PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LOCKHEED-RAPPORT VANDAAG OPENBAAR Watermaatschappij vraagt bezuiniging van tien procent op het waterverbruik de krant van zeeland Droogteschade nu al ruim twee miljard Gewonde bij zware explosie in Ede Kamer wijdt morgen extra vergadering aan bevindingen commissie en conclusies regering vandaag Ford benoemt campagneleider Verklaring rechtstreeks op radio en tv ONDERZOEK NAAR STEUN LANDBOUW Barre nieuwe premier van Frankrijk w. 219e jaargang no. 202 Donderdag 26 augustus 1976 DEN HAAG - Premier drs. Joop den Uyl zal vanmiddag in de tweede kamer een verklaring afleggen over de conclusies die het kabinet heeft getrokken uit de bevindingen van de commissie-Donner over de rol van prins Bernhard in de Lockheed-affaire. Nadat het kabinet woensdagmiddag een laatste vergadering had gewijd aan het rapport-Donner, vroeg premier Den Uyl tweede-kamervoorzitter dr. Anne Vondeling schriftelijk of hij vanmiddag om vijf uur de verklaring mocht komen afleggen. De Kamer besloot zonder meer dit verzoek in te willigen. •Naast de brief aan kamervoorzitter Vondeling schreef Den Uyl er ook een aan de fractievoorzitters in de tweede kamer, om uit te leggen waarom hij niet met hen overleg heeft gevoerd al vorens het standpunt van de regering en het rapport-Donner zelf wordt openbaar gemaakt. Opvallend in die brief is, dat gesproken wordt van de gevolgtrekkingen die „de regering" heeft gemaakt uit het rapport-Donner. In de brief aan Vondeling was slechts sprake van „het kabinet" - de minis ters. Het woordgebruik „de regering" duidt erop dat koningin Juliana staat achter de gevolgtrekkingen van het kabinet uit het raoport-Donner. Den Uyl schrijft aan de fractievoorzitr ters, dat vooroverleg met de fractie voorzitters over het rapport-Donner en de conclusies van de regering in dit ge val moeilijk te rijmen zou zijn met de „volledige openbaarheid die ten deze naar het oordeel van de regering dient te worden nagestreefd" Tevredenheid In de tweede kamer heerste woensda gavond in het algemeen tevredenheid over het feit dat de regering onver wacht snel met het rapport-Donner en vast het overleg tussen b. en w van Temeu- zen en CVI over de vuilstortplaats is mis lukt. veilig De tweede-kamerleden Van der Doef er De Beer willen dat alle motorvoertuigen eens per jaar een veiligheidskeuring krijgen. verdiend Directrice van 'Nieuw Zorgvliet": „De mensen hier houden van een lapje spek mag dat..?" werk Vlissingse commissie is voorstander van de uitbouw van het industriegebied Sloe. grondslagen Staatssecretaris Mertens stelt grond slagen voor de aww-uitkering vast raak Bas Hordijk zegeviert ïr les groots de beleidsconclusies zal komen. Daar over benaderde fractievoorzitters toonden zich veelal opgelucht dat het kabinet het niet dienstig heeft gevon den hen voortijdig in te lichten over de inhoud van het rapport-Donner en de gevolgen die het rapport zal hebben. In deze buitengewoon gevoelige zaak ge ven de meeste politici er de voorkeur aan zo weinig mogelijk op de voor grond te treden. De Amerikaanse ambassade in Den Haag bevestigde woensdag dat prins Bernhard, zoals het NOS-joumaal dins dagavond meldde, inderdaad in Londen een gesprek heeft gehad met minister Henry Kissinger. Dat gesprek zou. naar nu blijkt, al op 24 juni hebben plaatsge vonden in het Claridge-hotel. Kissinger was in Londen voor een bijeenkomst van de OECD. de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikke- GASOVERLAADBEDRIJF VERWOEST hitchcock Nieuwe Hitchcock op tour radio- e televisieprogramma's, stnps EDE - Een zware explosie heeft woens dagavond in Eede grote schade aange richt aan een bedrijf van de Negam (een gasoverlaadbedrijf) en aan huizen in de omgeving van de fabriek. Een man raakte licht gewond en werd met een shock naar een ziekenhuis vervoerd. De explosie, die ontstond bij een gasover- laadinstallatie, ging gepaard met een enorme steekvlam, waarna er brand ontstond. De Edese brandweer gaf di rect groot alarm en kreeg assistentie van korpsen uit de omgeving en van militairen. Om negen uur was men de brand meester. Een bosbrand die uit brak had men tegen tien uur onder con trole. De explosie deed zich voor op een ran geeremplacement vlak bij het station. Het treinverkeer werd daarom stilge legd. Een Duitse Intercity-trein moest worden weggesleept Op het moment van de explosie waren er duizenden mensen in de omgeving, omdat woens dag de Edese Heideweek is begonnen. Veel mensen raakten in paniek. Een chauffeur van het bedrijf moest met een shock naar een ziekenhuis worden ge bracht. De directeur van een nabij gele gen observatiekliniek heeft tijdens de brand 106 kinderen plus begeleiders geëvacueerd ling. De Amerikaanse ambassade be schreef het gesprek als informeel. In elk geval zou de Lockheed-affaire niet ter sprake zijn gekomen. Premier Den Uyl heeft bij de behande ling van het rapport-Donner over de rol van prins Bemhard in de Lockheed- affaire ongekende geheimhouding be tracht. Pas afgelopen vrijdag, ruim een week nadat de premier - en koningin Juliana - het rapport hadden ontvan gen, kregen de overige ministers een exemplaar van het rapport uitgereikt. Aan het einde van de ministerraad, om streeks twaalf uur's avonds, verzocht de premier zijn collega's hun exemplaren van het rapport weer in te leveren by de secretaris van de ministerraad, mr. Middelburg. Ook bij de technische verwerking van het rapport-Donner heerste alom ge heimzinnigheid. Op de staatsdrukkerij, waar het, volgens berichten ruim 500 pagina's tellende rapport de afgelopen dagen is gedrukt, werden andere werk- VAIL (COLORADO) (DPA) - De 46- jarige advocaat James Baker zal voor president Gerald Ford de campagne voor de komende presidentsverkiezin gen leiden. Hij volgt de huidige campagneleider van Ford, Roger B. Morton, od. zaamheden stilgelegd om een speciale ploeg grafici in de gelegenheid te stel len zich met de technische verwerking van het rapport bezig te houden. HILVERSUM (ANP) - De NOS zal vanmiddag de verklaring over het rapport van de commissie van drie, die premier Den Uyl in de tweede kamer zal uitspreken, rechtstreeks op radio en televisie uitzenden. De tv-reportage begint om 16.45 uur op Nederland L De verslaggeving voor de radio zal om 17.00 uur op Hilver sum I en II beginnen, de Tros, die op dat moment op Hilversum III uit zendt, beraadt zich nog, hoe zij de verklaring van Den Uyl in haar pro gramma kan inpassen. Het oog op deze verklaring en de in houd van het rapport, zal de NOS- tv-uitzending 'DenHaag vandaag', die om 22.50 uur begint op Nederland 2. zoveel als nodig is worden ver lengd. Het voor 23.05 uur op Neder land 2 aangekondigde sportverslag zal daarom om 22.55 uur worden uit gezonden op Nederland 1. DEN HAAG - De langdurige droogte heeft de Nederlandse landbouw al een schade van ruim twee miljard gulden berokkend. Nagegaan wordt of de SAN FRAN CISCO-Drie tegen de walvisvangst protesterende Amerikaanse natuurbeschermers kruisen met hun rubber boot voor de achterkant van de Russische ivalvisvaarder Dalniy Vostok, in een poging het naar binnen slepen van gedode walvissen te voorkomen. De natuurbeschermers, ver enigd in de 'Greenpeace Foundation' zeggen met meerdere scheepjes een vloot Russische walvisvaarders het jagen op de grote zoogdieren 2100 km ten noorden van Hawaii onmoge lijk te hebben gemaakt. landbouwers kunnen worden geholpen door toepassing van de rijksgroepsre geling zelfstandigen. Daarmee zal een bedrag van enkele honderden miljoe nen gemoeid kunnen zijn. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft dat aan de tweede-kamercommissie voor landbouw meegedeeld. In totaal gaat het om zo'n 40.000 tot 50.000 land bouwers. De minister kondigde aan dat gepoogd wordt een ruwvoederbank tot stand te brengen, een bureau dat bemiddelt tus sen boeren die voor hun vee dringend behoefte hebben aan ruwvoer (hooi. stro. suikerbieten), en bedrijven waar dit voer nog voorhanden is. Zo nodig zal de regering zelf ruwvoer uit Ierland, De nemarken en Zuid-Duitsland invoeren. Daarnaast zal geprobeerd worden een subsidieregeling voor transport van het voer te ontwerpen. De regering denkt daarby nog niet aan inschakeling van militairen. Een andere maatregel om het tekort aan ruwvoer op te heffen is de garantierege ling voor de nagewassen. Op deze ma nier probeert de regering de landbou wers ertoe te brengen zogenoemde raai- grassen te verbouwen, die als voer kun nen dienen. Minister Van der Stee maakte de tweede-kamercommissie duidelijk dat de positie van vooral de veehouders in het zuiden van het land, in de Gelderse Achterhoek en de Veluwe zorgen baart De minister zal op 31 augustus opnieuw een bezoek an het droogte gebied in Zuid-Limburg brengen. In het gehele land worden thans bere- geningsmethoden toegepast zonder dat daardoor tot nu toe de watervoorraad bedreigd is. Wel zijn in samenwerking met de waterschappen maatregelen ge troffen zoals het optrekken van stuwen, waardoor minder water naar de zee kan afvloeien. In het IJsselmeer heeft Neder land een byzonder waardevol waterre servoir. Wetsontwerp Rijkswaterstaat houdt wel pompen ge reed om in noodgevallen maatregelen te kunnen nemen. Voorlopig echter zal dat nog niet nodig zijn. Evenmin wordt verwacht dat er, zoals in Engeland, een verbod komt op overmatig waterge bruik. Men onderzoekt nog welke ge volgen de massale beregening heeft voor het dieptewater. Minister Wester terp (verkeer en waterstaat) kondigde in de commissievergadering een wet sontwerp grondwaterbeheer aan. De bewindsman zal ook ingaan op de wens van de CDA-fracties om een inventari satie van de waterhuishouding te laten maken. Minister Van der Stee bevestigde de berichten dat er in de komende maan den in ons land opnieuw een aardap peltekort dreigt. Verwondering was er bij de minister over de ontwikkeling van vleesprijzen Deze prijzen zouden naar zijn mening lager kannen zijn als de handel sneller zou reageren op lagere inkoopprijzen. JAQUES CHIRAC Van onze correspondent) PARIJS - De nieuwe Franse premier Raymond Barre, heeft woensdag be loofd dat hij de Franse franc weer sterk zal maken. Kort nadat hij door presi dent Giscard d'Estaing was benoemd als opvolger van Jacques Chirac, zei Barre: „Mijn eerste doel zal zijn de in flatie te bestrijden en de prijzen te sta biliseren". De benoeming van Barre, partijloos en 53 jaar oud, die geldt als een briyant econoom, kwam als een verrassing. Het was al lang bekend dat het niet meer boterde tussen de afgetreden premiei Chirac en president Giscard d'Estaing. Chirac wilde uitbreiding van de be voegdheden van de minister-president, die Giscard echter weigerde te geven. In zijn ontslagbrief schreef Chirac: ..In de afgelopen maanden heb ik me ver scheidene malen veroorloofd u de poli tieke en economische redenen uiteen te zetten, die. naar mijn mening, een te rugkeer gebieden tot een krachtig be leid teneinde een krachtige en gecoör dineerde impuls aan deze sectoren te geven". Dat betekent in de ogen van Chirac een ondubbelzinnige versterking van het gezag van de minister president. „Ik heb begrepen dat zulks niet uw mening noch uw voornemen is", aldus de ontslagbrief van Chirac aan de president. Giscard voerde als argument aan dat dat in strijd was met de beginse len van de Vyfde Republiek. In Europese kringen in Brussel wordt Barre beschouwd als een beginselvast man die niet gemakkelijk tot andere ge dachten is te bewegen. Tydens de zes jaren waarin hij onder voorzitter van de Europese commissie was. belast met de economische en fi nanciële kwesties, getuigde hy reeds van een zeer sterke persoonlijkheid en van onverzoenlijkheid inzake economi sche en monetaire vraagstukken. RAYMOND BARRE ANDERS BINNEN 14 DAGEN D WIN GEN DE MA A TREGELEN NODIG WATERLEIDING KOMT IN DE KNEL GOES - De verbruikers in het verzorgingsgebied van NV Wa termaatschappij Zuid-West- Nederland (WMZ) moeten met onmiddellijke ingang zo'n tien procent op het watergebruik gaan besparen. Gebeurt dat niet en blijft flinke regenval uit, dan zal de openbare watervoor ziening in Zeeland in de knel komen. „We zullen ons dan bin nen veertien dagen moeten be raden op het nemen van dwin gende en ingrijpende maatrege len", verklaarde WMZ-directeur ir. P. Stoter woensdag. De problemen worden veroorzaakt door het langdurige droge weer en de daarmee samenhangende extra hoge verbruiken. In plaats van een daling na de zomerpiek. heeft de watermaat schappij momenteel te maken met nieuwe stijgingen. Het hoogste dag- verbruik over 1975 (8 augustus, met ruim 155 miljoen liter) is dit jaar al 33 keer overschreden. Er blijven nog steeds nieuwe pieken optreden. Op dit moment wil WMZ nog geen dwang ge bruiken om tot een lager verbruik te komen. „We vragen begrip van de mensen om het waterverbruik zodanig te beperken, dat we weer tot de normale verbruiken in de augustusmaand kunnen terugke ren". aldus ir Stoter. Als maatregelen die tot waterbesparing kunnen leiden, noemde de WMZ-directeur onder meer. geen siertuinen meer sproeien (hooguit bomen en struiken met emmers water nat houden), geen auto's wassen, probe ren korter te douchen of een bad (150 liter vervangen door een douche iSO li- ten en kranen niet onnodig laten lopen. Aan de gemeentebesturen is gevraagd het sproeien van sportvelden achter wege te laten en geen standpypen voor waterafriame te gebruiken. Volgens de heer Stoter zijn van de grotere indus trieën dezelfde maatregelen gevraagd. „Overigens is het wel zo dat he t verbruik van de industrie in vergelyking met vo rig Jaar gedaald is en uit contacten met grote industrieën weten we dat ze al zo veel mogelijk bezuinigen, eerfijk gezegd ook omdat het waterverbruik geld kost", vertelde ir Stoter. Hy benad rukte dat door de lagere afname van de groot-industrie, het totale waterver bruik in het verzorgingsgebied van WMZ in 1976 maar met vyf procent ten opzichte van '75 gestegen is. De WMZ-directeur wees erop dat er nog geen sprake is van een noodsituatie. „We gaan ons wel een beetje bezorgd maken over de langdurige hoge ver bruiken. gepaard gaande met de voort durende droogte. Als het verbruik bhjft stijgen, zal die bezorgdheid groter wor den", stelde de heer Stoter. „Dan krij gen we problemen". Naast het hogere verbruik van de huishoudelijke afne mers. wordt de watermaatschappij ook geconfronteerd met water-aanvragen uit de land- en tuinbouw. Omdat hierby de belangen van de voedselproduktie betrokken zyn, probeert WMZ zoveel mogehjk aan de verzoeken tegemoet te komen. Ir. Stoter schat dat het extra verbruik dat hierdoor optreedt, onge veer vijf procent van het totale dagver- bruik bedraagt. Een ander probleem waardoor WMZ meer water kwytraakt dan normaal, vormen de lekkages in het leidingnet. „We vermoeden dat we door de droogte meer lekkages dan anders hebben. De grond scheurt, bij boomsin gels bijvoorbeeld en daardoor wordt het leidingnet aangetast. Die lekken zijn moeilijk te vinden, per lek is het name ly k een kleine hoeveelheid water die wegloopt", betoogde dc heer Stoter. „In totaal zal het om enkele procenten gaan die we daardoor kwytraken" Pieken De hoge procenten treden in het ge hele verzorginsgebied van WMZ op. Daardoor moet de watermaatschappij voor vrijwel iedere produktie-regio maatregelen nemen. Ir. Stoter sprak voor Schouwen-Duiveland over een chronisch tekort, als gevolg van onvol- (Slot zie pagina 4 kolom 61 Hangen maar nog geen wurgen f3\^!et de vaste oeververbtn- ding blyft het hangen en wur gen. Nou ja, wurgen nog net niet. maar hangen in ieder ge val. De jongste berichten uit Den Haag duiden erop dat er voorlopig weer tot uitstel zal worden besloten. De formule ring is nu dat minister Westerterp er niet voor voelt de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het niet doorgaan van het project Dat laatste is begrijpe- iyk: van alle waterstaatsministers van de laatste jaren heeft Westerterp de po sitiefste uitlatingen op zyn naam staan over de vaste verbinding. Men hoeft maar aan zijn befaamde Hulster rede voor de KVP te denken, waarin met veel verve een spoedige beslissing werd aan gekondigd. Het kwam er echter niet van omdat de minister van financiën het been stij f hield - luj was onder de huidige omstandigheden tegen - en Westerterp geen kans zag dit verzet te breken on danks alle hulp uit zowel de tweede als de eerste kamer. Het college van gede puteerde staten probeerde het nog eens bij de minister-president, maar dat hielp al evenmin In een dergelijke situatie zit er voor de bewindsman van verkeer en waterstaat maar weinig anders op dan aansturen op uitsteL In theorie hoeft dat nog geen afstel te betekenen. Afstel zou voor Westerterp een forse afgang in houden. Deze uitstellende houding van minis ter Westerterp was overigens al bekend. Toen hy onlangs in Zeeland was om aan de staten het Oosterschelderapport van rijkswaterstaat aan te bieden liet hy zich tydens enkele informele gesprek ken in dezelfde geest uit. „Men mag van my niet verwachten dat ik aan een nega tieve beslissing meewerk", liet hij we ten. De vraag is alleen hoelang die hou ding is vol te houden. De vaste oever verbinding is name lijk geen op zichzelf staand project, maar heeft allerlei gevolgen voor de verdere ontwikke ling van het. verbindingennet over de Westerschelde. Zo wordt in het financie ringsplan van het project rekening ge houden met de bedragen, die het ryR anders zou moeten uitgeval aan de veerdiensten. Wordt de vaste verbin ding wél aangelegd, dan kan Vlissingen-Breskens worden aangepast, de enige veerdienst die nog overbiyft Langzamerhand echter begint die aan passing nu al urgent te worden: dubbel deksschepen kunnen hier op dit ogen blik niet varen. Hoelang kunnen al deze besluiten worden uitgesteld? Jjmtlijn aarmee we maar zeggen willen dat het niet meewerken aan een negatieve beslissing ook inhoudt, dat er vrijwel geen enkel besluit kan worden genomen over veranderingen of verbeteringen van de huidige veerdiensten: het geld ervoor ls al bij voorbaat gereserveerd voor de aanleg van de vaste verbinding. Wordt het toch voor de veren uitgege ven, dan klopt het financieringsschema niet meer. Dat kan weieens een sombere situatie worden, namelijk een bevrie zing van allerlei toch noodzakeiyke maatregelen. Wanneer men in Den Haag over deze zaken spreekt, dan hoort men vaak de opmerking dat Zeeuwen altyd zo braaf zyn: ze vragen correct om hun verbinding, terwyl andere landsdelen daarentegen voor vergelykbare objec ten veel meer lawaai maken. Wat wil men dan? Optochten naar Den Haag, zoals destyds de vrye-verentocht onder leiding van Honoré Colsen? Worden daarmee de fei ten anders? Moet er alty d me t zwaar geschut worden gewerkt en is de kracht van de redelijkheid niet vol doende? Soms ook zijn er Haagse figu ren, die wyzen op het gering getal der Zeeuwen: ruim driehonderdduizend is geen aantal dat by de stembus een rol speelt. Dat moge waar zyn, maar het is hier niet relevant Relevant is slechts dat hier een vaste oeververbinding kan worden aangelegd, die hetryk geen cent meer kost dan de huidige veerdiensten, een verbinding ook die de gebruikers zelf betalen. Relevant is voorts dat het project uiterst belangrijk is voor de werkgelegenheid en tenslotte dat uit sluitend een garantie van hetryk wordt gevraagd, meer niet. Is dat geen rede lijke argumentatie? In de politiek speelt echter de redeiykheid helaas niet altyd de belangrijkste roL Vandaar dit hangen en het nog net niet wurgen. Teleurstel lend, heel teleurstellend. BRANDWEER GELDERLAND WIL PARATE MILITAIREN IN KAZERNES ARNHEM (ANP) - De brandweerin spectie in het district Gelderland- Overijssl heeft woensdag besloten de ministerraadf te verzoeken om het ko mende weekeinde militairen in de ka zernes te houden. Het kabinet zal daar over naar verwachting bvrijdag een beslissing nemen, aldus de inspecteur J. P. van HasseL Volgens hem is de situatie in de natuur gebieden thans levensgevaariyk. Door de aanhoudende droogte lopen duin bos- en heidegebieden extra gevaar. Door militairen te consigneren kunnen de brand korpsen snel beschikken over extra mankracht. Twee branden heb ben gistermorgen in het Mastbosch bij Breda zes hectare bos verwoest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1