Weer dode bij rassenrellen in blank centrum Kaapstad HAVENSTAKING VOORBIJ PZC/ Voor 15 oktober valt beslissing over lot Jansen-de Witconcern BRANDSTICHTINGEN EN WEGVERSPERRINGEN Meer rechtszekerheid voor de kampeerders België helpt getroffen boeren Mogelijk internationaal hulpprogramma Rhodesië Zeppelin op drift het weer NOG GEEN HERFST Oost-Duitsland arresteert leider beweging mensenrechten Vervoersbond Rotterdam wil vrije onderhandelingen ZATERDAG A SEPTEMBER 1976 binnen-buiteritand De politie maakte vrijdag ook gebruik van donderbussen Premier Vorster is. vergezeld van zijn minister van buitenlandse zaken Hil- KAAPSTAD (RTR, AFP) - Het blanke centrum van de Zuidafri- kaanse stad Kaapstad was vrijdag, voor de tweede achtereenvol gende dag, het toneel van felle stirijd tussen de politie en tegen de apartheid betogende zwarte en gekleurde Afrikanen. De politie gard Muiier, onder strenge veilig- bestreed de betogers in het winkelcentrum met traangas en de "eidsmaatregeien uit Johannesburg wapenstol. Er viel een dode door politiekogels. Van medische zijde is vernomen dat donderdag by de incidenten in de gekleurde wijk Hanover Park vier doden zijn gevallen. De politie had toegegeven journalisten die op dat een persoon door politiekogels was gedood. de demon trokken voor zijn ontmoeting met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Henry Kissinger, in Zu- Cedurende de nacht hebben groepjes jongeren op verscheidene wegen in de omgeving van Kaapstd branden ge- jticht door benzine uit te gieten en aan to steken. Inde buurt van Johannesburg kwamen vijf mensen om het leven toen zij uit de Irein sprongen nadat er geroepen was dat brand was uitgebroken. Volgens het persbureau Sapa is bij de ongeregeldheden in Hanover Park don derdag ook een tienjarige jongen door politiekogels om het leven gekomen. De eerste relletjes ontstonden toen de politie jongeren ging verspreiden die ach tegenover het station verzamelden. Zij waren per trein en bus aangekomen ai schenen naar het centrum te willen rekken toen de politie een salvo traan gasgranaten op hen afschoot. Wagenladingen oproerpolitie werden in gereedheid gehouden stranten op te vangjen. De politie voerde later stelselmatig charges uit om d ebetogers te verdnj- verr-Op alle hoofdstraten naar het cen trum zijn wegversperringen aange bracht persconferentie op het Jan Smuts-vliegveld aanwezig waren, weiden op wapens gecontroleerd en eennpolitieman meteen machinepis tool bewaakte de zaal voor belangrijke personen bij waar hij het woord voerde Vorster Vorster zei dat hij zijn missie, de tweede ontmoeting met Kissinger m dne NIEUWE WET LAAT OOK ALLEEN KAMPEREN TOE Vervolg kantlijn (Slot van pag. I) De meeste blanken in Zuid-Afrika zul len het niet willen toegeven, maar toch is het zo: het land daarginds wordt be heerst door vrees. De onlusten van dit aar hebben die vrees nog weer aange- sakkerd en versterkt, vooral bij de blanken. De blanke voelt zich al heel lang in een 'lager-situatie' verkeren. Tijdens de Grote Trek werd een lager Kvormd door de ossenwagens 's avonds éi 's nachts in een kring te zetten met daarbinnen te tenten. Het voortrek- Iersmonument in Pretoria herinnert daaraan: het is omringd door een muur, saarop afgespannen ossenwagens zijn afgebeeld. Voortrekkers in steen hou den er de wacht, het geweer aan de voet. In deze tijd voelt de blanke Zuid afri kaan, met name de volgeling van Vor ster, zich weer in het lager terug: naar ajnstellige overtuiging verdedigt hij de btaifa civilisatie tegen een vijandige buitenwereld, tegen de 'zwartman", tegen het communisme, tegen wat niet al Inmiddels tikt echter de klok der onlwikkeling onherroepelijk verder en mand weet waar het tenslotte op zal uitdraaien. Er is reden tot somberheid. De tegenstellingen zijn er groot, tegen stellingen tussen de blanke machtheb bers en de nietblanke groepen, tussen rassen en tussen stammen, tussen bezit ters en bezitslozen. Maar vooral de tegenstelling tussen blank en niet- blank komt op dit ogenblik scherp naar voren De onlusten in Kaapstad van deze week maken duidelijk dat niet- blank meer en meer tot het inzicht komt: „Er syn dinge, die ek niet ver duur" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De vrijheid van kamperen moet zoveel mogelijk gewaarborgd worden binnen de grenzen van landschap, milieu en ruimtelijke ordening. Dat staat in een nieuw wetsontwerp van staatssecretaris Meijer van crm. Aan de kampeerders zal een grotere rechtszekerheid worden geboden. Voorgesteld wordt dal gemeenten kampeerverordeningen vaststellen en vergunningen gaan uitgeven voor het houden van kampeerplaatsen. De rijksoverheid wil de bevoegdheid krij gen kampeertarieven vast te stellen en daarop toezicht te houden. Het zogenaamde kamperen bij de boer kan worden toegestaan voor ten hoog ste vijf tenten of caravans, bewoond door ten hoogste 20 personen in het tijd vak van 1 april tot 1 november Verder worden regels voorgesteld voor het kamperen in georganiseerde groepen buiten campings en dergelijke en voor het alleen kamperen Dit laatste voor schrift zal gaan gelden voor groepjes van maximaal 8 personen, gedurende ten hoogste" vier weken. Het wetsont werp voorziet in een kampeervrijheid voor 72 uur buiten bestaande kampeer terreinen (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Belgische boeren die zwaar te lijden hebben gehad onder de uitzonderlijke droogte en hitte van de afgelopen zomer, krijgen hulp van de regering. Vrijdag werd een aantal maatregelen afgekondigd die goed deels tegemoet komen aan de verlan gens van de boeren. De veehouders - de groep die het meest door de droogte is getroffen - kunnen overbruggingskre- ;S£spriiT»et7 uir^Tto. 'rt*» omhoog, van stookolie met 2,5 tese" ™te v«" Procent. De velgehasltc met 3.30. leningen moeten m zes jaar worden te- rugbetaald. De prijsverhoging is een gevolg van de veeh0uders en landbouwers kunnen gestegen marktnotenngen, zo heeft het een beroep doen op het Belgische "Q" economische zaken rampenfoncjs voor vergoeding van de PRIJZEN STOOKOLIE VERHOOGD DEN HAAG (ANPP) - Met ingsng van afgelopen vrijdag zijn de maximum- verbruiukersprijzen van stookolie verhoogd. Van stookolie met 1 zwa- velgehalte gaat de maximum maanden tijd als vermoedelijk een van de belangrijkste beschouwde van een Zuldafrikaanse premier en een een buitenlandse minister Hel doel is te zien of wij oplossingen kunnen vinden voor de kwellende problemen in zuide lijk Afrika." Onderworpen De drie dagen an besprekingen zullen gaan over het verlenen van onafhanle- lijkheid aan zuid-west-Afrika, de zich uitbreidende campagne van geurril- loeros die strijden voor een zwart be wind inKhodesié en de kwestie van de voortdurende onrust in Zuid-Afrika zelf. \frikaunse top De presidenten van Angola. Zambia Botswana en Mozambique bespreken zondag in Dares Salaam met president Julius Nyerere van Tanzania .de bevrij- dingsstrijd in zuidelijk Afrika bespre ken. zo wordt officieel meegedeeld Van welingelichte zijde verluidt, dat de bijeenkomst moet worden gezien in het kader van de regelmatige gedachten- wisseling van de z g staten in de frontli- Kissinger overweegt naar Analogie van zijn missie in hel Midden-Oosten in de complexe problematiek van zuidelijk Afrika te gaan bemiddelen via de 'pendel diplomatie waarop hij het pa tent heeft Maar of hij een dergelijke poging inder daad zal ondernemen hangt recht- streeks af van deonverwacht in Dar- Es-Salaam bijeengeroepen topconfe rentie van de vijf zwart-Afrikaanst staatshoofden Dit is vnjdag door Amerikaanse func tionarissen gezegd toen Kissinger in Londen aankwam op doorreis naar Zu rich .De ontwikkelingen in Namibië zijmn een stroomversnelling geraakt. Het is daarom van belang, dat de Europese gemeenschap een gemeenschappelijke standpunt heeft. zei premier Den Uyl vnjdagavond op zijn wekelijkse pers conferentie. De Europese gemeenschap heeft de secretaris-generaal van de VN laten we ten. dat het vindt dat Zuid-Afrika zich uit Namibië moet terugtrekken NOREN WILLEN VISSERIJGRENS UITBREIDEN OSLO (RTR) - De Noorse regering heeft vrijdag bij het parlement een wets voorstel ingediend tot het uitbreiden van de Noorse visserijzone van 12 tot 200 mijl. AALSMEER - In de grote veilinghal in Aalsmeer wordt hard gewerkt aan de praalwagens voor het Aalsmeers bloemen corso aanstaande zaterdag Op de foto de lieftallige Claria Kappers uit Aalsmeer, die het bloemenarrangement maakte voor de wagen 'De Pottenbakker' WASHINGTON iDPAi - Ecen interna tionaal hulpprogram, mogelijk van miljardenomvang, moet de biande ko lonisten in Rhodesie aanmoedigen de politieke heerschappij over te dragen aan de zes miljoen zwarten. Het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken bevestigde vrijdag, dat dit denk beeld onderw erp is van overleg met de Britse regering. Naar de woordvoerder van het depar tement Fred Brown meedeelde, is er nog geen definitieve beslissing over het pro gram of zijn omvang genomen. Het was prematuur al over bedragen te spreken De 'Washington Post' heeft bericht, dat de 270 000 blanke kolonisten in Rhode sië een financiële garantie tegen vermo- gensverlies zouden krijgen van tussen de anderhalf en twee miljard dollar. Het financiële veiligheidsnet' zal. zo wordt in Washington vernomen, cen traal slaan bij de besprekingen die Kis singer dit weekeinde in Zürich met de Zuidafrikaanse premier Vorster zal voe ren GEVANGENISNOTA OP DERDE DINSDAG 'Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Tegelijk met de begroting zal op de derde dinsdag in september de gevangenisnota van staatssecretaris Zeevalking (justitie) worden gepubli ceerd. Dit heeft minister-president Den Uyl vrijdag op zijn wekelijkse perscon ferentie meegedeeld In de nota zal worden ingegaan op de inrichting en de capaciteit van de ge vangenissen Verder zal in de nota aan dacht worden besteed aan de achter stand bij het uitvoeren van vrijheids straffen en de problemen van de opvang van langgestraften. AANZIENLIJKE INKRIMPING PERSONEEL NODIG UTRECHT (ANP)-De ministers van sociale en economische zaken zullen in ieder de opdracht gekregen, de problemen geval voor 15 oktober een definitief besluit nemen over de Koninklijke Textielfa- van Jansen-De Wit nader te onderzoe- brieken M. Jansen-de Wit BV voor de directie en de raad van commissarissen van ken. Bij dit onderzoek, op basis waar- het bedirjf staat het echter al vast. dat - hoe die beslissing ook precies mag van de overheid een uiteindelijke be- uitvallen - er ingrijpend emaatregelen nodig zijn. Het werknemersbestand (1400) slissing neemt, worden ook andere be- het concernzal'aanzienlijk'worden ••wuggehracht.zoishetpersoneel vrijdat drijven in dezelfde sector betrokken. Ook de vakbeweging wijt de problemen verzonden aan minister Lubbers (eco nomische zaken) blijkt nu. dat naar verwachting 'vele honderden' arbeid splaatsen verloren zullen gaan. In de mdedeling van de directie aan het personeel van het concern wordt ook verslag gedaan van het gesprek met de overheid. Het blijkt, dat de regering heeft laten weten, dat zij, gezien de eigen meegedeeld. Zoals gemeld deelce vice-voorzitter L. Ester van de Industriebond CNV don derdag, na anoop van een gesprek tus sen vertgenwoordigers van de over heid van de directie en van de vakbe weging. al mee. dat er ontslagen te verwachten zijn bij de vestigingen van Jansen-De Wit in Schijndel en in Em- men. Uit een brief, die de Industriebond CNV en de Unie BLHP vrijdag hebben in de Nederlandse confectie- en textie lindustrie aan de oneerlijke concurren tie uit het buitenland. De Industriebond CNV en de Unie BLHP schrijven minis ter Lubbers, dat het absoluut noodzake lijk is. dat een einde wordt gemaakt aan de desatreuze importen tegen abnormal lage prijzen. ..Iedere herstructurering is zinloos als niet de bereidheid a financiële problemen niet onbeperkt is en/of de mogelijkheid wordt gescha- ministerie van meegedeeld I ADVERTENTIE) Middelburg heeft allure gekregen. In een feestelijke nieuwe najaarscollectie. Groots ingehaald bij Waals. Anders. Blijer. Modieuzer. 9 September is het zover. Waals Mode Lange Delft 14 Middelburg SINT-OEDENRODE - Ruim drie uur lang heeft een op drift geraakte zeppelin het luchtverkeer boven Nederland in gevaar gebracht. De zeppelin, gevuld inet on brandbaar netium, hing met een reclamespreuk ter gelegenheid van de Firato boven de RAI in Amsterdam en sloeg rond kwart voor een door de sterke wind los van de ankerkabel. Even na vier uur bleef de ballon in het Brabantse Sint- Oedenrode in een boom hangen. De ruim tien meter lange en bijna vijf meter brede zeppelin werd nadat hij was losgeslagen onmiddellijk begeleid dooreen vliegtuigje van de rijkspolitie, ter bevei liging van het luchtverkeer. Schiphol waarschuwde ogenblikkelijk alle vertrek kende en binnenkomende vliegtuigen. Even na vier uur bereikte de zeppelin een hoogte van bijna drieeneenhalve kilome- - ter Door het hogere verschil in druk binnen en buiten de ballon, bestond de moge- eulden eereamd Alleen al met de aan- li-)kheid dat het gevaarte zou exploderen. Zover is het echter met gekomen, want kooD van krachtvoeder voor het vee ter korte ujd later daalde de zeppelin, tot hij uiteindelijk in een boom bleef hangen De Koop van kraentvoeaer voor net vee ter brandweer kon ,oen hel gas lat<?n ontsnappen ifoto. schade. Landbouwminister Lavens deelde overigens mee dat het geld voor het rampenfonds nog gevonden moet worden. Ook bij belastingheffing zou rekening worden gehouden met de droogteschade Volgens de Belgische boerenbond zijn 25.000 a 35 000 boerenbedrijven getrof fen door hitte en droogte De totale schade voor landbouw en veeteelt wordt vervanging van het ruwvoeder dat ver loren is gegaan, is volgens de boeren bond circa 770 miljoen gulden gemoeid Als de ballon niet was gedaald en de windrichting hetzelfde gebleven zou zijn. had volgens de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen de ballon neergeschoten moeten worden. Dat had echter nas boven de Middellandse Zee kunnen plaatsvinden onze weerkundige medewer ker) September is buienrijk en te koud begonnen met langs de kust een krachtige noordwestenwind. In zijn Seheel wat herfstachtig, terwijl het geen herfst is. Reeds in de ko mende week zal dit blijken, want, vanaf zondag gaat het beter worden. Ook de temperatuur gaat dan weer itijgen Boven de oceaan ligt een krachtig hogedrukcentnim westelijk van Ier land, met langs de oostflank de koele noordwestelijke stroming. Daarin tijn ook vandaag nog een paar buien te verwachtenzondag op slechts nog een enkele plaats een bui en geleide lijk al wat meer zon. De zon is nog sterk genoeg om na vandaag het kicik geleidelijk weer tot rond of bo ven de 20 graden te brengen. In het grootste deel van Europa is het momenteel te koel. In Zuid- Duitsland. Oostenrijk en Zwitser land was het vrijdag regenachtig bij slechts 10 tot 14 graden. Alleen in Zuid-Spanje wordt de 30 graden nog bereikt Er zijn al wilde ganzen waargenomen, maar dat heeft niets te maken met het weer m de komende herfst of winter. Hun richting was trouwens, volgens opgave, noorde lijk. Wal dat betreft lijkt het erop dat wij na het weekeinde opnieuw naar het voorjaar gaan Vrij koel i enige stijging i cijfers gemid- VRIJ KOEL Wisselend bewolkt met plaatselijk een bui. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Maximumtemperaturen omstreeks 17 graden. Vooruitzichten voor zondag en maan dag: Overwegend droog i van temperatuur. Weersvooruitzichten deld over Nederland: Voor zondag Aantal uren zon tot 9. min temp om streeks 10 graden, max. temp. om streeks 18 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur. 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot8.min. temp.: om streeks 11 graden: max. temp om streeks 19 graden; kans op een droge penodevan minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent N B Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden en voor maandag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden ZON EN MAAN 5 september Zon op 05 58 onder 19 18 Maan op 17 33 onder 02 34 ZON EN MAAN 6 september Zon op 06 00 onder 19.16 Maan op 18 01 onder 03 43 Berging reclameballon in bossen Sint-Oedenrode kan voortgaan met het verlenen van fi nanciële steun voor het gehoud van de werkgelegenheid. De directie van Jansen-De Wit heeft daarop verklaard, geen kans te zien het hoofd te bieden aan de oneerlijke concurrentie uit een aantal landen bin nen en buiten de EEG. ..Waar dit zoals in het geval van Korea tot op zeker hoogte mogelijk bleek, moest worden aanvaard dat de ontstane verbetering wer werd teniet gedaan door importen uit landen als Italië. Duitsland. Engeland en als geassocieerd lid Israëlzo zegtdedirec- tie Door het stoppen van de overheids steun kan de directie van Jansen-De Wit - zoals zij zelf meedeelt - de gevoerde werkgelegenheidspolitiek niet meer voortzetten en moet zij noodgedwongen overgaan naar een politiek, die het zwaartepunt legt op de bedrijfsecono mische motieven. Dat betekent, dat de prod uk tie en het werknemersbestand worden aangepast aan een niveau, dat voor wat betreft het rendement verant woordelijk wordt geacht Nehem Overigens heeft de Nederlandse Her structureringsmaatschappij (Nehem) FRANKFURT (AFP) - Karl-Heinz Nitschke, een van de initiatiefnemers achter een Oostduitse beweging voor eerbieding van de mensenrechten, is woensdag gearresteerd. Dit is vrijdag bekend gemaakt door het Frankfurter kantoor van de Westduitse zusterbe weging. De 46-jarige dr Ntischke, arts in de Sak sische plaats Riesa, heeft de afgelopen paar jaar 13 keer vergeefs een emigran- tenvisum aangevraagd voor zichzelf en ziin gezin pen, grondig in te grijpen in dez e marktverstorende invoeren, die cata strofale gevolgen hebben voor de werk gelegenheid". aldus het schrijven. Van vakbondszijde en ook van werkge verszijde is in het verleden al herhaald- malen aangedrongen op markt- beschermende maatregelen Tot dusver heeft dat echter nog met veel resultaat gehad Met name de handel ziet niet veel heil m dergelijke maatregelen. AMSTERDAM (ANP) - Het personeel van het overslagbed rijf Amsterdam heeft vrijdag middag op een vergadering unaniem besloten de stakings actie vanavond, om half twaall te beëindigen. Aan de actie hebben ongeveer 140 man deel genomen. Naar de mening van het personeel heeft deze 48- urige actie 'een ruggesteun be tekent voor de vakbonden, die door minister Boersma door de loonmaatregel op doodspoor zyn geleid." Dc vergadering eiste 'volledige onder handelingsvrijheid met betrekking tot de haven-cao's in plaats van de verrui ling van de ene wettelijke maatregel (haven-caoi tegen een andere (loon maatregel I. De distnetsraad west van de Vervoers bond NW heeft vnjdag na een verga dering in Rotterdam een telegram ge stuurd aan de regering en de tweede kamer, waarin wordt geëist, dat zo spoedig mogelijk de vrije loononder handelingen tussen werkgevers en werknemers kunnen worden hervat. De loonmaatregel van de regering wordt onaanvaardbaar genoemd In afdeling west van de Vervoersbond NW zijn enkele duizzenden havenar beiders in Rotterdam georganiseerd Diractie: F var» de Velde. IC. Scherphuis en W F de Pagter. Hoofdredacteur: G A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel. 101184) 15144 Middelburg: Markt 51. tel. (011801 27651 Grote Markt 2. iel. (011001 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel (01150) 4457. l-fulst: Steensiraai 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezel van zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummere buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie. (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75: franco per post 42,-. per maand 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advi 77 cent per mm, minimumprijs per advertentie 11.55; ingezon den mededelingen 2'rix tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 2.50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pa btw. Giro. 35 93 00. Provinöale Zeeuwse Courani. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3