PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING REGELT STATUS VAN LEDEN KONINKLIJK HUIS Regering vraagt Lockheed- document over kamerleden Rijkswaterstaat bouwt nog geen definitieve sluis Grevelingen Ontploffing kerncentrale VS Kamer eens met conclusie regering over rapport van commissie-Donner Geslaagd ondanks botsing POGING TOT BEÏNVLOEDING BIJ AANSCHAF ORION IN VERBAND MET ZOET-ZOUT IN TOEKOMST Matroos en geld vermist pagina 2 219e jaargang no. 206 Dinsdag 31 augustus 1976 Morgen, 1 september a.s. wijziging verkeersroutes in binnenstad Middelburg GEOLOGEN BIJ UITBARSTING VAN VULKAAN GEWOND WASHINGTON (RTRI- Een groep geologen heeft gemeld, dat maandag de vulkaan La Soufrière, op het Franse eiland Guadeloupe, tot uitbarsting is gekomen na weken lang gerommeld te hebben. Enkele geologen, die zich op de vulkaan bevonden, hebben lichte verwondingen opgelopen. Het zijn ell Fransen en een Engelsman. <Van onze parlementaire redactie) OEN HAAG - De regering gaat op korte termijn de vraag bezien welke leden van het koninklijk huis, buiten de koningin, onder de ministeriële verantwoordelijkheid vallen. Ook zal er een wette lijke regeling komen wie tot het koninklijk huis behoren. Een strafvervolging tegen prins Bernhard wegens de Lockheed-zaak blijft de regering van de hand wijzen. naast is er een zekere mate van vrijheid in de pnvé-sfeer, een vrijheid waarvan men slechts achterafkan zeggen dat hij misschien te groot is geweest. In het geval van prins Bemhard moet men de opdrachten onderscheiden die de prins van opeenvolgende regeringen heeft gehad en zijn werk als inspecteur- generaal. dat valt onder de verantwoor delijkheid van de minister van defensie. De vraag rijst of zijn gedragingen, zoals blijkt uit het rapport van de commissie-Donner, vallen onder zijn werk als inspecteur-generaal. Den Uyl: .Het antwoord moet goeddeels ontken nend luiden. Dat waren activiteiten op eigen initiatief, waarvoor slechts achte raf de ministeriële verantwoordelijk heid geldt". De premier wilde niet ingaan op de vraag van de PSP'er Van der Lek of ko ningin Juliana persoonlijk, door met af treden te dreigen, een mogelijke straf vervolging tegen prins Bemhard heeft tegengehouden. De koningin kan wat dat betreft geen mening hebben, want alleen de ministers zijn voor haar hande len aanspreekbaar, zo zei hij. Op het verweer van Van der Lek dat dat juist de 'onmenselijkheid' van de monarchie bewijst, antwoordde Den Uyl dat het in tegendeel bedoeld is om de grondslagen van ons grondwettelijk systeem zuiver te houden. Het staatshoofd is een waar borg voor de continuïteit en is om die reden onschendbaar, dat geldt zowel Dit zijn de uitkomsten van het debat over het rapport-Donner, dat maandag in de tweede kamer is gehouden. De conclusies die de regering aan het rap port verbindt, dat prins Bemhard al zijn openbare functies moet opgeven maar niet aan een strafrechtelijk on derzoek zal worden onderworpen, werden door vrijwel de gehele kamer gedeeld. Een motie van de PSP om wel een vervolging te gelasten, kreeg van niemand steun. De tweede kamer, die zich beperkte tot een sobere en vrij korte gedachtenwisse- ling. vertoonde een zeldzame eensge zindheid in haar steun voor de regering. Algemeen uitte men de wens dat de grondwettelijke monarchie en met name de positie van koningin Juliana door de onthullingen over prins Be mhard niet zouden lijden. Premier Den Uyl verdedigde van zijn kant het open baar maken van het rapport-Donner door te wijzen op het verband tussen handhaving van de rechtsorde en be scherming van de monarchie. De bewe ringdat de commissie-Donner in het le ven is geroepen om de zaak in de doof pot te stoppen, is dan ook volstrekt on juist gebleken, zo zei hij. De commissie-Donner heeft op voor beeldige wijze haar werk verricht, zo vervolgde Den Uyl, al is zij niet onfeil baar. Waar mogelijk heeft zij bijgedra gen om het systeem achter de wape naankopen en de beïnvloeding die er mee gepaard gaat, open te leggen. „Het rapport heeft niets toegedekt en de conclusies van de regering al even min", aldus Den Uyl. Wat betreft de positie van niet- onschendbare leden van het koninklijk huis verwees Den Uyl naar de studie uit 1964 van Drees en Oud, die concludeer den dat er slechts voor zover het staats belang in het geding is van een beperkte verantwoordelijkheid sprake is. Daar- Premier Den Uyl llinksen minister De Gaay Fortman, die het raport van de commissie nog even inkijkt. uitstel ontmoeting Premier Vorster van Zuld-Afrika zal het komende weekeinde in Zürich bespre kingen voeren met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Kissin- zuimg droogte Op verzoek van de Europese commissie zullen de EEO-mlnisters vergaderen over de gevolgen van de droogte voor de landbouw. schaak GRONINGEN: U bent wel gezakt zei Tij-examinator Zuidema uit Gro ningen maandagmorgen tegen de 19-jarige J. Bakker (foto) uit Roden, die nog nauwelijks was bekomen van de schrik van een aanrijding met een vrachtauto. Ter hoogte van het woonwagenkamp in Groningen raakte chauffeur A. A. van derM (27) uit Sneek met zijn vrachtwagen in een slip, toen hij afremde voor de te gemoetkomende lesauto, waarin J. Bakker praktijkexamen deed. De vrachtwagen kantelde en Bakker reed er tegenaan. De examinator raakte daarbij gewond aan de knieén en stapte in een andere auto om naar huis te gaan. De jeugdige Bakker regelde alles met de politie. Als troost voor zijn pech kreeg hij la ter te horen, dat hij tóch geslaagd was, omdat hij foutloos reed tot het moment van het ongeluk, waaraan hij geen schuld had (Slot zie papina 3 kolom 3) (Van onze correspondent) WASHINGTON - Tien arbeiders zijn radio-actief besmet en één man werd gewond bij een ontploffing in een kern centrale in het Amerikaanse Richland. De explosie vond plaats bij het scheiden van het element Americium uit gebruikte reactorbrandstof in de centrale van de Atlan tic Richfield Hanford maatschappij. Woordvoerders van het bedrijf verzekerden dat de tien werknemers geen nadelige gevolgen van de besmetting zullen ondervin den. Zij werkten onder een beschermende constructie, waarvan een deel door de ontploffing werd weggeslagen. Eén van hen moest met snijwonden als gevolg van ver splinterd plexiglas worden opgenomen in een zieken huis. Het is nog niet bekend of radio-actieve deeltjes in de at mosfeer terecht zijn gekomen. De besmette arbeiders zyn in het hospitaal op het terrein van de kerncentrale onder zocht en ontsmet, een behandeling die volgens zegslieden onder meer een stevig afschrobben inhoudt Volgens dr. David Allen, assistent-hoogleraar in de farmaceutische wetenschappen aan de universiteit van de staat Washing ton, wordt de ernst van de besmetting en de schadelijke gevolgen die de tien eraan kunnen overhouden bepaald door de hoeveelheid americiumdeeltjes die het lichaam heeft opgenomen. Volgens Allen gebeurt dat alleen via de longen. De huid zou, ook volgens andere experts wel voldoende afweer tegen straling van americium bieden. Zeker in dit geval waren de betrokken mensen zo snel uit het besmette gebied verdwenen dat ze geen schadelijke gevolgen aan de ontploffing zullen overhouden, aldus deze experts. Elet systeem werkt fB,J het volgen van de par- lementaire debatten over het rapport van de commissie van. drie kwam ons een zin in ge dachten. die in de Watergate-periode herhaalde lijk in de Verenigde Staten werd uitge sproken Het systeem werkt' Toen daarginds de Watergate-zaak werd ont rafeld en parallel daarmee in senaat en huis van afgevaardigden de parlemen taire machinerie op gang kwam. was er bij alle kommer tóch een gevoel van op luchting: het stelsel van de Ameri kaanse democratie bleek, ondanks alle sombere verwachtingen, in staat tot in grijpende correcties, zo ingrijpend zelfs dat een president gedwongen werd heen te gaan Het Nederlandse deel van de Lockheed-affaire is thans tot een zoda nige oplossing gekomen binnen het stelsel van de Nederlandse parlemen taire democratie, dat men ook hier met voldoening mag vaststellen: het sy steem blij kt in deze delicate zaak correct te werken. En dat gebeurde in het volle, vaak onbarmhartige licht der open baarheid. Het kabinet-Den Uyl heeft met zijn optreden in deze kwestie volle dig voldaan aan het befaamde Thor- beckiaanse woord 'Openbaarheid is licht, geheimhouding duisternis. Pu bliek belang, publiek behandeld, trekt belangstelling, onderzoek, kunde en bekwaamheid Geheimhouding kweekt wantrouwen en geeft aan ontevreden heid of beweging de gevaarlijkste wa pens tegen het bestuur in handen. Openbaarheid was steeds de schrik aller slechte, de steun aller goede regering". Na fiantlijn (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Nederlandse regering zal proberen bij de Amerikaanse Secure- ty's and Exchange Commission (SEC) de twee interne Lockheed-documenten los te krijgen, waaruit zou blijken dat Lockheed in 1974 heeft geprobeerd bij tweede kamerleden steun te verkrijgen voor de aanschaf van de B-3 Orion. Premier Den Uyl kondigde dat maandagavond in de tweede kamer aan bij het debat over de Lockheed-affaire. Volgens de premier is in het rapport van de commissie-Donner overigens slechts sprake van 'pogingen' van de zijde van Lockheed. Of er werkelijk iets is ge beurd dat niet in de haak is, zou een onderzoek moeten uitwijzen. Omdathet hier een zaak is die de positie van ka merleden betreft, moet dat onderzoek van de zijde van het parlement zelf ko men. Fractieleider Wiegel van de VVD had eerder op de dag gezegd dat het sim pelweg in het rapport neerschrijven van het feit dat Lockheed die pogingen heeft gedaan, niet voldoende is. „Hier mag geen onduidelijkheid blijven be staan, het aanzien van de vuiKsvei te- genwoordiging is in het geding". KVP- leider Andriessen, die overigens over deze affaire verder niets wilde zeggen, sprak slechts van 'aantijgingen' aan het adres van kamerleden. Staven Wiegel vroeg ook om een nadere toelich ting op de opmerkingen uit het rapport van de commissie-Donner. waarin de wens wordt uitgesproken "dat de mili taire staven een zelfde terughoudend heid betrachten als gebruikelijk is bij de afdelingen materieel' Premier Den Uyl zei maandagavond dat in die opmerking 'geen verholen beschuldiging aan het adres van die staven zit vervat' Volgens hem is deze opmerking bedoeld om erop te wijzen dat er - zeker in de eerste fase van de keuze van een nieuw wapen - vatbaarheid is voor beïnvloeding door de industrie. In de tweede fase. waarin het op de uiteindelijke beoordeling van de wapentuigen aankomt, bestaan daarentegen zeer strakke regels. Die beoordeling wordt gepleegd door de af deling materieel van de diverse krijgs- mach tsonderdelen. Den Uyl deelde mee dat minister Vrede- ling van defensie zal nagaan of die strakke regels ook voor andere fasen van het besluitvormingsproces van kracht gemaakt kunnen worden. Den Uyl benadrukte overigens dat in het onderzoek van de commissie- Donner gebleken is dat in de betrokken diensten sprake is van 'onkreukbaar heid De commissie-Donner stelt dan ook in haar rapport dat haar niets is ge bleken van laakbare invloed op het aan- schaffingsbeleid. De aanbevelingen voor de aanschaffing van militair mate rieel komen tot stand op grond van mili taire en strategische belangen, aldus Den Uyl. En die worden getoetst door de politieke leiders van het ministerie van defensie. Comph ex Den Uyl erkende wel dat de mogelijk heid dat de industrie zich opdringt aan de politieke beslissers bestaat. Hij her haalde nog eens de toezegging van de regering om een onderzoek te zullen in stellen naar wat heet het militair industriële complex, de hele verwe venheid van militaire aanschaffingen en militaire industrieën. Een ambte lijke werkgroep, bestaande uit verte genwoordigers van o.a. de departemen ten van defensie en buitenlandse zaken, Slot zie papina 3 kolom 4) Wim Kan heeft de Louis Davids-nng overgedragen aan zijn jongere collega Herman van Veen I a het kalme en weloverwogen ka merdebat van gisteren is nu een einde gekomen - naar men mag aannemen en hopen - aan de actuele kant van het LockheedschandaaL Er komt geen strafvervolging, wel treedt de prins te rug uit al die posities die tot een verwar ring van functies en belangen hebben geleid of nog kunnen leiden. Ten aanzien van deze punten kan men thans overgaan tot de orde van de dag: het Lockheed- hoofdstuk is afgesloten. Op langere termijn echter zullen zich nog wel een aantal gevolgen voordoen, zonder dat daarbij naar buiten sprake hoeft te zijn van een direct aantoonbaar verband met wat ons allen de afgelopen dagen heeft beziggehouden. Menselijkerwijs gesproken - om slechts één voorbeeld te noemen - zou het begrijpelijk zijn dat de koningin - nadat alle emoties zijn weg- geëbt - sterker dan voorheen de vraag op zich voelt afkomen of voor haar het moment van terugtreden mag aanbre ken, een vraag die haar kan worden in gegeven door puur-persoonlijke over wegingen. De koningin heeft namelijk in haar regeringsperiode geen makkelijk leven gehad, er waren moeilijkheden van staatsrechtelijke aard die voor een groot deel een relatie hadden met haar gezin. De zaak-Hofman was daarvan een voorbeeld, de spanning rond het huwe lijk van prinses Irene eveneens, nu weer het rapport van de commissie van drie. In dit licht gezien - nogmaals: naar de mens gesproken - zou het begrijpelijk zijn indien de koningin ooiteens het ver langen zou uiten naar de rust, waarop een ieder recht heeft die een werkzaam leven heeft geleid. Koningin Wilhelmina heeft in dit opzicht een opvallende op merking (tevens een beperking) ge maakt in haar boek Eenzaam maar niet alleen: 'Bij mij leefde de overweging Ju liana met te jong voor mijn verantwoor delijke taak te plaatsen, opdat zij zon der de zwaar wegende plichten zich kon geven aan het geluk van haar jonge huisgezin'. Voor koningin Juliana kan een zelfde overweging gelden met het oog op prinses Beatrix We hebben de prinses eens op een vraag naar een even tuele abdicatie van haar moeder met haar bekende directheid horen zeggen: „Ze denkt er nog niet over en ik hoop dat ze nog heel lang blijft" Vermoedelijk is dat laatste ook de opvatting van vrijwel heel Nederland, maar dat neemt niet weg dat de hier bedoelde vraag in de komende jaren de Nederlandse samen leving nog wel eens zal kunnen bezig houden. Ee, TIJDELIJKE OPLOSSING MOGELIJK inkrimpen Eind dit jaar vierduizend n Personeel bij Philips. BERGEN OP ZOOM - Rijkswaterstaat heeft besloten om nog geen definitief doorlaatwerk te bouwen in de Greve- lingendam. Er wordt nu wel gewerkt aan de bouw van een sluis in de Brou wersdam, die in de toekomst zowel zout als zoet water kan doorlaten. Wel acht men het mogelijk, dat een tijdelijke doorlaatsluis in de Grevelingendam nodig is voor de doorspoeling van het Grevelingenbekken in de komende tien jaar. Van de bouw van een definitieve sluis heeft men - aldus het hoofd van de wa terbouwkundige werken oost van de Deltadienst - ir. T. G van der Meer - afgezien om niet vooruit te lopen op de definitieve keuze over een zoute of zoete Grevelingen, die in 1986 gemaakt moet zijn. Als een tijdelijk doorlaatwerk no dig is in de Grevelingendam zal de ca paciteit aanzienlijk minder worden dan de sluis, die nu in de Brouwersdam in de maak is. Die kan ruim honderd kubieke meter water per seconde spuien, bij een tijdelijke oplossing m de Grevelingen dam denkt rijkswaterstaat aan een doorlaatwerk met een capaciteit van dertig tot vijftig kubieke meter per se conde Pas als decompartimenteringsdammen in de OOosterschelde er liggen en met name als de Phihpsdam tussen St Phi- lipsland en de Grevelingendam klaar is. wordt het mogelijk een definitieve be slissing op de vraag of het Grevelin- genmeer zoet of zout moet worden in de praktijk te brengen Dan namelijk ont staat ten noorden van de Philipsdam een zoet bekken, terwijl aan de zuidkant het water - via de pljlerdam in de mon ding van de Oosterschelde - zout blijft Geen claim De inlaatsluizen. die nu in de Brou wersdam in de maak zijn. leggen geen 'claim' op een definitieve uitspraak over een zoete of zoute Grevelingen in de toekomst: ze kunnen zowel zout wa ter inlaten als zoet water uitlaten. Ir. Van der Meer: „Van belang is een voor lopige keuze op korter termijn. Als je niets doet. zou het zoute water van dit moment mogelijk zo brak worden, dat je niet meer van ccn zout meer zou kun nen spreken. Het zou in zoutgehalte on der de grens kunnen komen, die voor allerlei maritieme vormen van leven nog nodig is." Intussen zijn in Zeeland de eerste dis cussies over het Grevelingenmeer al aan de gang. Nu de Oosterschelde zout blijft, is er uit de kring van de landbouw al een claim gelegd op een zoet Grevelingen bekken met het oog op de landbouwwa- terhuishouding. Daarnaast is in het ver leden de mogelijkheid geoppperd om een zoete Grevelingen dienstbaar te maken aan de drinkwatervoorziening door er spaarbekkens in aan te leggen. Milieu en mosselvisserij voelen voor een zout bekken. Het vraagstuk van een zoute of zoete Grevelingen hangt nauw samen met de inrichting van het hele zuidelijke Delta bekken Allerlei diensten en instellingen zijn op het ogenblik bezig met deelstudies over deze problematiek. Met name geldt dat voor de milieu-afdeling van de Delta dienst van rijkswaterstaat Van een in terdepartementale aanpak van deze studies is op dit moment nog geen spra- 1978 klaar Van het inlaatwerk in de Brouwersdam is nu het betonwerk voor een groot deel klaar De sluis bestaat uit twee kokers van elk bijna tweehonderd meter lang en zes meter hoog Samen zullen ze in de toekomst honderd kubieke meter water per seconde kunnen doorlaten. Ir. Van der Meer verwacht, dat dit jaar het be tonwerk volledig klaar zal zijn en dat de (Slot zie papina 7 kolom 3) len gevolg van de Lockheed-affaire in staatsrechtelijke zin zal vooral zijn, dat opnieuw de ministeriële verantwoorde lijkheid voor leden van het koninklijk huis buiten het staatshoofd ter discus sie komt In de kamerdebatten van gis teren is enige malen herinnerd aan 1965- 1966. toen de ministers van staat dr Drees en mr. Oud daarover een advies uitbrachten. Minister-president Den Uyl wees gisteren de kamer echter op een onmisbaar element in deze verant woordelijkheid. dat niet meetbaar is maar wel een belangrijke rol speelt: het vertrouwen dat een kabinet aan leden van het koninklijk huis geeft. Een juiste opmerking Een kabinet kan in zulk een delicate verhouding niet van wan trouwen uitgaan: dat zou tot onmoge lijke verhoudingen leiden Ook in de toekomst zal welk kabinet dan ook ver trouwen dienen te schenken aan naar buiten optredende leden van het ko ninklijk huis. In 1955 is daarover nog eens een gedachtenwisseling geweest in de eerste kamer tussen de strijdbare professor Gerretson en minister president Drees De eerste had er op ge wezen d at elk lid van het koninklijk huls voorzichtig moet zijn. Dr. Drees was het daarmee eens, maar vond dat bijvoor beeld de prins met dezelfde terughou dendheid in acht hoefde te nemen als de koningin. Dr. Drees besloot toen: ..Na tuurlijk zal de prins altijd bedenken - daar is hij zich zeker van bewust- dat hij Slot zie papina 3 kolom ll

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1