Mr. Pijl Hogeweg kreeg bij afscheid erepenning Reimerswaal Wachtlijsten jachthavens Vijftien sleepboten trekken de mammoettanker 'Balder King' los Koningin bezoekt Zeeland op 21 en 22 oktober almanak Voorlopig geen speciale maatregelen voor kruisingen IJzendijke MAANDAG 30 AUGUSTUS 1976 UIT ERKENTELIJKHEID VOOR VELE WERK VEEEL WAARDERING VOOR SCHEIDENDE BURGEMEESTER KRUISINGEN - Burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg - per 1 september 1976 be noemd in het Zuidhollandse Zwijnd- recht - heeft bij zijn afscheid van Rei merswaal de erepenning van verdien ste van die gemeente gekregen. Waarnemend-burgemeester C. Slabbe- koorn reikte de penning met bijbeho rende oorkonde zaterdagmiddag uit. Een en ander gebeurde tijdens een bij eenkomst in het dorpshuis te Kruinin- gen, waar talrijke notabelen de familie Pijl Hogeweg uitwuifden. De bijeenkomst begon met een bijzon dere zitting van de op het toneelpodium gezeten raad vanReimerswaal. Het oudste lid. E. A. E. M. Suy liet de 'pe riode Pijl Hogeweg' de ruwue passeren en maakte de balans op van zes jaar burgemeesterschap. Hij gewaagde van een enigszins onwennige preriodein het begin, toen iedereen nog wat stroef tegenover elkaar stond na de kersverse herindeling. Het siert de burgemeester d at thans, na zes jaar, iedereen zich tevreden toont over de benoeming indertijd. De bur gemeester en de raad vormen nu 'n team", aldus de heer Suy. Hij consta teerde dat er tussen 1969 en nu grote veranderingen in Reimerswaal hebben plaatsgevonden. ..Niet alleen zozeer vanwege de grote werker, van het rijk in Oost-Zuid-Beveland. maar met name in de kernen, die alle een opknapbeurt kregen. De burgemeester stimuleerde een documenten-tas als afscheidsge schenk Gemeentesecretaris B G Munnik bracht namens het gemeentepersoneel waardering over voor de wijze van lei- dalen niemand kan zeggen dat de een of dinggeven. ..De relatie was vruchtbaar. andere kern tekort kwam", stlede raads lid Suy. ..We hebben ook geconstateerd dat de burgemeester het bedrijfsleven een goed hart toedroeg, bij zaken als bouwvergunningen, hinderwetvergun ningen en dergelijke". De heer Suy wees erop dat mr. Pijl Ho geweg voor de kem Yerseke veel edaan heeft. ..Iedereen kan zeggen dat Yerseke nu een zeer welvarende indruk maakt, vooral dank zij de burgemeester We ho pen dat u uw activiteiten als voorzitter van de Deltaschadecommissle nog lang kunt blijven voortzetten. Minder goed staat het met Hansweert, Voor deze kem is het uitermate te betreuren dat u vertrekt", meende nestor Suy. Hij sprak zijn bewondenng uit voor de wijzw waarop de heer Pijl Hogeweg de burgers tevreden stelde tijdens spreekuur- bezoeken. „Hier speelde de opleiding tot meester in de rechten mee". Raadslid Suy toonde zich met één 'erfe nis' van burgemeester Pijl Hogeweg minder gelukkig: de vele raden en commissies dier er gekomen zijn. „Er is een betere afbakening voor nodig. Ik heb wel eens de indruk dat ze gemeente- raadje willen spelen. Dat kan niet. want daarvoor is de raad", betoogde de heer Suy. Namens de raad overhandigde hij mede dankzij uw inzet en bereidheid tot samenwerking", zei de heer Munnik. ,U hebt uw sporen in de slik achtergela ten" Mr. Pijl Hogeweg vertelde het eigenlijk ook jammer te vinder om weg te gaan. „Het burgemeesterschap is een mooi vak. maar net als in ieder bedrijf loop je de kans wel eens bedrijfsblind te wor den. Dan is het goed dat er eens een meuwe komt. die vanuit een andere in valshoek de zaak benadert" Hij benad rukte dat vacante burgemeestersplaat sen geen banen zijn die m trekautoma- ten zitten. De scheidende burgemeester zei tien mooie jaren in Zeeland te hebben gehad. „Ik heb Zeeland leren waarderen en be wonderen. Het was lange tijd geïsoleerd en de laatste tijd in een stroomversnel ling geraakt, maar het is met ten onder gegaan". De heer Pijl Hogeweg benad rukte dat hetgeen in Reimerswaal tot stand is gekomen, geen eenmanszaak was, maar een gezamenlijke inzet van college van b. en w.. raad en ambtena ren. „Bij een terugblik past mij alleen maar een woord van dank jegens allen met wie ik mocht samenwerken" GOES - Het ligt in het voornemen van koningin Juliana om op woensdag 20 en donderdag 21 oktober een werkbezoek aan de provincie Zeeland te brengen. Het juiste programma voor het bezoek van de vorstin staat nog niet vast, de voorbereidingen ervoor zijn nog niet afgerond. Ook is niet bekend of prins Bemhard de koningin zal vergezellen. De data voor het bezoek zijn al geruime tijd geleden in beginsel vastgesteld. Naar verwachting zal de koningin in ie der geval een bezoek brengen aan de nieuwe Kreekkraksluizen, onderdeel van de Schelde-Rijnverbinding. Een eerder bezoek van de vorstin aan deze sluizen - teneinde samen met koning Boudewijn van België de nieuwe ver binding te openen - werd indertijd afge last, mede in verband met de blokkades van de binnenscheepvaart Hetbezoek van koningin Juliana aan de scheepvaartverbinding zal waarschijn lijk donderdag 21 oktober plaatsheb ben. De koningin zal dan per schip via het Schelde-Rijnkanaal (langs Tholen en St.-Phillpsland) de provincie Zeeland verlaten. Een door de gemeente Rei merswaal aangevraagd bezoek aan het dorp Hansweert, dat door de aanleg van het nieuwe kanaal én de verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland getrof fen is. gaat vanwege de beperkte tijd niet door. Tijdens de eerste dag van het koninklijk bezoek aan Zeeland, staat in ieder geval een bezoek aan de gemeente Vllssingen op het programma. Het ligt in de ver- Auto's vernield bij botsing in Sas van Gent SAS VAN GENT - Bij een botsing op de kruising Westdam-Kloosterlaan in Sas van Gent zijn zaterdagavond om kwart over elf twee auto's totaal vernield. Er raakte niemand gewond. De botsing ontstond doordat de be stuurder van de personenauto, ko mende van de Kloosterlaan. de heer M. S. uit Sluiskil, geen voorrang verleende aan de van rechts komende bestuurster L. L. R. uit Zelzate (B). AUTO OVER DE KOP, NIEMAND RAAKTE GEWOND SAS VAN GENT - De bestuurder van een personenwagen, de heer R. M. uit Hulst, is zaterdagmiddag rond zes uur op de Trazktaatweg in Sas van Gent de macht over zijn stuur verloren, van de weg geraakt en over de kop geslagen. Zijn auto werd totaal vernield. Er dezen zich geen persoonlijke ongelukken voor. wachting dat de koningin de nacht zal doorbrengen in de Abdijgebouwen te Middelburg, ten huize van de commis saris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Hansweert Mr. Pijl Hogeweg haakte nog kort in op de problemen van Hansweert. „Er zal veel aan moeten gebeuren", vond hij. „Ik hoop dat de raad. ondanks de pro blemen, eendrachtig de zaken met be langengroepen zal bespreken. Een ac tiegroep kan wel eenslastig zijn, maar de actie groep Oostersclielde Open heeft een belangrijke invloed gehad op de regeringsbeslissing over de Ooster- schelde. Een actiegroep heeft z'n waar de, het is je politieke klankbord", aldus de burgemeester. Aaan het slot van zijn toespraak hing liij bij loco burgemeester Slabbekoorn de ambts keten om. hem een gezegende interim periode toewensend. De heer Slabbe koorn maakte daarop het toekennen van de erepenning bekend, uit erken- teijkheid voor het vele werk dat mr. Pijl Hogeweg voor Reimerswaal heeft gedaan. Na de sluiting van de raadsvergadering kwam een rij van twaalf sprekers aan bod, die allen waarderende woorden hadden voor de activiteiten van de haar Pijl Hogeweg. In de meeste geval len ging die waardering - waarin ook mevrouw Pijl Hogeweg betrokken werd - vergezeld van een geschenk. De sprekers vertegenwoordigden de vol gende instanties: directie visserijen van het ministerie van landbouw, de BB-kring benoorden de Westerschelde. de Zuid- en Noord-Bevenlandse ge meenten. de gemeente Tholen en de af deling Zeeland van de vereniging van Nederlandse gemeenten, de stichting volkshuisvesting Yerseke. de stiehting bejaardenzorg Krabbendijke, de ver eniging de mosselhandel, de vissers vereniging Yerseke. afdeling Zeeland van veilig verkeer Nederland, de slreeksamenwerkende kerken, de mid- denstandscommissïe, de ri jdspolitie en de provinciale raad voor de volksge zondheid. Mr. Pijl Hogeweg had voor alle sprekers een dankwoord en ein digde met de woorden: „Iemand uit Yerseke zou zeggen: stik gedankt". Aansluitend op het officiële gedeelte werd de bevolking van Reimerswaal in de gelegenheid gesteld afscheid te ne men van het burgemcestersechtpaar. Velen afgevaardigden van het maat schappelijk leven, het bedrijfdleven en inwoners van de gemeente kwamen in Ons Dorpshuis de heer en mevrouw Pijl Hogeweg de hand drukken. Vaak gin gen de afscheidwoordcn gepaard onder aanbieding van een bloemstuk. iorme drukt, zaterdagmiddag in de aanloophaven in Middelburg. (Slot van pug. I) betekenis van het gebouw, dat een bouwval dreigde te worden, maar nu door de Ame-leden weer een functie heeft gekregen in het geheel van de bin nenstad. Dit kon. aldus burgemeester Wolters. dank zij de samenwerking tus sen gemeente en 'Ame' en tussen de gemeente en het rijk. Spandoeken Niet iedereen toonde zich zaterdag ,'erigens ingenomen met deze ont- singen. de heer J. Adriaanse. die: de watersportvereniging Veere felici teerde en de heer K. H. de Vries, die dit namens de pupillen en directie van 'Vij vervreugd' deed. die reeds vijfjaar vaar tochten maken met de Ame-leden. Tenslotte sprak de stuurman van de zeeverkenners (die naast het Ame- clubgebouw hun clubhuis hebben), de heer R. Bosman, een gelukwens uit. Tij- Aan boord van het schip van de Arne- voorzitter gaf wethouder Gillissen hier het sein de brug te openen. Met kanon schoten en het loslaten van balonnen werd deen de Ame-leden verwelkomd, die direct hierop de nieuwe haven be gonnen te vullen met gepavoiseerde schepen. Aan de wal speelden het Mid delburgse muziekkorps en een draaior gel; signaal-afdeling en majorettes van dens de eceptie gaf bestuurslid de heer MTV marcheerden vanaf de Havendijk J. Don een toelichting op het gebouw en bracht de heer Vriesman nog dank aan de zeeverkenners, die assisteerden bij de organisatie van de festiviteiten. i-ikkeling. De kaaibewoners, die al Manifestatie Zaterdagmiddag werden achtereenvol gens de nieuwe aanloophaven en het di rect aan dit water - aan de Kinderdijk - gelegen clubhuis van 'Ame' officieel geopend. Dat gebeurde in deze volgorde door wethouder H. Gillissen (recreatie) en burgemeester drs. P. A. Wolters. De Middelburgse watersportvereniging heeft van gekoppelde gebeurtenissen een gezellig feest en een indrukwek kende manifestatie in de vorm van pro paganda voor de watersport gemaakt. Vanuit Veere voeren zo'n 140 zeil- en motorjachten van Ame-leden in een ki lometerslange stoet naar de toegang tot de nieuwe aanloophaven, de Spijker- brug. sinds lange tijd attenderen op het te intensieve verkeer op de kaaien lucht ten zaterdag hun gemoed met twee spandoeken, die aan gevels op de Rouaanse Kaai waren bevestigd: 'Kaaien verkeerschaos' en 'Kaaien on bewoonbaar door snelverkeer'. Burgemeester Wolters hierover in zijn toespraak: „Het betekent niet dat wij géén aandacht besteden aan de pro blematiek van de Rouaanse Kaai, wij moeten echter het geheel dienen". Ame-voorzitter Vriesman ging in zijn toespraak nader in op de betekenis van de wa tersportbeoefening als rustgevend element in een tijd vol spanningen. „De groei van het botenbestand was de laat ste jaren gemiddeld zo'n acht procent", aldus de heer Vriesman, „het is nu een maal een bekend gegeven dat de water sport door steeds mëer mensen wordt ontdekt. Het geeft ze de rust en het ple zier die men in deze jachtige tijd zo hard nodig heeft. Het is gelukkig niet meer zoals heel vroeger alleen maar een sport voor de mensen met de grote beurs. De mogelijkheden zijn thans zo dat er ook voor de kleinere beurs gelukkig al iets leuks te koop is. Het is voor vorm van recreatie voor iedereen die er behoefte aan heeft. Wij kunnen dan ook voor de toekomst rustig stellen dat er nog een behoorlijke toename van watersporters te verwachten is". Groei Tevoren had de heer Vriesman deze groei aan de hand van cijfers toege licht. In de schutsluizen in Zeeland Eén van de spandoeken, waarmee uiting werd gegeven a met de jachten mee tot bij de aanloop haven. Kort hierop hesen wethouder Gillissen en Ame-voorzitter Vriesman de Nederlandse en de clubvlag in de aan het water bij de Spijkerbrug opgestelde vlaggenmast (een geschenk van de ge meente) en volgde na de openingstoe spraken die buiten werden gehouden, een receptie in het nieuwe clubhuis. Aan het eind van dc middag hield 'Ar- ne' open huis in dit verbouwde pakhuis 'De Kemel', éen van de vier oude VOC- pakhuizen aan de Kinderdijk en geno ten veel mensen van een wedstrijd 'peremachochel'-varen, waarbij jonge lui even vindingrijk als wankel gecon strueerde vaartuigen demonstreerden. Met een gezellig en geslaagd 'schip- persbal' op muziek van het draaiorgel, de boerenkapel uit Serooskerke en 'The Riverside combo' uit Bergen op Zoom werd 's-avonds het openingsfeest op de Kinderdijk afgesloten. Foto: de bevolking van Reimerswaal nam zaterdag afscheid van burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg (Foto PZC). steeg het aantal passages in 1975 met achcntwintig procent. De aanloop in de 26 Zeeuwse jachthavens was veertien procent hoger. Nadat de Ame-voorzitter had geconsta teerd dat Middelburg een aanwinst rij ker en dus ook aantrekkelijker is ge worden bracht ijk - 'een eigen home waarwfj trots op mogen zijn'-dank aan de Ame-leden voor hun aandeel bij de bouw van het clubhuis. In deze dank be trok hij ook de aannemer, de heer A. Woudenberg. „Dat onze vereniging nog steeds groeiend is, bewijst wel het feit dat wij thans niet alleen in accommoda tie maar ook en ledental uitbreiden' zo besloot de heer Vriesman: 'Ame' telt thans meer dan 650 leden. Als aanden ken bood de Ame-voorzitter wethouder Gillissen en burgemeester Wolters een scheepsbel aan. Tijdens de receptie boden achtereen volgens geschenken aan de heer Van Oorschot, voorzitter van de vereniging voor watertoerisme 'De Schelde' te Vlis- -rkcersdrukte op de Middelburgse kaaien. VAN PLAAT VAN BORSSELE ZEEUWSE Pruikentijd Tijdens de braderie die eind vonge week in Vlissingen werd gehouden, stond de toekomstige ruimtevaart periode. zo om en nabij het jaar 2000. centraal. Het thema ha de aanwe zigheid onder meer van allerlei ruim tevaartuigen en 'ruimtevaarders' in de Wolstraat en omgeving tot gevolg, die het kooplustige publiek tussen de aangeboden waardoor aan 'de bra derie van de toekomst' herinnerden. Een aantal deelnemers aan de bra derie had zich geheel op het jaar 2000 gekleed en had daartoe zwierige, veelkleurige kledij met fraaie prui ken als tenue gekozen. Men oogstte daarmee in het algemeen veel waar dering, al waren het de pruiken, die de nodige vraagtekens opriepen.Eén kritische bezoekster van de braderie bracht de vrijmoedige blik op de mode van het jaar 2000 als volgt on der woorden: „Als ze het volgend jaar een braderie houden die op het thema Pruikentijd is geent, hebben ze de verkleedsels vast in huis". MET VERMOGEN VAN 32.250 PK EELEWOUTSDIJK - Vijftien „leepbo- ten met een gezamennlijk motorver mogen van 32.250 pk hebben zaterdag middag rond drie uur de Liberiaanse mammoettanker 'Balder King' vlotge trokken van de Plaat van Borssele in de Westerschelde. Pas bij de derde poging lukte het met behulp van een giganti sche hoeveelheid materieel het gevaar te, dat vrijdagmiddag rond half vier op de plaat vastliep, los te krijgen. Zowel kort nadat de 109.650 bruto regis ter ton metende tanker was vastgelopen als in de nacht van vrijdag op zaterdag werden pogingen gedaan het schip vlot te trekken. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden veertien diepers inge zet: zonder resultaat. Met vijftien sleep boten zaterdagmiddag had men succes De vijftien sleepboten die zaterdag wer den ingezet waren: van Smit uit Rotter dam de 'Kwintebank' en de 'Smitbank'. van de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst de 'De Ruyter'. van Muller uil Terneu- zen de 'Finland'en de 'Zeeland' en van de Antwerpse Union de "George Letzer', de 'Seahorse de J can Marie Gerling', de 'Martine Letzer'. de Lucille Gerling'. de Jacques Letzer', de 'Wenduinen', de 'Westerdiep', de 'Marg Gerling' en de 'Scaldis'. De Liberiaanse mammoettanker van de Skanllb Enterprise INC te Monrovia, liep vrijdagmiddag tijdens het bunke ren van stookolie in de Everingen vast op de Plaat van Borssele. Het schip lag voor anker, maar dreef weg door de ta melijk sterke wind en kwam op de plaat terecht. De Balder King' pompte om minder diepgang te krijgen een forse hoeveelheid water, dat als ballast dien de. overboord. Nadat het zaterdagmid dag was vlotgetrokken moest weer bal last worden ingenomen om het schip genoeg diepgang te geven, zodat het de reis naar het Spaanse Cadiz - de tanker kwam uit Noorwegen - kon —orden voortgezet. Zondagmorgen om onge veer zes uur vertrok de tanker uit de Westerschelde. De operatie op de Westerschelde trok zaterdagmiddag veel belangstellenden, die naar de Westerscheldedijk tussen Ellewoutsdijd en Borssele kwamen. B EN W VAN OOSTBURG ANTWOORDEN RAADSLID VERHUIZING VAN CRUSON WORDT BEKEKEN OOSTBURG - B. en w. van Oostburg vinden het voorlopig 'niet nodig om speciale verkeersmaatregelen te ne men op de kruispunten 'Tivoli' en 'Parkzicht' bij IJzendijke. Ze antwoor den dit op schriftelijke vragen van het VVD-raadslid J. Thomaes, die het aan brengen van verkeerslichten als de PZEM waarschuwt voor vliegeren bij hoogspanningslijnen MIDDELBURG - Vliegeren blijkt de laatste tijd weerergin trek tezijnen daarom waarschuwt de PZEM met nadruk voor de gevaren die verbon den zijn aan het vliegeren in de buurt van hoogspanningslijnen. Het vliegertouw of de start van de vlie ger kan namelijk als geleider gaan functioneren tussen de hoogspan ningsleiding en de handen van de vliegeraar op de grond. In sommige gevallen kan dit tot do delijke ongelukken of tot het ontstan van ernstige lichamelijk letsel, zoals brandwonden leiden. Bovendien veroorzaakt een vlieger die in een hoogspanningsleiding terecht komt soms storingen m de elektriciteits voorziening. Technici van de PZEM moesten enkele weken geleden een hoogspanningsleiding in de omge ving van Hoek afschakelen omdat er een vlieger in terecht was gekomen. „Het is nu eenmaal onmogelijke", al dus de PZEM, „om alle boven grondse leidingen in Zeeland perma nent te bewaken. Om deze reden doen wij een beroep op het verstan dig inzicht van de jonge vliegeraars en op dat van de ouderen, die vliege raars op gevaarlijke plaatsen in actie zien". Verder wil de PZEM graag ge waarschuwd worden wanneer een vlieger onbedoeld toch in een hoog spanningslijn verzeild is geraakt, zo dat het verdwaalde stuk speelgoed verwijders kan worden voordat het oorzaak van ongelukken of bedrijfs storingen wordt. ergernis over de meest praktische oplossing had be pleit. Volgens de heer Thomaes gebeu ren er met name op het kruispunt Ti voli zoveel ongelukken dat een derge lijke oplossing gerechtvaardigd zou zijn. Het college meldt nu dat de gevaarlijke kruisingen zijn besproken door het ge meentelijk verkeersteam, dat voorlopig geen spciale maatregelen wil treffen. Wel zal over deze kwestie nog contact worden opgenomen met provinciale wa terstaat. Op vragen van de heer Tho maes over de bezuinigingsmaatregelen van minister Westerterp voor het open baar vervoer antwoorden b. en w. dat men bij de ZVTM zal informeren naar de consequenties voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen Ze kondigen verder aan dat de kwestie aan de orde zal komen tij dens het eerstkomende overleg tussen de Zeeuws-Vlaamse colleges van b. en w. Het college laat de heer Thomaes tens lotte weten dat met verschillende in stanties overleg volgt over een oplos sing van parkeerproblemen aan de kust tijdens het zomerseizoen Men komt ook met een antwoord op vragen van het raadslid G. van Schaick (kvpi die hij begin augustus al stelde over de problemen rond het Breskense bedrijf gebroeders Cruson. Het college herhaalt dat in overleg met het ETI zal worden nagegaan welke mogelijkhe den cr zijn voor verhuizing van het be drijf naar het industrieterrein. Verder menen b. en w. dat bet gevaar van Cru son voor de omgeving zoveel mogelijk is beperkt als wordt voldaan aan bij een hinderwetvergunning te stellen ei- Het college antwoordt het progressieve raadslid J. de Vries dat het eerste deel van het Oostburgse rampenplan 'waarin bevoegdheden, taken en werk wijze zijn geregeld) in concept gereed is. Ze vinden het twijfelachtig of m Oost burg de voorlichting over een rampen" plan op dezelfde grote schaal moetge- beuren als dat in Spijkenisse heeft plaatsgevonden. De heer De Vries had opgemerkt dat die aanpak 'wellicht na volging verdient in onze gemeente'. Inbraakje in Tcrneuzen TERNEUZEN - Bij een inbraakje ln het kantoor van het metaalbedrijf IMC aan de Schependijk in Temeuzen is in de nacht van zaterdag op zondag een be drag van 200 gulden gestolen. De daders zijn binnengekomen door een ruitje van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2