ra/. M. F. de Jonge officier orde van Oranje Nassau Directeur Havenschap W. H. Blok geridderd EEN KLEURRIJKE MODE DREIGT TEVERGRUZEN. Verwachte golf van botulisme is in Zeeland uitgebleven Bedrijfsleven 'bezorgd' over de havenontwikkelingen Terneuzen Weggelopen scholieren uit Terneuzen terecht... KLEDERDRACHTEN-EEN REIS LANGS DE LEVENDE STREEK- DRACHTENVAN NEDERLAND. IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE F15,90. DAARNA FZT50. DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1976 VEERTIG JAAR AMBTENAAR AANDEEL IN INDUSTRIËLE ONTWIKKELING MIDDELBURG - De chef van de vierde afdeling van de provinciale griffie M. F. de Jonge is woensdagmorgen bij de vie ring van zijn veertigjarig dienstjubi- leum Officier in de orde van Oranje- Nassau geworden. Commissaris der koningin, dr. C. Boertien speldde hem de versierselen op, in het bijzijn van 'een grote club' personeel van de griffie, functionarissen van de havenschappen Terneuzen en Vlissingen, leden van gs en oud-commissaris der koningin mr. J. van A artsen- Bij die gelegenheid noemde dr. Boertien de jubilaris 'een man. die met is weg te denken uit de Zeeuwse samenleving' De commissaris liep in het kort de loop baan van de heer De Jonge na, die in 1936 volontair werd in Ellewoutsdijk, twee jaar later eerste ambtenaar in Heinkenszand en die sinds 1943 op de provinciale griffie werkt. Daarbij wees dr. Boertien met name op bet aandeel, dat de chef van de vierde afdeling heeft gehad en heeft in de in dustriële ontwikkeling van Zeeland. „In al die zaken van economie, recreatie en voorlichting was u goed thuis", zo zei hij. .Zeeland is in de lift gekomen, mede dank zij het werk van 'reiziger* M. F. de Jonge". Met name ook noemde de commissaris nog het werk van de j ubila- ris als secretaris van de beide Zeeuwse havenschappen, „wier werk veel wordt geprezen en veel wordt gekritiseerd". Buiten het werk voor de provincie noemde de commissaris nog de activi teiten van de heer De Jonge als voorzit ter van de Zeeuwse dambond en in de kerkeraad van hervormd Middelburg. Havenschap In enkele korte toespraken werden de verschillende facetten van het werk en van de heer De Jonge en zijn opvatting van dat werk belicht. Gedeputeerde A. J. Kaland - voorzitter van de havenschapbesturen - zei over de secretaris van deze schappen: „De havenschappen worden veel geprezen en veel verguisd. Het geldt wel voor de havenschappen, met voor de secretaris. Om in deze moeilijke jaren, waann tegenstellingen hoogtij vieren, toch zo danig te functioneren, dat de secretaris erbuiten bleef en alom geprezen werd - dat is het grootste compliment dat we kunnen maken". Griffier dr. D. van der Wel over de amb tenaar De Jonge: „Hij heeft veertig jaar gepioneerd. Hij is niet iemand, voor de regelmaat van de tredmolen, er moet Iets speciaals zijn om aan te pakken. De Jonge is niet een manvoorhet geëffende pad, maar iemand, die zijn weg zelf moest maken. Hij heeft daarbij de goede eigenschappen voor een pionier: hij is doortastend, nuchter, zakelijk, heeft fantasie en gevoel voor het haalbare". De heer F. Burger trad behalve als ce remoniemeester ook op als woordvoer der namens de vierde afdeling en schet- ste de jubilaris als chef: „Na een afmat tende statenvergadering heeft een hoge provinciale functionaris in dat gedeelte van het provinciehuis waarvoor een vergunning volgens de drank- en hore- cawet is afgegeven eens tegen je gezegd: „Jie bin een goeie vent", da's waar - en een goeie vent is een goeie chef'. De heer Burger omschreef de vierde afdeling als 'een soort supermarkt', waar iedereen zijn eigen winkeltje heeft. U was vaak weg, op reis voor de provincie, maar toch stond u ook dan achter uw mensen, gaf ze ruimte en had begrip voor ze". Van de commissaris der koningin kreeg de heer De Jonge de gratificatie, die by het veertigjarig jubileum in overheids dienst hoort. De heer Burger overhan digde hem - namens de havenschappen, de chefs van de afdelingen, het jubi leumfonds en de vierde afdeling een draagbaar televisietoestel. In zijn reactie maakte de heer De Jonge er gewag van, dat hij de provinciale griffie altijd als 'een prachtige werk kring* heeft gezien. Hij betoogde ook, dat het niet meer aangaat in Zeeland 'Zeeuwen onder elkaar' te willen we ren: „Een terugtrekken in onszelf moe ten we niet hebben, we moeten mee doen met wat er in het land reilt en «ilt". In Rilland betrapte inbreker bekent meer diefstallen RILLAND - De 23-jarige Roosendaler W.J.V., die zondagmiddag door de rijkspolitie van Reimerswaal op he terdaad werd betrapt bij een inbraak in Rilland heeft bekend nog een aantal inbraken te hebben gepleegd. Het gaat om een inbraak bij de familie te Yerseke waar hij voor een waarde van 6.000,- ontvreemdde alsmede een inbraak in het kantoor ven de firma V. te Krabbendijke en een inbraak in een boerderij te Woensdrechl. Schipper ernstig gewond bij val in ruim TERNEUZEN - Schipper C.V. van de binnenvaarder 'Comelia' uit Middel burg is dinsdagavond laat in de Ter- neuzense Zevenaarhavcn ernstig ge wond geraakt toen hij van een hoogte van bijna drie meter in het lege ruim van zijn schip viel. Hoogstwaarschijnlijk heeft de heer V. een misstap gemaakt bij werkzaamhe den aan dek van de 'Comelia'. Het slachtoffer is met een hersenschudding en een gebroken bekken opgenomen in net Juliana ziekenhuis in Terneuzen. Dr. Boertien opent tentoonstelling 'Schilderkunst in West- Vlaanderen ZIERIKZEE - In de Gravensteen te Zie rikzee wordt vrijdag 10 september de tentoonstelling 'Schilderkunst in WesUVlaanderen' geopend. De opening isom 17.00 uur en wordt verricht door de commissaris van de koningin in Zee land. dr C Boertien De tentoonstel ling. die is ingericht in het kader van de uitwisseling tussen de provincies WesUVlaanderen en Zeeland. Is te be zichtigen tot en met 1 oktober provincie DRUKBEZOCHTE RECEPTIE TERNEUZEN - De vier Terneuzense scholieren (13 en 14 jaar oudl, die dinsdagmorgen in plaats van naar school, naar België fietsten, zijn te recht. Doelloos slenterend door Gent trol de politie uit die stad het viertal in de nacht van dinsdag op woensdag aan. Via de gemeentepolitie van Terneu zen werden de ouders gewaar schuwd, die de scholieren nog de zelfde nacht in Gent oppikten. Foto de commissaris der koningin speldt bij de jubilerende chef van de vierde afdeling ter provinciale griffie M. F de Jonge de versierselen op. die horen bij het ojfiicierschap in de orde van Oranje-Nassau. SINT-ANN AL AND - De heer P. J. van Dijke uit SintrAnnaland slaagde te Be rgen op Zoom aan de Handelsavond school voor het diploma M. B. A. (Mo derne Bedrijfsadministratie) CONCURRENTIEPOSITIE MET BELGISCHE HA VENS ONTWRICHT „GROEI WORDT BELEMMERD" TERNEUZEN - Het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven isemstig bezorgd over de ontwikkeling van de haven van Ter- de heer Jonckheer op planologisch ge bied en hij doelde daarmee op het plan 'Oude Vaart' bij Driewegen. De heer Jonckheer ..in de planologie gaat men steeds meer uit van het pnncipe dat er voldoende afstand dient te zijn tussen neuzen. Men meent dat er enige ont- enerzijds de haven- en mdustneter- i ikkelingen zijn, die de groei van de haven kunnen belemmeren. Directeur J. B. A. Jonckheer, directeur van Au gust de Meijer B.V. in Terneuzen. sprak die bezorgdheid woensdagmiddag uit, tijdens de receptie, die havenschapdi recteur W. H. Blok in Terneuzen werd aangeboden. De heer Blok vierde woensdag het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst van de overheid trad. De heer Jonckheer sprak woensdag middag namens de kring van werkge vers kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen, rernen en anderzijds bevolkingsagglo- meraties Daar waar dit mogelijk is moet deze afstand zeker niet verkleind worden Belangrijk noemde de heer Jonckheer ook de industriële havenactiviteiten in de Kanalzone „De aanleg van de Braakmanhaven ten behoeve van Dow Chemical onder supervisie van het ha venschap en de onkangs gereedgeko men vernieuwing en verlenging van de- kades van de NSM getuigen daarvan." Toekomst gepaard is gegaan meteen economische recessie, waarvan de gevolgen nog ver sterkt zojn door de zojuist door mij ge schetste ontwikkelingen in de binnen vaart. Een positief punt ten aanzien van de massagoedhaven zou zijn indien een oplossing gevonde wordt voor het feit dat de diepgang van deze haven 13.5 meter is. terwijl de nu grootste toegela ten diepgang door de sluis 12,25 meter bedraagt, de vereniging havenbelangen Temeu- Over de toekomst van de Kanaalzone zen, de mantieme vereniging en de ad- en het havenschap zei de heer Jonck- viescommissie bedrijfsleven haven- heen „Het streekplan Oost schap Terneuzen. De heer Jonckheer constateerde: „Het gaat de haven van Terneuzen, als derde haven van Neder- zou niet misstaan hebben - voorziet land, redelijk goed Dankzij de infrastructurele subsidies is hier een belangwekkend haven- en in dustriegebied ontstaan, waarvan de po sitieve gevolgen voor de gehele streek duidelijk merkbaar zijn. Het gaat mij te ver, wanneer gezegd wordt, dat onze ha ven door het stimuleringsbeleid van de overheid ten onrechte bevoordeeld wordt. Ik zou daar met klem stelling tegen willen nemen." De heer Jonckheer meende dat de ha ven van Terneuzen toteen niveau boven de status van een haven voor de lokale achterland, is uitgestegen doordat de particuliere garagebedrijven op doe mogelijkheden ingesprongen zijn „Toch moet ik met bezorgdheid gewag maken van enige ontwikkelingen die de groei van de haven van Terneuzen kun nen belemmeren", aldus de heer Jonck heer," op de eerste plaats denk ik daar bij aan de kwestie van de binnenvaart- tarieven. Het is onduldbaar dat met kunst matige ingrepen de historisch ge groeide en geografische vanzelfspre kende concurrentie posiue met de Bel gische havens ontwricht is." Eeen andere on twikkeling constateerde itwikkelingen op de Axclse vlakte en langs het Baalhoekkanaal. In welke richting de ontwikkelingen ook mogen gaan, ik hoop dat men daarbij van de know how van het havenschap Terneu zen gebruik zal maken en de uitvoering daaraan zal toevertrouwen." Over de haven van Terneuzen zei de heer Jonckheer: „Ik geloof dat wij onze concurrentiepositie alleen kunnen handhaven en uitbouwen door het leve ren van goede kwaliteit." Tenslotte merkte de heer Jonckheer over de massagoedhaven in Terneuzen op: „Er mag gehoopt eorden dat de ke- wesüe van de binnenvaarttaneven snel tot een oplossing gebracht mag worden. Het is spijtig dat de start van deze haven Zeehengelwedstrijd HEIKANT - Zondag 5 september houdt de zeehengelaarsverenlging 'De Knor hanen" uit Heikant een zeehengelwed strijd op de Westerschelde De leden vis sen in clubverband nabij Ossemsse. Ge zien het getij wordter gevist van 10 tot 13 uur De Steltkluut: 'VERZAMELEN PADDESTOELEN SCHADELIJK VOOR NATUUR' De Vogelwacht Oost Zeeuwsch- Vlaanderen 'De Stelkluut' en de Na- tuurbeschermingsvereniging West-Zeeuwsch-Vlaanderen 'Het Duumpje' hebben zich tot de leer krachten van het kleuter-, basis en voortgezet onderwijs gericht met een schrijven om de leerlingen erop te willen wijzen het verzamelen van paddestoelen geheel achterwege te laten. De beide verenigingen wijzen erop, dat 'de paddenstoelenflora' van Zeeuwsch-Vlaanderen niet overda dig groot is en dat de paddestoelen een essentiële rol spelen in de kring loop van de stof, omdat zij allerlei or ganisch materiaal, zoals afgevallen blad. dood hout gestorven dieren omzetten in anorganisch materiaal: zouten. Deze zouten worden weer opgenomen door groene planten, die er weer organisch materiaal van ma ken „Als in deze keten één schakel de paddestoel - ontbreekt of in te ge ringe aantal aanwezig is. kan in de kringloop 'n ernstige verstoring op treden, die de ontwikkeling van een levensgemeenschap ontwricht of stagneert". aldus 'De Steltkluut' 'ONS ALLER BLOK VEERTIG JAAR IN OVERHEIDSDIENST' TERNEUZEN - Havenschapdirecteur W. H. Blok is woensdag benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De versierselen werden de heer Blok woensdagmiddag, tijdens een drukbe zochte receptie in hotel 'Rotterdam' in Terneuzen. opgespeld. Die receptie werd gehouden in verband met het feit dat de heer Blok veertig jaar in over heidsdienst was. De onderscheiding werd uitgereikt door burgemeester C. Ockeloen. Veertig jaar geleden trad de heer Blok (56i als volontair in dienst van de ge meente Terneuzen. Hij klom daama op tot de functie van chef van de afdeling industrialisatie, planologie en voorlich ting en eerste waarnemend gemeente secretaris. Op 1 september 1971 werd hij directeur van het pas opgezette haven schap Terneuzen. Gedeputeerde A. J. Kaland opende de (korte) rij van spre kers. Hij merkte ondermeer op: „wij zijn hier vandaag bijeen omdat ons aller Blok veertig jaar in dienst van de over heid is. En je vraagt daarbij tegelijker tijd af: hoe kan iemand het zo lang bij die overheid uithoudendaar is nogal wat voor nodig". De heer Kaland con stateerde al direct: „Blok, je hebt het voortreffelijk gedaan'. Daama gaf de gedeputeerde het woord aan burge meester Ockeloen. Temeuzen's burge meester zei onder meer: „meneer Blok, veertig jaar in overheidsdienst is niet zo'n prestatie. Nee, veertig jaar werken in overheidsdienst, dat is een bijzonder heid. En ik moet daarbij constateren dat u voor het overgrote deel van die pe riode in dienst bent geweest van de ge meente Terneuzen". Burgemeester Oc- ■celoen constateerde dat de overheid heel wat humaner is geworden dan vroeger „eigenlijk had u uw jubileum pas over driejaar mogen vieren.'want u hebt weliswaar veertig jaar voor de overheid gewerkt, maar u bent maar ze- venendertigjaar betaald. Maargoed, de overheid mag u daarvoor nog steeds dankbaar zyn Trouwens ook de ge meenschap m de Kanaalzone is u dank verschuldigd, wantu hebtde industriële ontwikkeling in Zeeuwsch-Vlaanderen de laatste vijftien jaar mede helpen be vorderen. U hebt daardoor een belang rijke bijdrage geleverd voor een goed bestaan van een groot aantal mensen m dit gebied". Humaan Burgemeester Ockeloen kondigde de onderscheiding zo aan: „u draait al lang genoeg in deze wereld mee om te weten, dat, wanneer de burgemeester op een gebeurtenis als deze met een ambtsketen om de hals verschijnt, er dan iets bijzonders te gebeuren staat Nou, dat is natuurlijk ook nu het geval. Ik mag u mededelen dat het de konin gin heeft behaagd u genoemen tot rid der in de orde van Oranje Nassau'. Daarna speldde Temeuzens burge meester de heer Ockeloen de versierse len op. Hierna nam gedeputeerde Ka land nogmaals het woord. Om te bewij-, zen hoe humaan de overheid wel is ge worden door de jaren heen bracht de heer Kaland een enveloppe met inhoud voor de jubilaris mee. „Dat is dan te beschouwen als een vergoeding voor die drie jaar", aldus de gedeputeerde. Namens het Zeeuws-vlaamse bedryfs- GEVALLEN TIJDENS TREK NIET GESTEGEN VOORKOMEN IS GECOMPLICEERD MIDDELBURG - De escalatie van het botulisme in Zeeland, die door deskundigen in de maand augustus tijdens de trek van eenden en andere watervogels werd verwacht is uit gebleven. Bij de meldpost op pro vinciale waterstaat werden niet meer gevallen dan in voorgaande weken geregistreerd. Wel moet men, aldus een woordvoerder van de pro vinciale waterstaat de vinger aan de pols houden omdat ook in septem ber de trek doorgaat. „Tot eind september blijft een kleine kans bestaan, dat er nog een kleine opleving ontstaat in de botuhsme- gevallen, omdat de temperatuur wat dat betreft gunstig kan zijn. In okto ber kan. als er geen verdere ontwik kelingen plaatsvinden, gesproken worden van een stop in het botulis me". aldus de woordvoerder W. Mul- lié De heer Mullié heeft zich samen met N. Oskam van provinciale wa terstaat bezig gehouden met het re gistreren en onderzoeken van mel dingen in verband met botulisme m Zeeland. Regelmatig ging hij op pad om dergelijke meldingen te controle ren en te proberen de haard van het botulisme op te sporen. „Het trieste is datje eigenlijk steeds achter de feiten aan blijft lopen, om dat nog geen directe aanwijzingen zijn gevonden over deze ziekte waarvan het type C. dat het meeste voorkomt, onschadelijk is voor de mens", vertelt de heer Mullié Slachtoffers van botulisme, waarvan de eerste melding in Zeeland op 7 j ub binnenkwam, werden in het begin overwegend gevonden op het Groot Eiland ui de buurt van Hulst: „Hier zijn dan ook de meeste slachtoffers van de provincie Zeeland gevonden, ruim vierhonderd' Ook alle eieren die door bergeenden en kluten werden uitgebroed waren besmet met botulisme. „Ik gelooi niet dat veel jonge vogels deze ziekte hebben overleefd stelt hy enigszins teleurgesteld vast. Zierikzee isop het ogenblik de enige plaats waar nog regelmatig meldingen over binnen komen dat er kapmeeuwen sterven ten gevolge van botulisme. „We ver moeden dat de haard van het botu lisme in Zierikzee wordt gevormd door meeuwen die van ander plaat sen hierheen komen", vertelt hij „In dit geval kun je niets anders doen dan de kadavers zo snel mogelyk te verwyderen. Kadavers zyn namebjk de beste voedingsbodems voor een haard van botulisme". Ook m Hulst wordt af en toe nog wel eens een dode vogel gevonden ..Het betreft hier voomamelyk zangvo gels. Vermoedelyk komt dal door larven, die door vliegen in de kada vers kadavers zyn aangebracht Een 1 ar I die besmet is met botulisme is in feite dodelijk voor een volwassen zangvogelverklaart de heer Mullie In Zeeland werden ten gevolge van het botubsme ruim duizend dode vo gels gevonden. „Het aantal slachtot- fers is natuurlijk aanmerkely k hoger, omdat een groot deel van de getrof fen vogels met wordt gevonden \vy schatten dat het aantal een vijftig procenthogerligt Detrekvandeberg- eenden is half augustus begonnen en ook de reigertrek is de laatste week begonnen naar warmer oorden. Gelukkig is er nog geen hoogtepunt geconstateerd vertelt de heer Os kam. Oppassen Ondanks het feit dal er nog geen zware gevallen van botulisme zijn voorgevallen, blijft het op plaatsen waar grote concentraties eenden voorkomen oppassen. „De temperatuur van het water is voor de ontwikkeling van botulisme erg belangrijk. Blijft die beneden de twinüg graden, dan kunnen we ge voeglijk aannemen dat verdere esca latie uitblijft. Stygt de temperatuur echter dan moeten we uitkijken", al dus de heer Mullié. Mogelykheden om botulisme in de toekomst te voorkomen zyn nog niet aanwezig. „Voorkomen is een gecompliceerde zaak", legt hy uit, „Het verhogen of verlagen van de waterstand wat in sommige gevallen kan helpen, is erg gevaarlijk voor de rest van de ecolo gie Zonder het te weten kun je op die manier onverantwoordelijke dingen doen De enige methode, die, zei het wemig. wat uitricht is kadavers ra pen en hopen dat vogels, die besmet zijn met botulisme, buiten de route blijven". Dc gegevens die door deze twee leden van de milieuafdeling van provin ciale waterstaat zyn verzameld, zul len in een later stadium worden sa mengevoegd met de gegevens die men in andere provincies heeft ver zameld. Dit jaar is het probleem se rieuzer aangepakt dan vorig jaar. De heer Mullié: „Vorig jaar werden summiere gegevens tussen de pro vincies doorgespeeld. Dit jaar hopen wc een wat meer gedocumenteerd geheel samen te stellen. Het is de be doeling dat eenieder die daar be langstelling voorheeft dezegegevens kan krijgen". leven sprak de heer J B A. Jonckheer havenschapdirecteur Blok toe. Hy merkte onder meer op: „wanneer men zyn gedachten laat gaan over een toe spraak tot u komen direct drie tref woorden naar voren: Terneuzen, haven en industrie Deze drie begrippen zijn sinds vyf jaar ineengebloeid in het ha venschap Terneuzen. En daarmee is uw werkterrein geografisch uitgebreid tot de gehele Kanaalzone en inhoudelijk toegespitst op haven- en industriepro- blematiek". De heer Jonckheer meende dat de heer Blok eerst als medewerker van de gemeente Terneuzen en later als directeur van het havenschap nauw be trokken is geweest by de ontwikkeling van de industrie en haven in de streek „Het havenschap is onder uw leiding metelan gestart De van voordien al da terende plannen werden met voortva rendheid uitgewerkt en gerealiseerd. Ik denk daarby aan de verlenging van de kanaalhavens en aan de nieuwe aan winst, de massagoedhaven. Maar ik denk ook aan de verbetering van de ka des. in de laatste jaren. Vandaag bent u ook vijf jaar directeur van het haven schap Terneuzen. Wij kunnen allen met voldoening op die periode terugzien". De heer Blok tenslotte sprak een kort dankwoord. Hij verzuchtte onder meer „tja, dat is me nogal watzeg". De heer Blok benadrukte direct daarop dat het werk van het havenschap vooral berust op teamwork. ADVERTENTIE SPORTVELDEN IN OOSTBURG DICHT OOSTBURG - B. en w van Oostburg hebben besloten om de sportvelden m de gemeente Oostburg tot en met 1 ok tober te sluiten. Deze beslissing is ge nomen vanwege de aanhoudende droogte Mocht evenwel eerder een be tere toestand intreden, dan gaan de vel den vroeger open. Je ziet ze steeds minder: de kanten kappen, de bonte baatjes, de baaien rokken. Ze verdwijnen helaas uit het dorpsbeeld. Tegelijk met zoveel moois uit ons rijke verleden Alleen daarom al is "Klederdrachten" een belangrijk boek. Over tien jaar zou het niet meer gemaakt kunnen worden. Constance Nieuwhof beschrijft boeiend de achtergronden en geschiedenis van de klederdrachten. Zij geeft: ook tips voor tochtjes naar musea op dit gebied en naar markten en winkeltjes waar de kleder dracht nog volop levend is. Willem Diepraam en Cas Oorthuys vereeuwigden wat nog over is in juweeltjes van foto's. U vindt er meer dan 400 in dit prachtig uitgevoerde boek, waarvan drie-kwart in kleur. Klederdrachten is echt een hoek om te hebben en om talloze malen te bekijken, door te bladeren, te lezen en te herlezen. Daarom typisch een Boek van de Maand. Het ligt voor u klaar bij de boekhandel. De aanbieding is geldig t/m 2 oktober. Echter zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7