„Zaak-Bernhard gevolg bewapeningswedloop" Hobo String Band klapstuk van de Vlissingse braderie BRADERIE HULST GING WAT AARZELEND VAN START Gemeente- en bedrijfs- brandweren werken samen in Vlissingen-Oost Nota van A.W.L. bleef in kast van Terneuzense ambtenaar DROOGTESCHADE IN ZEELAND NET ZO FUNEST ALS LANDELIJK [MW REGELMATIG BESPREKINGEN VLISSINGEN - De burgemeesters van de gemeenten Botsele en Vlissingen en de directies van de in het haven- en in dustriegebied Vlissingen-Oost geves tigde bedrijven Hoechst Holland N.V., M T International B.V., Péchiney Ne derland N.V., de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij en To tal Raffinaderijen Nederland N.V. heb ben afspraken gemaakt over het verle nen van onderlinge hulp in geval van brand en eventuele andere calamitei ten bij de deelnemende bedrijven. Verzoeken om hulpverlening zullen deze bedrijven in principe nchten aan de commandanten deze bedrijven in principe richten aan de commandanten van de gemeentebrandweer van Bors- sele en/of Vlissingen. Evenwel kan in bijzonder dringende gevallen de brand weercommandant van het bedrijf waar de hulp nodig is. zich tevens recht- streeks tot zijn collega's van de andere bedrijven wenden. De hulpverlening kan ook geheel onderling door de be drijven worden geregeld. De deelnemende bedrijven hebben zich bereid verklaard op verzoek van de commandanten gemeentebrandweer direct de gevraagde hulp besch ik baar te zullen stellen voorzover die hulp het be treffende bedrijf direct kan verlaten. Het materiaal dat bij die hulpverlening kan worden ingezet, bestaat onder meer uit bemande blusvoertuigen- en vaar tuigen; schuim-, poeder, ongevallen- en ambulancewagens. De deelnemende bedrijven hebben on derling een uniforme regeling getroffen voor de rechtspositie van de leden van hun vrijwillige bedrijfsbrandweer. Bevelvoering De bevel voering bij brand of andere ca- lamiteiten berust bij de commandant van de betreffende bedrijfsbrandweer. Alleen wanneer de gemeentebrand weer assistentie verleent, gaat de al gemene leiding over op de comman dant van dt corps. In dat geval staat de commandant van de betreffende be- drijfsbranweer hem ter zijde. Zodra de hulp kan worden verminderd, zal eerst de bdrijfsbrandweer van de te hulp ge roepen deelnemers worden terugge trokken. Voor de nablussingen is de be drijfsbrandweer van het getroffen be drijf verantwoordelijk. De brandweercommandanten van de deelnemende gemeenten en bedrijven zullen regelmatig besprekingen hou den. Deze besprekingen staan - bij toer beurt - onder voorzitterschap van de brandweercommandanten van Bors- sele of Vlissingen. Er zullen nadere ad viezen worden opge opgesteld ten aan zien van o.m. de consequenties van ver anderingen, uitbreidingen en nieuw- Ockenburgh GOES - Eén dezer dagen - wellicht reeds maandag 30 augustus - zal be gonnen worden met de reconstructie van het kruispunt Ockenburgh in Goes. Tijdens de werkzaamheden wordt het doorgaande verkeer op de v. d. Spiegel straat als volgt omgeleid: Komend uit de richting Kloetinge. wordt het verkeer geleid via een ge deelte Patijnweg en de Voorstad. Op het kruispunt Zonnebloemstraat slaat dit verkeer linksaf en vervolgt zijn weg over het hier nieuw aangelegde weggedeelte. Komend uit de richting Middelburg kan het verkeer op de v.d. Spiegelstraat van één rijstrook gebruik blijven maken. Zoals bekend houdt de reconstructie in dat de aansluiting van de Voorstad op de v. d. Spiegelstraat wordt opgeheven, althans voor het gemotoriseerd verkeer. Voor de fietser en de voetgangers wordt de verbinding gehandhaafd. Door de plaatsing van verkeerslichten wordt het oversteken in de richting Goes-Zuid beveiligd. Met de recon structiewerkzaamheden zal ongeveer een tijdsbestek van 4 maanden gemoeid zijn Bejaardenreisje KAPELLE - Dezer dagen hield de bond van bejaarden, afdeling Kapelle. haar 2e zomerreis. Met twee bussen werd via Walcheren naar Kamperland gereden. zomeravondstilte DOMBURG - De laatste, door de inter kerkelijke zomerwerkcommissie ge houden zomeravondstilte, werd ge houden in de Nederlands hevormde kerk te Domburg. Namens deze com missie sprak de heer H. de Pagter een welkomstwoord en toonde zich ver heugd over de goede belangstelling. Ds. P. J. Hofland uit Vrouwenpolder verzorgde de meditatie. Het christelijk werpen van bestrijdings-en hulpverle- gemengd koor Sursum Corda uit ningsplannen; het aanschaffen van ge- Oostkapelle, onder leiding van dirigent normaliseerde materialen en uitiustin- Leen de Broekert, verleende medewer- gen; gemeenschappelijke opleidingen king aan de avond. Organist was de heer en oefeningen, enzovoorts. De regeling J Slinger. De heer De Pagter dankte gaat in met ingang van 1 september onder anderen ook de Duitse belang- 1970 stellenden. bouw van de bedrijven met het oog op brandbestrijding en dergelijke, ht ont- MINI-JEUGDDA G GYMNASTIEK MIDDELBURG - Gymnastiekvereni gingen uit Middelburg, Oostkapelle. Westkapelle. Serooskerke. Grijpskerke en Koudekerke houden op 4 september een zogenaamde mini-jeugddag voor hun jongste leden. DCeze dag wordt ge houden in het bos bij Veere. Het programma voor de mini-jeugddag bestaat uit een tiental spelletjes zoals estafette, zaklopen. water dragen, bal- werpen, eierrace. verkleden en kegelen. Bij slecht weer wordt het programma fgewerkt in de sportzaal in Oostkapelle. VELE HONDERDEN BEZOEKERS IN BRADERIEGEBIED GEZELLIG DRUK IN PROMENADE VLISSINGEN - Zoals te verwachten viel is de Hbo String Band het klapstuk van de Vlissingse braderie geworden. Vele tientallen mensen, rijen dik, ver- vrijdag het zelfde beeld opgeleverd als drongen zich vrijdagavond rond de de dag daarvoor: een gezellige drukte in muziektent op de Kleine Markt om zo $e walstraat.promenade en aangre- veel mogelijk mee te maken vzn de zende straten. Vele honderden mensen country-popshow. Ondanks twee stevigen regenbuien vlak na het middaguur heeft de braderie TERNEUZENS RAADSLID DE ZEEUW WIL OPHELDERING TERNEUZEN - Het Terneuzense V.V.D.-raadslid W. de Zeeuw gaat b. en w. van Terneuzen in een brief om opheldering vragen over het feit dt een voor de raadsleden bestemd rapport van de 'Afvalwaterleiding Kanaalzone' (A.VV.L.) over over dracht van dit lichaam aan de wa terschappen nooit is uitgedeeld. De A.W.L. liet het stuk, opgesteld door de toenmalige secretaris P. J. Huijbrecht. in maart vorig jaar ver schijnen. In de nota wordt geconclu deerd dat er wettelijk geen gronden zijn waarop de A.W.L. gedwongen kan worden over te gaan naar de wa terschappen 'De Verenigde Braak manpolders' en 'Het Axeler Am bacht'. zoals het provinciaal bestuur wil. Het lijvige boekwerk was be doeld voor de gemeenteraden van de drie deelnemende gemeenten. Ter- neuzen. Axel en Sas van Gent. In de laatste twee plaatsen kregen de raadsleden ht inderdaad in handen, in Terneuzen niet. Bij informatie op het Terneuzense stadhuis bleek dat 23 exemplaren van de nota in de kast van een onlangs naar elders vertrok ken ambtenaar waren blijven liggen. ,,Op z'n zachtst gezegd: een zeer wonderlijke zaak. aldus de heer De Zeeuw. „Ik vind dat b. en w. maar eens duidelijk moeten maken waarom dat gebeurt." Het raadslid deed zijn ontdekking vrijdag, toen tijdens een gesprek met een functio- partis van de A.W.L. aan het licht kwam dat hem het rapport nooit ter hand was gesteld. „Daar komt nog bij. dat de A.W.L. in een aantal an dere stukken, die ons later zijn toege zonden, aan het rapport refereert. Ik miste gewoon de moedemota A W.L.-bestuurslid wethouder ars R. C. A. Barbë van Terneuzen zei. om commentaar gevraagd, dat hem van de gang van zaken rond de nota niets bekend was. „Misschien berust het allemaal op een vergissing, ik zou dat eens moe ten nagaan. Overigens betrof het hier geen geheim stuk: het is in de krant gepubliceerd, dus mijns inziens was er geen enkele reden om het bewust in de kast te houden. Aan de hand van oude notulen van de b. en w.- vergaderingen zou ik eens moeten nakijken of en hoe ht college er inder tijd over heft beslist. schuifelden de gehele dag door het bra- deriegebied en bezochten de vele kraampjes en stands. Voor de kleineren was er in de middag meer dan alleen braag aan de hand van ouders mee slenteren: bekend Zeeuws goochelaar Ali Ben Lux had met zijn ge raffineerde trucs in de muziektent op de Kleine Markt de volle aandacht. Van de zijde van de winkeliers niets dan positieve geluiden. Braderie commissie lid W. de Bruijne sprak van een gezellige drukte, maar niet zo overstelpend als donderdag, ver de aankleding van de meer dan 100 stands was hij eveneens zeer te spreken. „De winkeliers hadden in het begin er nogal wat moeite mee. Maar ze zijn fantastisch voor de dag ge komen met hardstikke leuke vondsten. De 'aankleding' is beter verzorgd dan vorig jaar". Vandaag, zaterag, wordt de braderie tegen vijf uur gesloten door onder ande ren wethouder G J. A. M. Adan, die de winnaars van de foto- en tekenwedstrijd bekend maakt. Tevens wordt de door de Horeca Walstraat beschikbaar getelde wiselbeker voor de meest origine) stand uitgereikt. Voor de saaiste he£ de PZC een poedelprijs beschikbaar ge steld. Onderwijskrachten spraken over projectonderwijs en vredesweek HULST - De braderie in Hulst is wat aarzelend van start gegaan. Donderda gavond bij «1e opening van de braderie in de Bierkaaistraat, Vismarkt, Over- damstraat en het overdekt koopcen trum 'Trefpunt' kwamen vgel mensen kijken naar de openingsstunt, maar in de inkels was het niet druk. Ook vrij dagmorgen was er van de zijde van het publiek niet veel belangstelling. Ook niet in de Gentsestraat waar de bra derie gisteren van start ging. Tegen het middaguur viel er een flinke bui regen in Hulst. Het gevolg was dat enkele winkeliers waterschade opliepen aan goederen in de voor de winkels op gezette kraampjes. Wat later klaarde het weer op en begon ook het publiek langzamerhand te komen. Vandaag, zaterdag, morgen en maan dag zullen naar alle waarschijnlijkheid - het weer moet dan wel meewerken - de met ais thema de vrede stonden een- GOES - In het kader van de voor de deur staande vredesweek heeft de pro vinciale werkgroep vredesweek vrij dag in de aula van het christelijk ly ceum te Goes onder het motto 'Werk plaats voor de vrede' een studiebijeen komst gehouden voor onderwijskrach ten. Het projectonderwijs en meer in het bijzonder het godsdienstonderwijs topdagen van de braderie zijn. Normali ter zijn dat al topdagen voor de Hulster middenstand, omdat dan veel Belgen naar het vestingstadje komen. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Voorst itoezegging): S. IJpma te Maastricht: beroepen te Oos- terwolde (Gld i. J. Vos te Putten: beroe pen te Oudega-Suameer: H. van Gosliga te Hijker-Smilde. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen de benoeming totzieken- huispredikante te Alkmaar i met ingang van 1 juni jl.): mevr. drs. T. de Jong. kan didate aldaar. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Randburg in Zuid-Afrika' H. Ligtenberg te Terwolde. VRIJE EVANGELISCHE GEMEEN TEN Beroepen te Veendam: S. Zuidema te Apeldoorn. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen te Hengelo: P. Wijchers kan didaat te Bos en Duin. SEROOSKERKE - Bij de gebroeders Joziasse in Serooskerke trof het Landbouwschap-gezelschap bereaende kool a iSlol van pap. I) zijn er in Zeeland heel wat Veel akker bouwers oogsten dit jaar-maar een kwart tot een derde van de normale hoeveelheid bruine bonen en uien. Wat suikerbieten en aardappelen betreft is nauwelijks een algemeen beeld te ge ven. Het zal daarom met name voor de akkerbouw moeilijk zijn een eerlijke droogteschaderegeling te maken Fruitteelt en tuinbouw. Ir. C W C. van Beekom, hoofdingenieur-directeur voor de bedrijfsontwikkeling in Zeeland noemde vrijdag de situatie in die sector 'zeer beroerd, slechter dan men over het algemeen aanneemt Hij illusteerae dat met cijfers Van de 5500 hectare boom- gaart in Zeelanden WestrBrabant wordt op2800hectareeenopbrengstderving<in kilo'si verwacht van 10 tot 20 procent. waar een koffietafel werd gebruikt. Via 2000hectarezelfsvan20tot40procenten rtÉ" op700hectarezelfsvan40totl00procent. Daar komt bij dat de kwaliteit van wat wel wordt geplukt minder is dan in nor male jaren en dat de vruchtzetüng voor volgend jaar achterwege blijft. Ir Van Schouwen werd er over de Brouwersha- vensedam naar Goeree-Overflakee ge reden. om via Hellegatsplein- Willemstad en het eiland Tholen bij Wouw het afscheidsdiner te gebruiken. Beekom „Na de crisis van enkele jaren geleden kan de fruitteelt deze klap met hebben". In de tuinbouw is de toestand sterk af hankelijk van het al of niet aanwezig zijn van een beregeningsinstallatie Zonder beregening is grote droogte-schade on vermijdelijk. Het gezelschap deed vrijdag Zeeuwse bedrijven aan uit praktisch alle agrari sche sectoren. Rundveehouder C. Ha- melink uit Overslag - 180 stuks vee op 65 hectare - meldde dat hij minstens een ton verlies zal lijden. Zijn weilan den zijn volledig uitgemergeld, 60 lot 70 procent daarvan moet hij dan ook opnieuw inzaaien. Hij heeft nu al tien koeien meer verkocht dan vorig jaar, komt 70 ton hooi tekort en ziet de melk- produktie dagelijks achteruit gaan. Fruitteler J. Kind uit Philippine zal dit jaar 200 ton minder fruit oogsten en ze ker 125.000 gulden verlies lijden. Op erg zanderige grond valt voor hem helemaal mets te plukken, voor het overige zijn kilo-opbrengst en kwaliteit minder. In de Braakman kwam het landbouwschapsbestuur onder de ïn- uiu& «au ...ugte-problemen waar mee de boeren daar kampen. Landbou wer A Dieleman is vooral gedupeerd door een lagere uien- en suikerbieten opbrengst (amper een kwart van de normale hoeveelheid), maar nog triester bleek de situatie op het gemengd bedrijf van de heer G. Cuelenaere. Hij weet nauwelijks aan voldoende voer voor zijn koeien te komen en kampt met een veel lagere melkgift. De resultaten van zijn akkerbouw-sector vallen op alle fronten tegen. Het voeren van zijn vee kost hem nu al vijf gulden extra per koe per dag, „Ze praten nu wel over de problemen in Zuid-Limburg, maar de boeren daar zeggen: wij leven nog rijk als we bekij ken hoe het er bij jullie in Zeeland voor staat' liet de heer Cuelenaere zijn gasten weten. Walcheren Op Walcheren kwamen ze in contact met iets nunder pessimistisch ge stemde agrariërs. Weliswaar meldde rundveehouder J. Boone uit Grijps kerke dat de droogte hem 125 gulden cAua pc. aag kost en dat een inkom stenderving van 1000 gulden per koe dit jaar niet slecht geschat is. maar hij stelde ook vast' „Ik ben niet ongelukkig als ik bekijk hoe heter bij anderen voor staat". Zijn weilanden lagen er dan ook nog redelijk groen bij, terwijl de heer Boone zich ook al heeft verzekerd van een behoorlijke voorraad ruwvoeder. Een vergelijkbare situatie trof men aan op het gemengd bedrijf van A. Lange- beeke in Gapinge. Ook daar: droogte problemen, maar geen vreselijk som bere toekomstvisie. Een vertekend beeld van de situatie in de tuinbouw op de volle grond kregen de vertegenwoordigers van het land bouwschap bij de gebroeders Joziasse in Serooskerke. Dat bedrijf beschikt over een beregeningsinstallatie. die praktisch dag in dag uit alles nat kan houden. De gevolgen van de droogte zijn niettemin nog zichtbaar en er moe ten extra kosten worden gemaakt. „Maar sommige volle grond-telers hebben niets en daarom mogen wijniet mopperen", zeiden de gebroeders Jo ziasse. Van der Stee volgende week op bezoek in Zeeland TERNEUZEN - Minister A. van der Stee van landbouw en visserij komt zich volgende week zaterdag 4 sep tember, persoonlijk op de hoogte stellen van de gevolgen van de droogte voor de Zeeuwse landbouw. Hij komt naar Zeeland op uitnodi ging van de gewestelijke raad van het landbouwschap. Het is de bedoeling dat de bewinds man enkele bedrijven zal bezoeken, maar het officiële programma wordt pas volgende week bekend. Voorzit ter G. J. de Jager van de gewestelijke raad. die vrijdag telefonisch de defi nitieve toezegging kreeg, toonde zich zeer ingenomen met het bezoek. „Dan kan de minister eens zien dat het er ook in Zeeland erg slecht uit ziet. Elders In Nederland wordt daar te gemakkelijk over gedacht" traal tijdens die bijeenkomst. Voorzitter D. E. Hiensch van de provin ciale werkgroep vredesweek vertelde aan het begin van de bijeenkomst dat voor de tiende vredesweek in eeland een andere opzet dan in voorgaande jaren is gekozen. In voorgaande jaren werd na melijk in vier plaatsen in Zeeland een vredesmarkt gehouden, waarop een grote hoeveelheid informatiemateriaal te kijken en te koop was. Dit jaar men maar gencht erken. En de aan dacht krijgen dan met name de onder wijskrachten, voor wie de bijeenkomst j van vrijdag bestemd was en de in Zee land werkzame pastores. Voor wis maandag 6 september een bijeenkomst op touw gezet is. Het informatiemateriaal ten behoeve van de vredesweek is behalve op beide bijeenkomsten ook verkrljgbaaV op lm' provinciaal kerkcentrum, aan de Sla gelstraat in Middelburg. Voor de bijeenkomst voor de onderwi> krachten bestond vrijdag maar een ge ringe belangstelling. Ongeveer twintg (aankomendei onderwijzers en leraren waren er aanwezig. De inelider, dr. J. J Verdonk. leraar in Bussum en lid va het interkerkelijk vredesberaad, sprat over het projectonderwijs. Hij riep de aanwezigen op om gewoon eens met deze manier van onderwijs te gaan wer ken, omdat deze zowel voor de leerlin gen als voor de leraar verrassend ka werken, Ds. P. A. van Kouwenhoven, gods- dienstleraar in Dordrecht en lid van bet i christelijke pedagogische studiecen trum, sprak over het godsdienstonder; i wijs. Hij gaf aan welke elementen dit dient te bevatten en aan de hand van j een artikel elementen dit dient te bevat ten en aan de hand van een artikel in de 'Vredeskrant' demonstreerde hij hoe het onderwerp vrede tijdens een gods- dienstles behandeld kan worden. Na een broodmaaltijd werd nog wat van ge- i dachten gewisseld over de inleidingen- De bijeenkomst in het kasder van de vredesweek voor pastores op 6 septem ber wordt gehouden in 'De Hoogte Goes-Zuid. Daar zal worden gesprosen over het aan de orde stellen van de vre desweek in gemeenten en parochies. provincie ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1976 MARCUS BAKKER (CPN) IN GOES: CORRUPTIE EN BEDERF INHERENT GOES - Volgens fractievoorzitter Mar cus Bakker van de CPN in de tweede kamer is dc hele affaire rond prins Be- mhanl een gevolg van de 'tomeloze bewapeningswedloop'. De communist Bakker zei dat vrijdagavond in 'De Prins van Oranje' in Goes op een rede lijk bezochte vergadering van het dis trict Zeeland van de CPN. De heer Bak ker betoogde tijdens die vergadering, dat begrippen als 'corruptie' en 'bederf opgesloten liggen in de bewapenings- strijd. De heer Bakker zei. dat de CPN nooit is uitgeweest op 'koningskwesties'. „Wij hebben die altijd willen voorkomen. Een van de voorwaarden is dan wel. dat het koninklijk huis zich niet in de politieke strijd mengt. Maar als een van de leden van het koninklijk huis militaire, flnan- ciéle en zakelijke functies vervult, en het gaat mis. leidt dat onherroepelijk tot zo'n politieke strijd" De heer Bakker herinnerde eraan, dat de CPN er enige tijd geleden (toen de Lockheed-affaire begon te speleni op heeft aangedrongen, dat pnns Bemhard zijn functie als inspecteur-generaal van de strijdkrach ten zou opgeven ..We hebben gelijk ge kregen. Alleen aan de late kant. Was het eerder gebeurd, dan was misschien een hoop narigheid te voorkomen geweest De heer Bakker meende dat de commissie-Donner met alleen de rol van prins Bemhard had moeten ondderzoe- ken. maar 'de hele sfeer van systemati sche omkoperij'. Maar daarover wordt nauwelijks met een woord gerept" De communist Bakker zette zien scherp al tegen de bewapeningswedloop. „Ei wordt altijd gezegd: we moeten ons be wapenen om ons land te verdelgen We moeten ons verdedigen tegen de Rus sen. Maar als je het rapport-Donner doorneem, je leest de verklaringen, de brieven, de telegrammen; dan kom je niet een keer het begrip 'sgrijd voor de vrijheid' tegen. Maar je ziet op iedere VLISSINGEN, BORSELE EN SLOE pagina van het rapport wel steeds een ander woord: en dat is 'brandkast'. De heer Bakker gingoook nog even in op het bezoek dat een politieke delegatie onder leiding van kamervoorzi tter dr. ir A Vondeling onlangs aan Rusland bracht. „Ze zijn met allerlei verhalen te ruggekomen. dat het daar niet zo mooi is Maar ze hebben niet gezegd, dat de houding van de Russen agressief is. En het ïsgewoon liegen, als er gezegd wordt dat we de bewapenngskosten moeten opjatgen. omdat de Russen ons bedrei gen. Maar de machine van de oorlogs- uitgaven draait door". Bakker haalde verder ondermeer uit naar Philips. Hij meende, dat Philips ook een rol in de wapenhandel speelt. „Philips beperkt zich echt niet tot alleen h et maken van gloeilampen en televisies. Hun produk- ten worden ook gebruikt vij de bouw van straaljagers. Wat denk je. als de 'beul' Soeharto (in de kamer mocht ik het woord 'beul' niet gebruiken, maar in Goes mag dat wel, neem ik aam een or der bij Philips plaatst. Dat het is om de mensen in de Dessa naar de kleurentv te laten kijken? Welnee. Veel eerder om het prikkeldraad van de kampen onder stroom te kunnen zetten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 32