PZC Eisen van artsen met betrekking tot abortus deels ingewilligd Oordeel over prins Bernhard bij meerderheid onveranderd PZCA „Geen redenen voor devaluatie gulden" Advocaat: zelfmoord Dirk N. had kunnen worden voorkomen CONTROLE OP MEDISCH-ETHISCH TERREIN BLIJ tl Principebesluit over postbank PREMIER DEN UYL: Gematigd links in nieuw Frans kabinet-Barre Ombudsman in plaats van inspecteur-generaal het weer Na buien weer zon BOERDERIJEN SNELREWAARD IN BRAND ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1976 iVan onze parlementaire redactie DEN HAAG - De indieners van het PvdA-VVD-wetsontwerp in zake abortus zijn voor een deel tegemoet gekomen aan de bezwa ren van de artsenvereniging KNMG tegen de bevoegdheden van de zogenaamde ..toetsingscommissie". De commissie zal zich volgens de nu gewijzigde tekst niet langer bezighouden met de controle op de uitvoering van abortus. Wel blijft de controle op medisch- ethisch terrein, waartegen de KNMG ook bezwaren had. gehand- Dit staat in de Memorie van Ant- iroord. die de vier indieners. Lamberts. Roethof (pvda) en Veder-Smit. Geurt- sen ivvd) vrijdag hebben ingediend naar aanleiding van de schriftelijke vragen die de tweede kamer over hun wetsontwerp heeft gesteld. De afgelo pen weken hebben de indieners tot (weemaal toe een gesprek gehad met de KNMG om de bezwaren van de artsen tegen hun ontwerp weg te nemen. In het ontwerp is nu de wijziging aange bracht, dat de toetsingscommissie, die moet waken vooreen goede uitvoering van de wet, wel bevoegd is ten aanzien van het proces van besluitvorming vooraf en de zorgvuldigheid van de na zorg, maar niet over de technische ver richting zelf. Dit blijft voorbehouden aan het Staatstoezicht op de volksge zondheid. PvdA en WD zijn het voorts onderling eens geworden over de twee laatste pun ten die bij het opstellen van hun compromis-voorstel nog waren open ge laten. Dat betrof de vraag of abortus mag worden uitgevoerd door elke arts of slechts door geregistreerde specialisten, en de kwestie van de samenstelling van AANTJES LEIDT KANDIDATEN LIJST ARP UTRECHT (ANP)-Mr. Aantjes, de Anti Revolutionaire fractievoorzitter in de tweede kamer, neemt de eerste plazts in op de kandidatenlijst van de ARP, ïoals die vrijdagavond door het partij bestuur in Utrecht voor de komende kamerverkiezingen is opgesteld. Over twee weken zal een uit de regio's verstrekt partijbestuur de lijst definitie! vaststellen. Op 25 september als de Anti Revolutionaire Partijraad een beslis sing neemt over het al dan niet uitko men metéén kandidatenlijst van Chris ten Democratisch Appel (CDA) zal wor den bepaald of dit de inbreng van de ARP in de CDA-lijst kan zijn. De kandidatenlijst zieter als volgt uit: 1 Aantjes; 2 Boersma; 3 Van Leeuwen; 4 Veerman; 5 De Koning; 6 Schakel; 7 Kooijmans (staatssecretaris van bui tenlandse zaken); 8 Van Dam; 9 De Boer. 10 Beumer, 11 Van houwelingen. 12 Scholten, 13 Kraaijeveld-Wouters; 14 De Kwaadsteniet; 15 Beinema; 16 De Graaf (vice-voorzitter); 17 dr. Faber; 18 Borgman (voorzitter van de ARJOS, Anti Revolutionaire Jongeren Organi satie). In politieke kring neemt men aan dat fractievoorzitter Aantjes hiermee be schikbaar is gekomen voor een even tuele CDA-lijst, ongeacht de beslissing die de partijraad op 25 september nog zal moeten nemen. Niet beschikbaar voor een kandidatuur waren mr Biesheuvel, dr. Jelle Zijlstra (president van de Nederlandse Bank), diens broer drs. R. Zijlstraz, J. Lanser (voorzitter van het CNV) en A. Schou ten. Tenslotte was van de zittende ka merleden al bekend, dat de heer Rool- vink zich niet meer beschikbaar zou stellen. In hun eerste reactie, eind juiu hadden KVP. ARP en CHU ervoor gepleit een bepaling op te nemen dal geen enkele arts gedwongen mag worden tegen zijn zin aan abortus mee te werken PvdA en VVD zeggen nu dat van een dergelijke dwang nooit sprake kan zijn. zodat een apai te bepaling zinloos is Zij wijzen wel op de huns inziens morele plicht van elke arts om. ook al is hij persoonlijk tegen abortus, de vrouw die om hulp vraagt van advies te dienen en even- tueef door te verwijzen De vier indieners wijzen voorts de be- abortus mogen verrichten op basis van een verklaring van een gynaecoloog of plaatsvinden het hoofd van een kliniek de commissie: alleen deskundigen op abortusgebied. of ook anderen In beide gevallen is in de nieuwe versie schuldiging van KVP ARP en CHU van van het wetsontwerp de opvatting van de hand dat zij in het gezamenlijk wet- de WD gevolgd, mede op advies van de sontwerp de bescherming van het onge KNMG. Nu is opgenomen dat de toets- boren leven hebben losgelaten Ei is lngscommissie bepaalt welke artsen slechts een compromis gesloten over de mm gg| de bescherming moet strafrechtelijk dan wel tuchtrechtelijk De bescherming zelf blijft vooral door de eis van zorgvuldig handelen, onverlet zo schrijven zij De indieners ontkennen voorts dat de praktijk, zoals toegepast in de Bloe menhoveklinïek. met overeenkomt met de eisen uit hun wetsontwerp KVP ARP en CHU hadden betoogd dal de handelwijze van de Bloemenhovekli- niek. waarvoor PvdA en VVD zich her haalde malen hebben ingezet, niet strookte met de bepalingen van hun ei gen wetsvoorstel Zo wordt het onder zoek naar de gerechtvaardigdheid van abortus in de Bloemenhovekliniek met door de arts zelf verricht en zou. volgens KVP en ARP het intake-gesprek te zijn. iVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het kabinet heeft in prin cipe besloten tot oprichting van een Postbank, als concurrent voor de han delsbanken. Ook is overeenstemming bereikt over de plaats van vestiging van de hoofdzetel van de Postbank, maar premier Den Uyl wilde vrijdaga vond daarover geen nadere mededelin gen doen. Het wetsontwerp moet eerst nog door de betrokken ministers nader worden uit- gewerkt en daarna voor advies aan de Raad van State. In de Postbank zullen de Postgiro en de Rijkspostspaarbank tot een geheel worden samengesmeed. Zoals gemeld, maken zowel Leeuwar den aLs Amsterdam kans op vestiging van de Postbank, terwijl ook Hoom zijn kandidatuur heeft gesteld. De indieners slaan echter op het stand punt dat het opname-gesprek ook door met-artsen mag worden uitgevoerd en dat een tijdsduur van 20 a 30 minuten voldoende is aangezien de verwijzende huisarts bijna altijd reeds lange ge sprekken met de betrokken vrouw heen gevoerd üc indieners herhalen ten slotte hun visie dat de voorstanders van legalisa tie van abortus in de meeste gevallen abortus op zich niet toejuichen. Ze wil len slechts de moeelijkheid scheppen, zo schrijven zij. dal mensen met een andere opvatting in vrijheid kunnen handelen overeenkomstig hun eigen geweten. Met de Memorie van Ant woord van de vier initiatiefnemers is de voorbereiding van het ahortu-wel- sonlwerp afgesloten. Als de tweede kamer geen nadere ragen heeft, kan het wetsontwerp van PvdA en VVI). samen met het al eerder ingediende ontwerp van KVP en AKP. plenair worden behandeld op 14. 15 en 16 sep tember. binnen-buitenland I® Frankrijk zal Egypte een nieuw type iuchtdoelraket leveren, de 'Crotale', zo meldt het gezagheb bende Egyptische blad Al Achram. Volgens de krant zijn op grond van de bevindingen van Egyptische deskundi gen ongeveer 20 wijzigingen in het oor spronkelijke ontwerp aangebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Nederlandse economie staat sterk. Er is geen enkele reden om te veronderstellen dat de Nederlandse gulden in waarde zal worden verminderd. Deze mening gaf vrijdagavond premier Den Uyl tijdens zijn wekelijkse persconferentie in de pauze van de ministerraad. „Iedereen heeft kunnen zien hoe. na de dwaze verhalen over de druk op de gulden, onze munt zich weer heeft hersteld. Dat lag ook voor de hand, gezien onze sterke externe positie. Die hele speculatie tegen de gulden was eigenlijk een vreemde zaak. Bij alle economische problemen die wij hebben, is Nederland met de Bondsrepu bliek. het land in de OECD met het grootste betalingsbalansoverschot. Verhou dingsgewijs is dat overschot bij ons zelfs groter dan in de Bondsrepubliek, ook afgezien van de aardgasexporten. De exportontwikkeling is in de eerste helft van het jaar gunstig geweest Er is dan ook geen enkele reden om te zeggen dat de Nederlandse economie aan het inzakken zou zijn", aldus premier Den Uyl. INTERNATIONAAL ONDERZOEK NAAR DOODSOORZAAK liLRIKE MEINHOF AMSTERDAM (ANPt - De Groningse hoogleraar in de filosofie, prof. Naula. en de Vara-ombudsman Julian van Minnen, maken deel uit van een inter nationaal comité, dat een onderzoek wil instellen naar de dood van l'lrike Meinhof op 9 mei. in een Westduitse ge vangenis. Volgens de Westduitse autoriteiten pleegde Ulrike Meinhof, bekend van de Baader-Memhofgroep (Rote Armee Fraktioni. met repen handdoek zelf moord in haar cel Het internationale comité, dat verder nog bestaat uit hoogleraren uit onder andere Italië. Zwitserland en Denemar ken. betwijfelt dat. Het comité werd deze week in WestrDuitsland voorge steld Het komt binnenkort bijeen, zo vertelde de Nederlandse advocaat van onder meer Andreas Baader. mr P Bakker-Schut uit Utrecht, vrijdagmid dag tijdens een persconferentie in Am sterdam. Mr. Bakker-Schut heeft zich de afgelo pen weken in WestrDuitsland bezigge houden met de vraag hoe en onder welke omstandigheden Ulrike Meinho! om het leven is gekomen Hij heeft sterke twijfels over de ofilciéle rappor ten over Meinhofs dood. Volgens die rapporten zou zij zich hebben opgehan gen. Een aantal medische gegevens uit de of ficiële rapporten over Meinhofs dood zouden er naar de mening van Bakker- Schut bovendien op kunnen wijzen, dat Ulrike Meinhof in haar cel is gewurgd, alvorens te zijn opgehangen. De met name in WestrDuitsland zelf geopperde mogelijkheid, dat Ulrike Meinhof voor haar wurging zou zijn aangerandwil mr. Bakker-Schut niet uitsluiten, maar acht dat minder waarschijnlijk Louis de Guinngaud. de 65-jange am bassadeur voor Frankrijk bij de Ver enigde Naties, is door president Giscard van Frankrijkbenoemdlot mimslervan buitenlandse .aken in het nieuwe Franse kabinet Van onze correspondent I'VKIJS - De nieuwe Franse premier Raymond Barre, de opvolger van Jac ques Chirac die woensdag was opge stapt na een slepend conflict met presi dent Giscard d'Eslalng. heeft in zijn kabinet verscheidene gematigde link sen opgenomen. Daarmee wil Barre, geïnstrueerd door president Giscard d'Estaing. een ope ning naar links maken met de duidelijke bedoeling om de socialistisch- communistische oppositie de wind uit de zeilen te nemen bij de volgende ver kiezingen In de nieuwe regenng is Barre niet al leen minister-president maar is hij ook minister van financiën en van economi sche zaken, een functie die hij heeft overgenomen van Jean Fourcade die in het nieuwe kabinet ls verhuisd naar het ministerie van openbare werken. Barre eiste financiën en economische zaken voor zich op om de voorthollende inflatie en de als maar stijgende prijzen efficiënter te kunnen aanpakken. Barre, die door president Giscard werd gepre zen als „de beste econoom" die Frank rijk op het ogenblik heeft, had toen hij tot premier werd benoemd gezegd dat zijn eerste taak zal zijn: de Franse frank weer sterk te maken. VERWACHTING VOOR TOEKOMST: ivan onze Haagse redactie i nenburg. de hoogste ambtenaar van DEN HAAG - De volgende Krtnge„ is in het maand zou het 31 jaar gele den zijn geweest - 13 septem ber 1945 - dat prins Bernhard werd benoemd tot inspecteur-generaal van de Koninklijke landmacht (in 1947 en 1953 volgden de be noemingen in deze functie bij de marine en de luchtmacht). Nu hij deze functie als gevolg van de Lockheed-affaire zal moeten neerleggen, is het aannemelijk dat de functie van inspecteur-generaal van de krijgsmacht geheel uit ons militaire bestel zal gaan ver dwijnen. Een van de hoofdredenen daarvoot is dat de functie van inspecteur- generaal vrijwel onlosmakelijk aan prins Bernhard is verbonden ge weest. Nederland heeft geen andere inspecteur-generaal gehad en deze baan wordt - los van de inhoud die de prins zelf aan deze functie heeft gegeven - meer gezien als een ere- baan dan als een echte militaire functie. De drie hoofdtaken van de inspecteur-generaal van de krijgs macht zijn het optreden als een soort klachtenbureau, een ombudsman dus, voor alle Nederlandse militai ren. het optreden als raadgever in mi litaire zaken voor de defensieleiding en het fungeren als inspecteur, met andere woorden: het toezien op de degelijkheid van de krijgsmacht. Als inspecteur-generaal valt prins Bernhard rechtstreeks onder de ver antwoordelijkheid van het ministe rie van defensie. In de organisatie structuur van dat ministerie staat de inspecteur-generaal zelfs nog onder de secretaris-generaal, drs G. Peij- recente verleden al vaker gedacht aan wat er zou moeten gebeuren met de functie van inspecteur-generaal als de prins die zou moeten neerleg gen. iets wat - los van de Lockheed- affaire - toch eens zou moeten gebeu ren Bij de grote politieke blokken in het parlement, zowel progressieven ide PvdA liet zich het eerst in die richting uiti. als confessionelen en IE beralen. voelt men er veel voor om in plaats van een inspecteur-generaal een militaire functie dust een burger te belasten met de taak van om budsman voor de krijgsmacht. Een functie die gericht is op de specifieke belangenbehartiging van het perso neel van leger luchtmacht en mart- Deze functionaris zal onder de recht streekse controle van het parlement moeten vallen Die rechtstreekse controle is een van de belangrijkste redenen voor het parlement om de functie van inspec teur-generaal op te willen heffen. Als inspecteur- gene raal onttrok prins Bernhard zich juist aan die controle, iets wat in deze tijd van toenemende macht van het parlement ide volksvertegenwoordi ging dusi als onjuist werd gezien- De voorzitter van de vaste Tweede-Kamercommissie voor de fensie. de KVP'er J. van Eisen, zei vrijdagavond nog voor de televisie, dat de nieuwe functionaris, als die er komt. alleen dc ombudstaak van de huidige inspecteur-generaal zou moeten vervullen. De vrij overbo dige rollen van inspecteur en advi seur zuilen ongetwijfeld verdwij nen. een verdwijning waar niemand moeite mee zal hebben. Wie die om budsman moet worden is uiteraard nog niet duidelijk. Maar in progres sieve kringen is al eens voorzichtig de naam van diezelfde KVP'er Van Eisen genoemd. Van Eisen - die generaal-majoor buiten dienst is - heeft eerder dit jaar al aangekon digd volgend jaar niet meer in de tweede kamer tc zullen terugkeren. BESCHULDIGING AAN ADRES GEVANGENISDIRECTIE DEN HAAG - Het ministerie van justi tie liegt, als men zegt dat de zelfmoord van Dirk N. niet te voorzien was. De dood van Dirk had door extra bewa king voorkomen kunnen worden. Tot deze krasse uitspraak komt mr. J. P. van der Plas, dc raadsman van Dirk N., die ervan overtuigd is dat de directie van het Scheveningse huis van bewa ring op de hoogte was van de zelf moordplannen van de Haagse gedeti neerde. Dirk N„ tegen wie vorige week een le venslange gevangenisstraf werd geëist wegens de moord op de Haagse taxi chauffeur Gerard Hofstede en de Rijs- Cl Dc raad van bestuur van de Stevin Groep NV in Utrecht heeft vrijdag verklkaard het werk in Chili niet te zullen hervatten en dc be langen van dc groep daar te zullen af wikkelen. De raad van bestuur zegt dat bij dit be sluit de werkgelegenheid van de Neder landse werknemers en de continuïteit van de Stevin Groep zwaar heeft gewo gen. i Van ome weerkundige medewerker Ook het laatste weekeinde van augustus zal niet zonder zon verlopen en op de meeste plaatsen, zoals bijna alle weekeinden in deze zomer, blijft het droog Een storing in de hogere luchtlagen ligt boven Duitsland en trekt naar het zuidwesten. Vrijdag gaf die aanleiding tot onweersbuien zuidelijk van de lijn Emmen-Rotterdam. Eindhoven meldde in totaal 12 millimeter neerslag, waarbij ook hagel. Sinds lange tijd kreeg ook een deel van Zeeland enige regen, met m Zierikzee 10en in Vlissingen vier millimeter neerslag Ook vandaag is in het zuidoosten nog een enkele verspreide bui mogelijk, maar zondag zal de stabiliteit wel licht alweer zo zijn toegenomen, dat de zon overheerst en er geen buien meer tot ontwikkeling komen Een doorbraak naar een ander weertype is voor het begin van september niet meer te verwachten. Het hogedrukcentnim blijfl bij Schotland liggen en houdt een droge noordoostelijke luchtstroom m stand. De temperatuur blijft daarbij 's middags 20 tot 22 graden bedragen. Vooral in het Waddengebied staat tijdelijk een harde wind. wijkse rechercheur W J. de Krijger werd dinsdagmiddag dood in zijn ce) aangetroffen. Door ophanging aan een laken was hij om het leven gekomen. Volgens het communiqué van het mi nisterie van justitie had de zelfrnoord niet voorkomen kunnen worden, omdat er geen enkel vermoeden bestond dat Dirk aan zelfmoord dacht De Haagse advocaat Van der Plas be weert echter het tegendeel. „Op de dag dat Dirk zelfmoord pleegde, zou ik hem bezoeken, 's Middags om half drie werd ik echter opgebeld door de heer Berger, de sociaal werker in wie Dirk het volste vertrouwen had. Hij adviseerde mij om niet te komen, omdat Dirk volkomen van de kaart was. De situatie was op dat moment zeer gespannen. De heer Be rger heeft in de gevangenis zelfs nog om een psychiater gevraagd. Later op de middag heeft de pater Dirk ook nog be zocht Na vier uur was Dirk alleen in de cel. Om half vijf werd hij dood aangetrof fen". sen van wie wordt vermoed dat zij een poging tot zelfrnoord zullen onderne men alle gevaarlijke voorwerpen ver wijderd worden. Het is bekend, dat met name schoenveters en beddegoed uit stekende middelen zijn om jezelf op te hangen. Ik vind het dan ook onbegrijpe lijk, dat het beddegoed overdag niet uit de cel van Dirk is verwijderd". De woordvoerder van het ministerie van justitie reageerde op de uitlatingen vaD mr Van der Plas laconiek. „Ik heb dins dagavond een communiqué doen uit gaan. waarin stond dat er geen enkele reden was om aan te nemen dat Dirk N zelfrnoord zou plegen. Ik sta nog steeds achter die mededeling en zie geen en kele aanleiding deze te herroepen. Het gerechtelijk onderzoek, dat onmiddel lijk na de dood van Dirk is gestart, zal wel uitmaken of er een aanleiding was om te vermoeden dat Dirk een zelf moordpoging zou ondernemen". Op de hoogte Zonnige perioden Zonnige perioden maar ook plaatselijk «nbui. Matige tot krachtige noordoos telijke wind. Maxima rond de 20 gra den. Vooruitzichten voor zondag en maan dag. opgesteld door het KNMI. VtÜ zonnig, mogelijk een bui. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 6 tot 14: ni in. temp.: omstreeks 10 graden: raax.temp. omstreeks 19 graden, kans op een droge periode van minstens 12 vvr 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent Voor maandag: aantal uren zon: 6 to 14: fflin.temp omstreeks 10 graden; max.temp omstreeks 19 graden: kans op een droge periode van minstens 12 voe 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent STRAXDWEERSVERWACHTING Enkele buien drongen vrijdag tot Zee land door. Vandaag nog een kleine buienkans, ook flinke zonnige penoden. Matige, tijdelijk vrij krachtige noord oostenwind. In de middag rond 20 gra den, zeewater 20 graden ooniitzichten: Zondag overwegend droog en zonnig Het weer in Europ Aberdeen zwaar bewolkt Athene licht bewolkt Barcelona licht bewolkt Berlijn onweer Bordeaux onbewolkt Brussel regenbui Frankfort half bewolkt Geneve geheel bewolkt Helsinki onbewolkt Innsbruck regen Kopenhagen regenbui Locamo geheel bewolkt Londen regenbui Luxemburg regenbui Madrid zwaar bewolkt Malaga zwaar bewolkt Mallorca half bewolkt Munchen geheel bewolkt Nice licht bewolkt Oslo onbewolkt Parijs regenbui Rome licht bewolkt Split onbewolkt Stockholm licht bewolkt Wenen half bewolkt Zurich zwaar bewolkt Casa Blanca half bewolkt Istanboel half bewolkt Las Palmas onbewolkt SNELREWAARD-In de gemeente Snelrewaard tussen Montfoort en Oudewater zijn drie boerderijen afgebrand. Twaalf mensen werden dakloos. Brandweerkorpsen uit Oudeivater, Linschoten. Lopik. Woerden en Montfoort rukten uit om het vuur te blussen. De rijkspolitie sloot de wegen in de omgeving voor het verkeer af. Volgens mr Van der Plas was het minis terie van justitie trouwens al veel eerdei op de hoogte van het feit. dat Dirk wel eens een zelfmoordpoging zou kunnen ondernemen. „Tijdens de zitting voorde arrondissementsrechtbank kwam het psychiatrisch rapport ter sprake Daarin stond dat Dirk sterk verminderd toerekeningsvatbaar was. Hij had al di verse malen blijk gegeven van zelf moordneigingen. Daaruit kun je toch ook concluderen, dat de mogelijkheid van zelfrnoord ieder moment aanwezig is". Mr. Van der Plas begrijpt dan ook niet waarom Dirk m het Scheveningse huis van bewaring geen extra bewaking kreeg. „Het is voorschrift, dat bij men- - Een VN-rapport over 'hulp verleend aan de koloniale en ra cistische regeringen van Zuid-Afrika', opgesteld voor de VN-commissie voor de mensenrechten, geeft Zuid-Afrika nog 10 tot 15 jaar kans op voortbestaan wanneer het zijn systeem van apart heid niet wijzigt Dat dit systeem nog bestaat is uitsluitend het gevolg van de steun van grote westelijke mogendhe den. aldus het vrijdag verschenen rap port 15 graden 27 graden 26 graden 21 graden 30 graden 21 graden 22 graden 23 graden 19 graden 19 graden 24 graden 22 graden 19 graden 21 graden 27 graden 29 graden 18 graden 25 graden 22 graden 21 graden 27 graden 25 graden 19 graden 26 graden 18 graden 27 graden 23 graden 28 graden UITSLAG OPINIEPEILING ONDER 450 NEDERLANDERS: ZON EN MAAN 28 augustus Zon op 05.45 onder 19.36 Maan op 09.44 onder 20.38 ZON EN MAAN 29 augustus Zon op 05.47 onder 19 34 Maan op 11.04 onder 21.10 HILVERSUM (ANP) - Achtentwintig procent van de Nederlandse bevolking heeft, na de publikatie van het rapport van de commis sie van drie een ander oordeel en andere gevoelens over prins Bernhard dan voorheen. Van 71 procent zijn oordeel en gevoelens niet veranderd. Dit blijkt uit een telefonische bliksemenquete on der 450 Nederlanders, die AVRO's Televizier Magazine, de actuali teitenrubriek van de AVRO-tv onmiddelijk na de regeringsverkla ring van premier Den Uyl. donderdagmiddag, heeft laten houden. Gesplitst naar politieke overtuiging luidden de antwoorden als volgt: Diegenen die antwoorden, dat hun oordeel was veranderd, zijn op te splitsen in 34 pet progressieven, 28 pet CDA-stemmers en 24 pet WD-aanhangers. De verdeling bij het aantal ondervraagden, wier oordcel niet was veranderd, is 66 procent progres sief. 71 pet CDA en 76 pet WD. Op de vraag 'vindt u het juist dat de prins geen officièle functies meer mag vervui len antwoordden de geénqueteerden als volgt (tussen haakjes de indeling naar politieke voorkeur' luist. 61 pet iprogr 77 CDA 55 VVD 571 Niet juist 39 pet. iprogr. 22 CDA 40 VVD 411 Op de vraag Is de prins op het ogenblik voor u. in zijn functie van prins der Nederlanden, helemaal aanvaardbaar, enigszins aanvaardbaar of niet aanvaard baar. werd als volgt geantwoord: helemaal aanvaardbaar 57 pet iprogr. 41 CDA 74 WD 61> Enigszins aanvaardbaar 28 pet i progr 34 CDA 19 VVD 28) Niet aanvaardbaar 14 pet (progr. 24 CDA 6 VVD 10) Vraag 4 luidde „wat zou naar uw mening thans de juiste houding zijn van koningin Juliana - aftreden, gewoon aanblijven, of nu juist aanblijven? sa aftreden 10 pet iprogr. 12 CDA 3 WD 1U) gewoon aanblijven 60 pet iprogr 73 CDA 59 WD 51) Nu juist aanblijven 29 pet (progr. 14 CDA 38 VVD 38) De laatste vraag luidde Vindt u dat wjj in Nederland de monarchie, dus met een koningshuis, moeten handhaven of vindt u dat wij geleidelijk aan naar een republi keinse staatsvorm, dus met een gekozen president, moeten groeien?" Daarop luidden de antwoorden: handhaven monarchie 90 pet i progr. 82 CDA 100 WD 94) geleidelijk aan naar een republikeinse staatsvorm groeien 9 pet iprogr. 17* CDA 0 WD 61 Voor het onderzoek werden 450 mensen ondervraagd Zij waren allen boven de 18 jaar Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W F de Pagter Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P Dieleman en C- van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel. <01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Temeuzen: N.euwstraat 22. tel. (01150) 4457 Hulst: Steenstraat 6. tel. (011401 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buitan kan- Advertentie-afdeling- (01186)1584 s Zaterdags (01184) 15144 van 9 00-11 30 uur. Redactie: (01184) 14796 Voor klachten bezorging op za terdag de plaatselijke kantoren van 9.00-11 30 uur Expeditie (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 37.75; franco pe» post f 42,-. oer maand f 12.75; losse nummers 0,55 (inclusief^ pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11.55; ingezon den mededelingen 2'hx tanef. Voor brieven bureau van dit blad f 2.50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Provtnaafe Zeeuwse Courant. Middelburg. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3