4 Wat doet DOW hier in het Zeeuwse land? I 32 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 SEPTEMBER 197| Je kunt niet zomaar om die Dow-vestiging in Terneuzen heen. Daar zijn vele hektaren van het Zeeuwse polderland bebouwd met indrukwekkende installaties. Terneuzens horizon kreeg er een ander gezicht door. Het leefpatroon van de streek werd er onmiskenbaar door gewijzigd. En straks komen er nog een honderd-en-tien hektaren bij, terwijl de haven- en steigerfaciliteiten zodanig worden verruimd, dat schepen tot 60.000 ton zullen kunnen meren. Allemaal belangrijk genoeg om er wat meer over te willen weten. Wat gebeurt er bij Dow? Dow is een chemische fabriek, dat weten we. Vandaar die tanks, die kolommen en die wirwar van buizen. Maar wat betekent zo'n fabriek nu voor onze streek? Wat voor soort werk wordt er daar verricht? Wat doet Dow voor zijn medewerkers en wat gebeurt er ten aanzien van zulke belangrijke aspekten als veiligheid en milieu? Een groeiend bedrijf. Er komen fabrieken bij: Styreen III, Cumeen en Benzeen III. Er worden nieuwe havens aangelegd en de steigerfaciliteiten worden uitgebreid. De Nieuw Neuzenpolder wordt drooggelegd, waarmee de totale oppervlakte met 110 hektaren wordt vergroot. Met al deze uitbreidingen worden 600 nieuwe arbeidsplaatsen gekreëerd. Er is een boekje dat vele vragen beantwoordt. Een goed bedrijf om bij te werken. Sociaal jaarverslag 1975 Nog niet zo lang geleden kwam het van de pers eri het is inmiddels aan alle 2500 Dow-medewerkers uitgereikt. Het heet: Sociaal Jaarverslag 1975. Uiteraard van groot belang voor iedereen die bij Dow werkt. Maar wellicht net zo interessant voor alle andere mensen hier in Zeeuws-Vlaanderen. Omdat Dow-Temeuzen de grootste werkgever in dit gebied is. Omdat Dow klant is van vele grotere en kleinere ondernemers in deze streek. Omdat overal waar Dow-mede werkers wonen - en dat is door heel Zeeuws-Vlaanderen - het geld weer door stroomt naar de plaatselijke middenstand. Zo is er een dicht net van onzichtbare draden waarmee Dow hecht verbonden is met het Zeeuws-Vlaamseland. Het is een dynamisch bedrijf, waarvan de dynamiek door de hele regio voelbaar is. En daarom gaat Dow net zo goed .aan. Een streekgebonden bedrijf. Van origine is Dow Chemical een Amerikaans bedrijf. Maar de vestiging in Terneuzen is voor het grootste deel Zeeuws. Gaat u maar na: van de 2000 medewerkers zijn er maar liefst 1000 uit Zeeuws-Vlaanderen afkomstig. Vele anderen komen uit de rest van Zeeland. Waarbij Dow het principe huldigt dat iedereen die in Terneuzen werkt, ook aan die kant van het water moet komen wonen. Van de overige medewerkers zijn er 114 buitenlanders, waarvan 65 Belgen. Zoals u ziet is Dow sterk op de omgeving gericht. Voortdurend worden maatregelen op hun nut beoordeeld en worden standaarden herzien. De beschermingsapparatuur wordt regelmatig uitgebreid en up-to-date gebracht. Er zijn op gezette tijden grote alarmoefeningen, waaraan iedereen meedoet. Een milieubewust bedrijf. De cijfers tonen het aan en u kunt ze allemaal vinden m het Sociaal Jaarverslag. Er is in Terneuzen maar weinig verloop: van de 2000 medewerkers verlieten slechts 81 het bedrijf. Dat is precies 4%. Erg weinig. Er worden nu ook regelmatig mensen aangenomen, vanwege de geplande groei die wij bij een gezonde ekonomische ontwikkeling verwachten. Naast de bestaande Bemetel-opleiding voor onderhoudsvaklieden organiseert de afdeling Opleiding regelmatig kursussen voor process-operators. Terwijl er jaarlijks een wisselend aantal praktikanten in het bedrijf zijn of haar technische studies komt afronden. Een lonende vestiging voor Zeeuws-Vlaanderen. Er komt via Dow veel geld in het Zeeuws-Vlaamse laatje. Om te beginnen zijn daar de salarissen die er worden verdiend. Vee! van dat geld wordt ook hier weer uitgegeven. Bovendien besteedt Dow, als bedrijf zelf eveneens grote sommen bij grote en kleine leveranciers. Wie bij Dow werkt, kan tal van opleidingen volgen en meerdere kennis betekent betere promotiekansen. Een veiligheidsbewust bedrijf. Veiligheid is een aspekt dat nooit te hoog geschat kan worden. Daarom wordt er bij Dow konstant aan gewerkt. Er viel in 1975 eén mensenleven te betreuren tengevolge van een bedrijfsongeval - voor ons is dat één leven teveel. Dow stelt alles in het werk om iedere inbreuk op de kwaliteit van ons milieu te voorkomen. De moderne chemische industrie - waarvan wij allemaal de produkten in ons dagelijks bestaan hebben opgenomen - werkt nu eenmaal met stoffen die soms potentieel gevaarlijk zijn. Uiterste waakzaamheid is dan oök geboden en Dow streeft er naar, ook ten aanzien van het milieu in al zijn vormen, een veilig bedrijf te zijn. Lees zelf dat boekje over het wel en wee van Dow. Dow biedt u - gratis - het Sociaal Jaarverslag aan. Dan kunt u zelf vele interessante feiten lezen over de grootste werkgever in Zeeuws-Vlaanderen Deze streek is üw streek. Een zo groot bedrijf, dat zo sterk zijn stempel op Zeeuws-Vlaanderen drukt, verdient uw volle belangstelling. Vul de bon in en vraag een eksemplaar van het boekje bij Dow aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 32