'ZeekraeltreffenWemeldinge populair onder de motorrijders OPENING CLUBHUIS VAN SV RENESSE Heropening van 'DeLichtboei' Zierikzeefeestelijk gevierd KNF-concours Oostburg werd een groot succes Met kleedgelegenheid ENORME TOELOOP OP CAMPING LINDA MAANDAG 6 SEPTEMBER 1976 WISSEL SCHOUWEN Wethouder Steur verrichtte de officiële opening NA INGRIJPENDE VERBOUWING VAN EEN JAAR MUZIKALE OPTREDENS ZIERIKZEE - Het afgelopen wee keinde is de heropening van het ingrij pend verbouwde clubhuis 'De Licht boei' van de afdeling van het Leger des Heiis te Zierikzee feestelijk gevierd. De verbouwing heeft een jaar geduurd. Vrijdagavond concerteerde het mu- PPR adviseerde kandidaten voor de tweede kamer MIDDELBURG - De afdelingen Zee land en Zuid-Holland van de PPR heb ben zaterdg in Dordrecht tijdens een gezamenlijke bijeenkomst een kandi datenlijst voor de tweede- kamerverkiezingen van volgend jaar opgesteld. Als lijsttrekker koos de ver gadering de huidige partijvoorzitter, Ria Beckers. Deze regionale lijst, met In totaal 30 kandidaten, heeft echter voor een be- lingrijk deel alleen een adviserend ka- nkter. De definitieve kandidatenlijst wordt op 12 en 13 november vastgesteld door het landelijk PPR-congres. Op de ad vielijs t die in Dordrecht door de regio Zuid-Holland/Zeeland werd opge steld, staan drie Zeeuwse kandidaten. Het Middelburgse raadslid A. Kamer mans werd op een 12e plaats gekozen; de statenleden C. Th. A. van Water schoot en J van de Voorde, die beiden uitdrukkelijk geen landelijke kandida tuurwensten, respectievelijk op een 18e en 21e plaats, ziekkorps van het Leger des Hells uit Vlaardingen onder leiding van A. van Gulik in de Nederlands hervormde kerk te Bruinisse. Zaterdagmiddag ver zorgde dit korps een muzikale rond wandeling door Zierikzee. 's-Middags om drie uur was de officiële opening, waarbij vele kinderen tussen de 150 en 200 ballonnen het luchtruim instuur den. De opening waseen feit toen enkele kinderen door een met papier gebarri cadeerde deur renden. Later ln de mid dag concerteerde de kapel in de zieken- verpleeginrichting 'De Comeliastich- tóng" in Zierikzee. Zaterdagavond was er een openluchtconcert voor de Neder lands hervormde kerk te Renesse Zon dagmorgen verleende de kapel mede werking aan de heligingssamenkomst in het Nederlands hervormde vereni gingsgebouw, terwijl 's middags de be woners van het bejaardencentrum 'Bor- rendamme' een concert kregen voorge schoteld. Het slot van de feestelijkhe den was een interkerkelijke samen komst - 's avonds - in de gereformeerde kerk, waarvoor grote belangstelling be stond. pe samenkomst stond onder lei ding van ds. F. Spoelstra en de heer F. Bergsma. PROGRAMMA ZATERDAG VLOT AFGEWERKT GOES - Ziekenhuis De Bevelanden, 16- 17 uur. uitzending Nomen Nescio. MIDDELBURG - Gasthuis,20-21.15uur: uitzending Rawa. Miniatuur Walcheren geopend van 9.30-17.30 uur. VLISS1NGEN - Bethesda-St. Joseph- ziekenhuls, 19.45-21.15 uur uitzending Rawa. Bioscopi \en BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur André van Duin's pretmachine, a.L Luxor, 20 uur De Woeste hoogte a.l. GOES - Grand. 20 uur Wie versiert wie? 18 jr. HULST - De Koning van Engeland, 15 uur Blonde hartstocht in Afrika, 18 jr.; 20 uur Inpikken en wegwezen, 14 jr. 20.30 uur het 5e offensief. 14 jr. OOSTBURG - LedeL 20 uur aardbeving al MIDDELBURG - City-Theater, 20 uur Kato TERNEUZEN-Luxor. 20 uur Papilion, 14 jr VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur. De langste dag, 14 jr. Tentoonstellingen HE ILL E - landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur Oude landbouwwerktuigen. ÊRUIN1NGEN - De Molen. 14-17.30 en 19-21 uur tekeningen Piet Pons. MIDDELBURG - Zeeuws Kunstenaars centrum. fotografie Piet Vonk; kunst zaal Van Ben them Jutting. 9-18 uur •child erij en van W Oreel. Vleeshal, 10-17 uur: Rondom het feno meen deur. Provinciehuis, ingang Abdijplein: Unicef-expositie. Het kind van de derde wereld. Galerie Pictura, 10-18 uur schilderijen Comelis Kuypers. Galene 't Kot, 10-18 uur werken Frits van TH. MISSE - Galerie 'De Mooie staak', 9-20 uur. werken van de heer Messemaker. VEERE - Grote Kerk, 9.30-17 uur Kunst uit Zeeland Hl «JSSINGEN - Stadhuis. 8-12.30 en 13.30-17 uur. Hal en binnenplaats: beel- oententoonstelling Caroluskring; Hal: Kijkmap: grafische werken. ZIERIKZEE - Gemeentemuseum: Te rugblik op beleg 1575-1576. Mantiem Museum: vissen voor de we tenschap. Hulpcentra. moord- en midden-zeeland - Goes. tel. 01100-14444. ztEUWSCH-VLAANDEREN - Temeu- teL 01150-4444 S°oon EN SINT PHILIPSLAND - CONCOURS HAD VEEL PUBLIEK OOSTBURG - Het nationaal federatief mars- en showconcours van de KNF, dat zaterdag in Oostburg werd gehou den, is een groot succes geworden. Door de goede organisatie van de drumband 'Harmonie' uit OKostburg was het pro gramma vlot afgewerkt. Reden voor 'Harmonle'-voorzitter A. w. Gossije om ook de deelnemende korp sen te bedanken voor hun medewer king. Daarnaast richtte hij woorden van dank- aan het adres van het Oostburgse gemeentebestur, Albert Heijn (het con cours werd gehouden op de parkeer plaats van die supermarkt in Oostburg) en de Oostburgse middenstanders die door schenkingen meehielpen aan het bij elkaar krijgen van de bekers. Het concours was begonnen met een of ficiële ontvangst in het Oostburgse ge meentehuis. Burgemeester A. Schipper van Oostburg sprak daar zijn vreugde over uit dat een dergelijk concours in Oostburg gehouden kan worden. Na mens de KNF sprak de heer H. Raams- donk een enkel woord en ook de heer Gossije sprak de aanwezigen, namens de organiserende vereniging, toe. Het concours werd bijgewoond door vele be- zoekers.De deelnemers konden zich verheugen over het feit dat het tijdens het concours droog bleef. De uitslag van het concours was: In trod uk- üediviae, sectie A. drumband T)e Volhar ding", Zaamslag. 184,5 punt, 2 prijs eerste divi sie sektie Harmonie: De Vliegende Hollander uit Temeuzen 103 punten, le prijs Konin klijke Harmonie 'Ons Genoegen' uit Vlissin- gen, 91 punten, 2e prijs. C. P. de Rijke en A. G. van Dijke wonnen provinciale ploegwedstrijden WILHELMINAPOLDER - Zaterdag zijn in 'De Wilhelminapolder' bij Goes de provinciale ploegwedstrijden ge houden. Er waren achttien deelnemers. Er werd geploegd in twee rubrieken: rondgaande ploegen en wentelploegen. In de categorie rpndgaande ploegen werd A. G. van Dijke uit 's Heer Arendskerke kampioen. De heer C. P. de Rijke uit Tholen bleek zaterdag middag zonder meer de beste deelne mer. Hij werd kampioen in de rubriek rondgaande ploegen. Volgens de jury werd er zaterdag bij zonder goed geploegd De onderlinge verschillen waren zeer gering. Te diep ploegen bleek funest, omdat de extra droge ondergrond te hard was om mooi ploegwerk te leveren. Zeelands beste ploegers worden afge vaardigd naar de landelijke ploegwed- strijd. die in de Flevopolder zal worden gehouden. Er bestond zaterdag een be hoorlijke publieke belangstelling voor de provinciale ploegwedstrijden. De uitslagen: 1 C. P. de Rijke Tholen (wen telploegen) 244 pnt; 2 M. de Engelsman Poortvliet I.wentelploegen) 228,5 pnt: 3 A. G. van Dijke 's Heer Arendskerke (rondgaande ploegen) 225 pnt; 4 A. J. driedijk Wolphaartsdijk (wentelploe gen) 224,5 pnt; 5 J. M. de Jager Lewedorp (wentelploegen 1224 pnt. 6 M. Markusse Nieuw en S. Joosland (rondgaande ploegen) 222,5 pnt; 7 D. de Loof Ame- muiden (wentelploegen) 219,5 pnt; 8 J Hoogenboom Noorwelle (wentelploe gen) 218 pnt; 9 J. de Visser Domburg (rondgaandeploegen) 217pnten 10 L de Kok Kerkwerve (wentelploegen) 216,5 pnt DerdedivisiesektieA: drumband 'Crescendo' uit Dreischor; 175,5,2e, drumband 'Kunst en Eeri uit Zierikzee, 183, 2e. Drumband 'Sint- Cecilia' uit 's-Heerenhoek, 156,5, 3e, drum band van Mastlands fanfare. Mastland, 182, 2e, drumband van 'Rillandia' uit Rilland. 149,5, 3e, drumband van Hosanna uit Goes, 187,5, 2e, drumband EMM uit Serooskerke, 192, le, drumband De Roffelaars' uit Hoek, 169,5,2e. Tweede divisie sektie A: drumband van 'Ons Genoegen' uit Kapelle, 203,5, le, drumband van Luctor et Emergo' uit Renesse, 203, le, drumband van 'Witte van Haemstede' uit Haamstede, 154,5, 3e Drumband van 'Mozart' uit Yerseke, 177,5,2e, drumband van OKK uit Wemeldlnge, 192,5, le. Eerste divisie sektie F' drumband van Ta- venu' uit Schoonhoven. 193, le. Eredivisie sektie A: drumband van De Vlie gende Hollander' uit Temeuzen, 203.5, le. drumband van 'Euphonla' uit Goes, 214, le prijs met lof, drumband 'Harmonie' uit Oost burg, 192,5, le. Eredivisie, sektie B: drumband van "Vlijt en Volharding" uit Souburg, 178,2e. Hntroduktiedivisie, showwedstrijd van de combinatie 'Eerste Temeuzens majoretten- pelotori met de drumband 'Haronle' uit Oostburg en 'Veronica' uit Zandzande, 144, la RENESSE - Zaterdagmiddag opende wethouder M. J. Steur de nieuwe kleedgelegenheden met clubhuis van de SV Renesse op hel sportterrein De Laene te Renesse. De bezoekers werden met koffie en gebak ontvangen in de nieuwe kantine, waar de tafeltjes ver sierd waren met anjers in de clubkleu ren. De voorzitter, de heer A. R. van de Roest, verwelkomde alle genodigden in het bijzonder wethouder Steur, die de officiële opening voor zijn rekening zou nemen, burgemeester H. P. Everwijn, wethouder L. C. Hoogerhuis, voorzitter van de KNVB-afdeling Zeeland, de heer A. P. Schou wenaar, en de heer Mooy van de scbeidsrechterscommissie. Zendingspredikant Ds. Geuie vertelde over Kenya S INT-ANN AL AND - In een tot de laat ste plaats bezet hervormd verenigings gebouw heeft woensdagavond ds. M. D Geuze, zendingspredikant vanwege de gereformeerde zendingsbond m de Ne derlands hervormde kerk verteld over zijn werk in Kenia. In een toespraak1 schetste hij de leefwijze van de bewo ners in Kenia en verder vertelde hij iets over de bijbelschool. waaraan hij en zijn vrouw verbonden zija Op deze school worden de evangelisten opgeleid. Na de pauze vertoonde ds. Geuze een aantal dia's over Kenia en over de bijbelschool. waarbij hij een toelichting gat Een, ten bate van de bijbeschool in Kenia ge houden collecte bracht woensdagavond 720 op, terwijl er voor ruim 1800 aan boeken, platen houten voorwerpen ver kocht werd. DSVF speelde eerste wedstrijden SINT-PHILIPSLAND - De dammers van DSVF te Sint-Philipsland speelden dinsdag hun eerste partijen. Gespeeld werd voor de beker Dit gaat volgens het afvalsysteem, waarbij de verliezers van de eerste ronde kunnen zich via herkan sing alsnog plaatsen. De opkomst was gering, vooral van de jeugd. De uitsla gen zijn als volgt: M. Fonteijne - P. Reijngoudt 0-2, J. Noorthoek - J. Suur- land 2-0, J. v. d. Velde - A. Beurkens 2-0, W. Kempenaers - A. Verwijs jr. 0-2, E. Smit - R. Vermaas 2-0. W ten Hove n.o.g. A. Verwijs sr. 0-2, P. v. d. Est no.o.g. - J. Poppe 0-2, R. Neele - L. v. d. Velde n.o.g. 2-0, J. den Braber- L. ten Hove n.o.g. 2-0, A. Noorthoek - C. v. d. Berg n.o.g. 2-0, J. de Rijke - J. Tijl n.o.g. 2-0. Verder werden nog veel vriendschappe lijke partijen gespeeld. Het aantal leden is met 6 toegenomen tot 48. Zwemdiploma's in Kapelle KAPELLE - In het gemeentelijk zwem bad te Kapelle wercen vrijdagmiddag de zwemexamens afgelegd. Van de 157 examlnanten slaagden er 109 voor het A-diploma en 46 voor het B-diploma. Twee kandidaten werden afgewezen. De examens werden afge nomen door Jacobus Burger uit Kapel le. De examinanten werden opgeleid door de heren D. Coolhaas en A. Ver- venne. Gemeentesecretaris I. J. Haver- hoek reikte de diploma's uit Vervolgens zette de heer Van de Roest uiteen hoe het gebouw gerealiseerd had kunnen worden. Nadat hij nog enkele personen had bedankt, zei hij in te zien. dat men er met deze accommodatie nog niet was. Hij zag het als een nieuw be ginpunt en vond dat de vereniging een opvoedende taak heeft Wethouder M J Steur zette uiteen, dat ook het ge meentebestuur trots is op deze nieuwe accommodatie. Hij stelde, dat de reali sering alleen mogelijk geworden was ten gevolge van de ongunstige economische ontwikkelingen in ons land. die de rege ring hebben doen besluiten gelden ter beschikking te stellen in het kader van de werkloosheidsbestrijding. Daarna liet hij een koker, die aan het plafond hing. zakken en haalde daaruit een do cument Met het voorlezen daarvan gal hij het gebouw aan de sportvereniging in gebruik. Nadat het glas was geheven op dit gebeuren werd het woord gevoerd door de heer A. P Schouwenaar als voorzitter van de KNVB-afdeling Zee land Hij feliciteerde de vereniging met het gebouw en sprak verder over enkele actuele zaken in de KNVB. De heer H. J Simons, ere-voorzitter. trok vergelijkin gen met 30 jaar geleden. Hij wees erop. dat het zeer belangrijk is goed op de jeugd te letten en er voor te waken, dat er geen ster-allures optreden. Opleiding De heer Mooy van de scheidsrechter commissie maakte van de gelegenheid gebruik om nog eens de aandacht te vestigen op de opleiding voor scheids rechters Hij zei, dat zo'n 100 nieuwe scheidsrechters nodig zijn om alle wed strijden te kunnen bezetten. Namens de actieve leden sprak de heer Bezuyen. Nadat nog enkele sprekers hun felicita ties hadden aangeboden en wat herin neringen hadden opgehaald was het of ficiële gedeelte van de middag voorbij. De genodigden kregen de gelegenheid het geheel, een kantine, twee kleedlo kalen met douches, een kleedkamer voor de scheidsrechter met douche en een berghok te bezichtigen, 's Avonds was er voor de leden de gelegenheid al les eens goed te bekijken en gezellig samen in de kantine het feest te vieren. Meerderheid van Zeeuws-Vlamingen wil een vaste oeververbinding VLISSINGEN - Ruim tweederde van de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen is voorstander van een vaste oeverver binding over en onder de Westerschel- de. Dit is gebleken uit het resultaat van een door het dagblad De Stem, in samen werking met de stichting gemeen- schapswerk Huls, gehouden telefoni- schij enquête onder 276 inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. Ruim 67% van de ondervraagden sprak zich uit vóór een vaste oeververbinding. De over grote meerderheid van deze voorstan ders (bijna 90%) was voor een snelle rea lisering van de oeververbinding. Drie van de geenquéteerden zeiden geen me ning te hebben. Van de 276 ondervraag den wisten 21 mensen (ongeveer 7%) niet wat een vaste oeververbinding is. Afgerond 32% van het aantal onder vraagden zei geen behoefte te hebben aan een vaste oevrverbindihng. De voorstanders van een dergelijke verbin ding zijn voor 70% te vinden in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, voor 57,5% in de kanaalzone (gemeente Temeuzen en Sas van Gent) en voor eveneens 70% in WestrZeeuwsch-Vlaanderen. Fraai concert in muziekbibliotheek Muziekbibliotheek Middelburg. Lia de Bruyn (piano). Martin v d. Merwe (hoorn) Voor een klein gehoor trad zaterdag middag in de muziekbibliotheek te Middelburg een niet alledaags duo op: de pianiste Lia de Bruyn en de hoornist Martin van de Merwe Zij openden het programma met een aangepaste bewer king van een Corelli-sonate. De pianiste trachtte hier contact met de indididua- bstisch ingestelde hoornist te virden. Van de Velde's mooie loonvorming le verde een fraai stukje romaitiek op in Schumann's 'Adagio und Allegro opus 70" De moeilijke pianopartij was bij Lia de Bruyn in goede handen. Op de schrij nende 'Elégie' die Poulenc bij de plotse linge dood van de Engelse hoornist Dennis Brain schreef, kreeg Martin van de Velde muzikaal weinig vat. Op zijn gemak daarentegen voelde hij zich in het slotnummer van de middag: Thema und Variationen opus 13' van Franz Strauss (de vader van Richard). Het posthuum uitgegeven werk bevat heel veel noten, zowel voor de hoornist als voor de pianist. Het zou een glasnum mer op een blaasconcours zijn. Martin van de Velde bevestigde er zijn uitge breide technische bekwaamheid mee. Lia de Bruyn onderbrak haar begeleid- stersrol met een geslaagd solistisch op treden. Het werd de ballade der balla den Chopin's opus 52 nummer 4. A. I. Expositie van elf vrouwen in Zeeuws Kunstenaarscentrum MIDDELBURG - Onder het motto 'Elf creatieve vrouwen', exposeren in de loop van deze maand in het Zeeuws Kunstenaarscentrum in Middelburg elf vrouwelijke kunstenaars. De tentoon stelling wordt zaterdag 18 september geopend door PZC-publiciste Anneke van den Doel. De 11 deelnemers, die allemaal uit Zee land komen, zijn: Corrie Blaas, Jacky Bongers, Tessa Braat. Marijke Dijkstra, Henny Huser, Liesbeth Huser, Inge van der Kooij, Maxja de Lange. Joke Noest, Henny Schrijver en Anne van der Vel den. Zij tonen onder meer beeldhouwwerk, grafiek, tekeningen, wandkleden en keamiek. Anneke van den Doel opent de tentoonstelling zaterdag 18 september om vier uur 's middags. De expositie loopt tot en met 14 oktober De openingstijden van 'Elf creatieve vrouwen' lopen van dinsdag tot en met zaterdag van twee tot vijf uur 's mid dags. 's ownesdagsavonds van half acht tot half elf en 's zaterdagsmorgen van half elf tot twaalf uur. Concert 'Slot' te Baarland YVEMELDINGE - Voor de inwoners van Wemeldinge moet het 't afgelo pen weekeinde een drukke bedoe ning geweest zijn op camping Linda. Gek eigenlijk, bet vakantieseizoen praktisch voorbij en toch overal vo lop tenten en vooral-motorfietsen. Feit: de Zeeuwse Motor Tour Club 'Electron' hield er het tweede - inter nationale - 'Zeekraaltreffen'. een (motor)gebeuren, waarvoor de 'ech te' toerders van heinde en ver naai het Zeeuwse waren getogen om ka maraden te ontmoeten, de laatste nieuwtjes op het motorgebied door te nemen, maar vooral ook te relaxen wat het kamperen betrelt. 'Electron' heeft het afgelopen wee keinde - het motortreffen werd ge houden van vrijdagavond tot en met zondag - zo'n 240 inschrijvingen ge had. Dat betekende wel. dat er stuk ken meer mensen betrokken bij het "Zeekraaltreffen op camping Linda hebben vertoeft, want - zo maakte de organisatie duidelijk - er wordt slechts eenmaal ingeschreven pei echtpaar of gezin. „We hebben meer inschrijvingen gekregen, dan we hadden verwacht" zei Jan Reyerse Meer nog dan vorig jaar, heeft men nu ook het hele scala van motorclubs te gast gehad. Genoemd kunnen worden het Smurf Team Internatio naal (Emmeni. MTC Holland, groot ste motorclub ln Nederland (Den Haag), de Keizer Karei Motorclub (Nijmegen). Motorclub Mios (Den Helder); verder een paar clubs uit België Luik. Brussel. Antwerpen) en zoals altijd - waren er ook nu weer een paar 'Easy Riders' uit Duitsland, En geland en Australië aanwezig, toer-, ders voor wie zo'n treffen als in Zee land toevallig op hun route ligt. Even •oi.go^^pen, geldt dan altijd als motto, iets wat ook bij het motortref fen voorop staat De organisatie was in ieder geval zondag volop tevreden over het tweede 'Zeekraeltreffen". „Wij had den zo'n enorme toeloop niet ver wacht". aldus Jan Reyerse „Nor maal beleeft een treffen per jaar een groei van 20 procent. Wij steken daai met kop en schouders bovenuit En wat ook vermeldenswaard is: alles is keurig netjes verlopen. Het is rus tig geweest en we hebben geen hulp nodig gehad". Vanaf de opening van het "Zeekrael treffen". vrijdagavond, hebben er tal van activiteiten op het programma gestaan. Zo kon er veelvuldig gebar becued. was er zaterdagmiddag dooi Beveland een toertocht, waren ei verboederingsavonden, doorlopende filmvoorstellingen, een banden- lichtwedstrijd, touwtrekwedstrijd was de bar constant open en stonden 'de dames van het saté' voor honge rige magen altijd klaar Dat zo'n motortreffen als afgelopen weekeinde in Wemeldinge populaii is, bewezen de vele kameraadschap- pelijkeontmoetingenonderdemotor- rijders. De echte 'old timers' waren helaas schamel aanwezig Waar wel de ogen op blind gestaard konden worden, waren de allernieuwste en duurste 'fietsen Japanners bezoch ten het 'Zeekraeltreffen' niet. wel was er een keur aan Japanse motorfiet sen aanwezig De verstkomende mo torclub uit het buitenland was die uit Waszertrüdingen (Duitsland); de verstkomende uit Nederland was de Amsterdamse club 'De Tweewieler'. Rodger Madson uit Kent, Engeland, was de verstkomende bestuurder van een zijspancomblnatie. Kees van Eersel speelde reeks verzoeknummers Orgelconcert door Kees van Eersel met com posities van Van de Kerkhoven. Buxtebude, Bach. Zwart, GuUmanL Na, BAARLAND - Zaterdag 11 september houden de fanfares Trinses Juliana* uit Baarland en 'Con Amore' uit Hoede- kenskerke een concert op het 'Slot te Baarland'. De fanfare 'Prinses Juliana', onder lei ding van dirigent J. Rruys-Voorberge, voert, onder meer Hunter March. The Lost Chord en Drie oud-Hollandse Tafe relen ut, 'Con Amore' speelt onder meer The Concoran, Roodkapje en Rule Brit- tania. Na deze optredens volgt een ge zamenlijk concert met op het pro gramma ondermeer King Cotton, The Beatles in Concert en Tempo, Tempo. GOES - De postduivenhoudersvereni- ging 'De Rode Doffer1, te Goes, deed met 200 jonge duiven mee aan een wed vlucht vanuit Quievrain, over een af stand van 122 kilometer. De uitslag luidde: 1 J. van Es, 2,4.7. 9,10 P Hoek man, 3,5 A. Kloosterman. 6 J. Haaij, 8 L A. Baaijens. Een van de opvallendste 'bikes' zaterdag op camping Linda, teas deze chopperdie veel bekijks oogstte. bovengenoemde composities gaf Kees van Eersel zaterdagavond op het orgel van de Grote Kerk in Goes een collage van thema's van bekende orgel stukken. De aanwezigen kregen gele genheid om te raden welke thema's daarin verwerkt werden en degene die de hoogste score had. werd beloond met een platenbon. Het programma, dat Kees van Eersel had samengesteld was een soort ver- zoekprogramma. Omdat de verzoeken nogal uiteenlopend waren, had de orga nist een keuze moeten maken uit de grote verscheidenheid van aanbod. Eén van de interessantste werken uitdlt programma was ongetwijfeld het slot stuk. de 'Sonate no l' van Alexandre Guilmant Deze Franse componist, or ganist en wetenschapsman, rhj] kreeg ln Manchester het ere-doctoraat in de mu ziek), bleef in alle drie de delen boelen. De inleiding doet wat monumentaal aan. met forse accoorden en na een uni- sonogedeelte vindt de componist zich terug in een stortvloed van onstuimige melodieënreeksen. De 'Fuga' ln het tweede deel is een langdurige, die door stroomd wordt door een choralachtig gegeven, wat zich daar steeds omheen weeft In het derde deel met een Vlva- ceachtig tempo kon de organist zUn technische bekwaamheden ten toon spreiden. Het kleine beetje 'smokkel- werk' woog hier bij lange na niet op tegen zijn verder briljante uitvoering van deze 'Sonate'. Kees van Eersel was dit sloteoncert be gonnen met 'Preludium en Fuga ln d' van Abraham van de Kerkhoven. Het was een soort van Mini-preludium met een lange 'Fuga' daar achteraan, door de organist op uitstekende wijze ver tolkt Buxtehude ontbrak natuurlijk ook niet op dit orgelconcert en de ko raalbewerking van 'Ein feste Burg" zal de vele bezoekers, die ook zaterdaga vond weer de Grote Kerk bevolkten goed gedaan hebben. Bij een verzoekprogramma hoor je nu eenmaal graagje favoriete nummers ten uitvoer brengen en daar waren onder meer twee koraalbewerkingen van Joh. Seb Bach bij. In eerste instantie 'Ach blelb bei uns'. waarbij een 'scherp' regis ter wat inbreuk deed op de in wezen rus tige melodische lijn, die dit stuk ken merkt Ook in 'Wachet auf, ruft uns die Stómme' was Kees van Eersel niet hele maal zeker in zijn spel; de versieringen kwamen niet helemaal tot zijn recht en was even een te vroege inzet waarbij de organist kennelijk schrok en ineens weer de tekst van de titel van zijn com positie voor ogen had. Jan Zwart blijft ook altijd nog trekken en meestal wordt deze componist als een soort tandemduo met Feike Asma verbonden. De 'Toccata Psalm 146' is één van die stukken, die (waarschijnlijk door zijn snelheid) ook steeds boeiend blijft. Het geheel doet in eerste instantie wat Czemyachtig aan en dat thema keert steeds weer terug. De organist speelde het geheel met hart en ziel, leefde zich (en kon dat ook) er geheel en al in uit en zo werd naast Guilmant deze Zwart tot de beste onderdelen van dit orgelverzoekprogramma. Kees van Eer sel en de orgelcommissie kunnen belden terugzien op een goed seizoen, waarbij de laatste instantie zich weer kan gaan beraden over de te nemen stappen voor het volgende jaar. Ik wens hun daar veel A-L. Freek de Keizer speelde voor Ooster ker kwij k Oostkerk, Middelburg Als onderdeel van de actie die zaterdag werd gehouden rond de Oosterk te Mid delburg, was ook een orgelconcert inge last. De muziek, die de gehele dag door de uidsprekers schalde, verstomde om vier uur, toen organist Freek de Keizer, dit orgelrecital begon. Freek de Keizer heeft een grote voor liefde voor dit instrument, is er bijna da gelijks op de een of andere manier mee bezig, want het orgelspelen houdt niet allen op met studeren en concerteren, maar houdt nog veel meer in, zoals het stemmen. Deze amateurmusicus begon zijn aan deel in dit programma-onderdeel van deze dag, waarvoor het geheel ook weer ten goede kwam aan het pand dat de Oostkerkwijk gekocht heeft voor hun wijkleden, met de 'Fantasia ln G' van Joh. Seb. Bach. Trouwens deze compo nist stond wel hoog genoteerd in het boekje van Freek de Keizer, want de componist was met drie werken verte genwoordigd. Het is prettig te vernemen dat naast de beroepsmensen ook af en toe eens zeer gevorderde amateurs te horen zijn. want naar Freek de Keizer is het goed luiste ren. Dat was het in eerste instantie in de 'Fantasia in G' van Bach, waar vooral het 'tres vitement' een gloedvolle ver tolking kreeg. Verdere uitschieters wa ren de plezerig om naar te luisteren mu ziek van de Amerikaanse componist Gordon Young, waarbij de organist ln deze vier delen tellende suite uitstekend voor de dag kwamen waarbij zijn tech nische kwaliteiten in de 'Toccata' zijn muzikaliteit nogmaals onderstrdepte. Freek de Keizer droeg met dit concert zijn steentje bij tot het welslagen van de rommelmarkt rond het Oostkerkpleln. A.L. JO LUIJCKS 'EXPOSEERT TOT 30 SEPTEMBER IN 'ARTIKOF' TERNEUZEN - Tot 30 september expo seert de Temeuzenaar Jo Luijcks wer ken in het koffiehutsje annex galerij 'Ar- tikof aan de Schooltoeg in Temeuzen. De tentoonstelling is samengesteld uit olieverfschilderijentekeningen ook met pen en portretten. In het dagelijks leven is Luijcks hoofd van de r-k basis- school in Temeuzen-Zuid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17