West-Zeeuws-Vlaams strand is weer voor krabben en verdwaalde kwallen Lr- ra «ei ZEEUWSCH-VLAANDEREN 'HET WESTEN'NA DE TOERISTENSTROOM °1 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 'Zomer 1976 in Zeeland de droogste en ook de zonnigste van deze eeuw", meldde de krant. Dat hebben ze in 'het Westen" geweten. Campinghouders, hoteliers, ijsverkopers en limonade- venters...stuk voor stuk blikken ze te vreden terugEen zomer uit duizenden. Sprak een lyrische ijsverkoper. En hij voegde er aan toe: „Vanille-ijs, aard beiden en chocola, alles gleed die gul zige keeltjes binnen. Ik zeg nog tegen m'n vrouw, als we ieder jaar zo'n zo- mertje hadden, was ik nu directeur van een ijsfabriek. Ook. nooit meer wer ken...nooit meer zeuren overeen kuipje of een wafel. Maar ja. volgend jaar zal het wel weer pet wezen. Want we zitten in Nederland hoor, dat moet je niet ver geten". In de duinen bij Cadzand ziteen bejaard echtpaar te genieten van zon. zee en strand .(zoals VW-folders nog weieens durven opmerken l. Hij. met zijn wan delstok figuurtjes in het zand tekenend, zij, een banaantje oppeuzelend. Ze ge nieten kortom. „We komen hier al zoveel jaar meneer", vertelt de vrouw, „het is hier zo heerlijk rustig in het na-seizoen en we hebben nog mooi weer ook Wat fijn...". Het echtpaar heeft de ruimte. Het strand is eindelijk weer het domein van krabben en op drift geraakte kwal len. En in de duinen kunnen de konijnen eindelijk weer eens bij elkaar op visite, zonder gestoord te worden door luid ruchtige toeristen, die denken dat de duinen daar alleen voor hen zijn neerge legd Niet zo gezellig Izak Pieter van den Ameele heeft weer tijd om eens rustig aan de andere kant van zijn bar op een kruk te gaan zitten en wat te filosoferen over het afgelopen seizoen. Zijn vrouw luistert aandach tig. een hand aan de bierpomp. De café houder vertelt. „Je kunt echt w el spre ken van een topseizoen dit jaar. maar toch is het anders geweest. Ik weet het niet, de mensen waren niet zo gezellig als andere jaren. Het duurde, ik weet niet hoelang, voor ze eens echt los kwamen. Maar verder is het een prima seizoen geweest". Van den Ameele heeft zo z'n eigen ideën over de ontwikkeling van de re creatie in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Over de ontwikkelingen in de omgeving van Nieuwvliet zegt hij: „de mensen zijn er nu wel achter dat hier het mooiste stukje strand van 'Het westen' ligt Maar ik hoop dat dat niet betekent dat er volgend jaar nog veel meer mensen komen. Het is nu wel druk genoeg. Waar ik wel problemen mee heb. dat zijn die voorzieningen voor de toeristen We le ven nu in 1976 en nog steeds moeten de dames, wanneer ze nodig moeten, hele maal terug naar het dorp om m een café een toilet op te zoeken. Dat is toch te gek zeker...". Adje Boeree is VW-informatrice in Groede. „We hebben een paar weken gehad, dat alles vol zat Maar nu is het allemaal weer voorbij, begin augistus hadden we nog heel wat Duitsers, maar die zijn nu ook verdwnenen. Ik heb nu eindelijk weer tijd om iets aan m'ni tuin te doen. want die heeft, van die droge zomer wel een klap gehad." Een snelle berekening leert de WV-informatrice dat Groede dit jaar ongeveer 350 000 overnachtingen heeft gescoord' Haar nuchtere concusle. „Het is gewoon iets drukker geweest" Echt wel moe „Ja", ik ben echt wel moe hoor", vertelt mevrouw E. Dees-Van Driel van cam ping 'Hoogduin' in Cadzand. Een sei zoen lang heeft de familie Dees, geassis teerd door een stuk of tien medewer kers, achter de gasten aangerend. De camping draait al sedert 1959: „we zet ten er een beetje de rem op, want het is helemaal niet moeilijk om nog wat uit te breiden. Seizoenplaatsen kun je al tijd kwijt. Maar wc willen ook wat ruimte laten voor de toeristische kam peerder, die zomaar even 1 angskomt. en och, voor ons is het zo druk genoeg...". De lucht betrekt. Eindelijk wordt het weer tijd voor de regenjas. Op een hoek van een straatje in Cadzand bespre ken enkele autochtonen het weer. „Ik heb gelezen dat de minister naar Zee land komt om eens te kijken. Ja. weet die man veel. Maar hier een eindje ver der is het goed kapot. Daar hebben ze je zelfs geen knollen voor citroenen meer te verkopen", merkt een duidelijk agra risch geörienteerde man op. NIEUWVLIET - De jonge campinghoudster, gekleed in gemakkelijke broek en trui, at aan de keukentafel- Ze staart naar buiten, denkend aan de vakantie. Haar eigen vakantieIk wü nu weieens naar de wintersport en dan kunnen we daama altijd aog naar Italië", zegt ze enigszins verbitterd Jaren achtereen nu alweer gaan zij en naar Italiaanse man ('hij spreekt heel goed Nederlands, vooral als-ie boos is...') naar De Laars' in Zuid-Europa. Hij gaat er wat familie bezoeken en zy doet daar niks anders dan zich ontspannen en 'die kleine tem:eramentvolle mannetjes' op een afstand houden. En ze durft nog weieens een toeristisch bezoekje te brengen aan het Vaticaan... Domein van krabben en kioaüen.. restaurant. „In de kampwinkel heeft het pnma gelopen. Alleen die warmte beïn vloedde het koopgedrag van de men sen weL Ik bleef met al m'n koekjes zit- ten bijvoorbeeld. Die wilden de mensen niet", vertelt Annie Lince. Geklaagd is er ook op de camping in Niuewvliet: ja" over die belastingen hè. Milieubelas ting en toeristenbelasting. Maar och. het bleef over het algemeen by een op merking. Door die zon was iedereen goed gemutst.." 'Internationaal' is weer nagenoeg leeg. Nog wat verdwaalde Duitse toeristen, maar verder is he t voor dit zomerseizoen wel achter de rug. De twee katers van Annie Lince sprinten over het lege ter rein. 'Bianco en Allegro, tja vanwege m'n man he", zegt Annie veelbeteke nend. Haar man doet een tukje. Uitrus ten van de vermoeienissen en om kracht op te doen voor de winterperiode. „We maken er hier 's winters een echt Ita liaans restaurant van. En verder gaan we eenmaal per maand een grote fondue-avond houden. Ja en voor brui loften en partijen zijn we ook beschik baar", vertelt Annie Lince nog snel even en op een wijze, die de dames van dat wasmiddelspotje in de ster-reclame ja loers zou maken. Zomer uit duizenden... West-Zeeuwsch-Vlaanderen rust uit. Hef Veerplein bij Breskens: ruimte genoeg. VAKANTIE VOOR HOTELIERS, IJSVENTERS EN CAMPINGHOUDERS Lege campings: een voorbij seizoen Een ander, waarvan de gelijkenis met Johnny Kraaykamp frapant is. brengt in het midden „Ja. maar voor de reac tie was het mooi. En je kunt het niet ieder een naar de zin maken" Zoekend naar de oorzaak van de droogte zegt de eerste man: dat heeft allemaal te maken met de verlegging van die rivier in Rusland. Hoe heet die? Ja. de Wolga... die Russen doen maar raak En straks smelt de Noordpool ook campinghoudster Annie Lince: 'naar de wintersport'' nog. dan zullen we een portie water krij gen". Elders in Cadzand vertelt mejuffrouw U. G Swierstra. houdster van pension 'Goede Ree „vroeger kwamen de men sen van 18 juli tot 31 augustus. Dan was het heel erg druk. Nu ben ik open van hemelvaart tot half september Het seizoen is veel uitgestrekter geworden. Ik heb trouwens veel Zeeuwen, die bij voorbeeld in Utrecht wonen en die met vakantie naar Cadzand komen. Nou. we hebben het hele seizoen vol gezeten eigenlijk Is mejuffrouw Swierstra moe na dat drukke seizoen. Haar ant woord Nee hoor. want ik heb prima personeel" Parkeerproblemen Tot slot de 'sterke arm'. Opper J. van Weelden van de groep Oostburg van de Rijkspolitie: „We hebben veel volk ge had natuurlijk en daarnaast waren er ook nog allerlei festiviteiten. Maar we hebben het met onze zeventien man. plus vier gedetacheerden. kunnen red den. Er is weinig criminaliteit geweest. Anders ligt het met de verkeerstechni sche kant van de zaak. Het is ook weer gebleken dat we met enorme parkeer problemen te kampen krijgen. Er zijn dagen dat je de auto's eigenlijk op el kaar zou moeten kunnen stapelen. Dat is echt een zaak die aangepakt moet worden...". Annie Lince-Brugge heeft haar vierde seizoen als campinghoudster achter de rug. Een enorm seizoen, daarover is ie dereen het eens. De tijd van uitrusten (en denken overde eigen vakantie) is aangebroken. Toch zegt Annie dap per: 'moe? Ik ben helemaal niet zo moe. Als ik, in het seizoen, moe was, ging ik gewoon naar bed en dan red je het best hoor". dames, die vergezeld van een heel klein schoothondje een restaurant binnen stappen om er twee grote siagroompun- ten met een kopje koffie te nuttigen Maar ook zonder de 'opgeschoten jeugd' die het de oudere bewoners van Nieuw vliet knap lastig maakte West-Zeeuwsch-Vlaanderen moet het de komende maanden weer doen zonder die vrolijke kort-gebroekte en rood ver brande toeristen. Zonder die Belgische Café Van den Ameele niet zo gezellig Camping 'International' in Nieuwvliet De camping bestaat al zo'n vijftien tot zestien jaar. Annie Lince-Brugge en haar Italiaanse man (Franco heet hij trouwens) beginnen volgend jaar aan hun vijfde seizoen op de camping. In de wintermaanden zal er nog hard gewerkt moeten worden om de voorzieningen op Internationaalte verbeteren. Over de 'gedragingen' van de toerist zegt Annie lince- „Ik geloof dat deze gemiddeld Binder hebben uitgegeven dit jaar. De mensen hebben wel geld. maar ze ge ren het niet zo gemakkelijk meer uit... Haar dat nou aan ligt..." Camping 'In ternationaal' telt met alleen een fiks kampeerterrein. Er is een grote kamp- Winkel, een friture, een kantine en een VW-informatrice Adje Boeree

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 41