Produktie Hoofdplaat stijgt als zijn topscorer Jan Jonkman fit is Roel Kattouw: bij Sluis werk afmaken Biervliet sterker uit de startblokken Jeugd in Breskens: weinig ambitie ÜPZC/ VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1976 HOOFDPLAAT - Als Hoofdplaat zich in de vierde klas kan hand haven terwijl Jan Jonkman, de absolute topscorer, door een lang slepende ziekte 9 wedstrijden niet kan spelen, moeten we in het tweede seizoen zonder problemen kunnen meedraaien. Zo rede neert trainer George de Backer waarschijnlijk als hij een voor spelling maakt voor het nieuwe seizoen. Want volgens Jan Jonk man heeft de Hoofdplaattrainer erg hoge verwachtingen. Jan Jonkman begint aan z'n vierde sei zoen bij Hoofdplaat. Hij was ooit nog eens de meest produktieve speler in een uitstekend A-elftal van Temeuzense Boys. Na een paar jaar zaterdagvoetbal vertrok hij naar Hoofdplaat om daar z'n laatste voetbaljaren te slijten. In Hoofdplaat werd Jan Jonkman al na twee jaar kampioen van de vierde klas. Zelf zegt hij daarover „We hadden dat voornamelijk te danken aan Jan Riet dijk. Hij keepte formidabel en het was voor Hoofdplaat een gevoelig verlies toen Rietdijk naar Temeuzen vertrok" In die eerste twee seizoenen vierde klas tekende Jan Jonkman voor 32 doelpun ten. Hij maakt ze vrijwel allemaal op de zelfde manier: beetje draaien, even kij ken, nog een mannetje voorbij en een niet eens zo harde schuiver die ergens achter een te laat reagerende doelman neerploft. Hij wordt gevreesd om z'n korte kapbeweging waarmee hij zich uit de meest hachelijke situaties weet te kronkelen Een toch heeft Jan Jonkman het nooit verder geschopt in de voetballerij Naar de oorzaak hoeft hij zelf nauwelijks te zoeken „Ik ben mentaal nooit zo erg sterk geweest en bovendien ben ik geen held als ik in de spits loop. Als er een verdediger voortdurend naarm'n benen loopt te trappen spring ik een volgende keer als die vent op me afkomt een me ter hoog. Daarom heb ik liever wat ruimte Vorig jaar heb ik op de vleugel gespeeld en dat beviel me wel Maar ik verwacht dat ik dit jaar toch weer in de spits zal spelen". Jonkman heeft het bij Hoofdplaat uitstekend naar z'n zin. ..Het is een gezellig clubje en we hebben een uiterst geschikte trainer Een beetje gemoedelijk misschien, maar ik hou daar wel van. Hiervoor hadden we Rini Dey. Toen was er meer discipline Aan het eind van de competitie vroeg Tijs van Boven overschrijving aan naar Temeuzen. Hoofdplaat zal dus opnieuw een andere sluitpost krijgen. Jan Jonk man: „Dat zou een probleem kunnen worden maar ik til er niet zo zwaar aan Tijs van Boven maakte de laatste wed strijden nogal wat fouten. Misschien had hij er anders ook niet meer inge staan". Vanuit de jeugd krijgt Hoofd plaat waarschijnlijk dit jaar wat aanvul ling. Eventuele kandidaten: Peter van Vooren, Walter Thomas en Stanny Sau- limans. Nog één frappant detail Bij Hoofdplaat spelen er in het eerste elftal maar drie inwoners van Hoofdplaat De rest komt uit Slijkplaat, Nummer Één, Breskens enz. Selectiegroep: Bennie Thomas, Mare Pielaat. Johnny Comelis. Paul Steyaart, Bennie Smit. Peter Baecke. Theo de Poorter, Wilhe de Wever, Willie de Ruyssclier, Jan Jonkman, Herbert Versluys, Fons Soulimans, Peter van Vooren, Ronald Comelis. Cor Velde en Willy de Ruysschier, Huub Soulimans. Walter Thomas en Johan Wabeke JAN JONKMAN AXEL - Met de komst van Camiel van Rattingen, van Breskens, Eric van Hauwe, van Zelzaete, Frits Lijbaart van Hoek en George de Boevere van IJzendijke lijkt Biervliet sterker uit de startblok ken te zullen komen dan vorig jaar. Onder Rinus Verberkmoes kwam Biervliet vorig jaar de impasse van de jaren daarvoor einde lijk weer te boven en van een plaats in de onderste regionen van de ranglijst schoof men op naar een plaats in de bovenste helft van de ranglijst. Toch waakt Rinus Verberkmoes voor een al te groot optimisme. „We hebben vorig jaar ons doel ruimschoots bereikt", zegt hij, „we zijn gestart met het doel om 22 punten te halen en het zijn er uiteindelijk 26 geworden, vier meer dus. We moeten nu gaan proberen om de zaak rustig verder uit te bouwen. We moeten ons zeker niet gaan overhaas ten, door de komst van deze vier spelers zijn de mogelijkheden groter gewor den. Daarom is onze uitgangspositie nu beter". Rinus Verberkmoes ziet zijn tweede jaar als trainer nog duidelijk als een bouwjaar waarbij hij er vanuit gaat dat Biervliet eerst veilig moet staan om dan weer verder te gaan met bouwen. „De eerste helft van de vorige competi tie hebben we gebruikt om de punten te pakken, dan hebben we onze tegen standers het spel laten maken. Toen we eenmaal ons doel hadden bereikt heb ik de ploeg zelf het spel laten maken. Daaruit bleken nogal wat tekortkomin gen. Het aansluiten bijvoorbeeld kan nog stukken beter. Men is een beetje bang om er echt uit te komen. Dat zijn dingen diejestilaan moetgaan verbete ren", meent Rinus Verberkmoes De bouwplannen van Rinus Verberk moes strekken zich niet alleen over het eerste elftal uit. Bewust heeft hij ook een selectie van jeugdige voetballers in de leeftijd van 16 t/m 20 jaar onder zich ge nomen. „Deze jongens gaan in een elftal spelen. Dat wordt het derde omdat Biervliet geen A-junioren heeft. Ik ga die zelf apart trainen om te kijken of erop die manier iets te doen is aan een ge richte opbouw. Gewoon kijken wat voor mogelijkheden er verder nog zijn", oor deelt Verberkmoes. De Biervliettrainer hoopt dat dit jaar eindelijk ook het publiek weer eens warm gaat lopen om naar Biervliet te komen kijken. „Dat is de laatste jaren gewoon droevig geweest, er is rond het veld geen beetje sfeer en dat is jammer. Vorig jaar hebben we het toch met zo slecht gedaan zegt hij tot slot. Selectie BiervlietSjaak Lijbaart, Adrie Meijer, Frank Inghels, Albert Inghels, Romain Deveneijns, Cor de Regt, Rudy Vercruijssen, Frits Lijbaart, Cees de Ruysscher, Raymond Inghels, Erick van Hauwe, Eddie Doens. Camiel van Rattingen, Johnny Versluijs en Johan Moerman. SLUIS - In aanvallend opzicht was zaterdagvierdeklasser Sluis de revelati e van het voetbalseizoen.Met opvallend veel geraak scoorde de ploeg aan de lopende band Nu staat Sluis voor een nieuwe taak met aan het roer trainer Roel Kattouw.De Sasse spor tambtenaar nam dit jaar de taak over van de Belg Gilbert Vancail lie en moet nu proberen om in Sluis het werk verder af te maken. Roel Kattouw praal niet een aansteke lijk optimisme over zijn nieuwe club. „Het is daar erg goed werken", zegt hij in de raadskamer van het Sasse stad huis. „de mentaliteit van de spelers- Roei Kattouw ervaart het als een voor deel dat hij de spelersgroep zonder vooroordeel tegemoet kan treden en daardoor het ontbreken van topscoor der Jaap Ras wat gemakkelijker kan ondervangen. „Dat Jaap Ras er niet bij kan zijn vanwege een knieblessure is na tuurlijk erg jammer, maar persoonlijk ervaar ik dat nog met zo. omdat ik moet spelen zonder Jaap Ras. Daar ga ik momenteel vanuit". Om het met beschikbaar zijn van Jaap Ras te ondervangen is Roel Kattouw momenteel aan het dokteren voor een nieuwe speelwijze. „Ik heb het voordeel dat ik Sluis aan het eind van vorig sei zoen nog een paar maal heb bezig ge zien, toen zijn me enkele dingen opge vallen die ik nu probeer te veranderen. Ik vond toen het middenveld in zijn to taliteit met zo sterk spelen, nu is het zo dat het middenveld zeer sterk speelt. Ik vind gewoon dat Sluis nog veel meer mogelijkheden heeft", vertelt Roel Katr touw. Roel Kattouw die, voordat hij bij Sluis aan de slag ging eerst trainer van Ria en Temeuzen is geweest, waarna hij zijn trainersloopbaan onderbrak om een jaar te gaan studeren, is blij dat hij weer aan de hak is. „In dat jaar heb ik de zaak eens rustig kunnen bekijken. Ik heb links en rechts is gepolst. Sluis is voor mij dan ook een bewuste keus. De ploeg is nog ieder jaar gepromoveerd en dan moeter toch wel iets in zitten. Zo heb ik het ook ervaren. Er is voldoende talent, er heerst, een fijne sfeer en er wordt met veel inzet gewerkt. Het is zelfs zo, dat ze vriendschappelijk eindelijk eens van Schoondijke hebben gewonnen, dat was nog nooit eerder gebeurd", zegt Roe) Kattouw. Selectie Sluis Bram Beun, Martin Boekhout, Dick van Heyst, Walter Goossen, Patrick van Landschoot, Maarten Lensen, Cor Lensen. Willy Schram. Jaap Ras. Jacques de Smit, Hans Vercouteren, Steven Vercouteren, Piet Vercouteren. Ton Smits. Jos Spee. Paul Spee. Jol,an Visser itOEL KATTOUW BRESKENS - Het gaat al een hele tijd niet al te best met de voetbalclub van Breskens. Men draait daar in het vissersdorp zelf ook niet omheen. Jongens van de vroegere lichting, zoals Piet de Winde en Cees de Nooyer namen geen blad voor hun mond. „Er is helemaal geen animo meer bij de jeugd om in het eerste van Bres kens te spelen", was één van de voortdurend terugkerende uit spraken die gedaan werden als er naar de toekomstmogelijkheden werd gevraagd. Degradatie naar de vierde klas zat er eigenlijk al een paar jaar in, maar Breskens wist zich tot vorig jaar te handhaven. Toen het voor Henk Fenijn, Piet de Winde en Cees de Nooyer tijd was om op te stappen moest Breskens wel terugvallen op de jeugd. Het resul taat was een onsamenhangend, moei lijk te motiveren elftal, dat een heel jaar lang nauwelijks de indruk wekte tegen de dreigende degradatie te vech ten. Jan de Lobel is één van die jongeren die erover mee weet te praten. Hij kon door studie niet regelmatig trainen, maar d at was geen enkel probleem. Hij zegt: „Als ik op de training kwam zag je steeds dezelfde gezichten De opkomst was verschrikkelijk slecht, maar onze trainer kon er mets aan doen. Ik zou bij voorbeeld als ik kon geen training overs laan, maar de jeugd denkt daar hier in Breskens anders over. Ze zitten liever in een bar Iedereen die dus in het eerste stond speelde 's-zondags, of hij kwam trainen of niet" De moeilijkheden zijn volgens Jan de Lobel ontstaan na het vertrek van Ja nus Smits. Hij was té lang doorgegaan met de oude formatie, want toen Paul de Kraker de training overnam werd de verjonging een 'must'. De Kraker heeft het nog twee jaar gered De Lobel: „We konden iedere keer nog net in die derde klas blijven maar dit jaar was er geen redden meer aan De sfeer was niet eens zo slecht maar er was helemaal geen overleg Iedereen speelde voor zichzelf en we gingen bovendien steeds de boot in omdat de conditie te wensen overliet. Dat kan ook moeilijk anders als er maar een paar jongens komen trainen". Breskens krijgt dit jaar Wim Maljers als trainer. „Hij zal het erg moeilijk krij gen", voorspelt Jan de Lobel. „We zullen moeten proberen om bovenaan mee te draaien. De nieuwe trainer zal echter opnieuw moeten gaan bouwen en dat heeft tijd nodig. Ik hoop ook dat hij wat kan veranderen aan die trainingsop komst". Kortom: het zal voor Breskens niet ge makkelijk zijn om in één jaar het verlo ren terrein terug te winnen. Ook al niet omdat veel ploegen er tegen Breskens nog een schepje bovenop zullen doen. Breskens mist bovendien dit jaar Piet de Koning door een schorsing, terwijl Gabie Erasmus en Cees de Nooyer defi nitief gestopt zijn. Daar staat de terug keer van Cor Wisse tegenover. Hij gaat het na een langdurige knieblessure weer proberen. De selectiegroep van Breskens: Jan Manneke, Frans Sanderse, Ad de Kruy- ter, Chns Keymel, Piet de Kruyter, Cor Wisse, Adrie Kodde, Tonnie de Wever, Jan de Lobel, Jimmy Pieters, Joop Hoef nagel, Jaak Verduyn, Tonnie van Mui ken, Ronnie van de Broeke, Johan de Meester en Frans Meyaards. JAN DE LOBEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 40