Werk Zeeuwse monumentenwacht levert zeer grote besparingen op PvdA/PPR Vlissingen wil monumentenverordening Nog geen sluis Grevelingendam EERSTE PAAL VOOR NIEUW COMPLEX VEGE ZEELAND VOORZITTER TH. H. DE MEESTER: Wachtmeester V. d. Putte nam afscheid van rijkspolitie Valkenisse Op grootindustrieterrein Middelburg Green Spat Green Spot Raadslid wil 'ondergedoken' a.w.l.-nota alsnog hebben DINSDAG 31 AUGUSTUS 1976 KLEINE GEBREKEN TIJDIG VERHELPEN VLISSINGEN - Door hel werk van de Zeeuwse Monumentenwacht zulen formidabele bedragen voor restauratie van gebouwen worden bespaard. Die voorspelling doet burgemeester T. H. de Meester van Zierikzce, de voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de Stich ting Monumentenwacht. Volgens de heer De Meester zal door regelmatige controle van monumentale gebouwen en het tijdig verhelpen van kleinere gebreken de noodzaak van grote res tauraties in een aantal gevallen kun nen worden voorkomen. Daardoor worden grote bedragen aan overheids geld bespaard. Decontroles kunnen worden uitgevoerd door de Zeeuwse Monumentenwacht. die donderdag tijdens een bijeenkomst in de Vlissingse Sint Jacobskerk wordt geïnstalleerd De wacht,, die in dit jaar ten hoogste 50 gebouwen kan nalopen, zal volgend jaar periodieke inspecties kunnen verrichten aan ongeveer 250 ge bouwen. Tot nu toe zijn 32 gebouwen op de lijst gezet: 22 kerken. 7 woonhuizen en buitenplaatsen. 2 molens en een kerktoren. De heer De Meester ver wacht dat de belangestelling voor het werk van de Zeeuwse Monumenten wacht wel zo zal groeien dat men vol gend jaar kan beginnen met een eigen servicedienst. die gevormd wordt door twee man met een servicewagen. Tot dan wordt het werk van de Monumen tenwacht verricht door een ploeg men sen uit Utrecht. De landelijke Stichting Monumenten wacht werd driejaar geleden opgencht De oprichters constateerden dat het to tale monumenlenbestand in Nederland achteruit ging, mede doordat er te weinig geld is voor het verlenen van subsidiew voor restauraties. Ingrij pende herstelwerkzaamheden aan mo- nuamentale gebouwen werden en wor den daardoor uitgesteld en als de res tauratie wordt uitgevoerd zijn de kosten zeer sterk gestegen Doorsmeren De heer De Meester ..De situatie is ontr staan, dat een gebouw, na enkele jaren uitstel voor een enorm bedrag worden gerestaureerd en dan na zeven of tien jaar opnieuw op de lijst komen. Je kunt het vergelijken met een auto. die alleen maar een 10.000 kilometerbeurt krijgt Als aanvulling op 'rijkslijst' VOORSTEL TOT HERINVOERING SLOOPVERGUNNING VLISSINGEN - De gemeenteraadsfrac tie van PvdA-PPR in Vlissingen heeft voorstellen ingediend om een betere bescherming van monumenten moge lijk te maken. In initiatiefvoorstellen, opgesteld door het raadslid W. Wisse, vragen vier PvdA-PPR-raadsleden her invoering van de zogeheten 'sloopver gunning'. Voorts stellen zij voor, dat het college van b. en w. stappen onder neemt om in Vlissingen een gemeente lijke monumentenverordening van kracht te laten worden. Als bijlagen bij de voorstellen heeft de heer Wisse zowel van de 'sloopvergun ning' als van de gemeentelijke monu mentenverordening ontwerp-teksten gemaakt De voorstellen zijn ingediend ingevolge artikel 11 van het reglement van orde van de gemeenteraad, waarin de wijze van indiening van voorstellen •vreemd aan de orde van de dag' is vast gelegd. De indieners schrijven in een toelichting bij de ontwerp-wijziging van de bouw verordening, dat het hen als ongewenst voorkomt, dat op grond van de thans geldende verordening het mogelijk is zonder vergunning panden te slopen: „Ook voor deze gemeente karakteris tieke en voor bepaalde wijken of straten waardevolle panden." Volgens de voorgestelde wijziging van de bouwverordening wordt sloop van bouwwerken gebonden aan een door b. en w. te verstrekken vergunning. Van een weigering tot het verstrekken van een vergunning kan men, aldus het wij zigingsvoorstel, bij de gemeenteraad in beroep gaan. De ontwerp-tekst voor ziet tenslotte in een per kwartaal over te leggen overzicht van verleende sloop vergunningen. In de motivering bij het voorstel over te gaan tot het invoeren van een gemeen telijke monumentenverordening staat, dat de voorstellers zich baseren op de monumentenwet, waarin ruimte wordt gelaten voor gemeentelijke maatrege len ter bescherming van monumenten als aanvulling op de bescherming van monumenten door het rijk. Op grond van de concepttekst voor een gemeen telijke monumentenverordening kan het college van b. en w. een gemeente lijke monumentenlijst vaststellen. Op deze monumentenlijst kunnen alleen monumenten voorkomen, die niet op de zogeheten 'rijkslijst' staan, waardoor duidelijk sprake is van een 'aanvullende bescherming", in de toelichting bij de concept-verordening schrijven de in dieners van het voorstel, dat het op grond van de monumentenwet onmoge lijk is, dat de gemeenteraad zonder ad visering door de monumentenraad een gemeentelijke monumentenverorde ning vaststelt. Voorts schrijven zij in hun voorstel, dat zij het college van b. en w. in de gelegenheid willen stellen het concept van een pre-advies te voorzien. De indieners van het voorstel betref fende een gemeentelijke monumenten verordening menen, dat het gewenst is, dat 'om een goed samenspel tussen ge meenteraad, burgemeester en wethou- «en gemeentelijke monumentenveror- ders deskundigen mogelijk te ma ken, een vaste commissie van advies en bijstand voor de monumenten wordt in gesteld.' Als b. en w. hebben besloten een bepaald pand op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen dan is het, aldus het concept voor de verordening, verboden dit monument te beschadigen of te vernielen, zonder vergunning af te dening in te voeren is, aldus de indie ners van het voorstel, de omstandig heid, dat de bescherming door het rijk vrijwel altijd minder objecten betreft dan gemeentebesturen wensen en dat deze bescherming vrijwel altijd aan zienlijk later effectief wordt dan door gemeentebesturen wordt gevraagd. breken, te verplaatsen of in enig opzicht W aterSChapSbond ill Hlllst lE3£ZË2£SS£££i wordt ontsierd of in gevaar gebracht. Een van de belangrijkste motieven on houdt vrijdag 26 november de algemene ledenvergadering in Hulst, De agenda zal nog nader worden vastgesteld. NA DIENSTTIJD VAN 31 JAAR „BLIJK GEGEVEN VAN EEN HOGE TAAKOPVATTING' ZOUTELANDE -Na een diensttijd van 31 jaar nam de wachtmeester le klasse A. van de Putte te Zoutelande maan dagmorgen afscheid van het korps rijkspolitie wegens het hem verleende functioneel leeftijdsontslag. Dat ge beurde tijdens een hem door het ge meentebestuur van de gemeente Val kenisse aangeboden afscheidsbijeen komst in het verenigingsgebouw 'Mid dendorp' te Zoutelande. De commandant van het district Mid delburg, overste W. J, Lanting, herin nerde er aan dat deh eer Van de Putte in augustus 1945 in zijn woonplaats Sou burg werd aangesteld als hulp marechaussee. Van 1947 tot 1 april 1954 had hij Colijnsplaat als standplaats Daar werd hem de medaille met inscrip tie van het Camegieheldenfonds toege kend omdat hij met levensgevaar een zesjarig kind uit het water wist te red den. Overste Lanting noemde het een feit van betekenis dat de wachtmeester 22 jaar in Zoutelande de politiedienst heeft uitgeoefend, eerst als postcomman- dant. later als rayonscommandant en de laatste jaren als lid van de groep. Volgens de districtscommandant heeft hij daarbij blijk gegeven van een hoge taakopvatting, vooral in het zomersei zoen. „U vervulde uw taak op voortreffe lijke wijze en kunt nu terugzien op een goede en inhoudvolle loopbaan' Burgemeesters. Francke van Valkenis se, die vergezeld was van de wethouders P. L- Cambier en K. Wouters en de gemeen te-sec re tans A. Meijsers zei dat de heer Van de Putte de snelle ontwik keling van het toerisme heeft meege maakt en een belangrijke plaats heeft vervuld die lang niet altijd gemakkelijk was. Hij maakte van de gelegenheid ge bruik om er op te wijzen dat de sterkte van de groep rijkspolitie beslist niet is berekend op de grote stroom van toeris ten in de vakantiemaanden. Namens de gemeente bood hij het boekwerkje 'Val kenisse m oude prentbriefkaarten' aan en als persoonlijk geschenk een opge plakte grote luchtfoto in kleur vari Zou telande. Namens de afdeling Middelburg van de bond van christelijke politieambtena ren overhandigde de tweede voorzitter J J. Wijkhuijs uit Gnjpskerke een ge schenkenbon. Hij noemde Van de Putte een trouw lid. Adjudant F. Burgier. commandant van de groep Valkenisse. roemde de bereid willigheid en betrouwbaarheid van de scheldende functionaris waarbij hij in ging op de veelzijdige en moeilijke taak van een politieman in een badplaats. Als herinnering bood hij namens het personeel van de groep een polshorloge aan. ALs vertegenwoordiger van het parket te Middelburg sprak de officier van justitie mr. A. P. Besier woorden van dank „Met u verliezen we een van de mannen van de oude generatie die we heel dankbaar moeten zyn". Mevrouw Van de Putte, die met de kin deren en kleinkinderen haarman verge zelde, werd ook in de hulde betrokken en ontving van enige sprekers bloemen. De scheidende wachtmeester dankte tenslotte de aanwezigen voor de tot hem gerichte goede woorden en de aangebo den geschenken. en die niet normaal wordt doorge- smeerd en nagekeken Daar krijg je op een gegeven moment zeer hoge kosten aan Zo gaat het met monumenten ook. Er wordt te lang gewacht met het ver helpen van kleine gebreken en op een gegeven moment blijken de kosten voor een grote restauratie zeer hoog te zijn opgelopen. Om dat te voorkomen is in Nederland en nu ook in Zeeland, de Mo numentenwacht opgericht Twee va klieden njden met een servicewagen langs monumenten en inspecteren die. Kleine gebreken, zoals losliggende dak pannen. gebroken leien en verstopte go ten. worden verholpen Verder wordt een inspectierapport opgemaakt, waarin de beheerders of eigenaars van gebouwen op de hogte worden gesteld van de staat waarin him gebouw ver keert Men kan zich van de diensten van de Zeeuwse Monumentenwacht verzeke ren door een abonnement te nemen. Zo'n abonnement kost 75.- per jaar en daarvoor wordt tenminste eenmaal en zo mogelijk tweemaal per jaar een in spectie uitgevoerd De secretaris van de Monumentenwacht de heer W. de Meu- richy. die op de provinciale griffie werk zaam is. schat dat de kosten voor een inspectie inclusief het abonnements geld tussen de 100.- en de f 200.- zullen liggen, afhankelijk van het aantal uren dat de serviceploeg werk heeft. De heer De Meurichy „In de practijk komt nu van controle van gebouwen niet zo heel veel terecht Je ziet dan dat bij voor beeld kerken verborgen gebrkeen heb ben, die pas na jaren aan het licht ko men, op een moment dat inmiddels in grijpende restauratie nodig is" Subsidies Bij de oprichting van de Zeeuwse Mo numentenwacht zijn in eerste aanleg betrokken geweest het Zeeuwse comité voor het Monumentenjaar 1975, de col leges van toezicht van Nedelrands Hervormde kerken in Zeeland en de Zeeuwse culturele Raad. Vanuit die kring is bij het provinciaal bestuur interesse gewekt. De provincie geeft aan de wacht bijdragen in de vorm van directe hulp- ambtenaren ter griffie zijn secretans en penningmeester Ver der is voor 1976 een subsidie in de aan loopkosten gegeven van 11 600.-. De Zeeuwse Monumentenwacht hoopt in de toekomst van de provincie een bij drage te knjgen van 50 procent van de personeelskosten Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft tot 1980 een bijdrage van 40 procent in de personeelskosten toege zegd. De overige kosten wil men dekken door uitkeringen ,uit het Anjerfonds en door abonnementsgelden. In het eerste jaar zal met het werk van de Zeeuwse Monymentepwacht .naar ruwe schat ting lOO.OtlO,- gemóeld zijn. Voor inspectie door de Monumenten wacht komen in principe gebouwen van ouder dan 50 Jaar m aanmerking. Het zwaartepunt ligt op de officieel geregi streerde monumenten, maar een voor waarde is dat niet De heer De Meester: „Er moet een binding zijn met het idee monument. Het gaat om gebouwen die mee het beeld in een dorp of stad bepa len". Het is niet uitgesloten dat een aantal gemeenten in de provincie in de toe komst aan het verstrekken van subsi die voor restauratie van een gebouw de voorwaarde verbindt dat de beheerder of eigenaar een abonnement neemt op de Monumentenwacht. De heer De Meurichy: „In Breda bijvoorbeeld is die clausule ingevoerd. Men stelt daar dat als met behulp van grote bedragen aan overheidsgeld een gebouw wordt gerestaureerd, de gemeenschap ook aanspraak moet kunnen maken op goede instandhouding van dat ge bouw." 'Inleiding' van komst van C A naar Middelburg MIDDELBURG- Op een terrein tussen Herculesweg en Kuipersweg op het groot-industrieterrein in Middelburg is maandagmorgen de eerste paal ge slagen voor de nieuwbouw van F. Mal- jers Zoon B.V. (VéGé Zeeland). Deze levensmiddelengroothandel bouwt hier op een 17.800 vierkante meter groot terrein in één bouwlaag een ma gazijn met een vloeroppervlakte van vijfduizend vierkante meter. Boven een gedeelte hiervan - een strook aan de voorzijde - komt een verdieping, waarin de kantoren worden onderge bracht. Maljers B.V. heeft met deze nieuwbouw de stoot-gegeven voor enkele belang rijke verschuivingen in het winkelpa troon van Middelburg. Zoals bekend zal zich in het bestaande gebouw van VéGé Zeeland, naast het politiebureau Achter de Houttuinen, de ijzerhandel D. de Ja ger Jr. vestigen, die thans aan de Lange Delft is gevestigd. Zodra dit pand vrij komt zal het worden verbouwd tot Mid delburgse vestiging van C A. Op 1 maart van het volgend jaar luidt de le vensmiddelengroothandel deze ver schuivingen in. Op die datum moet de verhuizing van voorraden en kantoren voltooid zijn en komt het gebouw Ach ter de Houttuinen vrij voor de ijzerhan del. Ongeveer twee maanden later, - na enkele verbouwingen - zo wordt ver wacht, zal ijzerhandel De Jager naar het voormalige VéGé-pand kunnen verhui zen. Hierna kan de verbouwing van het pand aan de Lange Delft voor C A beginnen en de verwachting is. dat men de opening van deze vestiging in de eer ste helft van 1978 tegemoet kan zien. De eerste paal voor het nieuwe VéGé- complex op het grootindustrieterrein werd maandagmorgen geslagen door de heer A. C. J. Maljers, gedelegeerd com missaris Van de B V In een korte toe spraak memoreerde de heer Maljers de bouw van het eerste pand aan de Vlis- singscstraat in 1930, het tweede (Achter de Houttuinen) in 1961 en thans het der de. in 1976 Tijdens het heien viel er na lange tijd weer enige regen van betekenis in dit deel van Zeeland, waann de heer Mal jers een bemoedigende symboliek van groei en voorspoed zag. Directeur drs. P. C. Maljers bepaalde zich in een kort d ank woord eveneens tot de jaartallen 1930, 1961 en 1976, welke cyclus hem wat bevreesd deed opmer ken, dat dit wiskundig over zeven eneenhalf jaar weer tot nieuwbouw moet leiden. Groei Achtergrond van het vertrek van VéGé Zeeland van Achter de Houttuin en, waar men over een magazijnruimte van 3.200 vierkante meter beschikt, is de groei van het bedrijf met als bijko mende factor de aanleg van de tangent aan de achterzijde van het pand, waar door een vlotte aan- en afvooer van goederen bemoeilijkt wordt. Voorts is in het nieuwe complex de 'ver- sgroep' opgenomen, waarvoor diepvries- en koelcellen worden aange bracht. Voor de opslag van deze goedren is men thans aangewezen op een ge bouw aan de Nieuw Vlissingseweg. De omvang van het terrein aan de Hercu lesweg (mede bestemd voor de opslag van emballage) maakt voorts in de toe komst uitbreiding van het gebouw mo gelijk. Het nieuwe complex krijgt zowel een een uitgang naar de Herculesweg als naar de Kuipersweg. t De buitenafmetingen van het gebouw, met uit gasbeton samengestelde bui tenwanden, worden 60 bij 86 meter. Omdat de vloer een hoge belasting knjgt te verwerken, moeten 450 palen worden geheid Het ontwerp is van het constructiebureau R Vleesdrager B.V. te Middelburg, dat hiertoe samen werkte met het Landelijk projectbu reau voor distributiecentra' Bouwer is het aannemingsbedrijf A. Peters uit Souburg, dat het gebouw reeds eind januari gereed wil hebben. ADVERTENTIE I ADVERTENTIE i W. DE ZEEUW SCHRIJFT BRIEF AAN B EN W TERNEUZEN TERNEl'ZEN - Het Temeuzense WD-raadslid W. de Zeeuw heeft b. en w. in een brief om opheldering verzocht over het feit dat de Temeuzense raad geen exem plaren van een nota over overdracht van de 'Afvalwaterleiding Kanaalzone' (AWL) aan de waterschappen heeft gekregen. Zoals zaterdag al gemeld bleef het stuk achter in de kast van een ambtenaar, die Inmiddels naar elders is vertrokken. In de nota. opgesteld door de toenmalige AWL-secretaris P. J. Huijbrecht, wordt geconcludeerd dat er geen wettelijke basis aanwezig is om het lichaam 'op te delen' tussen de waterschappen 'Verenigde „io. Bmtaanpolders' en Axeler Ambacht', een wens van het provinciaal bestuur In 'ïïnTfaï dToiSwidSSfe foSfutÜ'n zyn bnef aan het Temeuzense college verzoekt het WD-raadslid het boekwerkdat al sedert 10 maart vorig jaar in bezit is van de gemeente, zo spoedig mogelijk onder de raadsleden te distyribueren. Verder wil hij weten waarom dat tot dusver met is gebeurd, gelet op het belang van deze informatie voor de oordeelsvorming over een zaak, die binnen afzienbare tijd aan de orde komt. De heer De Zeeuw vindt het van belang dat de raad 'zo volledig Rrnim,0..^m oon nn h„. mogelijk en stapsgewijs wordt ingelicht'. De brief van het raadslid zal - zo ver- Brouwersdam en een lozing op hetzoute wachtte een woordvoerder van de gemeente Temeuzen - waarschijnlijk vandaag (dinsdag) al in de b. en w. vergadering worden behandeld. Vrijdag deelde één van de temeuzense wethouders (tevens bestuurslid van de AWL) drs. R. C. E. Barbé mee, dat de kwestie vermoedelijk op een vergissing berust. (Slot van pag. 1) sluis volgend jaar 'operationeel' wordt. Omdat de Brouwersdam zelf niet breed genoeg was om er een bouwdok van vijf honderd meter in te verwerken, zyn aan weerszijden ringdijken gemaakt. Die moeten in loop van volgend jaar worden weggebaggerd. Op dat stuk van zaken zal rijkswaterstaat 'werk met werk' ma ken: de opzet is, dat de enorme hoeveel heden zand van de ringdijken via een persleiding worden opgespoten op de zwakke kustgedeelten van Goeree om die te versterken. De verwachting van ir. Van der Meer is, dat ui de Grevelingen dam nog een inlaatwerk nodig is om tussentijdse verzoeting zoveel mogelijk tegen te gaan Hij acht het niet mogelijk om voor het spuien van zoutwater in de toekomst de sluis bij Bruinisse te ge bruiken. Als wordt gekozen voor een zoet Greveiingenbekken. moet in de toekomst ten noorden van de Philips- dam een inlaatwerk worden gemaakt in de Grevelingendam Twee richtingen Als de Grevelingen zout blijft, zijn er twee richtingen mogelijk om door te spoelen. De eerste is het zeewater inla ten via de sluis in de Brouwersdam en zout water lozen via een sluis in de Grevelingendam. Een doorspoeling in de andere richting is ook mogelijk: dan :omparti- ingeiaten moeten worden via de sluis in de Gre velingendam en zou moeten w orden ge lood in zee via de Brouwersdam-sluis. Bij rijkswaterstaat gaat de voorkeur uit naar een spuirichting vanaf zee - zo ver- Brouwersdam en een lozing op het«~-~, vonHooö deel van de Oosterschelde. Dat heeft Foto-het betonwerk voorde inlaatsluis, die nu in de Brouwersdam m aanbouw naar de mening van ir. Van der Meer het belangrijke voordeel, dat de - wat hij noemt - 'blindedarm' bij de Philipsdam ook een extra zout waterinjectie krijgt. Die is van betekenis, omdat juist daar de scheepvaartsluizen in de Philips dam uitmonden, die bij elke schutting toch een slok zoet water in dit zoute stuk Oosterschelde zullen brengen. Bemiddeling Cehave bij aankoop veevoer VEGHEL (ANP) - De CEHAVE NV gaat voor de ongeveer 35.000 boeren in Bra bant en Zeeland bemiddelen bij de aankoop van ruw voer in het buiten land. „De CEHAVE hoopt daarmee te voorkomen dat de boeren individueel paniekaankopen zullen doen, waar door de prijs van het ruwe veevoer om hoog gaat", aldus een woordvoerder van het bedrijf maandagmorgen tij dens een persconferentie in Veghel. Een koe moet naast een hoeveelheid krachtvoer dagelijks minstens vijf kilo ruwvoer verwerken. De veehouders hebben nu tengevolge van de droogte slechts twee tot drie kilo ruwvoer per koe uit eigen opbrengst beschikbaar. Der rest zal dus moeten worden aange kocht om het vee door de winterperiode te helpen. Aantal ligplaatsen Zeeuwse jachthavens MIDDELBURG - In het maandag ge publiceerde verslag over de opening van de aanloophaven voor jachten in Mid delburg is als cijfer van het totaal aantal ligplaatsen in de Zeeuwse jachthavens abusievelijk 57.000 genoemd. Dit moet ruim 5700 zijn. Huishoudens in Kanaalzone: in de toekomst meer afvalwater TERNEUZEN - De industriële water vervuiling in de kanaalzone zal in 1990 beduidend afgenomen zijn, de huis houdelijke staat een forse stijging te wachten. Deze prognoses geeft de 'Af- walwaterleiding Kanaalzone' (AWL) in een maandag verschenen 'technisch rapport', dat aangeeft hoe de vervui ling van het oppervlaktewater in mid den Zeeuwsch-Vlaanderen kan worden bestreden. De verontreinigingswaarde van het in dustrieel afvalwater dat de AWL ver werkt komt dit jaar neer op 131.311 in,- wonersequivalenten. In 1980 stijgt het tot 145.750 inwoner-equivalenten om in 1990 te dalen tot 117.700. De huishoude lijke vervuiling omvat dit jaar 48.046 inwoner-equivalenten Tegen 1980 wordt er uitgegaan van 55 310 en in 1990 van 62.730 inwoner-equivalenten. De re creatieve vervuiling is voor "76 geraamd op 500 inwoner-equivalenten. Tegen 1980 gaat het er om 900 en ln 1990 om Geslaagden diploma ziekenverpleging A 'Lievensberg' BERGEN OP ZOOM-In het ziekenhuis Lievensberg slaagden voor het kandi- datendiploma ziekenverpleging A: de heren H. Brinkman te Slnt- Maartensdijk en A. M. Janssen te Tho- len en de dames L. J. van Langevelde te Krabbendijke, N J, van Liere te Goes, A. P. Moerland-Dane te Sint-Annaland en M. C. Poot te Scherpenisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7