Capaciteiten van Middelburg spelers moet je niet overschatten Zeelandia: erg veel geleerd in klas met de Brabanders Vlissingentrainer: meer praten over voetbal en minder over bier en stappen MIDDELBURGTRAINER ADRIE VAN DEN DRIEST PRAAT EVEN MAKKELIJK ALS ZIJN VOORGANGER... PZC/v Betere jeugdorganisatie dankzij ex-jeugdtrainer MIDDELBURG HAD IN HOOGSTE AMATEURKLAS KUNNEN BLIJVEN Jaap van Maris: VC Vlissingen heeft Piet Koster als een stuntman nodig VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1976 voetbalbijlage ADRIE VAN DEN DRIES' MIDDELBURG - In de gespreksvorm is er nauwelijks iets ver anderd: Piet Lindenberg had aan enkele korte vraagjes, een enkel woord zelfs, voldoende om een lange zinvolle 'voetbal'- monoloog op te zetten, zijn opvolger Adrie van den Driest als trainer van Zeelands (enige) eerste klasser Middelburg doet in dit opzicht niets voor zijn voorganger onder. Van dén Driest, een 30-jarige vrijgezel en orthopedisch instrumentmaker bij ex-Middelburgverzorger Piet Seits, heeft ook maar enkele 'aangevertjes' nodig om een uitgebreide verhandeling op te zetten over de voetbalsport. Over de ploeg, die hij nu voor een jaar onder zijn hoede krijgt, zegt hij: „De capaciteiten zijn er natuurlijk wel, maar je moet ze ook weer niet overdrijven. Er zijn meerdere spelers bij Middelburg, die overschat worden, al kunnen ze ongetwijfeld veel. Slechts als er elke wedstrijd de motivatie is en als ze elke wedstrijd doen wat ze willen dan komt de pure klasse bovendrijven. Maar zover is het met Mid delburg nog niet, ik zoek momenteel naar een evenwicht tussen de Unies, vooral met betrekking tot het middenveld, dat nog niet genoeg stoort". Het Middelburgbestuur heeft bij het zoeken naar een opvolger voor Piet Lindenberg de keuze gehad uit twee 'eigen' trainers: jeugdtrainer Van den Driest of tweede trainer Dick van Wes ten, beiden in hart en nieren Middel burgers met capaciteiten om het eer ste team te leiden. Doorslag gaf het feit, dat Van den Driest eerder met de B-cursus begonnen is. „Daar bij komt", laat Middelburgvoorzitter Keesde Keijzerweten, „dat Adrie van den Driest de organisatiestructuur bij de jeugdafdeling flink omhoog getild heeft en dat hij AI naar de hoofdklas gebrachtheeft, Ik hoop, dathetevenzo gaat met het eerste. Van den Driest is erg enthousiast, zijn inzet is geweldig en hij heeft ook de wil om iets te berei ken". Uit de hand Ondertussen is Adrie van den Driest nog niet geslaagd voor zijn B-diploma. „Ik had twee negens", de rest allemaal zevens, maar een vijf voor coaching. daarvoor moet ik herexamen doen", maakt Middelburgs nieuwe trainer duidelijk. „Ik moest tijdens het exa men in het bondscentrum te Zeist 20 minuten de wei in om de wedstrijd Spakenburg-Wageningen te coachen en te fluiten. Die twee clubs waren daartoe uitgenodigd. Coaching ging goed, al vonden de ploegen het natuur lijk niet leuk om steeds te worden on derbroken om aanwijzingen van mij te krijgen. Scheidsrechteren doe ik ech ter nooit en toen Wageningen met een 2-0 achterstand wat feller ging spelen liep het uit de hand". Adrie van den Dnest moet dus die 20 minuten nog eens overdoen Vooral voor de organisatiestructuur van de jeugd heeft Adrie van den Driest zich erg verdienstelijk ge maakt. „Vroeger werd een team erg lang bij elkaar gehouden. Dat is", oordeelt de Middelburgtrainer, „een goed systeem, maar als je in een be paalde categorie veel talenten mist, krijg je een hiaat. De selectie gaat nu snelleren beter, omdat de jeugdelftal- len niet meer jaren bij elkaar blij ven". Fnuikend Adrie van den Dnest legt er de nadruk op. dat vooral het gebrek aan een ho gere schoolopleiding fnuikend ls voor een vereniging als Middelburg. ..Het percentage jongelui uit onze junioren teams, datin Holland gaatstuderen. is erg hoog. In het A-team. dat nu kam pioen is geworden, zitten alleen al vijf atheneumklanten. Zo is bijvoorbeeld van het goede A-team uit het midden van de zestiger jaren alleen Wlm Dek ker overgebleven en van een dito B-team uit die tijd slechts Gert Booij. die overigens na een middelmatige tijd aan het terugkomen is, let maar op mijn woorden", verzekert de Middel burgtrainer. Een andere ingreep van Van den Driest in de jeugdstructuur was de leeftijdsindeling voor de junioren teams: de KNVB heeft nu algemeen de leeftijd voor de verschillende catego rieën met een jaar verlaagd, maar Middelburg had die indeling al zelf. „Dat hield in", verklaart de hoofdste delijke trainer, „dat je in het A-team jongens van 16,17jaarhebt, wantalsje in de eerste klas speelt dan moet je daarin je 16-jarige talenten al kunnen laten optreden". Zo is vorig jaar Johnny Tahapary in het eerste elftal verzeild geraakten dit jaar Ronnie Os- selaar. Over Middelburg zelf hoef je Adrie van den Driest weinig nieuws te vertellen: hij is er vanaf zijn achtste jaar lid van. speelde met knapen als Wim de Vos, Jules Vogel en zijn goede vriend Max Wijs straatvoetbal en hij heeft in de laatste jaren veel geleerd van Piet Lindenberg „Maar ik heb toch andere denkbeelden over de wisselspelers. In de groep van achttien man moet je constant zes man langs de kant hou den. Ik houd nu twee wissels bij het eerste, terwijl de andere vier rouleren in het tweede én het hoofdteam". Hangen en wurgen Of er ouderen uit de selectiegroep bij de roulerende spelers gaan behoren weet Adrie van den Driest nog niet „Als er jongeren inkomen, moeten ze wel beter zijn. Niet met hangen en wurgen hun entree doen". Overigens heeft Middelburg met Lery van de Velde een nieuwe jeugdtrainer aange trokken om de jongeren ook voor te bereiden op hun overstap naar de se nioren, waar ze voorheen soms ineens weg waren omdat de overgang te groot was. Zijn actieve voetbalcarrière heeft Van den Dnest bij Middelburg abrupt af moeten sluiten nadat hij geopereerd was aan een arm, die constant uit de kom schoot. „Ik ben toen een paar jaar van het verenigingstoneel verdwenen, ik was erg teleurgesteld, maar Leo van Halen, de huidige secretaris, haalde me terug als jeugdtrainer Het duurde een tijdje voor ik door had hoe het moest, maar van lieverlede werd ik jeugdleider, daarna trainer, de eerste t wee j aar bij Corlgene. Ik haalde m'n D en C-diploma en deed ook sportmas sage" Adrie van den Driest is erg leergierig. „Ik wil er alles over weten, ik wil er ook met zoveel mogelijk mensen over pra ten, onder andere in de vereniging van oefenmeesters". Hij raakte zo in de ban van het voetbalgebeuren, dat hij op een moment moest kiezen: voetbal of muziek, want de Middelburgtrainer was ook jaren als klarinettist en saxo fonistverbonden aan het Middelburgs muziekkorps. Men zal het begrepen hebben: de voetbalsport won het. Met zijn eerste KNVB-hoofdmacht wil Van den Driest proberen om aan vallend voetbal te spelen. „Als het lukt tenminste, anders moet je be houdend spelen", houdt hij een slag om de arm. „Natuurlijk proberen we leuk voetbal te spelen. Maar ook dat lukt niet altijd, omdat de jongens, ook bij andere clubs, het vaak te moeilijk doen omdat ze het topvoetbal willen imiteren". Niet zonder hoofdklas Overigens is Adrie van den Driest er van overtuigd, dat Middelburg weer terug moet naar het hoogste amateur voetbal. ..De eerste klas is eigenüjk een tweede. Als voetbalvereniging Middelburg kun je niet zonder de hoofdklas, daar moeten we naar toele ven. De voorlopige selectie van Middelburg bestaat uit de volgende spelers: keep ers Ad Vermeulen cn Gerard van Bcl- zen, veldspelers Anton Schoenma kers. Max Wijs, Wim Koster. Gerard Rijn. Piet Moes, Puck Carol. Ron Osse- laar. Wim Dekker, Gert Booij. Kees van der Sluis. Johnny Tahapary. Ro nald Thumann. Eus Vogel. Simon Ha- rinck. Pol Aartsen. Peter Huijssoon. die is toegevoegd omdat Henny Wijs niet beschikbaar is. MIDDELBURG - Het Middelburgse Zeelandia heeft vorig seizoen zijn vierdeklasserschap gered via een spectaculaire eindsprint (met een overwinning op kampioenskandidaat Alliance) en een zenuwslopende, maar succesvolle na- competitie. De Middelburgers hebben er een zware competi tie opzitten in de Brabantse klas en zijn dit seizoen weer terug in de Zeeuwse vierde klas H. Het Vlissingse Zeeland Sport gaat nu de Brabantse reizen tegemoet. Zeelandia-secretaris Huib Geers ls toch nietontevreden overdatlaatste seizoen „We hebben veel geleerd in de Brabantse klas. Het was ook erg gezellig, ook voor de spelers, wantje blijft eens wat langer onder elkaar, omdat je zo ver van huls bent". Huib Geers is er van overtuigd, dat ook het komende seizoen weer moei lijk zal worden. „Het is nooit gemak kelijk". aldus de sympathieke Mid delburger. die er echter onmiddellijk aan toevoegt: „Met zo veel inzet als we de laatste wedstrijden hebben ge speeld moet het mogelijk zijn een be hoorlijke positie te veroveren Trainer Bram Carol, die al weer aan zijn tweede seizoen begint, heeft de beschikking over vrijwel dezelfde se lectie, waarbij ongetwijfeld de sterke doelman Kees de Klerk (29 jaar in tussen) wel weer tussen de palen zal gaan. Juniorspeler Daan de Wolf ls naar Veere vertrokken, maar daar staat tegenover de komst van Rob Hercules en Adrie Kamermans van Middelburg, die zich mogelijk in de selectie kunnen spelen. Voor het overige wordt de selectie- groep aangevuld met enkele jonge ren. die er keihard voor zullen moe ten werken, want trainer Bram Carol zal de strakke lijn van vorig seizoen zeker doortrekken en streng toezicht blijven houden op het trainingsbe- zoek (minimaal tweemaal per week). Gezien de ervaringen van het vorig seizoen achten we Zeelandia toch een ploeg om rekening mee te hou den. MIDDELBURG - Trainer Adrie van den Driest van Middel burg hoopt, dat hij vanaf het begin van de nieuwe competitie spelmaker Henny Wijs in het team kan inpassen. Zoals bekend besloot middenvelder Wijs dit jaar zijn studie voor het prak tijkdiploma boekhouden (hij werkt op de provinciale griffie) voorrang te geven, waardoor hij pas in december beschikbaar kan zijn voor de ploeg. „Ik hoop nog altijd dat Henny overstag gaat, want we kunnen hem nu eenmaal niet missen", oordeelt de nieuwe Middelburgtrainer, die met de herinnering aan de voorbije jaren - ook nog treurt om het verlies van talentrijke spelers als Wim Groenewegen, Jan Bostelaar. Wim de Vos, die te vroeg bij het groen-witte team vertrokken. „Als die niet gestopt of weggegaan waren had Middelburg nu in de hoofd klasse gespeeld", verzekert Van den Driest met klem. VLISSINGEN - „Als je tien jaar geleden een jonge vent met een dikke bierbuik over het strand zag lopen, dan wist je het zeker: dat is een Duitser! Maar nu kan het net zo goed een Nederlander zijn". Trainer Jaap van Maris van de VC Vlissingen kan het weten, want hij pleegt een groot deel van zijn vakanties en vrije dagen door te brengen aan het strand bij Westduin. Voor de van voetbal bezeten Jaap van Maris is dat één van de aanwijzingen, dat de jeugd vaak meer interesse heeft voor 'het stappen' dan voor de sport. Het snijdt de VCV-trainer door de ziel, dat een stad als Vlissingen geen rol meer speelt in de top van het vaderlandse amateurvoet bal. Er moet zelfs vastgesteld worden dat zijn vereniging Vlissin gen, eens één van de topamateurclubs van Nederland, nu is afge zakt tot een derderangsteam: de VCV komt niet uit in de hoofd klas, niet in de eerste klas, maar 'slechts' in de tweede klas. En dat is Jaap van Maris een doom in het Hij stelt: „Met de mentaliteit, die er bij Vlissingen lange tijd heerste, zie ik ook geen mogelijkheid om uit die tweede klas te komen. De meeste jeugd toont veel te weinig karakter en is ook niet meer prestatief ingesteld. Te veel spe lers moetje eigenlijk alleen maar be stempelen als recreatievoetballers, ook bij de topclubs in Zeeland. Type rend is ook, dat er door die jongens zo weinig over voetballen wordt gepraat Want ook van praten over het spel kun je leren. Nee, er wordt meer gesproken over uitgaan en stappen. Dat heeft meer belangstelling". Lange tijd heeft Jaap van Maris het gevoel gehad bij Vlissingen tegen de bierkaai te vechten: „Voetbal is in de eerste plaats een loopspel. Maar dat was er bij Vlissingen eigenlijk niet meer bij. Ze lieten de bal maar een beetje ronddraaien en dachten op hun techniek wel te kunnen winnen. Maar daar kom je er in deze tweede Klas niet mee. Er moet keihard gebikkeld worden. Alleen met bcwegingsvoet- bal, met veel lopen, met sprinten in de vrije ruimte, met gaten trekken voor een ander kan Vlissingen zich weer uit de tweede klas vechten". Clubhuizen Met het oog op die veranderde menta liteit heeft Jaap van Mans ook zijn twijfels over de clubhuizen, die de laatste jaren bij vrijwel iedere voet balvereniging als paddestoelen uit de grond zijn geschoten: „Zoals de club huizen nu vaak gebruikt worden, zijn ze niet bevorderlijk voor verbetering van het spelpeil. Want laten we eerlijk zijn: die clubhuizen zijn soms toch ge woon cafés. En ze beantwoorden niet meer aan het doel, waarvoor ze zijn opgezet Een clubhuis moet eerst en vooral gebruikt worden om te praten over voetbal, om met de spelers van de verschillende elftallen de wedstrijden door te nemen, die gespeeld zijn en die nog gespeeld moeten worden' Toch wil ook Jaap van Maris de terug val van het Zeeuwse voetbal niet ge heel op rekening schuiven van die ver anderde mentaliteit: „Ik ben vrijgezel en ik ben dus in de gelegenheid om zoveel mogelijk wedstrijden in Zee land te zien. Piet Lindenberg, de ex- trainer van Middelburg, kom ik dan ook altijd tegen. En steeds weer ko men we tot de conclusie, dat er mo menteel gewoon te weinig talent in de provincie is. En we komen er niet als het gennge talent dat er wel is, ver spreid blijft zitten overallerlei kleinere clubjes. Jongens met aanleg moeten naar grote clubs komen". Van Maris zegt ook: „We zijn hiei roomser dan de paus. Overal in Ne derland worden amateurs betaald als ze naar een club willen komen. Ik heb liet bijvoorbeeld in Dongen zelf ge zien: daar stond een bord in de kan tine waarop geschreven stond 'pei speler 100 gulden als Dongen in de eerste klas blijft'. Ook andere clubs betalen. Het woord ronselen heeft een onsympathieke klank, maar het is wel een manier om hel talent bijeen te brengen en enkele Zeeuwse clubs te laten promoveren naar de hoofdklas" Heeft Van Mans zelf wel eens gepro beerd spelers van andere verenigingen naar de VC Vlissingen te lokken? Zijn antwoord- „Eén keer heb ik dat mm ol meer gedaan, toen een junioren-elftal van Vlissingen speelde tegen een jeugdelftal van Walcheren. Die jon gens van Walcheren kregen klop met 13-0. maar ze hadden wel een echt ta lent Ik vroeg aan die jongen: heb je nou echt voor je plezier gespeeld, zou je niet liever bij Vlissingen willen spe len? Maar hij zei: ik mag ook wel eens in het tweede van Walcheren mee doen. Ik zei tegen hem: maar dan leer je ook mets. want dan moet je spelen tegen clubs die er ook niks van maken. Dat was de enige keer. dat ik het ge probeerd heb. Maar ik geloof dat het aantrekken van talenten van andere clubs niet de taak van de trainer is. maar van liet bestuur of van andere, die belang hebben bij de club". Jaap van Maris ziet het ook als een groot nadeel, dat verschillende Zeeuwse clubs beschikken over te weinig routiniers: „Veel spelers stop pen er te vroeg mee Bij Vlissingen hadden Wim Bos en Wim de Waal bij voorbeeld langer hun verdiensten voor het eerste elftal kunnen hebben. Bo vendien hebben Brabantse clubs en elftallen uit de randstad vaak meer in houd, omdat ze beschikken over en kele ex-prof-voetballers". (Overigens kan Van Maris er aan toevoegen, dat Wim de Waal van plan is weer te gaan spelen voor Vlissingen). Funest is ook. dat sommige Zeeuwse clubs de jeugd te veel verwaarlozen: „Eigenlijk zou iedere club de beste trainers op de jeugd moeten zetten meent Van Maris, „maar dat is finan cieel een onhaalbare zaak" Bij Vlis singen acht hij de zaken goed geregeld nu Piet van Reemst de tweede selectie traint en Jan Provoost 'een wild en thousiaste jeugdtrainer" is. Van Mans is bovendien iets optimistischer dan enkele maanden geleden:,,Voorzichtig gesteld, kan ik zeggen, dat het iets be ter gaat Er wordt nu ook door de eer ste selectie met meer inzet getraind. Maar ze moeten ook met meer inzet gaan spelen. En dat is nodig, want met een slappe mentaliteit komen we nooit uit de tweede klas. Ploegen als Axel en Temeuzen zijn in Zeeland gun stige uitzonderingen en als we tegen die ploegen alleen op techniek gaan spelen, worden we van het veld geke geld. Ik zie trouwens Temeuzen en Axel als favorieten voor de titel". Jaap van Maris kan voor het komende seizoen vrijwel zeker over de vol gende selectie beschikken: Hans de Roover, Wim de Waal. Jan van de Ka- pelle. Barend Vader, Aart Roelse, Huib Balthazar, Eugène Fagg, Klaas van den Buuse, Marcel Elferich, Jo Marijs. Gilles van de Rafelaar. Kees Stroo. Rinus van Reemst, Ad Seen, Ad Siereveld. Ronald Aamoudse, Frans Keerssemeeckers en Patrick Dewitti VLISSINGEN - Bij het publiek leeft Vlissingen niet meer Voor de toeschouwers is Vlissingen bijna dood Dat isdcstellige mening van Jaap van Maris, trainer van B de VC Vlissingen. „En daarom ben ik er voor, dat Piet f' Koster voorzitter wordt van de VCV", zegt Jaap van Ma- ris, „want Vlissingen heeft een stuntman nodig, die de r club weer volop in de belangstelling brengt". [i Jaap van Maris is er heilig van overtuigd, dat ex il scheidsrechter Piet Koster uit Koudekerke de aangewe- zen man is voor het presidentschap van Vlissingen- „Hij I weet hoe er leven in de brouwerij gebracht moet worden. Dat heeft hfj ook bewezen door zijn optreden als leider van Zeeuwse zeskamp-ploegen. Bovendien beschikt hij over relaties, is hij representatief en beschikt hij over ideeèn. We zijn toe aan een nieuwe situatie bij Vlissingen En uit vele gesprekken met talrijke leden heb ik begrepen, dat de meeste leden er zo overdenken. Het publiek moet weer als één man achter Vlissingen gaan staan. Een stuntman als Piet Koster kan daarvoor zorgen. Maar hij moet - als hij tot voorzitter gekozen wordt - die functie niet voor een paar jaartjes, maar wel voor langere tijd op zich nemen", zegt trainer Jaap van Maris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 35