VANA VOND START TWEEDE NACHT VAN SLUIS' Al Avond-onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen kent nu ook havo FOTOPUZZEL Krijn Dobbelaar wil power-lifting Zeeuwsch-Vlaanderen propageren DANSMEISJES THE MEMORY SAS VAN GENT IN HET NIEUW extw TRIMSPEKTAKEL START OM ACHT UUR AL RUIM DERTIG AANMELDINGEN TERNELZEN - Zeeuws-Vlamingen, die in de avonduren verder willen stu deren. kunnen vanaf volgende week naar de avond-havo in Terneuzen. Na een avond-mavo, die al draait sinds 19<2,^zijn de studiemogelijkheden nu uitgebreid met een avond-havo. Het heelt overigens heel wat moeite gekost voor het zover was. Directeur A. Verdonk van de avond- scholengemeenschap 'Zeeuwsch- Vlaanderen': „Hel is onvoorstelbaar hoelang we er voor hebben moeten knokken. In 1971 gingen de eerste ver zoeken hier de deur uit en pas enkele maanden geleden kregen we te horen. En de heer Veraart: „Zo'n avondoplet- ding met vaak volwassen mensen vergt natuurlijk een likse begeleiding van de kant van de leerkrachten, maar pro blemen levert dat niet op. De leer krachten doen het op een vrijwillige basis en bovendien is er altijd een goed contact met de leerlingen, die meestal ook al wat ouder zijn en precies weten wat ze willen. Iedereen is gewoon erg goed gemotiveerd". De avond-mavo start volgende week weer. Nieuw is echter de avond-havo, een opleiding waarvoor met name di recteur Verdonk jarenlang heelt ge vochten. De heer Verdonk vertelt er zeil' over: „De tendens was dat er in Neder land avond-meao's zouden komen. Ik voelde daar - en ik werd daarbij ge steund door Maastricht - weinig voor. Kijk. we hadden geconstateerd dat de handelsavondschool een doodlopende SLUIS Vanavond om half acht zal presentator Pierre Eysackers uit Terneuzen in Sluis beginnen met het voorstellen "van de ploegen voor de tweede uitgave van 'de Nacht van Sluis' voor trimmers. Een wedstrijd die vorig jaar voor het eerst werd gehouden en toen werd gewonnen door de ploeg van café In den-Buitenlust uit Cadzand. DEZE WEEK REEDS DERTIG PLOEGEN Vorig jaar geraakte men tijdens de Nacht van Sluis in tijdnood en moest er zelfs een trimronde komen te verval len. Dit jaar heeft men wat meer tijd ter beschikk ing. Organisatievoorzi tter Bas de Graaf vertelde hierover: „Vorig jaar was er op vrijdagavond eerst nog een avondcriterium voor amateurs, zo dat de trimmers pas tegen half tien van start konden. Dit jaar is reeds de vrij dagavond voor de trimmers zodat wc veel meer speling hebben dan vorig jaar". Dat ondanks enige organisatorische problemen de Nacht van Sluis vorig jaar een succes is geworden, is duide lijk te merken aan het aantal inschrij vers voor de. tweede Nacht van Sluis. Hoewel het streefgetal van veertig ver moedelijk niet haalbaar is vanwege de concurrentie van de 'vijl uur van Hulst' op zaterdag waren deze week ruim der tig ploegen ingeschreven. Daarmee komt men ongeveer op gelijke hoogte met het aantal ploegen dat onlangs in de 24-uur van Oostburg van start is ge gaan, maar waarbij nog een aantal ploe gen van buiten de provincie lot de deel nemers behoorden. „Dal. is er bij ons met bij", zegt Bas de Graaf, „in Sluis mogen alleen maar Zeeuwen deelne men. Van trimmers die van buiten Zee land aikomstigzijnis het bijna met mo gelijk om te controleren oi ze aan alle verplichtingen voldoen. Trouwens, er is belangstelling genoeg, dus waarom zouden we ploegen van buiten de regio gaan halen"' De controle waar Bas de Graal op doelt bestaat voornamelijk uit het bekijken oi de trimmers de laatste vier jaar geen licentie van de KNWU hebben genad ol dat zij niet te boek staan als zoge naamde volkskoerser. Voorts moeten de deelnemers een keu ringsbewijs kunnen overleggen Parcours Het parcours waarop de Nacht van Sluis zal worden verreden is precies hetzelfde als dat van vorigjaar. Starten finish zijn aan de Beestenmarkt en het parcours is: Plompe Toren- Nieuwstraat - Kapelle- straat - Groote Markt - Vnjstraat - Nieuwe Weg - Walplein - Oude Kerk straat Het is een parcours dat door het centrum van Sluis loopt, zodat voor de toeschouwers alles bi.i de hand is Voor de deelnemers is voor wasgelegenheid en slaapmogelijkheid gezorgd. Voor hen staat de gehele nach t de sporthal in Sluis ter beschikking Bij de deelnemende ploegen zitten een aantal zeer bekende tnmploegen. Zo is de ploeg van In de Buitenlust. vorig jaar op overtuigende wijze winnaar van de eerste Nacht van Sluis, ook dit jaarweer present en gezien net rijden van deze ploeg m de 24 uur van Ooslburg moeten zij opnieuw tot de lavorleten worden ge rekend Verder hebben ingeschreven' Philips/Pronunade uit Terneuzen. de Trappers uit Krabbendijke. SRV Oost- burg. Heijboer uit Breskens. dranken handel d'Hoore terwijl net plaatselijke aannemingsbedrijf Leenhouts dit jaar' metmaar lieistdrie ploegen aan destart verschijnt. Daarnaast zijn er nog neel wat ploegen uit Terneuzen. zoals de tnmelub Neutraal, inmclub Club 2000, Dallinga Sluiskil. Zoals verwacht komt natuurlijk het merendeel der ploegen uit Sluis of de onmiddellijke omgeving met als bekendste uit Sluis 'n' ploeg van de Horeca. Behalve deze manneniorma- ties komen er ook nog twee damesploe- gen aan de start. Programma Het programma van de Nacht van Sluis omvat hoofdzakelijk tnmrondes waarin de grote premiepol.zal worden verreden, afvalritten en een tijdrit terwijl er na een uur een neutralisatie is tot de andere morgen De winnaars van de tnmrondes en de afvalritten zullen op net parcours worden gehuldigd door rondemiss Ge- rda Brandenburg Na de voorstelling die om half abt begmt lost wethouder J du Fossé van Sluis om acht uur het start schot. KRACHTSPORTBEOEFENING NOG OP LAAG PITJE OP ZESTIENDE JAAR BEGONNEN AXEL - Ondanks alle successen van de Temeuzenaar Albert Harms is het power-liften of daarvoor in het gewichtheffen blijft het beoelencn van deze krachtsporten in Zeeusch-Vlaanderen op een bedroe vend laag pit je staan. Welgeteld drie Zeeuws-Vlamingen zijn er. die op landelijk niveau deze tak van sport beoefenen. Behalve de eerder ge noemde Albert Harms uit Terneu zen zijn dat Joop den Haan uit Ter neuzen en Krijn Dobbelaar uit Axel. Deze laatste heeft zich nu tot taak gesteld om de krachtsport wat meer onder de aand acht van de mensen tc brengen. Daarbij heeft hij direct een tegenvaller van formaat moeten in casseren omdat een door hem geor ganiseerde demonstratie in Axel op het laatste moment geen doorgang kon vinden doordat er geen ruimte meer beschikbaar was in het pro gramma voor die dag. Via ingezonden brieven in de kran ten zocht Krijn Dobbelaartoen zijn recht en spuide hij zijn teleurstelling. Zit tend op de tapkast van zijn bar zegt hij daar liever met meer over te pra ten. „Ik wasop datmomentgeweldig teleurgesteld omdat het niet. door kon gaan. Ik heb toen die bneven ge schreven en uiteindelijk heb ik mijn recht gekregen. De mensen van de VVV zijn hier geweest om de zaak uil te praten en hebben toen gevraagd ol ik september nog zoiets kon regelen. Datlukte niet meer, maar vermoede lijk komt er nu begin november een nieuwe demonstratie hier in Axel. Maar het is wel moeilijk om nog men sen te vinden. Niet alleen voor my was het een teleurstelling ook voor de andere jongensvertelt hij. ter wijl hij een flesje bier in het keelgat laat glijden. 1 anzelf Krijn Dobbelaar is langzaam maai zeker de krachtsport ingerold. Zeil zegt hij hierover: „Het is gewoon vanzelf gekomen. Op mijn zestiende ben ik met trekveren gaan werken, toen ik daar op uitgekeken was heb ik een bullworker aangeschaft waar ik drie jaar mee heb getraind. Toen is stilaan de gedachte gekomen om het zwaardere werk te gaan doen Via mijn vader ben ik toen in contact ge komen met Albert Harms. To<?n ben ik begonnen met gewichtheffen. Na een paar jaar was ik er wel achter dat het me nooit zou lukken om op nnjn eentje iets te bereiken. Ik rommelde maar wat aan. Ik was er van over tuigd dat ik de techniek nooit hele maal onder de knie zou krijgen en toen ben ik overgestapt naar het power-liften. Daar ben ik nu 2 jaar mee bezig". Intussen heeft Krijn Dobbelaar zich op landelijk niveau laten zien. De eerste keer dat luj meedeed aan de Nederlandse kampioenschappen veroverde hij een fraaie derde plaats. Maar zijn deelname aan die titel strijd is een verhaal apart. Krijn Dobbelaar: „Ik had me mentaal he lemaal op deze wedstrijd voorbereid, ik had enorm veel getramd maar een week voor de kampioenschappen kreeg ik een bnef thuis dat het niet doorging omdat er in de bantain- klasse niet voldoende deelnemers waren. Ik klapte helemaal m elkaar Ik besloot toen om met Albert Harms mee te gaan om te kijken hoe het al lemaal verliep. De avond ervoor was ik nog flink doorgezakt, gewoon uit ballorigheid omdat het niet door- gmg. De andere dag hoor ik een uui voor de wedstrijd dat het wel door ging. Ik had niks bij me en ik was nergens op voorbereid Met een drankasem lag ik daar op dat bank je". Krijn Dobbelaar is ingedeeld in de bantamklasse, maar is daar met zijn gewicht van 55,3 kilo in feite nog te licht voor, maar omdat er geen lich tere gewichtsklasse meer is komt hij hierin uiten dat verhoogt zijn presta tie alleen maar. \Ieer wedstrijden Een van de oorzaken van de geringe belangstelling voor deze kracht sport is wel het geringe aantal wed strijden. Hooguit een keer ol drie per jaarzijn er wedstrijden en dat is volgens Krijn Dobbelaar veel te weinig. „Je traint als liet ware een heel jaar voor slechts een paar wed strijden. Ben je die dag dan toevallig nog ziek ook dan heb je mooi voor niets getraind. Gelukkig gaat daar nu wel wat verandering in komen. Naast de IFFB is er nu ook de NTBO waardoor er meer wedstrijden zul len gaan komen", aldus Krijn Dob belaar. Overigens heeft Krijn Dobbelaar in het korte tijdsbestek dat hij nu bezig is wel de zelfde ervanng met het pu bliek opgedaan als Albert Harms. Meerdere malen heeft Albert Harms gezegd dat er voldoende belangstel ling is voor deze krachtsport maar dat iedereen het na een keer trainen al laat afweten. Krijn Dobbelaar: „Die ervaring heb ik ook. Ik ben er zelf van overtuigd dat er een gewel dige belangstelling is lot dat ze nel een keer hebben geprobeerd Ieder een denkt dat hij in een keer net zo veel kan doen als iemand die regel matig traint, daarom houden ze het niet vol". Zelf traint. Krfjn Dobbelaar in de bierkelder van zijn bar Temid den van de vaten bier werkt hij re gelmatig aan zijn conditie, zelfs de aanwezigheid van bier werkt niet aanlokkelijk „Ik heb al meerdere malen gezegd dat iemand die liet wil geen dorst hoef te lijden er slaat bier genoeg. Maar je ziet niemand Trou wens power-hfting heelt het voordeel datje thuis in een kleine ruimte kan trainen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN De voorbereidingsperiode is. daarover zijn directeur Verdonk en adjunct- directeur H Veraart het eens. wel erg kort geweest. De neer Veraart: „Eigen lijk heb je toen wel een klein jaar nodig voor de voorbereidingen Maar omdat we gewoon niet langer wilden wacnten. zijn we maar zo snel mogelijk van start gegaan De voor-publiciteit is daardoor met al te groot geweest, maar toch heeft het al bij al toch wel 34 aanmeldingen opgeleverd. Overigens zijn we pas te vreden wanneer we kunnen starten met 45 cursisten". In 1972 werd gestart met een avond mavo. Iets meer dan negentig leerlingen togen wekelijks enkele avond naar Ter neuzen om er de lessen te volgen. Een opleiding, die normaal vier jaar duurt, wordt op de avond-mavo afgewerkt in driejaar. Aan het slot van de opleiding wordt een examen afgenomen in zes ge kozen vakken. Daarnaast bestaat de moge Lij kheid om examen te doen in slechts één van de vakken. Wordt daar voor een voldoende behaald, dan krijgt men een certilïcaat. En zes van die certi ficaten zijn gelijk aan het ofüciéle mavo-diploma. Tweehonderd Telde de avond-mavo in Terneuzen in 1972 iets meer dan negentig leerlingen, het komend schooljaar verwacht men er tweehonderd. De heren Verdonk en Veraart: „Op de avond-mavo verschij nen niet alleen maar mensen uit de werkende sector. Er zijn heel wat cur sisten, die de opleiding volgen louteren alleen om hun algemene ontwikkeling op te vijzelen. Er zijn mensen bij die door hun studie promotie willen ma ken, maar we hebben bijvoorbeeld ook moeders, die met het oog op de studie van één van de kinderen, gewoon wat meer kennis op willen doen. Echt, het is een heel gevarieerd gezelschap". De cursisten komen driemaal per week naar Terneuzen. Directeur Verdonk: „Voor sommige is het gewoon wat te zwaar. Voor die mensen is er dan de mogelijkheid om deelcertificaten te behalen, dus examen doen vooi een paar vakken tegelijk in plaats van voor het volledige pakket." zaak was. Er moest gewoon iets beters voor in de plaats komen. Nou en met zo'n havo kun je veel meer kanten op dan met die meao. Maar voor het minis terie het daarmee eens was.ik heb de zaak tot voorde Raad van State moeten verdenkingen. En 't isgelukt We mogen nu starten en een toevallige bijkom stigheid is toch wel dat overal in het land blijkt dat die avond-meao's ge weldig slecht aanslaan. Toch wel een teken, dat wij het niet bij het verkeerde eind hebben gehad, toen wij kozen voor een avond-havo. Administratief is de gloednieuwe avond-havo (een trapje hoger dan de mavo, er worden leerlingen toegelaten die een mavo-diploma of een diploma dat daarmee te vergelijken is) nog aan gesloten bij de avond-havo in Vlissin- gen. Maar volgend jaar gaat de avond havo (samen met de avond-mavo) in Terneuzen op eigen benen verder. Experiment Adjunct-directeur H. Veraart. Nieuw en enigermate uniek in Neder land is verder net samenwer kingsproject. dat is opgezet door de avondscholengemeenschap en de le vensschool. Leerlingen van de levenss chool worden door dit initiatief in staat gesteld een mavo-diploma (later even tueel uit te breiden met een havo- diplomai te behalen. Dezelfde leraren, die ook lesgeven aan de avond-mavo komen daarvoor wekelijks naar de le vensschool (in Oostburg, Terneuzen en Hulst). De studie wordt opgezet in nauwe samenwerking met de vormings leiders. De lessen voor de mavo-, en havo opleiding van de avondscholenge- mcenschap 'Zeeuws-Vlaanderen' wor den gegeven in het schoolgebouw van de rijksscholengemeenschap 'Petrus Hondius' in Terneuzen. Belangstellen den, die de cursussen eventueel willen gaan volgen, kunnen daar terecht voor meer informatie. t ADVERTENTIE) MAISON LEGRAND BURCHTSTRAAT 14 TELEFOON 2462 OOSTBURG SAS VAN GENT - Mandenlang neb ben de dansmeisjes 'Tne Memory' in Sas van Gent botje öy botje gelegd om een bedrag van drieduizend gul den voor de aanscnaj van een uni- jonn danskostuum bij elkaar te krij gen Doormiddelvan net Houden van versciiilleude acties zijn ze daann geslaagd. Afgelopen dinsdag icas de grote dag In gebouw De Roselaer' werden de hemelsblauw getinte tuniekjes ojji- cteel uitgereikt door burgemeester- vrouw Dusarduijn. Om de aanwezi gen te tonen noe vlot de kostuumpjes staan, werd er op moderne popmu ziek vier snowdansen uitgevoerd The Memory staat onder leiding van de Sluiskilse coordanseres Ma rianne Ploeg aart. Voor Arnold Ja gers. de oprichter van de dansgroep, was deze gebeurtenis een mijlpaal in zijn 'levenals actief verenigingsman in Sas van Gent, De deelname aan onze fotopuzzel be leeft de laatste paar weken weer een enorme opbloei. Zo fantastisch is ze, dat we ons steeds opn ieu w bedenken er voorlopig toch nog maar niet mee te stoppen. Deze week kwamen er zo'n 25 inzendingen op het redactiebureau binnen. Dat is een prima gemiddelde voor een puzzelrubriek die intussen al grijs begint te worden. Tussen de in zendingen treffen we ook weer tal van kleurige prentbriefkaarten aan die een vakantiestemming oproepen. Voor zover goed gecontroleerd, waren niet aile oplossingen juist. Die ene foute kwam van Jan Verduijn In Schoondijke. Hij meende op de foto het postkantoor te Breskens te herkennen. Jammer. Jan, volgende keer meer succes. Ook kregen we een briefkaart in handen waarop de oplossing volledig ontbrak. De bewo ners van de afdeling De Kokmeeuw van "Ter Schorre' in Terneuzen gingen mis schien wel van de veronderstelling uit dat iemand wel het juiste antwoord op de bnetkaart zou pennen. Dat is met ge beurd. Mejuffrouw O van Paucke, Schuitvlotstraat 4 in Groede knjgt - na loting - de waardebon van tien gul den. Op haar briefkaart staat een uit- stekend antwoord „De foto van deze week is genomen in de Schuitvlotstraat in Groede. Het is de r-k school met een stukje van de pastorie. De school was een klein huisje waar mijn zuster en ik geboren zijn, dus daar woonden mijn ouders, mijn vader was er koster. Zelf woon ik er nu schuin tegenover." Voor u, mejuffrouw Van Paucke. was de foto puzzel dus een makje. Toch is de prijs u van harte gegund, proficiat. Voor de nieuwe fotopuzzel geldt de be kende gang van zaken: neem een brief kaart en adresseer die aan de redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant. Nieuwstraat 22 in Temeuzen. Schrijf daarop uw degelijke oplossing en ver geet daarbij met te vermelden welk punt we op de foto nebben afgedekt Onder het motto 'Kent u Zeeuwsch- Vlaanderen'? moeten de laatste inzen dingen uiterlijk met de morgenpost van aanstaande woensdag binnen zijn. Zoals altijd, veel succes in de naspeu ringen toegewenst. ZEEUWSCH-VLAANDEREN VRlJDAü 27 AULiUbfuS 1976 NA JARENLANG KNOKKEN VOLGENDE WEEK START

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 29