Landelijke alcoholcontrole was voor Zeeland niet schrikbarend Landbouw derft honderd miljoen Klacht tegen Cruson bij arbeidsinspectie Jongen (8) verongelukt [PZC/p Peren veiling in Burgh werd zaterdag unieke gebeurtenis AMBASSADEUR OPENDE DE NEDERLANDSE WEEK GENT Mercury, almanak Fietser (51) verongelukt H. Scheltema kreeg eremedaille stad Gent houdt'm NVVNKV: „TOCH VATEN UITGEBRAND VANDAAG EEN NADER ONDERZOEK BRESKENS - Informatie van werkne mers heeft ertoe geleid dat de indu striebonden van 't NW en 't NKV een klacht hebben ingediend bij de arbeid sinspectie in Breda tegen het Bres- kense bedrijf Cruson BV. Naar de vijf tien werknemers tegenover de vak bonden hebben verklaard, zijn op het metaaloppervalkteveredelingsbedrijf afgelopen week toch chemische vaten uitgebrand. Dat is in strijd met het ver bod dat onlangs is neerelegd in een ko ninklijk besluit. Van de zijde van de firma gebroeders Cruson wordt echter ontkend dat er op het terrein vaten zijn uitgebrand. De gemeente Oostburg heeft vrijdagmid dag al op de beschuldiging gereageerd door het instellen van een onderzoek. Daaruit is niet gebleken dat het konink lijk besluit is overtreden. De arbeidsinspectie uit Breda zal van daag, maandag, bij werknemers van het bedrijf gaan informeren of er vaten zijn uitgebrand. Districtsbestuurder G. H. Schneiders van de industriebond NW zegt dat de bonden bij de arbeidsinspectie aan de bel hebben getrokken naar aanleiding van uitlatingen die werknemers van Cruson BV donderdagavond tijdens een vergadering hebben gedaan. De heer Schneiders: „We hebben de mensen het ZEEUWSE Worst Het huis ivas vol ooms, tantes, opa's, oma's en nog meer oude mensen. Het meisje van vijf was volstrekt onder de indruk van zoveel ouderdom tij dens één visite. Van haar moeder kreeg ze een schaal met lekkere hapjes m haar handen gedrukt Het meisje zelfwas zelfbijzonder ge brand op de blokjes salamiworst. En laat nou een oude oom, wijzend naar die wordt, vragen of er toch geen knoflook in zit. „Want dan mag ik het niet hebben, want m'n maag is ook niet meer wat-ie geweest is". Het meisje snelde naar haar moeder. „Zeg, als je oud wordt, mag je dan geen worst eten''". advies gegeven de werkzaamheden die in strijd met het koninklijk besluit zijn niet uit te voeren. Werknemers die het toch doen handelen erg dom. Je moet niet uit gaan van het ene uitgangspunt: werkgelegenheid, maar van twee uit gangspunten: behoud van de werkgele genheid en verbetering van de werkom standigheden. We hebben bij de arbeid- inspectie gereageerd omdat ik niet kan aannemen dat vijftien werknemers tegen ons staan te liegen". Volgens de heer Schneiders wordt het uitbranden 's ochtends gedaan, 's Mid dags zijn ze bang dat er een mannetje van de arbeidsinpectle langs komt. hebben de werknemers gezegd", doet de NW'er uit de doeken. Zoals bekend moest gebroeders Cruson enige tijd geleden de werkzaamheden stilleggen van de kroon, die een beroep van de inspecteur voor de milieuhy giëne in Zeeland tegen de gemeente Oostburg, die het bedrijf niet wilde slui ten om milieu-hygiënische redenen, ge grond, achtte. ZUIDDORPE - Zaterdagmid dag even na half twee is de 8-jarige Frank Buijsse uit Zuiddorpe in de buurt van zijn woonplaats bij een verkeer songeval om het leven geko men. De jongen fietste over de Oudepolder- seweg. Op het moment, dat een perso nenauto, bestuurd door W.E.de V. uit Westdorpe, tegmoet kwam. wilde hij uitwijken naar de rand van de weg. Vermoedelijk is de jongen daardoor naast de weg geraakt en naar links ge vallen. Het kind overleed ter plaatse. Dr. J. Ossewaarde voor NIVE Zeeland MIDDELBURG - Op uitnodiging van de NIVE (Nederlandse Vereniging voor Managementi, afdeling Zeeland, spreekt woensdag 29 september in de kantine van de Vitrite Fabriek in Mid delburg. dr. J. M. Ossewaarde, directeur van het gemeentevervoersbedrijf te Amsterdam, over het onderwerp "De plaats van het management in de toe komst'. De bijeenkomst begint om half foto: minister Van der Stee (links) tijdens zijn bezoek aan het veehouderijbedrijf van de heer C. J. Hamelink te Overslag. (Slot van pag. 1) opbrengstderving van 40 pet en 5700 ha meteen opbrengst, die twintig tot veer tig procent kleiner zal zijn. Van de 3900 hectare zaaiuien levert ruim 2700 hec tare minder dan zestig procent op van het gemiddelde, en 700 hectare heeft een opbrengstderving van tussen de 20 en 40 pet. Sombere cijfers ook voor de bruine bo nen: een totaal van 4900 hectare, waar van 3100 hectare veertig procent minder oplevert en 1000 hectare 20 tot 40 pet achterblijft in opbrengst. Bij het blauw maanzaad zit éénderde deel van de 3000 hectare twintig tot meer dan veertig procent beneden de gemiddelde opbe- ngst. Bij het vlas geldt dat voor twee derde deel van de 3800 hectare. Bij het grasland (totaal 18.000 hectare) is er gen enkele perceel zonder tenminste 20 pro cent opbrengstderving: voor 7200 hec tare gaat het om een vermindering van 20 tot 40 pet, voor 10.800 hectare om een opbrengstderving van meer dan veertig pro procent. Men kon zaterdag nog moeilijk een schatting geven van het aantal akkerbouwers, dat een beroep op de RZ-regeling zal doen. Tachtig pet In de veehouderijsector zal naar de in druk van gewestelijk landbouwschaps-voorzitter G. J. de Jager tachtig tot negentig procent van de Zeeuwse veehouders in aanmerking komen voor een dergelijke uitkering. Hij onderstreepte, dat in deze sector met name de ruwvoedersituatie in het geding is, de mogelijkheid om het 'uit te zingen' tot volgend voorjaar. Minister Van der Stee verklaarde, dat de ruw voedersituatie in de hele EEG 'nog niet zo beroerd' is maar dat het probleem is het voer daar te krijgen waar het het meest nodig is. Hij liet weten, dat er aanstaande donderdagin EEG-verband een gesprek is tussen de ministers van landbouw, waar onder meer gesproken zal worden over transportsubsidies ten aanzien van deze zaak. Voor de Zeeuwse fruitteeltsector bere kende tuinbouwconsulentir. H. Sytsma een opbrengstderving van rond de twin tig miljoen gulden. Hij onderstreepte, dat de stand van appel en peer veelal ver beneden de maat is en dat er in de fruit teeltsector ook geen sprake kan zijn van compensatie via produkten die het wel goed doen, zoals in de akkerbouw wel kan voorkomen Hij zette uiteen, dat van de gemiddelde Zeeuwse fruitop- brengst van 100.000 ton 60 miljoen - een kwart zonder meer verloren is. Naar Van der Stee verwacht geen recordprijzen aardappelen GOES - Minister Van der Stee van 1 and bouw heeft niet de indruk, dat de aardappelprijzen de komende winter 'opnieuw tot record-hoogte zullen stijgen. Hij zei dat zaterdagmiddag in Zeeuwsch-Vlaanderen tijdens zijn bezoek aan een viertal door de droogte getroffen land- en tuin bouwbedrijven. De bewindsman er kende weliswaar, dat de aanvoer van aardappelen uit Nederland aanzien lijk geringer zal zijn dan vorig jaar, maar wees erop. dat elders de aar dappeloogst geen problemen geeft. Met name attendeerd hij daarbij op exportmogelijkheden uit Amerika. zijn mening hebben 500 fruitteeltbedrij- ven te maken met inkomstenderving en hij verwachtte, dat 100 tot 150 fruittelers een beroep op de RZ-regeling zullen doen. In dit verband wees hij ook op de kwetsbare positie van de getroffen telers volgend jaar, omdat als gevolg van dode windsingels ook de fruitbo men de komende winter verzwakt zullen worden en de vruchtbezetting voor vol gend jaar onzeker is. Zoet Bij het begin van het 'werkbezoek' van minister Van der Stee - tijdens de over tocht Kruiningen-Perkpolder - onder streepte de heer De Jager in zijn wel komstwoord de weersgevoeligheid van land- en tuinbouw. Hij vroeg de minister in relatie tot de droogte aandacht voor twee punten: de waarde van een goede zoetwater- voorziening. De Jager: „Dank zij de pij- lerdam blijft de Oosterschelde zout. Dat maakt de noodzaak van zoet water in de omgeving des te klemmender, in het bij zonder in de Grevelingen. De moderne landbouw van de jaren tachtig zal het met meer zonder goede waterbeheer sing kunnen stellen. We hebben als landbouw in 1974 bij het landbouw- protest uw collega van verkeer en wa terstaat een boodschap voorde minister van landbouw meegegeven, toen - le de Vlaketunnel kwam openen - we zouden nu u willen vragen waarmogelijk is aan te dringen op een zoet Grevelingenbèk- ken"; het nut van hernieuwde invoering van een subsidieregeling voor particu liere cultuurtechnische werken. De Ja ger. „Diesubsidiekraan is dichtgegaan. We zouden willen vragen of - ie alsje blieft weer open kan. zodat het megwoe- len en diepfresen weer gesubsidieerd kan worden. Dat zijn kostbare zaken - een meter diep werken komt op 1200 tot f 2500 per ha-. Het nut blijkt vooral in een periode, zoals we die nu hebben gehad. Als de subsidiekraan open was gebleven, had een deel van het geld als gevolg van de schade niet hoeven te worden uitgegeven". De minister wil die mogelijkheid overwegen. Opening In de loop van de dag onderstreepte de heer De Jager, dat de gewestelijke raad positief tegen de maatregel van de mi nister staat. Hij sprak van „een grote opening om een aantal boeren over de ergste strop heen te tillen." Wel vroeghij zich af „of de bereidheid bij de boeren om over de drempel van een bijstand saanvraag heen te stappen in het natte najaar van 1974 wel voldoende is losge weekt"De heer De Jager achtte het niet uitgesloten, dat „meer mensen voor de regeling in aanmerking komen dan wij nog vermoeden". Wel verlangde hij een opening voor een gesprek als bij de uit voering aanvullingen op de regeling no dig zouden blijken. Zoals gezegd: het bezoek van minister Van der Stee aan Zeeland gold zaterdag vier bedrijven in verschillende sectoren van de landbouw. Op het bedrijf van de heer C, J. Hamelink, veehouder te Over slag kwam metname de ruwvoederposi- tie aan de orde. In de boomgaard van de heer J. G. Kindt te Philippine zag mr. Van der Stee een voorbeeld van zware schade in die sector, eveneens bij Phi lippine bekeek de minister de em- stage gevolgen van de droogte op het gemengde bedrijf van de heer G. A. Cue- lenaere en op het akkerbouwbedrijf van de heer J. A Mangus in Biervliet con stateerde de bewindsman, dat daar de bietenoogst, de aardappelen en de bo- nenoogst zeer weinig perspectief bie den. provincie MELDKAMER RIJKSPOLITIE: „ENORM MEEGEVALLEN" VLISSINGEN - De landelijke alcoholcontrole van vrijdagavond 11 uur op zaterdagnacht 3 uur heeft voor Zeeland geen schrikbarende cijfers opgele verd. Dat was zondagavond de conclusie van een woordvoerder van de Meldkamer van de rijkspolitic te Middelburg. „Het is bij ons enorm meege vallen", zei hij desgevraagd. Door de rijkspolitie zijn die vier nachtelijke uren, waarbij veelvuldig werd gewerkt met zogenaamde 'vliegende brigades', in Zeeland in totaal 596 rijtui gen gecontroleerd. Er werd slechts 1 proces verbaal opgemaakt tegen een bestuurder, „die duidelijk te veel drank op had", aldus de politiewoordvoer der Het geval speelde zich af in Zeeuwsch-Vlaanderen; de auto werd in beslag genomen. Door de rijkspolitie werd verder drie keer een rijverbod opgelegd (2 keer op Schouwen-Duiveland, een keerop Walcheren). Daarnaast werden nog 17 overtredingen 'met een ander karakter' geboekt. De Middelburgse politie heeft 98 auto's en bromfietsen aangehouden. Bij acht bestuurders werd aanleiding gevonden om ter plaatse de eerste blaastest af te nemen, maar de resultaten hiervan leiden in geen geval tot verder onderzoek - het opleggen van een rijverbod of proces verbaal op grond van 'artikel 26' (rijden onder invloed). In een geval werd proces verbaal opgemaakmt wegens het niet kunnen tonen van een rijbewijs. Een zegsman van de Temeuzense politie zei 'dathetbestmeeviel'. In totaal 48 auto's werden gecontroleerd. Een rijverbod (na de tweede blaastest) werd opgelegd. De Goese politie heeft gedurende de controle-uren 84 auto's aangehouden in het centrum en op de uitvalswegen. Drie bestuurders moesten blazen, maar reageerde alle drie negatief. Tijdens de normale controle van zaterdag op zondag heeft de Goese politie wel drie processen verbaal opgemaakt voor het rijden onder invloed. In Vlissingen zijn tijdens de landelijke controle in totaal 227 voertuigen ge controleerd. Er werden door de Vlissingse politie acht bloedproeven (4 auto- GERING AANTAL RIJVERBODEN mobilisten en 4 fietsers) afgenomen. Een keer werd een rijverbod opgelegd; 12 keer moest worden geblazen op het zogenaamde 0-5 buisje In de nacht van zaterdag op zondag heeft de Vlissingse politie nog drie maal een bloedproef afgenomen Zondag overdag kwam daar nog een bloedproef bij. Bij de landelijke controle bleek, dat 2.3 procent van de aangehouden auto mobilisten een te hoog alcoholpercentage in het bloed had. De rijkspoli tie in Driewegen sprak van een 'toenemend alcoholverbruik door automobilis ten'. MAANDAG 6 SEPTEMBER 1976 WISSENKERKE - De 51-jarige A. D. Fortuin uit Wissenkerke is LIJKJE VAN JONGEN (7) AANGESPOELD HAAMSTEDE - Aan het strand van Westerschouwen is zaterdagmorgen vroeg het aangespoelde lijk van een jongetje gevonden. Na identificatie is het de 7-jarige Jacob Zwaan uit Kat wijk gebleken. De jongen werd op 19 augustus bij het zwemmen in zijn woonplaats vermist. Het lijkje is overgebracht naar het mor tuarium te Haamstede en later door de ouders geïdentificeerd. SCHADE BIJ AANRIJDING VLISSINGEN - Twee personenauto's zijn zondag beschadigd bij een aanri.v ding op de kruising Vlissingsestraat- Kromme Nieuwstraat te Souburg. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. Het ongeval gebeurde, doordat J.A.W. uit Wiss.enkerke geen voorrang verleende aan mejuffrouw J.H. uit Sou burg. Auto geramd: de dader reed door SOUBURG - Bij een aanrijding in de Lekstraat te Oost-Souburg is zaterdag nacht rond 5 uur schade ontstaan. De geparkeerde personenauto van G.P.G. uit Vlissingen werd aan de linkervoor zijde aangereden. De dader is doorgere den. De Vlissingse politie heeft de zaak in onderzoek. Nederlandse week duurt tot en met 12 september GENT (B) - De Nederlandse ambassa deur in België, de heer H. Scheltema, heeft zaterdagmorgen de Nederlandse week, die in het kader van de Gentse Pacificatiefeesten word gehouden. geopend. De ambassadeur verrichtte die opening in de grote zaal van het Ge ntse stadhuis, waar een groot aantal hoogwaardigheidsbekleders bijeen was. In zijn toespraak zaterdag, zei de heer Scheltema vervuld te zijn met grote his torische emotie, op deze plaats en dag. Vervolgens ging de ambassadeur in op de verhouding tussen Nederland en België. „Ik spreek de vunge hoop uitdat Auto uit bocht: zware schade VLISSINGEN - De Vlissinger A.A.S. is zaterdagavond om half twaalf op de Vlissingse boulevard bij de Westpoort- flat uit de bocht gevlogen en tegen een geparkeerde auto tot stilstand geko men. Aan beide voertuigen ont stond zware schade. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Waarschijnlijk volgens de politie, is S. vanwege te grote snelheid de bocht uit gevlogen. S. had duidelijk een borreltje te veel op. Een bloedproefin het politie bureau weigerde hij. Zonder auto kon hij huiswaarts keren. TWEE AUTO'S BESCHADIGD BIJ AANRIJDING VLISSINGEN - Bij een aanrijding op de kruising Nieuwe Vlissingseweg- Presïdent Rooseveltlaan te Vlissingen is zondagmiddag aan twee personenauto's schade ontstaan. Er deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. Het ongeval gebeurde omstreeks halfd- rie toen A.B.M.O. uit Middelburg, ko mende uit de richting van de Keersluis brug. achterop werd gereden dooi J.H.v.D- uit Rotterdam. VEEL PER STUK GEVEILD OPBRENGST RUIM 2000 VOOR GEMEENTE BURGH - Nog nooit tevoren hebben de gemeentelijke peren van Burgh zoveel opgebracht als dit jaar. De weersom standigheden zorgden er dan ook voor, dat de takken met vruchten zwaar be laden waren en dat leverde tijdens de openbare veiling zaterdagmorgen het nodige op. In totaal 2144,- voor de ge meentekas tegenover 399.- vorig jaar. Het perenveilen in Burgh is een unieke gebeurtenis. Het eigenlijke werk wordt gedaan door de heer H. Slager, die als gemeentewerkman die taak in 1954 van zijn vader overnam. Schrijver is de heer B. Bossers, die na een ervaring van 16 jaar het werk dit jaar voor het eerst deed, omdat hij naar Zierikzee ver huist De gemeentelijke perenbomen staan in Burgh langs de Ring, de Hogeweg, de Dreef en de Kerkstraat en volgens die route bewoog zich dan ook de groep ko pers en verkopers zaterdagmorgen Vij fenveertig kopers waren er dit jaar. Om dat er zoveel aan de bomen zat werd heel wat per stuk geveild. „Elk knipoog je, handopsteken of knikje is een gul den", vertelde de heer Slager. „Vroeger gingen we met een dubbeltje omhoog, maar daar ben ik van afgestapt", zei hij later. Nu ging hij met een gulden om hoog, hoewel sommige aspirant-kopers soms de inzet met 5.- tot 10.- en zelfs 15,- ineens verhoogden. De peren ging vlot van de hand. Zelfs mevrouw Van WekkumuitRotterdam, die eigenlijk al leen maar een kistje peren had gewild. kocht haar eigen boompje, met de min ste opbrengst Het hoogste bod was 86.- voor twee bomen en de duurste boom 73.-. Na de Saint Remy werd ook de Geizer wildeman geveild. Een klein roodkokertje. dat vooral aan de Dreef te vinden is. Terwijl er volop nog geveild werd, trokken de eerste kopers al met een enorme ladder naar de Ring om hun bomen te gaan ontlasten. Burgemeester Everwijn en schrijver Bossers ontvingen de blocknootjes om het eindresultaat uit te rekenen. „Het waren toch geen dure peren", zei de heer Salger. „Het was dit jaar eerste kwaliteit". Alles bij elkaar heeft de vei ling zo'n dikke twee uur geduurd en ook dat was een record. Meestal is de ronde in anderhalf uur gemaakt. zaterdagavond bij zijn woon plaats met zijn fiets veronge lukt. Het ongeval gebeurde omstreeks hall twaalf, toen de man op de provinciale weg 17 naar zijn woonplaats reed. Zijn.vrouw reed ongeveer 100 meter achter hem. toen zij op een gegeven moment het achterlicht van de fiets van haar man niet meer opmerkte Enige ogenblikken later zag zij hem naast de weg liggen De man had zwaar hoofdlet sel en was al overleden. Vermoedelijk is F. in aanraking geko men met een tegemoetkomende perso nenauto. Een politiewoordvoerder deelde zondagavond desgevraagd mee. dat F. leed aan epilepsie De politie acht daarom de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat de man op een gegeven moment is gevallen en aangereden. De groepscommandant van de rijkspo litie te Korlgene verzoekt eventuele ge tuigen van het ongeval en de bestuur der van de personenauto contact op te nemen met de politie te Kortgene of de Meldkamer van de rijkspolitie te Mid delburg. Vernielingen aan auto's VLISSINGEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is aan tien personenauto's in de Irenestraat. Vlissingse- en Rit- themsestraal te Vlissingen vernielin gen aangericht. Het ging hier hoofdza kelijk om het afbreken van spiegels en het veroorzaken van deuken in het plaatwerk, aldus de politie, die een on derzoek instelt. de banden steeds verder worden geir, tensiviseerd. In verband met de eenheid van Europa moeten we daar alleman een steentje toe bijdragen", hield hij üf aanwezigen voor. De Nederlandse am bassadeur bracht zaterdag zijn eerste officiële bezoek aan Gent. Hij zei echte al vaker in Gent te zijn geweest; „Eet prachtige stad met een groots verle den." De heer Scheltema sprak zijl grote waardering uit voor de mensen dü zich hebben ingezet om de 400 Pacific* tiefeesten en het belangrijkste ever ement van die feesten, de Nederlands week. te organiseren Burgemeester G van Daele van Gent had de plechtig bijeenkomst geopend. De eerste burge van Gent sprak er zijn voldoening ore uit dat de Nederlandse ambassadeit bereid was gevonden de Nederland* week te openen. De burgemeester gto uitvoerig in op de geschiedenis vr Gent. dat naar zijn zeggen, het me. van alle Vlaamse steden onder invlr. van Nederland heeft gestaan. „Pm Willem I stichtte hier de universiteit. bestond al een goede samenwerkt; tussen Gent en Zeeuwsch-Vlaanders bijvoorbeeld, voordat het Benelu verdrag werd ondertekend", vertelden heer Van Daele. Eremedaille Als blijk van waardering voor zijn komst kreeg ambassadeur Schelteim uit handen van burgemeester Vai Daele de eremedaille van de stad Geul aangeboden. Na dit plechtige moment weerklonk het Wilhelmus door de grote zaal van het Gentse stadhuis. Later, na de toesprak van de Nederlandse ambassadeur schalde ook het Belgische volksliK door de luidsprekers. Na het officifit gedeelte van de openingsplechüghw van de Nederlandse week, die toten mtt zondag 12 september zal duren, volgd* een informele bijeenkomst. De aan» zigen werden getracteerd op een glaasje en op kaas, geserveerd door Be) sche jongedames gekleed in Edamraet kostuums. Inbraak bibliotheek; 600 vermist VLISSINGEN - Tussen vrijdagavond en zaterdagmorgen is ingebroken in d< openbare bibliotheek aan de Spui straat te Vlissingen. Van de zijde van d' politie werd meegedeeld, dat een be drag van ruim 600 gulden is ontvreemd. (ADVERTENTIE) Ook de beste buiten- boordmetor vraagl om jaarlijks onderhoud. U verlengt daarmee de levensduur. Bel nu de erkende Mercury Dealer, die haalt Uw motor ook graag even op G°ede vaart van 4 tot 175 pk. in 1977.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2