ARP-BESTUUR VOOR EEN CDA-LIJST PZC Geen onderzoek prins-Northrop PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De bedrijfsrecreatie in het Zeeuwse kustgebied is verzadigingspunt genaderd de krant van zeeland Negatief advies van Aantjes WERKLOOSHEID IETS TOEGENOMEN Kind ontvoerd in Italië DEN UYL: NIETS BIJZONDERS Premier: „haperend herstel" Speculeren pagina 25 219e jaargang no. 210 Zaterdag 4 september 1976 tVan o e parlementaire redactie) UTRECHT - De AR heeft vrijdagavond de voorlaatste stap gezet op weg naar het CDA. Met grote meerderheid werd een ontwerp resolutie opgesteld, waarin wordt gesteld dat de AR samen met KVP en CHU voor de verkiezingen van 1977 met een gezamenlijke CDA-kandidatenlijst moet uitkomen. De resolutie zal op 25 sep tember worden voorgelegd aan de partijraad. Pas als dit par tijorgaan het concept heeft goedgekeurd - wat wel in de lijn van de verwachtingen ligt-zal desamenwerking binnen het CDA een feit zijn. De ontwerp-resolutie werd goedge keurd met 22 stemmen voor 6 tegen en 1 onthouding. Fractieleider Aantjes. die F 16 CONTRACT GETEKEND IN BELGIE BRUSSEL (RTR) - De Amerikaanse vliegtuigfabriek Genral Dynamics, de bouwer van de straaljager van bet type F-16, heeft vrijdag met het Belgisch vliegtuigbedrijf Sabca een contract ge tekend ter waarde van 106 miljoen dol lar (ongeveer 290 min), zo heeft het Amerikaanse concern bekendgemaakt. De overeenkomst houdt in. dat de Sabca vleugel- en romponderdelen vooi ruim 500 jachtvliegtuigen van het type F-16 zal maken, terwijl het bedrijf voorts 174 volledige toestellen in elkaar zal zet ten voor de Belgische en de Deense luchtmacht Behalve België en Denemarken hebben ook Nederland en Noorwegen de F-16 gekozen als opvolger van de Starfighter. Het gaat om in totaal 398 toestellen. Daarnaast heeft de Amerikaanse luchtmacht er 600 besteld. verkoop Waterschap Walcheren verkoopt de Spulkom in Vlissingen aan Bouwbank Stok PAGINA 3 rellen n blank centrum PAGINA 11 dwars PAGINA 25 realist Sport: Hennie Kuiper wil geen slachtof fer van de fiets zijn. positief HGB verwacht flinke stijging van de winst na een goed eerste halfjaar: beurs, financiën, economie. ZATERDAG gespletenheid Rudi Kross. mede-secenarioschrijver van de film Wan Plpel- 'Surinamer zijn is een en al gespletenheid'. PAGINA 18 hitter Monseigneur Lefèbvre vindt de cruch- ten van het tweede concilie te bitter PAGINA 19 bestuur Kamervoorzitter Anne Vondeling schreef een nieuw boek over de taak en werkwijze van het parlement 'Lam of leeuw' PAGINA 21 boeken 'Klederdrachten, een reis langs de le vende streekdrachten van Nederland', een nieuw boek van de maand; Hans Warren bespreekt de reisnotitites van Henri Mlchatix 'Barbaar in Azië PAGINA 23 mede Bfugse meebrug' geen raadsel; denk sporten dammen, schaken, bridge in het partijbestuur geen stemrecht heeft, gaf een negatief advies, 'maar schikte zich in de beslissing', aldus een AR-woordvoerder. 'Hij blijft op zijn post'. De resolutie betekent dat het partijbes tuur meent dat aan de vier voorwaar den. die in april van dit jaar zo uit drukkelijk door de partij werden ge steld, is voldaan. Die voorwaarden hadden onder meer betrekking op een intentieverklaring van het CDA voor de verkiezingen, op de inzet en het ka binetsbeleid bij de verkiezingen en op de politieke eenheid tussen de drie partners. Vooral door Aantjes werden de laatste tijd nog steeds bij dit laatste onderdeel vraagtekens gezet. De uitkomsten van het overleg met KVP en CHU over deze voorwaarden wordt in de resolutie 'ge noegzaam' genoemd De kwestie van de grondslag - de herkenbare evangelische politiek van de toekomstige CDA-top - komt In de resolutie terug, zij het niet meer als een directe voorwaarde. ..Het uitkomen met een gemeenschappelije kandidatenlijst zal zijn rechtvaardiging TURIJN (AFP) - In Turijn is donderda gavond een kind van zes jaar, Enrico Campidonoco, door enkele onbekenden ontvoerd. De daders zouden van de va der, een zakenman, een losgeld van 200 miljoen lire (ca. 700.000 gulden) hebben geëist. moeten vinden in een politiek beleid waarin de bijbelse boodschap voor het politieke leven herkenbaar is", aldus de concept-resolutie. In de tekst wordt ook herinnerd aan de dieptepunten die de vorming van het CDA de afgelopen jaren heeft gekend. Het AR-bestuur noemt met name de gang van zaken op het veelbesproken eerste CDA-congres van 23 augustus 1975 nog steeds 'teleurstellend'. Als po sitief punt daartegenover staat volgens de resolutie het uitbrengen van het ge meenschappelijk program van uit gangspunten. begin dit jaar. In de reso lutie wordt een beroep gedaan op alle AR-leden om zich 'met alle kracht' in te zetten voor het CDA-beleid. HAVANNA - De Cubaanse premier Fidel Castro vierae zijn 50ste verjaardag, ivaarbij hij tijdens een feestelijke open luchtbij eenkomst in Havanna onder de ogen van verlekkerd kijkende kinderen een grote verjaardagstaart aansneed. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering is niet van plan een nader onderzoek in te stellen naar de beweringen over banden tussen prins Bemhard en de Amerikaanse Northrop- vliegtuigfabrieken. Mochten overigens inde toekomst-over wie dan ook - nieuwe feiten terzake bekend worden, dan zal de regering niet aarzelen om indien nodig een onderzoek in te stellen. Dat zei premier Den Uyl vrijdagavond op zijn weke lijkse persconferentie. DEN HAAG - Minister van Kemenade van onderwijs heeft vrij dag met een daverende klap op de kop van Jut op het Malieveld in Den Haag officieel de vier nieuwe rijdende scholen voor onderwijs aan kinderen van kermisexploitanten in gebruik gesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG-Eind augustus zullen er volgens voorlopige gegevens enkele duizenden werklozen meer zijn. „Het is duidelijk, dat ook door de toeneming van de werkloosheid per eind juli de werkloos heid in de tweede helft van dit jaar iets boven die van het eerste halfjaar zal liggen", aldus minister-president Den Uyl vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Volgens Den Uyl vertonen industrielanden als West-Duitsland en Amerika onge veer hetzelfde beeld. „Dat wijst erop hoe haperend het economische herstel inter nationaal is. Hel herstel zet zich nog niet standvastig door", aldus Den Uyl. De berichten over contacten tussen de prins en de voormalige Westduitse de fensieminister Helmut Schmidt met be trekking tot de Northrop-Cobra.-geven volgens de premier geen reden om te veronderstellen dat er verkeerde dingen hebben plaatsgevonden. Den Uyl zei het feit dat prins Bemhard met Schmidt over de Cobra heeft gesproken 'niets bij zonders' te vinden. Den Uyl zei niet te geloven dat de commissie-Donner op de hoogte is ge weest van beweringen over activiteiten van de prins voor Northrop „Het lijkt mij onaannemelijk dat indien de com missie op zoiets gestoten was. zij dat niet onderzocht zou hebben". Boven dien had de commissie alleen als op dracht te onderzoeken of er laakbare handelingen hebben plaatsgevonden met betrekking tot orders van de luchtmacht bij Northrop. Van orders was alleen sprake ten aanzien van de F-5 van deze fabriek, in 1965. De commissie concludeert echter dat daar geen laak bare handelingen bij hebben plaatsge vonden. SEC-documenten Eventuele nieuwe gegevens kunnen nu alleen nog naar voren komen uit de zo genaamde SEC-documenten, de stuk ken van de Amerikaanse Securities and Exchange Commission. Den Uvl ver telde vrijdag dat deze stukken pas over enkele maanden tot een halfjaar open baar zullen worden. Aanvankelijk zou dat op 21 september gebeuren. Mocht uit die documenten blijken dat er, zo zei de premier, 'als ernstig en serieus te nemen beschuldigingen tegen wie dan ook' in voorkomen, dan is het zeer wel mogelijk dat er opnieuw een onderzoek komt. Het is onwaarschijnlijk dat de commissie van drie (Donner, Holtrop, Peschar) dan weer ingeschakeld wordt. De minister-president noemde berich ten uit de New York Times, die meldt dat er stevige banden tussen de prins en Northrop bestaan, die zeer 'complex en gevoelig' zouden zijn. 'pure speculatie'. Volgens hem is er niets dat daar op wijst. Helder beeld Premier Den Uyl zei het niet jammer te vinden dat de commissie-Donner geen onderzoek heeft ingesteld naar de ver vanging van de Starfighter (waarbij Northrop met zijn Cobra betrokken was). In de eerste plaats was dat de op dracht van de commissie niet, maar bovendien was deze affaire 'voor mij een open boek', zo zei Den Uyl. Hij was destijds (sinds 1973) zelf voorzitter van een ondercommissie uit de minister raad, die de opvolging van de Starfigh ter moest bestuderen. „Ik heb niet het gevoel iets van informatie daarover te missen. Nee, ik heb een helder beeld van wat er toen gespeeld heeft". De voormalige defensieminister H. J. de Koster heeft vrijdag in een gesprek voor de VPRO-radio gezegd niet te weten dat prins Bemhard en Helmut Schmidt met elkaar over de Cobra gesproken hebben. De Koster was toen (in 1970) echter nog geen minister. Dat was zijn WD- partijgenoot Den Toom. „Ik kan mij niet voorstellen dat hij op bezoek is geweest in Bonn", aldus De Koster. „Misschien hebben de heren elkaar eens aan een diner ontmoet en toen vanzelfsprekend ook over defensieproblemen gespro ken' De Koster zei nooit door de pnns benaderd te zijn met ongevraagde aan koopadviezen. zoals zijn opvolger, mi nister Vredeling, volgens het rapport- Donner wel heeft gehad. Wel zei De Kos ter zelf de prins om adviezen te hebben gevraagd. Northrop Inmiddels heeft ook Northrop laten we ten dat de prins nooit als bemiddelaar voor dit bedrijf heeft gewerkt. In een korte, formele verklaring, zegt men; „Nimmer heeft prins Bemhard gediend als vertegenwoordiger of agent van het Northrop-concem. In de afgelopen 2.5 jaar zijn alle details grondig onderzocht en gerapporteerd en zij maken deel uit van openbare archieven"' Northrop verwijst daarmee naar het onderzoek in 1975 van de senaatscommissie van se nator Church naar de handel en wandel van de fabriek. De minister-president wilde nog geen mededelingen doen over de vraag hoe en wanneer prins Bemhard zijn func ties bij de krijgsmacht zal neerleggen. Ook wilde hij nog geen antwoord geven op de vraag of prins Bemhard bij de opening van de staten-generaal op Prinsjesdag aanwezig zal zijn en of hij daarbij zijn militaire uniform zal da gen. De premier zegde toe dat daarover binnenkort mededelingen zullen vol- Brief Nederlands hervormde kerk aan koninklijk paar DEN HAAG (ANP) - Ds. G. Spilt, prae- ses van de synode van de Nederlands Hervormde Kerk. heeft een persoonlijk pastoraal schrijven gericht aan konin gin Juliana en prins Bemhard. Hij deed dat op verzoek van het moderamen van de hervormde synode, de inhoud van de brief is niet bekend gemaakt, maar het moderamen heeft er in een brief aan de hervormde predikan ten en kerkeraden gewag van gemaakt Het moderamen laat in zijn rondschrij ven verder weten „Ook wij zijn teleur gesteld en verward, alhoewel wij het po sitief waarderen dat deze zaak m Neder land in het openbaar kon worden be handeld Ook wij zijn dankbaar, dat hare majesteit bereid is gebleken om haar hoge taak te blijven vervullen. Ook wij waren onder de indruk van de ver klaring van pnns Bemhard en de wijze waarop hij de consequenties uitzijn da den heeft getrokken en zich aldus op nieuw ter beschikking heeft gesteld van ons land." GEDEPUTEERDE A. L. VAN GEESBERGEN MIDDELBURG - „Voor de hele Zeeuwse kust geldt, dat we in de sector van de verblijfsrecreatie een verzadi gingspunt naderen. In het algemeen is voor recreatieve ontwikkelingen in Zeeland niet zoveel ruimte meer. De tijd van de grote groei is voorbij". Dat is de mening van de Zeeuwse gedepu teerde A. L. van Geesbergen. In de eer ste helft van het volgend jaar komen de gedeputeerde staten mei een nota over de recreatie, waarin beleidslijnen zul len worden getrokken. Volgens de heer Van Geesbergen zal de algemene ten dens van die nota zijn dat op een aantal punten afremming voor de hand ligt. In de sectoren van de watersport en de verblijfsrecreatie rond de watersport- gebieden De Grevelingen cn de Ooster- schelde is nog wel wat ruimte voor enige groei, maar ook in veel beperkter mate dan in het verleden werd aange- Over het Zeeuwse kustgebied zegt de gedeputeerde: „Een goed voorbeeld is de provinciale nota Westhoek. Daarin is aangegeven dat het aantal slaapplaat sen niet tot 95.000 kan groeien, maar tot 58.000. Er zijn er nu 52.*00 Dat houdt dus in dat nog enige uitbreiding moge lijk is en dat moet ook wel omdat er nog wat plannen zijn.d ie je niet meer kunt terugdraaien omdat er afspraken zijn gemaakt. Maar m de Westhoek, en dat geldt voor de hele kust, zijn we aan af bouw toe. We kunnen met van vandaag op morgen stoppen. Plannen die geba seerd op bestaande bestemmingsplan nen in een vergevorderd stadium zijn, kunnen nog doorgaan Aan nieuwe aan zetten valt met meer te denken" Anders ligt de situatie in de watersport- gebieden. Naar de mening van de heer Van Geesbergen is alleen rond het Veerse Meer een verzadigingspunt be reikt. zowel wat betreft het aantal lig plaatsen voor watersporters als tn de sfeer van de verblijfsrecreatie „Als je een vergelijking maakt met het plas- sengebied is het nog niet vol. Je zou ook nog wat jachthavens kunnen aanleg gen. maar dan is het er toch niet plezie rig meer". Grevelingen Nog wel ruimte voorontwikkelingen is er in de Grevelingen. In april van het vorig jaar k wam de studiegroep Greve lingen met een nieuwe schets, waarin w erd gesteld dat aanzienlijk minder in en rond de Grevelingen tot stand ge bracht mocht worden, dan voordien werd verondersteld. Gedeputeerde sta ten van Zeeland zijn het met dat prin cipe wel eens, maar getalsmatig raakt het college toch tot andere conclusies. De heer Van Geesbergen „In de schets wordt gesteld, dat in 1985 een emdeapa- citeit zal zijn bereikt met 6500 ligplaat sen. waarvan er 3200 in Zeeland kunnen komen Het streekplan volgend komen wij tot de conclusie dat de eindcapaci- teit voor Zeeland op 7000 ligplaatsen in het jaar 1990 ligt Via bestemmings plannen zijn nu al projecten 'hard' ge maakt met een totaalaantal ligplaatsen van 3500. Het aantal slaapplaatsen dat in de schets wordt genoemd is tot 1985 14.000. Wij gaan er op grond van het streekplan vanuit dat tot 1990 een aan tal van 30.000 slaapplaatsen rond de Grevelingen verantwoord is en op grond van de bestaande bestemmingsplannen zijn al projecten in voorbereiding met een totaal aantal slaapplaatsen van 25.000. We zijn het er wel mee eens dat de tijd dat we trots waren op jaarlijks stij gende aantallen overnachtingen voorbij is. Maar er moet wel het een en ander van de grond komen. Je hebt nu een maal te maken met een zware druk op de watersportgebieden. Als je geen voorzieningen treft, komen de mensen toch met hun bootjes en dan heb je het met meer in de hand' is volgens de heer Van Geesbergen het feit dat de druk op de Schouwse Wes thoek daardoor kan worden vermin derd. En verder is het van belang dat grotere schepen in geringer aantal naar het Veerse Meer komen en zich meer op de Grevelingen en de Oosterschelde richten. Zorgelijk Dinge die ek niet verduur §In Zuid-Afrika tikt de klok der ontwikkeling onherroepe lijk verder ondanks alle po gingen van de regering- Vorster om dit uurwerk stil te zetten. Aanvankelijk rebel leerden uitsluitend zwarte groeperingen tegen het apartheidsbeleid oftewel de politiek van de gescheiden ontwikke ling: jongeren in de bantoe- aggiomeratie Soweto. die verzet aante kenden tegen het taalonderwijs op hun scholen Hun verzet sloeg over naar an dere bantoe-gebieden En thans blijkt dat ook kleurlingen zich verzetten: er hebben zich deze week ongeregeldhe den voorgedaan in Kaapstad, uitgere kend de tolerantste stad van Zuid- Afrika. In dal land vormen de kleurlin gen een geheel eigen groep: de meesten spreken Afrikaans en voelen zich haast Afrikaanser dan bijvoorbeeld de Trans valere „Ze hebben onze tradities soms be ter bewaarddan wijzelfzei ons enige jaren geleden een Zuid-Afrikaan van Nederlandse afkomst De groep - ruim twee miljoen - is van zeer gemengde af stamming; het betreft nakomelingen van de vroege blanke kolonisten, van slaven uit het verre oosten, van in heemse stammen, kortom de zonen en dochteren van vaderen (en moeders) die in een ver verleden de multi-raciale sa menleving opgewekt met elkaar in praktijk brachten. Dat mocht toen nog. De meeste kleurlingen wonen in de Kaapprovincie en hun belangen worden behartigd door een - bij de wet inge stelde - raad voor kleurlingenzaken. De instelling van die raad betekende des tijds een achteruitgang in status- de kleurlingen hebben ooit nog eens vier parlementsleden gehad. Is nu hun rebel lie - een beweging voornamelijk onder jongeren - van dezelfde orde ais die van de Bantoes? Ja en nee Ja. omdat zij met sommige groepen Bantoes gemeen hebben dat zij zich tegen de apart heidspolitiek wen sen te verzetten. Maar daarmee houdt de overeen komst op. Het is namelijk onmogelijk het streven in bre der verband van bantoeleiders en kleur lingen onder één noemer te brengen. Een aantal jaren geleden hebben we een gesprek gevoerd met enkele leden van de raad voor kleurlintenzaken, vier wij ze, maar tegelijkertijd machteloze mannen. Aanvankelijk liep het gesprek volgens het te verwachten stramien: de leden van de raad spraken vol lof over de politiek van de Zuidafrikaanse regering, over de toeneming van de onderwijs kansen voor hun eigen mensen en over de mogelijkheden voorde toekomst Bij een dergelijk gesprek luistert men met aandacht en men noteert de gegevens, die het betoog van de raadsleden moeten onderstrepen. Maar dan herinnert men zich de werkelijkheid op straat, de dwingende schelding tussen blank en niet-blank, men herinnert zich de wet geving van het land met de daaraan verbonden harde sancties. En dan kan de vraag niet uitblijven; „Bent u niet eigenlijk - diep in uw hart - bezeerd?" Het antwoord was eerst terughoudend: „Bij de wetgeving gaat het om beleids zaken. die buiten onze bevoegdheid lig gen Voor deze dingen zal wel een reden zijn. de blanke treft deze maatregelen omdat hij bang is uit dit land te moeten verdwijnen." Een ontwijkend antwoord en daarom werd de vraag opnieuw ge steld. Waarop aarzelend volgde: „We zeggen niet alles is reg." En na enig na denken „In die brede uitzig voel ek dat er dinge syn die ek niet verduur." fiantlijn D,r De heer Van Geesbergen; „De situatie in de sector van de watersport is in feite zorgelijker dan in het kustgebied. Ik maak me vooral zorgen over de be schikbaarheid van recreatiemogelijk heden voor de inwoners van de eigen provincie. We denken er daarom aan de aanleg van jachthavens in de toekomst te temporiseren. Je zou kunnen afspra ken dat je een niet te groot aantal lig plaatsen voor jaebten maakt en de ei gen bevolking eerst de gelegenheid Een andere reden voor het treffen van toch nog wel wat nieuwe voorzieningen I Slot zie pagina kolom II 'ingen. die men niet kan verduren. Dat isde achtergrond van de rebellie der jonge kleurlingen deze week in Kaap stad. Maar laat men niet de illusie koes teren dat deze opstand!gen zich voort durend één in geest en streven voelen met de zwarte jongeren, die in Soweto in opstand kwamen Het is de angstaanja gende tragiek van Zuid-Afrika. dat er tussen de vele rassen en groepen in dit land felle tegenstellingen en vooral on metelijke vrees bestaat. In Soweto keerden de rebellen zich niet alleen tegen de regering, maar was er ook sprake van felle onderlinge tegenstel lingen vijandigheid tussen stammen. De zwarte Afrikanen - de bantoes - zijn niet als één ondeelbaar geheel te be schouwen. zij vallen in vier hoofdgroe pen uiteen met elk een onderverdeling in ontelbare grote en kleine stamver banden Met de andere bevolkingsgroe pen is er weinig contact, integendeel, er is sprake van scherpe contrasten. De kleurlingen bijvoorbeeld kijken op de bantoe neer en zijn bang voorde macht van het grote bantoe-getal. Een erudiete kleurling in Kaapstad zei ons enige ja ren geleden: „De bantoe heeft geen cul tuur zoals de 'brulnman' en de 'witman' en daar moeten wij rekening meehou- den." Toen destijds de politiek van ge scheiden ontwikkeling gestalte kreeg, zinspeelde de toenmalige premier Ver woerd tegenover de leiders van de kleur- hngengemeenschap nadrukkelijk op deze tegenstellingen- „Watzal er gebeu ren als de blanke in een eenheidsstaat Zuid-Afrika zijn greep op het geheel zou verliezen? Wie zal er dan het bewind voeren? Niet de kleurling, maar de ban toe. En de ervaring m Afrika als totaal bewijst" - nog altijd volgens Verwoerd - „dat bantoe-beleid zal neerkomen op de dictatuur van een kleine groep politiek-geïnteresseerden onder hen Ook de bantoe-massa zal aan hen on derworpen zijn en het wellicht heel wat zwaarder hebben dan - zoals sommigen beweren - ze het nu onder het blanke bestuur hebben." Verwoerd zei dit in 1961 de tegenstellingen zijn er sinds dien niet minder op geworden. (Slot zie pagina 3 kolom b

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1