Voor jongelui vechtpartij op de Goese Markt week gevangenis Commissie-Leenen geeft haar opdracht terug „Seveso is een droevig voorbeeld, maar het moest er een keer van komen" A. HENDRIKSE VAN KAMER VAN KOOPHANDEL BENOEMD TOT RIDDER IN ORDE O.N. „Vlissingen op hoogte van onderhandelingen waterschap met Stok GENTSE TOXICOLOOG PROFESSOR HEYNDRICKX: VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1976 NA MOEILIJKHEDEN IN BAR 'EL TORO' „GEVOELIGHEID OPMERKINGEN EN VERZET TEGEN POLITIE" MIDDELBURG - Twee jongelui uit Middelburg en Souburg, die in de nacht van zaterdag 21 op zondag 22 februari betrokken waren bij schermutselingen met de politie op de Markt in Goes zijn donderdag door de politierechter te Middelburg beiden veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf waarvan één week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. In genoemde nacht kwam het na inleidende moeilijkheden in de bar 'El Toro' in Goes, waarbij RAADSLID VRAAGT MEER RUIMTE VOOR ALLEENSTAANDEN IN GEMEENTE GOES GOES - Het Goese raadslid J. 1'. G. van Ooijen (cgg) vindt dat er in Goes meer aandacht moet worden besteed aan woonruimten voor alleenstaanden. „Is er een peiling van hetgemeentebestuur en zijn er plannen op dit punt", vroeg hij woensdagavond tijdens de commis sievergadering van ruimtelijke ont wikkeling. De heer Van Ooijen wees op een toene mende behoefte in verband met de komst van de laboratonumschool. de komende overkomst van de Werfkam- pen en de slachting van een psychia trisch ziekenhuis in de gemeente Goes Volgens het CGG-raadslid neemt net huidige aanbod aan woonruimte voor alleenstaanden at. „We moeten er dus tijdig op inspelen. Bovendien worden er van regeringszijde mogelijkheden voor geopend", aldus de heer Van Ooijen. Wethouder L. H. de Leeuw (pvda) zei dat er nog geen aanwijzingen zijn dat de toewijzing van woonruimte van alleen staanden problemen oplevert Hij ver telde dat de gemeente in samenwerking met de woningstichting samenwerking en de instelling voor maatschappelijke belangen streelt naar nieuwbouw van ruimten die voor alleenstaande ge schikt zijn. „Er wordt wel aandacht aan besteed", aldus de heer De Leeuw Amhonese jongelui hel aan de stok kre gen met jongens van Noord-Beveland. op de Markt in Goes tot een controverse tussen de politie en een groep van twin tig a dertig jonge mensen van Zuidmo- lukse origine. Bij de behandeling van de zaak werd onder meer door officier van Justitie mr J. Kolkman de bijzondere aandacht gevraagd voor de goede verhoudingen, die er in Zeeland bestaan tussen de au tochtone bevolking en de mensen van de Zuidnolukse gemeenschap. Tegen die achtergrond moest de officier het bijzon der betreuren, dat een dergelijke 'uitr schieteri.dietocheigenliJknietrepresen- tatief is voor het gedrag van de Zuidmol- kuse jongeren in het algemeen, deze goede verhoudingen in gevaar zou kun nen brengen. Toen gistermorgen de twee Jongelui. J L. uit Middelburg en J. S. uit Souburg, voor politierechter mr. P. van Empel stonden, richtte de officier zich tot hen „U bewijst uw volksgenoten zeer be paald geen dienst Dit optreden kan te rugslaan op mensen die van hetzelfde volk zijn." De officier ging ook in op dc psychologische achtergronden van het in de bar 'El Toro' ontstane conflict, een te snel geraakt zijn van de jongelui, die door hun jeugd te snel ontvlammen en nog niet de wijsheid hebben om be paalde reacties achterwege te laten Dergelijke reacties kunnen echter met worden getolereerd, zo formuleerde de officier, die aan hetslot van zijn requisi toir tegen de jongeman uit Middelburg twee weken gevangenis eiste en tegen de jongeman uit Souburg twee weken, waarvan één week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Eerder was de politierechter in een dia loog met de jongelui al ingegaan op de achtergronden van het tumult op de Goese Markt „Een gevoeligheid voor opmerkingen in uw richting' zo moest dc politierechter constateren, was in de bar de inleiding geweest tot 'n voortzet ting van de vechtpartij op de Markt in Goes, waaraan zowat de halve politie macht van Goes te pas moest komen en waarbij één politieman zodanig ge wond raakte, dat hij enkele dagen niet kon werken. In de bar nog had S. al dreigend een barkruk boven het hoofd geheven, bui ten werd er door een grotere groep ge schopt tegen een auto van de politie Later haalde de politie de beide jongelui aLs oproerkraaiers' uit de groep en pleegden zij verzet tegen nun 'overbren ging' Raadsman mr W K H Dieleman plaatste daartegenover, dat de biede jongens niet bij het molesteren van het busje betrokken waren geweest. Het ging om een hele groep, aldus pleiter, die WATERPEIL VEERSE MEER VOORLOPIG GEHANDHAAFD GOES - Op verzoek van de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouw schap zal het waterpeil van het Veerse Meer nog niet worden verlaagd. Het zomerpeil zal worden gehandhaafd, zo lang de weersomstandigheden dat noodzakelijk maken. Door de aanhoudende droogte is het grondwaterpeil in de polders zover ge daald, dat de oogst op het land staat te verdrogen De boeren vreesden, dat het verlagen van het waterpeil in het Veerse Meer, het kwelwater zo ver wordt gerug- gedrongen, dat zelfs een paar fikse plensbuien geen redding meer kan brengen voor de gewassen. Rijkswater staat heeft begrip getoond voor de ar gumenten van de landbouwers en beslo ten nog maar even te wachten met de invoering van het winterpeil. P. van der Veeken, rector 'Blaauwe Hoeve' in Hulst HULST - De bisschop van Breda heeft, na overleg met het bestuur van het verzorging»- en verpleegtehuis 'De Blaauwe Hoeve' in Hulst pater P. van der Veekenmsf met instemming van de provinciale overste van de missiona rissen van de heilige familie belast met de pastorale zorg in deze instelling. Over de functie die pater Van der Veeken tot nu toe vervulde - aalmoeze nier voor de Spanjaarden met als standplaats Breda - wordt nog overleg gepleegd Rector Van der Veeken zal zijn nieuwe functie uiterlijk 1 september gaan vervullen het minder Juist achtte om alle scnuld op twee mensen uit die groep te gooien Tegen die achtergrond bepleitte mr Dieleman het volgen van het advies van de reclassering, het opleggen van een geheel voorwaardelijke straf De politie rechter moest echter overwegen dat de jongens toch min of meer als leeuwen hadden gevochten, maar verzachtte de eis vooréen van de Jongens door gelijke monniken, gelijke kappen' dezelfde straf op te leggen Smeris In een zeer persoonlijk conflict met de politie raakte in de nacht van 23 op 24 mei de jongeman M. P. uit Vogelwaarde door te Sluiskil een daar dienstdoende hoofdagent 'smeris' te noemen en bo vendien in de richting van de hoofd agent te spuwen. P. pleegde voorts ver zet bij zijn aanhouding en ging, een maal in dc politiecel, danig tekeer „Ik was niet, lastig, die mannen waren lastig" vond P van de politie Hij zal een week in de gevangenis moeten door brengen. De politierechter vonniste conform de eis twee weken gevangenis straf, waarvan een week voorwaardelijk met twee Jaar proeftijd. De politierechter moest gistermorgen een inwoner van IJzendijke. F B bij verstek veroordelen tot een boete van ƒ300, waarvan ƒ150 voorwaardelijk voor hei in de Kazernestraat van zijn woonplaats door een brievenbus gooien van een oud. gegist bestnjdingsmiddeL De deur had en onder geleden, evenals de vloerbedekking in de gang. waarvoor B. aan de benadeelde J K. een bedrag van 245 zal moeten vergoeden. Een ci viele vordering tot dit bedrag werd toe gewezen. Secretaris k.v.k. viert 40-jarig jubileum (Slot van pap. 1) missie haar opdracht teruggeeft, in het bestuur. Het is een brief waarin bij zonder uitvoerig op de zaak wordt in gegaan. Na die bespreking in het be stuur, zal een deel van dat bestuur om de tafel gaan zitten met de commissie. Dan kan bekeken worden of er nog ope ningen te vinden zijn en bovendien gaan we deze zaak, dit voorbeeld dan eens in z'n algemeenheid doornemen". Ir. J. P. Korbee, voorzitter van de stich ting ziekenzorg Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen, toonde zich donderdag bij zonder teleurgesteld over de hele gang van zaken. „Dit is natuurlijk uitermate spijtig. De commissie-Leenen iseen club van zeer deskundige buitenstaander, die ons als het ware een spiegel heeft voorgehouden. Men heeft ons aange- ren van dé gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen voor verbetering vatbaar is en men heeft voor die verbe tering de lijnen aangegeven", aldus de heer Korbee. Hij merkte verder op: „Het wordt tijd dat er een eind komt aan dat gekibbel en die discussies. We moeten ons richten op het gezamenlijk verbete ren van de gezondheiszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar wat heb ben we nu bereikt? Dat men straks over ons en zonder ons beslissingen gaat ne men. Wij hebben onszelf min of meer uitgerangeerd". Volgens ir. Korbee is het helemaal niet zeker dat er een nieuwe commissie zal komen, die zich opnieuw over de ziekenhuissituatie zal buigen. „Die kans lijkt mij niet zo groot. Waarom zou men ook, want de leden van de commissie Leenen zijn stuk voor stuk bijzonder deskundige mensen". Overigens sprak de heer Korbee de hoop uit dat er nu zo snel mogelijk be slissingen genomen zullen worden. „De knoop moet nu maar zo snel mogelijk worden doorgehakt, want de bouw van een nieuw ziekenhuis in de Kanaalzone, waarover iedereen het dan nog wel eens is, wordt nu toch wel ernstig vertraagd", aldus de heer Korbee. staatssecretaris nu een door hem be noemde commissie aan het werk zal zetr ten om de problemen in de Zeeuws- Vlaamse ziekenhuiswereld op te lossen. Onlangs stuurde het bestuur van het St. Antoniusziekenhuis een open brief aan een groot aantal instellingen, die be trokken ijnbij de WestrZeeuws-Vlaamse ziekenhuiszorg. Die open brief werd op gesteld nadat de commissie Leenen haar slotadvies op tafel had gelegd. In de brief meldt het ziekenhuisbestuur onder meer: „Wij stellen voorop dat wij een liquidatie van het St, Antoniuszie kenhuis in beginsel niet in de weg zullen staan, zodra de West-Zeeuws-Vlaamse pa tién t een ander ziekenhuis wordt ge boden. dat ook naar het oordeel van het bestuur overtuigend beter voor hem is. Zolang evenwel ook de commissie nog van oordeel is: „Dat de bereikbaar- heidsproblematiek van het rayon Oostr burg ten opzichte van de Kanaalzone van een zodanige omvang is. dathetzie- kenhuisin Oostburg gehandhaafd dient teworden'rekenthetbestuurhettotzijn plicht, in hetbelang van de patiéntent en het bijzonder van de door de commissie buiten beschouwing gelaten grote groep van bejaarden, met alle middelen te blij ven vechten voor het behouden en het verkrij gen van alle facili tei tennodig om kwaliteitswerk te leveren" In de brief wordt ook de werkwijze van de commissie bekritiseerd, Zo consta teert het ziekenhuisbestuur bijvoor beeld dat de commissie gebruik heeft gemaakt 'van statisch materiaal en het door gedeputeerde staten voorshands afgewezen conceptproefplan zieken huisvoorzieningen Zeeland, waann de West-Zeeuws-Vlaamse werkelijkheid tot daar niet bestaande gemiddelen wordt verminkt". Tenslotte stelt het ziekenhuisbestuur in de open brief: „De door de commissie gevolgde werkwijze en het daaruit re sulterende advies zijn voor het bestuur van het St. Antoniusziekenhuis der halve niet aanvaardbaar, terwijl het bestuur van een verder overleg ook niet zonder meer een positief resultaat verwacht, aangezien de geboden gele genheid tot inspraak tot nu toe zonder practische invloed is gebleven". Alcohol. Een teveel aan alcoholgebruik speelde in de nacht van 22 mei een nadelige rol in het rijden P. de K. uit Lewedorp, die toen in zijn woonplaats op een stil staande auto reed. De bloedproef wees een bloedalcoholpromillage van 2,38 aan. Conform de eis werd de K. veroor deeld tot twee weken gevangenisstraf en éen jaar niet rijden. In de zaak van J. M. uit Hulst achtten officier en justitie en politierechter het bewijs niet te leveren dat teveel alco holgebruik de oorzaak was van een on geluk op 13 april in de Zoutestraat te Hulst M reed toen met zijn auto door een tumafrastering en tegen een lan taarnpaal. Hierna was M. doorgereden zonder zijn identiteit bekend te maken Hoewel een getuige, die üjdens de rit naast M. zat. had verklaard dat de wa gen met 100 km door de bebouwde kom van Hulst reed en bijna een dame op de fiets werd aangereden, wat in combina tie kon worden gebracht met het ge bruik van vijf pils en één cognac binnen twee uur tijds. konden officier en politie rechter juridisch geen gronden vinden om het bewijs voorrijden onder invloed op te stoelen. Zij moesten het derhalve laten bij een boete van 150 voor de verkeersovertreding en een boete van 250 gekoppeld aan een rij-ontzegging van vier maanden voor het doorrijden Voor het rijden met een bromfiets na teveel alcoholgebruik (bloedproef 2,54 promille) werd H. D. uilHontenisse con form de eis veroordeeld tot een boete van 350. Bij zijn aanhouding, op 2 mei in Hulst, slingerde hij zo, dat de poli tieauto hem niet kon passeren. Met een te hoog bloedalcoholpromillage reden op de fiets J. H. uit Vlissingen (1,17 pro mille) en G. van B. uit Souburg (2.34 promille). H werd een boete van 100 opgelegd. Van B. zal een boete van 150 moeten betalen. De zaak van L H. uit Vlissingen werd nog eens benadrukt, dat rijden ondanks een ontzegging van de rijbevoegdheid bijzonder hoog wordt opgenomen. H. deed dit toch. op 19 mei m zijn woon plaats en zal daarvoor nu twee weken naar de gevangenis moeten. De officier van justitie had dezelfde straf geëist. TERNE l'ZEN - De secretaris van de kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer A. Hendrikse, is ridder in de orde van Oranje Nassau geworden. Burgemees ter C. Ockeloen van Temeuzen speldde hem donderdagochtend de versierse len, behorende bij deze koninklijke on derscheiding, op de revers. De heer Hen driks vierde donderdag zijn veertigja rig jubileum. Op 10 augustus 1936 trad hij in dienst van de kamer van koop handel in Temeuzen. De heer Hendrikse werd op 9 juli 1916 in Bergen op Zoom geboren In 1936 trad hij in dienst van de kamer van koop handel Eind 1944 werd hij benoemd tot secretaris van de kamer en die functie bekleedt de heer Hendrikse nog steeds. Momenteel geeft hij als secretaris lei ding aan zeven medewerkers van de kamer van koophandeL De heer Hendrikse is verder vice- voorzitter van het Zeeuwsch-Vlaams borgstellingenfonds, lid van het dage lijks bestuur van de Vereniging van Borgstellingfondsen in Nederland, ge committeerde bij het middenstand sexamen algemene handelskennis, lid van de Werkgroep Certificaten van Oor sprong uit de vereniging van secretaris sen van kamers van koophandel, lid van het dagelijks bestuur van het ETI. plaatsvervangend lid voor de afdeling Zeeland/WesÜBrabant van de Neder landse bond van makelaars in onroe rende goederen, lid van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt en lid van het afdelingsbestuur van de Neder landse Vereniging voor Management. Bij al deze functies stond burgemeester Ockeloen stil in zijn toespraak. Over de carrière van de heer Hendrikse zei Ter- neuzens burgemeester onder meer: „U bent in 1936. toen de economische crisis op een dieptepunt was, bij de Kamer van Koophandel in dienst gekomen. U moet. toen al een geweldige goede in druk hebben gemaakt, want het ws des tijds bijna buitenmenselijk om werk te vinden. En direct na de oorlog werd u secretaris Ik neem aan dat u met uw 27 jaren wel de jongste secretaris van de kamers van koophandel in Nederland was Burgemeester Ockeloen consta teerde dat de heer Hendrikse de onU wikkelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen (de heer Hendrikse bemoeit zich met name met het midden- en kleinbedrijf) niet vanuitzijn leunstoel volgt. „Ook in uw vrije tijd heeft u de zaken altijd uit voerig gevolgd, u heeft zich altijd bij zonder uitgebreid bezig gehouden met het wel en wee van de bedrijven", aldus de heer Ockeloen. Daarna speldde hij de jubilaris de versierselen op. Voorzitter F. de Vos van de kamer van koophandel roemde de heer Hendrikse met name om zijn inzet voor het midden- en kleinbedrijf. „Er is niet éen bedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen dat u niet kent U heeft er altijd alles aan ge daan om de bedrijven te assisteren. De jubilaris een enveloppe met inhoud. Voor mevrouw Hendrikse was er een bloemetje. Tenslotte sprak de heer Hendrikse een dankwoord. Hij wees erop dat hij, bij het vervullen van zijn taak, altijd bij zonder veel steun heeft ondervonden van het bestuur en van de medewer kers, maar toen ook van het bedrijfsle ven. „Maar we moeten verder... We moeten samen het goede zoeken voor Zeeuwsch-Vlaanderen". besloot de heer Hendrikse zijn korte toespraak. WATERSCHAP WALCHEREN OVER VERKOOP SPUIKOM: 55 WATERSCHAP MOET OP BOD GEMEENTE FORS TOELEGGEN VLISSINGEN - Het Waterschap Wal cheren heeft b. en w. van Vlissingen op 6 augustus van dit jaar meegedeeld, dat men in onderhandeling was met Bouwbank Stok BV te Breda over de verkoop van de Spuikom te Vlissingen. Deze brief is - blijkens door het water schap ingewonnen inlichtingen - 9 au gustus op het gemeentehuis ontvangen. „Formeel was dus het college van b. en w. van Vlissingen op die dag hiervan op de hoogte", schrijft het dagelijks be stuur van het waterschap in een aan vulling op het voorstel van 11 augustus betreffende de verkoop van de Spui kom aan de Bouwbank Stok BV. Niet verrast Een heel ander geluid liet economisch directeur B J J. Lockefeer van het Hul ster St. Liduinaziekenhuis horen „Wy zyn helemaal niet verrast door deze daad van de commissie Het zag er al lang naar uit dat men de opdracht met kon vervullen en eigenlijk had de com missie die opdracht dan ook al veel eer der moeten teruggeven. Maar de commissie is steeds zeer eigengereid tewerk gegaan, zonder naar ook maar een van onze argumenten te luisteren. Het. zat er dus allang in dat de commis sie deze stap zou doen, maar de vraag was toch wel even wanneer en hoe... Men heeft, wel vaker rare sprongen ge maakt,", aldus de heer Lockefeer. Over mogelijke verder ontwikkelingen (een nieuwe commissie bijvoorbeeld) merktdi s. Lockefeer op: „Wy zijn steeds bereid te praten, maar dan wel op basis van drie ziekenhuizen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Overigens zitten wij ner gens op te wachten. De aanleiding is tenslotte de aanvraag van Temeuzen voor de boew van een nieuw zieken huis m de Kanaalzone". Een woordvoerder van het bestuur van het St. Antoniusziekenhuis in Oostburg constateerde donderdag: „We zijn weer terug op hel niveau, waar we m april 1973 vertoefden' Hel ziekenhuisbes tuur acht het niet uitgesloten dat de 5» „VERGIF TCDD IS IN HET LICHAAM NIET TE VINDEN, HET ZIT ER WEL GENT - „Seveso is een voorbeeld, een heel droevig voorbeeld. Maar het moest er een keer van komen. Daar zit de grote les van Seveso in voor de toekomst." Aan het woord is de Belgische prolessor dr. Aubin Heyndrickx van de universiteit van Gent. Heydrickx iseen van de meest vooraanstaande geleerden op het gebied van de toxicologie, op het ge bied van vergiften, in de wereld. Het is niet alleen Seveso en TCDD- gas, hetbijprodukt van het in het Ita liaanse plaatsje vrijgekomen tnchlotophenoxy acetic-zuur, kort- weg aangeduid met 2.4.5-T, vindt de geleerde: „In grote industriële ker nen, voornamelijk in de chemische industrie waar produkten gemaakt worden die schadelijk voor de mens kunnen zijn als ze vrij komen, zou ge controleerd moeten worden in het kader van de exploitatievergunning. We zouden moeten kunnen zeggen kijk hier is een tussenschakel waar iets kan gebeuren. Het spul kan nier de luent invliegen als er wat fout gaat en dat moet wor den opgevangen. Dat is in Seveso met gedaan en dat zal nergens ge daan worden. Het is met alleen net begmproaukten net is niet alleen net eindprodukt, maar wat daartussen allemaal gebeurt Daar moeten we de schroef opzetten. Dat en dat kan ge beuren. dus wat zijn uw voorzorgs maatregelen En kijk, dat wordt in België met gedaan, dat wordt in Ne derland met gedaan. Dat wordt ner gens gedaan. Daar moet verandering in komen,"vindt toxicoloog Heyn- rickx. Hij somt drie zaken op, gehjkwaar- digheden noemt hij ze: industrie, economie en kapitaal. „Daarna ko men pas mens en volksgezondneid Ook daar moet verandering in ko men. Eerst de mens en de gezondheid en daarna de drie: industne, kapitaal en economie," is zyn mening. Voor het Italiaanse Seveso ziet ny niet te veel voorspoed in net ver schiet. De mensen die met TCDD be smet zyn. zullen daar in de toekomst pas last van krijgen. „Er wordt bloed en urine van de mensen afgenomen, heeft iemand van de Belgische tele visie die daar geweest is me verteld Dat neert ook in de kranten gestaan. Het afgenomene wordt onderzocht en ontleedt. Maar ze vinden niets. Het is enorm, maar je kunt ook mets vinden, want de concentratiesTCDD in het lichaam zijn zo klein datje ze' niet kunt vinden, ze zijn verdeeld over het hele lichaam en er is geen enkele methode om ze op te sporen. Conclusie ze zeggen dat ny of zy niets heeft Ze vergeten te zeggen aan de mensen dat ze netmet kunnen op sporen. Wy nebben daar ervaring mee op net laboratorium." vertelt het nooid van de afdeling toxicologie van de Gentse universiteit „Als je mets kunt vinden in een licnaam moetje niet zeggen: er zit mets in. De produkten nopen zien op in de orga- mscne vetdelen'. de lever en de nerse- nen by voorbeeld. Daar zijn ze te vin den. maar je kunt toen moeihjk ie mand een halve lever uitnemen en dat gaan onderzoeken." Atoomindustrie Dr. Heyndrickx is de mening toege daan dat rampen zoals in Seveso veel eerder met een chemische fa briek kunnen ontstaan dan met een atoomcentralc: „Al dat lawaai over nucleaire industrie. Ik ben honderd keer minder bang voor een reactor dan van dc chemische industrie. De atoomindustrie is fantastisch ge controleerd. dat is historisch zo ge groeid. De chemische industrie niet De laatste twintig jaar maken we produkten waarvan we niet goed meer weten wat we maken. Daar zit het probleem. Dat inoet in rampen schema's geregeld worden." In dat kader bezien vreest Heynd rickx overigens weinig medeweiking van de multi-nationals. „De indus trie doet alleen wat als net dividend opbrengt Wij kennen de multi nationale bedrijven niet. Vandaag geven ze een opdraent en morgen wordt een produkt. dat eerst in ïa- bnek A gemaakt werd. elders gefa briceerd De vergntenspecialist weet trouwens zeker dat 2.5 5-T niet in Nederland en Belgie wordt gemaakt, wel wordt net gebruikt bij de onkruidbestnjdmg. Het moest eigenlyk helemaal ver boden worden Er kan als onzuiver heid in 2.4 5.-T altijd TCDD zitten. Dat kan verschillen van produktle tot produktie-proces De man die sproeit kan daar lastvan krijgen vindt, de heer Heyndrickx. die daar- by zegt dat er vervangingsmiddelen gebruikt kunnen worden die minder toxisch zyn Professor Heyndrickx ziet weinig te rechtkomen van het idee om in Se veso de vnjgekomen TCDD te be strijden met vuur ..TCDD ontbmdt zich pas bij 6 a 700 graden en om ne- lemaal zeker te zijn moet je gaan tot 1200 graden. Als een napalmbom een temperatuur van 700 graden bereikt zal het wel een eind gebeurd zyn. En daar komt nog bij dat dan alleen de bovenste laag van de aarde ver schroeid is. Wat. gebeurt er met het spul dat al dieper de grond is inge zakt." Afgraven De Belg ziet maar een mogelijkheid om Seveso en omstreken van de TCDD-vergutiging te ontdoen. „De enige mogelijkheid volgens my is met bulldozers alles ai te laten gra ven en dan a lies op grote hopen doen Dat moet dan volledig geïsoleerd worden, het moet natuurlyk met kunnen wegwaaien. Maar wat een karwei is dat niet. De professor voorspelt dat net gebied Jarenlang niet toegankelijk zal zijn en ook met betreden mag worden. In gevallen zoals Seveso en ook by De Schelde in Vlissingen ide asbest die kanker kan veroorzaken i neeil de industne een zeer grote verantwoor delijkheid. vindt de toxicoloog: „We zullen naar een toestand toe moeten dat als er zulke-pathalogische toe standen ontstaan, de werkgever ver- antwoordelyk moet worden gesteld. De mens is het belangnjkste. Wat gaat er nu bijvoorbeeld gebeuren met de arbeiders m de labnek in Se veso. Die arbeiders hebben grote kans tets opgelopen te nebben. Zul len ze een extra wedde knjgen voor gevaarlijk werk. maar daarmee is de zaak met opgelost Nee. Seveso staat nog maar aan het begin. De mensen zullen er later waarschijnlijk wel meer van merken, nopelyk met na tuurlijk. Er waren nu acute gevallen met kinderen. Honden en katten werden dood gevonden. Dat is een voudig te verklaren. Het vergif is naar de grond gezakt, daar lopen de dieren met hun neus op en daar spe len de kinderen. De heer Heyndrickx is niet populair bij de chemische industrie wegens hel voortdurend herhalen van zijn bezwaren. „Ik krijg vaak brieven «nel dreigementen. Ik stuur ze door naar het ministerie van justitie en die antwoorden dan voor mij. Dan houden ze zich wel stil. want ik werk ook als deskundige voor het gerecht, /e zijn dan vervolgbaar wegens in timidatie van een deskundige voor hel gerecht. Je moet de industrie niet onderschatten, /e hebben me al eens geprobeerd uit te kopen. Ik kreeg een plaats aangeboden in de raad van beheer, of ik wilde helpen liun problemen op te lossen." Volgens het waterschap blijft de ge meente Vlissingen vasthouden aan een prijs die gebaseerd is op een taxatie van driejaar geleden van het Advies Bureau Onroerende Zaken te Rotterdam, „welke taxatie weliswaar destyds op ons verzoek <en dus niet van de gemeen tel was geschied, doch door ons van het begin af aan als onjuist werd be schouwd". aldus het dagelijks bestuur van het Waterschap Walcheren. Verder wordt er op gewezen, dat de gemeente tot het tijdstip waarop de besprekingen van het waterschap met Bouwbank Stok begonnen .juli 1976) nog steeds ge bruik kon maken van de tweede moge lijkheid - aan de gemeente by besluit van 10 juni 1974 aangeboden-, namelijk om de grond te kopen tegen een prijs, die een neutrale taxatiecommissie zou taxeren, nadat het nieuwe bestem mingsplan voor dit gebied door de raad zou zijn vastgesteld. „Doch nog bij haar brief van 12 juli 1976 beperkte de ge meente haar aanbod tot aankoop tegen in mei 1974 aangeboden prijs van 8,50 per m2 - inclusief overdrachtkosten - voor een tot 1.50 NAP opgehoogde Spuikom en werd over de bovenge noemde tweede mogehjkheid met geen woord gerept", schrijft het dagelijks be stuur van het waterschap, dat er op wijst, dat ophoging van di t gedeelte van de Spuikom van één meter beneden NAP tot 1.50 meter boven NAP echter aanmerkelijk meer zou kosten dan 8,50 per vierkante meter, zodat het waterschap bij aanvaarding van dit voorstel een aanzienlyk bedrag op deze transactie zou moeten toeleggen. Het dagelijks bestuur van het waterschap meent, dat men reeds in september 1974, na de afwijzing door de gemeente Vlissingen van het aanbod tot verkoop, vrij was om met derden te onderhande len. Zeker meent men dat dit geval was na de laatste brief van de gemeente 12 juli), die niet meer als een serieus bod kan worden beschouwd. Kampioenschappen Het Nederlandsche Trekpaard' in Den Bosch DEN BOSCH- De vereniging'Het Neder landsche Trekpaard' houdt vrijdag 10 en zaterdag 11 september de nationale kampioenschapstentoonstelling in en rond de Brabanthallen in Den Bosch. Een 300 trekpaarden. 250 Haflingers, alsmede circa 150 Dartmoor- kinderpony's en tweehonderd Connemara-pony's - een totaal van ruim 1000 paarden en pony's - worden vrijdag m de Brabanthallen individueel gekeurd. Zaterdagmorgen worden de vaderpaar- den met hun afstammelingen gekeurd, terwijl gelijktijdig de keuring van de Dartmoorpony's is. Later in de ochtend is het hoogtepunt van het gebeuren: de keuring voor de nationale kampioensti tels 1976 Zaterdagmiddag is er een uit gebreide show met honderden paaiden met onder meer 4-, 8- en 16-spannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9