Minister voorstander veilplicht visaanvoer Met mes bedreigde Turken vielen Schiedammer aan: 500,- boete UITKERINGEN DROOGTESCHADE PZC/r Gewestelijke raad positief over droogteregeling boeren Green Spot zonder prik Boete van f 2000,- voor 71-jarige automobilist Lichtbaken verhuist VAN DER STEE BEZOEKT 5 ZEEUWSE BEDRIJVEN Green Spot zonder prik VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 AANVOER ONDER CONTROLE BRENGEN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Van der Stee (landbouw en visserij) voelt veel voor instel ling van een veilplicht voor visaanvoer. Onder sterke druk vanuit de tweede kamer-die donderdag de situatie in de Nederlandse visserij besprak - zegde Van der Stee toe in Europees verband de wenselijkheid van een veilplicht aan de orde le zullen stellen. Vooruitlopend op dat gesprek zou Van der Stee overwegen op korte termijn al een veilplicht in ons land in te stellen, om te voorkomen dat te veel vis buiten de veiling om, oncontroleerbaar, verhandeld wordt. kingen houdt. Een veilplicht is daarom dringend gewenst. Van der Stee verwacht in Brussel voor dit verlangen een aandachtig gehoor. In een gesprek met Europees commis saris Lardinois meende hij te hebben bespeurd dat deze 'erg gevoelig' is voor de Nederlandse argumenten. Nog vo rige week, in een vergadering van het produktschap voor vis- en visproduk- ten werd tegen het ontbreken van een veilplicht ernstig geprotesteerd door de visgroothandel. Daarbij werd erop gewezen dat de hoeveelheid, vooral tongen schol, die buiten de veiling te koop wordt aangeboden, vrijwel even groot is als de toegestane aanvoer. AAN DE ORDE STELLEN IN BRUSSEL KVP-tweede-kamerlid Ter Woorst ver woordde donderdag de opvatting die bij de meerderheid van de visserijspecialis ten in de kamer en in de visserijwereld leeft. Er is geen controle op de gezond heid van buiten de veiling om aange voerde vis. Het maakt het bovendien onmogelijk vast te stellen of Nederland zich wel aan afgesproken vangstbeper- ADVERTENTIE) WEGENS OUDERDOM GEEN GEVANGENISSTRAF GEEIST MAN BLEEF ONTKENNEN MIDDELBURG - Een 71-jarige auto mobilist uit Oostburg is donderdag morgen door de politierechter in Mid delburg, mr. P. van Empel veroordeeld tot 2000,- boete en 9 maanden ontzeg ging rijbevoegdheid (waarvan drie voorwaardelijk! wegens rijden onder invloed, doorrijden na een aanrijding en het weigeren van de verplichte bloedproef. De politierechter kwam tot dit vonnis ondanks het feit dat de man, H. C. W. - bijgestaan door raadsman mr. H. A. R. de Mul - bleef ontkennen dat hij bij de aanrijding betrokken was geweest, ook nadat in deze eerder aangehouden zaak donderdagmorgen twee getuigen ut de aangreden auto, bestuurder W. S. en zijn vader R. J. S., hadden bevestigd dat W. de bestuurder was. Dc aanrijding zou op 2 januari zijn ge beurd op de kruising Zuidzand sestraat-Raadhuisplein, "■'aarbij W's wagen die van S. zou heb ben geschampt. Vader en zoon S. ver klaarden dat zij, nadat W. even was uit- gestapten vervolgens was doorgereden, de achtervolging hadden ingezet in de richting Schoondijke, waarbij beide au to's elkaar enkele keren waren gepa- seerd. Op de rotonde in Schoondijke 'was de auto van W. gestrand. Hij zou gezegd hebben: „Ik zal je 2000,- beta len, anders ben ik m'n rijbewijs kwijt." De politie constateerde vervolgens drankgebruik. Mr. de Mul vond dat de hele zaak vraag tekens blijft oproepen, maar officier en politierechter heetten geen geloof aan de verklaring van w., temeer omdat hij deze op geen enkele manier met enig bewijs kon ondersteunen. Door zijn ho gere leeftijd bleef W. gevangenisstraf bespaard. Ter compensatie zocht offi cier van justitie mr. W. G. C. Mijnssen een 'zware straf in de portemonnee' en eiste 3000.- boete, mede gezien 's mans inkomen, welk bedrag mr. Van Empel nog tot ƒ2000.- reduceerde, overeen komstig het verzoek van de raadsman. De politierechter bleek voorts gevoelig RRESKENS - B. en w. van Oostburg voelen er veel voor om het oude licht baken van rijksioaterstaat aan de kust bij Nieuwesluis aan te kopen en - na een opknapbeurt - te posteren op een opvallende plaats in Bres- kens. Het bijna antieke gevaarte moet wijken in verband met de nieuwe bebakening van de kustlijn, net college ziet het oude baken als 'en monument dat prima zou passen 'i Breskens De kans is groot dal binnenkort een voorstel wordt ge daan aan de raad om het aan te ko- voor het argument dat W. zijn auto veel gebruikt voor vervoer van een gehandi capt kind en verving de voor een jaar geeiste ontzegging door 9 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk. Ontmoedigend Een 'ontmoedigend promillage' noemde de politierechter in de zaak tegen A. L. uit Sas van Gent diens 'sco re' van 2,43 promille als automobilist op 23 februari in zijn woonplaats. L. had door zijn rijwijze de aandacht van de politie getrokken. Het vonnis: twee dweken gevangenisstraf onvoorwaar delijk en 9 maanden ontzegging rijbe voegdheid waarvan 3 maanden voor waardelijk. Bij verstek werd nog een aantal andere automobilisten wegens rijden onder in vloed veroordeeld. Een week onvoor waardelijk en 6 maanden ontzegging (3 voorwaardelijk) werd uitgesproken tegen de vrachtwagenchauffeur H. F. J. (de officier heeft tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend) en ƒ500,- boete met 9 maanden ontzegging tegen de Belg R. L. L. D. De gebruikelijke twee weken en 9 maanden ontzegging, we gens rijden onder invloed bij Axel, kreeg ook de Engelsman H. P. B. Het weigeren van de bloedproef in Temeuzen kwam de Duitser P. S. te staan op 2 weken gevangenis en een j aar niet rijden in Ne derland. Bestuurder De zaak tegen de wel verschenen L. B. uit Oostburg - bijgestaan door mr. De Mul - werd voor een gerechtelijk on derzoek verwezen naar de rechter commissaris, naar aanleiding van B's bewering dat niet hij, maar zijn broer de bestuurder was van de auto die op 25 mei onder Temeuzen van de weg raak te, waardoor B. met een nekwervelbe- schadiging in het ziekenhuis was be land. Een afgenomen bloedproef had een promillage van 2,03 aangewezen. J. A. de J. uit IJzendijke werd voor het doorrijden na een aanrijdingkje. con form de eis. veroordeeld tot 250,- boete en 3 maanden rij-ontzegging voorwaar delijk. Voor een soortgelijk feit werd de niet verschenen H. A. P. uit Breskens tot in totaal 300.- boete veroordeeld. Oostburg dient schadeclaim in bij Cruson bv BRESKENS - De gemeente Oostburg gaat een schadeclaim indienen van 75.000 gulden bij het bedrijf van de ge broeders Cruson in Breskens. Dat be drag is volgens b. en w. nodig om de schade te herstellen aan 300 meter rioolbuizen nadat Cruson bv daarin tenminste een keer in de afgelopen zo mer een flinke hoeveelheid verdund zoutzuur had geloosd. Het college heeft het wegen laboratorium Arnhem ingeschakeld om, met behulp van televisieappara- tuur na te gaan welke gevolgen de on wettige lozing heeft gehad. Daarbij is gebleken dat de buizen over een lengte van driehonderd meter op verschillende plaatsen flink zijn aangevreten door het zoutzuur. Het gemeentebestuur houdt er rekeningjnee dat de riolering over de hele lengte *zal moeten worden vervan gen. al zijn de buizen mogelij k op enkele plaatsen og tijdelijk op te lappen. Over igens heeft de gemeente Oostburg, on- middelijk nadat bekend werd dat Cru son zoutzuur had geloosd op de riole ring, het Breskensde bedrijf al aanspra kelijk gesteld voor de mogelijke schade. Bij het onderzoek heeft men niet kun nen vaststellen of Cruson meer dan eens zoutzuur heeft weggepompt in de riool buizen. Op het gemeentehuis wordt in middels naarstig gewerkt aan een hin derwetvergunning voor Cruson. Dat bedrijf werd. zoals bekend, onlangs ge deeltelijk gesloten omdat bepaalde ver gunningen ontbraken. Bij de voorberei ding van een nieuwe vergunning voor het hele bedrijf is de gemeente echter afhankelijk van de adviezen van des kundige instanties, zoals de arbeidsin spectie en de inspectie milieuhygiëne. De vergunning kan daarom nog wel enige tijd op zich laten wachten. Van der Stee zal in Brussel overigens niet alleen gaan praten over het verlan gen naar een veilplicht. De kamer maakte hem duidelijk, dat er ook ge praat moet worden over dumping van garnalen door de Duitsers. Kritiek op de aanwezigheid van Russische vissers schepen in de Noordzee weerlegde Van der Stee met de mededeling dat ook de Russen deel uit maken van de Noord- Atlantische Visserij Conventie. Contro les (Nederlandse en Franse) hebben aangetoond dat de Russen niet het hen toegestane quotum vis overschrijden. Wel is vastgesteld dat ze nietr toegestane maaswijdten gebruiken. Ze zouden vooral op makreel en sprot vis- Hcmdhaven De quotering, de vangstbeperking van schol en tong, zal ook in 1977 gehand haafd blijven. Welk systeem daarvoor dan gehanteerd zal worden is nog niet te zeggen. Van der Stee wees er op dat het nu gehanteerde systeem in ieder geval voor alle vissers rechtvaardiger is dan een vanuit het bedrijfsleven ge suggereerd systeem. Of de schol quotering gehandhaafd zal moeten worden is nog niet te zeggen. Ondanks pogingen van de WD'er Waalkens. een wat soepeler quoterings regeling voor 1976 in te voeren, hand haafde Van der Stee het standpunt dat de voor dit jaar vastgestelde quoto niet kan worden veranderd. Nederland heeft volgens hem al een slechte naam in Eu ropa 'door schending van de quote ringsbepalingen'. Als de vissers straks, mogelijk al in november, het quotum te vangen vis hebben binnengehaald, is het voor de rest van het jaar afgelopen met vissen. Versoepeling van de rege ling (in een motie van de WD'er Waal kens gevraagd) achtte de bewindsman ongewenst De motie-Waalkens werd slechts gesteund door WD, CPN en Boerenpartij. Van der Stee liet er geen twijfel over bestaan, dat het vervolgingsbeleid tegen de regelingen-overtredende vis sers, niet zal worden verslapt. Han gende de gerechtelijke procedures had men geen vrijbrief toch gewoon door te vissen vond de minister. Hij deelde de kamer verder mee, dat zo intensief mo gelijk controle op overtreding van re gelingen wordt uitgeoefend. De bewindsman bleek er weinig voor te voelen de Nederlandse visserijwereld met nog meer maatregelen tegemoet te komen. In andere landen wordt volgens Van der Stee minder geholpen dan in Nederland. In verhouding tot andere bedrijfstakken wordt er in ons land bij zonder veel voorde visserij gedaan. „We vragen ons wel eens af of we niet te veel doen", was zijn commentaar. Voor een stil-ligregeling als door CPN-er Meis (in een motie) bepleit, voelde de bewindsman niets. Ook ontried hij de kamer een tweede motie van Meis waarin gevraagd werd de olievoorscho- tregeling weer in te voeren. Hetzelfde afwijzende standpunt nam Van der Stee in ten aanzien van Meis' motie in een saneringsregeling voorrang te geven aan eigenaars-vissers. De moties wer den door een grote meerderheid van de kamer verworpen. Sprekend over de positie van de Neder landse visserij in de 200-mijlszone van de EEG zei Van der Stee onder meer: „Het is voor onze vissers van levensbe lang te kunnen vissen binnen die zone. De Europese commissie komt met een structuur en marktbeleid voor de vis serij in de EEG. Voor Nederland is een stuk wetgeving op dit terrein in voor bereiding. Op komst is verder een structuurplan voor de visserij in de kustwateren. De minister zal een EEG-200-mijlszone in Brussel beplei ten. EXAMEN Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is mevrouw K. Imanse te Nieuwdorp ge slaagd voor het kandidaatsexamen. DEN HAAG-Minister Van der Stee (landbouw en visserij) en staatssecretaris W. Meijer termhebben in Nieuiospoort een persconferentie gegeven over de rijksgroepsregeling zelfstandigen m.b.t. de financiële problemen van agra riërs als gevolg van de droogte. GOES - Minister Van der Stee van landbouw en visserij bezoekt zaterdag in Zeeland vijf landbouwbedrijven. De gewestelijke raad van het Landbouw schap heeft in overleg met het ministerie een programma vastgesteld, aan de hand waarvan de bewindsman kennis kan nemen van de toestand op een verscheidenheid van bedrijven. De minister en een aantal landbouwautoriteiten vertrekken zaterdagmiddag om kwart over twaalf vanaf het landbouwcentrum in Goes. Het gezelschap gaat vervolgens via het veer Kruiningen-Perkpolder naar Zeeuwsch- Vlaanderen. waar men een bezoek brengt aan het veehouderijbedrijf van de heer C. J. Hamelink m Overslag. Daarna gaat men naar de Dijkmeesterpol- der. waar men het frultteeltbedrijf van de heer J. G. Kind in Philippine aandoet. In de Braakmanpolder gaat het gezelschap naar het gemengde bedrijf van de heer G A Cuelenaere en vervolgens wordt het gemengd bednjf - overwegend akkerbouw - van de heer J A. Mangnus in Biervliet bezocht. Daarna gaat men via Breskens terug naar Midden-Zeeland.Mogelijk gaat men aan bij het fruitteeltbedrijf van de firma A. J. de Jager en zonen in Nieuwland en er wordt een tocht gemaakt door de Kraaijertspolders. waama men terugkeert naar het landbouwcentrum in Goes. provincie (Slot van pup. I) financiële consequenties: „Dat er snel Iets gebeurt, staat voorop. Wat het kos ten gaat. Is niet zo verschrikkelijk be langrijk". Aanvragen De aanvragen moeten worden inge diend op een aanvraagformulier waarop de agrièr zelf de gegevens moet verstrekken die voor de beoordeling nodig zijn. zoals naam, adres, gezins samenstelling, omvang van het bedrijf, de langlopende leningen (inclusief het maximum van de lopende rekening, zoals dat bestond op de laatste balans datum). Verder inlichtingen over het voerverbruik, de voervoorraad en het benodigde bedrag. Gevraagd wordt de 'Natuur en Milieu': „Beslissingen Dollard Oosterschelde goed overheidsbeleid" (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De stichting 'Natuur en Milieu' vindt dat de recente regerings beslissingen over de Oosterschelde en de Dollard stappen zijn in de goede richting naar een overheidsbeleid met aandacht voor de natuur en het milieu. Van een fundamentele andere houding van de regering ten opzichte van het kwetsbare milieu en de schaarse grond stoffen heeft het overkoepelende milieu-orgaan tot zyn spijt echter nog met veel kunnen bespeuren bij de regering-Den Uyl. Dat bleek donderdagmorgen tijdens een persbijeenkomst van de stichting in 's-Graveland. Verder werd daar onder meer gesteld, dat de golf van botulisme in ons land en de gifwolk in Tiel vrijwel geen gevolgen voor het beleid hebben gehad. De verschijnselen werden om schreven als 'slecht begrepen waar schuwingen'. IN GROTE LIJNEN AANVAARDBAAR BEZWAAR TEGEN BUITENGEBIED TERNEUZEN GOES - De gewestelijke raad voor Zee land van het landbouwschap staat po sitief tegenover de regeling die de mi nisters van landbouw en van erm heb ben getroffen, om de door de droogte gedupeerde boeren de helpende hand toe te steken. Deze regeling komt in feite neer op een zeer versoepelde RZ- regeling. De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap heeft zich donderdag uitvoerig bezig gehou den met de door de beide ministeries aangekondigde maatregelen. De ge westelijke raad kwam tot de conclusie, dat de regeling 'in grote lijnen aan vaardbaar is'. De praktijk zal moeten uitwijzen, zo vindt de gewestelijke raad, of in bepaalde gevallen nog aan vullende maatregelen noodzakelijk zijn. Bij het bezoek, dat minister Van der Stee zaterdag aan Zeeland brengt, kan de regeling nader worden besproken. Gisteren werd het programma voor morgen vastgesteld. De minister zal be zoeken brengen aan de bedrijven van de heren C. J. Hamelink te Overslag. G. A. Cuelenaiere in Philippine en J. A. Mangnus in Biervliet Voor de regeling inzaai raaigrassen etc. zijn in totaal 2.881.93 hectare aange meld. In hoeverre daarvan nog kan wor den geoogst, is sterk afhankelijk van de weersomstandigheden. De verwachting is, dat de opbrengst zeer minimaal zal zijn en dat geen hoeveelheden van bete kenis voor andere provincies beschik baar zullen komen, omdat ook in de ei gen provincie een niet onbelangnike vraag bestaat. De vraag en het aanbod van suikerbieten en loof zullen eveneens worden geregistreerd, om bemiddelend te kunnen optreden in gevallen waar dat noodzakelijk is. Op verzoek van de plaatselijke com missie voor de ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge zal de geweste lijke raad gedeputeerde staten vragen een snelle beslissing te nemen over de plaats voor het nieuw te stichten ge maal in dit ruilverkavclingsgebied. Het landbouwschap heeft een enquete gehouden naar de prijzen, de producen ten hebben gemaakt voor de aardappe len van de oogst in 1975. Van de 2.692 formulieren werden er 1.204 (45%) inge vuld geretourneerd. De antwoorden hebben betrekking op 6.738 hectare of 56 van de totaal verbouwde opper vlakte. De gemiddelde opbrengst van deze 6.738 hectare bedroeg ruim 240 mil joen kilo of gemiddeld 35.627 kilo per hectare. Ruim 140 miljoen kilo aardap pelen brachten voorde telers prijzen op, die varieerden van 10 tot 30 cent per ki lo. Ongeveer 70 miljoen kilo werden ver kocht voor pnjzen tussen de 30 en 50 cent per kilo. 28 miljoen kilo ging weg voor prijzen tussen de 50 cent en 1 gul den. terwijl 280 000 kilo werden ver kocht voor prijzen boven 1 gulden per kilo. De gemiddelde kilo-prijs bedroeg 30.34 cent De raad besloot bezwaren in te dienen tegen het bestemmingsplan 'buitenge bied' van de gemeente Temeuzen. Wat betreft de plannen voor de buitenge bieden van Aardenburg en Reimers- waal en het plan 'Botenwijk' van Rei- merswaal, zullen enkele wensen aan de gemeentebesturen worden voorgelegd. Het ontwerptracé voor een rondweg om Biggekerke werd in principe aan vaardbaar geacht. Raboanken schieten boer te hulp UTRECHT - üe Centrale Rabobank heeft de Rabobanken het advies gege ven om, waar nodig, een tegemoetko mende houding aan te nemen tegen over agrarische bedrijven die door de droogte zijn getroffen, zo heeft de Ra bobank bekendgemaakt. Een aantal boerenbedrijven verkeert thans als gevolg van de droogte in liqui diteitsproblemen. Te vrezen valt. aldus de bank, dat de liquiditeitskrapte in de komende maanden nog meer agrariërs in moeilijkheden zal brengen. Aan de hand van liquiditeitsbegTOtingen van deze bedrijven zullen de Rabobanken zorgvuldig nagaan, in welke gevallen uitstel van aflossingsverplichtingen verlichting zou kunnen brengen, aldus de Centrale Rabobank, t ADVERTENTIE l gegevens naar waarheid te verstrekken en de aanvrager moet er geen bezwaar tegen hebben dat bij anderen informa tie wordt ingewonnen over de juistheid van zijn opgave. De aanvrager kan voor het invullen van zijn formulier een beroep doen op de medewerking van de sociaal- economische voorlichter, het boek- houdbureau en de bedrljfsvoorlichter. Ten overvloede wordt gesteld dat bij 'benodigd bedrag' alleen een som geld kan worden opgegeven die betrekking heeft op de extra gemaakte, de nog te maken kosten en de gederfde Inkom sten ten gevolge van de abnormale weersomstandigheden. Het ingevulde formulier moet, vergezeld van de boek- houdverslagen over de laatste driejaar, worden ingeleverd bij de gemeente. Formulieren die onvolledig zijn Inge vuld of die niet vergezeld gaan van de boekhouding, worden niet in behande ling genomen. Voor de rundveehouderij is een speciaal formulier in de maak. Aan de hand van de gegevens stelt de hoofd-ingenieur-directeur voor de be drijfsontwikkeling een beknopt rap port op over de levensvatbaarheid van het bedrijf, de vermogenspositie (taxa tie onroerende goederen. land en ge bouwen op basis van pachtnormen), de - zonodig gecorrigeerde - fiscale inko mens in de drie voorgaande jaren, het normale inkomen van dit jaar als er geen abnormale weersomstandigheden zouden zijn geweest en de hoogte van het benodigde bedrag. Ook zal hij een voorstel doen over de manier waarop de hulp kan worden verleend. Het rapport wordt behandeld In een re gionale adviescommissie met provin ciale vertegenwoordigers van de be trokken ministeries en afgevaardigden van de gemeente. De vertegenwoordiger van de gemeente neemt het advies van de commissie mee en het ministerie van erm draagt zorg voor een zeer snelle af werking van de mslemmingsverzoeken. B en w nemen een beslissing en laten het resultaat aan de aanvrager weten. Als het college van b. en w afwijkt van het advies van de commissie moet dat worden gemeld aan het provinciale bu reau van erm. Bij een beslissing waar mee de aanvrager niet instemt, kan in beroep worden gegaan bij gedeputeerde staten en bij de kroon. Ir. Huisman slaat eerste paal in 'Oostdijke' OOSTBURG - De hoofdingenieur directeur voor de volkshuisvesting in Zeeland, ir. L. Huisman, zal op dinsdag 14 september deeerstepaal slaan voorde bouw van het eerste complex woningen in denieuwe wijk Oostelijke in Oostburg, De plechtigheid begint om 11.00 uur. Reformatorische Politieke Federatie actief in Zeeland GOES - In Goes is een provinciaal co mité van de Reformatorische Politieke Federatie voor Zeeland opgericht. Deze federatie is op 15 maart dit jaar lande lijk tot stand gekomen tussen het Na tionaal Evangelisch Verband (NEV), de Gespreksgroep van AR-gezinden en het Reformatorisch Politiek Jongeren Contact (RPJC). Sinds de oprichting hebben ach een twintig kiesverenigingen bij de feder atie aangesloten. De RPF wil zich in haar politiek denken en handelen laten leiden door de reformatorische staats- en maatschappijbeschouwing. In prin cipe heeft men besloten bij de kamer verkiezingen in 1977 met een eigen lijst uit te komen en men wil uiterste pogin gen doen om te komen tot een lfjstver- binding met de SGP en het GPV. In het provinciaal comité hebben zitting genomen: de C. A. den Hertog uit Vlis- sïngen i voorzitter). H. J. Colijn uit Kloe- tinge (tweede vooratter), L. Lous te Goes (secretaris) en F Paauwe te Ka- pelle (penningmeester). Het bestuur wordt in de provincie bijgestaan door een vijftal districtshoofden. Omstreeks oktoberzal de federatie voor heteerstin Zeeland naar buiten treden door het or ganiseren van een openbare voorlich tingsavond in Goes. POLITIERECHTER EN OFFICIER: „MAN WAS ZELF AANLEIDING MOEILIJKHEDEN VERDACHTEN ZEER GUNSTIG BEKEND MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg mr. P. van Empel heeft donderdagmorgen drie Turkse mannen (23,25 en 26 jaar) uit Temeuzen wegens geweldpleging ieder veroordeeld tot 500,- boete. De Nederlander E. van R. uit Schiedam, slachtoffer van de mis handeling nadat hij zelf eerst de Tur ken met een enorm keukenmes, blijk baar met voorbedachte rade, had be dreigd, kreeg bij verstek eveneens 500,- boete en twee weken voorwaar delijk opgelegd. Het treffen speelde zich in de vroege morgen van 17 maart afin de Dijkstraat te Temeuzen, na eerdere moeilijkheden in een café. Zowel officier van justitie mr. W. G. C. Mijnssen als de politierech ter meenden dat de Nederlander Van R. zelf alle aanleiding heeft gegeven tot de moielijkheden, reden waarom de Tur ken een vrijheidsstraf bespaard bleef. Bovendien speelde in de strafinaat een belangrijke rol dat de Turkse verdach ten gunstig bekend stonden. Ook over woog de politierechter dat de Turkse gastarbeiders zich als buitenlandse groep in Nederland in een vrij kwets bar positie bevinden en dat zij een ge lijke straf moeten krijgen ais Nederlan ders in soortgelijke gevallen. De officier van justitie sprak niettemin van een nogal laf optreden. De moeilijk heden, waarbij aanvankelijk nog een Joegoslaaf was betrokken, ontstonden in een café. De Nederlander zou daarbij door de Turken als zeer beledigend er varen opmerkingen hebben geuit. De Turken wisten zich toen echter nog te beheersen. Nadat zij de betrokken Joe goslaaf nog achterna waren gegaan - ook de Nederlander Van R. was inmid dels uit het café vertrokken - keerden zij per auto terug in de Dijkstraat met de bedoeling om opnieuw het café te be zoeken. Bewusteloos In de Dijkstraat troffen zij echter ook de per auto teruggekeerde Van R. aan, die een enorm keukenmes hanteerde. Bij deze confrontatie gaf hij met het mes een haal over het gezicht van één der Turken, waama dezen zich gedrieën op Van R. wierpen. Door schoppen en sla gen en een slag met een crick bleef Van R. bewusteloos op de grond liggen. De Turkse verdachten werden bijgestaan door mr. H. JQ Tichelman, die sterk de indruk zei te hebben dat Van R. met voorbedachte rade het mes, afkomstig uit een hotel, had gehaald. De Turken staan bekend als 'keurige jongens' en voor herhaling hoeft niet te worden ge vreesd zo voerde hij aan. Overigens werd de drie Turken nog een bedrag van ƒ50,- op hun boete in mindering ge bracht wegens een dag doorgebrachte verzekerde bewaring. Een aanzienlijk lichter geval van mis handeling kwam H. S. uit Philippine op een boete van 60.-(eis 100,-) te staan. S. was met een kostganger in conflict gekomen over de betaling van kostgeld, wat uitliep op een handgemeen. W. E. M. de B. uit Hulst was zich in een langslepende familieruzie te buiten ge gaan door enkele malen een afrastering van een perceel in Absdale, eigendom van zijn vader, te vernielen. De opmer king van De B. dat alles inmiddels was bijgelegd, ontmoette twijfel bij de offi cier, die een parketwachter bereid vond om nog tijdens de zitting telefonisch via de politie naar de juistheid hiervan te informeren. De politie kwam. na een ge sprek met de vader, met heel andere be vindingen terug, waama de officier ƒ500,- boete eiste, waarvan de helft voorwaardelijk. Het vonnis was con form. Bij verstek werden donderdagmorgen twee Fransen, zonder vaste woon- of verblijfplaats, J. B. en G. B., ieder ver oordeeld tot een maand onvoorwaarde lijke gevangenisstraf voor een inbraak in een bakkerswinkel te Sluis, waarbij bakkerswaren en flessen drank werden buitgemaakt na vernieling van een ruit. Ze zijn direct daarna, op 18 juni over de grens gezet. De niet verschenen I. A. B. uit Oostburg werd tot 400,- boete veroordeeld. Dit wegens belediging van een politieman en verzet bij de inbeslagname van een bromfiets. In een aangehouden zaak werd de Belg F. J. van D., momenteel zonder vaste woon- of verblijfplaats, tot ƒ500,- boete veroordeeld wegens dief stal van een cassetterecorder en een semafoon in Temeuzen. Een boete van 250,- kreeg de in België verblijvende Marokkaan B. E. wegens het vermeien van een ruit bij een bar- dancing in Hulst op 20 maart en het in het water laten verdwijnen van enkele fietsen en bromfietsen. Voor diefstal van enkele kledingstukken in Breskens, op 26 oktober vorig j aar. werd tot slot de in België verblijvende Spanjaard A. A. G. tot 200 boete veroordeeld. In Zeeland viel donderdag overal tussen 10-20 mm neerslag VLISSINGEN- Na een lange periode van aanhoudende droogte is Zee land in de loop van woensdagnacht op donderdag met flink wat neers lag danig opgefrist. Een woordvoer der van de Metiodienst van het KNMI te Vlissingen deelde desge vraagd mee, 'dat overal in Zeeland wel iets is gevallen'. „De hoeveelheden schommelden noga, maar grof gezegd is overal wel tussen de 10 en 20 millimeter neers lag gevallen", zei hij. Tussen woens dagnacht 12 uur en donderdagavond negen uur is in Vlissingen 17 mm re gen gevallen. In Ritthem telde men iets meer, ongeveer 20 mm. terwijl in Zïerikzee in die zelfde periode onge veer 25 mm neerslag werd geregi streerd. De woordvoerder van de Me- teodienst liet verder weten, dat voor lopig geen verandering in het weer zal optreden: koel en af en toe buien. Dat komt omdat een gebied met hoge barometerstanden op het mid den van de Atlantische Oceaan bo ven de Noordzee een noordwesteüjke stroming in stnad houdt. De aange voerde lucht die over nog betrekke lijk warm zeewater stroomt is onsta biel van opbouw, zodat veel buien voorkomen. Dat koelere weer was donderdag goed merkbaar in Vlissingen. Ei werd door het KNMI een maximum temperatuur van 17 graden geno teerd. terwijl de minimum tempera tuur 12 graden was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7