Regeringsverklaring over het Lockheed-rapport Prins Bernhard: Ik heb niets ontvangen Twee brieven aan Lockheed over Orion „Kijk uit met geheime informatie'9 'Ons Leger': zaak te ernstig voor direct commentaar DEN UYL LICHT TWEEDE KAMER IN VEEL MENSEN GESCHOKT Wasgoed van Soestdijk VRUDAG 27 AUGUSTUS 1976 Mijnheer de voorzitter. aanstonds bereikt u een brief van de regering, waarbij u het rapport van de Commissie van Drie. dat op 12 augustus aan de regering werd uitgebracht, wordt aangeboden. Zoals u is toegezegd, stelt de regering u nu tegelijk in kennis van de gevolgtrekkingen die zij uit het rapport heeft gemaakt. De regering wil allereerst grote waardering uitspreken voor de wijze waarop de commissie zich van de haar opgedragen taak heeft gekweten. De regering is onder de indruk gekomen van de grondigheid waarmee de commissie is te werk gegaan, en van de zorgvuldigheid waarmee zij eenstemmig tot haar conclusies is gekomen Het eerste doel van de opdracht aan de commissie luidde: een onderzoek in te stellen naar de juistheid van afgelegde verklaringen en gedane suggesties in zittingen van de commissie-Church, voorzover prins Bernhard daarin is bedoeld, dan wel indirect ter sprake gebracht. Na zich op de inhoud van het rappor! en de daarbij gevoegde documenta tie beraden te hebben, heeft de rege ring geen termen gevonden die een oordeel mogelijk maken dat afwijkt van het eindoordeel van de commis sie, dat zij in het slothoofdstuk van haar rapport als volgt heeft gefor muleerd. Samenvattend, komt de commissie tothetoordeel. datZijne Koninklijke Hoogheid, in de overtuiging dat zijn positie onaantastbaar is. en zijn oor deel niet te beïnvloeden was, zich aanvankelijk veel te lichtvaardig heeft begeven in transacties die de indruk moesten wekken dat hy ge voelig was voor gunsten. Vervolgens heeft hij zich toegankelijk getoond voor onoirbare verlangens en aan biedingen van de kant van Lock heed. Ten slotte heeft hij zich laten verleiden tot het nemen van initia tieven die volstrekt onaanvaardbaar waren en die hemzelf en het Neder landse aanschafBngsbeleid bij Lock heed en, zo moeter thans aan worden toegevoegd, ook bij anderen, in een bedenkelijk daglicht moesten stel len. Tot zover het oordeel van de com missie. Voor wat de bevindingen betreft die tot dit oordeel hebben moeten lei den. moetik op dltogenblik volstaan met te verwijzen naar de inhoud van het rapport in zijn geheel. De regering aanvaardt het oordeel van de commissie als onontkoom baar en met spijt Zij erkent, de bij zondere diensten die prins Bemhard ons land heeft bewezen. Zij onder schrijft de constatering van de com missie omtrent een in menig opzicht vruchtbare en bewonderenswaar dige werkzaamheid op zeer verschei den gebied. Te meer betreurt de rege ring dat. prins Bemhard zich heeft begeven in verhoudingen en om standigheden die niet aanvaardbaar zijn. De regering heeft zich beraden op wat haar thans te doen staat. Zij wenst daarbij niet voorbij te gaan aan de verantwoordelijkheid van achtereenvolgende kabinetten, ook het huidige, ten aanzien van niet on schendbare leden van het Koninklijk Huis. Als algemene regel heeft steeds gegolden, dat de ministers aan de Staten-Generaal slechts verant woording hebben af te leggen voor het regeringsbeleid met betrekking tot de aangelegenheden van het Ko ninklijk Huis. voorzover hierbij het staatsbelang is betrokken. Deze re gel houdt in. dat het kabinet slechts bevoegd en gehouden is totingrijpen terzake van de handelingsvrijheid van leden van het Koninklijk Huis. indien en voorzover hetstaatsbelang daartoe duidelijk verplicht, en dat voor het overige de vrijheid van leden van het Koninklijk Huis door de Staten-Generaal wordt aanvaard, dat hier geen scherpe grens is te trekken, en dat een kabinet zich van geval tot geval zal hebben te verant woorden met betrekking tot de vraag of een bepaalde gedraging die achte raf blijkt het staatsbelang te hebben geschaad, niet had kunnen en moe ten worden voorkomen. De regering draagt verantwoorde lijkheid voor de benoeming van de prins in een aantal functies. Zij heeft hem in de uitoefening van die func ties een grote bewegingsvrijheid ge- DEN HAAG - Terwijl premier Den Uylde regeringsverklaring voorleest over de betrokkenheid van prins Be mhard bij de Lockheed-ajfaire. luis teren de tweede-kamerleden stil en aandachtig toe. laten. Deze terughoudendheid ten aanzien van zijn doen en laten is al tijd gegrond geweest op het vertrou wen dat leden van het Koninklijk Huis zich. bewust van de nauwe vei - wevenheid van hun privé-leven met het staatsbelang, en bij twijfel ovei de vraag of bepaalde contacten dan wel activiteiten hef staatsbelang mogelijk zouden kunnen schaden tijdig met. de verantwoordelijke mi nisters in overleg treden Dit vei- t,rouwen is ook gegeven aan prins Be mhard Het gegeven vertrouwen maakt het te minder aanvaardbaar dat de prins zich in zijn betrekkingen met Lock heed heeft gedragen zoals uit hel on derzoek is gebleken. Het verzwijgen van deze gedragingen laat slechts ruimte voor activering van de minis1 teriêle verantwoordelijkheid achte raf. Die verantwoordelijkheid is tot uitdrukking gebracht door de rege ring. door de instelling van de com missie. en zij komt thans tot uit drukking in de gevolgen die de rege ring aan haar oordeel verbindt. De regering is tot de conclusie geko men dat. hoewel van enige daadwer kelijke invloed van de prins op het onderzochte aanschaffingsbeleid niets is gebleken, de handelwijze van de prins het belang van de staa t heeft geschaad. Daaraan dient naar het oordeel der regering het, gevolg te worden verbonden, dat de prins te rug treedt uit al die posities die tot een verwarring van functies en be langen hebben geleid of zouden kun nen leiden. Consequenties In overeenstemming met deze ge volgtrekkingen heeft prins Be rnhard verklaard uit het gebeurde de consequentie te trekken, dat hij zijn banden met de krijgsmacht zal verbreken en alle daarmee samen hangende functies zal opgeven. Tot die functies behoren met name het inspecteur-generaalschap van de krijgsmacht, en de lidmaatschap pen van de Algemene Verdedig ings- raad en de Defensieraad. Voorts heeft de prins verklaard zijn func ties in het bedrijfsleven te zullen neerleggen. De regering is van oordeel dat met het doorsnijden van deze banden waarborgen worden geschapen tegen het ontstaan van verhoudin gen die thans aanleiding zijn geweest tot het activeren van de ministeriële vcrantwoordelinghcid. De regering heeft voorts de vraag on der ogen gezien of de inhoud van het rapport van de commissie noopt, tot, het openen van een opsporingson derzoek dan wel van een gerechtelijk vooronderzoek. Met inachtneming van het beginsel van gelijkheid van rechtsbedeling, beantwoordt zij die vraag ontkennend Het instellen van een strafrechtelijk onderzoek kan zijn zin en bijgevolg zijn rechtvaar digheid slechts vinden in het bestaan van een reële mogelijkheid dat een latere berechting tot een veroorde ling zou kunnen leiden. Die moge lijkheid ontbieekt vooizovei het recht tot strafvordering, indien ei van een delict sprake zou zijn ge weest. inmiddels is verjaard De uitoefening van het recht tot strafvordering, vooizovei nog geen verjaring is ingetreden zou een zeei geruime tijd vergen en wat belang rijker is. het iszeei onzekei of uit een strafrechtelijk onderzoek ten slotte een voor berechting va tbarezaak zou. resulteren Anders: gezegd, of zich daaiuit een strafbaar en nog vei- volgbaar feit zou aftekenen Dwingt deze stand van zaken reeds tot grote terughoudendheid, daai- naast heeft de regering, juist met het oog op de gelijkheid van lechtsbede- ling. in haar overwegingen betrok ken dat prins Bemhard door het be kend maken van het rapport van de Commissie van Drie en door de con clusies die de regering daataan ver bindt. al ingrijpende gevolgen van zjjn gedragingen zal ondervinden De regering heeft ten slotte overwo gen dat het openen van een naar verwachting zeer langdurig straf rechtelijk onderzoek en vooral het instellen van een vervolging, die ern stige gevolgen zou kunnen hebben voor de positie van het staatshoofd. Die consequentie zou moeten wor den aanvaard, wanneer uit hetgeen overigens voor en tegen het aan spannen van een strafrechtelijk on derzoek kan worden aangevoerd, de dwingende conslusie zal voort vloeien dat, een dergelijk onderzoek geboden is. Uit het, voortgaande volgt dat- dit niet het geval is. In deze situatie wil het kabinet voor het in treden van zulke gevolgen geen ver antwoordelijkheid nemen en heeft de regering besloten dat van het treffen van justitiële maatregelen dient te worden afgezien. I er klaring Het standpunt dat de regering thans bekend maakt, is uiteraard met prins Bemhard besproken. Prins Bemhard heeft eigen inzicht in en verantwoordelijkheid voor het ge beurde willen vastleggen in de na volgende verklaring, gedateerd 23 augustus: „Het rapport van de Commissie van Dne heeft mij ervan overtuigd, dat in mijn jarenlange vriendschappelijke relatie met enkele hooggeplaatste functionarissen van Lockheed, mijn betrekkingen met. Lockheed zich verkeerd hebben ontwikkeld In het bijzonder heb ik. daarbij niet die zorgvuldigheid in acht genomen, die op grond van een kwetsbare positie als echtgenoot van de Koningin en als Prins der Nederlanden vereist is. Ik erken dit en betuig hierover mijn oprechte spijt Ik heb initiatieven die mij werden voorgelegd, niet voldoende kritisch beoordeeld, en brieven geschreven die ik niet had mogen verzenden. Ik aanvaard hiervoor de volle verant woordelijkheid en dus de afkeuring die de commissie daarover in haar rapport uitspreekt. Ik heb kennis genomen ran het standpunt dat de regeling inzake mijn gedragingen heeft bepaald Ik aanvOjifddeconsequenties en zolde functies die in dat verband zijn ge noemd neerleggen Ik hoop de gelegenheid te behouden het land te dienenen mede daa i duoi het vertrouwen in mij te hei stellen Was getekend Bemhard Het tweede deel van deopdiacht van de commissie luidde Vooizovei het ondei ten eeiste genoemde ondci- zoek daartoe aanleiding geeft mede na te gaan of bij beslissingen over het plaatsen van vliegtuigoiders dooi overheidsinstantie.- sprake is. ge weest van beïnvloeding als gevolg van laakbare activiteiten van vlieg- tuigfabrikanten De regering heeft met voldoening kennis genomen van de conclusie van de commissie dat hoewel bij het verrichte onderzoek is gebleken van pogingen van vliegtuigfabrikanten tot ongeooiloofde beïnvloeding van het aanschaffingsbeleid. deze hun uitweiking hebben gemist zodat de commissie heeft kunnen conclude ren dat op de gestelde vraag zonder voorbehoud een ontkennend ant woord kan worden gegeven Een democratisch bestel berust op delegatie van vertrouwen Zo n be stel kan pas functioneren als de grondslag van dat vei trouwen wordt bewaakt. De regering meent dat zij dooi de instelling van de Commissie van Drie door de openbaaimaking van het rappoit. dooi haai stand puntbepaling als in deze brief gege ven en door mij nu meegedeeld, en door de gevolgen die zij daaraan heeft verbonden, haar taak tot handhaving van de rechtsorde en tot bescherming van ons constitutioneel bestel heeft vervuld en vervult. Mijnheer de voorzitter, hiermee be sluit ik het. weergeven van de inhoud van de brief van de regering die de kamer nu zal bereiken. Ik hecht eraan hier nog een enkel woord aan toe te voegen De Commissie van Drie heeft, de re gering de keuze en de verantwoorde lijkheid gelaten delen van het rap port geen of slechts een beperkte vei - spreiding te geven De regering heeft na ernstige afweging, besloten alle door de commissie aan haar ver strekte gegevens openbaar te ma ken. Juist onder moeilijke omstandighe den toont een volwassen democratie haar kracht door niets te verbergen en niets te verbloemen. Deze volle dige openbaarheid stelt u en ons volk in staat een oordeel te vormen over de bevindingen van de commissie en over het standpunt van de regering. Openheid maakt, kwetsbaar Ze werkt, ook bevrijdend Ze schept een band en een gezamenlijke verant woordelijkheid Eerlijk de feiten on der ogen zien maakt niet zwakker, maar sterker Waar dat besef aanwe zig is, ontstaat het. uitzicht om dc teleurstelling en de verslagenheid van vandaag te boven te komen. De regering vertrouwt op de bereid heid om in saamhorigheid tot een zuiver oordeel te komen. Dat zal ook de Koningin sterken in de voortzet ting van de vervulling van haar taak. die zij als een opdracht heeft aanvaard en ervaart. Het is met deze overtuiging, dat de regering uit spreekt dat zij met de genomen be slissingen haar plicht vervult om het recht te handhaven en ons grondwettelijk bestel te bescher- PRINS BERNHARD WILDE COMMISSIE VIA WEISBROD iVan onze Haagse ledactiei DEN HAAG - Op 9 september 1974 stuurde prins Bernhard een brief aan Lockheed-functionaris K. Smith, waarin hij zich optimistisch uitliet over de kansen voor Lockheed om de Orion in Nederland te verkopen. In een begeleidend briefje, waarvan de heer Meuser het concept had geleverd, sug gereerde de prins Smith dat Lockheed hem commissies zou kunnen betalen. Daarvoor wilde de prins, evenals dat in 1960-'62 was gebeurd, gebruik maken van het „kanaal" Weisbrod. De letter lijke tekst van dat briefje is: -.De vorige keei zou het geen zin gehad hebben het aanbod van Lockheed aan te nemen om dr. H. Weisbrod te benoe men als agent voor het opnieuw uitrus ten van de marinevloot van onderzee- hootbestrijdingsvliegtuigen met Ono- ns. omdat toen Europese druk bestond voor het vinden van een Europese op lossing. Momenteel kan de situatie ech ter gunstiger zijn voor de Onon. voor een deel dank zij de inspanningen van dr. Weisbrod. en het is nu wellicht zinvol voor Lockheed om hem te noemen als hun ..stilzwijgende" agent voor een toe komstig Orion-programma Datzou gedaan kunnen worden op basis van een agenten-overeenkomst tussen Lockheed en dx. Weisbrod. tegen een commissie van 4 procent van alle Lockheed-rekeningen voor volledige vliegtuigen en 8 procent voor onderde len. service etc. gedurende het gehele programma Zodra door Lockheed de betalingen zijn ontvangen, moeten de commissies worden betaald op een ma nier die door dr. Weisbrod zal worden aangegeven" Nadat Lockheed het voorstel van de prins, neerkomende op 4 tot 6 miljoen dollar, had afgewezen, stuurde de prins op 3 november 1974 een. nogal geprik keld. brieöe. waarvan de letterlijke tekst luidt ..Mijn beste mr. Smith. De boodschap die u mijn secretaresse per telefoon gaf en uw schriftelijke be vestiging. was. zacht gezegd, teleurstel lend. zoals u zich wel kunt voorstellen Het komt mij ongelooflijk voor dat dit voorstel op deze manier afgewezen moest worden zonder gesprek en be spreking van de details of andere moge lijkheden. Dat zou nooit gebeurd zijn in de dagen van Bob of Courtlandt Gross. Oude vriendschap Sinds 1968 heb ik in goed vertrouwen een heleboel tijd en werk besteed aan het in de juiste banen leiden van dingen op de kritieke plaatsen en momenten. VEEL BOZE TELEFOONTJES NAAR DE KAMER DEN HAAG - Veel boze reacties zijn donderdagavond bij de tweede kamer binnengekomen over de presentatie van premier Den Uyl van het rapport van de commissie-Donner. Volgens de telefoniste van de tweede kamer zijn het vooral mensen die zeggen dat er he lemaal geen aandacht wordt geschon ken aan de goede dingen die Drins Be mhard heeft gedaan. AMSTERDAM De Lockheed-zaak. Pn, gesprek met NAVO-sec.retaris Luns Bernhard m het uniform van inspecteur-generaal der Nederlandse strijdkrachten in SCHRIFTELIJKE ONTKENNING AAN COMMISSIE: iVan onze Haagse redactie) DEN HAAG - Prins Bernhard heeft, nadat hij door de commissie van drie was geconfronteerd met de door haar verzamelde bewij zen over de affaires in 1960 en 1968, de commissie een schriftelijke ontkenning' gestuurd. Die brief laten we hier in zijn geheel volgen: een aantal jaren geleden heeft meege deeld. dat hij voornemens was een be langrijk gedeelte van zijn nalatenschap aan het World Wildlife Fund te doen toekomen". „In aansluiting aan de besprekingen die tussen de commissie van drie en mij zijn gevoerd over de bedragen van een millioen en van een honderd duizend dollar, die in 1960. onderscheidenlijk 1968. door Lockheed zouden zijn uitbe taald. wil ik hierbij uitdrukkelijk ver klaren dat ik deze hedragen (of gedeel ten daarvan)niet heb ontvangen, daar over niet. direct of indirect, heb be schikt. noch daarover thans, direct of indirect, kan beschikken, noch de ver wachting heb daarover in de toekomst, direct of indirect, te kunnen beschik ken. Onder beschikken versta ik ook het plegen van overleg of het geven van aanwijzingen, van welke aard ook. over de wijze waarop anderen over de genoemde bedragen zouden dienen te beschikken. Het vorenstaande lijdt alleen uitzonder ing in deze zin. dat er door een aan mij bekende persoon idat is de heer Meuser - red in overleg met mij is beschikt over een gedeelte ten bedrage van ongeveer 100 000 dollar van het eerstgenoemde bedrag van een millioen dollar en wel ten gunste van enige gemeenschappe lijke bekenden van wie aan te nemen viel dat zij uit sociale overwegingen fi nanciële steun nodig hadden. Ik voeg hieraan toe. dat dezelfde persoon mij COMMISSIE VAN DRIE WAARSCHUWT REGERING DEN HAAG (ANP) - In de brief waarmee de commissie van drie het rapport aan de regering heeft aangeboden, wijst zij erop dat bepaalde informatie in het rapport vertrouwelijk of zelfs zeer geheim is. De commissie is dan ook van mening dat niet al les uit het rapport zonder meer kon worden gepubliceerd, zoals de regering heeft gedaan. In de eerste plaats zijn er stukken uit Amerikaanse bronnen, die daar als ver trouwelijk worden gezien. Maar ook uit Nederlandse bron id geheimd informa tie verwerkt. Waarhet aanschaffingsbe leid van de luchtmacht uiteen wordt ge zet is bijvoorbeeld geput uit stukken die op het ministerie van degensie als 'zeer geheim' zijn geklassificeerd. zo schrijft de commissie. Kennisneming van deze geheime informatie is dus onderworpen aan de daarvoor geldende regels van de rijksdienst, aldus de commissie. Pre mier Den Uyl heeft in de tweede kamer gezegd, bij de aanbieding vnan het rap port dat dd regeiing alles heeft gepubli ceerd. Volledige openheid is geboden, aldus de premier. In de brief aan de rege ring heeft de commissie gezegd dat de beslissing over de openbaarmaking in kleinere kring (alleen het parlement) of wijde kring ipublikaöe voor iedereen» bij de regering lag. De commissie wilde hierover zelf geen beslissing Lockheed-giff aan KLM-functionaris niet opgehelderd DEN HAAG (ANP) - Lockheed- functionaris Robert Mitchelle heeft in 1969 een bedrag van 25.000 dollar toe- genkelijk gemaakt' voor een hoge KLM-functionaris. Mitchell had die functionaris eerder in het Hilton HotaJ in Amsterdam ontmoet, aldus dhet rapport van de commissie van drie. Mitchell heeft tegenover de vcommis sie verklard, dat het hem onwaar schijnlijk leek, dat iemand anders dan die KLM-functionaris dat geld tot zich zou hebben genomen. Over die identi teit van de functionaris wilde Mitchell zich niet uitlaten, aldus het rapport. Ex-Lockheed-president Kotchlan ver klaarde in zijn getuigenissen, dat het geld op zijn initiatief aan KLM- directeur Besancon zou zijn toeges peeld. Volgens Kotchlan zou het geld gezien moeten worden als vergoeding voor het verkrijgen van betrouwbare in- fórma tie over de standpunten binnen het samenwerkingsverband van KLM, Sabena. Swissair. SAS en UTA, de KSSU Besancon heeft schriftelijk tegenover de commissie verklaard het geld nooit te hebben ontvangen. Uit de notulen van de raad van commissaris sen van de KLM blijkt dat deze raad nooit werkelijke invloed heeft uitgeoe fend op het aanschaffingsbeleid. Vol staan werd met goedkeuring van de di rectievoorstellen op dit punt. Nadji Watanabe. vice-president van de Japanse luchtvaartmaatschappij A N A., die beschuldigd is in de Lockheed-omkopingszaak, is dinsdag op borgtocht vrijgelaten en heb ik geprobeerd vei keerde beslis singen op grond van politieke overwe gingen te voorkomen Ik heb dit gedaan op grond van mijn oude vriendschap met Lockheed en gebaseerd op diens handelwijze uit het verleden Ik voel me dus een beetje verbitterd Elk voorstel kan worden gewijzigd - maar op dit punt. ook in verband met de uitgeoe fende diplomatieke druk - door iemand die u wel kunt raden - voel ik het zo dat ik niets meer zal doen aan dit aanschaf- fingsprogram. Ik zal dat zelfs zeggen als ik ernaar word gevraagd. Ik dank u har telijk voor uw grote hoffelijkheid. Ik ben me ervan bewust dat u alleen als tus senpersoon hebt opgetreden en mijn bittere gevoelens richten zich dan ook niet tot u Neem me niet kwalijk dat ik niet eerdei schreef, maar ik wilde niet in een boze bui of haastig schrijven en toen ver traagde de staking mijn brief nog meei. Ik hoop dat we eikaai eens een keei kunnen ontmoeten deze winter vooi een lunch of een dtankje Ik overweeg ovei- igens of Ik Courtlandt zal schrijven of bellen en zal zijn telefoonnummei op doeken op hot aftreden van de prins ais inspecteur-generaal van de krijgs macht. „Ik wil eerst ruggespraak met het bestuur. De zaak is te ernstig om hier zo maar commentaar op te geven", aldus mr. Kool. De VVDM i Vereniging van Dienstplich tige Militairen) wil over de persoon van prins Bemhard geen commentaar leve ren Wel. zo zegt een woordvoerder van de VVDM. hopen wij nu dat onze recht spositie met het verdwijnen van de in specteur van de krijgsmacht verbeterd zal woiden „Wij.zijn al jaren bezig de inspecteur der krijgsmacht als instituut te laten verdwijnen. Op die manier kan er dan een beter omschreven procedure rond klachten komen. Wij hopen dat er nu schot in komt", aldus de WDM. Kolonel b.d. R. R. Twijsel uit Soest, die enige tijd terug een actie startte onder het motto ..Wij blijven het volste ver trouwen houden in de prins" is van me ning dat loyaliteit niet afhankelijk is van eventuele fouten. Wij moeten achter koningin en prins blijven staan, zo zegt hij. Twijsel zegt dat naar zijn mening de prins nooit een cent voor zichzelf heeft gebruikt en betreurt het dat de prins zijn functie als inspecteur-generaal heeft moeten neerleggen. Niet onder de indruk van het gebeuren is de voorzitter van het oud-strijders legioen in Nederland. G. A. Ego. „Het verhaal van de premier kwam op mij onwezenlijk over", zegt hij. „In kringen van oud-strijders is men razend. De hele zaak is bijzonder emotioneel voor gedragen en wij zijn daardoor zeer ge schokt. De manier waarop dit is ge beurd. past helemaal in de ontmante ling van de constitutionele monar chie". Ego gaf wel toe dat de prins „minder handige dingen heeft ge daan". DEN HAAG - Hoewel de con clusie van de commissie- Donner over de handelwijze van prins Bernhard voor een aantal mensen niet als een volledige donderslag bij heldere hemel kwam. kon men donderdaga vond merken dat het bekend maken van het rapport-Donner veel mensen heeft geschokt. Ve len konden in eerste instantie dan ook niet direct commentaar geven op het gebeurde. De vice-voorzitter van de Koninklijke Vereniging „Ons Leger", mr. F. G. Kool. wilde dan ook nog geen reactie geven SOESTDIJK i ANPi - Voor het paleis Soestdijk bleef het donderdagmid dag stil. ook nadat premier Den Uyl in de ticeede kamer de regeringsver klaring had voorgelezen. Het enige, dat bij door de paleishekken pos tende verslaggevers enfotografen hi lariteit opwekte, icas een auto van wasserij 'Vertrouwen' die wasgoed kwam ophalen. Onduidelijkheid over Bilderberg- conferenties DEN HAAG - Het is onduidelijk of er in de toekomst nog Bilderberg- conferenties zullen worden gehouden. Deze bijeenkomsten van belangrijke internationale politieke leiders, indus triëlen, bankiers en wetenschapsmen sen werden elk jaar onder voorzitter schap van prins Bernhard belegd. De besprekingen droegen een strikt privé-karakter en werden in het diep ste geheim gevoerd. Op 6 maart besloot prins Bemhard ln verband met de onderzoekingen van de commissie-Donnet naar het Lockheed- schandaal de conferentie van dit jaar al te gelasten. Deze zou van 23 tot 25 april worden gehouden in Hot Springs in de Amerikaanse staat Virginia. Volgens mevrouw Hooeendoom. secre taresse van de Bilderbergconferenties, is het thans moeilijk te voorspellen of de bijeenkomst volgend Jaar april in het Engelse Torquay zal doorgaan. Zb meent dat dit voornamelijk zal afhan gen van de reacties van de vaste buiten landse gasten op de conferenties. Mevr. Hoogendoom zei er geen idee van te hebben of de prins door de onthullingen in het rapport-Donner internationaal erg in aanzien is geschaad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15