Burgemeester Wolters opende Unicef-expositie Middelburg Stad Tholen mag groeien Gebroken tanker kost eigenaar 1500,- boete Unicef: hulp en hoop voor kinderen Prof. Miskotte overleden Kringzege P. Butler met jonge duiven op Orleans PONDERDAG 2 SEPTEMBER 1976 VOORAL GERICHT OP SCHOOLKINDEREN „HET KIND VAN DERDE WERELD" MIDDELBURG - Burgemeester drs. P. A, Wolters heeft woensdagmiddag in |,et provinciehuis te Middelburg een tentoonstelling geopend, die gewijd is aan 'het kind van de derde wereld' en aan het werk dat Unicef - het kinder- good fonds van de Verenigde Naties - ten bate van deze kinderen verricht. De1 tentoonstelling, onder auspiciën van let regionaal Unicef-comïté Walche- i, is met name gericht op de school gaande kinderen en zal dan ook worden bezocht door de hoogste klassen van de Valcherse basisscholen, in totaal 115 Uassen. De tentoonstelling - naast een aantal panelen over het Unicef-werk behoren een diaserie en een filmvoorstelling tot het geheel - is ingericht in de grote en treehal van het provinciehuis aan het Abdijplein. De expositie - voor iedereen» toegankelijk - is hier tot en met 10 sep tember te zien en verhuist dan tiaar het gemeentehuis in Vlissingen. Daar is de expositie van 14 tot en met 22 septem ber te bezichtigen (openingstijden van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 16.15 uur). De officiële opening voltrok zich woens dagmiddag in de filmzaal op de boven verdieping van het provinciehuis in aanwezigheid van een aantal Unicef- vertegenwoordigers, medewerkers en onderwijskrachten en werd opgeluis terd door een optreden van het kinder koortje van me rouw Van Tuyll van Se- rooskerken uit Biggekerke. Dit koortje' luidde met het zingen van 'Kind'ren van één Vader" - zichzelf begeleidend met klokken - de tentoonstelling in. Bekendheid Burgemeester Wolters - erevoorzitter van het Unicef-comité Walcheren - wees eropdathetwerk van Unicef, dertigjaar geleden begonnen, zich meer en meer beeft verlegd van incidentele hulp aan rampgebieden naar meer permanente- hulp. gericht op kinderen in de ontwik kelingslanden, waar bevolkingsexplo- ses en armoede samengaan. Hij sprak ce hoop uit dat de tentoonstelling zal laden tot een grotere bekendheid met bet Unicef-werk en tot een grotere offer vaardigheid voor de hulp aan deze kin deren De voorzitter van het comité Walche ren, mr. J. H. Scheuermann, stelde dat de expositie min of meer de nieuwe jaarlijkse verkoopactie van de Unicef-wenskaarten op Walcheren in luidt. Op 14 september zullen traditie getrouw de eerste wenskaarten worden verkocht aan de commissaris der ko ningin in Zeeland, dr. C. Boertien en echlgenote. De heer Boertien is lande lijk voorzitter van het Nederlandse Ifaicef-comité. Mr. Scheuermann - die dank bracht aan provinciaal bestuur en gemeente Vlis singen voor hun gastvrijheid en aan al- 'De Hoekse Rakkers- houdt expositie HOEK - Vrijdagavond wordt om acht uur, in het buurthuis van de 'Hoekse Rakkers' een expositie geopend van macramé-en boetseerwerk en foto's die door de clubleden zijn gemaakt. Zater dag is er een grote rommelmarkt een kinderkennis en een gaaibolling. Ook is er gelegenheid de expositie te bekijken. Ditalles ter gelegenheid van de opening van het winterseizoen van het buur thuis. len die belangenloos meewerken ('het principe bij Unicef is dat er niets aan de strijkstok mag blijven hangen') - zag als leerzaam karakter van de tentoonstel ling dat zij aantoont 'dat er een - met aan politieke of godsdienstige richtin gen gebonden - organisatie bestaat, die daadwerkelijk de nood te lijf gaaten dat zij de bezoekers ervan overtuigt dat wij tegenover de immense nood van miljoe nen kinderen niet geheel machteloos staan". Passief De tentoonstelling probeert, zo zei hij, de 'passieve, gedemoraliseerde instel ling' ten opzichte van de nood in de derde wereld te doorbreken. Velen - zo signaleerde hij - dreigen de moed te ver liezen omdat zij ervan uitgaan dat elke hulpactie - ook al levert deze miljoenen guldens op - toch met meer kan zijn dan een druppel op de gloeiende plaat Mr. Scheuermann. „Maar er kan wel dege lijk iets worden gedaan en veel zelfs. Unicef voorziet namelijk in de meeste gevallen in een pnmaire nood, niet in een tekort aan luxe. En voor primaire nood zijn zelfs onze inflatoire guldens hun gewicht in goud waard." Hij te kende daarbij aan dat de mensen ervan doordrongen moeten worden dat hun financiële hulp aan het kinderfonds, hoe ongelooflijk belangrijk die ook is, „slechts een symptoom hotrt te zijn van onze dieper levende wil om er ook daadwerkelijk en blijvend iets aan te doen". Een van de acties waarmee Unicef mo menteel aan de weg timmert, heet 'Scherven brengen geluk'. Dit is een ac tie waarbij de RABO-banken meewer ken door de verschaffing van in Sri Lanka (Ceylon) gemaakte spaarpotten. De opbrengst van deze actie gaat ook naar Sri Lanka. Mr. Scheuermann over handigde burgemeester Wolters na de opening een dergelijk spaarpotje Commissaris Boertien toonde als lande lijk voorzitter zijn belangstelling. Hij had nog tijd gevonden om het laatste deel van de openingsbijeenkomst bij te wonen. Foto - het kinderkoortje uit Biggekerke luistert de opening van de Unicef- tentoonstellmg op met "Kind'ren van' één Vader", met begeleiding van klok ken. Rechts burgemeester Wolters t Foto PZCi. VLISSINGEN - In zijn woonplaats Voorst isop 81-jarige leeftijd overleden professor dr. K. H. Miskotte. Deze her vormde theoloog was in de periode 1921-1925 predikant te Kortgene. Hij verwierf bekendheid toen hij in 1945 met nog zes hervormde dominees voor de SDAP koos. Kort na de bevrijding werd hij hoofdredacteur van hetblad 'In de Waagschaal'. In hetzelfde jaar werd dr. Miskotte hoogleraar in de dogma tiek, ethiek, kerkrecht en zendingswe- tenschap aan de rijks universiteit te Leiden De op 23 september 1894 in Utrecht ge boren dr. Miskotte studeerde in zijn ge boorteplaats theologie. Zijn eerste pre- dtkantsplaats was Kortgene. Daarna stond hij te Meppel. en Haarlem. Van 1938 tot het eind van de tweede werel doorlog was hij verbonden aan de Am sterdamse hervormde gemeente, spe ciaal belast met het werk onder de bui tenkerkelijken. Van de hand van profes sor Miskotte verschenen in de loop der jaren vele pubbcaties. over theologische onderwerpen, maar ook over Hennètte Roland Holst en Rosenzweig. In zijn loopbaan ontwikkelde professor Miskotte zich tot een kenner van onder meer Proust, Thomas Mann en Kafka. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Bennekom W. van Gorsel te Ridderkerk: te Waddinxveen' M Verduin te Brakel. die bedankte voor Stellendam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Lemmer: J. de Hoop te Spljkenisse. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJ GEMAAKT Beroepen te Ureterp: S. S. Knossen te Spakenburg-Noord. D UI VENR UB RIEK OOK WINNAAR VIJFDE EN ZESDE PLAATS BIERVLIET - In de kring Zuid- Beveland boeken de jonge duiven van P. Butler uit Biezelinge opvallende re sultaten. Ook op Orleans haaide hij de eerste prijs, wat de zoveelste eerste prijs van het seizoen is. Hij heeft een hok duiven, dat al jaren aan de top staat. Butler laat het bovendien niet bij die ene eerste prijs, maarweet tegen 633 duiven, hoewel hij slechts 7 duiven in gekorfd had. zijn eerste vier duiven op de eerste, vijfde, zesde en 42ste plaats te plaatsen, hetgeen zonder meer uitzon derlijk is. Ook Steenhard Prince uit Goes, die net als in 1975 op een goed seizoen kunnen terugblikken, kwamen in ieders aandacht door 2, 3, 12, 17. 98, 112 te winnen-. Op de 4e en 17e plaats vinden we J. Balvers Goes. De eerste serie aangeduid van 2 duiven is voor J. Balvers, de 2e voor O. Verbart 's- Heerenhoek, terwijl de series van drie duiven door P. Butler en Steenhard Prince gewonnen worden. De uitslag: Orleans met 633 duiven. P. Butler 1. 5, 6; Steenhard Prince Goes 2.3. J. Balvers Goes 4: D. Wagenaar Kloetinge 7; F. Buisse Lewedorp 8; Kaho van Oosten Goes 9: A. Boone Kruiningen 10. De vlucht op Beaumetz met 1254 duiven had het volgende resultaat Kruiningen won op dit concours zowel de eerste als tweede prijs. De eerste serie van drie duiven wordt gewon nen door J en P. Voois Kruiningen met 6, 36, 50 en de tweede door J. van Hekken Goes met 3.12.126. De uitslag luidt: C Dijl Kruiningen 1. P Boone. Kruiningen 2; J. van Hekken Goes 3: A v. d. Dries Ovezande 4: Th. Vreeke 's- Heerenhoek 5. J. en P Voois Kruiningen 6. P Poortvliet Borsele 7; J. Poelman 's-Heer Arendskerke 8. H. Remijn Goes 9 P Butler Biezelinge 10; G. Feleus Kattendijke 11. J van Hekken Goes 12, M. Moens 's-Heer Arendskerke 13; E. van Hytte Yerseke 14. J en P. Voois Kruiningen 15; C Dijl Kruiningen 16, P. van de Waart 's-Heerenhoek 17: L Traas 's-Heerenhoek 18; D. Brouwer Goes 19, Sj. van Eijkeren 's-Heerenhoek 20 De vlucht vanuit Orleans met liefst 184 dui ven had als uitslag: M. Quaars 1. W Vinjc 2. J van Gijs 3, 4, 6, 15, 20. J. Notebaart 5. Gebr. Pijcke 7; A. van Muiken 8; J Boeije 9, W. Daansen 10 Bovendien op Beuametz 187 jonge duiven. Ie 1155 m J, Wisse 1, A. Vlnje 2, P Blaakman 3, 10, Jn de Meester 4, Th. de Smit 5,1. de Dekker 6, J. Faas de R 7, 9, M. de Reu 8 Met 88 oude duiven H. Mookhoek 1, Gebr Pijcke 2, L de Dekker 3, M. Quaars 4, P Blaakman 5, J. Notebaert 6-9, Jn. Faas 7, Gebr. van Grol 8. A. de Coninck 10. Jeugd met 11 jonge duiven: E Cornells Jz 1, E Comelis Az 2. W. Versprille 3, J. P. Faas 4, Met 4 oude duiven. 1 en 2 J. P. Faas. Eindstand koppelkoers: J. van Gijs en H. Mookhoek 1. J. Quaars Laureten J. Notebaart 2, J. v. d. Broecke en J. Reinhout 3, Ch de Looze en Gebr. Pijcke 4. A Comelis en M Quaars 5, Th. de Smit en W Bruynooge 6. H. Schelstrate en W. Daansen 7. Mevr Ritico en Gebr. van Grol 8. Th. Smallegange en G van Drie 9. J. Cornells en P Comelis 10. Motormanifestatie in Wemeldinge WEMELDINGE - Naar schatting zo'n zeshonderd enthousiaste mo torrijders uit de hele wereld stro men dit weekeinde samen in We meldinge. Voor de tweede maal houdt de Zeeuwse Motor Tourclub Electron, waarvan het secretariaat in Souburg is gevestigd, daar name lijk het zogenaamde Zeekraeltref- fcn. Vrijdagmiddag om 17.00 uur is de inschrijving geopend op de cam ping Linda, waar het gebeuren zich af zal spelen. De meeste motorrij ders worden echter pas zaterdag verwacht. Voor die dag heeft, de ZMTC Electron een druk programma opgesteld. Er is een toertocht door Oost-Zuid- Beveland. een bandenbehtwedstnjd. een soort motortnal en een touwtre- kwedstnjd voor clubs. 's-Avonds wordt er een grootse fees tavond gehouden. Bij slecht weer re kenen de organisatoren op zo'n 450 bezoekers, maar bij goed weer zal het Zeekraeltreffen, waarvan de organi satiekosten ruim vijfduizend gulden bedragen, zeker meer dan 600 motor rijders trekken. Vong j aar kwamen er motorrijders uit Warschau. Dit jaar hoopt men op enthousiaste rijders uit Japan. Of die hoop bewaarheid wordt moet worden afgewacht, maar vast staat dat er voor de liefhebbers van motorfietsen veel te zien is. Onderwijsbenoeming SINT-ANNALAND - In de vacarture van mevrouw Burgers is met ingang van 1 oktober aan de Christelijke Klueter- school te Sint-Annaland tot leidster be noemd mejuffrouw L. J. Almekindersuit Goes. Er waren 17 sollicitanten. (Slot van pap. I) groei van ruim zevenhonderd, van 19.280 tot20.000. In de periode 1980-1990 geeft men een toename van de bevol king aan met bijna zestienhonderd, ter wijl tussen 1990 en 2000 een groei met ruim veertienhonderd mensen wordt voorzien. Een totale groei in vijfentwin tig jaar van ruim zevenendertighon derd Over de dorpen gespreid komt men tot déze opstelling. groei Tholen tot 1980 met 352 inwoners, tussen 1980 en 1990 met nog eens 820 mensen, en tussen 1990 en 2000 met 800 mwoners. St Maartensdijk: tot 1980 plus 90. van 1980-1990 plus 200. van 1990-2000 plus 150; SL Philipsland: tot 1980 plus 40, van 1980-1990 plus 80. van 1990-2000 plus 80. St Annaland tot 1980 plus 60: van 1980-1990 plus 130. van 1990-2000 plus 110: Oud-Vossemeer tot 1980 plus 40. van 1980-1990 plus 100. van 1990-2000 plus 90; Poortvliet tot 1980 plus 40,1980-1990 plus 70.1990-2000plus 60; Scherpenisse tot 1980 plus 30. 198- 0-1990 plus 60.1990-2000 plus 50: Staven- ïsse tot 1980 plus 28. 1980-1990 plus 70. 1990-2000 plus 60. Anna Jacobapolder tot 1980 plus 34, 1980-1990 plus 50. 199- 0-2000 plus 20 Die cijfers kunnen in de definitieve nota iets verschillen - zo laat men weten - als gevolg van nieuwe be volkingsprognoses. De PPD benadrukt in haar discussie nota over Tholen-St.-Philipsland, dat een toename van het inwonertal van- BELGISCH SCHIP VERLOOR LADING OP WESTERSCHELDE BIJ BORSSELE MIDDELBURG- Een boete van j 2500 eiste de officier van justitie mr. A. P. Bcsier woensdagmorgen tijdens de zitting van de kantonrechter te Middelburg tegen de niet verschenen eigenaar L. G. uit het Belgische Deume van het tankschip 'Oura- ga' dat verscheiedene gebreken zou hebben vertoond toen het werd aangetrofTen op de Westerschelde bij Borssele. Als gemachtigde van de reder trad mr. F. K. Adriaanse op. bulten het gebied 'vooralsnog' niet te baseren Is op de werkgelegenheid in het gebied zelf: men ziet de handhaving van de werkgelegenheid van dit moment op zich al als 'een aanzienlijke taakstel ling'. Een extra groei van het aantal in woners is dan ook gebaseerd op de aan trekkingskracht van deze regio als woongebied voor mensen, die elders werken. Daarbij wijst men erop, dat van Tholen uit globaal gesproken minder ver wordt gependeld dan vanuit Schouwen-Duiveland of West-Brabant. iet verstedelijken Een verstedelijking van Tholen-St. Philipsland ligt volgens de PPD niet in de rede. Daarbij wijst men op de visie van zowel rijk als provincie, waarin deze regio een onderdeel vormt van het midden-Deltagebied, dat open moet worden gehouden. Die visie acht men moeilijk te handhaven, als in het Oos- terscheldegebied zeehavenindustrie zou worden ontwikkeld. Voorts be toogt men. dat de druk van de recreatie op Tholen en St. Philipsland minder is dan in andere Zeeuwse regio's. De landschappelijke en ecologische waar den van de regio worden eveneens ge ringer genoemd - met uitzondering van de Krabbekreek en enkele kleinere ge bieden - dan in bijvoorbeeld Schouwen-Duiveland. Wel vindt de PPD. dat een zekere druk op Tholen kan ontstaan vanwege de functie die aan West-Brabant in de sfeer van de werk gelegenheid is toegedacht. In eer. begeleidende brief aan de ge meentebesturen wijst de PPD erop, dat een aantal passages in de nota zijn ach terhaald door de recente beslissingen over de Oosterschelde. Men laat de ge meenten ook weten, dat in de definitieve versie van dit discussiestuk - de PPD- nota aan gs straks ook de structuur schets van de gemeente Tholen wordt meegenomen. Over een element ver schillen de opvattingen van PPD en gemeente; Tholen wil streven naar een snelle groei tot 1500 mwoners van de plattelandskernen, bij de PPD is men van opvatting, dat dat aantal inwoners op zich wel aannemelijk is. maar dat er met geforceerd naar moet worden ge streefd. De wachtmeester van de rijkspolitie te water die als getuige werd gehoord, zette uiteen welke technische gebrkeen het in 1887 gebouwde schip vertoonde. De Raad van de Scheepvaart heeft later een technisch onderzoek laten instellen waarvan een rapport is opgemaakt dat nu ter tafel was. De wachtmeester zei dat het tankschip was geladen met een doorzichtige olie, een soort petroleumproduct waarvan echter niet is duidelijk geworden wat het was. Volgens hem was het wel een gevaarlijke stof. De getuige zei dat er slijtageplekken in de huid waren en enige schotten niet oliedicht, verder was een draaiend onderdeel niet voldoende afgeschermd en waren enige stopcon tacten niet vergrendelbaar. Het schip verloor, volgens hem, duidelijk lading en men was bezig die over te pompen in een andere tanker. De officier, die zei te moeten afgaan op het technisch rapport, noemde de ge breken heel ernstig. Volgens mr. Besier heeft Nederland blijkbaar strengere ei sen op dit gebied dan Belgié. een uit spraak die de gemachtigde hem later betwistte. Hij wees er op dat het een oud schip was dat destijds voor een an der doel is gebouwd, waarin later een motor isgeplaatsten isomgebouwd tot tanker. De gemachtigde stelde dat hetschip een 'Unitas-certificaat' bezat wat, volgens hem, argwanend wordt bekeken in Ne- d erland. Hij gaf toe dat het schip niet in orde was en zei dat de schipper zelf reeds maatregelen had genomen om de lading te laten overpompen. Enige punten uit de lange telastelegging achtte hij niet geheel juist waarbij hij ook de term 'on deugdelijk' ter discussie stelde. Volgens mr. Adriaanse speelde de leeftijd van het semp geen rol. Later is het gerepa reerd en goedgekeurd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen uit een andere Kantonrechter mr. A. Veenhoven achtte de feiten bewezen en bepaalde de boete op 1500. Vergadering christelijke bedrijfsbond GOES - De kring Zeeland van de chris telijke bedrijfsbond voor handel-, bank- en verzekeringswezen heeft dinsdagavond in Goes vergaderd. Op de agenda stond een groot aantal ver kiezingen en benoemingen. Secretaris L. de Neef uit Kloetinge trad af. In zijn plaats werd de heer J. W. G. de Jonge uit Goes gekozen. In de knngraad werden als nieuwe leden de heren H. de Ruyter en J. J van de Velde (beide uit Axel) gekozen. De heer C. M. Kerkhove werd benoemd als ver tegenwoordiger van de kring Zeeland in de landelijke groepsraad geld- en effec- ternhandel Naar de christelijke bestu renbond Goes en omgeving werd de heer J. Valk uit Goes afgevaardigd. De heer C. Verschelling uitTemeuzen werd voorgedragen als lid van de landelijke groepsraad commerciële verzekeringen. Verder gaf tijdens de vergadering dis trictsbestuurder A, G. M. Pinxteren ad viezen en ideeën voor het voeren van propaganda voor de bedrijfsbond. Waar deukt u aan als de naam Unicef valt? Aan de wenskaarten soms, waarmee u elk jaar met een smaak volle kerstgroet uit de bus komt? De keramiek spaarpotjes misschien, tij delijk bij vrijwel elk Rabobank te koop: staat zo leuk op tafel en toch ook nuttig, ja voor wat ook weer? Of dwarrelen uw gedachten onwillekeu rig naar Danny Kaye, de kostelijke clown van het witte doek uit uw kin derjaren, die de opbrengst van zijn zotternij zo vaak in de zak van dit Kinderfonds van de Verenigde Naties liet glijden? Bij iedereen gaat na het woord Unicef wel een lichtje branden. „En toch realiseert men zich meestal niet wat Unicef nu eigenlijk doet." zegt ing. J. H. Scheuerman, sinds na jaar '75 voorzitter van het regionaal Unicef-comité Walcheren. „Dat wil len we met onze tentoonstelling in Middelburg en Vlissingen duidelijk maken. De mensen hebben geen voor stelling van de indrukwekkende hoe veelheden kinderen die dankzij Unicef-deskundigheid een zinvolle toekomst binnen hun bereik vinden. Evenmin een idee hoe miljoenen dol lars uit vrijwillige bijdragen jaar lijks volgens een uitgekiend systeem worden besteed." Unicef - eind '46 gestart als tijdelijke noodhulp voorde oorlogskinderen van Europa - werd in 1953 door de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties tot permanent noodfonds ge maakt. Voor het welzijn van alle kin deren in de wereld, zonder te letten op ras. geloof, kleur van politiek of huid. Zij zijn immers de toekomst van een land. de mensheid. Wat kun je dus be ter doen dan de kinderen van nu goede leefomstandigheden geven? Als je be denkt hoe de kaarten voor miljoenen kinderen liggen, dan raak je onder de indruk van de immense taak waarvoor deze organisatie zich het vuur uit de sloffen loopt Zelf bedenken hoeft trouwens niet eens. Unicef heeft de toestand waarin het kind uit de ont wikkelingslanden zit voor iedereen die er belangstelling voor heeft in korte, harde feiten op een rijtje gezet: - nog maar één van de twintig kinde ren krijgt geneeskundige verzorging; - 70 miljoen baby's van de 100 miljoen die jaarlijks geboren worden moeten maar zien dat ze zonder deskundige hulp op de wereld komen; - meer dan 200 miljoen zuigelingen en kinderen zijn ondervoed. - voor ongeveer 85 van elke 100 kinde ren op het platteland is geen zuiver drinkwater; - één op de vijf kleuters sterft voor het eerste kroonjaar; - tekort aan vitamine A maakt jaar lijks honderdduizend kinderen blind; - minstens 100 miljoen zeven- tot tien jarigen voor wie geen onderwijs is; - vier van de zes die het wel krijgen zijn maar een paar jaar van de partij; - in krotten en sloppenwijken 'leven' meer kinderen dan volwassenen; - geen of te weinig hulpdiensten voor 810 miljoen zuigelingen en kinderen in afgelegen streken. - de ernstige waardevermindering van het geld slaat een ferme deuk in langlopende hulpprogramma's. Ben tu er nog? Voorzitter Scheuerman zit met de 'feitenbrief in zijn hand als hij tegen me zegt. „Deze feiten - over igens nfaar een greep uit alles wat vooral het kind in de Derde Wereld ontbreekt - zou meer moeten worden dan een lijst met cijfers. Zodat ieder een die ernaar kijkt zover komt dat hij er iets aan wil doen. Als je er eenmaal induikt dan raak je als vanzelfspre kend geboeid, stelt je de vraag hoe te helpen. Kinderen naar onze westerse wereld halen misschien, hier alles ver goeden wat er daar bij inschiet? Nee. Unicef werkt anders, doet iets voor hen in de eigen omgeving. Daar profiteren de ouderen natuurlijk vaak van mee. Want wil je een klimaat scheppen waarin het kind de beste kansen heeft dan kom je op breed terrein." Te beginnen met zwangerschapsbege leiding voor gezondere baby's, zuige lingenzorg. volksziekten de pas afsnij den, met inheemse produkten een ver antwoord menu leren klaarmaken en ook het nut ervan inzien, een zieken huis. onderwijs. Unicef helpt blijvende werkgelegenheid op gang brengen, er moet betrouwbaar drinkwater zijn. Geeft directe voedselhulp bij rampen, altijd gevolgd dooreen stukje deskun digheid bij de opbouw van het land. En steeds worden alle adviezen aange past aan de mogelijkheden van het gebied. Zo komt het drinkwater op de ene plaats door simpele buizen vanuit de bergen, ergens anders zullen ze het van waterputten en pompen moeten hebben. In de sfeer van werkgelegen heid en opleidingsmogelijkheden lig gen de verschillen minstens zo ver uit elkaar. Nu lijkt het misschien of Unicef op ei gen houtje fraaie ontwikkelingspro gramma's doordrijft of liefdadigheid uitstrooit Maar alle plannen worden in overleg gesmeed. Vaak op verzoek van de betrokken regeringen, mede op advies van Unicef-medewerkers die al een tijdlang ergens meedraaien, zodat ze precies weten waar de problemen liggen. Verder legt het Kinderfonds nooit zonder meer een klap geld op ta fel. zoekt het liever m materiaal hulp, adviseert bij planning en programme ring, verzorgt en betaalt de nodige op leiding voor mensen uit het land zelf. Desnoods door ze er eerst weg te halen. En als het bewuste land niet op z'n minst voor de helft van de kosten zorgt gaat het feest met door Zo'n rege- rmgsbljdrage hoeft beslist met con tant op tafel te komen. Mankracht en materialen die het land zelf voorhan den heeft zijn economisch gezien min stens zo waardevoL Op die manier geeft Umcef de gebruiker een stuk ver antwoordelijkheid. 'koopt' zo de ze kerheid dat elke verbetering voor het welzijn van kinderen aan het eind van de hulp gewoon doordraait. Veel steun „Een goede formule," vmdt voorzitter Scheuerman dit help-u-zelf-systeem, dat over zo'n honderd landen ver- •.preid jaar in jaar uit kolossale bedra- en opslokt. Voor 70 aangedragen door regeringen uit alle windstreken. Zo schuift Nederland dit jaar maar liefst 10 miljoen af. Die overige 30 komt uit particuliere portemonnees. Hoe Unicef in Nederland de beurzen van de knip haalt, vraag ik de Unicef man. Scheuerman: „Over een week start de landelijke verkoop van onze bekende agenda's en wenskaarten. In Zeeland zal datoverigenspas de 14e september zijn. Vooral die kaarten worden over de gehele wereld verkocht en ver stuurd, zien er ook in elk land precies hetzelfde uit. Uiterst voordelig ge drukt gaan ze via vrijwilligers, dus bijna kosteloze verkoopkanalen van de hand. Brengen zo ondanks de lage prijs nog redelijk wat op voor het doel. Nederland had het afgelopen jaar een omzet van 2 miljoen, een geweldige stimulans voor de medewerkers Hier ging een week lang een bijsluitertje met verkoopadressen met de dagaf schriften de deur uit Verder verkopen wy twee verschillende bouwplaten- mappen. waarmee je elk vier verschil lende woningtypen uit een ontwikke lingsland in elkaar kunt knutselen. Zo leert een kind al knippend en vouwend hoe de kinderen ginds leven en waarom hun huizen anders zijn dan bij ons. We krijgen ook giften en wie het tweemaandelijkse 'Unicef-Nieuws' wil ontvangen mag zelf zijn abonnement sprijs vaststellen. Gewoon op giro 7515 Den Haagovermakenwathet je waard is. Al dat geld wordt door het Nederlands-comité in de grote geld kistvan het Kinderfonds gestort. 'New York' geeft er met kennis van zaken een bestemming aan." Gericht Op een enkele gerichte uitzonderings-werving na. Bij de spaarpotjesactie die nu gevoerd wordt bijvoorbeeld - warm aanbevolen door ere-voorzitster van Unicef-Nederland Prinses Beatrix - weetje wel degelijk dat Sri Lanka er beter van wordt. Eerst al door de Rabobank bestelling van ruim tweehonderdduizend handge bakken spaarbolletjes die u daar voor vijf gulden stuk kunt afhalenIeder vol potje ruilt u dan later gratis in tegen een nieuwe. Sri Lanka het vroegere Ceylon, krijgt een deel van dit spaar geld voor een drinkwaterplan er extra bovenop. Scheuerman; „Een comité heeft naast die fondswerving nog een andere taak. zorgen dat de Unicef-bedoeling be kend wordt en blijft Dit Kinderfonds is tenslotte een wereldorganisatie die overal entree heeft, samenwerkt en steunt op andere organisaties van de Verenigde Naties Hen aanvult ook, dus geen overlapping van het werk. Nooit hulp koppelt aan het uitdragen van een overtuiging. Kinderen zijn heel wat minder voorin genomen dan volwassenen. Daarom is onze tentoonstelling in de eerste plaats op de schooljeugd gericht, al heeft iedereen er vnj entree. In het Provinciehuis, en vanaf de 14e in het stadhuis Vlissingen brengen we onze. toch wel nuchtere kinderen, bij de dringende behoeften van leeftijdge nootjes. Laten hen de praktische aan pak van het probleem zien. Bij een kind ontwikkel je makkelijker een ge voel van allemaal gelijk zijn, met an ders zyn. Ik verwacht daar toch wel een gunstige nawerking van." Zo organiseert 'Walcheren' een niet onbelangrijke variatie op het enige doel van Unicef: Het kind van nu voor de wereld van morgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9