Werknemers van Broomchemie snoven 'Zeeuws-Vlaamse lucht' Yikwa^^ voor het hart PZC/P Toestemming versterking dijkvak Baalhoek-Paal houdt geen verband met nieuws over Baalhoekkanaal SCHAPEN BIJNA NIET GELEDEN VAN DROOGTE Voorlichter Robesin waagt voor tweede keer sprong in duister J. Slock en A. Govaert 25 jaar bij suikerfabriek Conclusie jury op fokveedag in Goes De Zeeuwse Nulsspaarbank heeft een kwart miljard aan ingelegde spaargelden bereikt Daarom organiseert zi| een grandioze wandeltocht door het Zeeuwse land en verkoopt ze vier tekeningen van Otto Dicke De opbrengst, verhoogd met een kwart door de bank komt geheel ten goede van de Nederlandse Hartstichting Lees uw informatiekrant ZEEUWSE NUTS5PAARBANK n Bondsspaarbank Bejaardéisoos weer open KRABBENDIJKE - Met ingang van dinsdag is de bejaardensoos in Krab- bendijke na een vakantieperiode weer geopend op dinsdag, woensdag en don derdag Wissel Zeeuws-Vlaanderen ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 provincie SAS VAN GENT - Vrijdagmiddag zijn tijdens een bijzondere vergadering van de ondernemingsraad van de Suiker Unie te Sas van Gent de jubilarissen J. Slock en A. Govaert gehuldigd. Beiden traden 25 jaar geleden in dienst bij de suiferfabriek. De rij van sprekers werd geopend door directeur W. Duitemeijer, die beide jubi larissen prees voor hun inzet en vakbe kwaamheid. De heer Slock begom in 1951 bij het be drijf als plaatwerker, maar ging zich na enkele Jaren specialisren in het slijpen van machinemessen. Directeur Duite meijer was vol of over zijn vakkennis. „U bentonze expertop hetgebled van mes- senslijpen. Alle lof en waardering daar voor", zo sprak de directeur. In mei 1951 werd de heer Govaert aan gesteld als monteur. ,.U had geen ge makkelijke taak. Aangezien ons machi nepark voor een groot deel was verou derd en verslten na de tweede werel doorlog. U hebt zich echter goed van uw taak gekweten", sprak de heer Duite meijer lovend. Beiden ontvingen zij als blijk van waardering uit handen van de heer Duitemeijer een gouden horloge met inscriptie, een speldje en een enve loppe met inhoud. Daarna bood de heer O. van Geertsen namens het personeel een geschenk aan. Cursus volksdansen BRESKENS - Maandag gaat er in het dienstencentrum Goedertijt te Bres- kens een cursus volksdansen van start die wordt georganiseerd door de Stich ting Welzijn voor Ouderen in West Zeeuwsch-Vlaandren. De lessen worden gegeven door mevrouw G. Maenhout uit Aardenburg en beginnen iedere avond om half acht. Behalve in Breskens zul len ook in Aardenburg en Oostburg les sen in volksdansen worden gegeven. In Aardenburg is er afgelopen vrijdag een aanvang gemaakt met de cursus en in Oostburg gaat men dinsdag van start Verder zal maandag de cursus in Zuid- zande beginnen BEJAARDEN UIT NIEUW NAMEN MAAKTEN REIS NIEUW-NAMEN - Met twee buss maakten 69 leden van de bond van'&i jaarden en Gepensioneerden' e Nieuw-Namen hun Jaarlijkse reis nar België. Het gezelschap bracht eerstee bezoek aan de havens van Antwerpe tot aan Zandvliet. Daarna reed me door naar Plankendaal nabij Mechelet waar een instituut van de Antwerp» dierentuin bezichtigd werd. In dltinst- tuut worden zieke dieren verzorgd e worden jonge dieren gekweekt. Delede brachten vervolgens een bezoek aanü luchthaven Zaventem. Op de terugreu werd nog een dancing in Brccndonkt? zocht. Zaalvoetbalwedstrijd HULST - De Hulster zaalvoetbal^ 'Blaauwe Hoeve/Dageraad' uit Hui' speelde tegen "Monkey Bar' uit Klooi terzande een zaalvoetbalwedstrijd c 'Den Dullaert' 'Blaauwe Hoeve/Da? raad' won de ontmoeting met 6-4. BRIDGEWEDSTRIJD LAMSWAARDE - In 'De Luifel Lamswaarde hield de bridgeclub C Lamswaarde haar bridgewedstrijdm De uitslag luidde: 1 ex-aequo: het eet'' paar De Vijlder en K. Jansen-mevroi^ Van der Poel, 3 mevrouw Jansen-dene« Van der Poel, 4 mevrouw Waterschep de heer De Schrijver en 5 raevrou* Krieckhaert - mejuffrouw StaaL Supportersclub 'Steen' Hield bestuursverkiezing SINT-JANSTEEN - Onder voorzit» schap van de heer E. Verhagen kwamC' supportersclub 'Steen' in vergadems bijeen in café 'Sport' te SlntrJanst» Vanwege het periodiek aftreden vsn» heren L. van Remon en R. ScbaW® werd er een verkiezing gehouden. BflA heren werden met algemene stem® herkozen. Besloten werd om mow (zondag), het eerste elftal van Stw» naa Middelburg te vergezellen, waan>.' de eerste competitiewedstrijd W- "Jong Ambon I' speelt De bus yen®»' in Heikant om half een aan Th. de Bi en om kwart voor een aan café 'Spon Sint-Jansteen NEDERLAND WACHT FORMEEL OP REACTIE BRUSSEL VLAAMS-WAALSE TEGENSTELLINGEN OORZAAK VAN UITSTEL REACTIE (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De toestemming om het dijkvak Baalhoek-Paal op Deltahoogte te brengen houdt geen verband met mogelijke aanwijzingen uit België, dat de plannen voor de aanleg van het Baalhoekkanaal voorlopig niet aan de orde komen. Dit bleek uit antwoorden van de zijde van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag. De Nederlandse regering wacht ten aanzien van de Baalhoek-plannen for meel op een officiële reactie uit Brussel op de traktaten, die de leiders van de onderhandelingsdelegaties ongeveer een jaar geleden bij de Nederlandse en Belgische regering hebben aangeboden. Het uitblijven tot nog toe van die reactie wordt toegeschreven aan de Vlaams- Waalse tegenstellingen bij onze zuider buren en wellicht de verstrekkende milieu- voorwaarden die Nederland bij de onderhandelingen heeft bedongen. Op het ministerie van buitenlandse za ken bevestigt men dat de toestemming van Westerterp niet kan duiden op in formatie vanuit België, dat het met het Baalhoekkanaal niet zo'n vaart loopt als bijvoorbeeld ruim een jaar geleden nog allerwegen werd aangenomen Maar aanwijzingen dat er snel bericht uit Brussel zal komen zijn er in Den Haag evenmin. In dit verband wordt veel waarde gehecht aan de uitdrukking „Het Baalhoekkanaal heeft veel weg van een academische kwestie", die de minister van verkeer en waterstaat ge bruikte bij de behandeling van zijn be groting in de eerste kamer in maart van dit jaar. De verzwaring van het dijkvak tussen de OostrZeeuwsvlaamse plaatsjes Baalhoek en Paal aan de Westerschelde was in 1970 al zover voorbereid bij het waterschap Hulster Ambacht, dat tot de aanbesteding kon worden overge gaan. Met het oog op het Baaihoekka- 'naal - dat volgens plan tussen deze plaatsjes moet uikomen op de Wester schelde - hield minister Westerterp de verzwaring tegen. Hij adviseerde de werkzaamheden uit te stellen, want de verzwaring zou bij de aanleg van het ka naal weer grotendeels ongedaan moe ten worden gemaakt Maar iedere keer als hevige stormen de Zeeuwse dijken weer hadden geteis terd werd in het algemeen bestuur van het Hulster waterschap gepleit voor een spoedige verzwaring. Herhaalde lijk nam dijkgraaf Th. J. K. Collot d'Escury deze wens over in het van hem gebruikelijke praatje ter inleiding van een algemene vergadering. Begin dit jaar werd de nood het hoogst Het Scheldewater werd tijdens een stormperiode opgezweept tot 4 80 meter boven NAP Een hoogte die herinnerde aan die van februari 1953 Verschillende instanties - waaronder het dagelijks be stuur van het waterschap en het ge meentebestuur van Hulst - verzonden telegrammen aan minister Westerterp om toestemming voor de steeds uitge stelde verzwaring „Bij het nog steeds ontbreken van een definitief tijdstip voor de uitvoering van het Baalhoekka naal achten wij langer uitstel niet ver antwoord De veiligheid van de bevol king moet prevaleren boven buiten landse belangen", zo werd gesteld Minister Westerterp refereert bij zijn re cente toestemming om het dijkvak te verzwaren aan dit telegramma. Hij laat echter ook weten, dat bij het doorgaan van de Baalhoekplannen rekening moet worden gehouden met een aanpassing van het dijklichaam. De zegsman van buitenlandse zaken- .Als het Baalhoek kanaal door zou gaan. zal men tussen Baalhoek en Paal wat meer grond moe ten verplaatsen dan het geval is als het dijkvak zo laag zou worden gehouden Dat betekent wat extra werk en wat ex tra kosten, maar op de totaalkosten zal dat niet veel uitmaken" VERGADERING VAN BOUWVERENIGING GAAT NIET DOOR TERNEUZEN - Het bestuur van de Woningbouwvereniging Terneuzen heeft de buitengewone ledenvergade- ing van maandag aanstaande uitge steld tot maart volgend jaar. Op de bijeenkomst zouden de concept statuten en het concept-huishoudelijk reglement worden behandeld. Inmid- deels is bekend geworden, dat er een nieuw toelatingsbesluit voor woning corporaties in de maak is. Het stuk zal medio december worden gepubliceerd. Het bestuur van de bouwvereniging wil daarop wachten, teneinde de vereni gingsstukken te kunnen aanpssen aan nieuwe eisen Personeel 'De Blaauwe Hoeve' richt sportclub op HULST - Het personeel van De Blaauwe Hoeve' uit Hulst kwam in ver gadering bijeen om een sportclub op te richten. Er werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heren A. d'Hooghe. voorzitter, J de Bruyn, secretaris en F Matthijs penningmeester De sportclub gaat zich bezig houden met zaalvoetbal, badminton en volley bal. „EEN VOORLICHTER IS EEN VERBINDINGSMAN..." Bingowedstrijd HENGSTDIJ K - Aan de bingowedstrijd in 'De Vogel' te Hengstdijk namen 175 personen deel. De uitslag luidde: 1 A. Fruytier, Kloosterzande. 2 R. de Roos, Hengstdijk, 3 en 7 A. van Schoten, Hulst. 4 E. van Bellen, Hengstdijk, 5 A. van Rijnhout. Antwerpen, 6 E. van Ta- venier. Brugge. Septemberfeesten Axel succesvol afgesloten AXEL - De Septemberfeesten zijn vrij dag in Axel succesvol afgesloten. In de morgenuren liet het zich aanzien dat de laatste dag van de braderie geen succes zou worden. Er viel net als donderdag wat regen en dat is nooit bevorderlijk voor het trek ken van publiek, 's Middags bleef het echter droog De grootste drukte was er echter gisteravond. Normaal is er in Axel al een koopavond op vrijdag. De attracties die in het kader van de Sep temberfeesten werden gehouden, zorg den er voor dat er een flinke drukte was in de Axelse binnenstad. Eén van de activiteiten gisteravond was de openbare verkoping, waarvoor veel belangstelling bestond. De kleinste Jeugd vermaakte zich best bij het optre den van een poppenkastspeler in de Noordstraat. Gisteravond om zeven uur startte een groots spektakel. Een groot aantal sportverenigingen trok in optocht over het braderieterrein. Op het Szydlowski- plein volgde vervolgens een groot trim- festijn. Dit werd georganiseerd in sa menwerking met Sport Real. Duitse biljarters ontvangen in stadhuis Axel AXEL - Vrijdagmiddag zijn op het Axelse stadhuis leden van de Duitse biljartvereniging 'Elfenbein' uit Wes- terholt officieel ontvangen. De Duitse biljarters en hun dames bezoeken dit weekeinde de Axelse biljartvereniging ABC. Dit bezoek is een gevolg van een bezoek dat de Axelse Bil) art Club vorig jaar aan Westerholt bracht De Axelaars werden daar zo goed ontvangen dat ze de Duit sers voor een tegenbezoek aan Axel uit nodigden Wethouder P T A. M. R Apers van sportzaken sprak de delegatie van ABC en de Duitsers toe in de raadszaal van het stadhuis. Hij zei dat het gemeente bestuur van Axel activiteiten als een sportultwisseling toejuicht. Het is een eerste stap op weg naar de verbroeder ing van de volken, vond de wethouder Tot voorzitter M. van de Have van ABC vertelde de heer Apers. dat de Axelse biljartvereniging volgend Jaar kan re kenen op medewerking van de zijde van de gemeente ('in de mate die mogelijk is') bij de viering van het 50-jarig jubi leum Uit handen van de heer Apers kreeg tweede voorzitter W Sanders van de Duitse vereniging een standaard met vaantje van de gemeente Axel uitge reikt. Uit handen van vice-voorzitter W. Dieleman Dey van de WV-Axel kreeg de tweede man van 'Elfenbein' een her inneringstegel van het 50-jarig bestaan van de WV. In zijn toespraakje sprak de heer San ders de hoop uit dat er een vaste uitwis seling tussen de Axelse biljartclub en zijn vereniging zal -groeien NA VIJF JAAR ORGANISEREN, INFORMEREN EN COMMUNICEREN... TERNEUZEN - Gezichtsbepaler' Johan Robesin (34) vertrekt per 15 september bij de gemeente Terneu zen Bijna vijfjaar heeft hij zich. van uit het Temeuzense stadhuis bezig gehouden met gemeentelijke voor lichting Robesin gaat voor zichzelf beginnen Internationale Publici- teits diensten gaat zijn zaak heten. Een flinke stap overigens: van een baan. waarbij zoveel mogelijk open heid betracht moest worden, naar een functie imet name voor bedrij ven) waarbij een zo groot mogelijke openheid niet altijd gewenst is. Vijfjaar geleden zag Robesin de ad vertentie staan. De gemeente Ter- neuzen vroeg een voorlichter. Col lege en gemeenteraad waren het er over eens dat ,de gemeente iets aan de voorlichting moest gaan doen", want ook andere gemeenten, waar mee Terneuzen zich zo graag wilde meten, waren op dat gebied actief.... „Het was een sprong in het duister, dat mag je rustig weten", vertelt Ro besin nu, „niemand in Terneuzen wist eigenlijk wat die voorüchüngs- baan nu eigenlijk in moest houden. Ik heb toen veel contact gehad met voorlichters van gemeenten, die on geveer de omvang van Terneuzen hadden en op die manier zijn we lij nen gaan trekken. Ik heb in die vijf j aar de kans gekregen om iets van die voorlichting te maken... Als voorlichter van Terneuzen ont popte hij zich onder meer als de Ter- neuzense Carel Briels, als organisa tor van festiviteiten, evenementen, installaties, afscheidsbijeenkomsten en meer van die feestelijke gebeurte nissen. Robesin: „Je moet als voor lichter niet te beroerd zijn om ook dat organiseren lot- je taak te rekenen. Het heeft trouwens een heleboel voordelen. Je hoort erg veel. je komt overal - en zeker voor wat betreft de kernen is dat belangrijk - kortom, je leert een heleboel mensen kennen, die je anders nooitzou tegenkomen". Overdiebeginperiodezegthij: „Toen ik nog streekred acteur was bij het Algemeen Dagblad, had je het idee datje overhel buitenland sprak, als je het over Zeeuwsch-Vlaanderen had. Ik heb geprobeerd het mijne bij te dragen aan de overbrugging van die afstand. Als Terneuzen dan de derde haven van Nederland was, dan mocht dat best eens algemeen be kend worden. Nou. je merkt nu dat Terneuzen redelijk bekend is. ook in provincies als Groningen en Utrecht om maar eens iets te noemen". Drempel En dan die drempel, die sinds jaar en dag bestuurder en bestuurde van el kaar scheidde, ook in Terneuzen. In de pcriode-Robesin is die drempel aardig gesloopt. Hij vertelt: „Ik weet nog goed een van de eerste in formatieavonden het was in ver band met een bestemmingsplan in Driewegen. Er waren geloof ik twee mensen. En toen kreeg je al snel de opmerkingen van 'zie je wel dat zoiets niet aanslaat dat is allemaal theorie, maar er komt niks van te recht". Gelukkig zijn we ermee doorgegaan en nu zie je dat de men sen zich enorm betrokken voelen bij alles wat er in hun omgeving ge beurt. Zelfs over de kleinste zaken willen de mensen informatie heb ben. Die roep om informatie he met name de laatste anderhalf jaar is die steeds groter geworden—" Bij de opening van het Temeuzense stadhuis sprak één van de aanwezige hoogwaardigheidsbekleders over de functie, die het meuwe gebouw moest hebben- „Het moet een huis voor de gemeenschap zijn", meende de man. Voorlichter Robesin stond erbij en knoopte die opmerking goed in z'n oren. In de loop der jaren wer den steeds meer activiteiten in de- ruimten van het stadhuis onderge bracht: exposities bijvoorbeeld. Er kwam ook een fikse informatiekel der, compleet met een grote maquet te, vele tientallen foto's en honder den folders, boekjes, kranten en an der drukwerk. Robesin: "Een voorlichter is een ver bindingsman. Hij vertaalt en verdui delijkt bijvoorbeeld het beleid van het college, zodat de burger zijn con clusies kan trekken en zich een opinie kan vormen. Toen ik dit werk begon was één van mijn eerste uit gangspunten het creëren van een ba sis. die het mogelijk maakt om de communicatie tussen bestuurder en bestuurde te bevorderen. Het was echt niet alleen maar Terneuzen promoten, zeker niet.." Het ambtenarenkorps stond aan vankelijk wal aarzelend tegenover 'een echte voorlichter". Robesin: „Toen ik begon, kreeg ik vaak wan neer ik op een afdeling binnenstapte om informatie te vergaren „dat is toch niet voorde kranthe?". Datiser nu wel uit Nu komen ze zelfs naar rne toe met opmerkingen als 'is dat niks voorde krant?' En dat is toch wel een bewijs dat er veel begrip voor eikaars werk is ontstaan. Ik moet zeggen dat ik op het moment trouwens zelf ook veel genuanceerder ben geworden. Ik ben niet meer die drammer van in het begin..." Sprong Robesin vindt de tijd gekomen voor 'een tweede sprong in het duister". Jaren terug al liep hij met het plan rond ooit eens zelfstandig te opere ren. Dat gaat nu gebeuren. Robesin geeft er 'een baan vol zekerheden' voorop. „Och, ik heb nooit zo zwaar getild aan die zogenaamde zekerhe den. Dat is allemaal zo betrekke lijk", zegt hij. En hij voegt er direct aan toe: „Het gevaar is groot dat je vastroest. Daar moet je voor wa ken". Met een handjevol vaste mensen en een legertje van zo'n dertig free-lance en part-time krachten gaat Robesin aan het werk. Voor bedrijven, voor dag-, week- en maandbladen en zeker ook voor alle mogelijke overheidsin stanties. Destijds lin z'n 'kranten- tijd') had hij zijn gedachten al eens laten gaan over de voorlichting in het bedrijfsleven. Robesin: „Ik heb in m'n Temeuzense jaren wel ontdekt dat het daaraan gewoonweg grotendeels ontbreekt Omdat men de mogelijkheden niet kentofde middelen nietheeft". Over de wereld van public relationsbu-1 reaus, een wereld vol zakenlunches, hoge declaraties en snelle auto's heeft Robesin een uitgesproken me ning: „Er komen in die wereld steeds meer gelegenheidsfiguren, die de mensen - voor veel geld - iets wijs maken. Het gebeurt vaak op een on volwassen manier en het lijkt nog het meest op beunhazerij. Het is bedroe vend om te zien welke dure termen er allemaal verzonnen worden. En wat bereik je met al die termen? Dat de potentiële klant zich al direct af vraagt: „Alle mensen, wat zal dat me met gaan kosten...." Robesin houdt het simpeler: „We gaan werken op het gebied van de informatieverstrekking, de voorlich ting en de publiciteit En we gaan er keihard tegenaan". BEDRIJF DENKT IN SEPTEMBER TE BEGINNEN GOES - De Zeeuwse schapen verkeren ondanks de nadelige gevolgen die de droogte op de voederpositie heeft ge had in een puike conditie. Die conclusie kan getrokken worden uit de jury uitslagen van de 21e provinciale fok- schapendag Zeeland, die vrijdag tradi tiegetrouw op de Grote Markt in Goes werd gehouden. De ingezonden scha pen waren volgens de jury van goede kwaliteit. Alleen bij de lammeren was de jury soms wat minder lovend in zijn oordeel. Daar zal de voedselschaarste door de droogte wel debet aan zijn ge weest Zesendertig schapenhouders uit geheel Zeeland hadden samen ruim 310 scha pen ingezonden voor de verschillende rubrieken. Nadat 's morgens de tradi tionele opening was verricht door bu rgemeester mr. F G. A. Huber, die zien als altijd bijzonder geinteresseerd toon de, begonnen de keuringen in twee rin gen. Er waren prijzen te verdiene in ze ventien rubrieken. De rammen werden goed genoemd, met name de twee jarige. Er werd gesproken van een brede en beste kwaliteit. Bij de ooien was sprake van een brede top. Kampioen ram werd een dier van R. J. van Doom uit Axel. Reserve kampioen werd een ram van J. Buteijn en de ge broeders De MUliano pit Aarden burg/Oostburg Bij de ooien werd een schaap van G J. A. Ferket uit Sluis kampioen. Reserve kampioen in deze categorie werd een dier van de gebroe ders Goethals uit Westdorpe. Het beste rami am was van I. J. Risseeuw uit Oost- burg. Het gezelschap 23 man en een vrouw met 'aanhang' werd vrijdagochtend in de burgerzaal van het Temeuzense stadhuis ontvagen door burgemeester C. Ockeloen, die ze uit eigen ervaring („Ik ben hier pas enkele weken') kon verzekeren dat nieuwe Tenieuzenaren een hartelijk welkom wacht „Zeeuwsch-Vlaanderen is geen afgele gen gebied, al lijkt het daar wel eens op Het is in tegendeel erg open De afgelo pen 10. 15 jaar zijn hier mensen uit alle windstreken gerkomen. Er gaat geen dag voorbij of ik tref iemand uit IJmui- den of Noord-Holland. Als u hier komt zullen de Tukkers niet van de lucht zijn," voorspelde hij. Temeuzensburgemeester zei het verder te waarderen dat het personeelsbestand van Broomchemie meehelpt aan het op peil houden van de werkgelegenhied in het gerbled en er ook aan bijdraagt dat anderen werk tinden BURGEMEESTER OCKELOEN: ,',GEEN AFGELEGEN GEBIED' TERNEUZEN - Werknemers van Broomchemie in Wierden, die kans maken om overgeplaatste worden naar de nieuwe vestiging van dit bedrijf in Terneuzen. hebben vrijdag kennisge maakt met Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat gebeurde in het kader van een tweedaags 'bliksembezoek', waarbij ze niet alleen het fabrieksterrein bekeken maar ook volop de kans kregen om 'Zeeuwse lucht' op te snuiven. De heer W. C. W Baars, manager of ope rations van Broomchemie. maakte van de gelegenhied gebruik om de gemeente tebedanken voor de medewerking bij de bouw van de fabriek. „We hopen goede burgers van Terneuzen te zijn en besef fen, dat goede burgers niet alleen rech ten maar ook plichten hebben", zei hij. De medewerkers van Broomchemie maakten vrijdagmiddag na een lunch, een excursie naar het Temeuzense ha vengebied. waar hun bedrijf omstreeks september volgend jaar denkt op te starten. Verder was er gelegenheid om Temeuzxen te verkennen. Voor van daag- zaterdag - staan er een rit door de gemeente en een maaltijd in 'De Braakman' op het programma. Het uitstapje naar Zeeuwsch- Vlaanderen volgt op een voorlichtings avond in Wierden. waar gemeentelijk voorlichtingsambtenaar J. C. Robesin in juni informatie gaf over Terneuzen. Broomchemie denkt in Zeeuwsch- Vlaanderen te gaan werken met een personeelsbestand van 65 70 mensen. Een deel daarvan zal in de streek zelf worden aangetrokken. Foto: personeel van Broomchemie be kijkt het terrein van de nieuwe vestiging in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 40