Groot deel van de persleiding Walcheren al in 1977 gelegd Inspectie en onderhoud maakt restauratie monument overbodig ■IPZC/, Briljantnieuws. WATERSCHAP KOOPT HOTELS CADZAND AAN almanak (81e KKer Bestuur havenschap niet bereid taak te erkennen van adviescommissie IR. H. VISSER, WATERSCHAP WALCHEREN Weg voor steviger zeewering ZEEUWSE Mis En dan is er ook weer een nieuw fami lieblad op de markt, dat er zich op toelegt de lezer tot tranen toe te be wegen met artikeltjes over de veelal huiselijke kommer van van anderen. 'Mix' heet het. Er staat ook een in zending in, die melding maakt van de treurnis van een als 'mooie Maja' aangeduide dame, die moeilijk haar eenzame weg gaat en die de redactie van het blad aantrof in Stellendam, „ergens diep weggedrukt op de Zeeuwse eilanden Erg diep weggedrukt, als u het ons vraagt Mis Mix. provincie EEN MOOIE TUIN: LEVENSLANG PLEZIER Alles voor de aanleg en het onder houd van uw tuin bij /ÖÖïfcnl: t j tÉrantran Langevielesingel 34, Miodelburg Tel.: (01180) 25253 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 GEDEPUTEERDE VAN GEESBERGEN: MONUMENTEN WACHT BEGINT MET WERK IN DELFZIJL WEL MEER ZAKEN TER ADVISERING NAAR COMMISSIE MIDDELBURG - Dat de adviescom missie uit het bedrijfsleven voor het havenschap Vlissingen slecht functio neert, is volgens de kamer van koop handel voor Midden en Noord-Zeeland wacht in Zeeland. De Utrechtse inspec teurs De Haan en G. H. Verwoerd klommen op het dak van de kerk en de heer De Meester reikte hem een lei aan. De Zeeuwse Monumentenwacht heeft inmiddels meer dan 40 abonnees die jaarlijks aan het gebouw dat zij in be-, heer of in onderhoud hebben een inspec tie laten verrichten. In Vlissingen is donderdag het werk van de Zeeuwse Monumentenwacht officieel begonnen. De voorzitter van de Monu mentenwacht, burgemeester Th. H. de Meester, reikte de mensen van de Utrechtse Monumentenwacht, die tijde lijk in Zeeland werkt, een lei aan, die op het dak van de Sint-Jacobskerk werd gelegd. VLISSINGEN - 'Inspectie van en on derhoud aan monumenten zullen op langere termijn restauratie overbodig maken. Men moet zich daarom afvra gen of subsidies die nu voor restauratie van monumenten worden gegeven niet moeten worden omgebogen tot onder- houdssubsidies'. Dat zei de Zeeuwse gedeputeerde A. L. van Geesbergen donderdagmorgen tijdens een bijeen komst van de Zeeuwse Monumenten wacht in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen. De bijeenkomst werd gehouden voorafgaand aan de eerste inspectie van de Zeeuwse Monumentenwacht. De heer Van Geesbergen nodigde de Zeeuwse Monumentenwacht uit een voorstel voor te bereiden voor het om zetten van restauratiesubsidies in on- derhoudssubsidies Hij meende dat een dergelijk voorstel na de totstandko ming van provincies nieuwe stijl aan de orde kan komen. De gedeputeerde wees er wel op dat het veranderen van de sub sidieregeling een ingewikkelde aange legenheid zal zijn, bijvoorbeeld omdat bij een monumentale woning moeilijk zal zijn aan te geven wat onder normaal onderhoud valt en wat bijzondere kos ten zijn. De heer Van Geesbergen maakte in zijn korte toespraak duidelijk dat 1975 een belangrijk jaar is geweest voor de mo numenten in Zeeland. De belangstelling is verlevendigd. „Er is veel losgewoeld" meende hij. Over de activiteiten van de monumentenwacht zei de gedeputeerde dat hier de kost voor de baat uitgaat. Hij stelde dat in de eerste jaren moeilijk zal zijn vast te stellen dat door de inspecties van monumenten grote besparingen worden bereikt, maar dat op langere termijn wel aan het licht zal komen. Servicewagen De voorzitter van de Zeeuwse Monu- Engelsman gepakt na twee diefstallen VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft donderdag de 26-jarige Engels man R.P.T. aangehouden, die bekende een gasaansteker en klok te hebben ge stolen. Hij kwam met de klok terug naar de winkel, waar hij hem had ontvreemd om de klok te laten maken. De eigenaar van de zaak. aan de Badhuisstraat, kreeg argwaan en alarmeerde de politie. De politie zocht al een Engels sprekende man die in een winkel aan de Bonedijke- straat een gasaansteker hed ontvreemd. De man, die woonachtig is in Vlissingen, bekende beide diefstallen. Voor 6000,bij Pinkstergemeente gestolen VLISSINGEN - Woensdagavond werd ingebroken in het voormalige concert gebouw te Vlissingen. Uit het gebouw, dat nu gebruikt wordt door de Pink stergemeente, werden drie versterkers, drie microfoons, een gitaar en een tuner gestolen. De gestolen waar vertegen woordigde een bedrag van 6000. mentenwacht, burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee gaf ter gelegen heid van de eerste inspectie een kort overzicht van de totstandkoming van de wacht. Hij verwachtte dat de be langstelling voor de monumenten wacht zal groeien en dat Zeeland vol gend jaar over een eigen servicewagen kan beschikken. Zeer ingenomen toonde de heer De Meester zich met de belangstelling die zowel het rijk als de provincie hebben voor de monumen tenwacht, wat blijkt uit subsidies die al zijn gegeven. De heer P. de Haan van de Utrechtse Monumentenwacht, die voorlopig in Zeeland inspecties zal uitvoeren, hield een korte inleiding over het werk in de praktijk. Hij gaf daarbij als voorbeeld het rapport dat is opgemaakt na inspec tie van de kerk en de toren van de her vormde kerk in Kortgene. Bij de inspec tie van dat gebouw kwam een groot aan tal zeer ernstige gebreken aan het licht. Het monument is hard toe aan een grote restauratie en vooruitlopend daarop zullen maatregelen worden getroffen om de klok in de toren vast te zetten. De balken onder die klok zijn zo slecht dat bij het luiden een gevaarlijke situatie kan ontstaan. Na de bijeenkomst in de Sint Jacobs kerk werd een officieel begin gemaakt met het werk van de monumenten- tot inbraak VLISSINGEN - Woensdagnacht heeft men geprobeerd in te breken m de speelzaal aan de Van Raaltestraat te Vlissingea Men is binnengekomen door het verwijderen van de sponningen van de deur. Er bleek niets te zijn ont vreemd. Ook werd die nacht ingebroken in de Nutsspaarbank aan de Alexander Go- gelweg te Vlissingen. Ook hier waren de sponningen van de deur weggebroken en is men op deze manier binnengeko men. De inbrekerts) hadden niets mee genomen De Vlissingse politie sluit niet uit dat beide inbraken door dezelfde da ders zijn gepleegd. ADVERTENTIE Thans ook in ons groeisysteem opgenomen: slagringen en rijringen met twee of meer briljanten. Voorts kunnen in onze verlo vingsringen dezelfde mooie kwaliteit briljanten gezet wor den, die wij in onze groeiringen verkopen. Uitzonderlijk mooi van helderheid (River), uit zonderlijk aantrekkelijk in prijs. goudcentrum VAN DERjMA DEN Kleine Markt, Promenade - Vlissingen BRIEF VAN KAMER VAN KOOPHANDEL 'gelegen in een gebrek aan bereidheid van de raad van bestuur om de com missie in haar rechtmatige taakvervul ling te erkennen. Hierdoor is een ern stig manco in de onderlinge verhou ding ontstaan, zegt de kamer van koojh handel in een brief, waarin de motie over het slecht werken van de advie scommissie nader wordt toegelicht aan het havenschapsbestuur. Het overleg, dat sinds kort tussen het bestuur en de adviescommissie op gang is gekomen over uitbreiding van en intensiever wederkerig verkeer geeft de kamer vin koophandel de verwachting dat aan haar wensen tegemoet zal worden ge komen,. Men betoogt aan de hand van een citaat van de minister van verkeer en water staat by de behandeling van de haven schappen in de eerste kamer, dat het de taak van de commissie is 'die belangen van het bedrijfsleven te behartigen die beïnvloed worden door het beleid van het havenschap'. De commissie hoon organisatorisch betrokken te worden bij het werk van het havenschap, aldus de Midden-Zeeuwse kamer. Er is slechts over 'een zeer klein aantal relevante onderwerpen advies ge vraagd', vindt de kamer. Beleidsbeslis singen, die invloed hebben op de ar beidsmarkt, de sociaal-economische si tuatie, de financiële lasten, de verkeer somstandigheden te 1 and en te water, de milieu- en vestigingsvoorwaarden- de kamer van koophandel noemt het alle maal beslissingen, die van belang zijn voor het bedrijfsleven en die derhalve voor advies in de commissie moeten worden behandeld. „Hoewel de com missieleden individueel bindingen heb ben met specifieke en uiteenlopende bedrijfsbelangen, moet van de commis sie als geheel worden verwacht, dat £J de meer gezamenlijke belangen van be: bedrijfsleven zal behartigen." aldus de I brief van de kamer van koophandel. Er wordt op gewezen, dat bij het haven schap Delfzyl onderwerpen als struc tuurplan, uitbreidings- en ontwikke lingsmogelijkheden en inhoud van erf pachtscontracten wel ter advisering aan de commissie uit het bedrijfsleven worden toegestuurd. In de brief wijst de Middenzeeuwse kamer van koophandel j erop, datde vertegenwoordigingeninde raad van bestuur van het havenschap Vlissingen aangeven, dat de effecten van de activiteiten in het Sloegebied zich laten gelden in het gebied van om- J liggende bestuursgebieden. „Coördina- tie van beleid van andere bestuursorga nen met dat van het havenschap vindt onvoldoende plaats," zo schrijft men In dat verband. BROMFIETSER GEWOND GOES - De 50-jarige bromfietser D.N uit Goes is donderdagmiddag bij ee" botsing met een fietser gewond ge raakt De aanrijding gebeurde op Westhavendijk in Goes. De bromfietser liep een gebroken sleu telbeen op en werd overgebracht naar het streekziekenhuis De Bevelandea Dp de foto: het aan de rand van de tuinen staande hotel 'Noordzee'. Gemeente maakt in nieuw plan ruimte voor herbouw CADZAND - Het waterschap het 'Vrije van Sluis' heeft in principe overeenstemming be reikt over de onteigening van de hotels 'Noordzee' en 'De Wielin gen' en drie woningen in Cadzand-Bad. Die gebouwen moeten wijken voor verstevi ging van de zeewering over een lengte van ongeveer vijfhon derd meter, westelijk van het haventje in Cadxand. Het wa terschap moet nu alleen nog een graanschuurtje en een kleinere woning zien aan te kopen. Het gemeentebestuur van Oostburg breidt inmiddels een bestemmingsplan voor. waardoor achter de nieuwe zeewe ring ruimte vrijkomt voor herbouw van hotels en woningen. Pas als het be stemmingsplan goedgekeurd en de nieuwbouw gereed is. kan worden be gonnen met de sloop van de oude ge bouwen. Is dat gebeurd, dan staat iets meer de uitvoering van een al goedge keurd Deltaplan door het waterschap in INBRAAK ZIEKIKZEE - In de nacht van woens dag op donderdag is ingebroken !n de drankenhandel C. te Zierikzee. Donder dag was was met exact te bepalen of iets wordt vermist. Toegang tot het gebouw werd verschaft door het forceren van een slot, zo is uit politieonderzoek vast komen te staan. Twee pogingen de weg. Het 'Vrije van Sluis' verwacht overigens daarmee pas begin 1978 te kunnen beginnen. Vanwege de noodzakelijke onteigenin gen heeft de voorbereiding van het plan veel meer tijd gevergd dan gebruikelijk is. Het waterschap had al een officiële onteigeningsprocedure op gang ge bracht toen pas overeenstemming werd bereikt over de aankoop. Het waterschapsbestuur hoopt nu dat INBRAAK IN WONING: F 800 ONTVREEMD ZIERIKZEE-Uit de woning van J.v. H. te Zierikzee aan het Roode Dorp is in de periode van 11-30 augustus een bedrag van 800 gulden gestolen. De inbraak is gepleegd tijdens afwezig heid van de bewoner De politie acht het waarschijnlijk, dat toegang tot de wo ning is verschaft door het gebruik van een valse sleutel. KORTSLUITING OORZAAK BRAND SASSE SEXCLUB SAS VAN GENT - Kortsluiting is ver moedelijk de oorzaak geweest van de brand die woensdag de sex-club 'Mou lin Rouge' aan de Poelstraat in Sas van Gent voor een groot deel in de as legde. De politie heeft dat geconcludeerd uit het onderzoek dat men donderdag in samenwerking met de technische re cherche instelde. Het ziet er overigens naar uit dat het geblakerde gebouw helemaal tegen de vlakte moet, zodra alle verzekerings kwestieszijn afgewikkeld. Hoewel 'n po ging om de noordelijke gevel omver te trekken woensdag mislukte staan vol gens de politie enkele muren op instor ten. het bestemmingsplan van de gemeente vlot de officiële kanalen zal passeren, zodat de herbouw van hotels en wonin gen niet al te lang op zich zal laten wach ten. Is eenmaal een begin gemaakt met de Deltawerken in Cadzand, dan zullen die naar verwachting binnen een jaar ge reed zijn. In het bestemmingsplan dat de ge meente nu voorbereidt, zal behalve ruimte voor hotels en huizen ook een vrij groot parkeerterrein worden inge tekend. Het is echter onvermijdelijk dat men enige parkeerruimte zal ver liezen. De omwonenden van het haven tje in Cadzand krijgen overigens bin nenkort van de gemeente voorlichting over het concept-plan. VOLGEND JAAR OOK AANBESTEDING ZUIVERINGSWERK MIDDELBURG - Er komt steeds meer zicht in dp uitvoering van de plannen, die er in de loop van 1979 toe moet lei den, dat het Walcherse afvalwater ge zuiverd wordt geloosd in de Wester- schelde bij Ritthem. Sinds enkele we ken is een stuk persleiding van onge veer tien kilometer lang in uitvoering tussen Zoutelande en West-Souburg. Voor volgend jaar denkt het water schap Walcheren aan de aanleg van nog twee belangrijke gedeelten van de- persleiding en aan de aanbesteding van de zuiveringsinstallatie bij Ritthem. Twee gedeelten van de persleiding zijn intussen klaar Amemuiden is aange sloten op het 'net' van Middelburg en de gemeente Vlissingen heeft - ongeveer vijfjaar geleden - een gedeelte van de leiding vanaf Ritthem richting Souburg gelegd. Nu zijn de volgende werken aan de orde: - de aanleg van het stuk leiding tussen Zoutelande en West-Souburg, waar voor de buizen naar wordt verwacht In november gelegd zullen zijn, - het leggen van de leiding en een zinker door de spoorlijn, het kanaal door Walcheren en de provinciale weg Middelburg-Vlissingen. Daartoe worden nu de voorbereidingen getrof fen, de verwachting bij het water schap is, dat de zinker eind septem ber, begin oktober door het kanaal gaat, dit onderdeel van het werk moet voor 1 januari klaar zijn; - in voorbereiding zijn de aanleg van de gedeelten van de leiding tussen Domburg-Zoutelande en Vrouwenpolder-Koudekerke, waarbij het waterschap er naar streeft beide stukken in 1977 aan te besteden en te laten uitvoeren Als deze gedeelten van de persleiding in de grond liggen zijn volgens ir. H. Visser - hoofd van de technische dienst van het waterschap Walcheren - de meest pro blematische gebieden in Walcheren aangesloten. Dan volgen nog de gedeel ten tussen Veere-Serooskerke, Oostkapellc-Grijpskerke en Westkapelle-Zoutelande. 'waar de be staande zuiveringsinstallaties nog rede lijk draaien', aidus ir. Visser. De totale lengte van de Walcherse persleiding komt op zestig kilometer. In de algemene vergadering van het wa terschap komt vandaag - vrijdag - het voorstel aan de orde grond aan te kopen om de zuiveringsinstallatie bij Ritthem te kunnen bouwen. De plannen gaan er van uit. dat in 1980 de nieuwe lozing van het Walcherse afvalwater gerealiseerd is. Bij het waterschap streeft men er vol gens ir. Visser naar om de zuiveringsin stallatie in 1977 aan te besteden en er naar toe te werken, dat ze in de loop van 1979 gereed is. In de waterschapsbegro ting voor volgend jaar zijn bedragen op genomen om met de bouw van de instal latie zelf te kunnen beginnen De meeste zuiveringsinstallaties bij de dorpen dateren uitde jaren vijftig of het begin van de zestiger jaren. De plannen voor de centrale persleiding voor Wal cheren kregen rond 1968 vorm, met name omdat de gemeenten voor ver vanging of uitbreiding van de eigen in stallaties kwamen te staan als gevolg van de groei van de dorpen en de sterk toegenomen aantallen mensen in het zomerseizoen. Bij het gezamenlijk overleg bleek, dat de investeringen voor aparte installa ties of een centrale persleiding niet zo sterk uiteenliepen. „Doorslaggevend' voor de gemeentelijke keuze indertijd noemt ir. Visser de betere zuiverings mogelijkheden van een centrale instal latie en de grotere bedrijfszekerheid. In het Walcherse tussen Zoutelande en West-Souburg wordt een deel van de persleiding voor het afvalwater naar cherse akkers worden uitgegravenom de buizen te kunnen plaatsen, in de om geving van het Kanaal door Walcheren wordt de aanleg van een zinker onder het Kanaal voorbereidt. terwijl vla deze oplossing ook het pol derwater wordt 'ontlast'. Ir. Visser atr tendeert erop, dat Vlissingen op haar grondgebied al bezig is geweest met de omleiding van de lozing van afvalwater van de Paardestraat richting Ritthem. Sinds de waterschappen in Zeeland een zuiveringstaak is toebedeeld houdt men zich bij het waterschap in Middelburg met deze zaak verder bezig. Centraal In technisch opzicht ligt de zorg voor het afvalwater zowel bij de gemeenten als het waterschap: de gemeenten zor gen ervoor, dat het rioolwater uit hun gebied bij 'centrale punten' wordt ver zameld, waar het waterschap voor een verder transport zorgt via gemalen. Op Walcheren staan een twintigtal van dergelijke gemalen. In de nieuwe opzet voor de lozing van het afvalwater in de Westerschelde moeten drie van deze gemalen op een andere plaats - meer in de route van de persleiding - worden vervangen. Het gaat daarbij om Vlissin gen. Zoutelande en Serooskerke. De aanpassing van deze werken loopt 'ln de pas' met de rest van het project. Wel speelt op dit stuk van zaken een verschil van inzicht over de financiële gevolgen van deze drie nieuwe gemalen tussen het waterschap en de gemeenten Vlissingen, Veereen Valkenisse: men is nog niet tot overeenstemming geko men over de vraag \yeike instantie welk deel van de kosten van deze gema len zal moeten dragen. Ir. Visser acht het waarschijnlijk, dat gs. daarover een uitspraak zullen moeten doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2