Goes legt nieuw industrieterrein van 22 hectare in 'Zuid' aan Belgische leraren brengen scholieren in Z. - Vlaanderen Nederlandsekennis bij Westerterp verlaagt 'streekbusmaatstaf tot vijf passagiers Raad van Arbeid in Huis op de Spuibrugweerfraai gehuisvest LERAREN UIT HOLLANDWILLEN NIET KOMEN WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1976 ONTSLUITING VIA DOORGETROKKEN DELTAWEG PLANNEN VOOR TERREIN VAN 30 HECTARE GOES - De gemeente Goes gaai op korte termijn beginnen met het inrich ten van een nieuw industrieterrein in Goes-zuid. Het terrein komt in de om geving van de Anthony Fokkerstraat en krijgt een rechtstreekse verbinding met het nieuwe stuk van de Deltaweg. De oppervlakte bedraagt netto 22 hec tare. Volgens wethouder drs. J. Dijk graaf (economische zaken) van Goes, hebben zich al enkele gegadigden aan gemeld voor vestiging op het nieuwe industrieterrein, genaamd 'de Poel'. De inrichting van een nieuw droog in dustrieterrein is noodzakelijk gewor den. omdat de beschikbare grond in het huidige plan zuidwest. 3e fase. vrijwel allemaal uitgegeven is. ..De laatste maanden hebben we nogal wat ver- koopbesluiten in de raad genomen. Het is in die hoek een heel eind gebeurd", meent de heer Dijkgraaf. „Daarom zijn we hard toe aan uitbreiding. De raad heeft daarvoor enkele jaren geleden al een krediet gegeven, al zal dat wel uit gebreid moeten worden". Het doortrekken van de Deltaweg tus sen rijksweg 258 en rijksweg 58, is voor de plannen van de gemeente Goes van groot belang. Als dat doorgaat, kan er namelijk een goede verbinding met het industriegebied de Poel komen De ge meente gaat alvast binnenkort begin nen aan het doortrekken van de Fok kerstraat tot op het punt waar de aan sluiting met de Deltaweg komt ..De gemeente heeft de meeste grond op het industnegebied al in bezit We kunnen dus snel praten met gegadigden over de indeling Alleen moeten we nog een goede grondpnjsberekening maken" vertelt drs Dijkgraaf. Een ander knelpuntje is nog de aanleg van een groengordel langs de Fokker straat. die als hooidontsluitingsweg dwars door het nieuwe industriegebied gaat lopen „Uit planologisch oogpunt wil men een brede strook groen, mede omdat de aan- en afvoerweg naar Goes- zuid erdoor loopt Ik ben met tegen groen, als de grondprijs van de ïndus- triegrond er maar niet te duur door wordt", zegt de heer Dijkgraaf. „We moeten toch ook nog redelijk in de markt kunnen liggen met de prijzen" Als het industriegebied in de Poel aan gelegd is, heeft de gemeente Goes mo menteel geen nieuwe industriegebieden op het oog. „Dan komt voor ons ook de vraag: waar moeten we naar toe en moe ten we nog wel meer industriegebieden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN RAAKT GEEN VERBINDINGEN KWIJT We mogen ons er best eens over beraden hoever we als gemeente met industrie moeten gaan", stelt de heer Dijkgraal Ik ben wel voor groei, maar dan tegen de achtergrond dat Goes een plezierige woongemeente voor de mensen moet blijven. Ik wil geen verstedelijking" Nat De gemeente Goes heeft overigens nog wel een flinke lap zogenaamd nat in dustrieterrein (gelegen aan het water) in petto. Achter het terrein van de apparaten- en ketelfabriek (AKF) heelt een gebied van ongeveer 30 hectare een industriële bestemming gekregen. Grond, die nog niet in eigendom is van de gemeente, maar wel een vastgelegde bestemming heeft. „Bij ons speelt de gedachte, kunnen we werk met werk maken. Met andere woorden: kunnen we de vrijkomende grond bij de bouw van een nieuwe sluis aan de Oosler- schelde gebruiken voor het bouwrijp maken van het industrieterrein van 30 hectare", vertelt wethouder Dijkgraal. Hij geeft daarmee metaan aan dat een nieuw nat industrieterrein naar zijn mening niet direct achter een nieuwe sluis moet komen. Drs. Dijkgraar „Zoals ik hetzie zeg ik: aanbreien op het bestaande industrieterrein Als je het achter de nieuwe sluis moet maken, dan geeft dat een enorme ingreep, denk al leen maar aan de wegen Ik ben voor stander om het bestaande terrein uit te MAATSTAF VAN TIEN VERVALT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Westerterp is voorlopig bereid in dunbevolkte stre ken bussen met meer dan vijf passa giers per rit 's avonds en in het wee keinde te handhaven. Hij wil de maat staf van minimaal tien passagiers voor deze gebieden laten vallen, maar de busbedrijven zullen bij zes tot tien in zittenden zelf „een signaal" moeten ge ven. Tweede-kamerlid Van der Doef blijft echter bij zijn bezwaren tegen de plannen en oordeelt dat het een aanzet is tot afbraak van het openbaar ver voer. Aldus bleek na afloop van het besloten overleg in de vaste tweede kamercommissie van verkeer, waartoe de commissie Westerterp voor dins dagmiddag had uitgenodigd. Enkele deelnemers aan het gesprek, dat bijna twee en een half uur heeft geduurd, ga ven commentaar op het besprokene. Het vijf-persoonsminimum is een com promis tussen wat Westerterp had ge wild en wat met name de PvdA-fractie voorstaat, in principe geen enkele bus eruit. Met deze koehandel dacht Wes terterp dat „de kamer geen behoefte aan een nieuw debat over het streekvervoer zou hebben". De PvdA had aanvanke lijk meegedeeld de commissievergader ing te willen laten volgen door een in terpellatiedebat in de kamer. De minis ter heeft voorts toegezegd zijn nieuwe richtlijnen over uiterlijk 14 dagen aan de commissie kenbaar te maken. „Tot dan", aldus Jaap van der Doef. „staat het voor mij niet vast dat niet elke lijn met minder dan tien passagiers zal worden opgeheven. Ook wil ik weten wat de consequenties zullen zijn voor de betrokken streek en wat de alternatie ven zullen worden wanneer de verbin dingen vervallen. Ten minste eens in de twee a drie uur zal er met elke grote leef- kem een verbinding in stand moeten blijven". Een bezwaar acht hij het voorts dat niet de functie voor de betrokken streek, maar de exploitatiekosten voor de Ne derlandse samenleving door Westerterp als uitgangspunt zijn genomen. Van der Doef verwerpt dit als een oneigenlijk uitgangspunt en blijft Westerterps be leid op dit punt marginaal noemen. Volgens Westerterp geeft het vervallen van de minder-dan-vijf bussen een be sparing van 12 miljoen gulden op de 285 miljoen voor dit jaar. De commissie had hij voorgehouden dat de instandhou ding van het openbaar vervoer op het huidige niveau de belastingbetaler vijf miljoen gulden per dag kost en dat zijn maatregel moest worden gezien als „het kappen van dor hout". In Zeeuwsch-Vlaanderen zal „thans" geen enkele verbinding vervallen, „ge zien het belang van de instandhouding voor de regio", aldus Westerterp. Wel wordt het bedrijven toegestaan uit voering te geven aan hun zelf opge stelde pl annen tot vermindering van de Middelburgs raadslid Blom (PPR) stelt vragen over asbestverwerking MIDDELBl'RG - Het Middelburgse raadslid H. Blom (ppr) heeft ineen brief aan de Middelburgse wethouder van sociale zaken en volksgezondheid vra gen gesteld over berichten, dat de NV Koninklijke Maatschappij De Schelde het verwerken van asbest zou uitbeste den aan de Werkplaatsen Walcheren. De heer Blom wil weten of dit op waar heid berust. „Indien bij u deze weten schap ontbreekt verzoek ik u deze be richten op hun juistheid te willen na gaan", zo schrijft de heer Blom in zijn brief „Indien de berichten juist zijn", zo vraagt de heer Blom verder, „welke stappen denkt u als vertegenwoordiger van de gemeente Middelburg in de Ge meenschappelijke Regeling Werkplaat sen Walcheren te nemen, om aan deze, ons inziens, kwalijke praktijken een einde te maken?" frequenties, die zij hebben gemaakt op grond van Westerterps brief van 26 mei jl. Met deze brief wilde Westerterp de opgaaf van lijnen met 's avonds en in het weekeinde minder dan tien passa giers. Volgens Westerterp wordt het totale aantal buskilometers van het streek vervoer door zijn tien- personenmaatstaf met 2,5 a drie procent teruggebracht. Bij de lijnen die op za terdagen en zondagen worden bediend, gaat het om 24 a 30 van de in totaal circa 700 streekverbindingen in Nederland, alle „betrekkelijk korte lijnen" Botsing brommers RENESSE - Op het fietspad langs de Vroonweg botsten by een door P P. E. verkeerd beoordeelde inhaalmanoeuv re twee brommers frontaal op elkaar De andere brommer bestuurd door K K C. eveneens uit Rotterdam werd evenals die van E vrij ernstig beschadigd. Vrachtwagen rijdt kramen op markt in Zoutelande omver ZOUTELANDE - Tijdens de wekelijkse markt in Zoutelande is dinsdagmorgen een vrachtwagen ondanks de verbods borden over het marktterrein gereden. De chauffeur, die nog niet is achter haald, reed enkele kramen omver, zodat veel koopwaar op de grond terecht kwam. Ook de eigenaar van de vracht wagen is nog niet, bekend breiden Er is een goede ontsluitmgsweg tot aan de AKF en een spoorlijn' De Goese wethouder van economische zaken is over het vestigingsklimaat in de Ganzestad niet pessimistisch „De afgelopen jaren zijn er toch weinig ont- slagen op grote schaal in de gemeente geweest. Als ik lees wat er elders ge beurt, dan mogen we in z'n totaliteit niet klagen", vindt drs. Dijkgraal „Een van de punten is wel dat we ln het algemeen een vrij gespreide werkgelegenheid hebben in een groot aantal kleine en middelgrote bedrijven, verdeeld over veel branches. We hebben hier ook niet teveel te maken met nevenvestigingen van landelijk grote ondernemingen, waarvan men gauw zegt: sluiten maar" De heer Dijkgraaf stelt dat alleen de kledingindustrie in Goes In de afgelo pen jaren de nodige klappen moest in casseren mede als gevolg van de ma laise die er in de hele kledmgbranche heerste Hij benadrukt dat er toch nog enkele bedrijven in deze sector overge bleven zijn. die levensvatbaarheid lij ken te hebben De wethouder wijst erop dat voor wat betreft de uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen in Goes, niet alleen gekeken moet worden naar nieuwe vestigingen, ook bestaande be drijven hebben de laatste jaren uitge breid Gezondheidszorg Een andere ontwikkeling die voor het aantal arbeidsplaatsen in Goes van veel belang is, ligt volgens de heer Dijkgraaf op het gebied van het onderwys en de gezondheidszorg. „Op die terreinen zit ook 'n expansie Denk maar aan de la- boratonumschool. het psychiatrisch ziekenhuis, de nieuwbouw van het zie kenhuis en de overkomst van de Werf- kampen In deze sectoren zitten hon derden arbeidsplaatsen. En dan praat ik nog maar niet over het winkelgebeuren. waar ook veel nieuwe vestigingen voor de deur staan", aldus de wethouder, on derstrepend dat het in Goes met gaat om uitbreidingen met honderden ar beidsplaatsen tegelijk, maar om kleine vestigingen- Het uitbreiden van de arbeidsplaatsen in de gemeente, blijft voor drs. Dijkgraaf een belangrijke zaak „Ik blijf beweren dat het aantal werklozen in de gemeente te hoog is. Vooral ook uit dat oogpunt moeten we voldoende arbeidsplaatsen scheppen. Ik vind datje daar aan moet blijven denken als gemeentebestuur. De hele zaak van industrieterreinen, be- dryfshallen. en dergelijke, moetje altyd blijven zien tegen de achtergrond van de werkgelegenheid' NA INGRIJPENDE RENOVATIE IN SPANJAARDSTRAAT STIJLVOLLE EN FUNCTIONELE WERKVERTREKKEN MIDDELBURG - De gevel van de grote patriciërswoning 'Het Huis op de Spuibrug' in de Spanjaardstraat heeft weinig verandering ondergaan maar achter die gevel zijn thans de kantoren van de Raad van Arbeid bijzonder fraai gerestaureerd. Bij die restauratie zijn sobere, stijlvolle en functionele ver trekken ontstaan, die als kantoorruim ten uitstekend voldoen maar waarin tot in kleine details - rijk geornamen teerde plafonds en het weer zichtbaar maken van oude mocr-enkinderbalken de schoonheid van de oude patriciërs woning is geconserveerd. Donderdagmiddag 2 september ver richt commissaris der koningin dr C Boertien de officiële openmg van dit ge restaureerde pand. waarin de Raad van Arbeid te Middelburg - met als werkge bied geheel Zeeland - nu al sinds 919 domicilie heeft In dat Jaar werden in Nederland de Raden van Arbeid, totaal 22. waarvan alleen de Middelburgse Raad van Arbeid een 'hele' provincie als werkgebied heeft. Bij de renovatie van 'Het Huis op de Spuibrug". belangrijk in het geheel vande gerestaureerde Spanjaardstraat, zijn twee panden 'aangesmeed'. De vroegere congiercewomngng kon bij het complex worden getrokken. Een deel van deze woning werd verbouwd tot een zeer fraaie personeelskantine, die via een open gaanderij een ruime blik door laat op de oude kapconstructie van het - naar men aanneemt - uit het begin van de zeventiende eeuw daterende panden. In dit tweede pand kon gedeeltelijk een uitbreiding van de kantoorruimten worden gerealiseerd: een andere oplos- PETRUS HONDIUS IN TERNEUZEN: NEGEN BELGEN TERNEUZEN-De middelbare scho lieren in Zeeuwsch-Vlaanderen ke ken er eerst wel wat vreemd tegen aan. Het doet ook raar aan natuur lijk een Belg voor de klas, die Neder lands doceeerL Met name voor het pas begonnen schooljaar hebben verschillende scholengemeen schappen in Zeeuwsch-Vlaanderen een beroep moeten doen op Belgi sche leerkrachten. Vooral op de Terneuzense scholengemeenschap 'Petrus Hondius' heeft men een ware 'Belgische invasie' meegemaakt. Was er vorig schooljaar nog slechts één lesgevende Belg op het Petrus Hondius, dit jaar zijn er acht bijge komen. De oorzaak van de komst van zoveel Belgische leerkrachten naar scholen net over de grens is duidelijk In de eerste plaats is er momenteel (voor verschillende vakken) een fiks lera renoverschot en in de tweede plaats voelt het gros van de werkloze lera ren uit 'Holland' er mets voor om naar Zeeuwsch-Vlaanderen af te zakken voor oms niet meer dan acht- tien uur per week Trouwens, ook de sociale voorzieningen m Nederland spelen een rol. Volgens verschillende rectoren in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn tal van werkloze leraren in bij voorbeeld de randstad best tevreden over hun uitkering En hoewel er. volgens recente cijfers, zeker 3500 werkloze leraren in Nederland rond lopen. toont men zich nauwelijks be reid om een baan in het 'overzeese' Zeeuwsch-Vlaanderen te accepteren, In België ligt dat anders. Werkloze leraren (en ook in België zijn die er heel wat) zijn, net als iedere werkloze in Belgié. verplicht dagelijks een stempeltje te komen zetten. Om te ontkomen aan die dagelijkse ver plichting zijn er heel wat Belgische %m.. Rector E. G. Wildeboer Geen pro blemen..". leraren, die er alles voor overhebben om weer aan het werk te komen. Een aangezien verschillende middelbare scholen in Zeeuwsch-Vlaanderen moeite genoeg hebben om ontstane vacatures te vervullen, ligt het voor de hand dat de Belgen bijzonder wel kom zijn om de scholengemeen schappen in Temeuzen, Oostburg en Hulst. Rector E. G Wildeboer van de scho lengemeenschap Petrus Hondius' in Temeuzen. de school die werkt met negen Belgische leerkrachten: „Kijk. wat de diploma's betreft zijn er geen problemen Ofjenu in Gentof in Am sterdam hebt gestudeerd, dat maakt nietsuit Het ïsnatuurwel wel een feit dat het Nederlandse onderwyssys- teem heel anders in elkaar zit. dan het Belgische Maar wanneer je de nieuwkomers de eerste tijd begeleidt door veel te praten bijvoorbeeld zijn die problemen snel opgeslost" Geadverteerd In alle mogelijke dag-, week- en vakbladen heeft 'Petrus Hondius' de afgelopen maanden geadverteerd. Rector Wildeboer: „Ja. we hebben ons best op dat gebied echt wel ge daan. maar de belangstelling uil Nederland viel erg tegen. Het pro bleem is dat die Nederlandse leraren hier wel vertrekken, maar dal er geen nieuw e voor in de plaats willen komen. We hebben de sollicitaties eens naast elkaar gelegd en toen bleek ons dat een op de vier sollican- ten een Nederlander was. En verder alleen maar Belgen..". De Nederlanders, die dan nog hun diensten aanboden aan de Terneu zense rijksscholengemeenschap, bleken kwalitatief gezien met al te best Rector Wildeboer: „Er waren er bij die echt met het idee kwamen dat ze nu wel eens even les zouden gaan geven op een rustige provincie- school En daar geloof ik nou niet in, hé. dat er zo'n hemelsbreed verschil zou zijn tussen de leerlingen op een school in Zaandam en in Temeuzen. Wij zijn er toen vanuit gegaan dat we veel liever een jonge, energieke Belg hadden, dan een wat oudere Neder lander. die hier misschien alleen maar voor z'n rust kwam. Nou. tot nu toe zyn we met ontevreden Rector Wildeboer heeft zo zijn ver moedens over de reden van het weg blijven van nieuwe Nederlandse leer krachten ..Bewijzen kan ik natuur lijk niets, maar het is toch wel een vreemde zaak dat er. volgens de pers. zo'n 3500 eerste graads leraren werk loos zijn, terwijl je er hier niks van merkt Inderdaad zijn de sociale voorzieningen kennelijk van dien aard dat men niet staat te trappelen om naar Zeeuwsch-Vlaanderen te komen. Trouwens, ik geloof dat die Westerschelde de mensen wel af schrikt..". Enkele w eken geleden, een paar da gen voor de aanvang van het nieuwe De Belgische biologielcrares mejuf frouw L de Grave voor een etndexa- me7iklas van de scholengemeen schap 'Petrus Hondius' te Temeu- schooljaar, werden de Belgische leerkrachten wegwijs gemaakt op het 'Petrus Hondius'. Rector Wilde boer. „Ja. we hebben een speciale Vlaamse dag belegd toen. We hebben de zaken toen op een fijne informele wyze doorgesproken. Och. en met een apentiefje en een maaltijd kom je dan al snel tot elkaar hoor. Een van de Belgische leraren, de heer R Wauters vertelt over zijn dage lijkse tocht naar de rijksscholenge meenschap in Temeuzen. „Het is in België momenteel erg moeilijk om. voor bepaalde vakken, een volledige betrekking te krygen. Ja je mag zo al en toe weieens invallen hier en daar. maar bevredigend is dat met Voor mij speelde het wel een belangrijke rol dal het onderwys in Nederland veel losser is. Er is meer souplesse. Wanneer ik nu voor de keuze zou moeten staan Belgie of Neder land tja, dan zou ik hier toch blijven werken, denk ik" Erg blij Ook in de lerarenkamer van de scho lengemeenschap 'Het Zeldenrustcol- lege' in Temeuzen wordt af en toe Vlaams gesproken Rector A. van Dijk vertelt „Wij hebben momenteel vijf leraren uit België en we zijn er bijzonder blij mee Overigens is het geen verschijnsel van dit schooljaar, hoor We werken al enkele jaren met krachten uit België. Voor dit school jaar hebben we nog twee leraren uit Belgié aangetrokken, voor maat schappijleer en biologie" Over de begeleiding van de 'buiten landse leerkrachten' zegt rector Van Dijk: „Die aanpassing aan het Neder landse systeem gaat byzonder soe pel. Er is natuurlijk wel een vorm van begeleiding, maar men heeft de za ken als snel door, is gebleken" Ook de heer Van Dijk meent dat de so ciale voorzieningen een rol spelen bij het uitblijven van sollicitaties van de kant van Nederlandse, werkloze lera ren. Op de rooms-katholieke scholenge meenschap Jansenius in Hulst werk ten negen Belgische leraren Vong schooljaar waren het er nog tien „Het gaat er om dat ze kennis en be voegdheden hebbenlegt conrector J A. H van Gemert uit Hij voegt er direct aan toe „En verder is het een kwestie van goed inwerken. Het le vert. by ons ln ieder geval geen enkel probleem op We werken al jaren met Belgische krachten en wanneer er nu nieuwe mensen bijkomen, dan wor den die al snel wegwijs gemaakt door collega's, die al langer bij ons zitten" Volgens conrector Van Gemert is het wel logisch dat de belangstelling voor een betrekking in Zeeuwsch- Vlaanderen met name bij de 'Hol landse' leraren met erg groot is: „Wanneer wij achttien uur voor zo iemand hebben, dan komtrie daar niet voor naar dit gebied. Die mensen zitten dan nog liever ergens in Bra bant. in Tilburg of noem maar op, waar ze veel meer kans hebben om ook nog op andere scholen wat uur tjes mee te menen". Op de rijksscholengemeenschap 'Koningin Wilhelmina' in Oostburg telt men geen Belgen onder de lera ren. En ook op de scholengemeen schap 'St-Eloy' heeft men het tot nu toe kunnen redden zonder hulp uit het buitenland. Rector drs. A. F G van Gurp van St-Eloy „Wij hebben in het verleden wel ervaringen opge daan met Belgische leerkrachten Onze voorkeur gaat toch uit naar Nederlanders Kijk. je hebt hier een heel ander schoolsysteem, met een heel andere sfeer ook Bovendien is alles m het Nederlandse onderwijs bestel steeds in bewegmg. met expe rimentele leerplannen en ricrgchjke. Ik geloof dat je. gezien die factoren, dan toch wel beter met Nederlanders kunt werken" St-Eloy heeft over igens zeker voor dit schooljaar geen problemen met het vervullen van va catures. De reden is simpel: er zijn geen vacatures. Drs. Van Gurp tens lotte: „Het is toch wel even leuk om te weten, dat wij te maken hebben gehad met leraren uit de randstad die heel bewust solliciteerden naar een post in Zeeuwsch-Vlaanderen. Die mensen waren het gewoon beu in die randstand.." smg voor uitbreiding vond men dooreen klem gedeelte van de ruime tuin te offe ren voor de bouw van een magazijn De gehele renovatie heeft een jaar geduurd, in welke periode de Raad van Arbeid tgehuisvest was in het gebouw aan de Rouaansekaai. waarin men voorheen de kantoren van Provnciale Watersstaat vonde. Na een jaar van 'behelpen' en veel rompslomp rond de verhuizingen heeft het Middelburgse Raad van Ar beid personeel (45 mensen) een prach tige kantoorgebouw gekregen, dat op valt door ruimte en de rustige, even wichtige inrichting en indeling. Al ge ruime tijd geleden was vastgesteld dat de indeling en inrichting van vroeger met meer voldeed aan normaal te stel len eisen. Er zijn toen nog wel plannen geweest voor nieuwbouw elders in de stad. maar zoals chef de bureau de RvA-secretaris de heer J C. de Hooge toelichtte, be schikte men in feite toch over een nog volledig functioneel gebouw en voelde men eigenlijk niets voor nieuwbouw 'in beton en glas'. Bijzonder is vervolgend gewaardeerd dat het personeel volledig in de gelegenheid werd gesteld mee te spreken over de renovatie. Architect irP C Dekker, directeur van hetbureau Rothuizen en 'tHooft werkte hiervoor het plan uit. dat eerst in ma- quettevorm in de personeelskantine werd geplaatst „Het personeel kon commentaar geven," aldus de heer De Hooge. „en daar zijn waardevolle dingen uitgekomen'. In dit samenspel was men gevonden aan de wensen van monu mentenzorg, welke dienst meesubsi- dieerde in de totale kosten van ruim ze venhonderdduizend gulden. Toen het gehele renovatieplan was uit gewerkt tekende het Middelburgse aannemersbedrijf J. Geschiere BV voor de uitvoering, waarbij onder meer kon worden afgerekend met nog uit de be gintijd bestaande loketten in de hal. De bezoekers worden nu door de receptio niste naar de verschillende afdelingen verwezen. Vertrouwelijk De mensen, die vaak in een vertrouwe lijke sfeer problemen willen bespre ken. worden nux 'op de kamer' ontvan gen. Hier kan dan ongestoord een ge sprek worden gevoerd over de zaken, die voortvloeien uit het werk van de Raad van Arbeid, belast met de uit voering van een aantal sociale wetten, zoals de kinderbijslagwet, de algemene ouderdomswet, de algemene weduwen- en wezenwet en de afkoop van rente- kaarten. Naast allerlei andere noodzakelijke vérbeteringen op het gebied van gar derobe en sanitair is bij de restauratie byzondere aandacht besteed aan de raadszaal, die tevens fungeert als voor zitterskamer. Deze ruimte, de vroegere balzaal van het patriciërshuis, heeft een byzonder rijk geornamenteerd plafond, waarin verschillende figuren de vier jaargetijden uitbeelden. Van de geschiedenis van 'Het Huis op de Spuibrug' is niet zoveel bekend. Een ge velsteen met het jaartal 1720 wyst op een verbouwing of restauratie, want ge zien de constructies moet een deel van de gebouwen begin 1600 worden geda teerd De gevel met de steen moet in 1720 zijn geplaatst vóór het toen al be staande gebouw. Onder het patricièrè- huis, geboortehuis van wijlen commis saris der koningin jhr mr A. F C de Ca- sembroot. herinnert een gewelf aan de verbinding, die er - via he t Spui - vroeger geweest is tussen het water van de DM EN HET Molenwater. Zo kreeg het pand de naam 'Het Huis op de Spuibrug" met daarbij later, de bescheiden toevoeging 'Raad van Arbeid', een instelling die thans weereen uitstekende huisvesting heeft gekregen. FotoO Het nieuwe pand van de Raad van Arbeid aan de Spanjaardstraat te Middelburg. Duitser te Renesse aangehouden RENESSE - Op verzoek van Interpol is zondagnacht om half één, de Duit ser M. uit Levcrkusen aangehouden. S. heeft ln de nacht van 26 op 27 juli onder meer ingebroken in de super markt Krijnse Locker te Renesse. waar hij 70 pakjes sigaretten en wat leven smiddelen ontvreemdde. Na verhoor en bekentenis is de Duitser weer op vrije voeten gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7