Havenschap Vlissingen stelt de aanleg deel Quarleshaven nog uit Stroomvoorziening Schouwen-Duiveland nog deze winter via nieuwe verbinding PZC/provincle Dood gewaande matroos wellicht met 1400 mark vandoor „GERINGE REGENVAL NIET MEER DAN EEN OPFRISSERTJE" Bestuurlijke leiders verliezen steeds meer greep op vissers Uw Kunstgebit LEIDING VAN 50-KV TUSSEN GOES EN ZIERIKZEE almanak DINSDAG 31 AUGUSTUS 1976 OVER ENKELE MAANDEN WEER AAN DE ORDE RIJK 'GERESERVEERD?" bestuu! terrein indeling voor Vhssmgen-Oost - kosten in totaal 70 miljoen - kwam naar voren, dat de NV Haven van Vlis singen concrete belangstelling heeft - voor een terrein van 70 tot 80 hectare, het mi- grenzend aan het bestaande terrein. haven heeft laten weten, dat men dit terrein wil hebben en reservering ge vraagd. men wil er ook voor betalen," alsus voorzitter A. J. Kaland. Daarnaast bleek uit zijn reactie op vragen, dat op korte termijn ook overleg gevoerdzal worden met de NAPM- die nu een stuk terrein van Hoechst ge bruikt - over de mogelijkheden en wen sen van dit bedrijf in de toekomst. Ha venschapsvoorzitter Kaland betoogde in het begin van de discussie, dat het dagelijks bestuur heeft gekozen voor een totaalplan om zo ook de raad van bestuur meer doorzichten inzicht te ge ven in wat er in de totaliteit van van het havenschap nog mogelijk is. „Deze aan pak is zuiverder en doorzichtiger dan steeds met een onderdeeltje komen", zo zei hij. Van de kant van met name mr. Brelius van financiën en de heer Meijer van verkeer en waterstaat kwamen tegen deze opzet een aantal bezwaren. Zij be toogden - voor de mededeling van de heer Kaland over de concrete belang stelling van de NV Haven - dat het de vraag is of de plannen wel zo snel ont wikkeld moeten worden en wilden we ten hoe 'hard' de kandidatuur van de aanvragers is. Daarbij wees de heer Meijererop, dat de indeling van het da gelijks bestuur maar één mogelijkheid aangeeft om de terreinen te verkave len. terwijl hij liever enkele alterna tieve modellen had gezien. Mr. Brelius liet weten, dat hij niet het mandaat had om zonder meer met de totaliteit van voorstellen in te stemmen. „Is het niet mogelijk tot een verdere fa sering te komen, waarbij we wel verder zouden kunnen gaan met het omleggen van ladingen en de spoorlijn en derge lijke. maar de Quarleshaven nog met graven. Aals er concrete gegadigden TEGEN PLANNEN MIDDELBURG - De gereserveerde op stelling van de vertegenwoordigers van het rijk - en met nisterie van financiën - hebben dagmorgen in de raad van bestuur van het Vlissingse havenschap geleid tot uitstel van een beslissing over de aan leg van de Quarleshaven in het indus triegebied Vlissingen-Oost. Dat voor stel van het dagelijks bestuur vormde één van de belangrijkste elementen bij de plannen voor de verdere 'verkave ling' van de terreinen in het Sloege- bied. De verdere uitbouw van Vlissingen-Oost werd echter niet zon der meer afgewezen: de raad van be stuur besloot wel tot een aantal andere werken, maar zal voor het eind van het jaar - nader gedocumenteerd door het dagelijks bestuur - opnieuw over de eerste en tweede fase van de aanleg van de Quarleshaven spreken. De besluiten van de raad van bestuur kwamen er tijdens de extra vergadering in het provinciehuis maandagmorgen op neer: dat men kan doorgaan met het aan brengen van zanddepots en de aanleg van een dam in de Sloekreek met een aantal bijbehorende werken, waarvoor in een vorige vergadering al 10.5 mil joen was verstrekt; dat het dagelijks bestuur verdere voorbereidingen kan treffen voor de uit voering van een aantal werken als het verlengen van de Europaweg-Oosten de Luxemburgweg. dat er een aarfenbaan voor spoor en Europaweg-Noord kan* komen, dat er twee hoogspanningslei dingen mogen worden omgezet, spoor- gas- en waterleiding kan worden gelegd, totaalbedrag voor deze werken 20 mil joen dat een besluit over de aanleg van de Quarleshaven met baan voor de spoor lijn -ƒ 18.5 miljoen - werd uitgesteld tot- oktober of december. Bij de discussie over de voorstellen van zijn. zou men de andere werken zover diversiteit aan mogelijkheden biedt Er kiaarmoetenhebben.dat er snel met de is ruimte voor grotere en kleinere be haven begonnen zou kunnen worden." drijven Daarbij benadrukte hij, dat Voorzitter Kaland onderstreepte daar- voor de NV Haven een beslissing drin- op. dat de NV Haven van Vlissingen in gend nodig is. omdat men van die kant feite een concrete gegadigde is. Naar zekerheid nodig heeft met het. oog op de zijn mening is de voorgestelde terrein- eigen acquisitie in het buitenland. indeling aantrekkelijk, "omdat het een B. en w. Goes verdeeld over planwijziging Agrimarkt bv GOES - Het college van b. en w. van Goes is verdeeld over de wijze waarop een eventuele uitbreiding van de Agrimarkt in Goes-zuid moet worden aangepakt. De kleinst mogelijke meer- Financiën Van gedeputeerde J. Stenvertkwam de vraag of er in het totaalbedrag van 70 miljoen 'verwerkt' is in de uitgifte prijzen van de grond in de toekomst. Voorzitter Kaland beaamde dat; ,.We zitten hiermee ruimschoots binnen de verwachte kapitaalsuitgaven, die in to taal tot 1984 op 260 miljoen liggen. Op dat punt van de vergadering ver spreidde hij een nota met informatie over dejongste kostprijs-berekeningen. Die komen neer op een gemiddelde van 51,55 per vierkante meter en zijn bere kend over de hele uitgifteperiode. Her leid tot het prijspeil 1976 betekenen derheid van de rqad heeft indertijd be- een prijS Van 48 voor opgehoogde en sloten dat het bestemmingsplan moei worden gewijzigd, teneinde uitbrei ding van deze 'weidewinkel' mogelijk te maken. Het college van gedepu teerde staten heeft echter laten weten dat een uitbreiding niet zal worden toegestaan en derhalve ook geen wijzi ging van het bestemmingsplan. De meerderheid van het college (bur gemeester F. G. A. Huber. wethouder L. H. de Leeuw en wethouder J. P. Linden- bergh) vindt uit praktische overwegin gen dat het nu geen zin meer heeft om toch door te gaan met wijziging van het bestemmingsplan; de gedeputeerde staten zullen dat bij voorbaat niet 33 voor onopgehoogde gronden. In antwoord op de aarzelingen van de kant van de vertegenwoordigers van het rijk. betoogde de heer Kaland: „Als we klanten willen aantrekken, moeten we zorgen, dat ze zekerheid hebben over wat we kunnen bieden. Doen wedatniet dan lijkt mij dat een fatale politiek." Ir. J. Zuurdeeg: „Het is als met een winkel. Als je een lege zaak zonder inventaris en zonder artikelen in de etalages hebt, lo pen je klanten door. Zo moetje het hier ook zien." Men kwam tenslotte tot een compromis door de Quarleshaven eer ste fase uit de besluitvorming te lichten met nadere toelichting van het db SLOEHAVEN NIET VAN TOENEMENDE BETEKENIS ALS NAVO-HAVEN (Van onze Haagse redacteur! DEN HAAG - Het ministerie van defen sie spreekt pertinent de berichten tegen dat de Sloehaven in Vlissingen in de toekomst in betekenis zal toenemen als aanvoerhaven bij NAVO-pIannen. „De haven heeft uitstekend voldaan bij de jongste oefening van de Ameri kaanse Airborne Division, maar daar uit mag niet worden geconcludeerd dat Vlissingen de volgende keer weer een rol zal spelen. Dat hangt van de situatie en van de specifieke wensen voor een eventuele nieuwe oefening aF', aldus een woordvoerder van het ministerie. De berichten over de toenemende bete kenis van Vlissingen als haven bij NAVO-aangelegenheden zijn in de we reld gebracht na de uitingen van tevre denheid over de gang van zaken en de outillage van de Sloehaven bij de op- vangst van twee vrachtschepen met Amerikaans legermaterieel voor een oe fening in Duitsland. Op het ministerie zegt men. „Bij deze oefening was een vrij rustige haven nodig, met goede, rustige afvoerwegen voor het verdere transport, Verder een haven in het zuiden van het land, omdat er ook materieel is aange voerd in de haven van Gent (België). De routes naar Duitsland liepen op een be paald punt in elkaar over. Dat was nou precies de bedoeling". „Vlissingen heeft prima voldaan. Gene raal Haig. de opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, heeft zich onder meer zeer tevreden ge toond over het Nederlandse gedeelte van de oefening, door te zeggen dat deze 'absolutely outstanding" is verlopen. Daaraan de conclusie verbinden dat Vlissingen binnenkort, weer wordt ge bruikt is niet juist", aldus de zegsman van defensie. VLISSINGEN - De rijkspoli tie te water in Zeeland heeft het vermoeden, dat de zaterdag in de Kreekkraksluizcn in de Schclde-Rijnverbinding verdronken gewaande Duitse matroos Hans J. Fial nog steeds in leven is en er met de boordkas (1400 mark) van zijn schip vandoor is gegaan. Een uitgebreid on derzoek van de rijkspolitie te water heeft dit vermoeden aan het licht ge bracht. De Duitse justitie is in het on derzoek ingeschakeld, zo deelde een woordvoerder van de rijkspolitie te water maandagavond desgevraagd mee. De 21-jarige Duitse matroos, opvarende van de binnen vaarttanker 'Union 13' uit Keulen, zei zaterdagmiddag even op de sluizen te gaan kijken, terwijl zijn schip op het schutten lag te wachten. Hij keerde niet meer aan boord terug. In tensieve dreg- en zoekactie direct aaama door de politie leverde niets op, waarna men aannam dat de Duitser was verdronken in de sluizen. Een ontdekking van de kapitein op zon dag. dat de gehele inhoud uit de Doordkas was ontvreemd, wierp een nieuw licht op de zaak. Maandag is uit het onderzoek duidelijk geworden, dat een Duitser zich met een taxi vanuit Kruiningen naar het station te Bergen op Zoom heeft laten vervoeren en daar een kaartje naar Hamburg heeft ge kocht Of die man in kwestie de matroos F. is geweest, stond maandagavond bij de rijkspolitie te water nog niet vast. ..Het zijn vermoedens die in die richting wijzen", zo deelde men desgevraagd mee. ..Maar die vermoedens zijn nog niet bewezen. Het enige dat vaststaat is dat én het geld én die matroos zijn ver dwenen", aldus een woordvoerder. BROMFIETSER GEWOND BIJ SLIPPARTIJ MIDDELBURG - De 18-jarige brom fietser L. G. H. uit Middelbureg liep maandag omstreeks het middaguur in zijn woonplaats een hersenschudding op toen hij met zijn brommer kwam te vallen. De jongen raakte op de kruising Konin- ginnelaan/Adriaan Lauwereijstraat in de slip als gevolg van het door de regen gladde wegdek. (ADVERTENTIE) zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans is het niet meer nodig, dat Uw kunstgebit bij het spreken, eten, lachen ot niezen losschiet ot verschuilt. Een weinig Dentoflx-poeder op do gebitsplaat en deze ongemakken bestaan voor U niet meer: Dentolix geelt U een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen. Aangenaam en hygiënisch in het gebruik. Bij apotheken en drogisterijen. goedkeuren. Dwethouders JDijkgraaf Qver te hevelen naar de vergadering van en J. H. Roose zijn het daar niet mee eens. Zij stellen dater een uitspraak van de raad tot wijziging van het bestem mingsplan ligt. die moet worden nage komen. Aan de raad zal nu gevraagd worden wat men wil: werk besparen en geen wijziging van het plan opzetten, óf uit principe toch aan het wijzigen slaan. De zaak komt 16 september '76 in de gemeenteraad aan de orde. ZLM-woordvoerder J. Markusse: In Vlissingen maandag 5 mm regen gevallen VLISSINGEN - „Niet meer dan een op- firissertje". Zo omschreef ZLM- woordvoerder J. Markusse maandaga vond desgevraagd het effect, dat de ge ringe regenval het afgelopen wee keinde en maandag voor de gewassen heeft gehad. „De geringe hoeveelheid betekent in feite niets", zei hij. Volgens de heer Markusse heeft het grasland nog steeds een uitermate drin gende behoefte aan veel regen. Verder - zo deelde hij mee - zou meer regen ook van 'enorme betekenis' zijn voor de gladiolen- en knolselderijteelt en de volle veldsgroenten. Hij voegde er bo vendien aan toe, dat regen voor de fruit teelt ook erg welkom is. „Bijvoorbeeld de latere rassen, zoals de Golden Deli cious en de Winston, zou regen nog veel goed doen", zo zei hij. Volgens de ZLM-woordvoerder heeft de geringe hoeveelheid regen de bieten geen kwaad ged aan. „Voor de bieten die er nog redelijk goed voor staan is deze hoeveelheid natuurlijk goed geweest Voor die bieten, die verdroogd zijn - en erzijn daarvan ook al percelen bij - heeft het geen nut meer". Dat regen nu het bietenloof kan doen groeien, waardoor het suikergehalte af neemt kan volgens de heer Markusse gebeuren, „maar niet bij deze hoeveel heden". „Bij deze geringe hoeveelheid speelt een teruggaan in suikergehalte nog geen rol", aldus de ZLM- woordvoerder. die verder zei, dat aar dappelen met nog groen loof nog wel van de regen meeprofiteren. Volgens de heer Markusse is er voor het rooien van de aardappelen 'doodge woon regen nodig". Die regen is welkom om zonder beschadiging te rooien, ter wijl de houdbaarheid bij het opslaan ook beter is. Het afgelopen weekeinde en maandag heeft men in Zeeland met erg plaatse lijke regenbuien te maken gekregen. Daarnaast trad er een enorm verschil op in de hoeveelheid neerslag. Zo werd zaterdag in Vlissingen door de Meteo- dienst van het KNMI in totaal 0,4 mil limeter neerslag geregistreerd, terwijl zondag in Vlissingen helemaal niets viel. In Wemeldinge en Kats werd stukken meer geregistreerd; over vrij dag en zaterdag samen noteerde men 30 millimeter neerslag. Over vrijdag en zaterdag samen regi streerde men in Goes 8 a 9 mm neerslag, in Kortgene 4,5, in Kloetinge ongeveer 16. terwijl bijvoorbeeld in Kamperland en Biggekerke praktisch niets viel. In Vlissingen is maandag tussen 7 uur 's- ochtends en 7 uur 's-avonds in totaal 5 mm regen gevallen, zo deelde de Metio- dienst desgevraagd mee. In dezelfde pe riode viel in Zierikzee welgeteld 1 milli meter neerslag. Bij de Meteodienst deelde men verder mee, dat in augustus in Vlissingen tot voor maandag in totaal 7,5 mm regen is gevallen. „Die 5 millimeter van maan dag er plotseling bij lijkt een heleboel, maar het betekent in wezen niets", al dus een woordvoerder. „Met dit sterk idrogend weer is dat zo weer verdwe nen". Volgens de woordvoerder moet het een lange tijd achtereen vochtig blijven, voordat de gronddroogte onge daan is gemaakt. Overigens lijkt daar enig uitzicht op te bestaan, want - zo deelde de woordvoerder mee - de ver wachting voor de komende dagen is meer kans op buien. oktober of december. Groengordel Bij de bespreking van het rapport over de infrastructurele voorzieningen in Vlissingen-Oost - de basis voor het voorstel van het db - attendeerde bur gemeester G. H. E. M. van Waes er nog op, dat er geen concrete aanduidingen worden gegeven over de groenvoorzie ning. De heer Kaland wees erop. dat daarop een aparte werkgroep studeert en dat die groenvoorziening wordt op genomen in het bestemmingsplan, dat de gemeenten Vlissingen en Borsele voor het industriegebied in voorberei ding hebben. Op een vraag van burge meester Woliers van Middelburg maakte de heer Kaland duidelijk, dat in dat rapport ook de groenvoorziening ten opzichte van de dorpen Nieuwland en Nieuwdorp behandeld wordt. In antwoord op een vraag van de heer Meijer van verkeer en waterstaat A. L. S. LOCKEFEER: „IK BEN DE WANHOOP NABIJ' BESTUREN WIJZEN ILLEGALE MIDDELEN AF (Van onze Haagse redacteur) DEN OEVER- Voorzitter A. L. S. Locke- feer van Zevibel voorziet binnenkort grote moeilijkheden, doordat het be stuurlijke leiders van vissers steeds zwaarder valt om de greep op hun leden te behouden. De recente en huidige ontwikkelingen in de visserijwereld zijn de stand van zaken rond de opUeter- ïol hem zo chao0sch en onov„. reiner, van Pechiney betoogde de heer achtelljk d fle ïissen. gemi,kkellJk Wnlond rlnt. Pprhinpu vnnr In tntnal 9.00 Kaland.,dat Pechiney voor in totaal 200 hectare een 'koopverplichting' heeft. Kaland: „Dat moet gebeuren voor ja nuari 1979-. Pechiney heeft er geen be zwaar tegen afstand van een deel van die terreinen te doen. We zullen waar schijnlijk een keer om tafel moeten gaan zitten om na te gaan wat ze willen, of ze van de koopverplichting afwillen. In dat geval zou er naar mijn mening zeker sprake moeten zijn van een rentever goeding. Maar wij hebben geen behoefte de koop af te dwingen als men er geen bestemming voor heeft. Men denkt nog hun heil gaan zoeken in illegale midde len. terwijl besturen dergelijke praktij ken niet anders dan kunnen afwijzen. „Met de dag voel ik me als bestuurder minder gelukkig met de situatie. On derhand ben ik de wanhoop nabij", al dus de voorzitter van de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbe- langen. De heer Lockefeer zei dat maandag morgen tijdens een korte forumbijeen komst voor de pers ter gelegenheid van de Flora- en Visserijdagenin het Noord- het woord om de aandacht op de visse rijproblematiek te vestigen. Allerwegen pleitte men voor beëindi ging van de illegale aanvoer van vis. dat wil zeggen het verhandelen van zeeban ket zonder tussenkomst van de afslag. Men wees daarbij beschuldigend de vinger naar Brussel, omdat men daar in de EEG - juridische en andere bezwa ren aanvoert tegen invoering van de zo genaamde veilplicht. De voorzitter van Zevibel: „Op papier is alles geregeld, maar in de praktijk komt er niets van terecht. Ik vraag me daarom af in hoeverre de EEG nog geloofwaar dig is, nu meer dan ooit blijkt dat de tactiek van de partners uitsluitend is gericht op hun nationale belangen". „De Nederlandse vissers hebben vanaf het begin braaf in de pas gelopen met het in de praktijk brengen van de ge meenschappelijke regelingen, maar ik vraag me af of dat zo nog langer kan. Ik sta helemaal achter het invoeren van de afkondiging van afdoende saneringsre- verplichting om alle gevangen vis bij de gelingen en subsidies om een deel van A. L S. LOCKEFEER aan een terrein van dertig hectare voor hollandse Den Oever. Verschillende een derde produktiestraat, maar e vertegenwoordigers van organisaties verdere uitbreiding ziet men hier niet die op een of andere manier met de vis vangst te maken hebben, voerden daar meer zitten." afslag aan te bieden en als zo'n verplich ting er internationaal niet kan komen, dan moeten we het maar nationaal pro beren bij de minister van landbouw en visserij. Ik vraag me echter af of we er dan zijn, want de problemen omvatten veel meer dan die illegale aanvoer". „De vangstbeperkende voorschriften hadden ingevoerd moeten worden na ses over de groei van het electriciteits- verbruik op Schouwen-Duiveland tot het jaar 2000 rechtvaardigden een 150- KV-voeding. De oorspronkelijke plan nen van PZEM om een 150-KV-leiding bovengronds aan te leggen, stuitten op GOES, ZIERIKZEE-De electriciteits- hevige bezwaren. Met name de land- voorziening op Schouwen-Duiveland bouwers tekenden protest aan. Zij kon- zal nog voor de 'winterpiek' via de digden aan zich tot het uiterste tegen de WERKZAAMHEDEN IN NOVEMBER KLAAR nieuwe 50-KV-leiding tussen Goes en Zierikzee gebeuren. Deze nieuwe lei ding vervangt de huidige 10-KV- aanvankelijke plannen van dc PZEM te zullen verzetten. De landbouwers eisten een ondergrondse verbinding. Hoog- ZEEUWSE Streken De demon die zich in de computers van deze krant verschanst heeft, blijft zijn streken leveren, goede le zer. En wel zo hardnekkig dat wij zo nu en dan met diepe heimwee terug denken aan het zetduiveltje, wiens gedrag goedaardig genoemd mocht worden vergeleken bij dat van de el lendeling die we nu in huis hebben. Neem nou vorige week. In onze ko lommen maakten we melding van een achtenswaardig man die ver dienstelijk was opgetreden door een even achtenswaardige instelling te stichten. Een oprichter dus. En wat deed onze demon. Hij maakte er een oplichter van. Voorts hadden wij graag iets willen melden over een dode meeuw op een van de Middelburgse singels. Ha, zei de demon. En hij zorgde grijnzend voor een dode leeuw op een Middel burgse singel. Maar we blijven zoeken. En als we de verschrikkelijke krantebeaerver hebben gevonden, zullen we u daar over via een speciale leiding inrich ten. verbindingen. De 50-KV-leiding zal de spanningsmasten in het land vormen stroomvoorziening op Schouwen- Duiveland de komende jaren veilig moeten stellen. De capaciteit van de huidige verbinding is niet toereikend immers hinderlijke obstakels voor de landbouwers. Duurder Een 150-KV-leiding 'ondergronds' is De nieuwe verbinding loopt vanaf het technisch wel mogelijk maar het zou PZEM-schakelstation aan de Evertsen- straat in Goes naar een nieuw te bouwen schakelstation aan hetGroeneweegje in Zierikzee. Het gaat om twee kabels (één reservekabel. zodat Schouwen- ïntöiÜP' Duiveland bij eventuele storingen niet zonder stroom komt te zitten) van ruim negentien kilometer lang. De onder grondse leiding loopt vrijwel parallel aan de weg van Goes naar Zierikzee. De kabel gaat bij de Zeelandbrug onder het wegdek door. In april is met de werk zaamheden begonnen. De 50-KV- leiding zal rond november in gebruik genomen worden. Momenteel is de PZEM bezig met het leggen van kabels in de Zeelandbrug. Met de aanleg van de nieuwe electriciteitsverbinding is een bedrag van ongeveer achttien miljoen gulden gemoeid. Naar verwachting zal in de loop van de jaren tachtig een derde kabel tussen Goes en Zierikzee gelegd moeten wor den, om te kunnen blijven voldoen aan .de electriciteitsbehoefte op Schouwen-Duiveland. Die extra werk zaamheden waren niet nodig geweest, als de PZEM had besloten om een 150- KV-leiding aan te leggen. Het probleem ls echter, dat zo'n 150-KV-verbinding i in tegenstelling tot de 50-KV-leiding) nau welijks in de grond gestopt kan worden: hoogspanningsmasten dus. De progno- aanzienlijk (meerkosten 15 miljoen gul den) duurder zijn dan 'bovengronds'. De PZEM koesterde enige hoop. dat de mi nister van economische zaken een sub sidie van 15 miljoen zou toekennen. Dan zou een ondergrondse 150-KV- verbinding tot de mogelijkheden be hoord hebben. Maar het bleek ijdele hoop; de minister hield - uit angst voor precedenten - de hand stevig op de knip. De PZEM kon toen twee dingen doen: de plannen voor een bovengrondse 150-KV-leiding kost wat kost doorzet ten, of overstag gaan voor de protesten en volstaan met een ondergrondse 50- KV-leiding. De PZEM koos voor het laatste. Want het was een duidelijke zaak, dat de landbouwers massaal in be roep zouden gaan. als de PZEM de plan nen voor een bovengrondse leiding zou willen doordrukken. Zo'n serie be zwaarschriften levert een vertraging van een paar jaar op. Daardoor zou de stroomvooraening op Schouwen- Duiveland in gevaar kunnen komen. In die de PZEM voor de komende jaren op het programma heeft staan. Volgend jaar hoopt de PZEM te kunnen begin nen met de voorbereidingen van ccn 50-KV-verbinding van Kruiningen door de Oosterschelde naar Tholen. Die electriciteitsleiding zou in 1978 klaar het voorjaar van 1975 besloot de PZEM moeten zijn. Dan wordt er ook al har- daarom een ondergrondse 50-KV- op gedacht aan een 50-KV-verbinding leiding aan te leggen. Bij dehuidige om- tussen Tholen en Zierikzee. Ook hoog nn hit j. D7CU ..lll.l wikkeling is 50 kv voor langere tijd een veilige verbinding. Wel maakte deze be trekkelijk lage capaciteit, de komst van energie-intensieve industrieën op Schouwen-Duiveland onmogelijk. De nieuwe electriciteitsverbinding tussen Goes en Zierikzee is de eerste van een reeks nieuwe 50-KV-leidingen, op het verlaglijstje an de PZEM prijkt een 50-KV-leiding vanaf Zierikzee naar de Westhoek van Schouwen- Duiveland. De realisering van de laatstgenoemde plannen is onder meer afhankelijk van de stroomcapaciteit, die nodig is voor de aanleg van de pij- lerdam in de Oosterschelde. AÊtèkl de kottervloot aan de wal te houden en niet alleen na de invoering van regelin gen die vergoedingen garanderen in de exploitatie. Voor de enorme moeilijk heden waarin we nu zitten, zie ik geen oplossingen, maar dat ze er gauw moe ten komen, lijkt me duidelijk", aldus de heer Lockefeer. Cijfers Voorzitter W. Gouda van het Bedrijfs- schap voor de Visgroothandel, her haalde maandag zijn pleidooi voor in voering van de veilplicht, dat hij vo rige week hield tijdens de vergadering van het Produktschap voor Vis en Vis- serijprodukten in Den Haag. In deze strijd voor de veilplicht is hij de enige die cijfers over tong wil noemen. „Wekelijks wordt in ons land tussen de 50.000 en 100.000 kg tong aangevoerd buiten de afslagen om. Dat betekent dat die niet worden geregistreerd en op kwa liteit worden gecontroleerd. De visse rijwereld is een grote puinhoop, want daardoor is niet alleen de prijsontwikke ling onduidelijk, maar lopen ook hel Produktschap en het Saneringsfonds voor tonnen aan bijdragen mis. Als die veilplicht uitblijft, voorspel ik dat de visgroothandel binnen drie jaar niet meer bestaat Ook de vlsafslagen krij gen het op deze manier heel moeilijk en zullen straks verplicht worden de deu ren te sluiten", aldus de heer Gouda De heren H. A. H. Boelmans Kranen- bui^. secretaris van het Visserijschap, en F. Jansen, voorzitter van de Vereni ging tot Bevordering van de Garnalen- handel, lieten zich ongeveer in dezelfde zin uit. De heer Boelmans Kranenburg" „Het afschaffen van de veilplicht ls neergekomen op het wegzagen van de poten onder de stoel van de Neder landse visserijorganisatie. Voor visser en handelaar is de situatie onzeker. Wij zijn gebaat bij een ordelijke toestand en willen maatregelen". De heer Jansen: „De gamalenmarkt is in elkaar getui meld". Ook voorzitter B. de Jonge van het pro duktschap pleitte voor het desnoods nationaal invoeren van de veilplicht. De heer J. Bakker, voorzitter van de kust- vissersbond, zei met angst en beven het laatste kwartaal van 1976 tegemoet te zien: „Komt de kottervloot aan de wal te liggen met alle bijkomende consequen ties voor het personeel en voor het vol gend jaar?". Hij pleitte voor een stille- gregeling. Bot De bijeenkomst van maandag ln Den Oever werd ook bijgewoond door en kele 'waarnemers' van het ministerie van landbouw en visserij. Zij wensten zich niet aan uitspraken vast te leggen- In plaats daarvan herinnerden zij eraan dat Nederland in Brussel al her haaldelijk bot heeft gevangen als dc problemen ter tafel werden gebracht Ze spraken tenslotte de verwachting uit, dat minister Van der Stee van landbouw en visserij vermoedelijk donderdag wel op de protesten uit dc visserijwereld zal reageren als hij overleg voert met de vaste kamercom missie voor de visserij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2