont- stond grote paniek toen de 'Foxbat' zonder enige waarschuwing als een zil veren kogel over de landingsbaan suis- TOKIO - De Russische luitenant- vlieger, die zijn ultra-geheime MIG- 25 op een Japans vliegveld neerzette is hier gefotografeerd in zijn vlieg pakmet zonnebril, terwijl hij in een politie-auto wordt weggevoerd. Toen hij uit zijn vliegtuig stapte gaf hij te kennen naar dc Verenigde Staten te willen. de. Die was tekort, de piloot maakte een 'overshoot' en kwam ondanks het ge bruik van twee remparachutes achter de landingsbaan tegen twee radarscho tels tot stilstand. De vlieger klom met getrokken pistool uitde cockpit van zijnlicht beschadigde kist en loste een waarschuwingsschot om de op hem roeracende brandweer wagens en politieauto's op afstand te houden. Hij bood overigens geen verzet toen de politie hem even later meenam voor on dervraging. Van de luchthaven is de vlieger inmid dels overgebracht naar Hakodate-stad. vanwaar hij volgens ingewijden op korte termijn naar Tokio zal vertrekken. De luchthaven van Hakodate is inmid dels door een politiecordon voor kijk- lustigen ontoegankelijk gemaakt. Verborgen Politieke waarnemers zijn van mening dat de Japanse regering zal proberen de 'Foxbat' voor de blikken van alle nieuwsgierigen verborgen te houden. Tokio, aldus deze waarnemers, zou niet genegen zijn de betrekkingen met Mos kou op het spel te zetten door de MIG-25 vrij tc geven voor belangstellende in lichtingendiensten. Het Japanse ministerie van buiten landse zaken weigerde alle commentaar zolang niet duidelijk is wat de vlieger precies wil.De MIG-25 is het modernste operationale gevechtsvliegtuig van de Russische luchtmacht Alleen de Lockheed SR-72 overtreft de prestaties van de MIG-25, met zijn top van 3,5 mach en een vliegplafond van 27.000 meter. Dit toestel is echter geen onderscheppingsjager, maar een spio- nagevliegtuig. SCHIPHOL (ANP) - Indien de onder handelingen met het ministerie var op sociaal-economisch gebied, heeft ge- justitie niet spoedig resulteren in een leid tot een volstrekte bevoorrechting nieuwe regeling, dan zal de KLM per I en veiligstelling van de belangen van de oktober niet meer kunnen rekenen op blanke werknemers. „Hoewel de eco- de veiligheidsagenten, gerekruteerd nomische ontwikkeling in belangrijke uit marechaussee, douane en rijkspoli- mate afhankelijk is van de inzet van de tie, die het ministerie van justitie tol zwarte werknemers, missen zij de wette- nu toe op rijkskosten heelt geleverd ÜJke mogelijkheden over hun eigen Op veie KLM-vlucnten, hoewel niet op rechtspositie mee te praten en te beslis- alle. reizen al enige jaren velligheidsa- sen," aldus het CNV. genten mee. Het betreft hier enkele tien- Het zegt verder ervan overtuigd te zijn tallen, die het ministerie van Justitie ie- dat het apartheidsbeleid, zoals dat in de vert en voor wie het rijk die salarissen loop der jaren vorm en inhoud heeft ge- betaalt, alsmede een onbekend aantal kregen, in strijd is met bijbelse normen leden van de KLM-bedrijfsbeveiliging. en waarden omtrent het menselijk sa- Per 1 september zou echter het aantal menieven. agenten van het rijk worden gehalveerd gen verandering ten goede is volgens en per 1 oktober zou de KLM de beveili- qNV aueen maar mogelijk door er- ging geheel voor eigen rekening moeten kenning en toepassing van het beginsel gaan uitvoeren. der gelijkwaardigheid. AMSTERDAM (ANP) - Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid wil herstel van de vrije onderhandelingen over het arbeidsvoorwaardenbeleid tus sen werkgevers en werknemers. In een maandagavond uitgege ven verklaring dringt het par- DRASTISCHE UITBREIDING VOETGANGERSDOMEIN IN CENTRUM VENDET AAN 'DE BLOKKEN' EN SLOOP PANDEN WESTZIJDE MARKT TERNEUZEN - De Temeu- zense binnenstad zal in de toe komst een aantal ingrijpende wijzigingen ondergaan. Het ontwerp-structuurplan 'Stads centrum Terneuzen' houdt re kening met een forse uitbrei ding van het voetgangersgebied (over de Axelse Dam heen tot aan de Van Steenbergenlaan). Bovendien wordt gedacht aan de sloop van een aantal panden aan de westzijde van de Markt. Daardoor komt de Brouwerij straat te vervallen. Een deel van de Markt wordt omgevormd van parkeergebied tot voetgan gersdomein. En verder is op de blokken een fikse ruimte gere serveerd voor de bouw van een Vendet. Over het braakliggende Java zijn de plannen minder concreet. Duidelijk is wel dat daar in de toekomst onder meer woningbouw zal worden ge pleegd. Het ontwerp-structuurplan is maan dag door de gemeente in de openbaar heid gebracht. Overigens is het plan al in verschillende vergaderingen (onder meer van de wijkraad) besproken. Het plan dat nu op tafel ligt isde voltooiing van het ontwerp-plan van maart 1976 en tegelijkertijd het eerste complete ontwerp-structuurplan 'Stadscentrum Terneuzen'. In het plan zijn gegvens, wensen en suggesties verwerkt, die naar aanleiding van het CIMK- onderzoek (in 1975). het verkeersonder- zoek (eind 1974) en verschillende ideeën van de afdeling stedebouw/planologie van de gemeente naar voren waren ge bracht. Volgens de samenstellers geeft het plan een idee van de ontwikkeling van de binnenstad van Terneuzen „De nadruk wordt gelegd op het idee. immers veel suggesties kunnen wel als vaststaand worden beschouwd, doch één en ander, zoals bijvoorbeeld de plaats voor de ves tigingvan een Vendet,zalpasnaoverleg met het te vestigen bedrijf tot stand komen". Wanneer de rondweg, vanaf de rotonde bij het Julianaziekenhuis via de Van Steenbergenlaan en het Schuttershof- gebied en via de Axelse Dam richting sluizen, gereed is. ontstaat de mogelijk heid een belangrijk deel van de Axelse- straat direct bij het huidige voetgan gersgebied te trekken. De rondweg gaat dan westelijk van de huidige dam over de oostelijke kanaalarm heen. Met de aanleg van die nieuwe dam (in concrete komt het neer op een forse verbreding van de Axelse Dam in westelijke rich ting) is dan wel een vermindering van het aantal ligplaatsen in de kanaalarm gemoeid. In het structuurplan wordt er van uitgegaan dat er in totaal zeven of acht ligplaatsen zullen moeten verdwij nen. Dat is wel heel wat minder dan wanneer de aanvankelijke plannen uitgevoerd zouden zijn. Aanvankelijk namelijk lag het in de bedoeling van de plannenma kers om de weg Schuttershof- Schependijk veel westelijker over de kanaalarm aan te leggen In dat geval zou de aanleg zeker zo n 50 tot 60 lig plaatsen hebben gevergd. Wanneer de huidige wegen op de Axelse dam hun functie door de aanleg van de nieuwe rondweg verliezen, kan de dan vrijkomende ruimte bij de promenade in de Noordstraat worden getrokken. Aangezien ook een deel van de Axelse- straat (tot aan de Van Steenbergenlaan) straks nauwelij ks nog een verkeersfunc tie heeft, wordt ook dat deel omgevormd tot voetgangersdomein. Ingrijpend is verder de aanpak van de Markt Wanneer de suggesties van het ontwerp-structuurplan worden ge- (Slot zie pagina 7 kolom l) tijbestuur er bij de regering op aan zo spoedig mogelijk initia tieven te ontwikkelen waardoor het overleg over het arbeids voorwaardenbeleid voor 1977 tijdig op gang wordt gebracht. Dit overleg heeft altijd in de herfst plaats en bij het zoeken naar afspraken over dat arbeidsvoorwaardenbeleid op centraal niveau tussen de vakorganisa ties en de organisaties van werkgevers speelt het kabine tr vaak een belangrijke roL Vorig jaar kwamen werkgevers- en werknemersorganisaties er niet uit, waarna de regering per 1 Januari voor een half jaar een loonmaatregl afkon digde Rond één juli werd er opnieuw stevig onderhandeld maar ook toen was het resultaat een loonmaatregel van de regering en wel tot 31 december van dit jaar Iedere werknemer kreeg er per 1 juli 30 per maand bij. Het partijbestuur van de PvdA zegt verder dat zo spoedig mogelijk de ver trouwensrelatie tussen het kabinet en de vakbeweging moet worden hersteld, juist nu een aantal progressieve voor stellen van het kabinet, zoals de vermo- gensaanwasdeling. de wijzigingen in de wet op de ondernemingsraden, de grondpolitiek en de besturing van de economie in een beslissend stadium zijn gekomen. Libische agenten in Egypte aangehouden CAIRO (DPA) - In Egypte zijn vier Libi sche agenten aangehouden, ze is offi cieel in Cairo meegedeeld. Zij worden verdacht van medeplichtig heid aan de aanslag op een trein in Alexandriè, waarbij 14 augustus acht mensen het leven lieten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1