PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LOCKHEED-AFFAIRES IN SPANJE EN ENGELAND Meerderheid kamer tegen vervolging prins Bernhard PZG Wachtlijsten voor ligplaatsen in de Zeeuwse jachthaven de krant van zeeland Na publikatie rapport-Donner: vandaag Zuid-Afrika zou Namibiers hebben geevacueerd DUBBEL FEEST BIJ MIDDELBURGS 'ARNE'; AANLOOPHA VEN EN CLUBGEBOUW GEOPEND Vondeling voor 'president Juliana' Sleur-tour pagina 14 219e jaargang no. 205 Maandag 30 augustus 1976 (Van onze correspondenten) LONDEN, MADRID - De geruchtmakende publikatie van het rapport-Donner heeft in het buiten land de financiële manipulaties van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed opnieuw in de belangstelling geplaatst. Zowel in de Britse als de Spaanse pers kwamen dit weekeinde verhalen los over de 'commissies' van miljoenen dollars, uitbetaald aan politici om de markt rijp te maken voor Lockheed-produkten. Zo zou een Britse minister in 1973 één miljoen dollar hebben geind om een contract voor 50 Lockheed Tri-stars rond te krijgen. De beschuldiging werd geuit door de ex-Lockheed-agent voor Europa, Ernest Hauser, in een interview met de Sunday Express. Naar aanleiding van deze publikatie heeft het Lagerhuis-afgevaardigde voor de Labour-partij Gwilyn Roberts aan premier Callaghan gevraagd een officieel onderzoek in te stellen. Hauser. die als een van de eersten ont- staten reizen om bij het ministerie van hulde dat Lockheed prins Bemhard justitie de benodigde documenten te had beloond voor bewezen diensten, zei verkrijgen Volgens Hauser heeft Lock heed van 1962 tot 1968 12 miljoen dollar aan de CSU betaald om de verkoop van 2000 Starfighters in Europa voor te be reiden. West-Dintsland kocht indertijd 900 toestellen, waama andere Europese landen - waaronder Nederland - volg den. De christen-democratische CSU maakte toen deel uit van de Westduitse regering Haar leider. Franz Joseph Strauss, was in datkabinet minister van defensie. Hij zou eveneens geld van Lockheed hebben aangenomen, maar zowel Strauss, de CSU als Lockheed hebben die beschuldigingen tegenge sproken. van het Madrileense blad Ya, de be langrijkste man zijn geweest in een door Lockheed opgezette internatio nale verkoopoperatie van grote om vang. De correspondent van het Spaanse blad ontleendezijn informatie aan bronnen bij de Amerikaanse senaatscommissie-Church, die in de VS de handel en wandel van Lockheed heeft doorgelicht. De notulen banken in Zwitserland en Liechten stein. Volgens Ya wacht de Ameri kaanse onderzoekscommissie echter nog met openbaarmaking van deze ge gevens vanwege de grote ondoorzich tigheid van de affaire. Het liberaal- progressieve dagblad El Pais heeft de Spaanse regering een gebrek aan be langstelling voor deze zaak verweten De eerste berichten over Lockheed- KYOTO. Met een groot mes in de hand probeert de Japanner Masakatsu Kanayama hier het parlementslid Yohei Kono aan te vallen. Kono, die in Kyoto een toespraak hield, bleef ongedeerd, terwijl zijn aanvaller tijdig door politiemensen overmeesterd werd. besloten hoorzittingen van de commis- activiteiten in Spanje kwamen een half in de Sunday Express de naam van de betrokken minister niet te kunnen noemen omdat hij niet over de noodza kelijke bewijzen beschikte. „Ik weet echter precies wat zich rond deze transactie heeft afgespeeld", aldus Hauser, die een (omstreden) dagboek over zijn tijd bij Lockheed heeft laten publiceren. In het rapport van de commissie-Donner zijn enkele gedeel ten van dit dagboek opgenomen. De be schuldigingen van Hauser werden in politiek Londen als 'bespottelijk' ge kwalificeerd. Lagerhuislid Roberts verklaarde eveneens geen enkele waarde aan Hausers uitlatingen te hechten, maar slechts een onderzoek te verlangen omdat de goede naam van de Britse politici in het geding is ge bracht. De Westduitse regering heeft vrijdag verklaard het onderzoek naar de gang van zaken bij de Starfighter-aankoop in het begin van de jaren '60. te zullen her openen. Staatssecretaris Erkel van jus titie zaLbinnenkort naar de Verenigde Volgens berichten in de Spaanse pers zou Lockheed in Spanje, Zuid-Afrika en Nigeria kwistig met steekpenningen hebben gestrooid. De Zuidafrikaanse Lockheed-agent John Nash zou, vol gens de Amerikaanse correspondent sie zijn nog niet gepubliceerd. Lockheed zou in Spanje 1.1 miljoen, in Nigeria 3.1 miljoen en in Zuid-Afrika 7.8 miljoen dollar aan 'commissies' hebben uitbetaald om de verkoop van vooral het Hercules- transportvliegtuig te sti muleren. Met Zuid-Afrika is indertijd een Hercules-contract ter waarde van 102 miljoen dollar afgesloten. De finan ciële activiteiten van Nash liepen via jaar geleden los. De Spaanse regering heeft toen een 'intern onderzoek' aan gekondigd. maar sindsdien niets meer over de zaak gezegd. De reden van dit stilzwijgen zou zijn, dat de Ameri kaanse autoriteiten de documenten over de Spaanse Lockheed-affaire nog niet willen vrijgeven, ondanks een tus sen Spanje en Amerika gesloten ak koord voor de overdracht ervan. LOESAKA (RTR/UPD - Een hoge func tionaris van de Verenigde Naties heeft zaterdag verklaard dat Zuidafrikaanse troepen 40 a 50.000 Namibiers (Zuid- westafrikanen) de afgelopen drie weg De bevolking van Relmerswaals heeft zaterdag afscheid genomen van burge meester mr. C. Pijl Hogeweg. negatief 'Welnreb-rapport' Is zeer negatief over de "memoires'. PAGINA 7 ZSA ZSA GABOR VOOR ZEVENDE MAAL GETROUWD LAS VEGAS, NEVADA (AFP) - De Amerikaanse filmster van Hongaarse afkomst Zsa Zsa Gabor is vrijdag, drie dagen na haar zesde echtscheiding, voor de zevende keer in het huwelijk getreden. De 56-jarige mevrouw Gabor huwde in Las Vegas in Nevada de 47-jange advo caat uit Beverly Hills in Califomië Mi chael O'Hara, die ook enige ervaring meebracht en aan zijn vierde huwelijk toe ls. APELDOORN koningin Juliana heeft zaterdag een bezoek gebracht aan de wedstrijden voor het wereld kampioenschap vierspannen, die in Apeldoorn verreden werden. Op de foto: de koningin naast mr. Pieter van Vollenhoven, die de Landrover bestuurde. PPR WIL PARLEMENTAIRE ENQUETE WAPENAANKOPEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De tweede kamer zal in het debat van vandaag (maandag) over de Lockheed-zaak niet eisen dat prins Bemhard strafrechtelijk wordt ver volgd. In het linkse kamp is slechts een zeer kleine groep voor het voor de rech ter dagen van de prins. De overgrote meerderheid, waaronder de gehele PvdA-fractie, is daar tegen. Daar deelt men de donderdag bekend geworden conclusies van de regering. De belang rijkste van die gevolgtrekkingen is dat een vervolging van de prins zou leiden tot het aftreden van de koningin. Ook staan de linkse regeringspartijen nog niet te dringen om een ander veel besproken aspect van het rapport, het wapenaankoopbeleid, een belangrijke rol te geven in het debat. Dat zou pas aan de orde moeten komen als de storm rond Bemhard wat geluwd is. De PvdA-fractie besprak in het afgelo pen weekeinde het rapport van de commissie-Donner. Men was bijeen in Doom op een al eerder vastgesteld frac tieweekeinde. De Lockheed-zaak was daar naderhand als punt voor de agenda toegevoegd. Enkele specialisten van de fractie op het gebied van staatsrecht zullen vanmorgen, als de fractie voor de tweede maal over deze kwestie verga derd. advies aan hun fractieleden uit brengen. Daarna zal het definitieve standDunt wordt vastgesteld. Ook aan deskundigen van buiten de fractie zal advies worden gevraagd. Vol gens PvdA-kringen was de discussie na het afgelopen weekeinde echter al zover dat deze adviezen niets meer kunnen veranderen aan de algemeen heersende opvatting in het socialistische kamp dat er geen vervolging moet komen. Minder eensgezind is men in de fractie over de argumenten die tot dit standpunt lei den. Een van de meest gehoorde stand- puntten was toch wel dat een constitu tionele crisis moet worden voorkomen. PSP Van de progressieve partijen in de flauwekul Zangeres Imca Marina: ..Liedjes over bloot niet netjes? Flauwekul'"; radio- en televisieprogramma's; strips. 'ORT PAGINA 9 vast Haarlem-trainer Barry Hughes na 2-0 overwinning op AJax „Uitslag stond al van tevoren vast" herhaling Tonny van Iersel ls voor de tweede keer Zeeuws tenniskampioen PAGINA 11 sterk Gehandicapte Zeeuwse ploeg wint de atletiekontmoeting ln Dordrecht PAGINA 12 goad Oud-Vossemeer huldigde Lla Duine zeer uitbundig PAGINA 13 top Doorbraak van Edwin de Causmaecker ln zwemwedstrijden op de lange baan ls nu definiuet PAGINA 14 brutaal Post sleurde knetemann letterlijk naar de overwinning. tweede kamer is de PSP tot nu toe de enige geweest die zich duidelijk voor een vervolgingsprocedure heeft uitge sproken. Het is echter nog niet zeker of de PSP in h-;t debat van vandaag ook met een oc rslel in die richting zal ko men, gezien de kansloosheid van een dergelijke motie. De kerngroep van de PPR, die zaterdag in Utrecht vergaderde en ook op het laatste ogenblik het Lockheed-rapport op de agenda plaatste, had scherpe kri tiek op de beslissing van de regering om tegen prins Bemhard geen opsporings onderzoek of een gerechtelijk vjoron- derziek in te slellen. Men sprak van rechtsongelijkheid De Limburgse afge vaardigde Frans Hogervors/. „Het gaat niet cm en crisis in ons staatsbestel, maar om een crisis in het rechtsgevoel van de Nederlanders. Er wordt met twee maten gemeten". Partijvoorzitter Ria Beckers had eerder betoogd dat een gerechtelijk vooron derzoek zou leiden 'tot een crisis in ons staatsbestel'. „Het belang van onze rechtsorde is niet gediend met een crisis in ons staatsbestel. Dat levert het ge vaar van een rechtse reactie op aldus Ria Beckers De PPR-fractie vindt volgens Bas de Gaay Fortman, „datde rechtsgelijkheid ten volle is gehandhaafd". „Bij een ge rechtelijk vooronderzoek of een vervol ging wordt altijd afgewogen of de be trokkene gevolgen heeft ondervonden die geen officier van justitie kan vragen. Het is alleszins gerechtvaardigd dat ook in dit geval met die gevolgen rekening wordt gehouden aldus de PPR-leider. De Haagse afgevaardigde Jack Verduyn Lunel vreesde dat De Gaay Fortman dit standpunt in de kamer 'wat al te fana- tiek'naar voren zou brengen. De kerngroep had ook weinig vrede met het handhaven van prins Bemhard in de raad van state, het hoogste adviescol lege van de regering. Maar het kwam niet tot het indienen van een motie op dit punt De PSP'er Van der Spek wees er zonda gavond voor de VARA-mierofoon des gevraagd nog eens op dat hij krachtig voorstander blijft van strafvervolging van pnns Bemhard Hij was er van over tuigd dat dan 'veel meer boven water" zou komen en dat feiten zouden worden verkregen die duidelijk maken hoe het militair-industriële complex in elkaar zit. Enquête De PPR-fractie in de tweede kamer vindt dat er nu een parlementaire en quête moet komen naar de aankoop van wapens, waarbij personen onder ede kunnen worden gehoord; een moge lijkheid die de commissie-Donner niet had. Fractievoorzitter Bas de Gaay Fortman zei zaterdag op de vergadering van de landelijke kerngroep van zijn partij in Utrecht, dat er vele vragen blijven over het systeem van wapenaankopen. „Vandaar een parlementaire enquête. Maar naast dat onderzoek zijn er ook concrete stappen nodig. Op korte ter mijn moeten er maatregelen worden ge nomen die ons kunnen beschermen tegen de laakbare activiteiten die nu aan het licht gekomen zijn", aldus De Gaay Fortman. Hij hoopte dat er van daag over de positie van prins Bemhard een punt achter 'deze pijnlijke affaire' kan worden gezet. Volgens een motie die de landelijke kerngroep zaterdag met algemene stemmen aannam, moet er via een par lementaire enquête een onderzoek ge daan worden naar; - pogingen van wapenfabrikanten om direct of indirect parlementariërs om te kopen;en - de manier waarop het systeem van het betalen van steekpenningen in concrete gevallen functioneert De motie stelt vast dat het rapport van de commissie-Donner ertoe geleid heeft dat prins Bemhard zijn militaire en za kelijke functies opgeeft Maar; „Door de beleidsbeslissingen van de regering blijft het systeem van het betalen van smeergelden onbekend en mede daar door onaangetast". Als het zou komen tot een parlemen taire enquête naar de wapenaankopen van het Nederlandse leger, heeft PPR- kamerlid Waltmans een lijst van 1000 namen klaar die voor een verhoor in aanmerking komen. „En de commissie-Donner heeft in deze zaak maar een stuk of zeventien mensen ge hoord", aldus het PPR-kamerlid. MIDDELBURG - Bij de officiële ope ning van de aanloophaven voor jachten tussen Kinderdijk en Rouaansekaai in Middelburg heeft de voorzitter van de plaatselijke watersportvereniging 'Ame', de heer B. Vriesman, gewezen op de grote vlucht en de betekenis van de recreatie te water in relatie tot het feit dat er een tekort is ontslaan aan lig plaatsen in Zeeland, het sterkst groeiende watersportgebied in Neder land. In 1975, aldus de heer Vriesman, telden de Zeeuwse jachthaven s 57.170 ligplaatsen, een lang niet toereikende capaciteit. „Er zijn dan ook in de meeste jachthavens behoorlijke wachtlijsten van mensen die nog plaats hebben kunnen krijgen en wel een boot bezitten", zo constateerde de heer Vriesman. Inleidend had de Ame-voorzitter opge merkt, dat de praktijk nu reeds duide lijk bewijst dat er behoefte aan de nieuwe aanloophaven in Middelburg. „En ik dacht", zo richtte hij zich tot het bijna voltallig aanwezige college van b. en wdat wij zo spoedig mogelijk weer met elkaar om de tafel moeten gaan zit ten om over uitbreiding te gaan praten. Iedereen heeft nu reeds kunnen consta teren dat deze haven alweer te klein is en het is bekend dat Zeeland steeds meer bezocht wordt door de waterspor ters De heer Vnesman kon voor uit breiding in Middelburg concrete moge lijkheden noemen, onder meer in de Maisbaai, in de Dokhaven en tussen de Bellinkbrug en Koningsbrug. IOC Wethouder Gillissen, die 's-middags op de kade als eerste sprak ging nader in op de historische achtergronden van de omgeving waar zich thans de Ame- activiteiten afspelen. Het was hel ge bied, waar de werf van de Verenigde Oostindische Compagnie was en waar ook de VOC-pakhuizen werden .ge bouwd, toen in de zeventiende eeuw de Middelburgse kaaien centrum waren van handel en koopvaardij. Na het 'faillissement' van later tijden zorgt de pleziervaart in Middelburg, al dus de heer Gillissen, die constateerde dat het water tussen Kinderdijk en Rouaanse Kaai een prachtige haven is geworden. In dit verband herinnerde de wethouder aan de eerste activiteiten van 'Ame'. toen vijftien jaar geleden 'beslag werd gelegd' op het Balkengat, „Het is geweldig gegaan", zo consta teerde de heer Gillissen, die 'Ame' prees met de organisatie van het dubbele openingsfeest. Twee jaar geleden be sloot he i ministerie van erm de aanleg te subsidiëren, een aanleg waarvoor de we thouder dank bracht aan de dienst ci vieltechnische werken, de dienst van gemeentewerken en het aannemings bedrijf Van Hoek. „De betekenis van de haven is in het afgelopen seizoen al bewezen", zo con stateerde burgemeester Wolters in de toespraak, waarmee hij zijn bijdrage aan de Ame-feestdag - het onthullen van het naambord van het clubhuis - inleidde. Zich bepalend tot het clubhuis wees de heer Wolters op de historische (Slot zie pagina 2 kolom 5) maanden uit hun dorpen aan de Ango lese grens hebben verwijderd. Volgens Sean MacBride, VN-commissaris voor Namibië, was de reden van de volks verhuizing dat Zuid-Afrika een 'vrije brandzone' langs de noordgrens instelt om infiltratie door guerrillastrijders van de Swapo (Zuidafrikaanse volk sorganisatie) te voorkomen. De commissaris uitte de beschuldiging dat een niet-gespecificeerd aantal dor pelingen was gefolterd en mishandeld door Zuidafrikaanse troepen die gege vens over de Swapo probeerden los te krijgen en dat Zuid-Afrika vluchtelin genkampen in 't gebied had veran derd in concentratiekampen. De Zuid afrikaanse troepen waren naar de dor pen gekomen, hadden de huizen plat gebrand, de bewoners bijeengedreven en hen in vrachtwagens weggevoerd, zo zei MacBride. De commissaris vertelde dat zijn be schuldigingen waren gebaseerd op ver klaringen over de Zuidafrikaanse acti viteit van Namibische vluchtelingen, die de Zambiaanse grens over waren ge vlucht om zich bij de Swapo te voegen Van onafhankelijke zijde zijn de be schuldigingen van MacBride. die in het openbaar heeft verklaard zich niet als onpartijdig te beschouwen wat betreft de kwestie-Namibiê, niet bevestigd. Wel werd de VN-commissaris gesteund door Swapo-leider Sam Noejoma, die beves tigde dat Zuid-Afrika een 50 kilometer brede bufferzone tussen Angola en Na mibië vrijmaakt. Volgens diplomatieke zegslieden hebben 70 pet van Swapo's guerrillastrijders hun basis in Angola. „Verwacht wordt dat Zuid-Afrika een belangrijke concessie op het stuk van verkiezingen onder toezicht in Zuidwest-Afrika zal doen om de Swapo ertoe te brengen deel te nemen aan de besprekingen over de toekomst van het gebied", zo wordt van gezaghebbende zijde in Windhoek vernomen. De Rhodesische zwarte nationalisten leider Edson Sithole, die bijna een jaar geleden is verdwenen, zou zich bevinden in Zuid-Afrika's belangrijkste gevange nis voor politieke arrestanten op Rob beneiland Dit heeft de Zambiaanse 'Times' zaterdag gemeld. Bisschop Abel Moezorewa, voorman van de buiten landse Vleugel van Rhodesies Afri kaanse nationale raad (ANC), heeft ge zegd. dat hij over onweerlegbare gege vens beschikt dat dr. Sithole en zijn se cretaresse daar worden vastgehouden. De Zuid afrikaan se minister van justitie. James Kruger, heeft zaterdag het be richt tegengesproken. Kruger vertelde dat Zuid-Afrika niemand gevangen hield, die met de Rhodesische politiek te maken had. De 42-jarige Sithole was publiciteitschef van de m Loesaka gevestigde buiten landse vleugel van de ANC, tot hij en zijn 16-jarige secretaresse. Mirian Mhlanga. 15oktoberlndeomgevingvan een hotel in Salisbury verdwenen. Moezorewa verklaarde afgelopen no vember dat dr. Sithole destijds werd vastgehouden en gefolterd door de Rhodesische politie. Eerder hadden ooggetuigen verklaard gezien te heb ben dat de ANC-functionaris, een voor aanstaand jurist, bij het hotel in Salis bury achter in een vrachtwagen werd geduwd. De Rhodesische regering heeft herhaaldelijk ontkend dat Sithole werd gevangen gehouden. DEN HAAG - In VARA'S radto- actualiteitenrubriek 'Dingen van de dag' zei tweede-kamervoorzitter dr. Anne Vondeling zondagavond dat, hoewel hij zich nog steeds 'princi pieel republikein' noemt, hij van oordeel is dat koningin Juliana op meer dan voorbeeldige wijze haar uiterst moeilijke taak vervult. Hij verklaarde in de verste verten niet te weten wie anders staatshoofd zou moeten zijn dan koningin Juliana. Op de vraag of hij bij een eventuele presidentsverkiezing zou stemmen op 'mevrouw J. van Oranje', ant woordde dr. Vondeling dat zeker te doen. Hij is nog altijd overtuigd republi kein omdat hij vindt dat in een vol wassen democratie geen functies moeten worden geërfd, maar mensen mfuncties moeten worden gekozen of benoemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1