PROVINOSALE ZEEUWSE COURANT PRINS BEKENT SCHULD Kamer aanvaardt conclusies regering MINI KRANT Commissie-Leenen geeft opdracht inzake ziekenhuissituatie Z.-Vlaanderen terug Den Uyl: „geen strafvervolging" Zie pagina 20 Functies bij krijgsmach t en in het bedrijfsleven neergelegd Bestuurder in auto verbrand DEBA T NAAR MAANDA G VERSCHO VEN DRIE-ZIEKENHUIZEN-MODELGEEN HAALBARE KAART 219e jaargang no. 203 Vrijdag 27 augustus 1976 <Van onze Haagse redacöei DEN HAAG - Prins Bemhard heeft in een verklaring die door premier Den Uyl gisteren in de Tweede Kamer is voorgelezen, erkend dat hij in zijn contacten met Lockheed niet die zorgvuldigheid in acht heeft genomen, die op grond van zijn „kwetsbare positie als echtgenoot van de koningin en als Prins der Nederlanden" vereist is. De prins aanvaardt de afkeuring die de commissie-Donner daarover uitspreekt en legt zijn functie als inspecteur-generaal bij de krijgsmacht en alle daarmee verbonden ftmcties neer. Hij zal ook afzien van zijn functies in het bedrijfsleven. Er zal geen strafvervolging tegen de prins worden ingesteld. reenvolgende kabinetten, ook het hui dige ten aanzien van de gedragingen van niet onschendbare leden van het koninklijk Luis. De regering heeft de prins echter steeds een grote bewe gingsvrijheid gegeven uit vei trouwen dat hy zich bewust zou zijn van zyn posi tie Het schaden van dit vertrouwen laat. volgens Den Uyl, slechts ruimte voor het activeren van de ministeriele ver antwoordelijkheid achteraf, zoals deze tot uitdrukking is gebracht in het in stellen van de commissie-Donner en de gevolgen die de regering aan haar oor deel verbindt. De tweede kamer toonde zich duidelijk geschokt toen premier Den Uyl onder doodse stilte de conclusies van de commissie-Donner bekend maakte. Vrijwel alle kamerleden gaven na af loop toe dat de inhoud van het rapport negatiever was dan zij hadden ver wacht Hun aanvankelijke gevoel van ongeloof verdween echter, toen pre mier Den Uyl de verklaring van prins Bemhard zelf voorlas, dat hij in de Lockheed-affaire fout heeft gehandeld. Over de inhoud van het rapport>Donner en de gevolgen die het kabinet er voor prins Bemhard aan verbindt, lieten de politieke leiders in Den Haag zich giste ravond nog niet uit. Sommigen ver klaarden dat zy waren „overrompeld" (Van Thyn) of „zeer onaangenaam ge troffen" (Drees) maar de meesten schortten hun oordeel op tot zij uitvoer iger met hun fracties hadden overlegd Wel uitte men waardering voor de wijze waarop premier Den Uyl de Kamer op de hoogte had gesteld en - meer in het algemeen - de laatste weken het overleg over de afwikkeling van de Lockheed- affaire heeft gevoerd. studie Minister Westcrterp van verkeer en wa terstaat Is bereid de omvang van de sluis In de toekomstige Oesterdam in de Oos- terschelde te 'heroverwegen'. onbetaalbaar duet afkerig laakbaar openbaar Regeringsverklaring van premier Den Uyl over het rapport van de commissie-Donner. eindelijk Deining rond het gerestaureerde Gezel- lemuseum te Brugge, radio- en televi sieprogramma's; strips. PAGINA 19 beurs Vraagtekens bi) beursnotering VAD, beurs, financiën, economie. De regering heeft nog geen beslissing te hebben ontvangen, is de commissie genomen over de vraag op welke wijze prins Bemhard op 21 september een rol kan vervullen, wanneer koningin Ju- niet van overtuigd. - Omstreeks 1968 achtte Lockheed het belangrijk de prins in te schakelen bij liana in de Ridderzaal de Troonrede uit- de aanbieding van de P-3 Orion aan de spreekt. Dat houdt in dat er drie mogelijkheden koop ging niet door. zijn; de prins komt. zoals steeds, in uni- heed werd een cheque Marine Luchtvaartdienst Deze aan- door Lock- 100.000 dol- form (het neerleggen van de functie van lar uitgeschreven om de dank voor de inspecteur-generaal hoeft niet in te prins tot uitdrukking te brengen. De houden dat de prins ook zyn militaire cheque werd op naam gesteld van een rangen worden ontnomen), de prins zekere „Victos Baarn". De komt in burger, of hy komt helemaal niet. De belangrijkste conclusie van de be".fa"se7om,n" commissie-Donner is dat de prins „zich te lichtvaardig heeft begeven in trans acties, die de indruk moesten wekken dat hij gevoelig was voor gunsten. Ver volgens heeft hy zich toegankelijk ge toond voor onoorbare verlangens en aanbiedingen Ten slotte heeft hij zich laten leiden tot het nemen van initiatie ven die volstrekt onaanvaardbaar wa- heeft deze man niet kunnen achterha len. De prins ontkent dit bedrag te heb- - Omstreeks 1974 was bij de Konin klijke Marine opnieuw het onderzee- bootbestrijdingsvliegtuig de P-3 Orion terdiscussie. Ditmaal nam de prins zelf een initiatief. Hij stelde voor de advo caat Weishrod als agent aan te stellen op een commissie van vier procent per vliegtuig en acht procent voor reserve-onderdelen. Deze commissie komt Lockheed te hoog voor. Prins Be mhard schrijft daarom een zeer geïrri teerde brief, waarin hij Lockheed on dankbaarheid t.o.v. zijn vele verdien sten verwijt. Hij verklaart dat zijn deel van deze commissie bestemd zou zijn geweest voor het Wereld Natuur Fonds. ROTTERDAM (ANPl - De bestuurder van een personenauto, de 41-jarige H. A. van den Boek uit Mijnsherenland is donderdagmorgen in Rotterdam inzijn eigen door brand om het leven geko men. De man stond met zijn wagen voor het rode stoplicht op de kruising Vaanweg-Vinkenbaan. Een achterop komende auto botste tegen de achter kant. waardoor de wagen van het slach toffer doorschoot en in brand vloog. De bestuurder kon niet op tyd uit zijn auto komen. Beide wagens werden to taal vernield. De andere chauffeur werd niet ernstig gewond. SOESTDIJK - Sommigen brachten donderdag bloemen of bloemstukken naar de poort bij paleis Soestdijk. Een mare chaussee brengt op, de foto een bloemstuk naar het paleis. Transactie De commissie-Donner heeft haar rap portage geconcentreerd op drie be langrijke transacties, die volgens ver klaringen van de Lockheed-directie i^VeVkoop"'gi'ng niet door. alle prins Bembard als eindpunt heb- t - i /--/i - i ben gehad. Verantwoordelijkheid - Omstreeks 1960 overwoog Lockheed de prins een privé-vliegtuig van het type JetStar aan te bieden. Dit bleek onmogelijk omdat het toestel niet in eigendom kon worden overgedragen. In plaats hiervan besloot men door be middeling van de Zwitserse advocaat Weisbrod een bedrag van écn miljoen dollar over te maken. Hoewel prins Be mhard formeel uitdrukkelijk ver klaart dit bedrag, noch een deel ervan Volgens premier Den Uyl heeft de rege ring de conclusies van de commissie- Donner aanvaard als ..onontkoombaar en met spijt". De regering erkent de by- zondere diensten die de prins ons land heeft bewezen en onderschrijft de In menig opzicht vruchtbare en bewon derenswaardige werkzaamheid op zeer verscheiden gebied Daarby wil de regering niet voorbijgaan aan de verantwoordehjkheid van achte- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Ka mer zal maandagmiddag om twee uur het debat beginnen over het rapport-Donner en de conclusies die de regering er voor de positie van prins Be mhard aan verbindt. Verwacht wordt dat de Kamer een grote mate van eensgezindheid aan de dag zal leggen en zich vrijwel unaniem achter de opstelling van het kabinet zal scharen. Het pleidooi van de PSP om toch een strafvervolging tegen prins Bernhard in te stellen krijgt geen enkele steun. Kamervoorzitter Vondeling had liever gezien dat de Kamer al vrijdag het rap port van de commissie-Donner had be sproken om zo snel mogelijk het stand punt van de Kamer in het land bekend te laten zijn. De meeste fractievoorzit ters (met name de PvdA'er Van Thijn) wilden echter voldoende tijd om liet rapport te bestuderen en met de fractie en eventueel de partijbesturen te be spreken. De conclusies van de commissie- Donner. zijn in de kamer overigens har der aangekomen dan verwacht. „Ik heb met grote verslagenheid van de mede delingen van de regering kennis geno men en ben echt overrompeld door de keiharde conclusies zei PvdA- fractie voorzitter Ed van Thyn in een eerste reactie Van Thijn gaf toe. dat hij de bui had zien aankomen ..Ik wist dat er wat broeide. SOESTDIJK - Pnns Bemhard steekt een vinger op bij het naar binnenrijden van paleis Soestdijk, maar ben er toch door verrast. Het ka- terwijl achterin koninging Juliana haar hondje Sarah vasthoudt. Beiden keerden donderdag terug binet heeft Juist gehandeld door de ver- - antwoordeüjkheid van regenng en par- /tOtic. lement te scheiden door geen overleg met de fractievoorzitters te plegen", al dus Van Thijn. De PvdA-leider vindt een snel debat nodig, maar zegt hij: ..De snelheid mag niet in strijd komen met de vereiste zorgvuldigheid. Gezien de emst van de zaak moeten we een debat niet forceren, maar wy kunnen er ook niet te lang mee wachten" Van Thijn noemde de verklaring van Den Uyl ..in drukwekkend' WD-fractieleider Wiegel wil de verkla ring van premier Den Uyl en het rapport van de commissie eerst grondig bestu deren voor hij zijn standpunt bepaalt Leidraad daarbij zal ons politiek be ginsel zijn. dat de parlementaire demo cratie in Nederland het best gediend is met de constitutionele mona rchie onder het Huis van Oranjealdus Wiegel De voorzitter van de WD. mr Korthals Altes zei in een eerste reactie: ..Het woord verslagenheid, dat de minister president heeft gebruikt, zal voor zeer velen gelden, ook voor mij' Reacties KVP-fractieleider Andriessen toonde zich erg onder de indruk van de gege vens van het rapport. Hij zei veel waardering te hebben voor de wijze waarop de regering de zaak heeft aan gepakt. Hij beklemtoonde dat het rap port nog een zeer intensieve bestuder ing nodig heeft en dat er intern nog uit gebreid beraad zal worden gehouden. Voordat deze studie is afgerond kon de KVP-fractieleider zich nog niet uitla ten over de vraag of er ja dan nee een strafrechtelijke vervolging zal moeten w orden ingesteld, maar Andriessen zei dat. gezien de gedegenheid waarmee de f Slot zie pagina 13 kolom 2) Vernietigende conclusie §Verslagenhetd; gisteren was dat in de kamer het sleutelwoord na de verkla ring van premier Den Uyl over de bevindingen van de commissie-Donner, het rap port over prins Bemhard Al leen in de kamer 9 Neen. Het hele land is diep geschokt. Drie honorabele mannen moesten immers na een gedetailleerd en zorgvuldig onderzoek vaststellen dat prins Bemhard zich te lichtvaardig in transacties heeft begeven, die de indruk wekten dat hij gevoelig was voor gun sten. Voorts bleek hij toegankelijk voor onoorbare verlangens en aanbiedingen en tenslotte nam hij enkele volstrekt onaanvaardbare initiatieven. Een ver nietigende conclusie. De regenng heeft daaruit een onverbiddelijke consequen tie getrokken: in de toekomst zal de prins moeten voortleven als ambteloos burger. Geen inspecteur-generaal meer en evenmin functies in het bedrijfsleven. Van zijn diensten zal en mag geen ge bruik meer worden gemaakt. Een triest einde aan wat tot dusver als*n briljante loopbaan werd beschouwd in dienst van dit land. Is het oordeel van de commissie van drie té hard uitgevallen Na een eerste lezing van het rapport moeten wij he laas vaststellen dat daarvan geen sprake is. De feiten die de commissie heeft verzameld, zijn uiterst bezwarend en vormen bitter-teleurstellend mate riaal voor allen die er de afgelopen maanden van uitgingen - of althans hoopten - dat de prins met een onbe vlekt blazoen uit deze affaire tevoor- schyn zou komen. De feiten wegen uit erst zwaar Er komt nog bij dat niet alles boven water is gekomen, maar dat wel zoveel tegenstrijdigheden zyn ontdekt, dat men ten aanzien van niet bewezen kwesties slechts met moeite de prins 'the benefit of the doubt' - het voordeel van de twijfel - kan geven. De formule ringen van de commissie duiden er op dat ook zij daarmee grote moeite heeft gehad. Om een voorbeeld te noe men: het befaamde miljoen van Lock heed is op een mysterieuze wijze ver dwenen. althans negen ton daarvan. Wel is echter komen vast te staan, dat Lockheed er van uitging dat het bedrag tussen 1960 en 1962 wel degeUjk by de pnns was terechtgekomen. En daarom durfde het bedryf het aan om in 1967/1968 aan te dringen op een inter ventie van de prins ten behoeve van het vliegtuigtype P-3 Orion. In de kwestie van he t miljoen duikt voorts de naam op van een huisvriend van de prins, wyien kolonel Pantchoulidzew. een oud-mili tair die destijds by zijn moeder woonde. Prins Bemhard hppft. nu verklaard dat hij nimmer heeft geweten dat deze oud-kolonel in deze affaire was inge schakeld. De commissie twijfelt daar aan en stelt vast 'datzij vooreen raadsel staat'. Het is niet het enige. NATIONALE ZIEKENHUISRAAD BERAADT ZICH TERNEUZEN - De commissie Leenen, die zich geruime tijd heeft beziggehou den met de ziekenhuissituatie in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft haar op dracht teruggeven. Het bestuur van de sectie ziekenhuizen van de Natio nale Ziekenhuisraad - die de commissie destijds ook de opdracht gaf zich te gaan bemoeien met de ziekenhuisvoor zieningen in Zeeuwsch-Vlaanderen - zal zich op korte termijn beraden over de nu ontstane situatie. Het bestuur kan twee dingen doen: of een nieuwe 'advies- en bemiddelingscommissie' installeren, of de zaak terug verwijzen naar de provinciale raad voor de volksgezondheid. Destyds verzocht de provinciale raad voor de volksgezondheid de Nationale Ziekenhuisraad een advies op tafel te leggen over de toekomst van de zieken huisvoorzieningen in Zeeuwsch- Vlaanderen Het bestuur van de sectie ziekenhuizen van de ziekenhuisraad nep een commissie m het leven (onder leiding van de Amsterdamse professor Leenen). die m de officiële papieren de 'commissie inzake advies en bemidde ling ziekenhuissituatie Zeeuwsch- Vlaanderen' werd genoemd. De taakopdracht, die de commissie meekreeg luidde als volgt' „Het in het belang van de gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen adviseren aan de besturen van het St-Antoniuszieken- huis te Oostburg, het St. Liduinazie- kenhuis in Hulst en de Stichting Zie kenzorg Midden Zeeuwsch-Vlaanderen, gezamenlijk, omtrent de wegen, die daarheen leiden dat. uitgaande van drie ziekenhuizen, te weten eén in elke der drie bestaande verzorgingsgebieden, een evenwichtige ziekenhuiszorg wordt gewaarborgd, enerzijds door een hierop genchte functionele integratie van deze ziekenhuizen en anderzyds door de mo gelijkheid tot samenwerking melde na bijgelegen hoger gespecialiseerde voor zieningen in Belgie voor die gevallen, waarin in regionaal verband niet kan worden voorzien, alsmede te adviseren omtrent de wijze waarop de twee laatst genoemd middelen dienen te worden gerealiseerd'. De commissie Leenen heeft zich niet aan deze opdraent kunnen houden, om dat men. na uitvoerige bestudering van de situatie in Zeeuwsch-Vlaanderen tot de conclusie kwam dat net zogenaamde 'drie-zlekenhuizen-model' geen haal bare kaart was. Dat bleek vooral uit het eindadvies van de commissie. Dat ad vies voorzag in: de bouw van een nieuw streekziekenhuis in de Kanaalzone, handhaving van het ziekenhuis in Oostburg en tenslotte omvorming van het ziekenhuis in Hulst tot een specia listisch medisch centrum, een polikli niek voor ambulante patiënten' Tegen dit advies kwam het bestuur van het St. Liduinaziekenhuis in Hulst hevig in op stand Men constateerde dat de com missie zich in het geheel niet aan haar opdracht had gehouden en zelfs sprak men van 'een ernstige schending van het vertrouwen'. Het bestuur wilde niet verder praten met de commissie Lee nen. De leden van de commissie besloten daarop een eerder aangekondigd ge sprek met de ziekenhuisbesturen in Zeeuwsch-Vlaanderen (over het advies) af te gelasten. De commissie zou zich eerst beraden. Dat beraad is acnter de rug. Donderda gochtend ontvingen de ziekenhuisbes turen van Hulst. Oostburg en Kanaal zone een brief waarin de commissie meedeelde dat de opdracht was terrug- gegeven aan haar opdrachtgever, het bestuur van de sectie ziekenhuizen van de ziekenhuisraad. In die brief schryft de commissie! na een uitvoerig 'histo risch' overzicht! „De commissie heeft m het advies haar opvattingen verwoord over de huidige en toekomstige kwali teit van de ziekenhuiszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze opvatting leidt de commissie tot de conclusie dat geen verantwoord advies kan worden gegeven op basis van een. in haar taak opdracht opgenomen. drie- ziekenhuizen-model voor de regio Zeeuwsch-Vlaanderen. De commissie heeft dan ook een advies uitgebracht dat buiten de taakopdracht valt, het geen voor één van de betrokken Zeeuws-Vlaamse ziekenhuisbesturen niet-acceptabel Is". Stappi )en ■•Mr. A. Draaisma, secretaris van de sec tie ziekenhuizen van de Nationale Zie kenhuisraad, donderdag gevraagd naar eventuele stappen die het bestuur nu gaat nemen: „Op drie september be spreken wij de brief, waarin de com- De 'e pnns heeft namelijk enige bezwa rende brieven geschreven - nog pas in 1974 - waarin hij in feite aan Lockheed om commissie vroeg-ongeveer een mil joen dollar - voor het geval Nederland de Orion teen marinepatrouille vliegtuig) zou kopen. Toen de commis sie van dne de bewuste brieven aan hem voorlegde, kon de prins zich daarvan niets meer herinneren. Ter veront schuldiging voegde hij er aan toe dat die tekst hem door anderen was voorge steld en dat zijn geheugen slecht begint te worden. Toch wist hij er wel iets van. want „de hele zaak was hem - aldus de pnns - om een flinke bydrage voor het World Wildlife Fund begonnen". Waarop de commissie kritisch noteert „dat van de zyde van Lockheed alleen aan de prins is gedacht: noch de aantekening maken melding van het World Wildlife Fund". Uit de bijlagen van het rapport blijkt voorts dat de prins in apnl of mei 1975 minister Vrede- ling heeft opgebeld met het verzoek toch vooral de P-3 Orion voor de marine te doen aankopen, omdat dit verreweg het meest geschikte toestel voor de ge stelde taken op de markt was Het ge sprek heeft geen gevolg gehad, maar de conclusie ligt voor de hand dat de prins het toch geprobeerd heeft De enige ver zachtende omstandigheid die de com missie aanvoert: „Er is geen aanwijzing dat de prins in het aanschaffingsbeleid ooit voor belangen is opgekomen die niet strookten met het Nederlands be lang, zoals hy dat zag". Het blijven des ondanks dubieuze en teleurstellende handelingen. W indhandel Een markante conclusie van het rap port is naar ons gevoel ook dat de reéle invloed van de prins op het aankoopbe leid in feite nihil was: Lockheed heeft kennelijk de rol van de prins overschat De commissie .Bij het onderzoek Is we liswaar van pogingen tot ongeoorloofde beïnvloeding van het aanschaffingsbe leid gebleken, maar deze hebben hun uitwerking gemist". En even later „Van emge invloed van Zijne Koninklijke Hoogheid op de in het raam van het aanschaffingsbeleid genomen beslis singen. is mets gebleken" Gelukkig. Een dergelijke zin echter onderstreept nog eens het windhandel-karakter van deze hele affaire: er werd met niet ge ringe bedragen gewerkt, er werden dou ceurtjes gegeven, er werden myste rieuze tussenpersonen ingeschakeld, terwyi het effect In feite nul was. Het werkelijk effect is totaal anders, name lijk dat van een zo geschokt vertrouwen in een lid van het koninklijk huls als dat Slot zie pagina 9 kolom. I) (S/ol zie pagina 13 kolom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1