Nieuwe topman in Moskou mogelijk opvolger Kosygin Bezorgdheid over tanende machtspositie parlement Vader drugsmokkelaar onbekend met reis zoon 'GEVAARLIJKE' MAN DOOR FOUT VRIJ Rapport tabakreclame toch naar kamerleden iPZC/t Boersma wil greep op uitvoering sociale wetten NA BERICHTEN ZIEKTE PREMIER: HOOGLERAREN ECONOMIE IN VERVOLGARTIKEL: DENHAAG(ANP)-Eris,juistnaaraanleidingvanhetloonbeleid, handhaving van de koopkracht en in bepaald reden tot zorg over de tanende machtspositie van het parlement. Dit schrijven de economische hoogleraren dr. J. van den Doel, dr. C. Galan en dr. J. Tinbergen, die in maart van dit jaar in 'Economisch,statistische berichten' een pleidooi voor een ge leide loonpolitiek hebben gehouden, in een vervolgartikel, waarin zij ingaan op de kritiek, die hun oproep heeft ondervonden. ZU zeggen dat de gebeurtenissen sedert maart de stelling ondersteunen, waar toe zij „op puur gedragswetenschappe lijke gronden" zijn gekomen, namelijk dat „als de doelstellingen van de bur gers inderdaad op een juiste wijze door betkabinetzijn verwoord, deze doelstel lingen dan slechts kunnen worden ver wezenlijkt via een democratische aan vaarding van dwang in een of andere vorm". Dat deze conclusie juist was, wil len de hoogleraren aantonen met wat er gebeurd Is m de Federatie van Neder landse Vakverenigingen. Het bestuur van de FNV had op 5 april een discus sienota gepubliceerd, die de hooglera ren een 'indrukwekkend stuk' noemen, omdat de vakbondsleiders hierin op een unieke wijze hun achterban voorhiel den, waar het in de komende jaren om gaat. Het FNV-bestuur verklaarde zich in de nota bereid van een volledige prij scompensatie af te zien en voor de reéle loonstijging van de modale werknemer in 1976 een 'nullijn' te accepteren. De analyse van het FNV-bestuur, die tot deze slotsom had geleid, is door de leden y^n de FNV niet fundamenteel bestre den. maar werd eenvoudigweg gene geerd. De achterban ontliep de funda mentele keus (eigen inkomen of collec tieve voorzieningen), waar het FNV- bestuur over sprak, door simpelweg een genheidsbeleid te eisen. Het resultaat van de besluitvorming was. dat de voor stellen van het bestuur werden afgewe zen en dat de FNV onverkorte handha ving van de koopkracht van de modale arbeider eiste. Het nemen van een besluit door een be langengroep als de FNV wordt door het met-bindende karakter van het besluit vormingsproces aangetast, zoals de ge dragswetenschappelijke groepstheone leert Vrees De vakbondsleden worden bij het be sluitvormingsproces beïnvloed door de vrees, dat de andere burgers niet het inkomensoffer zullen w illen brengen, dat van hem wordt gevraagd. Deze British Caledonean stopt vluchten op Zestienhove ROTTERDAM (ANP) - De luchtvaart maatschappij British Caledonean gaat met ingang van 1 januari a.s. de drie dagelijkse retourvluchten tussen Lon- den/Gatwick en Rotterdam- Zestienhoven opheffen. Naar alle waarscbijlijkheid zal British Island Airways deze dienst met kleinere toe stellen overnemen. British Caledonean vliegt de dienst Londen-Rotterdam en terug met BAC Ui-straalvliegtuigen. De capaciteit van deze toestellen (tachtig passagiers) blijkt voor dit traject te groot te zjjn, waardoor de dienst voor de maatschap pij financieel onaantrekkelijk is. Als British Island Airways de lijn over neemt zal deze naar alle waarschijnlijk heid worden onderhouden met kleinere Dart Herald 55, turbopropmachines. British Island Airways gaat in ieder ge val met ingang van 23 oktober één van de drie daglijkse vluchten van British Caledonean tussen Gatwick en Rotter- d am overnemen. Tto 1 januari 1977 blijft British Caledonean de twee overige f/uchten uitvoeren met de BAC 111. Van der Stoel vraagt uitzetting Peter Custers DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft zich donderdag telegrafisch tot de regering van Bangla Desj gewend met het drin gend beroep 'spoedigst tot uitzetting van Peter Custers over te gaan'. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft dit donderdag meegedeeld. Drs. Peter Custers, ontwikkelingswer ker en journalist, zit sinds 8 december van het vorig jaar gevangen en wordt ervan beschuldigd de veiligheid van de staat in gevaar te hebben willen bren gen. Een speciaal hof heeft 28 augustus besloten dat de zaak achter gesloten deuren behandeld wordt. Minister Van der Stoel heeft om de uit- zetting van Custers gevraagd omdateen lid van de Nederlandse ambassade niet als waarnemer tot het proces wordt toe gelaten en het alsnog weigeren na aan vankelijke toestemming van de toegang van de door de familie Custers aange stelde buitenlandse advocaat, John F. F Platts-Mills. Rechtzaak te laat voortgezet GRONINGEN (ANP) - Door een formele fout op het parket van de officier van justitie in Gro ningen bevindt zich vanaf half juni een man op vrije voeten, die in een psychiatrisch rapport als diepgaand psychisch gestoord en gevaarlijk wordt aangeduid. Het betreft hier de 22-jarige in Parama ribo geboren Roy Kenneth R., die op 3 december van het vorig jaar een agent van de gemeentepolitie Groningen, J. G. Wubbolts met een mes zwaar ver wondde. Kort daarop werd R. aange houden en op 11 maart '76 diende zijn zaak voor de rechtbank in Groningen. Omdat de rechtbank vond dat alvorens een oordeel uit te spreken, psyciatrisch onderzoek naar de persoon van de ver dachte R. gewenst was, werd de zitting van 11 maart geschorst Uiterlijk 11 juni zou de zaak wederom door het openbaar ministerie bij de rechtbank aanhangig gemaakt moeten worden. De wetgever noemt namelijk een fatale termijn in de duur van de voorlopige hechtenis: drie maanden. In deze periode van drie maanden moet een rechtzaak door het openbaar ministerie bij de rechtbank worden voorgedragen. Dit gebeurde EINDE OPSTAND GEVANGENEN IN HULL HULL (RTR) - Gedetineerden in de zwaar beveiligde gevangenis in de En gelse stad Hull, die dinsdagavond een opstand begonnen om een openbaar onderzoek af te dwingen naar be weerde gewelddaden in de strafinrich ting, hebben zich bereid verklaard van morgen naar hun cellen terug te keren. De opstandelingen die voor vele hon derdduizenden guldens schade aan het gebouw hebben aangericht, maakten zich donderdagavond gereed het dak te verlaten dat zij vrijwel geheel hebben vernield. Onder hun bevinden zich le den van het verboden Ierse Republi keinse Leger. Drie van de mannen wer den door hun kameraden naar de zieke nafdeling gebracht, omdat zij gewond waren. Naar een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken meedeelde, hebben zes leden van het gevangenispersoneel lichte verwondin gen opgelopen. echter niet en Roy R. kreeg dan ook ge durende het psychiatrisch onderzoek in Utrecht bericht, dat hij weg mocht Half juni was hij weer op vrije voeten. Onderwerp Pas donderdag werd de op 11 maart ge schorste zaak voortgezet Belangrijkste onderwerp van gesprek was het psy chiatrisch rapport opgemaakt door de psyciatrische observatiekliniek (pok) in Utrecht In dit rapport werd gesproken van: 'een chaotische en agressieve per soonlijkheid'. 'de prognoses zijn zeer somber" en 'sterk verminderd toereke ningsvatbaar". De eis van de officier van justitie, mr. S. van Gend, was met name op het rapport van de POK gebaseerd: onvoorwaarde lijke tbren een gevangenisstraf van 181 dagen met aftrek van voorarrest (waarin hij 181 dagen zat). De recht bank doet op 16 september uitsprak. vrees kan alleen worden w eggenomen als er een orgaan is, dat bij machte is een bepaald inkomensoffer aan alle burgers op te leggen. De vakbeweging heeft die macht niet, de overheid in principe wel. De besluitvorming moet dus niet geschieden volgens de me thode van de corporatieve staat (waar de besluiten worden genomen door be langengroepen) maar volgens de me thode van de democratische samenle ving. De hoogleraren scharen zich wat hun zorg over het falen van de parlementaire democratie betreft achter de leider van de PvdA-fractie ln de tweede kamer, de heer Van Thijn, die in maart in een op stel in 'Socialisme en democratie' onder meer wees op de versterking van de maatschappelijke belangengroepen. Volgens Van Thijn muilkorft het parle ment zichzelf de macht die het parle ment nog heeft wordt door een parle mentaire meerderheid gebruikt om een grotere greep van de overheid op het parlementaire gebeuren af te remmen. De hoogleraren delen de mening van Van Thija dat een werkelijke verster king van het reglement alleen denkbaar is wanneer een meerderheid van de le den bereid is een beleid te ontwikkelen om de overheid meer greep te geven op veranderingsprocessen in onze samen leving en wanneer daarvoor nieuwe wet telijke instrumenten worden ontwor pen. „Alleen al daarom dient de PvdA- fractie niet aan het zichzelf muilkorven bij te dragen en ernstiger dan tot dus verre uit de reacties op ons eerdere plei dooi voor een geleide loonpolitiek ge bleken is te overwegen de hoofdelemen ten van het loon- en salarisbeleid op nieuw aan hun eigen besluitvorming te onderwerpen. Het is fnuikend voor het parlementaire budgetrecht als een vak beweging de vrijheid zou worden gela ten om de kosten van het door haar zelf gewenste beleid in de lonen af te wen telen en daarvoor in feite niet te beta len" De hoogleraren waarschuwen, dat een corporatieve maatschappij ontstaat, wanneer de uiteindelijke beslissing over de omvang en de samenstelling van de publieke sector aan de parle mentaire besluitvorming blijft ont trokken ten gunste van het georgani seerde bedrijfsleven. TRENTON- Conroy uit Trenton in Amerika is een hartstochtelijke pijpenverzamelaar. Hij poseert hier met een van zijn fraaiste exemplaren, een hard-rubber pijp uit de jaren twintig, in de vorm van een zes-schieter. De pijp kostte indertijd al honderd dollar! RECHTER VERBOOD OPENBAARMAKING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De tweede kamer zal toch inzage krijgen in het CDA-commissie wil bevoegdheden Europarlement Het Griekse hooggerechtshof heeft uitbreiden donderdag besloten de uitlevering van de34-jange Westduitser Rolf Pohle voor onbepaalde tijd te verdagen. ONDERNEMER BEKEND ALS 'GROTE FANTAST' GRONINGEN - „Ik wist niets af van de reis van mijn zoon Hans naar Bangkok. Ik bemoei me opzettelijk nooit met zijn zakelijke activi teiten. Ik vind namelijk dat dit een minder goede gang van zaken is gezien mijn werk zaamheden als advocaat. Ik geef geen ant woord op de vraag of ik inmiddels contacten heb met de autoriteiten in Thailand. Het is inderdaad te hopen dat mijn zoon weer gauw in Nederland is". Dit zegt de vader van de in Bangkok aangehouden Hans C. (37) uit Sneek die samen met A. M. (25) uit Amsterdam wordt verdacht van het smokkelen van zo'n 150 kilo her oïne. De (zwarte) marktwaarde daarvan zou rond de 39 miljoen gulden liggen. Twee rechercheurs van de afdeling verdovende middelen van de Amsterdamse politie en een rechercheur van de landelijke narcoticabrigade vertrekken zaterdag naar Thailand. De politiemannen, onder wie de Amsterdamse hoofdinspecteur K. Sietsma, gaan gegevens uitwisselen en met hun collega's in Bangkok In haar huis in Sneek laat de uiterst nerveuze vrouw van Hans het woord voeren door een Engels sprekende man die zegt dat hij employe is van West Coast Aviation waar van Hans de stichter is. Evenals de vader van Hans laat ook zijn vrouw weten niet op de hoogte te zijn geweest van het uitstapje van haar man naar het Verre-Oosten. „We wisten alleen dat hij erg druk was met het op poten zetten van een internationaal luchtvaartbedrijf. Dat hij nu gearresteerd is wegens her oïnesmokkel is niet te geloven. Het heeft ons volkomen verrast. Fantast Wie is Hans C.? De meningen daarover lopen ver uiteen. Maar de conclusie is in de meeste gevallen: „Een jongen die het zonodig wilde maken in het leven maar in wezen alleen maar een grote fantast is". Hij vertelde graag dat hij een zeer bekwaam parachutist was en leidde in het begin van de zeventiger jaren een goedbeklante op militaire leest geschoeide parachutis- tenschool op Ameland. Hans kreeg in 1974 grote aandacht van de politie met zijn geruchtmakende vliegtuigaffaire. Het Amsterdamse bankiershuis Pierson. Heldring en Pierson liet toen een door Hans besteld vliegtuig van Russische makelij op Schiphol aan de ketting leggen omdat er een 'geschil over de betaling' was. Na enige tijd een vrij teruggetrokken bestaan te hebben geleid met zijn vrouw leen verwoed parachutiste) en twee kinderen, richtte hij kort geleden de West Coast Aviation op die bij de Leeuwarder Kamer van Koophandel werd ingeschreven. Onduidelijk is wat hij met deze maat schappij voor ogen had Hans' voorliefde voor uniformen is hem in Bangkok waarschijnlijk fataal geworden. Hij maakte zich op het vliegveld daar verdacht door rond te lopen in een zelf ontworpen captains-uniform van de West Coast Avia tion. Dat droeg hij ook vaak in zijn woonplaats Sneek. DEN HAAG (ANP)-De besluitvorming in de Europese Gemeenschappen zal democratisch en zoveel mogelijk gede centraliseerd moeten zijn. De besluitvorming in Nederland dient in Europees perspectief te worden afge wogen. Tot deze conclusies komen de wetenschappelijke instituten van het CDA in een rapport 'Bouwstenen voor een Europees beleid' De commissie van de drie wetenschap pelijke instituten van KVP. ARP en strekken. CHU onder leiding van prof mr. H. G. Schermers zegt zich grote zorgen te ma ken over de vorderingen om tot Euro pese eenwording te komen. rapport-Meulblok over de re clamebeperking voor tabaks- waren. Na lang touwtrekken tussen de volksvertegenwoor diging en tabaksindustrie heeft de regering besloten het ambte lijke rapport vertrouwelijk voor de kamerleden ter inzage te leg gen. Premier Den Uyl maakte dit donderdagmorgen bekend tijdens het mondelinge vrage nuurtje in het parlement. De vragen waren gesteld door de PvdA-kamerleden Kolthoff en Voogd. Het was niet de eerste maal dat zij de regering over het rapportrMeulblok on dervroegen. De minister-president deed de opmerkelijke uitspraak dat. gezien de in de grondwet vastgelegde parle mentaire onschendbaarheid, het de re gering in princiDe nooit verboden kan de Kamer informatie te ver- van onze rédactie economie) DEN HAAG - Minister Boersma van sociale zaken wil, dat de overheid zo snel mogelijk greep krijgt op de uit voering van de sociale wetten, die nu door de 26 bedrijfsverenigingen wor den uitgevoerd. Op het ministerie wordt aan een vereenvoudiging van het systeem gewerkt. Boersma meent, dat ook de sociale verzekeringsraad een vereenvoudiging moet ondergaan, waardoor deze een doeltreffender toe zicht kan uitoefenen. De minister zei dit op een studieconfe rentie in Rotterdam naar aanleiding van de opmerking van de heer Prins van de metaalwerkgevers. De heer Prins memoreerde een opmerking van een werkgever die geen personeel kon krij gen 'omdat hij niet kon concurreren met de ww'. De bedrijfsverenigingen, waarin werkgevers en werknemers vertegen woordigd zijn. zouden bij de uitvoering van de sociale wetgeving niet eenzelfde gedragslijn volgen. Uitspraak rechter Deze uitspraak is van belang met het oog op de gerechtelijke uitspraak over de openbaarmaking van het rapporti Meulblok De Groningse rechter stelde enige tijd geleden in een kort geding, aangespannen door de tabaksfabrikant Niemeijer, het vonnis waarin de rege ring werd verboden het rapport open baar te maken. De Staat der Nederlan den ging tegen dit vonnis in hoger be roep. De zaak is nog steeds onder de rechter, vandaar dat zowel staatssecre taris Hendriks (volksgezondheid) als ook premier Den Uyl vrij zwijgzaam wa ren over de procedure die verder met het rapport zal worden gevolgd. Het rapport bevat adviezen aan de re gering over de tabakreclame. Staatsse cretaris Hendriks zei dat het nog steeds op de agenda van de ministerraad staat. Volgens de bewindsman kan in de afhandeling ervan enige vertraging optreden door het woensdag bekend geworden gentlemans agreement van enkele tabaksfabrikanten. Zij besloten de reclame te matigen. Wim Kan moet kalm aan doen van de dokter ROTTERDAM (ANP) - Op dokter sadvies zal Wim Kan voorlopig vijf weken niet mogen optreden en daarna zijn werkzaamheden met tenminste 50 procent moeten ver minderen. Dat betekent dat zijn geplande voor stellingen in Groningen op 30 sep tember. 1 en 2 oktobergeen doorgang kunnen vinden. Dit heeft Kans agent donderdag meegedeeld. De serie voorstellingen in het Rotterdamse Luxortheater vanaf 7 oktober zullen tot twee per week - op donderdag en vrijdag - beperkt moeten blijven. AMSTERDAM - Prins Claus eerder deze week gefotografeerd. 5 september a.s. viert hij zyn 50e verjaardag. MOSKOU (RTR/UPI) - Het be richt dat de Russische premier Alexej Kosygin onlangs door een beroerte werd getroffen heeft donderdag meer gewicht gekregen toen hij ontbrak op een bijeenkomst van het Polit buro. Het Russische parlement stelde bovendien een nieuwe eerste vice-premier aan om hem te assisteren. Volgens Westerse diplomaten in Mos kou geven deze twee ontwikkelingen meer kracht aan het bericht van maan dag in de Londense Evening News dat de 72-jarige Kosygin vorige maand een beroerte kreeg, toen hij aan het zwem men was in de rivier de Moskwa. Russi- die nooit mentaar geven op berichten over hel prive-leven van hun leiders, weigerden erop in te gaan. De nieuwe eerste vice-premier Is Nlkolaj Tikhonov, een 71-jange specialist in in dustriële zaken. die een jeugdvriend was van partijleider Leonid Brezjpjev Tik- honov is sinds 1965 een van ae 11 Russi sche vice-premiers In de korte aankon diging van het persbureau Tass wordt geen melding gemaakt van de huidige eerste vice-premier, de 62-jange Kirill Mazoerov. een lid van het Politburo die wordt gezien als een van de mogelijke opvolgers van Kosygin Westerse di plomaten zelden dat Tikhonov mogelijk is benoemd om naast Mazoerov te func tioneren en waarschijnlijk niet om hem te vervangen Tikhonov zou de indus triële zaken moeten behandelen daar mee Kosygin van nog meer verplichtin gen moeten onUasten Het besluit wordt ook gezien als een mogelijke inleiding op het terugtreden van Alexej Kosygin. Een denkbaar sce nario is volgens de diplomaten dat Ma zoerov tezijnertijd wordt geroepen om Kosygin op te volgen en dat Tikhinov eerste vice-premier blijft. Gelet op de leeftijd van Tikhinov - hij is twee jaar jonger dan Kosygin en een jaar ouder dan Brezjnjev - meent men zijn kansen op het premierschap niet hoog te moe ten aanslaan. Tikhonov is een Oekrainer die in zijn jeugd werkzaam was als treinmachi nist. Hij heeft in partij- of regeringsza ken in de Sow jet-L'nie nooit een in het oog springende rol vervuld maar hij is geboren in Brezjnjevs geboortestad Dnepropetrovsk en is bekend als lid van de 'Dnjepropetrovsk clan'. MOSKOU - Nikolai Tikhonov. die van daag benoemd is tot de nieuwe eerste Ftce-premier van de Sovjet Unie VIKING 2 LANDT VANA VOND PASADENA (UPI/RTR)- In het vlucht- leidingscentrum in Pasadena is van daag alle aandacht gevestigd op de Viking-2, die volgens plan zijn labora torium uit de baan rond Mars moet la ten landen in een winderig en zanderig gebied op noordelijker breedte van de planeet. Verwacht wordt dat daar meer water is dan by de VTking-1, met mogelijk le vende micro-organismen in de bodem. Het landingsdeel moet omstreeks mi- deemacht van vanavond onze tyd neer komen. De eerste foto wordt op zijn vroegst veertig minuten later verwacht. De Viking-2 gaat eenzelfde serie proe ven nemen voor het vaststellen van le ven op de planeet Met de Viking-1 is dat nog bij lange na niet ondubbelzinnig vastgesteld VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 binnen-b uiten land13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13