Gentse Pacificatiefeesten staan in teken van 'verdraagzaamheid' Haventje Paal opnieuw in discussie extï<* Culturele evenementen herdenking Pacificatie Historische achtergrond Pacificatie van Gent KONINKLIJK BEZOEK HOOGTEPUNT OP 8 SEPTEMBER Op 8, 10, 11 en 12 september aan Graslei PAUL BERKENMAN SCHREEF GENTS PA CIFICA TIESPEL VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 ZEEUWSCH-VLAANDEREN GENT - Tot diep in november worden er in het kader van de herdenking van de Pacificatie van Gent culturele evenementen gehouden. Onderstaand de hoofdpunten van dit programma. 4 tlm 12.9 Nederlandse Week 4.9 20.30 u Sportpaleis: militaire taptoe 6.9 Radiogebouw BR T. 11: Nederlandse kleinkunst 8.9 11.00 u St.-Baafskathedraal. oecumenische dienst 15 30 u Stadhuis: academische zitting 9.9 tlm 9.10 Centrum voor Kunst en Cultuur in St Pieters Abdij, internatio nale historische en kunsttentoonstelling Eenheid en scheiding in de Nederlanden 1555-1585' <o m. gebruiksvoorwerpen uit per soonlijk bezit van Willem van Oranje) 20.00 u Graslei: Pacificatieopenluchtspel 22.00 u Graslei: vuurwerk 8.9 20.30 u St -Baafskathedraal: Concertgebouw orkest van Amsterdam 10.9 20.00 u Graslei: Pacificatieopenluchtspel 11.9 20.00 u Salons Kon. Operd: Nachtfeest van de Pacificatie Graslei: Pasificatieopenluchtspel 12.9 Voorverkoop van de bijzondere post zegel Pacificatie van Gent' <6 12.9 Nederlands-Vlaams volksdansfestival 9 00 u Graslei: Pacificatieopenluchtspel —.9 20.30 u Kon. Opera: Filharmonie van Antwerpen 17 19.9 20 u Kon. Opera: opera .11 Duca d' Alba 22 23.10 Pand: wetenschappelijk colloquim over de Pacificatie 6.11 Pacificatiereünie van de Mamixring 6 tot 28.11 K.N.S.: wereldcreatie van .Johanna of de triomf van de demo cratie' 10.11 3e Symposium van de Gouden Delta 3 10.11 20.00 u Kon. Opera: wereldcreatie ballet Uilenspiegel de Geus'. GENT - In een eenvoudig uitge voerd programmafoldertje verhaalt de stadsarchivaris van Gent in het kort de feiten die aan de totstand koming van de 'Pacificatie van Gent' zijn verbonden. Vierhonderd jaar geleden, op 8 november 1576, werd dit verdrag op het Gentse stadhuis ondertekend. „Vertegenwoordigers van de op standige gewesten Holland en Zee land en van de Prins van Oranje enerzijds, en van de nog Spaans- getrouwe provinciën anderzijds be reikten hiem een vergelijk dat de verschillende delen van de ver scheurde Nederlanden weer samen bracht. Daardoor werd een eind gemaakt aan een reeds al te lang slepende burgeroorlog en werd in de Zeventien Provinciën de vrede in politiek en re ligie hersteld De beide partijen be loofden elkaar wederzijds hulp en bijstand om de vreemde troepen te verdrijven. Alle ballingen van beide zijden mochten naar hun woonplaat/ sen tenigkeren en zouden in het bezit van hun in beslag genomen worden hersteld. Hetvrije verkeer van personen en goederen in alle Zeventien Provin ciën werd gewaarborgd. In godsdien stig opzicht hield de Pacificatie een voorlopige erkenning in van eikaars posiüe Holland en Zeeland bleven protestant, de overige gewesten ka tholiek." zo schrijft stadsarchivaris. In de praktijk bleek het Pacificatie- verdrag met te werken, zoals de on dertekenaars zich hadden voorge steld. De vrede en welvaart kregen in de jaren ema vee! te lijden van gods diensttroebelen Door allerlei poli tieke omstandigheden brak de eend racht.. die zo mooi in het Pacificatie verdrag was omschreven. ADVERTENTIE MAISON LEGRAND ,^B^B BURCHTSTRAAT 14 A^B Bft TELEFOON 2462 A^B^B OOSTBURG £)ub*iütA/t HULST - In de Zeeuwse statencommis- NEDERLANDS DORP IN HART GENT GENT - De Gentse Pacilïca- tiefeesten, met als hoofdmoot een Nederlandse week, komen zaterdag 4 september op gang en lopen door tot half novem ber. De 'belangrijkste gedachte' die achter dit vele hoogtepun- Jos. M. Westen, honorair consul van Ne derland in Gent ten tellende festijn steekt, is in wezen niet veel anders dan de betekenis die in november 1576 met het sluiten van het Pacificatie-verdrag werd beoogd, namelijk de verbete ring van de verdraagzaamheid tussen de mensen'. Een eeuw ge leden vormde deze Pacificatie ook al een aanleiding tot fees ten. Dit jaar wordt deze aanlei ding geprolongeerd, en wel op grote schaal. Zaterdagmorgen om half twaalf zal de Nederlandse ambassadeur in België, de heer Hugo Scheltema, de Neder landse week officieel inluiden. Tot en met 12 september zullen deze Neder lands getinte dagen in Gent duren. Naast de evenementen in het kader van de herdenking van de Pacificatie is het programma, inclusief de aankleding van de stad Gent, er volledig op gericht de betrekkingen tussen België en Ne derland te onderlijnen en te verstevi gen. De honorair consul van Nederland in Gent. de heer Jos M. Westen, die van meet af aan bij de voorbereidingen van de Nederlandse week betrokken is ge weest, vertelt hoe veel medewerking zowel de stad Gent als de Nederlandse overheid hebben betoond bij de relaise- ring ervan. „De hele middenstand van Gent werkt mee en het stadsbestuur geeft alle faciliteiten. Op het St. Baafs- plein wordt een Nederlands dorp gebouwd. Huizen met oude geveltjes, een kaas markt. Er wordteen typisch Nederlands sfeertje gekweekt. Het nut van deze markt is het propageren van de Neder landse artikelen, die of al gekend zijn of nog niet gekend zijn. Tientallen firma's, groot en klein, werken hieraan mee. Uit- eindelijk moet men giet de commerciële waarde van zo'n week onderschatten." Filmweek Het blijft niet alleen bij commercie. Dagelijks vinden er ook culturele en sportieve uitwisselingen tussen België en Nederland plaats. En er worden cul turele evenementen gebracht die vol komen op Nederland gericht zijn. Aan de vooravond van de Nederlandse week, vrijdag 3 september zal consul Westen in de Gentse bioscoop 'Cen tury' de Nederlandse film week openen. Hij doet dit op de première-avond van de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Zwaarmoedige verhalen voor bij de centrale verwarming'. Tijdens deze Ne derlandse filmweek zullen uitsluitend Nederlandse produkties worden ver toond. Consul Westen verwacht dat vooral de Nederlandse week tijdens de Pacificatiefeesten druk zal worden be zocht „Vooral vanuit Zeeland, in het bijzonder vanuitZeeuwsch-Vlaanderen, rekenen we op een grote toeloop. Mij is nu al bekend dat er veel aanvragen plaatskaarten voor het Pacificatie- openluchtbal binnen zijn." Openluchtspel Dit openluchtspel, getiteld "Een land waarin men leven kan', wordt op 8. 10, 11 en 12 september opgevoerd aan de Graslei. in het centrum van Gent De eerste voorstelling zal worden bijge woond door prinses Beatrix en prins sie voor de waterstaat is woensdag middag meegedeeld dat de minister van verkeer en waterstaat niet onwil ligstaat tegenover handhaving van het getijdchaventje van Paal bij de verho ging van het dijkvak Baalhoek-Paal. Zoals bekend zette de minister enige weken geleden het sein op groen om de dijk op Deltahoogte te brengen. Als de minister besluit om het haventje van Paal te behouden bij de dijkverho ging, betekent dat. dat de plannen van 1970 moeten worden herzien. Van dat Jaar stamt namelijk het meest recente plan voor dijkverhoging. Schepen Moreeuw: „We willen er een traditie van maken" De mededeling in de commissie voor de waterstaat gedaan, strookt niet met de mening van het waterschap Hulster Ambacht. Het waterschap zal aan de minister van verkeer en waterstaat voorstellen om het dijkvak te verhogen volgens de tekeningen die in 1970 be kend zijn geworden Met andere woor den, als het waterschap zijn zin krijgt, verdwint het getijdehaventje bij Paal. De dijk zal dan namelijk dwars door het Jachüiaventje lopen. Bij dit plan, dat het waterschap via ge deputeerde staten aan de minister zal doorspelen, stelt Hulster Ambacht nad- nikkelijk dat er voor de ongeveer twee honderd plezierjachten diee n ligplaats m het haventje hebben, een vervan gende gelegenheid moet komen. Vooral de laatste jaren beleeft het haventje een enorme bloei wat de watersport betreft. "Het is niet onze schuld dat de dijkver hoging zes jaar op zich heeft laten wach- GENT - „Uit een massa documentatie waaruit ik wel tien openluchtspelen mu kunnen componeren, heb ik de ge gevens voor het Pacificatiespel geput Htt stuk is gebasseerd op historie, maar verder is het niet ontbloot van kritiek die ook in deze tijd nog van toe passing is. Vooral de kwestie van de oenselijke tolerantie, mijn persoonlijk stokpaardje, komt er in tot uititing. Door te schreeuwen om orde en een sterke hand komt men niet tot harmo nisering maar haalt men in feite de dic tator in huis. Dat was toen, ten tijde van Alva al het geval, dat geldt van daag aan de dag nog steeds." Aan het woord is Paul Berkenman, de auteur van het Pacificatieopenlucht spel dat tijdens de Nederlandse week wordt gespeeld. Namelijk op 8,10,11 en 12 september. In dit spel, getiteld „Een land waarin men leven kan", spelen 37 beroepsacteurs en 200 figuranten, gere- cruteerd uit de Gentse bevolking mee. Langs de Graslei heeft men aan de ene kant de tribunes, goed voor 2500 zit plaatsen, opgesteld. De andere kant wordt als natuurlijk decor voor het spel gebruikt Het hoofdpodium ligt tegen over het oudste huis van Gent. „De Spijker". Ook de Graslei zal funktioneel worden gebruikt wanneer de Watergeu zen afkomen. Moderne techniek De techniek maakt gebruik van de mo dernste geluidsapparatuur, zodat het spel voor de toeschouwers goed te vol gen zal zijn, en de acteurs behoeven zich niet op staande microfoons te richten maar krijgen draadloze microfoons in hun kleding mee. Gebruik wordt ge maakt van een tien kanalen tellende ten en de mensen met een jacht in de haven van Paal mogen daar niet de dupe van worden luidt de motivatie van het waterschap Hulster Ambacht bij het voorstel aan de minister om een nieuwe jachthaven te laten bouwen „Er moet uitgegaan worden van de feitelijke situatie, zoals die nu is", vindt het wa terschap. Het haventje van Paal. opnieuw punt van discussie. Luchtfoto Slagboom en Peeter». L draadloze zender, dat maximum dat mogelijk is en die speciaal uit Duitsland is geïmporteerd. Afgelopen mei zijn de spelers en figuran ten met de instudering van het Pacifica tiespel begonnen. Pas in tweede instan tie isdemuziek er bij gecomponeerd. De bekende Belgische componist Louis de Meester heeft zich hiervoor ingezet De muzikale bezetting, onder meer be staande uit de muziekgroep 't Kliekske, is maar klein. „Maar er komt volumu- neus geluid uit, alsof er een enorm or kest aan het spelen is", vertelt Louis de Meester. Van het Pacificatiespel is in middels een langspeelplaat in de handel gebracht Schepen J. Moreeuw van de stad Gent heeft intussen het voorstel geopperd om elk vijf jaar een Pacificatiespel in het centrum van Gent ten tonele te bren gen. .Mogelijk kunnnen we hiervan een traditie maken". Schepen Moreeuw be hoort tot de actieve organisatoren van het eerste uur van de Pacificatiefeestei Paul Berkenman, auteur Pacificatie- openluchtspel J. Moreeuw. schepen van Gent. Graslei in Gent, de lokatie voor het Pacificatiespel. Albert van België. De achtste septem ber staat overigens helemaal in het te ken van het koninklijk bezoek en wordt derhalve als de climax van de Neder landse week beschouwd. Met de regenngs-Friendship komt prin ses Beatrix 's morgens op het vliegveld Brussel aan. Ze wordt om half vier op het Gentse stadhuis verwacht. Tijdens een acade mische zitting krijgt ze een geschenk overhandigd. Vervolgens maken beide koninklijke gasten een korte rijtoer door het centrum waarna ze zich voor ?en poosje terugtrekken. 's-Avonds zul len Beatrix en Albert het Pacificatie spel bijwonen, dat wordt afgesloten met een groot vuurwerk. Tentoonstelling Op de avond van de negende september wordt de historische en kunsttentoon stelling 'Eenheid en scheiding in de Nederlanden 1555-1585' in de St- Pieter sabdij aan het St. Pietersplein geopend. Aan de hand van een reeks beroemde tekeningen en schilderijen (o.m. van Ba rend van Orlev. Pieter Breughel de Jon- Om duidelijk een Nederlands stempel te kunnen drukken tijdens de Neder landse week zijn er voor de feestelijke aankleding van de binnenstad van Gent. de nodige maatregelen getroffen, evenhonderd Nederlandse driekleuren zullen wapperen. 8 km. vlaggelint wordt als versiering weggewerkt. 3500 konin klijke portretten worden in de winkels geëtaleerd en ambassadeur Scheltema zaL als geste, de eerste van duizend ge schonken bloembollen op het St- Baafsplein in de grond planten. Dage lijks zal de Nederlandse Marinierskapel door de Gentse straten marcheren. Aan de Rigakaai in Gentzal het Nederlandse fregat H.M. 'Vos' voor publieke bezich tiging worden afgemeerd. Hart van Gent, de Korenmarkt. gere. Maarten van Cleef, Willem Key, Antonio Moro. Pieter Balten, Frans Flo- ris. Roeland Savery, Pieter Pourbus, Isaac Swanenburgh. Lucas de Heere), van talrijke gebruiksvoorwerpen (o.m. van Prins Willem van Oranje), van be langrijk archiefmateriaal en van merk- kwaardige drukwerken, worden de be langrijkste aspecten belicht van de ge schiedenis der Zeventien Provinciën. De officiële opening van deze kunstex positie gaat gepaatd met een bijeen komst van de Belgisch-Nederlandse Vereniging Gent De tentoonstelling duurt tot 9 november.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 33