Capaciteiten om hoog in 4e klas te eindigen Scheidsrechters voelen zich ver verheven boven spelers RCS ZO LANGZAMERHAND TOE AAN POSITIE IN DE DERDE KLASSE Promotie-degradatie voor de junioren TRAINER VAN WESTEN OVER ZEELAND SPORT DERBY NOORMANNEN DOMBURG BLIJFT Damesvoetbal floreert nog niet best... Vosmeer heeft de jeugd en dus de toekomst Patrijzen A: onvoldoende juniorspelers GERARD 0LIJH0EK STAPTE OVER VAN PATRIJZEN NAAR ZIERIKZEE VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1976 SOUBURG - Het Souburgse RCS is de laatste jaren steeds zeker geweest van vierdeklas topvoetbal, maar het beslis sende eindschot ontbrak. Het is bepaald niet uitgesloten, dat het dit seizoen ivel gaat lukken bij de Souburgers en voorzitter Adrie van de Berge wijst dan op enkele aanwinsten en zegt: „We moeten met dit materiaal in de top kunnen eindigen". RCS heeft aanvulling gekregen, dat is zeker. Van Vlissingèn kwam de middenvelder Paul Windt. Anton Meerman is weer van zijn blessure hersteld en de verdediging is zeker sterker geworden door de komst van Ben van de Ketterij, jarenlang Arnemuidens laatste man. Bovendien maakt John Leeman, een A-junior, in de oefenwedstrijden een sterke indruk en daarbij dan de stijgende vorm van Dick Schinkel en het harde schot van Jo van de Velde en de wetenschap, dat André van Ruiten vorig seizoen topscorer (19 goals) van de vierde klas was, doet inderdaad het beste verwachten van RCS. Albert Vogel heeft de vereniging verlaten. Zijn plaats op de bank wordt ingenomen door de oud-RCS-et Paul de Kraker, die vorig seizoen nog bij Breskens werkte. Ondanks het feit. dat de Racing Club Souburg vorig seizoen weer net de boot heeft gemist is Adrie van de Berge toch wel positief: „We draaiden goed mee en dat kon je goed merken aan de publieke belangstelling. Als jein de eerste klas onder aan draait komt er ook niemand. Het publiek komt alleen als je prestaties levert". Daarom ook ziet het er helemaal niet slecht uit voor de nog steeds groeiende Souburgse vereniging RCS heeft momenteel 92 spelende leden seniorenen komt met jeug delft allen meegerekend in de competitie uit met 27 elftallen. Duidelijk een vereniging met toekomst en zo lang zamerhand toe aan het derdeklasserschap Maar ja, die laatste loodjes! MIDDELBURG- Trainer Dick van Westen, de ex-vleugelverdediger van drievou dig amateurlandskampioen Middelburg, stond bij het Vlissingse Zeeland Sport hoog genoteerd als opvolger van Janus Smits, die Van Westcns plaats bij de hoofdstedelijke ploeg als tweede trainer heeft ingenomen. Ook wat de ploegen betreft heeft er een wisseling plaatsgevonden: in plaats van het Middelburgse Zeelandia is voor dit seizoen Zeeland Sport ingedeeld in de vierde klas G met louter Brabantse tegenstanders. „De capaciteiten zijn er om hoog te ein digen", oordeelt Dick van Westen, de 35-jarige administrateur van bouwma- terialenhandel Boone te Middelburg. „In deze Zeeuwse klas had ik dit seizoen in de top gezeten. De inzet van de jon gens is geweldig, ik heb nog geen wan klank gehoord. Om in de Brabantse klas op promotie te spelen wordt moeilijker, omdat je in deze a vierde klas minder zwakkere teams hebt en het spel meer kwaliteit heeft. Zeelandia kan daar van meepraten, die is sterker uit de Bra bantse klas gekomen. Maar voor de jon gens is het toch leuk om eens tegen an dere tegenstanders dan de Zeeuwse teams in het veld te komen". „Voormij ishet het eerste jaar. waarin ik de zaken bij Zeeland Sport moet ontr dekken, wat moeilijker, omdat ik m sep tember met de B-cursus begin. Ik had voor deze cursus in Zeeland ingeschre ven, de toenmalige bondstrainer Kno bel had zo'n cursus in deze provincie toegezegd, maar die ging niet door. Ik ga nu met Temeuzentrainer Hanne van der Hooft de cursus in Zeist volgen; wij zijn daar de enige twee Zeeuwen. Het is een teken, datje goed staat aangeschreven. Piet Lindenberg heeft wat mij betreft eigenlijk het laatste stootje gegeven: hij verzekerde, dat ik het nu moest doen omdat er anders nooit meer iets van zou komen". Deex-'linksback' van Middelburg heeft de eerste en tweede selectie van de Vlissingers onder zijn hoede genomen. „Ik heb nu een overzicht over dertig a veertig spelers en vervolgens ga ik me oriënteren bij de lagere el ft allen. Ik heb al een knaap in het vierde op het oog, die blijf ik goed in de gaten houden. Dat isnu eenmaal het zicht van de voetbal- Ier op de voetballer, dat is heel wat an ders dan wanneer je nooit gevoetbald hebt". Dick van Westen laat weten, dat Zee land Sport in de breedte gegroeid is. „Er is jeugd overgekomen, die knjgt ook kansen van me". Bovendien kwam met de komst van Van Westen de motivatie terug bij meerdere Zeeland Sportspe- lers. „Voor enkele jongens", zegt Van Westen, „hoefde het vorig seizoen niet zo erg meer. Maar nu ik er een paar we ken ben zijn er al spelers naar mij toege komen met de mededeling: „Dick ik heb er weer zin in" Een aanwijzing van de capaciteiten van Dick van Westen, al zal hij zich daar nooit voor op de borst slaan. Hij blijft zoals hij zich altijd in zijn actieve voet balloopbaan manifesteerde: een per soonlijkheid, bescheiden maar uiterst taar Dertien jaar speelde hij in het eer ste van de groen-witten: „De heb alles meegemaakt, vier maal distnetskam- MIDDELBURG - Het damesvoetbal lijkt toch met van de grond te komen in de KNVB afdeling Zeeland. Een nieuwig heid dit seizoen is de indeling van vier bij de afdeling Brabant aangesloten damesvoetbalclubs. Chrislandia, Tho- lense Boys. Rozenoord en WHS spelen samen in één groep met GDVV, Kloetïn- ge, Rillandia, SKNWK._ Een Zeeuwse zaterdagcompetitie, fhê dit seizoen voor het eerst een promotie- regeling kent, want volgend seizoen zal aan de hand van de eindstand van deze competitie een indeling plaatsvinden in eerste en tweede klas Inmiddels is het dameselflal van Ka- pelle weer teruggetrokken uil de compe titie. In een speciaal daarvoor belegde vergadering bleek de animo te gering en heeft men moeten besluiten de inschrij ving in te trekken. Een elftal van de za terdagclub Dauwendaele en het dame selflal van Steen zijn weliswaar op nieuw ingedeeld, maar werkelijk flore ren doet de damesvoetbalcompetitie niet en de pogingen een juniorenlmeis- jescompetitie op touw te zetten zijn we gens gebrek aan belangstelling ook op mets uitgelopen. pioen, drie maal landskampioen", maakt Van Westen duidelijk. Daarom had hij zeker graag bij Middelburg wil len blijven, want ook bij die ploeg stond hij hoog genoteerd om Piet Lindenberg op te volgen. Geringeloord „Maar Middelburg heeft me het laatste jaar een beetje geringeloord en dat laat ik me niet doen. Daarom ben ik wegge gaan en beslist niet met spijt", maakt de nieuwe Zeeland Sporttrainer duide lijk, die vervolgens benadrukt, dat het trainen van een ploeg steeds moeilijker wordt. „Het gaat. zo beschouw ik het. voor 75 procent om begeleiding en op vang, coaching dus en voor de rest om de oefenstof. Het is nog altijd de prak tijk, die het hem doet. Daarom haal ik de jongens er nu uit, die nooit op het goede moment opkomen of zich vrij maken. Daardoor komt de beweging weer in een ploeg als Zeeland Sport". Het is de vaste overtuiging van Dick van Westen, dat Zeeland Sport dichter bij stadgenoot Vlissingèn. waarmee de club op goede voet staat, zal komen. „Vorig jaar hebben we al aan de derde klas ge roken. Zeeland Sport werd toen tweede en als het dit seizoen niet lukt dan zal het toch een volgende keer gebeuren. Zeeland Sport is een jonge ploeg met mogelijkheden", verzekert de nieuwe trainer, die beschikt over de volgende selectiespelers: doelman Adrie van Huijzen, twee leuke reservekeepers Bennie Boschma en Bram Ossewaarde, verder de veldspe- lers Joseph Filadjec, Ronald Nijssen, Rudie Loppies, Ton Doeland, Ron Ver kerk. Ron Roelse, Dirk-Jan' Jansen, Joop van Zalen. Herbert Sepers, Joop Krips. Johnny Geersdahle. Joop Roos, Bennie Zuidgeest. Leo van Rijswijk, ex-Middelburger Eddy Mulder en de jeugdspelers Tonny v. d. Horst en Ron nie van Gilst. WESTKAPELLE - Voor de verenigin gen Domburg en Noormannen is het maar gelukkig, dat de KNVB heeft besloten na Zeelandia dit seizoen Zee land Sport naar de Brabantse vierde klas te sturen. Zo blijven de streekder- by's tussen Domburg en Westkapelle in ieder geval gehandhaafd. Afgelopen seizoen liepen die wedstrij den voor de Domburgers echter slecht af. Thuis verloren de Domburgers met 3-2 en in Westkapelle werd met 2-1 ver loren. Achteraf bezien betekenden die vier punten voor de Westkapelaar9 juist het behoud van het vierdeklasser schap. Domburg Volgens Domburg-secretaris Jo Pro voost start Domburg met ongeveer de zelfde ploeg als het vorig seizoen. Peter Huibregtse en Wim Maranus zijn met voetballen gestopt, maar daar staat tegenover de komst van Hans Bal. vorig seizoen nog actief bij concurrent Noor mannen (woont in Domburg). De over ige aanvulling moet uit de A-junioren komen, terwijl er bovendien enkele za terdagvoetballers naar de zondagafde ling overkomen. Domburg zit dit seizoen erg moeilijk met de jeugd. Het is niet gelukt een A- en een B-elftal op de been te brengen. De splitsing in de juniorenleeftijden maakt het voor een kleine gemeenschap als die van Domburg uitermate moeilijk in ie dere categorie voldoende spelers te ver zamelen. Toch is Jo Provoost niet zo erg pessimistisch, want de laatste tijd ko men er nogal wat spelers vanuit Aagte- kerke in Domburg voetballen. Ook dit seizoen zal Domburg getraind worden door de Vllssinger Klaas van Belzen (wordt 2e seizoen). Noormannen Als Noormannen dit seizoen een plaats in de middenmoot kan halen is het doel bereikt. Trainer Ferry Johann uit Vlis singèn, die aan zijn tweede seizoen be gint heeft radicaalhet mes gezet in de selectie. Er blijven slechts zo'n stuk of drie spelers van de oude selectie ge handhaafd en de rest is jeugd. „We moe ten helemaal opnieuw beginnen", al dus Johann, „en we verwachten dan ook zeker geen kampioenschap met deze jeugdige ploeg". Erspelen zelfs drie jongens van 16 jaar in het eerste elftal van Noormannen, dat zonder tussenfase rigoureus veijongd is met spelers als bijvoorbeeld Pim van Sighem, Ko Roelse, Hercules en Kees Lievense. „Het zal keihard werken wor den". aldus Johann. Zoals al verteld viel Hans Bal weg uit de selectie (naar Dom burg) en bijgekomen is Piet Huibregtse van Meeuwen. Een leerjaar dus voor Noormannen, dat in zijn doelman Cor Gabriélse een IJzersterke lijnkeeper be houdt. Wim Groenewegen (gestopt met actiel voetballen) neemt de 2e en 3e selectie voor zijn rekening. Noormannen-trainer Ferry Johann waagt zich zelfs nog aan een voorspelling. Hij ziet een aantal topploegen in de vierde klas, waar Noormannen zich waarschijnlijk niet mee kan meten. Hij tipt Biervliet, Clin- ge. RCS en ook Hontemsse. De ontmoe tingen met Domburg, die vorig seizoen zo succesvol afliepen, blijven een risico en het jeugdige Noormannen zal dit sei zoen heel wat meer moeite hebben met de huurlieden. OUD-VOSSEMEER - Ongetwijfeld gaat Vosmeer, de enige zondagclub op het eiland Tholen, een spectaculair sei zoen tegemoet. Na een verblijf van vijf jaar in de derde klas moest de club aan het eind van het vorige seizoen een stap terug doen en degradeerde met Bres kens naar de vierde klas. Het gevolg is, dat Vosmeer nu weer veel derby's gaat beleven. Bestuurslid De Gast illustreert dat als hij zegt: „Bijna al onze tegenstanders komen uit de buurt: Kruisland, Oude molen, Divo uit Dinteloord, MOC uit Bergen op Zoom, Kaaise Boys uit Hal steren. De verste tegenstander is Zee land Sport uit Vissingen. Maar hij voegt er wel onmiddellijk aan toe: „Met die derby's trek je wel meer publiek, maar toch koopje daar weinig voor. We waren liever in de derde klas gebleven." Bij Voseer is iedereen zich van bewust ,dat het zeer moeilijk is om snel weer in de derde klas terug te komen: „De cor currentie in de vierde klas zal zeer zwaa zijn", voorspelt bestuurslid De Gast Toch is de club bijzonder geïnspireerd. Aan het eind van vorig seizoen ver scheen er een nieuwe trainer op het to neel Ok van Loo uit Fijnaard, die de opvolger werd van Mackenbach uit Roosendaal. Trainer Van Loo is in de afgelopen we ken bezig geweest met een keiharde conditietraining. Maar nog altijd wenst hij geen selectie voor het eerste te noe men: Wat heb je er aan om dertig na men bekend te maken", zegt een van de bestuursleden. In ieder geval heeft Vosmeer wel de toekomst, want de club leeft enorm in Oud-Vosmeer en de ver eniging telt dan ook niet alleen vier senioren-elftallen, maar ook 10 jeugd- team. „En daar moet op den duur toch talent ui t naar voren komen"meent be stuurslid De Gast. MIDDELBURG - De juniorenhoofdklc van de Zeeuwse juniorencompetitie t<t dit seizoen maar elf clubs. Patrijzen Ai heeft op het laatste moment zich moeta terugtrekken, omdat men niet over vol doende A-junioren kan beschikken. Zoals bekend is de klas na de degrada tie van Zierikzee Al en Walcheren AI gecompleteerd - na een spannende promotiecompetitie - met Middelburg Al en Breskens Al. De volledige indeling luidt: Amemuider. AlAxel AlBreskens Al, HVV Al. Jong Ambon Al, Kloetinge Al, Middelburg Al, Steen Al (de kampioen van vong seizoen), Temeuzen Al, Vlissingèn Al en Zeeland Sport Al. De problemen, welke Patrijzen heeft on dervonden met de samenstelling van zijn Al-elftal zijn dit seizoen legio be kend bij alle verenigingen. De KNVB heeft bekendgemaakt, dat er een leeftijd van de top van de junioren moet worden afgeknabbeld. Vorig sa- zoen was het nog zo, dat bij aanvang van de competitie (peildatum 1 augus tus) een junior 18 jaar mocht zijn en dus in de loop van het seizoen 19 jaar kon worden. Dit nu bleek volgens de FIFA- bepalingen onjuist. Een junior mag bi] aanvang van dit seizoen slechts 17 jaar zijn. Hierdoor zijn veel kleine clubs (kleine kernen met problemen als daling van het geboortecijfer en vergrijzingin moeilijkheden gekomen en zijn niet meer in staat tot het formeren van een A-elftal Een en ander büjjl ook duide lijk uit de beperkte A-junioren competi tie dit seizoen in de afdeling Zeeland. MIDDELBURG - De nummers laatst en voorlaatst van de junioren hoofdklas (groep AI) degraderen uil de hoofdklas. De kampioenen van de groepen A2 (52), A3 (53), A5 (55) en A6 (56) hebben recht van promotie naar de hoofdklas ter bezetting van de twee opengevallen plaatsen. De vier kampioenen zullen na gebleken be reidheid naar de hoofdklas te willen promoveren, in een (halve) competitie of eventueel toernooi uitmaken welke twee ploegen recht van promotie hebben. In het seizoen 1977-1978 zal een hoofdklas B-junioren worden ingesteld. Deze hoofdklas zal niet worden gesubsidieerd. Deze hoofdklas zal worden geformeerd uit elftallen uit de groepen BI i61>. B2 (62). B5 <65». B6 (66). B8 (68) en B 10 (70). Alleen die elftallen komen m aanmerking, welke zich hebben geplaatst bij de eerste vier in elke groep, waarbij uiteraard de nummers 1 en 2 het eerste recht hebben. 5 HEERENHOEK - Er zijn veinig trainers zo bezeten /an voetbal als de nu 35- arige Gerard Olijhoek, die iedert enkele maanden als verkoper van bouwmateria len en keukens in dienst is bij ie gebroeders De Jonge in 's Heerenhoek: „Natuurlijk heb ik wel eens serieus overwogen om met trainen te stoppen. Maar ik kan er ei genlijk niet buiten. Toch blijf ik het niet doen tot ik 50 ben. Voor die tijd stop ik er mee en ga met mijn vrouw, die ook bezeten is van voet bal, dan naar wedstrijden van Feyenoord en Ajax kij ken. Maar ik weet nu al, dat ik me kapot zal ergeren aan het publiek. Daar word ik doodziek van. Ze zien alleen maar één club en als die club verliest, zeggen: wat is er slecht gespeeld. Als de tegenstander dan toevallig goed gespeeld heeft, hebben ze dat niet eens gezien. De meeste supporters zijn blind: ze zien maar Cén elftal". Gerard Olijhoek heeft al vele Zeeuwse clubs onder zijn hoede ge had: Wemeldinge. Kapelie, Colijn- splaatse Boys. Zeeland Sport. Zie- rikzee. Amemuiden. Patrijzen. Hij staat er om bekend geen inspraak te dulden in de taktiek en de opstelling van het eerste elftal. Dat leidde er onder meer toe, dat hij bij Amemui den moest vertrekken en na één sei zoen is hij ook al weer vertrokken bij Patrijzen: „Ik had al getekend voor het nieuwe seizoen bij Patrijzen, maar toen kwam er een kwestie waar ineens iedereen zich mee ging be moeien. Toen zijn we maar uit elkaar gegaan. Ik ben daar tegenwoordig makkelijk in. Ik laat niet met mij so len. Eerlijkheid stel ik voorop en als ik meen dat de autoriteit van de trainer wordt aangetast stap ik op" Mogelijkheden Overigens heeft Gerard Olijhoek niet lang op een nieuwe vereniging hoeven te wachten: op dinsdaga vond brak hij met Patrijzen uit 's Heerenhoek en drie dagen later, op vrijdag, was hij al rond met Zierik- zee, een club die hij al eerder train de: „Ik ken zeker twee/derde van de spelersgroep nog van mijn vorige periode bij Zierikzee. Het is een club met mogelijkheden. Talent vol doende Alleen moet er vooral ge werkt worden aan het taktisch in zicht Een voetballer denkt niet na. Da! deed ik zelf ook te weinig toen ik vroeger nog actief speelde in Leid- schendam en Den Haag. Pas wan neer je trainer bent geworden, besef je dat". Nog altijd is Gerard Olijhoek er trots op. dat Amemuiden onder zijn lei ding promoveerde naar de eerste klas: „Al voor Kerstmis ging ik de laan uit bij Amemuiden. Toen heb ik even een moeilijke tijd gehad. Maar daarna ben ik de zaken wat meer gaan relativeren. Ik begreep dat het bestuur van Amemuiden in paniek heeft gehandeld Er stonden vijf ol zes ploegen in de gevarenzone. Ar- nemuiden was daarbij, maar er lagen nog kansen genoeg. Toen ik weg was, zijn ze toch gedegradeerd. Ik zeg het zonder leedvermaak. Maar het is wel een feit" Deontv ikkeling van de voetbalsport verontrust Olijhoek enigszins: „Het spel wordt steeds slechter Ogen schijnlijk wordt er beter gespeeld, maar dat komt alleen omdat er meer getraind wordt dan vroeger. De wer kelijkheid is. dat het spel veel te hard wordt. Scheidsrechters treden daar te weinig tegen op. Mijn grootste be zwaar tegen een scheidsrechter is, dat hij zich meestal ver verheven voelt boven een voetballer. De meeste officiële waarschuwingen worden gegeven tegen het maken van opmerkingen tegen de leiding. Dan voelt zo'n man zich in zijn eer aangetast. Het zou veel beter gaan als de scheidsrechters evenveel offi ciële waarschuwingen gaven tegen natrappen en bewust onderuit halen Vooral geërgerd Intensief leefde Gerard Olijhoek ook mee met de 'zaak De Meeuwen'. Men weet het: de club uit Zoutelande werd geplaatst in een andere tweede klas clan Amemuiden en WHS uit Sint Annaland. Olijhoek: „Waar ik me vooral aan geërgerd heb, is dat er zo gehamerd werd op het nadeel van die verre reizen. Dan zeg ik tegen de besturen van Amemuiden en De Meeuwen: jullie hebben de goeie I mentaliteit niet. Op die manier kom je nooit in de eerste klas. Beseffen ze wel, dat ze in die eerste klas uitslui tend verre reizen moeten maken. Hoe ver de reizen ook waren, mijn dag was altijd goed als ik een goeie wedstrijd op een goeie accommoda tie zag". De ontwikkeling van het Zeeuwse voetbal wordt volgens Gerard Olij hoek ook geremd omdat veel club besturen te weinig over hebben voor de voetballers: „Omdat er dure trainers zijn eisen de besturen wel, dat de spelers drie maal per week gaan trainen. Maar het kost soms moeite om een kop soep of koffie gra tis voor de spelers te krijgen. In Hol land wordt daar niet over gezeurd. Daar staan soep en broodjes klaar voor de spelers. Dat stimuleert Hier heb je vaak dat een bestuurslid de kantine van de club beheert en 15 procent van de winst opstrijkt. Dat noem ik geen clubliefde. Wat kan er van dat geld niet gedaan worden voor de spelers" Zonder spijt vertrekt Gerard Olij hoek niet bij Patrijzen: „Vorig sei zoen had die club nog twee A-juniorenelftallen. Nu heeft de club zeven A-junioren en kan dus geen team opstellen. Wat moet er nu gebeuren met een groot talent als de 15-jarige André van Bart. Ik zou per soonlijk alle deuren in 's Heeren hoek langs gaan om te zorgen, dat Patrijzen er zoveel A-junioren bij kreeg, dat ze weer een elftal konden opstellen. Er moet meer gedaan worden voor de jeugd". Nu begint Gerard Olijhoek met her nieuwd enthousiasme bij Zierikzee: „Ik moet er wel voor iedere training zo'n zestig kilometer voor rijden, maar als de inzet bij de ploeg er is, heb ik dat er wel voor over"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 34