Barry Hughes: uitslag Haarlem-Ajax stond al van te voren vast: 2-0 LEIDING BEUKMAN TER DISCUSSIE BIJ FEYEN00RD-G0 AHEAD EAGLES leert flink van zich af te bijten Karin de Nijs won 1500m in Zwitserland op Twente Weer stuntte NEC: 4-0 zege AJAX GAF TEGENSTANDER ALLE GEWENSTE VRIJHEID Argentinië maakt einde aan uittocht (WAANÜAÜ 30 AUüUOlUö lö/o AARAU (ANP) - De Nederalndse meisjes-atletiekploeg heeft zondag de in terlandwedstrijd tegen Zwitserland door een minder aantal individuele overwinningen verloren. Beide ploegen eindigden op een totaal van 64 punten. De winst ging naar de Zwitserse meisjes, die acht overwinningen behaalden tegen Nederland vijf. De jongens brachten het er in de drie-landenwedstrijd tegen Spanje en Zwitserland slecht van af. De ploeg verzamelde slechts 80 punten. Spanje won met 160 punten voor Zwitserland, dat 149 punten vergaarde. De Neder landse jongens boekten niet één individuele overwinning. De overwinningen bij de meisjes kwamen op naam van Rona Keiler (400 m. in 58,14). Fieke Kamps «800 ni. in 2.09,88). Karin de Nijs (1500 m. in 4.27.58), Jennifer Smit (kogelstoten; 13,34 m.) en Bea Wiarda, die met de discus 49.86 meter wierp. HAARLEM - Haarlem heeft zich tegen Ajax slechts aan één opdracht niet gehouden. Toen de Amsterdammers met 2-0 van hun voetstuk waren gehaald, gebaarde trainer Barry Hughes zijn spelers dat de show nog niet ten einde was. Dat de ruim 18.000 consumenten recht op een toegift hadden in de vorm van een ereronde. De Haarlemmers lieten het echter bij een groet vanuit de middencirkel, zodat Hughes later kritisch aantekende dat 'zijn ploeg zich ook op deze manier nog moet leren verkopen'. Voor het overige had Haarlem zich een nauwgezet leerling ge toond, die niet afweek van de uitgestippelde lijn. Onder andere uit de rapporten van zijn assistent Jan Fransz, die woensdag het Ajax-spel had geanalyseerd in de wedstrijd tegen AZ 67, had Hughes opgemaakt dat Haarlem geduld moest kunnen opbrengen en zich door het verdedigend ingestelde Ajax niet moest laten lokken. Hughes: „De grootste winst van mijn ploeg was, dat zij zoveel discipline heeft opgebracht en dat ze zich niet heeft laten opjutten door het publiek. Ik ben er namelijk bang voor geweest dat de jongens op aandringen van de toe schouwers te ver naar voren zouden gaan". Waarna Haarlems verkoopleider weer als de enthousiaste supporter van zijn team alle remmen los gooide. „Ik had al zoveel gegevens over Aj ax dat de uitslag van de wedstrijd, net als in die Lockheed-zaak, al van tevoren vast stond". De eerste nederlaag die Ajax in het be taalde voetbal tegen Haarlem leed, werkte bij de Amsterdammers zo ont nuchterend dat Ruud Geels de indruk had gekregen dat de wedstrijd tegen AZ >'vieï kieken in plaats van drie dagen ge leden was gespeeld'. Van de Allernaar dere hadden de Ajacieden alle gewenste ruimte gekregen, tegen Haarlem hul digden de Amsterdammers, en dan vooral de middenvelders, zélf de vrijheid-blijheid-gedachte. Abe van den Ban bijvoorbeeld, die op nieuw de spel- en smaakmaker in de Hughes-equipe was, kreeg pas controle als hij met zijn solo's het strafschopge bied van Ajax dreigde binnen te stor men Daar stond tegenover dat de Aja cieden bij tegenaanvallen bepaald geen onbewaakt gebied betraden zoals eer der tegen een impulsief AZ min of meer wel het geval was geweest. Schijnbeweging Haarlem waakte er van meet af aan voor op de uitnodiging van Ajax in te gaan en de verdediging met een wild offensief te ontkrachten. Hughes: „Ik heb duidelijk gezegd tegen Peys en an deren dat ze op hun post moesten blij ven. We mochten Ajax niet in de kaart spelen". Het gevolg was dat voorzich tigheid tijdens de ouverture troef was. Haarlem liet de openingszetten dan ook over aan zijn tegenstander, en liet zich niet misleiden door een schijnbe weging van trainer Ivic, die Tscheu la Ling op links tegenover Wentink zette. Ling, tegen AZ een van de gangrr. Kers. verloor kansloos enkele persoonlijke duels en zocht al snel zijn vertrouwde stek op. de rechtervleugel, waar hij over igens weinig of mets had in te brengen tegen Kees de Vries. De tweede spits van Ajax. Ruud Geels, bleef letterlijk en figuurlijk in de schaduw van Piet Huyg. die aanmerkelijk meer lengte in de strijd kon gooien. Ajax werkte de Haarlemse voorstopper daarbij nogal eens in de hand. door de bal hoog naar de punt van de aanval te sturen. Onzichtbaar Het gevaar moest daardoor komen van de schakelspelers- Dick Schoenakei had echter handen en voeten meer dan vol aan Joop Wilbret, terwijl René Not- ten en Johan Zuidema vaak onzicht baar waren. Veelzeggend is in dit op zicht dat Ajax in aanvallende zin voor namelijk indruk kon maken via af standsschoten van Krol (met Piet Schrijvers de enige Ajacied die op ni veau speelde), en dat de Amsterdam mers pas in de 35e minuut een hoek schop (een van de zeven) mochten ne men. Haarlem had zich toen al gedistan tieerd van Ajax. In de 24e minuut had Rob de Kip de basis gelegd voor de ontmanteling van NIJMEGEN-NEC heeft voorde tweed* keer in vierdagen vooreen geweldigde stunt gezorgd door na FC WV <7-1) nn FC Twente met grote cijfers terug te wijzen. De Nijmegenaren wonnen de oostelijke derby tegen de FC Twente met 4-0. Drie doelpunten werden reeds voor rust gemaakt. De Nijmeegse ploeg kreeg in de eerste minuut te maken meteen FC Twente dat zeer zelfbewust optrad en via Arnold Mühren eigenlijk al had moeten scoren. De Enschedese middenvelder faalde echter van dicht bij. Kort daarop kwam de thuisclub aan het eerste doelpunt toen Sije Visser - over igens in buitenspelsitualie - door mocht gaan van scheidsrechter Corver en ver volgens Hoogendoom een niet te missen kans bood. FC Twente raakter deze tegenslag zodanig van de kook dat NEC simpel kon doorgaan. NEC - FC Twente 4-0 (3-0). 7 Hoogen doom 1-0. 15 Posthumus 2-0. 40 Peters 3-0. 55 Meijers 4-0. scheidsrechter Cor ver. Toeschouwers 18.000. Hooggespannen KERKRADE - Roda JC heeft niet kun nen voldoen aan de hooggespannen verwachtingen, die de supporters had den na de verrassende 1-0-zege van hun ploeg op FC Twente vorige week woensdag. Toch leek er in de eerste helft niets aan de hand Tegen het verdedigend inge stelde Utrecht had de thuisploeg een voortdurend overwicht. Een 18-tal hoekschoppen en enkele fraaie kansen waren daarvan het resultaat Dick Nan- ninga echter werd volledig aan banden gelegd door de lange Joop van Maurik. Roda JC - FC Utrecht 1-1 (1-0). 34 Nan- ninga 1-0.36 Van Veen 1-1. Scheidsrech ter: Weerink Toeschouwers 12.000. Lesje goed geleerd DOETINCHEM - FC WV bleek het lesje van afgelopen woensdag, toen de Venlose ere-divisiedebutanten door NEC met 7-1 werden afgedroogd, goed te hebben geleerd In Doetinchem kwam de equipe van trainer Rob Baan vol doende gemotiveerd terug om het aan onderschatting leidende De Graafschap verdiend op een 0-1 nederlaag te zetten. De Doetinchemmers heten het vooral voor rust afweten en wilden het kenne lijk op de tweede helft laten aankomen. Datpakte echtergeheel anders uit want FC WV, dat voor het eerst in dez com petitie over zijn betrouwbare doelman Sobczak kon beschikken, soleg vijf mi nuten na de hervatting zijn slag. Vemogen te herstellen ALKMAAR - De terugkeer van Nyg- aard (twee .wedstrijden schorsing) heeft AZ het vermogen gegeven zich te her stellen van de nederlaag tegen Ajax. NAC kon AZ in de eerste helft nog wel weerstaan, scoorde kort na rust zelfs de gelijkmakr na een blunder van doelman Vooijs, maar bleek daarna de op tempo komende Alkmaarse ploeg met meer te kunnen weerstaan AZ'67 - NAC 4-1 tl-0). 31 Amtz 1-0, 50 Brouwers 1-1, 57 Vonk 2-1. 65 Nygaard (strafschop) 3-1. Kist 4-1. Toeschouwers 8.000. Scheidsrechter Ram. Niet te spotten DEN HAAG-Na PSV en Go Ahead Ea-, gles heeft ook FC Den Haag ervaren, dat er dit seizoen met Eindhoven niet valt te spotten. De ploeg van de door een achil lespeesblessure geplaagde trainer Ri- nus Gosens (inmiddels uit de rielstoel, maar nog wel op krukken) behaalde zijn derde achtereenvolgende gelijke spel. Het werd in het Zuiderpark. waar dat zelfde Eindhoven vorig seizoen met 0-6 werd verslagen. 1-1 en daarmee kwam wellicht FC Den Haag nog het beste weg. Eindhoven heeft in de tweede helft vaak met de rug tegen de muur gestaan, maar was in het eerste deel van de strijd de grote smaakmaker en een forse achter stand bij de rust voor de Malatinsky-elf zou het gevolg zijn geweest, wanneer ar biter Jan Keizer en domme pech Emd- hovense doelpunten in de openingsfase met in de weg hadden gestaan. Eindhoven 1-1 (1-1). 22 Strik 0-1 (straf-, schop). 44 Kila 1-1. Scheidrechter Kei- ze. Toeschouwers: 8.500. BUENOS AIRES (ANP) - De Argen tijnse voetblbond zal een aantal maat regelen nemen, dat moet voorkomen, dat topspelere het land verlaten om el ders brood te verdienen. De afgelopen tijd heeft een aantal spelers een con tract getekend in het buitenland (vooral Spanje). Vier steunpilaren van de natio nale ploeg, Scotta, Kempes. Brindisi en Alonson, spelen inmiddels al niet meer m Argentinië. De Argentijnse bond vreest moeilijkheden met de nationale selectie voor het wereldkampioenschap 1978. dit zo teleurstellende en weinig fanta sierijke Ajax. dat er niet in slaagde het spel te maken. Nadat hij even buiten hel strafschopgebied horizontaal was gegaan, mocht De Kip - naast het Ajax-muurlje - de bal na een vrije trap van Van den Ban ongehinderd aanne men en Piet Schrijvers met een schui ver kloppen; 1-0. Nadat Geels een van zijn weinige kan sen na fouten van Van den Ban en Peys niet had weten te verzilveren en op Rob Boersma was gestrand, demarreerde Haarlem andermaal- In de 32e minuut onderbrak Pim van Dord een solo van Van den Ban in het strafschopgebied. Scheidsrechter De Bruin had nauwe lijks bedenktijd nodig om Haarlem een penalty te serveren. De 2-0 liet echter op zich wachten omdat supporters van Ajax met het werpen van flesjes doel man Schrijvers een excuus in handen gaven om vooralsnog te weigeren in zijn doel plaats te nemen. Ondanks de on verwachte time-out was Schrijvers van elf meter kansloos tegen Kees de Vries 2-0. HAARLEM Trainer Barry Hughes voerde onder het spiedend oog van vele fotografen weer zijn wekelijkse 'show' op, ditmaal met veel succes, want zijn team. behaalde een sensationele over winning op Ajax. zijn zwakke optreden waren le gio. Al na tien minuten mocht Nico Jansen, duidelijk in bui tenspelpositie, doorgaan en via de paal scoren: 1-0. Maar na een half uur keurde Beukman een glaszuiver doelpunt van Theo de Jong, uit een schitterende dieptepass van Wim Jansen, af. Dat doelpunt had een vroegtij dige beslissing van het op een laag peil staand duel kunnen zijn, maar nu kreeg een behou dend maar af en toe brutaal spe lend Go Ahead Eagles de gele genheid terug te komen. Dat leverde tien minuten voorrust bijna succes op. toen uitblinker Mario Vusko- vic uit een lob de bal over de ver uitgelo pen Eddie Treytel op de lai zag belan den. Amper twee minuten later speelde Terry Hendriks de nonchalante Michel van de Korput uit en tikte beheerst de gelijkmaker in. De sensatie was van korte duur. want nog voor rust kwamen de Rotterdammers op een positieve sco re Nico Jansen ging op de rand van het strafschopgebied tegen de grond en uit de vrije schop schoot Dick Schneider hard raak, nadat Van Deinsen en De Jong over de bal waren gelopen. Dat Feijenoord niet met een grotere voor sprong de rust inging, was vooral te wij ten aan het onsamenhangende spel dat teveel gelegenheid bood voor indivi duele acties. Feijenoords trainer Bos- kov: „Wij hebben eigenlijk met drie elf tallen gespeeld. Iedere Unie speelde voor zichzelf. Vandaag is men vergeten, dat voetbal een collectieve sport is en geen individuele". Halverwege de tweede helft besliste een opmeuw ijverig Feijenoord de strijd de finitief. Nico Jansen werd door Dwight Lodeweges gevloerd en uit de toege kende strafschop schoot Dick Schnie- der m: 3-1. In de slotfase, kreeg Feije noord via Kreuz en Nico Jansen nog goede scoringskansen, maar doelman Endeman voorkwam een grotere neder laag. die gezien het goede tegenspel van de Deven temaren zeker niet terecht zou zijn geweest Scoreverloop: 10 Nico Jansen 1-0: 37 Terry' Hendriks 1-1. 44 Schneider2-1; 64 Schneider 3-1 (strafschop), scheidsrech ter Beukman, toeschouwers 25.000. Feijenoord: Treytel; Schneider, Rijs- bergen. Van der Korput en Everse; De Jong. Wim Jansen en Kreuz, Vreijsen, Nico Jansen en Van Deinsen. (Ver- heyen). ROTTERDAM - Niet geheel ten onrechte stond de leiding van scheidsrechter Beukeman na afloop van de confrontatie Feijenoord - Go Ahead Eagles ter discussie. De bewijzen voor ROTTERDAM - Voetbal eredivisie: Feijenoord-Go Aiiead Eagles 3-1. Feijenoord- aanvaller Nico Jansen wordt hierop de rand van het strafschopgebied neergelegd door Hendriks (L.) en Lodenveges. De vrije schop werd door Schneider in een doelpunt omgezet kwa I maa I Dah EINDHOVEN - Landskampioen PSV vertoont in deze eerste compe- titieweken een opmerkelijke over eenkomst met een scheurkalender. Met eenzelfde regelmaat als waar mee de datumaanduider duidelijk zijn voorspelbare geheimen prijs geeft, zo zijn dus ook de gedragingen van PSV (inmiddels al weer drie wedstrijden lang): via aanvankelijk pressievoetbal jagen op voorsprong, gevolgd door een fors verlies aan concentratievermogen halverwege de tweede helft. Tegen Eindhoven en FC Den Haag werd dat de Eindhovenaren fataal en moest men tot tweemaal toe een voorsprong uit. handen geven om uit eindelijk te finishen met de helft van de puntenbuit Zaterdagavond was datin Eindhoven tegen Sparta haast weer het geval. Ditmaal had de landskampioen echter het geluk duidelijk aan zijn zijde. Niet het Rot terdamse Sparta kwam een klein kwartier voor tijd op een 1-1-stand. maar PSV zette zich via Peter Dahlqvist - die voor rust de eerste treffer op zijn naam had geschreven - op een winnende 2-0-voorsprong ..Qua voetbal waren de mogelijkhe den tegen dit Sparta bepaald niet grootzou Kees Rijvers achteraf meedelen over het vrij harde voet balgevecht. waarbij ditmaal ook PSV het hardere lijf-aan-lijf-werk niet schuwde Met name een speler als Jan Poortvliet en in mindere mate ook de Van de Kerkhof-broers wensen niet langer het intimidatie voetbal van welke tegenstander dan ook te accepteren, en zijn bereid on oorbare acties met eenzelfde han delwijze tegemoet te treden Kees Rijvers: „Ik ben zelïs van me ning dal nog te veel PSV'ers in dit elftal rondlopen die veel te veel in casseren. Hel wordt tijd dat ook PSV leert om flink van zich af te bijten. Meer dan tijd zelfs. Om ons aan de top van dit voetbal te kunnen hand haven. moeten wij ons noodged wongen wel aanpassen aan de thans geldende normen. Je mag verwach ten dat een scheidsrechter tegen al te grof intimidatievoetbal optreedt. Nou. dat is ook in deze wedstrijd weer eens achterwege gebleven en dus moeten we als ploeg zelf maat regelen nemen. Logisch toch?". Die logica kon Cor Brom niet hele maal plaatsen Ook in zijn kritiek op deze wedstrijd stond scheidsrechter Van Dijken centraal, en hij han teerde daarbij zinsneden die Kees Rijvers nog geen twee jaar geleden op vrijwel dezelfde manier formu leerde ..Een topploeg als PSV mag zich kenneüjk veel meer permitteren dan wij Die spelerszijn zo irritant als de pest. en wie zegt me dat een scheidsrechter zich daardoor niet laat intimideren? Zelfs zo n Rijvers. Die komt emotioneel naar de zijlijn gelopen om te eisen dat een van mijn spelers van hel veld wordt gestuurd" Voor de goede orde ook Cor Brom kon enige emotionaliteit niet ontzegt worden. Die nabeschouwingen waren over igens interessanter dan de hele wed strijd PSV - Spana, waarin twee ploegen aantraden die bereid waren kei en keihard te knokken. PSV om eindeujk zijn eerste overwinning naar zich toe te halen, en Sparta om de schande van Haarlem teen 4- O-nederlaagi uit te wassen Dat gege ven moest wel tot een bij voorbaat te voorspellen keiharde botsing leiden, te meer omdat PSV - nota bene aan de vooravond van de confrontatie met Ajax - noodgedwongen van een aantal spelers gebruik moest maken zoals een op halve kracht spelende Van der Kuijlen en Edström i uitge wisseld voor Postuma i. een geschor ste Stevens, een geblesseerde Krijgh en een zieke Francois Dat er uiteindelijk slechts een gele kaart door Van Dijken uitgedeeld werd. mag wat bevreemding wekken, gezien het grote aantal ten meestal nog onbestrafte) ordinaire schoppar- tijen over en weer. Die gele kaart, halverwege de eerste helft uitgedeeld aan de van Port Vale afkomstige Britse Sparta-middenvelder Terry Lees. leverde overigens ook nogal wat discussiestof voor beide oefen- meesters op. EINDHOVEN - Terwijl Dahlovist juichend wegioopst. protesteert Sparta doelman Doesburg voor bui tenspel. nadat de Zweed het tweede Eindhovense doeiyunt op zijn naam bracht HAARLEM Robbie de Kip <n mist hier de kans om Haarlem op 3-0 te brengen. Hoewel doelman Schrijvers hier al geslagen lijkt, weet deze de bal toch nog weg te grabbelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9