Braderie Hulst 76 'Poortersfeesten' drukte binnen de brengen poorten extta Winkels ook 's avonds open WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1976 ZEEUWSCH.VUANDEREN Tijdens de braderie wordt een aantal sportieve zaken naar noren gebracht. Vrijdags zijn dat drie hardloopwedstrijden. Om zes uur begint een prestatie loop. een half uur nadien gevolgd dooreen seniorenloop. Om zeven uur begint de eigenlijke trekpleistereen halve marathon, waaraan zeer prominente lopers uit binnen- en buitenland deelnemen. Een groot deel van de route van de halve marathon voert de lopers over de wallen van Hulst Later op de vrijdagavond staat nog het opt reden van een muziekgezelschap in de Overdam- en Bierkaaistraat en de Vismarkt op het programma. Ook zaterdag wordt gedemonstreerd met oude ambachten en is er weer een koopjesfestijn. De kinderen worden om twee uur verwacht op het terrein bij de Keldermanspoort. De clown Gray zal daar twee keer drie kwartier optre den. Op het 's-Gravenhofplein treedt om vier uur een groep vaandelzioaaiers mil Sint Gillis op Het betreft hier de vaandelzioaaiers van de volksdansgroep van Drieske Nijpers uil België Het gezelschap is zeer bekend en geniet grote faam In tegenstelling tol de meeste groepen, die stokken hanteren van tussen de twee en drie meter, t reden deze zwaaiers op met stokken van om en nabij de vijf meter. De drumband Hulst zal ook op het 's-Gravenhofplein optreden. Voor deze gelegenheid is de muziekvereniging gestoken in middeleeuws kos tuum. Om vijf uur start de eerste manche van de trimkoers. Bij deze sportieve aangelegenheid en ook bij de halve marathon, wordt van de zijde Dan de organisatie gehoopt op een grote publieke belangstelling. „Dat zijn toch evenementen waar het publiek wel op af zal komen", zo wordt van de zijde van de commissie naar voren gebracht /erleden jaar 50.000 bezoekers op vier dagen, wan t voor het eerst wordt nu niet op vrijdag begonnen maar begint de braderie al donderdag 26 augustus. De heer d'Hondt wijst er op dat veel medewerking wordt ontvangen van de vereniging 'Den Ouwen Woagen' De vereniging stelt een oude Axeise boerenwagen beschikbaar bij de ope ning van de braderie. Het college van b. en w. van Hulst zal bij het stadhuis worden afgehaald. Ge zeten op de wagen, die wordt getrokken door een dubbelspan, gaat het richüng bradene Burgemeester P. J. G Mol- thoff van Hulst zal de bradene officieel openen De openingsplechugheid be gint omstreeks 18.45 uur Na de opening wordt de jaarlijks terugkerende ope ningsstunt gehouden. Waren het verle den jaar parachutisten die de opening var. de braderie luister bijzetten, dit keer is een stuntman aangetrokken. Het is Hercules John Massis, een man die met zijn gebit allerlei voorwerpen stopt. Hij wordt dan ook de wereldrecordhou der krachttoeren met de tanden ge noemd. Aan de opening verncht ook de Konin klijke Stedelijke Harmonie Hulst me dewerking. Het is alleszins de bedoeling van de Hulster middenstand om tijdens de 'Poortersfeesten" veel mensen binnen de poorten van het vestingstadje te krijgen, en dat zal zeer zeker wel luk ken ook. Mevrouw Molthoff zal dit doen in gezelschap van de dames van de drie wethouders en de gemeentesecretaris van Hulst. Om tien minuten over halfzeven 's avonds gaat het bestuur van de ivinkeliersvereniging (vijf man) de dames afhalen bij het stadhuis. Gezeten op een ouderwetse Axeise boerenkar met dubbelspan gaat het vanaf het stadhuis richting Graven- hofplein, met muziek van de drumband Hulst. De opening, ivat er precies gaat gebeuren wordt nog niet bekend gemaakt, wordt verricht op de Vismarkt. Omstreeks zeven uur is deze ■plechtigheid afgelopen en begint de voorstelling van John Massis. Na het optreden van de man 'met het sterkstegebit ter wereld' speelt de drumband van Nieuw-Namen met begelei ding van de majoretten van het Hulster peloton. Tijdens debradene in Hulst zullen de winkels in de Remaertstad ook s- avonds geopend zijn. Er is vergunning bij de gemeente aangevraagd. Don derdag 26 en vrijdag 27 augustus zijn de winkels geopend tot negen uur s-avonds. Zaterdag kan het winkelende publiek terecht tot acht uur 's- avonds. Zondag is hetdoor de jaren heen traditie geworden dat de zaken maar vier uur open zijn, namelijk van twee tot zes uur 's-middags. Maandag, de laatste dag van de braderie, gaan de winkels gewoon om zes uur dicht Dan is het weer welletjes geweest. De bezoeker aan de braderie in de Bierkaaislraat. Vismarkt. Overdam- straat en hel overdekt koopcentrum 'Trefpunt' kan iedere dag op activiteiten rekenen. De organisatie heeft eralies aan gedaan om het winkelende publiek van alles voor te schotelen We willen met activiteiten naar buiten treden", zo formuleerde voorzitter R. d'Hondt van de braderiecommissie het. Vrijdag worden erop het bradeneterrein oude ambachten beoefend. De ver eniging Den ouwen Woagen' verleent hierbij medewerking. Ook kan het publiek aan zijn trekken komen wat betreft te kopen waren bij de winkeliers. Onder de naam koopjesfestijn wordt allerhande tegen gereduceerde prijzen aangeboden Voor de kinderen is er vrijdag een kermisje. Hiervoor is uit België speciaal een ouderwetse paardemolen besteld. Zondagmiddag begint de grote rommel- annex kunst- en antiekmarkt op het braderieterrein Er zijn dan allerlei artikelen van uiteenlopende aard te koop. Ook maandag wordt een dergelijke verkoop gehouden. Zaterdagmid dag Ireedt omstreeks vier uur de drumband Kloortjeuit Kloosterzande vergezeld van het majorettenpeloton op. Maandag 30 augustus om zes uur wordt de zevende braderie besloten. Als de kas het toelaat, zo is van de zijde van de organisatie meegedeeld, staat het publiek nog een grote stunt te wachten ..Het sluitstuk is nog een vraagteken", zo zei braderiecommissielid G. Janssens het Het organiserend comité heeft daartoe besloten, omdat de vrijdag elk jaar een w at rommelige indruk gaf. Er werd nog druk getimmerd als de braderie eigen lijk al aan de gang was. Nu begint de manifestatie donderdag om zes uur. Nog een verandering ten opzichte van vorige braderies is het meedoen van de winkeliers in de Overdamstraat. Dat gebeurt nu namelijk voor de eerste keer. Het hele blok winkels in dat deel van de binnenstad is nu bijeen in de braderie. Deechtgenote van burgemeester P. J. G. MolthoffvanHulstzal de braderie in de Bierkaaistraat. Overdamstraat. Vismarkt en het overdekt koopcentrum 'Trefpunt' officieel openen mor gen, donderdag. Voor de zevende achtereenvolgende keer wordt nu in Hulst een braderie gehouden. In 1970 begon het met de zogenaamde Weense week. Dat is in de loop der jaren uitgegroeid tot een groot mid denstandsfestijn voor het winkelend publiek. De ontwikkeling is niet altijd even vlot verlopen. Het heeft er soms om gespannen of dehraderie wel door zou gaan! Nu is het gebeuren niet meer uit de vestingstad weg te denken. Aan het winkelend publiek is er over het algemeen genomen geen gebrek in Hulst. Het uitgebreide winkelbestand is toereikend voor een stad van tussen de 30 en 35.000 inwoners, terwijl de gemeente ongeveer 17.000 personen telt en het vestingstadje 'maar" 7.000. De Belgen zijn er de oorzaak van dat het winkelbes tand in Hulst zo groot is. Enkele dagen per week heeft Hulst wer- moeilijkheden met het verkrijgen van kelijk een mvasie van zuiderburen te een parkeerplaats voor de auto. wande- doorstaan Verkeersopstoppingen, laars die met op de voetpaden terecht kunnen en over de straat lopen. Van de andere kant bezien is er natuurlijk nog een categorie: de vele middenstanders die de grote groepen dagjestoeristen gaarne hun stad zien binnenkomen en vervolgens weerzien verlaten met aller hande artikelen De bradene in Hulst wordt op twee plaatsen gehouden. Enerzijds de winke liers van de Gentsestraat, die hun straat zullen versieren, en anderzijds de winke liers in de Bierkaaistraat, Vismarkt en Overdamstraat en het overdekt koop centrum 'Trefpunt' De winkeliersvereniging uit de omge ving van de Vismarkt hebben een uitge breid programma samengesteld voor het winkelende publiek in de penode van donderdag 26 tot en met maandag 30 augustus. De braderie in de Gentsestraat begmt vrijdag 27 augustus en zal eveneens tot en met maandag de 30e duren De braderie in de omgeving van de Vis markt wordt gehouden onder het motto 'Poortersfeesten'. Commissielid G. Janssens heeft de naam voor het braderiefecst verzon nen. „Vroeger waren er in Hulst ook al feesten met een traditioneel karakter. Die werden gehouden onder de naam Van der Maelsiedefeesten. In een grote tuin werd dan een stukje oud-Hulst op gebouwd. Dat was indertijd een grote attractie. De poorters waren de stadsmensen in de oude tijden die bmnen de wallen leef den. Hulst heeft veel oude gebouwen en om aan te sluiten op het oudheidkun dige Hulst is de naam 'Poortersfeesten' heel toepasselijk", legt het braderie commissielid uit. De winkeliers zullen de op de braderie gebruikelijke kraampjes en stalletjes natuurlijk uitzetten in de Bierkaai straat. Overdamstraat en op de Vis markt. Voorts ligt het in de bedoeling dat er wordt gewerkt in Middeleeuwse kostuums. De bradene in Hulst is de laatste jaren flink gegroeid Voorzitter R. d'Hondt van de bradenecommissie: „Het aantal winkeliers ln Hulst groeit gestaag. Dat is er de oorzaak van dat de braderie steeds uitbreidt. We hebben nu ook de beschik king gekregen over het 's Gravenhof- plein. dat voor het verkeer zal worden afgesloten. De bradene is uit zijn jasje gegroeid Verleden jaar waren we eigen lijk over-georganiseerd en was de ruimte te beperkt. Nu met het 's Gra- venhofplem erbij hebben we meer ruim te. We hopen dan ook dat er nog meer bezoekers komen dan verleden jaar. Globaal zijn het er in 1975 50.000 ge weest, zeker. Er is toen geteld, maar op een zeker moment was het zo druk dat tellen niet meer ging".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23