Moeilijke discussie bij FNV over prioriteiten Herhaling 'Seveso' niet te voorkomen Ontwapeningsnota koel en kritisch in kamer ontvangen Ziekenfondsraad was te optimistisch Vliegtuigkaping in 10 minuten beëindigd VERVOLG KANTLIJN) Opnieuw naar tropisch weer het weer HOOFD RESEARCH PHILIPS-DUPHAR: COMMANDO'S EGYPTE: WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1976 HANDHA VING KOOPKRACHT OF COLLECTIEVE VOORZIENINGEN HILVERSUM - Binnen de top van de FNV (Federatie van Neder landse Vakverbonden) en tussen deze top en de aangesloten vak bonden is een zeer moeilijke discussie aan de gang over de koers die de vakbeweging moet gaan volgen. De twee meest uiteenlo pende standpunten in de discussie zijn: alle prioriteit geven aan de handhaving van de koopkracht van de modale werknemer (die ongeveer f 24.000 per jaar verdient) en juist geen prioriteit geven aan de koopkracht, maar werken aan de handhaving en uitbouw van de collectieve voorzieningen. Volgens FNV-voorzitter Wim Kok is er waarin gewezen werd op het belang van geen sprake van een persoonlijk con flict, maar gaat het om „conflicterende doelstellingen", die in de tijd van stij gende prijzen niet alleen de vakbewe ging raken maar de gehele Nederlandse samenleving. Geen van de deelnemers aan het gesprek dat voorlopig nog doorgaat, zou een van de twee boven genoemde „uiterste" standpunten vol- LIBERALE VONK VOOR BAS DE GAAY FORTMAN DEN HAAG - Dr. Bas de Gaay Fort man, fractieleider van de PPR in de tweede kamer, krijgt donderdag 30 september in het VVD politiek cafe in 's-Gravenzande de zogenaamde „li berale vonk" een draagspeld met een eendje) vanwege de constatering dat er op grote schaal arbeidsiveige- rmg voorkomt De radicale voorman deed die ontdekking nadat hij een week op een arbeidsbureau in Amersfoort had gewerkt. De „libe rale vonk" is een ludieke onder scheiding voor de met-liberale politi cus die blijk heeft gegeven van enige liberale en geestelijke ontwikkeling. De vorige onderscheidingengin gen naar minister drs. R. Lubbers van economische zaken voor zijn opmerking dat vakbondsmensen als Arie Groenevelt het ondernemers klimaat grondig verpesten, en minis ter ir. H. Vredeling van defensie, die volgens de VVD een complimentje verdiende omdat hij na een PvdA- congres verklaarde dat er niet ver der op de defensie bezuinigd mocht worden. maatschappelijke voorzieningen veranderingen en die werd verworpen door de meerderheid van de FN V-leden, omdat zij voorrang wensen voor loon sverhoging ter compensatie van de prijsstijging Geen conflict FNV-voorzitter Kok zei in zijn com- ledig aanhangen. Niemand wil hele maal de koopkracht verwaarlozen, zei Kok, en er is ook niemand die af wil van voldoende collectieve voorzieningen. Kok ontkende verhalen dat een onover brugbaar meningsverschil bezig was te ontstaan. Volgens die verhalen zou er zelfs een soort ruzie zijn tussen enerzijds FNV-voorzitter Kok, die zou vechten voor een maatschappijkntische vakbe weging die de collectieve voorzieningen en de verbetering van de maatschappe lijke positie van de werknemers voorop zou stellen, en Arie Groenevelt. voorzit ter van de Industriebond-NVV. die een meer materialistische lijn zou volgen en uit alle macht zou vasthouden aan handhaving van de koopkracht en dus aan een nieuwe loonsverhoging in het najaar mentaar dat de leden van de FNV uiter aard moeten beslissen over het dit na jaar en in 1977 te voeren beleid, en dat de leiding de leden dan zal volgen. Hij noemde de thans gevoerde discussie „zakelijk", ondanks de conflicterende doelstellingen. De verhalen over tegen stellingen in de persoonlijke sfeer wees hij nadrukkelijk van de hand. „Het is wel mogelijk dat sommige deelnemers aan het gesprek later onder het genot van een glas de standpunten wat scherper hebben aangezet, maar er is geen sprake van een conflict". Kabinet Kok verklaarde echter ook. dat hij er thans nog geen behoefte aan had te ver klaren dat er al een vast liggende lijn lag in de discussies. De kwestie is. dat de Dinsdag debat over Bloemenhove- brieven Van Agt "Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De tweede kamer zal volgende week dinsdagavond een debat houden over de tw ee brieven van minister Van Agt over de kwestie-Bloemenhov e. Kamervoor zitter Vondeling zal dit vandaag aan de tweede kamer voorstellen op ad vies van de vaste commissie van jus titie, die dinsdag over de kwestie heeft vergaderd. De brieven van minister Van Agt gaan over het beleid dat hij heeft ge voerd ten aanzien van de voorgeno men sluiting van de kliniek In de eerste brief van 22 juni deelde hij de kamer mee dat hij geen kans zag tot sluiting over te gaan en dat hij tevens aarzelde of hij wel als minister van justitie kon aanblijven In de tweede brief, gedateerd 30 juli. schreef Van Agt dat hij had besloten niet heen te gaan om zijn invloed op de komende wetgeving inzake abortus niet prijs te geven De ruzie zou nog niet tot een definitief drie hoofdpunten: een volledige werkge- dp FNV-nota van apnl. legenheid. uitbouw van de sociale voor zieningen en handhaving van de koop kracht. in bepaalde opzichten met el kaar in strijd lijken of zijn. Hij wees erop. dat het kabinet en straks het parlement met dezelfde problemen zitten. Het FNV-gesprek moet leiden tot een com promis, dat in de vorm van voorlopige beleidsvoorstellen aan de leden zal wor den voorgelegd. Dit zal in het najaar - september, oktober - zijn beslag moeten hebben gekregen Kok kondigde verder een nieuwe discussienota aan beschikken over een publiciteitsdes- kundige, die in zulke gevallen wordt ge consulteerd en dan adviseert wat er door het bedrijf zelf eventueel vooraf aan voorlichting moet worden gedaan, vooral met het oog op de eigen werkne mers. Dat heeft hier kennelijk ontbro ken. De 'nieuwsblmdheid' deed zich blijkbaar in het gehele bedrijf voor. Oor zaak? Vermoedelijk omdat bij De Schelde de asbest-afïaire uit en tema is bekeken. De directie van dit bedrijf heeft de onderzoekingen van dr. Stumphius altijd gesteund en gestimu leerd en de publikatie van zijn werk nimmer tegengehouden. De ironie van het geval wil nu dat er juist tegenge- volge van deze openheid onrust is ont staan via de lezing uit Oslo. Die onrust had vermeden kunnen worden waneer tevoren een goed voorlichtingsadvies op tafel zou hebben gelegen. (Van onze redactie economiei AMSTELVEEN, DEN HAAG - De prog noses voor de kosten van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten zullen in 1980 niet 2500 miljoen onder de raming van de regering blijven, maar 1340 mil joen. Aldus nadere mededelingen van het secretariaat van de Ziekenfonds raad (ZFR). De eerder gemelde prog nose van een 2,5 miljard lager uitga- venpeil blijkt op een vergissing te be rusten. Morgen zal de Ziekenfondsraad de kwestie van de AWBZ-kosten be spreken. Bij het ramen van het kostenpeil in de nabije toekomst zijn bedragen vergele ken die niet goed vergelijkbaar waren. Er waren niet dezelfde kostenelementen in opgenomen, aldus de ZFR In de rege ringsnota over de bezuinigingen was men uitgegaan van hogere loonstijgin gen dan de ZFR had aangenomen. Het verschil is onder meer ontstaan doordat het Centraal Plan Bureau aan de Ziekenfondsraad lagere ramingen heeft verstrekt. De loongegevens <die EDE - Zeventig hectare hei en vliegdennen op het landgoed Planken Wambuis, dat beheerd wordt door erm in de gemeente Ede is dinsdag door brand verwoest. De brand brak uit op de plek waar imkers een aantal bijenkorven hebben staan. Omtrent de oorzaak is echter nog niets met zekerheid te zeggen. Het Veluws brandweercomité heeft gezien de aanblijvende droogte, besloten de Veluwe vanuit de lucht door twee vliegtuigen te laten bewaken Tevens zijn de zestien brandtorens in het gebied weer permanent bezet. Hel is verder niet ondenk- ook ramingen zijn) werden op een latere baar dat. om op alles voorbereid te zijn. de militairen in het het komende weekeinde d-itum verstrekt dan de CPB-gegevens paraat zullen moeten zijn voor de regeringsnota. Onder anderede 0p de foto Mauschappen van net brandweerkorps van Ede bestrijden de heide- loonmaatregel heeft voor bijstelling ge- brailg pc spuitgasten op de foto wisten te voorkomen, dat het vuur naar het zorgd Maar aan deziekenfondskantzijn achterliggende bos oversloeg ook kwesties als geringere stijging van aantallen patiënten en personeelsleden en minder nieuwbouw van groot belang. De ZFR zal staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) nu vragen of een ver dere groeibeperkïng in het kader van de zogenoemde één-procentsoperatie nog wel noodzakelijk is. Van Hendriks' mi nisterie is de raming in de regeringsnota afkomstig. Het beleid is de laatste jaren steeds in toenemende mate op beperking gericht Isolatiebedrijven die met UF-schuim werken, mogen eventuele schadelijkheid van dat middel voorde gezondheid niet langer voor hun klan ten verzwijgen. Doen ze dat toch. dan zal de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid maatregelen tref fen tegen die bedrijven. Dit heeft het Konsumenten Kontakt van minister Gruijters te horen gekre gen. iVan onze weerkundige medewer ker) Augustus presteert het niet alleen het zonnige zomerweer te prolongeren, maar komt opnieuw met tropische temperaturen uit de bus. Dinsdag middag werd in de oostelijke helft van ons land al 29 graden gemeten, mogelijk vandaag rond de 30 graden De wind is zuidoost geworden waar door de warmere lucht uit de omge ving van Duitsland naar ons land komt. Trier aan de Moezel noteerde dins dagmiddag al 31 graden. Parijs 30 graden. De verplaatsing van het ho- gedrukcentrum in de richting van de Balkan is de oorzaak van dit war mere weertype. In Zuidwest- Frankrijk dinsdagmiddag opnieuw een paar verspreide onweersbuien, maar het hogedrukgebied staal een opdringen van deze storing in onze richting voorlopig in de weg. Het uit zonderlijke zomerse weertype dat in Noord-Nederland inmiddels een re cord aantal uren zon opleverde in deze zomer, zal zich waarschijnlijk en wellicht ook zonder regen in deze slotfase van augustus weten te handhaven. Zonnig en warm Droog en zonnig met een zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Maximumtemperaturen omstreeks 28 graden, maar langs de Waddenkust iets minder hoog. STRANDWEERSVERWACHTING Een zuid-oosten wind voert droge en warmere lucht aan. Ook vandaag veel zon. in de middag 26 tot 28 graden, zee water 20 graden Vooruitzichten: Kleme onweersstonng boven zuid-west Frankrijk blijft op een afstand, daar door aanhoudend zomers Vooruitzichten van het KNMI voor donderdag en vnjdag. Weinig verandering Weersvooruitzichten m cijfers gemid deld over Nederland Voor donderdag Aantal uren zon 8 tot 14. min temp omstreeks 12 graden, max. temp omstreeks 28 graden, kans op een droge periode van minstens .12 uur: 95 procent, itans op een geheel droog etmaal. 90 procent. Voor vnjdag: Aantal uren zon: 8 tot 14. ruin. temp.: omstreeks 13 graden: max. temp omstreeks 28 graden. kans op een droge penode van minstens 12 uur 95 procent. kans op een geheel droog etmaal: procent. ROTTERDAM (ANP) - Elk bedrijl dat gedurende lange tijd 2.4.5- trichloorfenol fabriceert, moet ver wachten dat zich. net als in het Ita liaanse Seveso, op zeker moment een explosie zal voordoen, waarbij uiterst giftige tedd ontstaat. On danks uitvoerig onderzoek is de oor zaak van de explosies nog steeds niet gevonden. Fabricage is der halve alleen verantwoord, als men ervoor gezorgd heeft, dat het tedd op geen enkele wijze naar huiten kan ontsnappen. Dit zegt ir. J. A. Kever- ling Buisman, hoofd van de resear chafdeling van Philips-Duphar, welk bedrijf in 1963 geconfronteerd werd met een tedd explosie. Voorzover de arbeidsinspectie be kend wordt 2.4,5-tnchloorfenol niet meer in Nederland gemaakt. Philips-Duphar stopte ermee in 1968. Na de ramp in Seveso hebben bedrij ven in West-Duitsland en Groots Bnttannie de fabricage van de stof gestaakt. Op vele andere plaatsen in de wereld gaat men er echter mee door. De jaarlijkse produktie van 2.4.5- tnchloorfenol. dat onontbeerlijk is bij de bereiding van bepaalde herbi ciden en insecticiden, schat ir. Ke- verling Buisman op tienduizend ton. De stof wordt ook in Nederland geïmporteerd, vooral door bedrijven, die het herbicide 2,4,5-t maken, dat verhoute onkruidsoorten doodt en gebruikt is in Vietnam voor de ont bladering van bomen De fabricage van 2.4.5-tnchioortenol geschiedt door een bepaalde bewer king van 1.2,4,5-tnchloorbenzeen. Hierbij ontstaat steeds als bijpro- dukt 2.3.7.8-trichloordibenzo-p- dioxine (tcddi. Wegens de hoge gif tigheid van tedd streeft men ernaar zo weinig mogelijk van deze stof te doen ontstaan. Dit gelukt door de reactie-temperatuur niet ver boven de 160 graden celsius te laten komen. Tegenwoordig slaagt men enn het gehalte aan tedd in 2,4,5- trichloorfenol beneden enkele delen per miljoen te houden. Mis Van tijd tot tijd echter gaat er iets mis bij het verloop van de reacties. De temperatuur stijgt plotseling tot ver boven de 200 graden celsius. Hierdoor wordt de druk zodanig ver hoogd, dat er een breuk ontstaat in de veiligheidsvoorzieningen of zelfs in het gehele reactievat, met als ge volg het vrijkomen van het mengsel. Door de hoge temperatuur voor de explosie bevindt zich hierin aanzien lijk meer tedd dan normaal. In Se veso zou ongeveer twee kilo gevormd zijn. Tedd is de giügste stof, die synthetisch te maken is. Dergelijke explosies hebben zich voorgedaan in de Verenigde Staten (1949). West-Dultsland (1953). Neder land (1963". Groot-Brittannié (1968i en nu in Italië. Naar de oorzaak van de ontploffingen, die onder verschil lende omstandigheden hebben plaats gehad, zoekt men nog steeds. Volgens ir Keverling Buisman kan het ongewenste reactie verloop zowel te wijten zijn aan menselijk falen als een een onbekende verontreiniging. Talloze proeven waarbij geprobeerd werd doorm toevoeging van een be paalde stof een explosie te veroorza ken, zijn op niets uitgelopen. Naar buiten Een bedrijf, dat ondanks alles door wil gaan met de fabricage van 2.4.5- trichloorfenol. kan niets anders doen dan zich voorbereiden op het onge luk. dat eens zal gebeuren, aldus Ke verling Buisman Daarom is het vol gens van het grootste belang, dat het vrijgekomen mengsel njiet naar bui ten kan ontsnappen. Hij wijst erop. dat de verspreiding van het tedd na de explosie m 1963 bij Philips Dup- har beperkt bleef tot de fabriekshal De voorzorgsmaatregelen die getrof fen waren bij Icmesa m Seveso. noemt Keverling Buisman volstrekt onvoldoende Journalist Custers voorgeleid voor rechter in Dacca DEN HAAG - De Nederlandse ontwik kelingswerker en journalist drs. Peter Custers, die al sinds december vorig jaar in de Bengaalse hoofdstad Dacca wordt vastgehouden, is dinsdagmor gen voorgeleid voor het „Special Mars hall Law Court" in Dacca. Koningin terug naar Porto Ercole tSlot van pap. I) m het Clandgehotel heeft gelogeerd. Zij achtte het onwaarschijnlijk dat de prins Kissinger heeft gesproken Ook niet na het bezoek van de Amerikaanse minis ter aan Nederland, woensdag 11 augus tus. „Kissinger is toen rechtstreeks naar Washington vertrokken', aldus de woordvoerder Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken in Washington ver klaarde dinsdagavond: ..Wij zijn ons er niet van bewust dat tijdens Kissingers bezoek aan Londen een gesprek tussen hem en prins Bemhard heeft plaatsge vonden. Voor zover wij weten is de enige met. wie hij heeft gesproken de Britse premier Callaghan", verklaarde een woordvoerder Hij geloofde niet dat er een geheime ontmoetmg zou zijn gear rangeerd. „Ik ben er tamelijk zeker van dat als zo n ontmoeting had plaats ge had wij zulks wel gewaar waren gewor den" aldus de woordvoerder De Rijksvoorlichtingsdienst (RVDi wilde geen commentaar geven. „Wij verstrekken nooit informatie over de privé-aangelegenheden van de prins verklaarde een woordvoerder van de RVD yy yy LUXOR. EGYPTE - Egyptische commando s dragen op het vliegveld van Luxoreen gewonde kaper u eg. nadat ze met een overval op een Boeing 737 van 'Egyptair' een einde aan een negen uur durende kaping hadden gemaakt CAIRO (RTR/UPI/AFP) - Egyptische commando's die maandag drie kapers van een boeing 737 op het vliegveld van Luxor over meesterden begonnen hun aanval na een buiging, het afgesproken sein om tot actie over te gaan. De 21 commando's verschenen dinsdag op een persconferentie in Cairo om uit de doeken te doen hoe zij erin waren geslaagd binnen tien minuten de kapers in te rekenen en de 105 passagiers en bemanningsleden ongedeerd te bevrijden. De terroristen, volgens functionarissen in Cairo twee Palestijnen en een Egyp tische student, hadden de Boeing ge kaapt tijdens een binnenlandse vlucht van Cairo naar Luxor. Zij eisten de vrijlating van vijf mannen die in ver band met recente aanslagpogingen in Egypte gevangen zitten. Premier Mamdoeh Salem van Egypte, die de succesvolle bevrijdingsoperatie leidde, heeft de Libische leider kolonel Gaddafi ervan beschuldigd de kaping voordat deze hun wapens konden ge bruiken. De derde, die zich achterin het toestel bevond, gaf zich over zonder ver zet. Libië heeft Egypte verzocht zijn diplo matieke vestiging in Bengazi te sluiten, zo heeft het persagentschap Arna mee gedeeld. Er is sprake van een tegen maatregel voor sluiting door Egypte van de Libische diplomatieke missie in Alexandria, aldus Ama. Libië heelt dinsdag twee Egyptenaren georganiseerd te hebben, hetgeen door gearresteerd die wapens droegen en Libië is ontkend. Libië heeft Egypte er juist van beschul digd de kaping op touw te hebben gezet teneinde Libië van het incident de schuld te geven Brigade-generaal Nabil Sjoekri. bevel hebber van de commandotroepen, ver klaarde op de persconferentie dat en kele als onderhoudsmonteursverklede commando's aan boord van de Boeing waren gegaan nadat de gezagv oerder een motorstoring had voorgewend. Zij namen de situatie m ogenschouw en heten de ban den van het vliegtuig leeglopen zodat het met zou kunnen vertrekken Nad at zij poolshoogte hadden genomen en de vrouwen, kinderen en drie be jaarde passagiers waren vrijgelaten, kwamen opnieuw verscheidene in monteurs-overals vermomde comman do's het toestels binnen onder het voor wendsel dat zij nog iets moesten contro leren Zij probeerden zo dicht mogelijk bij de drie met revolvers en explosieven gewapende kapers te komen. Een van de militairen gaf toen het afgesproken teken: hij maakte een buiging. Zijn col lega's getraind m het gevecht van man tegen man. wierpen zich toen met schroevedraaiers en ander gereedschap dat zij bij zich hadden, om de kapers. Deze waren zodanig verrast dat andere commando s de Boeing konden be stormen Zij schoten twee kapers neer VRAGEN OVER OORLOGS VERLEDEN VAN DOORN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het tweede-kamerlid V. Honig van den Bossche (boerenpartij) heeft premier Den Uyl vragen gesteld over de verhalen die in omloop zijn over het vermeende oorlogsverleden van minister Van Doorn van crm. Het weekblad Accent publiceerde en kele weken geleden een artikel waarin Van Doorns houding ten aanzien van de Duitse bezetter in dejaren 1940- 45 werd bekritiseerd Honig van den Bossche wil van de pre mier weten of Van Doom inderdaad in de oorlog als vennoot van een handel sonderneming zaken heeft gedaan met de Wehrmacht. of Van Doom in 1942 een baan ambieerde bij het onder nationaal-sociahstische leiding staande ministerie van justitie, en of de minister destijds vrijwillig de zogenaamde loya liteitsverklaring heeft ondertekend. bekend zouden hebben naar Libië ge zonden te zijn voor het plegen van moorden en het verrichten van sabota ge, aldus Ama. Kolonel Gadaffi van Libië liet weer in Europa Aberdeen onbewolkt. Athene licht bewolkt Barcelona geheel bewolkt Berlijn onbewolkt Bordeaux zwaar bewolkt Brussel onbewolkt Frankfort onbewolkt Geneve half bewolkt Helsinki onbewolkt Innsbrück onbewolkt Kopenhagen onbewolkt Lissabon half bewolkt Locamo zwaar bewolkt Londen onbewolkt Luxemburg onbewolkt Madrid zwaar bewolkt Malaga licht bewolkt Mallorca licht bewolkt München onbewolkt Nice licht bewolkt Oslo onbewolkt Parijs onbewolkt Rome half bewolkt Split licht bewolkt Stockholm onbewolkt Wenen onbewolkt Zurich onbewolkt Casa Blanca half bewolkt Istanboel regen Las Palmas geheel bewolkt '2 graden :5 graden :4 graden 6 graden 25 graden 24 graden 24 graden 25 graden 25 graden 26 graden 30 graden 27 graden 23 graden 32 graden 29 graden 21 graden 25 graden 28 graden 31 graden 26 graden 25 graden 27 graden 23 graden 24 graden 27 graden 21 graden 27 graden ZON EN MAAN 25 augustus Zou op 05 40 onder 19 42 Maan op 05.44 onder 19 16 tSlol van pap. I) bilisering een van de sleutelwoorden uit de nota is. Maar wie positieve vrede wil bevorderen, wil juist een heleboel ver anderen aldus Ter Beek. Danken ipvdai toonde zich teleurges teld over de nota en over het ontwape- ningsbeleid in het algemeen. Hij vond het jammer dat het ministerie van bui tenlandse zaken en vooral de speciaal met ontwapening belaste staatssecre taris Kooijmans zo weinig inbreng heeft kunnen leveren in de ontwapenings- problematiek en in het aanschaffingsbe- leid van het ministerie van defensie Drs. H .M. Franssen sprak namens de „atoompacifisten" in de PvdA-fractie Hij kwam tot de conclusie dat „de keuze van de regering om ons land voor een derde wereldoorlog te behoeden door de hulp aan een afschrikkingssysteem dat de tegenpartij bij agressie algehele ver nietiging in het vooruitzicht stelt, heil loos isMede namens de beide andere PvdA-sprekers over de ontwapenings- nota diende Franssen een motie in waarin de regering wordt gevraagd een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheden van een „eenzijdig van geweld afzien" als alternatief voor de huidige strategie van het afschnkkingseven- wicht. De KVP'er mr. J. A. Mommersteeg, oud-staatssecretaris van defensie, die ook sprak namens ARP en CHU, wilde „via de NAVO en anderszins in een niet aflatende volharding wegen tot afbraak van de gestage bewapeningswedloop vinden Hij had waardering voor de Ontwapeningsnota. maar had gehoopt .meer analytische politiek-strategische beschouwingen te zullen aantreffen" In het algemeen staan de CDA-fracties achter de regering: „Wij kiezen voor een actief en loyaal bondgenootschap van de NAVO - inderdaad de NAVO als hoeksteen van onze veiligheid - door al lereerst het nakomen van onze verplich tingen om zo stap voor stap te kunnen dringen en dwingen tot wederzijdse ontwapening en ontspanning". Ook de heer H. J. de Koster (VVD) keerde zich tegen elk streven naar een zijdige ontwapening. Hij vroeg de rege ring te beloven dat geen onverantwoor delijke bezuinigingen op de defensie zul len plaatsvinden. ..Men ziet in Moskou met vreugde dat er in ons land politieke partijen zijn die pleiten voor verminder ing van de defensiebegroting". Volgens de heer De Koster horen kernwapens wel degelijk thuis in het pakket wapens van het Westen, wanneer men uitgaat van de noodzaak van een militaire evenwichtssituatie GPV-woordvoerder A R. Verbrugh keerde zieh met als de regering en de meeste andere sprekers, maar vanuit andere overwegingen i tegen de idee van een Europese kernmacht. Hij was weinig hoopvol over de mogelijkheden voor ontwapening, ook al omdat „het evangelie voorspelt dat oorlogen en rampen elkaar in verhevigde mate zul len opvolgen". Mevr. S. van Veenendaal-Van Meggelen (DS'70) had vooral kritiek op het feit dat in de nota wel wordt gesproken over „het terugdringen van de rol van het kernwapen" maar dat niet duide lijk wordt gemaakt wat die rol nu pre cies is. Ook andere sprekers waren ge vallen over het ontbreken van een militair-technische toelichting in de Ontwapeningsnota. Directie: F. van de Velde. K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (011841 15144 Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22. tel (01150) 4457 l-fulst: Steenstraat 6. tel (011401 4058. In de avonduren <s de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling. (01186)1584 s Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie. (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag. de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie. (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vnj- dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37.75; franco per post I 42.-. per maand 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet btw) Advertentietarieven 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55: ingezon den mededelingen 2'/ix tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3