„Motoren-Industrie in Zierikzee moest eigenlijk wel mislukken..." Handel en Opslag bevolken thans Industrieterrein 17 „Iets doen voor Schouwen is niet eenvoudig" IEDEREEN WIL INDUSTRIEKERN ONDERAAN OP 'INDUSTRIËLE HITPARADE' PZC - HERMAN BERKHOUT, INDUSTRIEBOND NVV: Gedeputeerde Kaland: DRS. M. C. VERBURG: zaterdagkrant „Dat de motorenfabriek Smit Bolnes in Zierikzee gesloten wordt vindt zijn oorzaak bij het moeder-concern. IHC-Holland in Rotterdam, maar is ook te wijten aan de keus van de vestigings plaats. een keus, die viel op Zierikzee. Al van het begin aan was dit bedrijf gedoemd te mislukken Deze krasse uitlating doet Herman Berkhout. Hij was tot oktober 1974 districtsbestuurder van de Industriebond NVV in Zeeland. Nadien is hij coördinator van deze vakorganisatie voor - onder meer - het IHC-concern. Berkhout verwijt zowel IHC. als de overheden 'gebrek aan inzicht en planning'. Hij gaat - desgevraagd - eerst in op wat hij noemt' de hobby van een directeur. werd uitgeleefd': de vestiging van Smit Bolnes „Al in de jaren '60 was het structureel patroon in de scheepsmotorenindus trie drastisch aan het veranderen. De rederijen gingen meer naar hun ren dement kijken, dan naar 'een bekend en betrouwbaar motorenmerk op de thuismarkt' En wil je in de motoren industrie een produkt kunnen blij ven leveren, dan moetje steeds 'voor op' lopen, met een research en een ontwikkeling, die continu is. Want de levensduur van een motor is betrekke lijk kort. En als fabrikant moetje die steeds vervangen door een beter pro dukt. Als de verkoop van je 'oude type' nog op z'n hoogtepunt is. moet Je al lang bezig zijn aan de ontwikkeling van een nieuw type. Dat is helemaal geen probleem, als je die ontwikke lingskosten maar in je produkt kunt stoppen, maar dat wil zeggen, dat je dan op een mammoet-mveau in continu-proces moet kunnen produce ren en afeetten" Zierikzee Berkhout vervolgt: „En hierbij komt de specifieke situatie van Smit Bolnes in Zierikzee om de hoek kij ken: Om een dergelijke grootschalige produktie op te zetten, moet er een arbeidspotentieel van betekenis aanwezig zijn, waaruit men ook op langere termijn personeel kan put ten. Als je nu weet dat heel Zeeland al minder inwoners heeft dan Rotterdam-Zuid, dan vraag je je af hoe men van beide kanten - enerzijds van IHC en anderzijds van de zijde van de overheid, van rijk, provincie. gemeente-ooit met dit project in zee heeft kunnen gaan. Die molprenpro- duktie in Zierikzee was een hob byisme' van een directeur. Men had economisch-geografisch gezien ge woon geen kans. ..Hebben ze dit kunnen weten0 ..Ik kon het toch ook weten0 In 1969 hebben we al gewaarschuwd En nog eens in '73. bij het structuuronderzoek Nederlandse motorenindustrie We hebben toen op een afeet, gebaseerd op meerdere 'poten' gewezen, gesteld: 'niet alleen steunen op die 'motoren- poot' „Sorry, maar dat is wel wijsheid ach teraf. En hoe komt u ban die wijs heid''" „Door me te laten informeren, goed te laten informeren in het algemene en in het bijzondere, door studie van het onderwerp, door het volgen vari de vakpers en uit een stuk ervaring" ..Hebben de bonden, m het bezit dus van die kennis, wel voldoende en tijdig gewaarschuwd Berkhout: „Zoals ik al zei hebben wij wel degelijk gewaarschuwd, anders had ook de PZC in - ik dacht juli '70 - niet kunnen schrijven dat er bij Smit Bolnes volgens de bonden een tweede pcot onder de werkgelegen heid moest, dat men niet alleen meer op motorenproduktie moest mikken". „Goed en wel, maar toen Smit Bol nes op 10 april 1962 door Prins Bern- hard werd geopend stonden ook de bonden bij wijze van spreken te jui chen Berkhout. „Jawel, toen gingen ze bij de bonden er van uit dat de stimule- „Ik wil niet op de ene en niet op de andere concrete situatie, die de heer Berkhout schetst ingaan. Maar er zit in zijn betoog wel een aantal punten, die mij aanspreken". Dat zegt de gedepu teerde A. J. Kaland, in het Zeeuws college van gedeputeerde staten de verantwoordelijke man voor het industriebeleid van de provincie, gehoord de meningen van de vakbondsbestuur der. „Vanaf het begin, dat er in deze regio sprake was van industria lisatie, is er vanuit de rijksoverheid sterk aangedrongen op wat men noemt 'lokale dé-concentratie: geen vijf of tien kernen in één regio met allemaal hun industrie, maar liever één of twee. Een wat grootschalig karakter dus. Maar daar komt bij, dat het industriële leven zich nimmer 'sec' ontwikkelt, maar altijd in samenhang met andere activiteiten", stelt de heer Kaland. ..Als de rijksoverheid zo'n industrialisatiebeleid afkondigt, dan treedt de regionale overheid in overleg met het ministerie van economische zaken Want die regionale overheid dat provinciaal bestuur wil opkomen voor de regio's in de provincie En dan val je als het ware uiteen In Zeeland- maar het gebeurde bijvoorbeeld ook in het noorden, waar ook industrie kernen mislukten - probeer je zoveel Botsen ring van de werkgelegenheid in Zee land met de nodige zorgvuldigheid omkleed zou zijn Maar mijn argwaan werd eigenlijk in 1968 goed bevestigd toen daar in Zierikzee het eerste zoge naamde industnêle bedrijf failliet ging de elektronische industrie Ha gen. naar het industrieterrein geko men. aangelokt door de rijkspremie Deze handelsonderneming werd plot seling fabrikante. van eenmans-zaak naar vijftig werknemers, met plannen voor 200 werknemers, waarvoor met rijkspremie de opstallen werden ge bouwd Mijn contacten met dit bedrijl gaven me de indruk dat daar werd ge calculeerd op de rand van de hoed Men is ook nooit boven de 50 werkne mers uitgekomen. In 1964 kwam men. in 1968 ging men heen: failliet. .Zierikzee zou en moest die fabriek zo nodig binnen de gemeente hebben' Ik vind dit een blijk van onzorgvuldig handelen van de overheid Bij een snoepwinkel moet je een midden standsdiploma en een bewijs van vak kennis hebben. Bij een fabriek telt dit kennelijk niet! Trouwens welke eisen legt de overheid bij industrialisatie op tafel, behajve dan die krachtens hin derwet en de milieuwetten0 Is er des tijds wel eens een onderzoek naar de vakbekwaamheid bij de topleiding van een fabriek als Hagen ingesteld0 Men heeft in die tijd wel heel nauwe marges genomen. Bij het ETI. dat ad viseerde. bij provincie en gemeente, die stimuleerden, bij de rijksoverheid, die subsidieerde Weg industrie... De heer Berkhout vervolgt: „Achteraf is de hele ontwikkeling van het zoge naamde industrieterrein in Zierikzee zo, dat er - na de sluiting van Smit Bolnes - van wezenlijke industrie geen sprake meer is. Alleen nog wat handel en wat opslagruimte. Trou wens die wezenlijke industrie kan er ook onmogelijk zijn. Er is daar ge woonweg geen arbeidsmarkt voor." „Maar er zijn straks wel een ongeveer 150 werkzoekenden, als Smit Bolnes eenmaal gesloten is en nog wel een paar andere mensen op Schouioen- Duiveland, die werk willen hebben. Wat kan men die dan volgens u bie den?" Berkhout: „In het kader van een welo verwogen planmatige aanpak van de overheid moet worden vastgesteld: 'Wat voor soort industrie kan er naar een bepaalde regio0 Wat heeft daar kans van slagen?' Niets kan worden De schecpsmotorenfpbnek Smit Bolnes te Zierikzee onderdeel van het IHC-Holland-concern, waarvoor in maart 1961 de eerste spade in de grond ging. gaat definitief dicht Voor de werknemers, die zullen worden ontslagen, zijn raad van bestuur van IHC en vakbonden n afvloeiings regeling overeengekomen ..Een regeling, die overigens tot de top-tien van ons land behoort verklaarde een vakbondsbestuit rder onlangs. Een schrale troost voorde werknemers en voor Zierikzee. dat nu wel ergens onder aan op de industriële hit-parade' terecht is gekomen Smit Bolnes dicht, na 15 jaar. Het bedrijf ging van start in een tijd dal Zierikzee nog stimuleringskem voor de industrie was. Ook een ander bedrijf - de elektrotechnische onderneming Hagen, die december 1964 naar Zierikzee kwam om van de industrialisatie-premie ran het rijk te profiteren, is verdwenen. Het bedrijf ging in oktober I96S failliet Van de onder de Industriële Premieregeling naar Zierikzee gekomen bedrijven is er nu niet een meer over PZC-redacteur Gerard C van l/>o sprak hierover met vakbondsbestuur der H Berkhout van de Industriebond NVV. oud-districtsbestuurder voor Zeeland en thans coördinator bij zijn bond voor een aantal grote concerns onder mee voor IHCi. met de Zeeuwse 'industrie -gedeputeerde A. J. Kaland en met drs. M. C. Verburg. directeur van het Economisch- Technologisch Instituut voor Zeeland BERKHOUT 'gewaarschuwd: overgelaten aan het marktmechanis me. zoals bij het zogenaamde vesti gingsbeïeid. dat tot. nu toe Is gevoerd Mijn ervaring is. dat als de overheid er een premie op zet indien ondernemin gen zich eigens willen vestigen, er als een haas filialen van buitenlandse fir ma's op afkomen of Nederlandse on dernemers van niet direct de beste kwaliteit, die vlug een gooi willen ma ken Ze gaan er dan meestal ook nog van uit dat in zulke gebieden waai de overheid iets wil gaan doen. de lonen wel laag en het arbeidsaanbod wel hoog zal zijn. De kans is groot dat die bedrijven - de goederen met te na ge sproken - voor 100 procent mislukken. Daarom zeg lk „Bij regionale industrialisatie de zaak planmatig overwegen en vooral goed onderzoeken wie wat is en wat men werkelijk kan. En prestige-zucht van gemeenten - zie Moerdijk, zie nu ook Zierikzee-geen rol van betekenis laten spelen": aldus de heer Berk hout. die tot slot wel wil toegeven, dat 'industriële drama's' als dat in Zierikzee niet het monopolie van Zee land alleen zijn. Gerard C. van Loo „De heer Berkhout lévert kri tiek op de industrie-politiek in haar geheel. We hebben nu de 'nota Lubbers', waarin de minister de 'selectieve groei' aan de orde heeft gesteld. Dat wil populair uitgedrukt zeg gen: 'speerpuntactiviteiten in de industrie stimuleren, an dere afbouwen'. Er staan al een aantal dingen in, waar ook Berkhout op wijst. Of het poli tiek aanvaardbaar is, dat zal de kamer in haar debatten moeten beoordelen. Als we de structuurnota vijfjaar eerder hadden gehad, dan hadden we met z'n allen als het ware in de zaak Smit Bolnes kunnen 'inspringen'." Aan het woord mogelijk in je provincie te spreiden Immers, van onderen op. uit de ge meentebesturen en uit de staten word je ais provinciale overheid aan je jas getrokken Iedereen wil een industrie kern 1 KALAND 'politiek moeilijk De gedeputeerde gaat verder: En de rationele en politieke overwegingen gaan dan botsen, hotsen nogal eens zo. dat vaak de rationele het afleggen tegen de politieke, niet alleen in Zee land. dat gebeurt in het hele land. We hebben nu 15 jaar een regionaal in dustriebeleid en er is inmiddels wel bewezen dat dit niet lot een al te grote spreiding in te veel kernen mag lei den. Op straffe van mislukking. Dat is gewoon de waarheid. Maar het is poli tiek moeilijk te verkopen". Dc heer Kaland vervolgt „En nu Schouwen-Duiveland. Zienkzee. Per soonlijk vind ik dat Schouwen- Duiveland gebaat is met industriële activiteit. Er is nu vrijwel niks meer Maar de vraag is Lukt dat Want een industriële nederzetting moet daar voldoende ontplooiingskansen en le venskracht hebben wil zij emplooi kunnen bieden En om dan op je eentje als ondernemer ook nog rendabel te kunnen functioneren dat is dan zeer dc vraag! Dat blijft gewoon een pio- bleem. ook bij de voortzetting van het beleid" Gedt-pulecidc Kaland besluit: „Met de heer Berkhout zet ook ik vraagte kens hij het regionaal industriebe leid. zoals dit de laatste tien jaar in het land is ontwikkeld. Met name moeten we ons zeer ernstig beraden over de vraag of we buiten dew at gro tere aanzetten wel de mogelijkheid hebben in de regio lot kleinere eenhe den te komen, 'l Is wel gewenst, maar of het mogelijk is, dat is de vraag". Er staal nog een aantal bedrijfsgebouwen op en rondom het gemeentelijk industrieterrein in Zierikzee. zuidelijk van de stadskern en westelijk van de haven 'de Val'. Maar bij de meeste daar gevestigde ondernemingen ligt hel accent op de handel, of op de opslag van produkten. De wat grotere industrie kw am er niet van de grond, of verdween na een aantal jaren. De kleinere, de verzorgende nijverheid en handel schijnt er echter wel te kunnen tieren. De volgende ondernemingen - ze kwamen meestal of vóór of na dat de Indus tnéle Premieregeling voor Zierikzee van kracht was - hebben een vestiging op. of rond het Zierikzeese industrieterrein Bema-kunststoffen BV. fabricage en handel in kunststoffenprodukten. ves ugde zich 15 oktober 1970 in Zienkzee Schipper-Noord BV. fabricage van- en handel in landbouwwerktuigen- en machines. Hoofdkantoor in Goes Filiaal kwam 7 december 1953 naar Zierik- Watersportservice Burcksen Reparatiebedrijf voor watersportboten, stal ling en berging, kleinhandel in vloeibare en gasvormige brandstoffen Gestart in 1973 Cebeco Zuidwest, handel in land- en tuinbouwbenodigdheden- en produkten. Kleinhandel in vaste en vloeibare brandstoffen Gevestigd 27 mei 1971 Koninklijke Zeelandia. H J Doeleman BV. fabricage van bakkerijgrondstof fen. Gevestigd in 1900. Brug Groothandelcentrum P C. Koole BV Hoofdkantoor te Middelburg. Groothandel in levensmiddelen, textielgoederen, gebruiksartikelen, elektro technische artikelen. Heeft sedert 1 maart 1968 in Zierikzee een filiaal. Thermicon, isolatietechniek, muurisolatie, in Zierikzee sedert 1959. Super dam. handel in herenkleding, sedert 18 maart 1970 in Zienkzee. Voorts een opslagplaats van de aannemingsmaatschappij v/h Prins van Wijngaarden BV. VERBURG inderdaad grootschalig...' is drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch- Technologisch Instituut voor Zeeland, het ETI. De heer Verburg is het niet eens met vakbondsbestuurder Berkhout dat Smit Bolnes ontstaan is uit 'een hobby' van directeur Smit: „Dat vind ik wat overtrokken Je kunt het ook 'ondernemingszin' noemen Het be drijf heeft toch meer dan tien jaar ge draaid. En er zijn bijvoorbeeld ook m Brabant - waar toch sprake is van be volkingsgroei - heel wat bedrijven ter ziele gegaan" „Smit Bolnes staat nu voor z'n slui ting. ook omdat grootschaligheid van het bedrijf intern bij het IHC-concem niet zo goed uitkwam Ze hadden daar geen interesse voor grootschalige pro duktie", zegt ook de heer Verburg. Migratie? Hij wijst, sprekende over de arbeids markt in Zeeland, op het 'arbeids marktrapport' van de commissie Zeehavenoverleg, waarin een paar modellen worden geschetst betref fende hetgeen Zeeland wel en niet moet doen op dat gebied: .Zo is er een model aangevende een ontwikkeling zonder migratie met be geleidende maatregelen en een model mét migratie en begeleidende maatre gelen Maar in de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt hoor ik geestverwan ten van de heer Berkhout altijd zeg gen: 'geen migratie meer. geen import in Zeeland' „Ik kan wel met Berkhout op één lijn komen als hij stelt: „Vestiging van in dustriële bedrijven moet je niet aan IHC's overlaten en ook met aan de streek" Het zou dan inderdaad groot' schalig moeten gebeuren en mét een migraüerrulieu. datje dus zou moeten opbouwen. Er is inderd aad ook wel een politiek geweest van 'hier is nu de IPR, de industriële premieregeling en nu maar afwachten wat er komt' Per soonlijk vind lk dit ook een politiek van 'laiser faire', dat heb ik ook altijd beweerd in de kamer Maar we leven nu eenmaal in de Westerse maatr schappij, waar we de mogelijkheden in de structuur-nota genoemd voor de toekomst alleen maar voorzichtig kunnen opzetten" Drs. Verburg: „Ik vind ook dat er iets gedaan moet worden voorde werkge legenheid rond Zierikzee. Maar in de Selectieve Industrialisatie Regeling, die voor het westen geldt, wordt ook Zierikzee genoemd. Die regeling schrijft ook boetes voor aan onder nemers. die in het westen willen uit breiden. „Voor Zierikzee zou wat dat betreft de wet moeten worden terug gedraaid. Bovendien zitten we met Zierikzee op Schouwen, het gebied van Midden-Zeeland, dat groen moet blijven We moeten voor Schouwen iets doen, maar het is niet zo eenvou dig aldus drs. Verburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17