Sober tafelen ln Souburgs 'Guusuus' M. F. de Jonge (58): „Ik voel me meer reiziger dan ambtenaar W erkloosheidsproject in Goes begint met open dag in de Veste Negen maanden gevangenis voor heling bromfietsen Opnieuw vragen over Maxalloys in Vlissingen DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1976 CHEF VIERDE AFDELING GRIFFIE 40 JAAR BIJ OVERHEID DRIEENTWINTIG JAAR BIJ DE PROVINCIE MIDDELBURG - M. F. de Jonge, achtenvijftig en chef van de vierde afdeling van de provinciale griffie is op 1 september jarig en veertig jaar in overheidsdienst. Hij is niet het type ambtenaar, dat hij enkele jaren geleden ontmoette in Delfzijl. Daar had hij met een hoge functionaris van het havenschap afgesproken. Hij was er uit Middelburg heenge-- reisd en toen hij was aangediend zei zijn gesprekspartner, na een jach tige blik op zijn horloge: „Zo, me neer De Jonge, ik wist dat u zou ko men, ik heb een kwartier voor u". De Jonge kan om dat soort opmer kingen smakelijk lachen - hij heeft in veertig jaar ambtelijke dienst teveel ervaring opgedaan om aureooltjes van drukte niet te doorzien. D. M F de Jonge maakt in zijn optreden naar buiten toe zelden de indruk van een formeel ambtenaar. In de afgelopen twintig jaar heeft hij - in dienst van de provincie - talrijke malen bespre kingen gehad op allerlei departe menten om te helpen voorbereiden, dat er voor Zeel and iets gedaan werd „Ik voel me meer reiziger dan ambte naar", vat hij zijn eigen werksituatie samen. Iets meer dan de helft van zijn veer tigjarige periode in overheidsdienst bracht M. F. de Jonge door in dienst van de provincie Zeeland. Hij kwam er in 1943. was aanvankelijk belast met het nazien van gemeentereke ningen. Na de inundatie was hy een paar "keer gedetacheerd" op« Schouwen-Duiveland. in Noord- gouwe en na de bevrijding in- 's-Heer Abtskerke, „waar de NSB- burgemeester met dolle dinsdag was gevlucht en waar men zonder admi nistratief apparaatzat". Al snelna de oorlog kwam De Jonge op de provin ciale griffie bij de derde afdeling te- recht-'deafdeling van meester Jande Vries' - waardoor zijn werk meer al gemeen gericht werd. Mobiel wezen De Jonge. „Dat beviel me wel, je ging meer de provincie in en mobiel wezen trok me wel aan". In die periode viel de ramp van februari 1953 en De Jonge zat midden m de voorberei ding en de uitvoering van maatrege len voor het herstel. De Jonge: „Wat je ln die tijd ook veel had waren be zoeken van allerlei ministers, waar je dan het programma voor moest sa menstellen. De minister van weder opbouw kwam bijna elke drie maan den en dan had je bezoeken van de ministers van verkeer en waterstaat en financiën. Ik weet nog - bij een van die bezoeken van de minister van fi nanciën kwamen er allerlei nogal dringende vragen over schadeloos stellingen aan de bevolking naar vo ren. 't Was een zaak. die nog niet in het kabinet en de kamer was geweest en de minister hield zich enorm op de vlakte Dat maakte de commissaris jhr. De Casembroot zo woedend, dat-ieriep: „Excelentie.jehadbeterin Den Haag kunnen blijven" Het 'meest boeiend' noemt De Jonge uit zijn loopbaan de periode van de industrialisatie m de jaren zestig in Zeeland „Zeeland werd", zegt De Jonge terugblikkend, „eigenlijk veell later dan veel andere provincies als stimuleringsgebied aangewezen. De hele wederopbouw na de oorlog en het herstel na de ramp versluierden de werkloosheid eigenlijk. Toen wa ren plotseling op cultureel en eco nomisch gebied allerlei subsidies mogelijk, waar eigenlijk niemand veel van af wist Met 'n collega het ik me daarin moeten verdiepen en dat was erg interessant om te probe ren de mogelijkheden ook boven wa ter te halen". In die periode ook werd op de provinciale griffie de vierde af deling geformeerd, met de bureaus economische zaken, bestuurlijke za ken. ruimtelijke ordening en voor lichting. De Jonge werd er chef van. „zonder dat ze me eigenlijk hadden gevraagd of ik wel wilde". Havenschappen De Jonge heeft op de vierde afdeling het ontstaan van de havenschappen Vlissingen en Temeuzen van meet al aan ambtelijk gevolgd en begeleid. Hij is nu secretaris van beide schap pen. Zegt op een vraagin die richting: „De havenschappen vind ik uit be stuurlijk oogpunt de meest geluk kige constructies, die ik ben tegen gekomen. Vertegenwoordigers van rijk, provincie en gemeenten zitten bij elkaar, er is een verticale lijn, die uitstekend kan werken. En de kritiek dat de havenschappen niet democra tisch zouden zijn - wel, er is geen in stelling, die agenda's, verslagen en jaarverslagen naar zoveel beleidin- stellingeru naar buiten brengen. Naar de kamers, de provinciale staten, de deelnemende gemeenten. Dat ver geet men geloof ik weieens, als er wordt gezegd, dat de havenschappen niet democratisch werken. Je kunt misschien nog meer de discussies in staten- en raadscommmissies inten siveren - en dat gebeurt de laatste tijd ook". Er tegenaan De houding van de ambtenaar ten opzichte van hel beleid. De Jonge: „Je bent niet verantwoordelijk voor het beleid, maar je hangt er wel tegenaan. Het beleid evolueert en dat geldt voor jezelf ook. Je gaat niet domweg mee, daar zit ook een stuk denkwerk in. Het kan natuurlijk voorkomen, dat je als afdeling een advies uitbrengt, dat g.s. niet over nemen. Je kunt het daarmee oneens blijven - maar naar buiten gaat dat verder niet. Maar de verhoudingen op het provinciehuis liggen zo, dat dat praktisch niet voorkomt In overleg kom je hier meestal tot een oplossing, die voor iedereen aan vaardbaar is. Een voorbeeld. Het streekplan-Oost-Zeeuwsch-VIaande is een punt met veel controverses geweest. Het boeiende vind ik, dat men ook in een college van g.s. met verschillende meningen elkaar toch vindt. Dat gaat op de afdelingen en diensten ook zo - alleen eist het nogal eens compromissen. Je moet M. F. de Jonge als griffie-ambtenaar niet blinde lings g.s. volgen - maar als g.s. een beslissing hebben genomen, moet je er als werknemer achter gaan staan". Voor zijn loopbaan bij de provincie werkte M. F. de Jonge op twee ge meentesecretarieën Eerst in Elle- woutsdijk. waar hij als volontair in 1936 met de burgemeester-secretaris de volledige bezetting van het ge meentehuis vormde. Hij reed er dage lijks per fiets heen. achttien kilome ter van Kloetinge naar Ellewouts- dyk. Maakt ook melding van de ple zierige tijd in Heinkenszand, waar hij onder leiding van burgemeester dr. A. J. J M Mes in 1938 als eerste amb tenaar werkte „Een leuke gemeente, half-om. De ene helft katholiek, de andere helft protestant. Er was een ongeschreven regel, dat de burge meester katholiek was, de secretaris protestant, de ontvanger katholiek en de ambtenaar - dat was ik - weei protestant. „Ikbegoner met driehon derdnegentig gulden in het Jaar Waarom driehonderdnegentig gul den' Als je vierhonderd gulden ver diende. moest je in het pensioen fonds. Bij driehonderdnegentig viel je er niet onder" CONFORM EIS VEROORDEELD TERNEUZENAAR ZETTE JONGENS AAN TOT 1)11 ES I Al MIDDELBURG - De arrondissements rechtbank te Middelburg heeft de Ter- neuzenaar T. H. D. voor heling van bromfietsen en het door giften en het verschaffen van inlichtingen uitlokken vanhetstelenvandezebromfietsencon- form de eis van de officier van justitie veroordeeld tot negen maanden gevan genisstraf. De rechtbank deed woensdag uitspraak in deze zaak, waarvoor men bij de be handeling, vrijdag 13 augustus j.l., moest teruggaan naar de periode au gustus 1975 totfebruari van ditjaar. Als handelaar in bromfietsen kocht D. toen brommers op, waarvan hij wist dat ze van diefstal afkomstig waren. De brom fietsen werden gestolen door drie jon gens. die wisten dat ze hiermee bij de Temeuzenaar terechtkonden. Het ging in hoofdzaak om bromfietsen van het merk Zundapp en in sommige gevallen werd tevoren een kleur opgegeven, waarvoor de Temeuzenaar op dat mo ment belangstellinghad. Perexemplaar ontvingen de jongens hiervoor een tweehonderd gulden. Na demontage werden de onderdelen op een 'zuiver'bij de fabriek aangekocht frame - zondei 'besmet' nummer - weer m elkaar gezet. Ze werden dan opnieuw verhandeld, zoals de officier van justitie bij de be handeling van de zaak in zijn requisitoir aanstipte, voor bedragen tussen de 1500 en 2000. Bij de behandeling van de zaak kwam voorts ter sprake, in hoe verre de Temeuzenaar de jongens ook de plaatsen had aangewezen, waar een bepaald exemplaar gestald stond. Zodra met 'succes' een exemplaar was verworven, moesten de jongens bij D. vragen of 'de uitlaat' al binnen was Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het docroraal examen rechten de heer A. F. L. Harmsen te Veenendaal. voorheen te Goes. ACTIVITEIT IN WONINGBOUW LIEP TERUG DEN HAAG - In de eerste zeven maan den van dit jaar is in Zeeland begonnen met de bouw van 1.847 woningen. Dat is 3 procent minder dan in dezelfde pe riode van het vorig jaar, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Tussen begin j anuan en eind juli werden in Zeeland 1.714 huizen voltooid wat in vergelijking met de eerste zeven maan den van het vorig jaar een teruggang betekent met 21 procent. Het aantal huizen dat aan het eind van juli in Zee land in aanbouw was bedroeg 3.072. Dat is 13 procent meer dan eind juli 1975. Jeugdraad bespreekt ruimteproblemen clubwerk Breskens OOSTBl'RG - De jeugdraad van de ge meente Oostburg houdt zich in de ver- ghadering van maandag 30 augustus bezig met de ruimte problemen van het clubwerk in Breskens. Die problemen zijn ontslaan toen het clubwerk mei ingang van juli niet meer terecht kon in het gebouw 'De Uitkomst'. Vier groe pen van elk ongeveer 15 kinderen die iedere week bijeen komen voor ver schillende activiteiten zijn daardoor gedupeerd. Het zxocken naar vervan gende ruimte, bijvoorbeeld in d<- semi-permanente bibliotheek heeft tot nu toe geen oplossing gebracht. De leiding van het clubwerk stelt nu voor om plaats vrij te maken voor de kinderen in de Breskense vismijn of in de brandweerkazerne De jeugdraad zal daarover een ad vies uitbrengen aan b en w van Oostburg Tijdens de vergadering van de jeugdraad - om 19 30 uur in het gemeentehuis - komt ook een subsidie verzoek aan de orde van het gerefor meerd jeugdweerk in West-Zeeuwseh- Vlaanderen. Door het achterwege blij ven van subdidics in de laatste jaren m het kader - en vormingswerk, evenals het kamper- en instuifwerk verminderd We willen dit wee meer daan uitvoe ren" schrijft met bij het subsidiever zoek. maar dan is geldelijke steun van de gemeente wel nodig Het tekort over 1976 is geraamd op 3135 gulden Ook de toekomstige uitbreiding van het sport complex in Hoofdplaat is onderwerp van besprekingen tijdens de jeugdraad- vergadenng. Ossewei-rally te IJzendijke IJZENDIJKE - De West-Zeeuws- Vlaamse autoclub W.Z.A. organiseert zondag 3 oktober in IJzendijke de Ossewei-rally. De start van deze orien- tatierit wordt gegeven tussen 13.00 en 14.00 uur in de minnepoortstraat. De deelnemers kunnen finishen tot 17.00 uur. Er is geen voorgeschreven gemid delde snelheid. De ossewei-rally telt mee voor de club- kampioenschappemn van de WZA Na afloop van de rally is er een eenvoudige klassementsproef op de markt om de 'grote prijs van IJzendijke'. Burgemees ter A Schepper reikt om 19.00 uur de prijzen uit in het hotel Hof van Koop handel. Voorinschrijving kan worden gedaan op zondag 3 oktober van 12.00 tot 14.00 uur in café Hofzicht. Koningin nestraat 37, IJzendijke. De deelnemers ontvangen daar een beknopt reglement. Bromfietser gewond bij val VLISSINGEN - Woensdagmiddag, om 12.05 uur, is de Vlissinger J. M. met zijn broemfiets gevallen op het fietspad langs de burgemeester Van Woelderen- Iaan, nabij de Kanovijver. Het ongeval gebeurde doordat de tas van J M.lnde spaken van zijn achter wiel geraakte M. wam hierdoor ten val en liep verwoningen aan het gezicht op. Dokter Van Dijk verleende eerste hulp en liet het slachtoffer per ambulance naar het ziekenhuisx vervoeren aange zien M. waarschijnlijk bij zijn val een hersenschudding op liep Ontmoetingsdag minder validen uitgesteld IJZENDIJKE - De jaarlijkse ontmoe tingsdag voor mindervaliden uit West-Zeeuwsch-Vlaanderenm, die in september te IJzendkijke zou plaats vinden, gaat niet door. De reden is het feit, dat het jeugdge- bouw te IJzendijk. waar de mindervali den jaarlijks bijeenkomen, niet be schikbaar is omdat de r.k.basisschool ln de centrale ontmoetingsruimte twee klaslokalen heeft ingericht. De ontmoe tingsdag wordt verschoven naar het voorjaar van 1977 VOORLICHTINGDIA-SERIE, FILM OOK PEILING VAN BELANGSTELLING GOES - Onder het motto 'werkloos- loos alarm? Om den drommel niet." be gint aanstaande zaterdag, 28 augustus '76. in de Veste te Goes hel zogenaamde 'werklozenproject'. Doel van hel pro ject: het geven van informatie, het bie den van ontspanningen het bevorderen van vrijwilligerswerk voor werklozen van alle leeftijden uit Goes en omge ving. De start is opgezet in de vorm van een 'open dag', die van 11.00 lot 17.00 uur duurt. Tijdens de open dag wordt voorlichting gegeven over de rechten cr» plichten van werklozen, wat men kan doen om aan werk te komen en welke programma punten er in het op te richten ontmoe tingscentrum uitgevoerd kunnen wor den Ook wordt een dia-sene over een schoolverlater en een werkloze ver toond. gevolgd door een film over een soortgelijk werklozenproject in Gronin gen In een kraampje op de Goese Grote Markt, wordt extra de aandacht op het gebeuren in de Veste gericht Naast het geven van de nodige bekendheid aan het project, is de open dag ook bedoeld om de belangstelling van de werklozen te peilen Bezoekers zal worden ge vraagd een formulier in te vullen. Aan de VLISSINGEN - Het Vlissingse PvdA/PPR-raadslid W. Wisse heeft b en w een aantal vragen gesteld over nieuwe stankhinder door Maxalloys. HIJ wil weten of b en w ervan op de hoogte waren dat er klachten over stankhinder van dit bedrijf zijn bij per soneel van de studiedienst van rijkswa terstaat. Het raadslid vraagt b en w ook of men op de hoogte is van 'een even tueel veranderde produktiemethode bij dit bedrijf en voegt daaraan toe: „Welke stappen denkt het college te onderne men oin hvan op de hoogte le raken?" Daarnaast wil de heer Wisse weten of b en w het zinvol vinden om in die geval len dat mede als gevolg van de uitstoot van Maxalloys misselijkheid en hoofd pijn optreden een onderzoek te laten vemchten door een van de gemeen teartsen. Tenslotte wil het raadslid me dedelingen over de stand van zaken in de procedure voor het verlenen van hin derwetvergunningen aan Maxalloys Drie Zeeuwen naar wandeltocht in Oostenrijk IJZENDIJKE - Vrijdag vertrekken me juffrouw M. L. van Waterschoot uit Kloosterzande, de heer J. van Vooren-. berghe en de heer J. van Houte uit Rilland-Bath naar Knittenfeld in Oos tenrijk. w aar zij deelnemen aan de 14e internationele bergwandeltocht. De totale wandelafstand, verdeeld ovei drie dagen, is 120 km. Als de drie Zeeuwse deelnemers de wandeltocht volbrengen, ontvangen zij na afloop een gouden medaille, omdat zij in het verle den verscheidene keren de wandeltocht hebben gélopen hand van de gebleken behoefte aan een ontmoetingsplaats voor werklozen, zal er een nader programma uitgewerkt kunnen worden. De peiling is bovendien van belang voor het aanvragen van een financiële bijdrage van gemeente Goes en het rijk. De organisatoren zijn over igens van mening datde belangstelling voor de open dag niet van doorslagge vende betekenis kan zijn voor het al dan niet doorgaan met het project. Zij wijzen erop dat het tijdstip niet bijzonder gun stig is „Veel mensen komen pas van schooL zoeken nog naar werk en verve len zich met Door het mooie weer heb ben ze genoeg te doen. Ze zijn nog niet vertrouwd met het idee: we hebben geen werk." meent werkgroeplid Kees Schipper. „Daarom zullen we toch zeker een aanloopperiode van 'n halfjaar no dig hebben Strooibiljetten Vorige week zaterdag zijn de organisa toren met muziek en strooibiljetten door de gemeente Goes getrokken. Toen zijn er al reacties van mensen ge vraagd. „Ze varieerden van heel nega tief tot heel positief," aldus Kee* Schipper. „Van de 1500 biljetten die we hebben uitgedeeld, hebben we er trouwens niet een op de grond zien liggen," vertelt werkgroeplid J an Blok. „Dat vind ik wel een gunstig teken." Het initiatief voor de activiteiten ten behoeve van werklozen in Goes, is uit gegaan van de stichting sociaal- cultureel werk. Er ls een werkgroep ge vormd, waarin een aantal instanties en werklozen zitting hebben. Behalve de stichting sociaal-cultureel werk doen mee: buurtwerk Goes-zuid. sociaal- centrum, afdeling maatschappelijk werk, het vormingswerk werkende jon geren, de stichting jeugd en gezin, vak bonden, het gewestelijk arbeidsbureau en de gemeentelijke sociale dienst De officiële doelstelling luidt: „werklozen met elkaar in contact brengen, om sa men zinvol bezig te kunnen zijn en sa men te proberen de maatschappelijke positie te verbeteren." Voor de uitvoer ing van die doelstelling is gekozen voor een opzet die deels voorlichtend en deels ontspannend is. Mede aan de hand van de reacties tijdens de open dag, zal een ander programma voor het ontmoe tingscentrum uitgewerkt worden. Hoe wel het project in eerste aanleg gericht zal zijn op alle werklozen in de gemeente Goes, verwachten de organisatoren dat vooral jongeren belangstelling zullen tonen. Wel wil men door het opzetten van gerichte activiteiten proberen eventuele drempelvrees bij ouderen weg te nemen. De werkgroep zit intussen nog wel met enkele knelpunten. In de eerste plaats is dat de ruimte voor het ontmoetingscen trum. Voorlopig is onderdak gevonden in het niet-afgebrande deel van de Veste aan de Keizersdyk. Als het ontmoe tingscentrum echter volop gaat draaien, kan dat problemen opleveren voor de andere activiteiten van het sociaal-cultureel werk. Daarom wordt nog steeds gezocht naar een beter ge schikte ruimte. Tweede knelpunt is het vergaren van voldoende geld. De instanties die in de werkgroep deelnemen hebben voor zo ver mogelijk wel een bijdrage toege zegd, maar er blijft nog meer geld no dig. met name van de gemeente en het rijk. Het overleg over die subsidie is nog niet afgerond. De organisatoren hopen dat de aarzelingen die er mo menteel nog bestaan bij gemeentelijke functionarissen weggenomen kunnen worden. In het Souburgse 'Guusuus' - gebouw van de Stichting Kerkelijk Jeugd werk - staat iedere eerste en derde woensdag van de maand een sober heidsmaaltijd klaar. De eters vormen een verrassende mengelmoes van jonge ouders met peuters en kleuters, 65-plussers, volgroeide gezinnen en alleenstaanden in alle leeftijden. Bij elkaar meer dan vijftig man die on danks de vaste kern een open groep wil blijven, voor uitbreiding vatbaar. Ter vervanging van de warme avondmaaltijd thuis komt er tegen betaling uitsluitend een halve kop 'aangeklede' pakjessoep op tafel, wat brood en margarine met een stukje fruit na. Nog een heleboel op het eer ste gezicht, maar wie met een beetje ontwikkelde eetlust kampt voelt zich beslist na een paar uur wat losjes in de maag. En dan is het zaak niet on doordacht een gewoontegraai in de koektrommel te doen. Die sober- lieidsmaaltijdcn zijn er juist om een paar vragen bij je los te weken. Of het met van alles en nog wat niet es wat minderen kalmer aan kan, een eerlijk stapje op weg naar 'n nieuwe levens stijl. 'Een Nieuwe Levensstijl' is ook de naam van de actie die de Nederlandse Raad van Kerken najaar '74 op stapel zette. De gezamenlijke kerken waren vooral aan het denken gezet door de Club van Rome die al veel eerder van de daken had geschreeuwd dat we niet ongestraft kunnen doorgaan met ver vuilen en de bodemrijkdommen ver spillen. Toen uit een vastenactie van het bisdom Breda '72 een oproep klonk om 't leven eens wat anders in te rich ten namen de verzamelde kerken dat idee eensgezind over. Zetten een uit- gestrekt plan op omdat het niet by een eenmalige poging mocht blyven. Zo kwam de werkgroep 'Nieuwe Levenss tijl' uit de bus die onder meer by de kerkleden steeds weer gespreksstol zou aandragen om op discussieavon den aan te kaarten. Oorspronkelyk was het de bedoeling er samen 12 maanden bezig te zyn. Praten over de verhouding arm en rijk, onze grond- stqffensituatie. De verantwoording van de mens vooi zichzelf maar ook voor de leefomstan digheden van verre anderen en alles wat daarmee samenhangt. Niet alleen opsommen wat er veranderen moet maarook hoejedatzelf in praktijk zou kunnen brengen. Interkerkelijk Een jaar is natuurlijk veel te weinig weet de werkgroep nu. het begint ei genlijk pas goed op gang te komen Door 't hele land zijn er zo'n acht honderd interkerkelijke gespreks- komsten georganiseerd. Wijzeu Kwa men tot de conclusie dat we sobet moeten zyn. Ver weg maar ook in je buurt zijn er immers zoveel die schreeuwend te kort komen?" Ze krijgt bijval van Emke Sonius en Sonja Hemelaar. die samen met de drie echtgenoten pal naast haar ston den toen kerkelyk Souburg die sober- heidsmaaltyden niet onmiddellijk on dersteunde met handgeklap. Mevrouw Looise: „Veel mensen zagen het eerst met zitten, vonden het een druppel op een gloeiende plaat. Wij wilden namely k de kosten per persoon per maaltyd zo laag mogelijk houden. groepen actief geweest en komen ei nog steeds op terug. Zo ook m Oost- en WestrSouburg, waar de belangstelling van Nederlands hervormde, gerefor meerde en rooms-kathoheke kant vo rig jaar zo groot was dat de tongen in drie kerkefijk gemengde praatgroepen meteen loskwamen Resultaat: drie verschillende ideeën om alle mooie woorden met daden te bevestigen. Mevrouw L. Looise, die het voorstel van de soberheidsmaaltijden in de ring bracht, legt me uit: „Zo'n nieuwe levensstijl kan toch van alles inhou den? Een klein project steunen, zoals uit een van de drie naar voren kwam. Op de een of andere manier is het et alleen niet van gekomen. Of werklozen en invalide mensen beter opvangen, overal by betrekken. Die groep heeft dan ook enkele ontrooetingsbyeen- 1.75 voor alles wat kind is of studeert en ieder ander een rijksdaalder. Op die manier blijft de winst natuurlijk klein maar als je het te duur maakt blijft iedereen weg aan het eind van de maand Onze bedoeling is trouwens helemaal niet om een hoop geld by el kaar te brengen, hoe onmisbaar geld ook zijn mag. Deze zoektocht naar een nieuwe levensstijl moet echt op de eer ste plaats staan. Van je overvloed een paar gulden in een busje stoppen is heel wat eenvoudiger dan jezelf om wille van dat geld ook werkelijk iets ontzeggen. Vreselijk moeilijk zoiets in je eentje vol te houden. De zekerheid datje het samen doet maakt het - ze ker voor my - een stuk makkelyker. Tegelijk krijgt het meer waarde, een blijvende garantie datje de gedachte uitdraagt." Toen er na een vurig pleidooi toch een hoop belangstelling voor hun maalty- den bleek te zijn gingen de drie gezin nen praktisch aan de slag. Broodbere keningen, soepplannen, uitnodigin gen. Wie zal er bidden en hoe krijgen we een stukje stof tot nadenken mee naar huis' Broodnuchter regelen en niets in eigen hand willen houden. Het na elke maaltijd weer aan anderen overdragen. Die sobere maaltijden sloegen enorm aan. Vorige week be gonnen de Souburgers enthousiast aan hun tweede eetseizoen. ze zouden het met graag meer kwyt willen. Als een 'kind' Als je die 'eetclub' - zoals ze goedmoe dig worden genoemd - zo geestdriftig ziet tafelen dan ontdek je dat men nauwelijks merkt dat de pot nogal mager is. De sfeer is er geweldig en dan smaakt die droge snee heel anders dan wanneer je thuis in je eentje zit te pruimen. De mensen leren elkaar van een heel andere kant kennen, ze erva ren er een gevoel van saamhorigheid dat ze 's avonds in de kerk soms al heel lang kwyt zijn. Voor eenzamen een ze gen er hier bij te horen. Alleenstaand den vmden 'tkostelijkom metzo'n gro te club te eten. Anderen sluiten waar devolle vriendschappen. Intussen buigen kinderen zich geruisloos over hun stripboeken en slepen regelmatig een extra boterham weg. Zo te zien gaat de hele bedoeling aan hen voor- by. maar vergis je niet. Ze weten je meestal precies te vertellen waarom ze 'zulk eenvoudig eten' krygen. „Best wel goed. want in een heleboel arme landen krijgen ze nooit niet niks als wy alles maar opmaken." Alleen komt door dit overgezellig samenzyn het uitdragen van de nieuwe levensstijl- gedachte by de volwassenen lang met altijd aan bod. Daar zyn dan weer de praatbyeenkomsten voor. bezin- ningsavonden waarvoor de werkgroep via brochures allerlei injecties geeft om op in te haken, Injecties voor okto ber: „Anders omgaan met elkaar." En dan zit de soberheidsclub nog met het geld. Dat eerst zo onbelangrijke geldpotje dat almaar groter wordt. Door al die kwartjes, extra giften en bijdragen van gezinnen die het thuis onder elkaar beleven en het uitge spaarde geld afdragen. Mevrouw Looise: „Tegen dat geld ke ken we wel een beetje moeilijk aan ui het begin omdat we de geestelijke winst voorop zouden stellen. Maar het is goed dat het er is. we willen het in geen geval in een grote pot storten zo- datje met weet waar het blijft Met de hele groep hebben we via Terre des Hommes een Indonesische Jongen geadopteerd, dragen aan zijn studie kosten bij. Nauwelyks drie tientjes per maand, niet zo vreselijk veel, maar je moet het wel volhouden. Wat verder overblijft gaat steeds naar iets anders. Laatst de 'Wilde Ganzen', voor een tij delijke voedselbrug naar een dorpje waar de oogst van de hellingen was gespoeld. Nu een Unicef-spaarpotje voor de kinderen van Sri Lanka. Tel-; kens inhakenopdenood die jeopjeweg vindt. Het zyn allemaal natuurlyk maar kleine dingen," zegt mevrouw Looise namens haar groep. Moetje dan maar helemaal niets doen omdat alles een bodemloze put Ujkt? Met hun sober- maal hebben de Souburgers een nieuwe levensstijl dichter by huis ge haald, in hun huiskamer gebracht. Het idee leeft, er wordt iets mee gedaan. Ze maken zichzelf niet langer wys dat het misschien een onbegonnen zaak is. Zij proberen iets te veranderen en begin nen eraan. Gewoon, by zichzelf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7