Zeeuwse topclubs versnipperd talent van kleine clubs aantrekken In 18 jaar slechts één waarschuwing Competitie barst los PZC/voetbalbijlage Oplossing voor hoger peil Zeeuwse voetbal JAMPIE VAN DER SLUIS EEN MET KNOBEL VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1976 GOES - Jampie van der Sluis (55) maakt er geen geheim van. Deze Goesenaar, die onbetwist kan worden uitgeroepen tot de belangrijkste voetbaldeskundige van de technische commissie van de afdeling Zeeland, laat weten: „Als je mij vraagt hoe het Zeeuwse voetbal uit de impasse gehaald moet worden, dan geef ik als antwoord: George Knobel heeft volkomen gelijk, toen hij stelde, dat de grote clubs in Zeeland het versnipperde talent uit de kleine verenigingen m de regio moet aantrekken". Men zal het zich nog herinneren: George Knobel, toen nog technisch di recteur van de KNVB. deed in januari van dit jaar in de Prins van Oranje te Goes enkele opzienbarende uitspraken. De vraag was ook toen: hoe haal je het Zeeuwse voetbal uit het slop? George Knobel stelde daarop laconiek vast: „Wanneer een regionale topclub tot be tere prestaties wil komen dan moet de trainer van die club in de gelegenheid worden gesteld om in de buurt naar ta lenten te speuren". Met andere woorden: clubs als Goes, Middelburg, Vlissingen en Temeuzen, om er maar een paar te noemen, zouden meer hun best moeten doen om talenten van andere clubs aan te trekken. Dat leidde toen al onmiddellijk tot kritische opmerkingen. Voorzitter Schelfhout van Hontenisse zei bijvoorbeeld: „Dat betekent dus, dat de kleinere clubs wor den afgeroomd door de groteren. Als het zomoet passen wij er liever voor". Kno bel op zijn beurt:..Ik heb daar wel begrip voor. Maar als mij wordt gevraagd naar een oplossing te zoeken om Zeeuwse clubs weer hogere klassen te laten be reiken, dan is één van mijn antwoorden breng het talent meer bijeen". En nu, maanden later, wil Jampie van der Sluis er geen geheim van maken: George Knobel had natuurlijk volko men gelijk. Altijd heeft Zeeland een toonaangevende rol gespeeld m het amateurvoetbal, maar nu hebben we niet eens een club in de top, in de hoofd klasse. En toch zit er talent genoeg in Zeeland. Dat talent blijft nu bij kleine clubs hangen en komt vaak niet tot ont plooiing. Te veel talent gaat verloren omdat het blijft spelen in een afdehngs- clubje of in een vierde klasser". Jampie van der Sluis is er ook heilig van overtuigd, dat op den duur die kleinere clubs er door die zogenaamde 'afroming' niet op achteruit zullen gaan: „Nu het voetbal in Zeeland op een laag pitje staat, heeft deze sportop een deel van de jeugd zijn aantrekkingskracht verloren Maar als deze provincie door het bijeen brengen van regionaal talent op den duur drie hoofdklassers zou knjgen, zou er weer veel meer belangstelling komen Niet alleen in de grotere Zeeuwse plaat sen als Middelburg. Vlissingen. Goes en Temeuzen zou de jeugd dan weer meer warm lopen voor het voetballen, maar ook in de kleinere gemeenschappen zou de aantrekkingskracht toenemen". Jampie van der Sluis voorspelt dan ook. dat de toekomst voor 'de kleine clubs' zeker niet somber zal worden: „Stel dat zo'n club één talent kwijt raakt, dan staat daar wel tegenover, dat er metter tijd ook in deze provincie zoveel meer belangstelling voor het voetbal komt. dat ook in de kleinere gemeenschappen meer jeugd naar de verenigingen gezo gen wordt. Wat zou er nu mooier wezen dan één sterke club voor heel Groot- Goes. En zo kun je in Zeeland meer ker nen opnoemen". Financiële steun Het steekt Van der Sluis ook, dat de re gionale topclubs in Zeeland te weinig financiële steun knjgen van gemeenten en industrieën: „Overal trekken grote amateurclubs talenten aan. Je kunt na tuurlijk niets bewijzen, maar er zit na tuurlijk wat achter als Rinus Polder man uit Temeuzen voor DESK gaat spelen. Natuurljk zijn het meestal niet de clubs, die er voor zorgen dat zulke talenten worden aangetrokken, maar wel rijke supporters of industrieën die deze verenigingen willen steunen". Jampie van der Sluis: „Noem ze maar op: Hoechst, Pechiney, Hercules, DOW,, Total, wat doen ze nu werkelijk om de voetbalsport te stimuleren En het zou toch ook voor de grote gemeenten in Zeeland een fluitje van een cent moeten zijn om gezamenlijk twintig mille op ta fel te brengen om bijvoorbeeld een trainer-coach voor het Zeeuws elftal en het Zeeuws afdelingselftal te financie ren. Dan wordt het mogelijk een veel betere begeleiding en training van die provinciale elftallen op te zetten". Zeeuws elftal Want ook het Zeeuws elftal kan een be langrijke bijdrage leveren om het voet bal in deze provincie weer in de lilt te krijgen: „Wedstrijden tegen clubs als FC Amsterdam. FC Den Haag. RWD Molenbeek en Roda JC spreken natuur lijk tot de verbeelding. Maar wedstrij den tegen clubs van dat formaat zouden nog spectaculairder worden als het Zeeuws elftal tot een betere eenheid ge smeed zou kunnen worden. En dat is al leen mogelijk als je niet aan heteind van het seizoen geselecteerden voor dat Zeeuws elftal bijeen brengt, maar bij voorbeeld al n oktober met oefenwed strijden begint Jampie van der Sluis heeft daar ook een duidelijke mening overt „maar ik spreek nu zuiver persoonlijk en niet namens de hele technische commissie" i: „Het selectie-systeem voor het Zeeuws elftal zie ik nu met als ideaal In het afgelopen seizoen werd aan alle clubs gevraagd een opgave te doen van hun spelers, die zij talentvol genoeg achten om uit te komen voor een van de provinciale elf tallen. Het gevolg was,dat we meer dan 200 namen opkregen. Aardenburg bij voorbeeld gaf praktisch zijn hele eerste elftal op. Op die manier is een club na tuurlijk te wenig selectief Toch nam de Zeeuwse tc demoeite om byna alle opgegeven spelers in wed strijden te gaan bekijken: de tc-leden Adrie Schouwenaar. Jpop de Wit, Kees Blomaard, Eef Rutters, Lou Traas, Maarten Klouwers, Johan Witte en van zelfsprekend ook Jampie van der Sluis gingen naar heel wat competitie- en se lectiewedstrijden. Van der Sluis: „Maar het is mij wel overkomen, dal ik dacht: wat moet ik hier zoeken Ik zag dan spe lers, die opgegeven waren, maar die echt met geschikt waren om tegen een pro- fell tal aan te treden. Het is wel gebeurd dat ik voor het eind van de wedstrijd maar weg ging". Op de helling Als het aan Jampie .1 der Sluis ligt, gaat het selectie-systeem voor het Zeeuws elftal dan ook drastisch op de helling- „Voor mijn part schakelen ze de hele technische commissie uit. Een ideaal beeld zou zijn. dan de afdeling Zeeland één trainer-coach aanwijst, die de hele selectie op zijn eentje voor zijn rekemng neemt. Zo n Zeeuwse George Knobel zou dan alle vnjheid van hande len moeten hebben en zou zonder in spraak van een tc het Zeeuws elftal moeten samenstellen". Van der Sluis: „Dat moet natuurlijk een trainer zijn,die zijn handen vrij heeft en die dus niet verbonden is aan een club. Hij moet er voor zorgen, dat hij uitste kende contacten krijgt met de trainers van alle clubs om zodoende precies te weten te komen waar he t talen t voor het provinciale elftal zit. Die provinciale trainer zou dan al m oktober met een brede basis moeten beginnen. Dan reeds zouden er bijvoorbeeld op een woensdagavond selectiewedstrijden gespeeld moeten worden. Dat hoeft echt met alleen tegen bekende profclubs. Rotterdam ligt voor ons vlak naast de deur en daar zijn ook onder de amateur- clubs wel sterke sparringpartners te vinden". Sterkste selecties Vanzelfsprekend heeft Jampie van der Sluis wel een man op het oog om die taak op zich te nemenJo de Waal heeft het in het afgelopen seizoen uitstekend gedaan. Hij heeft steeds doodeerlijk de naar zijn mening sterkste selecties in het veld gebracht. Ook wond hij er geen doekjes om. Tegen spelers die gepas seerd moesten worden, zei hij ronduit: je staat er nu naast, maar misschien kom je de volgende keer wel aan de beurt. Hij hield ook terecht voet bij stuk, toen met name Temeuzen wilde dat er meer Zeeuws-Vlamingen in het Zeeuws elftal kwamen dat in Temeuzen tegen Roda JC speelde" Toch laat Jampie van der Sluis ook de naam van Piet Lindenberg vallen: „Hij is natuurlijk ook bij uitstek geschikt om trainer-coach van het Zeeuws elftal te zijn. Lindenberg en De Waal hebben bo vendien het voordeel, dat ze al volop in het bondswerk zitten. Als de afdeüng Zeeland financieel in staat zou zijn om deze twee trainers samen met het kar wei te belasten, heb je natuurlijk hele maal een ideale situatie. Maar ik weet niet waar je het geld vandaan moet ha len. Daarom zeg ik; de grote gemeenten en de grote industrieën in Zeeland zou den meer moeten doen voor de voetbal sport. Als die gemeenten en die indus trieën allemaal een steentje zouden bij dragen. zou heteen haalbare kaartzijn". Jampie van der Sluis tenslotte: „Wil je een goed ingespeeld Zeeuws elftal krij gen, waann werkelijk de sterkste spe lers uit de provincie zijn verenigd, dan moetje beslist vroeger met de opbouw, de begeleiding en de training beginnen dan in voorgaande jaren. En dat is noodzakelijk, want een goed draaiend Zeeuws elftal kan de belangstelling voor de voetbalsport aanzienlijk stimuleren. En nogmaals: laten de grote clubs in deze provincie nu ook maar zorgen voor meer zuigkracht op het talent uit de re gio. Misschien knjgen we dan binnen niet al te lange tijd ook in Zeeland een paar hoofdklassers VLISSINGEN- Volgende week zaterdag en zondag moet de landelijke ama teurvoetbalcompetitie in Zeeland opnieuw in alle hevigheid losbarsten Al thans. zo wil het de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, maar het lijkt er veel op, dat de goede bedoelingen zullen stukslaan op het 'beton' van de meeste sportterreinen in deze provincie. In meerdere Zeeuwse gemeenten zijn de accommodaties al voor onbepaalde tijd dichtgegaan of mag slechts het eerste team van een club er gebruik van maken voor een wedstrijd. ..Hel zal een bijzonder moeilijke competitie worden", verzekert administra teur Wim Jagt van het KNVB-bureau in Middelburg. Want als we regen krij- gen 1 dal ook funest: de velden zullen dan ook om de haverklap afgekeurd moeten worden. Dan ga ik nog maar niet in op de desastreuze gevolgen als de veldeigenaars zouden besluiten om de velden ook na oktober te sluiten. Dat :ou dan betekenen dat er in Zeeland niet gevoetbald kan worden tot circa maart 1977". Het is 111 elk geval wel duidelijk, dat na de aanstaande competitie van toer nooien en oefenwedstrijden totaal niets terecht kan komen, omdat de velden volgend jaar tot minstens september tijd nodig hebben om te herstellen. Ook financieel wordt dat voor de clubs een bijzonder moeilijke tijd: via de kanti nes komt er uiteraard niets binnen als de terreinen gesloten zijn Ondanks de enorme droogteproblemen moeten de 'Zeeuwse clubs toch voor uitkijken. Hoe optimistisch of pessimistisch ze over de sportieve toekomst zijn leest u in de volgende pagina's van deze PZC-voetbalbijlage. De artikelen zijn geschreven door de PZC-sportredacteureii JOOP VAN DEN BERG en PETER VERHAGE en door de PZC-sportmedewerkers WIM JAGT. CII IEL HARTE en FRITS BAKKER. De foto's zijn van DICK FABER. CHAR LES STRIJD, HENK VAN DEN BRINK. ADRI VAN WIJNGEN en PETER VF.RDURMEN. GOES - Slechts één maal in zijn achttien jaar durende loopbaan als actieve voetballer heeft Jampie van der Sluis een officiële waarschuwing van een scheidsrechter gekregen: „Dat was in een wedstrijd tegen Vlis singen. Ik stond in de spits bij Goes en bij een corner stond Piet Linden berg tegen me te duwen. Ik gaf hem toen met beide handen een duw te rug. De scheidsrechter zag het en schreef me op, maar het bleef zonder gevolgen: ik werd niet eens ge schorst". Een vrijwel blanco straflijst dus in achttienjaar! Isdateen bewijs dater vroeger minder hard werd gespeeld dan nu? Jampie van der Sluis daar over: „Ik geloof het niet Alleen kwam het niet bij ons op een speler, die was doorgebroken, hoe dan ook neer te leggen Dat zie je door de in vloed van het betaald voetbal nu ook bij de amateurs. Wij deden dat niet, al trokken wij ook wel eens aan een shirtje. Maar er werd vroeger met net zoveel inzet en netzo fel gespeeld als nu". Vijftien j aar was de nu 55-j arige Jam pie van der Sluis, toen hij debuteerde in het eerste van Goes. Misschien was het voetbal in die tfjd - de derti ger jaren - wel zo attractief voor het publiek „We speelden toen nog met vijf aanvallers, drie middenvelders en twee verdedigers. Uitslagen van 9-1. 7-3.6-0 om maar iets te noemen, waren toen geen uitzondering. Later kwamen de systemen. Toen bijvoor beeld het stopperspilsysteem werd ingevoerd, ergerde ik me als spits wel eens aan, dat er altijd een maanetje met je mee ging lopen. Maar daar wende je ook wel aan. Voor de insi ders hebben de systemen en de tak- tiek het spel niet minder attractief gemaakt", meent Jampie van der Sluis. Al lang voelt hij zich 'een Zeeuw on der de Zeeuwen': „Maar ik ben een Groninger van geboorte. In Biijham ben ik geboren. Voor ik als 12-jarige naar Goes kwam, woonden we ook nog in Arnhem, Harlingen en Rot terdam". Jampie van der Sluis, zoon van de directeur van van Gend en Loos in Goes, werd in het eerste van Goes de opvolger van de bekende linksbuiten Piet Schrijver: „Maar ik verhuisde al snel naar de spits'. Vrijwel onafgebroken speelde hij die achttien jaar voor het eerste van Goes ('een seizoen speelde ik met door een enkelblessure'). In die tijd was Goes tot tweemaal toe (in 1944 en 1946) dicht bij promotie naar de eerste (en dus hoogste) klas. Van der Sluis scoorde in die tijd veel: „Maar dal was niet moeilijk, want als je de vrije ruimte inging, legden spelers als Dick Mos en Anne Bonder in acht van de 10 gevallen de bal precies voor je voet". Na zijn actieve loopbaan als voetbal ler werd Van der Sluis (32 jaar oud) trainer. Nog altijd heeft hij het B-diploma op zak. Eerst trainde hij anderhalf jaat Goes, vervolgens acht jaar HW uit Hulst en tenslotte weer een jaartje Goes: „Op mijn verjaar dag, op 1 februari 1966, werd ik in Tilburg geopereerd aan een hernia. Toen heb ik er een streep onder ge zet". Successen als trailer had hij vooral in Hulst: „Maar ik had gewoon geluk, dat ik daar topspelers ais Rob Moens, Honoré Neefs, Willy van der Poel enGuust Voetin het elftal had". Overigens werd hij op een gegeven moment door Hulst aan de kant ge zet: „Je bent pas een goeie trainer als je een keer ergens bent wegge schopt". zegt hy er nu lachend van. Maar nog altijd Is hij actief voor de Zeeuwse voetbalsport In de techni sche commissie van de afdeling Zee land is hij één van de sleutelfiguren. In bijgaand artikel geeft Jampie van der Sluis, die werkzaam is als hoofd algemene zaken van de provinciale directie voor de bedrijfsontwikkeling (landbouw), suggesties om het Zeeuwse voetbal weer in de lift te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 33