Mentaliteit van de mensen hier is stukken beter dan aan overkant Schelde Axelspeler Wim van Gink: in 2e klas wordt beter gespeeld Zeeuws-Vlaamse clubs bepalen gezicht 1e klas EX-MIDDELBURGER TONNIE HENDRIKSE IS THUIS IN ZEEUWSCH VLAANDEREN PZC/v VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1976 KOEWACHT - Ruim anderhalfjaar geleden is Tonnie Hendrikse in Zeeuwsch-Vlaanderen als het ware aan een nieuw leven begon nen, niet alleen maatschappelijk, mmar ook sportief. De nu 34-jarige middenvelder van ex-kampioen van Nederland Middelburg verruilde toen zijn baan als postbode in Middelburg in voor die van badmeester in het zwembad te Koewacht en streek met zijn gezin in Axel neer. Hendrikse, die met Middelburg maar liefst driemaal kampioen van Nederland is geweest en viermaal kampioen van de eerste klas Zuid^ing voor Koewacht spelen dat toen net was gepromoveerd naar de vierde klas. Koewacht was overigens de laatste club, waar Hendrikse aan dacht toen hij begon te solliciteren nadat hij zijn diploma als zwemonderwijzer had gehaald. „Ik baalde in die tijd enorm van het werk als postbode. Ik had een di ploma als zwemonderwijzer en wou in de richting aan de slag. Talloze ma len heb ik gesolliciteerd, voorname lijk in Holland. Totdat een collega me een advertentie voorhield waarin stond dat men in Koewacht een bad meester nodig had. Daar heb ik toen direct op gesolliciteerd en binnen de kortste keren was het rond. Die over stap was voor mij toen een avontuur. Ik wist echt niet waar ik aan begon", vertelt Tonnie Hendrikse op een zon nige vrijdagmorgen in het Koe- wachtse zwembad terwijl onder de bomen wat jongelui zich zitten te vervelen. „Dat zijn mijn dagelijkse kostgangers", zegt hij, „ze hangen hier de hele dag maar wat rond." Dat de overstap van Middelburg naar Axel. waar Tonnie Hendrikse woont, een avontuur werd. was hetgevolg van een gekweekte argwaan tegen dit ge deelte van Zeeland. Tonnie Hendrikse: „Als we met Mid delburg tegen Temeuzen of Hulst" moesten spelen dan heerste bij ons de mentaliteit van we gaan weer een dagje naar de boeren. Voor ons waren het hier maar boeren. Hoe groot deze misvatting wel is geweest weet ik nu uit ervaring. De mentaliteit van de mensen hier is stukken beter dan aan de overkant. Iedereen is Vriendelijk en alles kan hier. Dat was en is in Middel burg wel eens anders. Hier heeft men nog iets voor elkaar over. Ik vind het bijzonder jammer, dat ik niet een paar jaar eerder naar hier ben gekomen. Ik heb 't hier geweldig naar mijn zin. Ik merk het ook aan mijn vrouw. In het begin ging ze dikwijls naar Middel burg. nu mindert dat ook steeds. En als ze geweest is en ze komt thuis dan houdt ze aan dat dagje toch altijd een kater over. iedere keer valt het tegen." Kampioenmaker Tonnie Hendrikse is één van de voet- bailers, die vrijwel niets dan triomfen heeft meegemaakt. Hij startte zijn voetballoopbaan by het Middelburgse Zeelandia waar hij kampioen werd met de A- en B-junioren om vervol gens de overstap naar het grote Mid delburg te maken waar toen Plet Lin- denberg de scepter zwaaide „Het is toch de verdienste geweest van Piet Lindenberg. dat wij met Middel burg zoveel succes hebben gehad. Ik weet nog goed hoe onze eerste wed strijd verliep. We verloren toen met 5-0 van Temeuzen. We hadden toen mis schien wel de jongste ploeg van Neder land. Piet Lindenberg bleef in deze ploeg geloven en door zijn geweldige bezieling is het er toch uitgekomen", zegt Tonnie Hendrikse die zich tijdens ons gesprek aandient als een gezellige babbelaar. „Dat heb ik ook pas hier geleerd", zegt hij, „hier ben ik eindelijk me zelf ge worden. hier hebben ze me ook wat meer flair bij gebracht". Behalve de twee titels bij de jeugd haalde Tonnie Hendrikse nog zeven kampioen schappen binnen met het eerste elftal van Middelburg plus een promotie van de tweede naar de eerste klas. Dit jaar veroverde hij met Koewacht opnieuw een titel, zij het op wat be scheidener niveau dan vroeger. Maar in de titel van Koewacht in de vierde klas heeft hij toch weer een belangrijk steentje bijgedragen. Rustgever Want bij Koewacht heeft ex- Middelburger zich ontwikkeld als de voetbalbijlage rustgever op het middenveld. Met al zijn ervaring is hij voor de Koewacht- formatie een geweldige steunpilaar. Die formatie van trainer Levien Die- leman is immers nog altijd een ploeg in ontwikkeling. „Toen ik hier begon had Levien net zijn eerste jaar er op zitten. Daarvoor rotzooiden ze maar wat aan, zonder 'n trainer werden ze kampioen van de afdeling. Vorig jaar hebben we leuk gespeeld, vooral aan vallend hebben we erg sterk gespeeld. Met voetballers als een Ivo Wouters en Johan Martens heeft Koewacht mogelijkheden genoeg. Vooral Ivo Wouters kan een grote worden. Nu speelt hij te solistisch en in de combi natie is hij nog te zwak, maar als hij ook daar sterker in wordt kan het een zeer goede voetballer worden. Hij is snel en heeft een goede techniek." sen. Aanbiedingen van betaalde clubs heeft hij nauwelijks gehad, slechts één club heeft eens interesse getoond, dat was het Roosendaalse RBC. „Piet Lindeberg zei toen voor de wedstrijd dat ze van RBC voor me kwamen kij ken, in mijn ijver om het goed te doen raakte ik geen bal, zelden heb ik zó slecht gespeeld als toen", weet hij zich nog te herinneren. Pinten Tonnie Hendrikse heeft weinig moeite gehad zich aan te passen aan de leef wijze van de Zeeuws-Vlamingen. Mei het drinken van een pint heeft hij weinig of geen aanpassingsproblemen gehad. „In die tijd van Middelburg heb ik er ook nooit ietsts voor gelaten. Ik ging zaterdags voor de wedstrijd ge rust weg, ik ging me weliswaar niet te buiten dat gebeurde meestal pas op zondag. Samen met Anton Schoen maker ging ik dan dikwijls goed op stap. Anton was bij Middelburg wel de man waar ik het mest mee optrok Daarom heb ik hier weinig aanpas singsproblemen gehad, als je op zijr tijd een pintje meedrinkt voel je je gauw hier thuis en ze kunnen hier na tuurlijk geweldig feesten. Maar be halve dat kunnen ze ook nog redelijk goed voetballen. Ik geloof zelfs, dat ei hier meer talent is dan aan de over kant." Veranderd Zelf ls Tonnie Hendrikse wat soberder in zijn voetballen geworden. Het hele fanatieke is er af. Als zijn tegenstander er keihard in gaat houdt het wel voor gezien. „Ik voetbal nog echt voor mijn plezier. Als er een echte schaver tegen me komt te-staan dan ga ik een stapje opzij, dan ga ik een ander stuk van het veld opzoeken. Daar moet ik niets van hebben Ik ga er vanuit dat op maandag iedereen weer aan de slag moet maar er zijn mensen die er kenne lijk anders over denken. Vooral in de vierde klas heb ik daar wel eens moeite mee gehad. In iedere wedstrijd had ik wel een persoonlijke bewaking. Die man moest me dan uitschakelen, ge woon omdat ik Tonnie Hendrikse ben die in Middelburg en het Zeeuws elftal heeft gespeeld", zegt Tonnie Hendrik se. Het is alweer drie jaar geleden dat Tonnie Hendrikse bij Middelburg op stapte om daarna twee jaar Kapellete gaan trainen en vervolgens bij Koe wacht neer te strijken. Daarvoor sukkelde hij twee seizoenen met zware knieblessures. Aan beide knieén is hij dan ook geopereerd aan een meniscus waardoor hij bijna twee jaar uit de roulatie was. Toch is Hendrikse er, net als zovelen van zijn leeftijd, er van overtuigd dat hij niet het maximum uit het voetbal len heeft gehaald ondanks alle succes- MIDDELBURG - De Zeeuws-Vlaamse clubs bepalen het gezicht van de eer ste klas van het zondagafdelings- voetbal. Ria verdween via een kampioen schap, maar werd vervangen door het gedegradeerde Com Boys en het ge degradeerde IJzendijke zag zijn plaats ingenomen door SDO uit Lamswaarde. Achter bleven (behalve Walcheren, DFS, Patrijzen, Lewedorpse Bous, aangevuld met kampioen Robur), Aardenburg, Graauw, Hulsterloo, Schoondijke en Sluiskil. .Aardenburg Bijna zoals gebruikelijk de laatste ja ren is men in Aardenburg ook nu weer optimistisch gestemd. Trainer Jan van den Dries uit Vlissingen (begint aan zijn derde seizoen) kan weer over dezelfde sterke selectie beschikken en volgens Aardenburg-voorzitter Kollté draait de ploeg al weer fantastisch. De nu gespeelde oefenwedstrijden bewij zen dat Overwinningen op Breskens (3-0), GPC (3-1) en Groede (8-0) Het moet ook wel met intussen pro vinciaal bekende spelers. Johan Baert, Theo de Croock, Jack Paridaen en Rick Henry kwamen vorig seizoen uit in het Zeeuws afdelingselftal en de ge broeders Rudi en Guido Snauwaert deelden de plaatsen op tussen afde lingselftal en jeugdelftaL Bovendien draait Mamix van Rie weer erg goed en heeft Aardenburg ook nog de be schikking over een sterke spits als Joop Verduijn, die vorig seizoen heel wat doelpunten voor zijn rekening nam. Inderdaad moeten we Aarden burg bij de favorieten rekenen, want het zou toch te gek zijn als de ploeg ook het komende seizoen weer op het nip pertje de boot miste. Vorig seizoen verspeelden de Aardenburgers de kansen pas in de laatste wedstrijd! Schoondijke Secretaris Bram Steurrijs van Schoondijke (hi) is tevens afdelings- scheidsrechter) hoopt ook weer te kunnen meedraaien. Schoondijke zag ook vorig seizoen kans tot de laatste wedstrijd tot de titelkandidaten te blyven behoren en de jeugdige Schoondijke-ploeg kan ondanks en kele verliezen toch weer bij de eerste vijf plaatsen eindigen volgens Steur rijs. Conny Boekhout volgt een studie in Lelden, Rudi Blaakman zal waar schijnlijk ook minder actief zijn we gens studie en hetzelfde geldt voor Hans de Back, die naar de politie school gaat. Problemen dus voor I trainer Piet Dieleman uit Hoek (wordt tweede seizoen), die mogelijk in de van Philippine overgekomen Henk Begijn een nieuwe doelpuntenmaker heeft r gekregen. Graauw In Graauw is men iets voorzichtiger. Secretaris Theo d'Haens (ook lid van het afdelingsbestuur) hoopt het ko mende seizoen op minder blessures voor zijn ploeg. „Dan kunnen we mo gelijk wel meedraaien," aldus d'Haens. die aantoont, dat de Graauw-selectie toch niet is verzwakt. Peter van Campen en Luc Willems zijn ze waarschijnlijk als gevolg van studie kwijt in Graauw. maar daar staat tegenover de terugkeer na een bles sure van Ferry van Campen en de komst van aanvaller Jan Thuij van Steen en Jo van Spaandonk (ex Steen en HW). Bovendien zijn De Block en Sorber uit de jeugd erbij gekomen. Na een ontzettend zwaar seizoen voor trainer Ettienne Delforge, die inmid dels al weer anderhalfjaar werkt voor zijn eigen vereniging, nu dus wat meer Derspectiet Hulsterloo De grensclub Hulsterloo uit Nieuw- Namen moeten we een plaats in de middenmoot toedenken. Dat is al thans de mening van Hulsterloo- secretaris De Deckere. „In zijn totali teit zijn we niet minder geworden." zegt De Deckere Wel vertrok doelman Eddy van der Heijde naar België (even de straat oversteken naar Kieldrecht). maar uit Kieldrecht kwam terug Pat- trick Staes, ook zijn enkele junioren rijp voor de selectie en zijn Johan Bosman en Gerard van Etten van een blessure hersteld. Sluiskil De hardwerkende Sluiskil-secretaris Guust van Hijfte hoopt op een beter seizoen dan het vorige. De sterk ver jongde Sluiskil-equipe heeft zich een jaar lang kunnen aanpassen en Van Hijfte rekent dan nu ook een beetje op een veilige middenmoot. Sluiskil moet het nog steeds zonder oefenmeester stellen. Willem Jansen uit Sas van Gent is gestopt met trainen. Eén verlies heeft de ploeg in ieder ge val wel geleden, want voorstopper Ro nald Breepoel is naar Temeuzen ver trokken, maar daar staat weer tegen over de komst van Ferry Herman, een doelman van Vogelwaarde. Vrijwel dezelfde ploeg dus. die mits compleet voor een naar onze mening toch redelijke prestatie kan zorgen. Guust van Hijfte is wat blij met ploe gen als Com Boys en SDO. Niet zo zeer omdat dat gemakkelijke tegenstan ders zouden zijn. dan wel omdat het de competitie niet duurder maakt. Fi nancieel helpen alle beetjes, zeker na zo'n droge zomer, waardoor vriend schappelijke wedstrijden op eigen veld onmogelijk zijn gemaakt en daardoor ook de kantine-opbrengst tot een nulpunt is gedaald. AXEL - Met enig optimisme kijkt Wim van Gink vooruit m de richting van de nieuwe voetbalcompetitie. De 25-jarige linker vleugelverdediger van tweedeklasser Axel ziet het wel zitten om er, na het succes van vorig jaar, nu opnieuw een fijn seizoen van te maken, ook als speelt Axel nu een klasse hoger. Wim van Ginks optimisme is vooral gebaseerd op de bekerwedstrijden, die Axel vorig seizoen met succes tegen tweedeklassers heeft gespeeld. „In die wedstrijden," zo zegt hij, „zijn mij toch wel een paar dingen opgeval len. Het spelpeil van de tweede klasse ligt aanmerkelijk hoger dan van de derde klasse. Vooral op technisch en tactisch gebied wordt er veel beter gespeeld. Toch zijn we in die beker wedstrijden altijd overeind gebleven. Ik geloof dan ook, dat we in dit eerste jaar weinig problemen zullen hebben. Voor mezelf zie ik het team in de bo venste helft van de middenmoot ein digen, in de buurt van de vierde of vijfde plaats. Dat moet haalbaar zijn." Dat Axel over voldoende mogelijkhe den beschikt om zich in de tweede klasse te handhaven heeft het bewe zen tegen bijvoorbeeld Feijenoord. In dit vriendschappelijke duel liet Axel een uitstekende indruk achter en ze ker het optreden van de verdediging is hoopgevend. Wim van Gink maakt nog maar sedert vorig j aar deel uit van de Axel-defensie, daarvoor maakte hij vooral in Belgie furore als aanvaller. Toen hij twee j aar geleden bij zijn oude club terugkeerde was hij min of meer het gesprek van de dag. Met Wim van Gink er van voren weer bij zou Axei het gaan maken. Het pakte heel an ders uit. Wim van Gink kon zich niet eens handhaven in het eerste van Axel en zakte naar het tweede. Wim van Gink: „Iedereen dacht toen. dat ik het wel ging maken, maar dat lukte helemaal niet. Het ging als rechtsbuiten helemaal niet. Ik had in Belgiè niet anders gedaan in punt ge hangen, van mee verdédigen was daar geen sprake. Daarbij komt, dat ik con ditioneel nooit zo sterk ben geweest. Het lag gewoon deels aan mezelf en deels aan het systeem dat Axel toen nog speelde." Toeval De ommekeer bij Wim van Gink is er bij toeval gekomen. In een wedstrijd van het tweede wou Evert Marcus de zaak bij een 1-0 achterstand gaan for ceren waarvoor Wim van Gink zijn rol als linkervleueelverdediger overnam. Dat klikte direct zo goed dat hij de andere week weer op die plaats stond en uiteindelijk op die plaats terug keerde in het eerste van Axel. Daar mee werd hij de derde aanvaller in de Axelverdediging, want eerder speel: den-ook Jaap Lensen en Henk van der Meijden als aanvaller. Tevreden kijkt Wim van Gink nu terug op het voorbije seizoen, dat werd be kroond met een kampioenschap en een plaats in de finale van de districts beker. „Ik kan met anders zeggen dan dat het me enorm is meegevallen. We startten nog wat moeizaam en pas na de zesde wedstrijd is de ommekeer ge komen. We werden toen eerst door HVV "24 op eigen veld weggespeeld en de week daarna wonnen we in Vos- meermet4-l. In die wedstrijd speelden we voor het eerst 4-4-2 met veel opko mende mensen. Dat is toen uitstekend gelukten daarna zijn de successen van zelf gekomen. We gingen iedere week met meer zelfvertrouwen spelen," maakt Wim van Gink duidelijk. Zwerver Omdat Axel het 4-4-2 uitstekend speelde kon Wim van Gink zich naar hartelust uitleven als linkervleugelver dediger omdat zijn plaats vrijwel altijd werd overgenomen. Daardoor ont- popte hij zich min of meer als een zwerver, met voor Axel ongekende mogelijkheden. Weken aan een stuk was Wim van Gink één van de uitblin kers bij Axel. De kans bestaat, dat hij in de tweede klasse heel wat korter op zijn man zal moeten gaan spelen en daardoor zijn zwerversbestaan op het veld zal moeten prijsgeven. Wim van Gink: „Ik weet niet of dat wel het geval zal zijn, ik geloof zelf name lijk van niet. In de derde klasse was het volgens mij veel gevaarlijker om mee te gaan. Want als dc aanval werd afge slagen volgde er meestal een lange lel naar voren en dan kon je je nooit meer herstellen. In de tweede klasse wordt er veel meer getikt waardoor je je als verdediger makkelijker kan herstel len. Ik ben redelijk snel dus ik ver wacht in de tweede klasse op dit ge bied minder problemen dan m de der de." Sterker Wim van Gink voert het tijdens ons gesprek zelf reeds aan: conditioneel is bij nooit zo'n sterke voetballer ge weest Dat ook deze periode achter de rug is heeft hij vorig seizoen duidelijk aangetoond, zijn vele uitstapjes in de richting van het vijandelijke doel wa ren getuige van een uitstekende con ditie. „Ik ben nu inderdaad veel beter in conditie dan vroeger," zegt hij, dat komt vooral omdat ik vorig jaar heb deelgenomen aan de D-cursus. Daar was nog altijd wat loopwerk mee ge moeid en dat heeft samen met de train ing in Axel positief uitgewerkt Over igens ben ik me er ook van bewust dat ik veel conditie nodig heb om te kun nen spelen zoals ik dat zelf het liefste wil." Temeuzen De absolute topwedstrijden van dit seizoen worden natuurlijk de twee confrontaties tussen Axel en Temeu zen. Slechts eenmaal speelde Wim van Gink tot nu toe tegen Temeuzen en aan die wedstrijd bewaart hij geen al te beste herinnering. „Ik was toen zestien, maar in die wedstrijd kwam ik in botsing met Han van der Hooft waarna ik moest stoppen. Ik was he lemaal dizzy. Maar de wedstrijden tussen Axel en Temeuzen zijn toch iets unieks. Daar kan geen enkele wedstrijd tegen op."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 36