Eis 4 maanden voor veroorzaken dodelijk ongeval na alcoholica Expositie rond het fenomeen deurin Vleeshal Middelburg Ontwikkelingen in recreatie afremmen STAAT DER NEDERLANDEN 9 10-JARIGE LENING - i976 Zeven officieren in Berghuijs- kazerne Middelburg beëdigd Eis 150,boete voor geschoten vogels ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 AUTO BIJ HULST OP LINKER WEGHELFT MIDDELBURG-Officier van justitie mr. W. G. C. Mijnsen heeft vrijdagmorgen bij de arrondissementsrechtbank in Middelburg tegen de 53-jarige automobilist L. C. B- uit Axel vier maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk, geéist en daarnaast twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid voor het veroor zaken van een ernstig auto-ongeval, waarbij drankgebruik in het spel was en waarbij één dode viel te betreuren en enkele inzittenden zeer ernstig gewond raakten. B. bezat bovendien slechts een verlopen rijbewijs, voor welk feit de officier nog eens 250,- boete eiste. wagen op de linker weghelft was ge raakt De bevinden bij het de volgende dag gehouden sporenonderzoek waren echter met deze verklaring in strijd De verbalisant had de indruk dat B. de fei ten doelbewust had verdraaid TWEE JAAR NIET RIJDEN B. zou met flinke snelheid - 75 kilome ter per uur - de bocht hebben geno men. De officier sprak van 'onvoorzich tigheid in aanmerkelijke mate" en dien tengevolge ernstige schuld aan de ge volgen van het ongeval. Dat B. door het drankgebruik niet in staat was naar behoren een auto te besturen, achtte hij niet bewezen, maar hij betrok in zijn eidn zijn eis wel het alcoholpromilage welke 3011 ullkoJ^ 1 n l i, b.., *b voorrangskrulsing. waar ook het fiet- De rechtbank behandelde vrijdagmor gen nog een tweede dodelijk ongeval, waarbij een fietser werd gedood ter hoogte van de afslag rijksweg 58 met de njksweg Korteven - Goes - Sloedam Het slachtoffer botste, voorover gebo gen op een racefiets, tegen een vrach tauto. bestuurd door J M. uit Wemel- an de afslag van Groep Ebsilon Angle in Midgard Het ongeval gebeurde op 11 apnl. 's avonds omstreeks kwart over zeven, in de Zoutestraat te Hulst B - rijdend m de richting van het centrum - raakte in een bocht naar rechts de macht over het stuur kwijt Zijnauto raakte eerst rechts van de weg een bermpaaltje en schoot toen naar de hnkerweghelft Er volgde MIDDELBURG - In het jongerencen- een hevige botsing met een tegemoet- trum Midgard aan het Damplein in komende personenauto, waarvan de be- Middelburg speelt vanavond (zaterdag) stuurder om het leven kwam. Twee an- de groep Ebsilon Angle iut Breda Deze dere inzittenden raakten zeer ernstig vijfmansformatie speelt eigen werk in gewond. Beide auto's werden geheel de sfeer van de symfonische rock. Het vernield. Een na het ongeval bij B. afge- optreden in Midgard begint om half ne- 1,35. „Uit de bocht vliegen kan ook als je geen drank op hebt. maar met drank is het risico veel groter", stelde hij. De officier nam ook in aanmerking bebben gezaen ook in 1974 nog voor rijden onder c.,va" Deinse. ging uitgebreid in op de ■oorrangskruising. waar spad toebehoort M verklaarde de liet' de autobanen waren vrij - niet te s raadsman, mr J F veroordeeld. nomen bloedproef wees een alcohol promilage van 1,35 aan. B. -op weg naar huis - had kort tevoren in een café en kele pilsjes gedronken. De verbalisant, de opperwachtmeester der rijkspolitie M. P. Lenselink. die door de rechtbank als getuige werd gehoord, zei desgevraagd met te hebben kunnen constateren dat B. onder zodanige in vloed verkeerde dat hij niet in staat moest worden geacht naar behoren een auto te besturen. Maar de dranklucht was wel aanleiding om de blaastest en bloedproef af te nemen. B. had eerst tegenover de politie verklaard dat niet zijn auto. maar de tegemoetkomende VERGADERING WELZIJNSRAAD SÜDDELBURG - De- welzijnsraad in Middelburg houdt dinsdag een open bare vergadering. Op deze bijeenkomst, die wordt gehouden op het kantoor van de welzijnsraad aan de Dam. komen voornamelijk huishoudelijke zaken aan de orde De vergadering begint om half acht 's avonds. Valkenisse wil ƒ245.862,- uittrekken voor tennisbanen KOUDEKERKE - B. en w. van Valke nisse hebben de gemeenteraad voorge steld, 245.862,- uit te trekken voor de aanleg van twee tennisbanen in Zoute- lande en Koudekerke. B. en w. hadden een voorkeur voor de zogenaamde gra- velbanen, maar hebben de raad voor gesteld zoganaamdc kunststofbanen te laten aanleggen omdat deze zowel spel- technisch als uit financieel oogpunt meer voordelen hebben. De tennisbaan in Zoutelande moet, ko men op 't huidige oefenveldje van de W de Meeuwen-bij de tennisvereniging Zoutelande. De meest geschikte plaats voor het realiseren van de tennisbaan in Koudekerke is naar de mening van het college de meest geschikte plaats voor het realiseren van de tennisbaan in Koudekerke. B. en w. verwachten de dekkingsmidde len voor de aanleg van beide banen te kunnen putten uit de reserves toeris tenbelasting, dorpsuitleg, ongewoon bevolkingsverloop en algemene reserve. De raad van Valkenisse behandelt het voorstel in de vergadering van donder dag, die om half acht 's avonds in het gemeentehuis te Koudekerke begint. Op de agenda staan verder voorstellen tot deelname aan het bevolkingsonder zoek op baarmoederhalskanker, tot deelname aan de gemeenschappelijke regeling tot financiering van het Regio naal Pedagogsich Centrum Zeeland, tot het verlenen van een krediet voor de uitbreiding van de begraafplaats in Koudekerke en een voorstel inzake het beroep van de heer C de Witte te Zoute lande tegen het weigeren van een bouw vergunning door b. en w. van Valkenis- gen. B's. raadsman, mr H J Q Tichelman, erkende dat men niet de ogen mocht sluiten voor het alcoholpromilage. maar benadrukte dat de wettelijke geformu leerde zinsnede 'niet in staat om naar behoren een auto te besturen' met van toepassing was. reden waarom hij de eis te zwaar vond Bij de behandeling van de zaak werden ook de levensomstan digheden van verdachte kort belicht De reechtbank doet op 15 september uit spraak. situatie op de kruising die - zo zei hij - door rijkswaterstaat als een 'blackspot' wordt beschouwd en onderwerp is van nadere studie. Ook officier van justitie mr. Th. Lebret hield hiermee enigszins rekening, maar vond toch dat er sprake was van zeer onverantwoordelijk en on- voorzichug rijden door de vrachtwa genchauffeur ..Met een snelheid van 60 kilometer per uur een afrit afkomen, is veel te hard", vond hij De officier kwam tot een eis van 500.- boete Ook in deze zaak doet de rechtbank op 15 september uitspraak tweede uitgifte open bedrag de koers wordt nader vastgesteld jaarlijks op 1 augustus in 10 jaarlijkse termijnen van 1 aug. 1977 af vervroegde aflossing is niet toegestaan bedrag koers rente aflossing OVERSTE STURM: „PLECHTIGHEID NOG ALTIJD ZINVOL" schuldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 de schuldbewijzen van deze lening zullen dooreenleverbaar zijn met die van de eerste uitgifte inschrijving 9 sept. 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten storting 1 okt. 1976 met bijbetaling van 60 dagen lopende rente prospectus kosteloos bij banken en commissionairs „KRIJGSTUCHT ONONTBEERLIJK" MIDDELBURG - De commandant van het OCMA. luitenant-kolonel M. Sturm, heeft vrijdagmorgen in de Generaal- majoor G. Berghuijskazeme in Mid delburg zeven KMR-kadetten beëdigd als tweede luitenant van de Militaire Administratie. De luitenants zijn per 1 augustus 1976 officieel bevorderd. In aanwezigheid van staf-officieren, on- derofficiere, manschappen en familiele den van de beëdigde officieren, de heren Hurts. Van der Veen. Hoes, Verhaar. Van Beers. Leentfaar en Roelofc. sprak luitenantrkolonel Sturm de hoop uit dat deze dag de betrokkenen npg langin hun herinnering zal blijven. „Een plechtigheid als deze is naar mijn mening ook anno 1976 nog steeds zin vol". aldus de luitenanUkolonel, die hierna enkele woorden wijdde aan de drie elementen van de eed en de belofte. Over de trouw aan de koningin zei de commandant van het OCMA dat de ge beurtenissen van de afgelopen week duidelijk hebben aangetoond dat de constitutionele monarchie in ons land onaantastbaar is. „Deze onaantast- Lunchbijeenkomst Nijverheid over miljoenennota '77 MIDDELBURG - Het departement Zeeland van de Nederlandsche maat schappij voor nijverheid en handel houdt dinsdag 28 september een lunch bijeenkomst in de schouwburg in Mid delburg, waarop de heer D. A. P. W. van der Ende directeur van het instituut voor onderzoek van overheidsuitgaven in Den Haag zal spreken over de miljoe nennota 1977. De lunchbijeenkomst be gint om twaalf uur en duurt tot twee uur 's middatgs. Telefoonlijn PZC Goes geblokkeerd GOES - De telefoonlijn van het kantoor van de Provinciale Zeeuwse Courant in Goes zal maandag enige tijd geblok keerd zijn. Dit in verband met werkzaamheden door de PTT. Voor dringende gevallen kan men bellen naar de PZC in Vlissin- gen (01184-15144) of in Middelburg (01180-27651). baarheid kan voor een zeer belangrijk deel worden toegeschreven aan de wijze waarop onze huidige vorstin haar taak uitvoert", aldus de heer Sturm. Over de onderwerping aan de krijg stucht bracht hij naaar voren dat voor een omvangrijk een complexe organisa tie als de krijgsmacht het bestaan van deze trucht onontbeerlijk is. „Het vol gens van de spelregels van de organisa tie en de bereidheid om zich in te zetten voor de realisering van de doelstelling zijn twee aspecten die van belang zijn" Na de plechtigheid op de binnenplaats van de kazerne kregen de aanwezigen de gelegenheid de zojuist beëdigde officie ren te feliciteren Voor deze gelegenheid was het muziekkorps van de Genie uit Vught overgekomen Deze fanfare be staat geheel uit dienstplcihtigen Een receptie in de officiers-mess onder leiding van chef-hofrneester A. P van Gastel completeerde de officiële instal latie Reorganisatie bij drukkerij Berin: liquiditeitsprobleem uit de wereld IJZENDIJKE - Bij de drukkerij Bevin bv, met vestigingen in Terneuzen en IJ- zendijke, is en wordt een reorganisatie doorgevoerd om dat bedrijf uit de re cent gerezen liquiditeitsproblemen te helpen. Het bedrijfje (18 werknemers. 14 in IJzendijke, 4 in Terneuzen) is overgenomen door de heer P. de Lijser uit Cadzand. Met een financiële injectie en een reor ganisatie van de leiding wil hij het vol gens hem levensvatbare bedrijf weer een gezonde basis geven Als belang rijke eerste stap is de vierkoppige direc tie afgezet en heeft De Lijser zelf de lei ding in handen genomen. Voor tenmin ste twee van de vier directeuren is hoogstwaarschijnlijk nog wel plaats binnen de drukkerij. De problemen bij Bevin zijn het laatste jaar ontstaan als gevolg van een verkeerd beleid van een al te enthousiaste directie. „Er was dui delijk sprake van een te zware top die zich te veel luxed veroorloofde" zegt De Lijser. De communicatie tussen de top en het overige personeel ging daardoor ook te wensen overlaten. Inmiddels zijn die problemen uit de wereld en de werk nemers voorlopig verzekerd van hun werkgelegenheid. De nieuwe eigenaar- directeur van Bevin bv gunt zichzelf zes maanden om de zaak weer helemaal op poten te zetten. „Dan moet dat bedrijf weer zo gezond zijn als een vis. want dat kan makkelijk als je bijvoorbeeld alleen maar de orderportefeuille bekijkt". IN HOGER BEROEP VOOR RECHTBANK FRUITTELER ONTKENT SCHULD MIDDELBURG - Officier van justitie mr Th. Lebret heeft vrijdgmorgen in hoger beroep voor de rechtbank te Middelburg 150,- boete geéist tegen de fruitteler L. J. van D. uit Sint- Maartensdijk wegens het 'onder zich hebben' van vier dode, beschermde vo gels. Van D. was in beroep gegaan tegen een vonnis van de kantonrechter in Tholen, die hem tot 150,- boete had veroordeeld. De dode vogels - het betrof een merel en drie kramsvogels - waren samen met nog vier (niet beschermde) spreeuwen, keurig gerangschikt m zijn boomgaard aangetroffen. De vogels lagen in een rij op een karretje. De officier achtte het niet onmogelijk dat Van D. zich, naast de verkoop van fruit om zijn boomg aard. ook bezig hield met het verhande len van vogeltjes, waarbij hij als gewilde afzetgebieden België en Italië noemde Van D. verweerde zich verontwaardigd en betoogde dat hij de vogels met zelf geschoten had. maar dat dat door een ander tijdens zijn afwezigheid moet zijn gebeurd. De rechtbank doet op 15 sep tember uitspraak. De Middelburgse expediteur J. C. was in beroep gegaan in een viertal zaken, waarin hem door de kantonrechter boe- [Slot van paf. 1) geeft daar gebruik van te maken. Ver volgens laat je andere gegadigden aan bod komen. Dat kun je dan na een jaar herhalen. Op die manier kan tempori sering ertoe leiden dat de mensen uit het eigen gebied meer aan hun trekken «omen. Voor dagrecreanten uit de pro vincie kun je mogelijkheden scheppen door voorzieningen te maken dicht bij de plaatsen waar veel mensen wonen. Een voorbeeld daarvan is de Schots man. Ook voor de Oosterschelde ziet de ge deputeerde enige mogelijkheden voor de watersport, met name voor grotere schepen Hij noemt daarbij nog geen ge tallen De heer Van Geesbergen zou Braag zien dat het rijk zich nu binnen korte tijd laat vertegenwoordigen in de stuurgroep die voorde inrichting van de Oosterschelde. De gedeputeerde. „We hebben vroeg willen beginnen. Mijn verwijt aan de rijksoverheid is al jaren dat de ontwikkelingen in de Grevelin- gen te laat op gang komen. Dat dreigt ook voor de Oosterschelde. Ik denk dat Je op met al te lange termijn al wat jach thavens rond de Oosterschelde kunt aanleggen zonder datje een totaalplan voor de toekomst frustreert Hij zal ook oij de Oosterschelde in de totaliteit om gematigde ontwikkeling gaan jhaar er is wel enige ruimte". De heer Van Geesbergen wil de recrea- •?nlwikke,inKen niet uitsluitend anuit economisch gezichtspunt be- "en. „Het is natuurlijk voor de econo mie van groot belang. Maar er is ook een ideele kant. Mensen uil de steden hebben behoefte aan ruimte en rust. Daar moeten we in zekere mate aan te gemoet komen. Maar dat moet niet op zo grote schaal gebeuren dat de ruimte en rust verloren gaan. Tussen de be hoefte en de mogelijkheden moeten we opereren". Over de manier waaraan de behoefte aan tweede wonmgen tegemoet geko men wordt in een aantal gemeenten, is de heer Van Geesbergen ontevreden. Hij meent dat in bewoningskemen geen tweede wonmgen mogen zijn. „Dat het toch gebeurt, betreur ik. De gemeente besturen hebben de verantwoordelijk heid en dat moet ook zo zijn. Als ze zich die niet voldoende bewust zijn. spijt me dat. Men moet inzien datkemen worden uitgehold". Sociaal Een punt dat ook in de nota beleidslij nen van gedeputeerde staten aan de orde zal komen is het sociaal rendement van verblijfsaceommodatie. De heer Van Geesbergen meent, dat waar nog accommodatie van de grond komt, vooral aan verhuur aandacht moet wor den besteed. „De overheid kan daar zelf voorzorgen als die de exploitatie zelf ter hand neemt. Als projectontwikkelaars dat doen. knnen er afspraken gemaakt worden. In Bruinisse heeft Wilma een project zomerwoningen van de grond gebracht, waar ruime mogelijkheden voor verhuur zijn ingebouwd. Daar moet in zijn algemeenheid naar ge streefd worden". NAAR IDEE VAN MIDDELBURGER KO DE JONGE VEEL REACTIES KUNSTENAARS MIDDELBURG - In de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis is vrij dagmiddag onder grote belangstel ling een opmerkelijke expositie geopend, die geheel is opgebouwd rond het fenomeen 'Deur'. De ten toonstelling is, onder auspiciën van de culturele dienst Middelburg, op gezet naar een idee. op initiatief en met veel bijdragen van de Middel burger Ko de Jonge. Deze raakte begin 1975 - het Monu mentenjaar, waarin Middelburg voorbeeldstad was - zo gefascineerd door het verschijnsel 'deur', waarvan in Middelburg vele fraaie, monumen tale voorbeelden zijn te vinden, dat hij begon met het vervaardigen van pentekeningen en collages van deu ren. Ondertussen legde hij vele con tacten met anderen die zich op eni gerlei wijze met dit onderwerp bezig hielden Oproepen om informatie door de hele wereld leverden een stroom van reacties op. variërend van foto's tot echte deuren, grafiek en kunstdeuren Reacties kwamen vooral ook uit de kunstenaarswereld Via het in 1975 gehouden 'Art Infor mation Festival' - eveneens in de Vleeshal - rondom het Kunstinfor- maüecentrum van zijn vriend en col lega Peter van Beveren. ontstonden vele contacten met zogenaamde mail-art-kunstenaars Op de ten toonstelling is - naast de vele pente keningen en coll collages van De Jonge - een apart onderdeel aan deze 'door-art in mail-art' gewij De ten toonstelling is verder opgebouwd met bijdragen van vele anderen, zoals 'gewezen deuren' van Sonja Be- sselink. kunstdeuren van Woody van Amen en Pieter Engels, foto's van Gerard van Soest en Krijn Giezen en historisch materiaal van de Middel burgse dienst gemeentewerken. Voorts is er een aparte hoek met echte deuren, met daarop teksten van de dichter Van Schagen uit Domburg Van Schagen heeft deze teksten speciaal voor de tentoonstel ling geschreven. Krant Opvallen is de bij de tentoonstelling behorende catalogus die door de cul turele dienst in de vorm van een krantje is gegoten „Omdat dit me dium. dat dagelijks in de bus rolt, zo dicht bij de deur staat", verklaarde het hoofd van de culturele dienst. Johan Vuijk. in zijn openingstoe spraakje. De krant-catalogus bevat onder meer een aantal luchtige be schouwingen, filosofieën en poëti sche teksten (van Van Schagen) en is rijk geïllustreerd met foto's en teke ningen. dit alles rond het thema 'deuri. De officiële opening vond plaats in de ontvangsthal van het stadhuis en werd opgeluisterd met enkele vocale bijdragen van de Zeeuwse liedjes zanger Engel Reinhoudt. Wethouder van cultuur M_ A. L. Hubregtse sprak een welkomstwoord. De tentoonstelling loopt tot 26 sep- temberen isvan maandag toten met zaterdag geopend van 10-17 uur en op zondag van 14-17 uur. Op de foto een beeld van de tentoon stelling bij de opening (foto PZC). tes van 25.- waren opgelegd, betref fende het parkeren van vrachtwagens in de Middelburgse binnenstad, bij de Suikerpoort en op de Dam. op plaatsen waar dat niet was toegestaan. Voor zijn bedrijf levert dit parkeerverbod ernstige moeilijkheden op. zo betoogde C: „Ik kan ze toch niet in m'n broekzak stop pen De president van de rechtbank, die ook in deze zaak op 15 september uitspraak doet. zei begrip te hebben voor deze moeilijkheden C. vroeg om vrijspraak. Agressief De vrachtwagenchauffeur L. de V. uit Capelle a/d IJssel hoorde in hoger be roep 250.- boete eisen (vonnis kanton rechter 200,-) omdat hij op 21 juni op de rijksweg bij Krabbendijke zonder noodzaak met zijn vrachtwagen naar links was gekomen op het moment dat een personenauto aan het inhalen was. De V zei door de lichtsignalen van de personenauto te zijn verblind. De offi cier sprak echter van een 'kinderachtig spelletje" en een 'agressieve daad'. Tegen de directeur van het Amster^ damse bedrijf Cinetex BV, H. B. van M-, eiste de officier in hoger beroep een boete van 300,-, welke boete ook door de kantonrechter was opgelegd. Het betrof hier een aangehouden zaak uit augustus 1974. Cinetex had in samen werking met Zeeuws-Vlaamse sexs- hophouder P. M. in een pand te Sluis filmprojectoren met beeldschermen geïnstalleerd, via welke men tegen be taling sexfilms kon bekijken. De offi cier baseerde zijn eis op de algemene politieverordening van Sluis en niet - zoals de kantonrechter - op de bio scoopwet. Waterschap koopt grond te Ritthem voor installatie zuiveringsbeheer MIDDELBURG - De algemene verga dering van het waterschap Walcheren heeft vrijdag unaniem besloten tot aankoop van ongeveer 8 hectare grond bij Ritthem voor de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie. Met deze transactie is bijna 250.000 gulden ge moeid. Zoals gemeld bestonden voor de plaats van de zuiveringsinstallatie twee moge lijkheden. bij de spuikom te Ritthem of in de SchorTepolder. Zowel om techni sche als financiële redenen gaf het dage lijks bestuur van het waterschap echter de voorkeur aan een situering bij de Spuikom te Ritthem. De algemene vergadering onderschreef deze opvatting unaniem. Hoofdinge land P J. Abrahamse vroegzich nog wel af of aankoop van de benodigde grond niet voorbarig is omdat er nog kansen en bezwaren zijn zolang er nog geen be stemmingsplan op dit punt is. Dijkgraaf Rutgers van Rozenburg, die eerder meedeelde dat de gemeente Vbs- singen bereid is aan deze bestemming mee te werken, zag dat echter als een risico dat nu eenmaal genomen moet worden. Hoofdingeland ir. G. Kranen Infor meerde daarnaast naar de mogelijkhe den voor uitbreiding in de toekomst. De dijkgraaf antwoordde hierop mee dat men nog ln onderhandeillng is meer grond te verwerven. Aan het begin van de vergadering deelde de dijkgraaf mee dat gedepu teerde staten en het rijk de plannen voor verbetering van de zeewering achter het golfterrein in Domburg hebben goeage keurd Hij voegde er aan toe dat het wa terschap daarnaast nog een aantal nieuwe palenrijen wil plaatsen. BEIAARDCONCERT VLISSINGEN - Zaterdag 11 september geeft Bernard Winsemius. de stads- beiaardier van Haarlem en beiaardier van de Vrije Universiteit van Amster dam. een beiaardconcertop het carollon van de St Jacobstoren te Vlissingen Dit concert duurt van 15.00 uur tot 16.00 uur en omvan werken van Matthias van der Geyn, Albert de Klerk, Chris Bos en Ferdinand Timmermans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7