Sterke come-back van het voetbal in Zeeuwsch-Vlaanderen GROEDE'S 'ZWARTE JAREN' NU DEFINITIEF ACHTER DE RUG... PZC/v Eerste klas 'zondag' verliest serie derby's HONTENISSETRAINER JOHAN BRUINS SIGNALEERT VRUDAG 27 AUGUSTUS 1976 voetbalbijlage MIDDELBURG-De eerste klas van net zondagafdelingsvoetbal is door de de gradatie van Luctor weer een aantal streekontmoetingen kwijtgeraakt. Lewedorpse Boys en Patrijzen blijven op Zuid Beveland achter (met het ge promoveerde Robur). Walcheren en D.F.S. maken naast het grote aantal Zeeuws Vlaamse clubs de eerste klas compleet. Walcheren Trainer Piet Weststrate van Walcheren is in ieder geval met een verrassing aan de oefencampagne begonnen. Met 4-0 werd Breskens verslagen. Toch wel ver assend. nadat het vertrek van de 38- jarige Henk van Oosterhout als mid denvelder het ergste deed vermoeden. Bovendien vertrok Robbie van Rose- velt naar GPC. Een schietgrage speler, ook al speelde hij dan wat wisselvallig en stopte Jan Belfroeid met spelen. In de oefenwedstrijd tegen Breskens bleek echter, dat de van Vlissingen te ruggekomen Frans van Overgaauw zich al aardig heeft aangepast De selectie is dan ook niet verzwakt volgens West strate. Hij zegt dan ook: „Ik verwacht een moeilijk seizoen, want er is weinig verschil in deze klas. We moeten er vanaf het begin gelijk bij zijn, want het wordt weer een zware competitie". DFS In Burgh verwacht men weer een hoofd rol te kunnen spelen. D.F.S.-secretaris Kees Dalebout ziet het wel zitten voor zijn ploeg, die in Toon Rijnberg al jaren lang een schutter van formaat herbergt en daar nu plotseling bij heeft gekregen de van Brouwershaven afkomstige Marcel van Grunsven. Dat moet dan het verlies goedmaken van de naar W.H.S. vertrokken Bert Vis ser en Henk Merriènboer, die naar Rot terdam is gegaan. Trainer Kees Rijn berg begint aan zijn derde seizoen en met bijna dezelfde selectie, die vorig sei zoen maanden lang in de top zat, maar in de laatste wedstrijden toch nog sneu velde. Patrijzen .Aspiraties zijn er altijd", zegt Patrijzen-secretaris De Winter. Zijn ploeg heeft afsvheid genomen van trainer Gerard Olijhoek en staat nu on der leiding van Cor van Aken, die ook Yerseke onder zijn hoede heeft. Patrijzen kent eenzelfde selectie als vo rig seizoen. De groep wordt aangevuld met A-Junioren. De vereniging heeft geenkans gezien het A-junioren-elftal op de been te houden, ondanks de knappe prestaties vorig jaar voor het eerst in de hoofdklas. Aan de hand van de vemchtingen in die hoofdklas rekent De Winter er dan ook op, Dat de jeugd de middelmatige verwachtingen waar borgt en dat Patrijzen net boven de helft zal eindigen. Lewed. Boys Lewedorpse Boys is op dit moment ei genlijk nog zonder trainer. Juul Vogel blijft wel in Lewedorp. maar kan niet trainen omdat hem het trainersdiploma ontbreekt. Tonnie Menhere heeft dat diploma wel, maar blijft voetballen en is dan ook niet zeker of hij de training zal gaan verzorgen, dan wel Wim Tax, de elftalleider van het tweede. De vereniging draait momenteel erg goed. De sfeer is uitsteken, wordt een aardig clubblad uitgegeven en de ont spanningscommissie is al even actief. De pas gekozen voorzitter Sjaak de Kooning hoopt dan ook op een zelft prestatie als het vorig seizoen, toen a: eerste elftal een sterke middenmot bleek in het eerste jaar in de eerst kli De selectie is zeker niet minder. Er a; geen spelers vertrokken, terwijl enkö A-junioren hun intrede hebben gedaa in de selectie.. Zeker blij is men in Lew dorp, dat ook de junioren Paul Hun kens. Piet van de Werf. Kees Raas e Peter Vermeulen beloven veel goedi voor de toekomst Corn Boys Voorzitter Marquinie van Com Boys „We hopen op resultaten. Er wordt kei hard gewerkt onder de bezielende lei ding van de nieuwe trainer Piet Penm en ik heb goede hoop, dat we mee zuilea kunnen draaien"' Com Boys is alleen zijn trainer-spek! Nico van de Kerkhoven kwijtgeraakt Van de Kerkhoven is gestopt en de se lectie is deze zomer aangevuld met d: komst van Rudi Roelandt van Rla. He: gedegradeerde Com Boys werkt in eer uitstekende sfeer aan het nieuwe se zoen. SDO Voorzitter Joosse van D.D.O. is trots op zijn eerste elftal en eigenlijk op de hek vereniging. Het kampioenselftal u compleet opgebouwd vanuit de jeugt en er zijn ook geen wijzigingen te nok ren ten opzichte van vorig seizoen. „Wt hebben liever geen spelers van bulk naf', zegt Joosse. „Je krijgt dan meests de spelers met een moeilijk karakter ei je moet dan soms spelers van je eiget club er naast zetten. Nee, dan speel ïl nog liever een klas lager", stelt dl S.D.O-voorzitter. Het vrij jonge elfti telt tien jongens, die al vanaf de juniore I in dit elftal samen spelen en die hebbe; in de laatste jaren voldoende ervarta op kunnen doen. De gemiddelde leefti): is trouwens nog maar 20,8 jaar. Met dit jeugdige elftal werd alleen mas concurrentie ondervondenin het afge lopen seizoen van de geroutineerd; HW-ploeg, die echter in een besk singswedstrijd werd verslagen. Trainer Luc van Dixhoom gaat al wee| zijn derde seizoen in en ondanks enkfk problemen met spelers, die in milifer dienst moeten, is men inLamswaai! zeker niet bang in de eerste klas! Robur Voorzitter Guus de Kok is zich ere bewust, dat het een moeilijk seizoen zl worden. De krachtsverhoudingen act: hij erg klein en zo verwacht De Kok „Het streven is de middenmoot, ook ai verwachten we dit seizoen redelijk me tekunnen draaien gezien het jeugdip talent". Dezelfde succesvolle kampioensgrofj van vorig seizoen begint onder leidini van trainer Piet Passieux (wordt tweeC1 seizoen en is een echte Robur-man, dü al jarenlang de jeugd trainde), die dc aanvulling alleen moet krijgen van et kle sterke A-junioren. Ondanks de ee: ste matige oefenresultaten draait ploeg toch steeds beter. Aan teamgees zal het in ieder geval niet ontbreke;. want niet zonder trots verhaalt Robur-voorzitter dat op zaterdag 28 ao gustus de nieuwe zelfgebouwde kantto wordt geopend. „Vooral ook onze veot bailers hebben een groot aandeel gele verd in de bouw. De teamgeest is voot reffelijk en dat ondanks de door droogte matige voorbereiding." Een tevreden De Kok dus toch, die ay vlaggeschip eindelijk na twee seizoene weer terug heeft in de eerst klas. GOES - STEENBERGEN - Johan Brums uit Goes is het duidelijk met eens metde kreet, dat hetzo slechtgaat met hel Zeeuwse voetbal. ..Aan de top is de kwaliteit wellicht wat minder." geeft de trainer van Hontenisse toe. ..maar de tweede en derde klassers zitten, meen ik, toch wel in de lift. vooral de ploegen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. die verhoudingsgewijs sterk aan nel terugkomen zijn, en die een voorbeeld kunnen zijn voor de teams boven de Westerschelde. Nogmaals, ik vind. dathetzondag-KNVB-voetbal het verloren gegane terrein aan het herwinnen is, waarbij het za terdag-KNVB-voetbal zeer duidelijk m de lift blyft." De 32-jarige kleur-offsetdrukker bij Merison in Goes is niet toevallig voor een gesprek benaderd. De taon- tenissetrainer stamt namelijk uit een 'trainersfamilie': twee van zijn broers zijn ook trainer, Ben Bruins bij Krabbendijke, de sterke zater- dagclub, en Gerard Bruins bij Grenswachters uit het Brabantse grensdorp Putte. Ben Bruins, chef tekenkamer bij de Grontmij in Goes (waar hij onder andere met aanleg van sportvelden te maken heelt) is met zijn 40 jaar de oudste van het trio, Gerard Bruins, die in Steen bergen opzichter is bij gemeente werken, telt 29 jaar en is dus de jongste van de familie Bruins, die verder nog uit twee meisjes bestaal. De oorspronkelijk uit Lelden afkom stige broers Brums hebben echter hun gelijkgerichtheid in de sport nog verder tot uitdrukking gebracht: ze voetbalden eerst gedrieën bij het Goese Robur en trokken vervolgens ook samen het scheidsrechterstenue aan. „Maar Johan is de beste prater." voorspelden de beide anderen voor dat we tenslotte bij de Hontenisse- trainer neerstreken, waar de voor spelling bleek te kloppen als de be kende bus. Prestaties Hij heeft het hoogste diploma voet baltrainer (O omdat hij hetbegerigst naar prestaties is. „Ben en Johan zijn vurige voetballers geweest Daarbij was Johan een ontzettend hard wer kende speler en hij vond dan ook al tijd, dat ik niet fanatiek genoeg was," meldt Gerard in zijn nieuwe Steen- bergse huis. De Hontenissetrainer bevestigt op zijn beurt: „Ik was in derdaad eerzuchtig, ik moest en zou in het eerste spelen. Toen Ik dan ook bij de B-junioren op de reservebank moest zitten omdat het zoontje van een bestuurslid zo nodig moest spe len. ben ik aan atletiek gaan doen. Maar de teamsport trok me toch meer. Als 18-jarige kwam ik terug bij Robur en speelde vier jaar als veldspeler." Toen de doelman van de ploeg ge blesseerd raakte (de emge) wilde Jo han Bruins wel gaan keepen. Toen hij daar genoeg van had meldde hij zich weer als veldspeler, maar moest in het derde beginnen. „Dat heb ik een week gedaan," meldt hij, „daarna was ik twee weken speler in het tweede en de daaropvolgende week stond ik reserve voor het eerste, waarin opnieuw een vaste plaats kreeg toen mijn broers Gerard ziek werd"...Ben en Gerard Bruins zijn minder fanatiek ingesteld dan de middelste broer. Ben: „Ik doe het graag, maar het hoeft niet persé." Gerard zegt over zijn oudste broer: „Ben is met iemand, die hoog van de toren blaast Ben zal ook altijd pro beren de problemen in alle gemoede lijkheid op te lossen. Toch is het een prestatie van 'onze Ben' om zo hoog te komen met Krabbendijke. Ben heeft mij en Johan zelfs nog getraind bij Robur en hij is ook bestuurslid geweest bij de Goese club." Heftig gediscussieerd In de familiekring wordt er nog altijd heftig gediscussieerd over de voet balsport De oudste Bruins, die vlak na de oorlog nog enige tijd bij Leidse clubs als junior heeft gespeeld (onder andere UVS, bij landskampioen Middelburg wel bekend) zegt daar over: „Toen we samen in Robur voetbalden liep het zelfs wel eens op een ruzie uit maar die werd even snel weer bijgelegd, want de familieband bij ons is enorm sterk." Daarom zien de broers Bruins elkaar dan ook niet als rivalen, al lopen de huidige dis cussies over de prestaties van Aj ax ol Fejjenoord wel eens uit de hand... De jongste broers hebben weinig moeite om oefentegenstanders te vinden. Gerard Bruins: „Grens wachters en Hontenisse, die elkaar nog van vroeger kennen toen de ploeg uit Putte derde en vierde klas- ser was en ook vaak tegen de Zeeuwse ploegen uitkwam, zijn dit jaar samen aan een sportdag begon nen. Het is een soort uitwisseling. Er wordt van alles op sport- en spelge- bied gedaan, behalve voetbal. Het is niet alleen voor de spelers van beide clubs, maar ook de echtgenoten en verdere aanhang. Ik dacht wel, dat het initiatief is aangeslagen bij de elftallen." Ook in andere jaren oefenden de broers met hun clubs geregeld tegen elkaar. Ben (met Krabbendijke) en Johan (toen hij Yerseke onder zijn hoede had) hebben zelfs in de compe titie tegenover elkaar gestaan. Beste laatste man Johan voegt daar aan toe: „Gerard en ik volgen wat de voetbalinzichten betreft één lijn. Wij bereiden elke training nauwgezet voor, Ben is op dit punt veel vnjer." Johan Bruins ziet de ploeg van zijn oudste broer overigens hoog eindigen: „Het is een ervaren ploeg, naar mijn mening is Kees Hoogesteger de beste laatste man van Zeeland. Ik zie Krabben dijke hoog eindigen." Ben Bruins spreekt dat allerminst tegen. „Ik heb er vertrouwen in dat Krabbendijke hoog eindigt, ondanks het feit, dat keeper Adne Kriekaard gestopt is. Ronnie Schrier in de va kantie tijdens een tenniswedstrijd zijn knie zodanig blesseerde, dat hij geopereerd moest worden en dat we de competitie moeten beginnen zon der Adrie van de Parel, die in de be slissingswedstrijd tegen Dinteloord om de derde klastitel twee geschor ste wedstrijden voor het volgende seizoen opliep." De Krabbendijketrainer is er trots op, dat alle spelers uit het eigen dorp komen. „Een klein dorpje, waar tach tig procent anti-voetbal is. Maar ik vind. dat de twintig procent, die wel voetbalt, ontzaglijk veel talent heeft." De selectie van Krabbendijke be staat uit de volgende spelers: de keepers Geert Hoekman en Daan Kok, de veldspelers Kees Hoogeste ger. Rien Kriekaard. Jo Poortvliet, Adrie van de Parel, Ko van de Parel. Piet Jobse, Ko Riedijk, Rien Oostr dijk, André van de Veeke, Louis de Bruijne, Kees Sent en Ko Vogelaar. Zelfde mentaliteit De eerste wedstrijd is tegen nieuwe ling Yerseke, die plaats van rivaal Rillandia heeft ingenomen. „Ook tegen Yerseke is erg prettig te spelen, het heeft dezelfde mentaliteit als Ril landia, waarmee Krabbendijke ech ter traditionelere banden heeft om dat beide clubs altijd in de zaterdag competitie gespeeld hebben," verze kert Ben Bruins. Het team van Gerard Bruins heeft betere dagen gekend: Grenswach ters zakte van de derde klas KNVB naar de le klas afdeling. „Ik begin nu aan mijn tweede seizoen bij de ploeg uit Putte en de geruchten gaan, dat het beter zal draaien," meldt Gerard Bruins, die in zijn actieve voetbalpe riode ook by Middelburg speelde, in het vierde team. „Ik wilde in het be lang van mijn trainerstoekomst kij ken hoe ze het daar deden. Organisatorisch zat de club uitste kend in elkaar en het viel me ook op, dat trainer Lindenberg iedereen, die nieuw was, kwam bezoeken. Verder liepen er erg veel mensen rond, maar ze deden allemaal wat belangrijks," zegt Gerard Bruins, die overigens in Brabant maar niet aan de bak kan komen om zijn C-diploma te berei ken. „Er is een enorme wachtlijst, ik kom maar niet aan de beurt, hoewel kennelijk ook hier vriendjespolitiek wordt toegepast Ik zal nu de ver eniging van oefenmeesters maar eens inschakelen." Facetten Ook Johan Bruins wilde allerlei fa cetten van het clubleven leren ken nen: hij trainde daarom achtereen volgens Serooskerke, Patrijzen, Wol- faartsdijk, volgde gelijktijdig met Jo de Waal en Henk Versluis de C-cursus, kwam toen bij Zierikzee, Yerseke, opnieuw Patrijzen en - om dat hij nog nooit een Zeeuws Vlaamse ploeg getraind heeft - Hon tenisse, met welke ploeg Johan Bruins het tweede seizoen ingaat Hoe eerzuchtig Johan Bruins echter ook is, hij jaagt niet op het B-diploma. „Dat gaat teveel moeite kosten, hetgeen niet waar te maken is tegenover mijn gezin en mijn werk. En uiteindelijk is er maar één Zeeuwse eerste klasser. Je komt dus moeilijk aan de bak." Want als de middelste Bruins zijn B-papiertje zou hebben, zou hij ook wel op een topclub azen. Zo eerzuchtig is hij weL.. ik heb mijn wagen, volgeladdn GROEDE - Voor de voetbalvereniging Groede, die dit jaar 50 jaar bestond, zijn de donkere dagen duidelijk voorbij. Immers, in het seizoen 1974/1975 zag men zich in Groede genoodzaakt om het eerste elftal uit de competitie terug te trekken om alleen met het tweede team door te gaan. Een wat vreemd aandoende situatie, die door penningmeester Jan Elfrink nader wordt verklaard: „Het is gebeurd in de wedstrijd tegen Ijzendijke. Met de rust stonden we nog maar met 2-1 achter, maar in de tweede helft heeft men er totaal niets meer aan gedaan met als gevolg dat we met 17-1 verloren. Op dat moment zijn er spelers van het eerste ge stopt en hebben we moeten besluiten het eerste elftal terug te trekken dat toen in de tweede klasse van de afdeling speelde. Gelukkig heeft men op het bondsbureau begrip gehad voor de situatie door het tweede gewoon door te laten spelen". ten is er meer sfeer gekomen. Na afloop van een wedstrijd is er nog een onderon- e periode uit het bestaan van Groede lijkt nu definitief achter de rug. Vorig jaar haalde men zelfs al een spor tief succes binnen omdat het eerste elf tal kampioen werd van de derde klasse, miste. Maar met dat kampioenschap is duidelijk het herstel ingetreden In de nieuwe competitie start de Zeeuws- Vlaamse ploeg zelfs opnieuw met twee senioren elftallen en eveneens met twee jeugdelftallen „Dat kampioenschap", o zegt Jan Elfrink, „heeft een positieve ling helemaal op poten te zetten. „Van de zijde van de jeugd is er momenteel geweldig veel belangstelling", zegt Jan Elfrink, „vooral bij de pupillen loopt het lekker. Van der Hooft doet enorm veel om de jeugdafdeling van de grond te krijgen". Leegloop sje waar gezellig wordt aangekaart. Dat heeft er allemaal toe bijgedragen dat er langzaam maar zeker weer mensen bij doch de promotie naar de tweede klasse zijn gekomen zodat we het nu met twee invloed gehad op de voetballiefhebbers elftal en wordt er door I hier in Groede. Door de betere resulta- Hooft keihard gewerktom de jeugdafde- elftallen willen proberen". Dat er duidelijk meer leven dan ooit in de voetbalvereniging Groede zit, is ook al tot uiting gebracht door de plaatse lijke middenstand. Zo schonken slagerij UUjn en aardappelhandel Leenhouts reeds trainingspakken voor het eerste 'i van der Groede speelt dan weliswaar op een bescheiden niveau, feit is wel dat en kele prominente voetballers uit Groede elders furore maken. Jaap Ras en Bram Beun zijn in het Zeeuwse voetbal geen onbekenden maar spelen nu allebei bij Sluis. „Zij zijn niet de enigen die hier zijn vertrokken, bij Breskens en Cadzand spelen er ook nog van Groede. Als alle spelers nog bij ons zouden spelen dan hadden we een sterke ploeg, dat weet ik zeker", verteld Jan Elfrink, die daaraan toevoegt, „maar daar moeten we niet teveel naar omkijken, dat is allemaal verleden tijd, we moeten nu proberen de voetbalver eniging gezond te houden, dat is het be langrijkste. Verleden Hoe de voetbalvereniging Groede vijftig jaar geleden is opgericht is niet precies bekend. Hiervan zijn verschillende ver sies in omloop. Vast staat wel, dat er al veel eerder dan in 1926 in Groède werd gevoetbald. Rond 1921 werd de voe ging Blauw-Wit opgericht die na en? jaren op de fles ging. Een van de vert* len over de oprichting van de club kee uit het jubileumnummer van de ballervereniging, verteld door A üxem. „Voor zover ik me nog kan her: neren", zegt hij in dit nummer, „kreeg! op mijn vijftiende jaar - 12 mei 192Ó- een kroonjaar, een tientje cadeau. Vc doende om de aankoop van een ect'« voetbal te financieren. Ik moest ac centen wel terug hebben, zodat we n* een groepje jongens een club oprichtte De contributie bedroeg een kwartje: de maand. De zekerheid dat ik mijn ge- terug kreeg was een gok, daarom wer. ik penningmeester". Hoewel dit nog geen steekhoudend verklaring is moet wel worden aange nomen, dat dit de aanleiding is gewees1 van de oprichting van de vv Groede: want volgens de KNVB is de club opge richt op 14 mei 1926, twee dagen duati de verjaardag van Van üxem. In die vijftig jaar heeft Groede in total acht maal van veld moeten verandert: Nu speelt men al jaren op het veld a£ de Traverse, dat geruime tijd 6ele<ie: ais één van de beste velden vc Zeeuwsch-Vlaanderen werd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 16