PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRITTEN BENOEMEN EEN WATERCOMMISSARIS Gemeentebesturen moeten waken voor het clandestien kamperen Kamer koel en kritisch over ontwapeningsnota de krant van zeeland Londen heeft nog voor 90 dagen water Koffieprijs niet Russische kosmonauten weer op aarde vandaag TE WEINIG CONCRETE STAPPEN Koningin terug naar Porto Ercole Moordenaar chauffeur en rechercheur beneemt zich het leven GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND: Integratie pagina 7 219e jaargang no. 201 Woensdag 25 augustus 1976 LONDEN (UPI, AFP, RTR, AP) - Premier James Callaghan van Groot-Brittanniê heeft dinsdag een 'commissaris voor waterbevoorrading' benoemd, naar aanleiding van de ernstige situatie die is ontstaan door de droogte. Callaghans vergadering van anderhalfuur met direct betrokken ministers, liep af met de benoeming van minister voor sportzaken, Denis Howell, tot 'coördinator van alle maatregelen tot het sparen van water' in de ergste droogte die Groot-Brittannië sinds tenminste 250 jaar teistert. doorspoelen van het toilet, gebruik niet meer dan twee keer de wasmachine en die die dan wel goed vol met wasgoed. Bij het besparen van water wordt in de eerste plaats gedacht aan de belangen van de landbouw en de industrie, aldus de minister en dan pas aan die van de burgers. Die laatsten zullen genoeg wa ter blijven krijgen om zichzelf te 'be druipen* maar dan moet men zich wel en soms veel ongemakken getroosten. „Maar wij zullen het nooit zover laten - komen dat er een toestand ontstaat die Ir- Mï/l/ de volksgezondheid bedreigt IvlxJ IJ l DemeesteBrittenzïjnalaanhetbezuin- igen geslagen door badwater naderhand te gebruiken voor de tuin, door een bak- Minister Howel heeft op een persconfe rentie gezegd hoe de burgers kunnen meehelpen. Zoals: „gebruik badwater ook voor het KONSUMENTEN- KONTAKT: DEN HAAG - Konsumenten Kontakt blijft bij zijn twijfels aan de juistheid en de redelijkheid van de recente kof- fieprijsverhogingen. Volgens de con- sumentenorganisatie geven de officiële INCIDENTJE RONDOlVJ wereldmarktnoteringen, die leidden DrïC »iA AD T hogere consumentenprijzen, KElo NAAK IVILloIVvJU hetgeen aardig wat bespaart en door hier en daar douches te 'delen' wat best gezellig kan uitpakken bovendien. Voor het eerst sedert het begin van de droogte zal voor een deel van de Britse industrie het water gerantsoeneerd worden. De fabrieken in Zuid-Wales krijgen slechts 50 procent van hun ge steen in het reservoir van de wc te doen Mevrouw Leny Leupm-Muller. de Zwiterse moeder van de in Columbia ontvoerde ereconsul van Nederland Eric Leupin. heelt zich maandag in een open brief gericht tot de guerriileros die haar zoon hebben ontvoerd. Zij vraagt de ontvoerders erin ,te denken aan uw eigen moeders en mijn zoon vrij te la ten". bruikelijke hoeveelheid. De huishou dens in dat gebied moeten het al 17 uur per dag zonder water stellen en moelijk zullen scholen 's middags met het oog op de rantsoenering gesloten moeten worden De voorzitter van de nationale water- raad lord Nugent, deelde mee dt in de nabije toekomst een driedaagse werk week voor niet-essentiele Britse indus trieën waarschijnlijk was. Hij zei dat er gevaren voor de werkgelegenheid be staan ^ls de watervoorziening verder achterui t gaat. Londen heelt nog voor 90 dagen water. Verschillende andere ge bieden van Zuid-Engeland en Wales hebben nog maar voor 70 dagen Traditie. En terwijl Groot-Brittannië wankelt onder de grootste droogte sinds min stens 250 jaar begint vandaag aan de oevers van de Thames een dag en ancht van kracht zijnde dijkbewaking om be dacht te zijn op overstromingen. Men houdt het niet voor mogelijk, maar een functionaris van rijkswaterstaat verzekerde dat het geen grap is. „hoewel men er wel de gek mee steekt." Op 25 augustus begint officieel het overstromingsgevaarseizoen voor de door Londen stromende rivier en geen droogte, hoe ernstig er mag aan deze Britse traditie iets te veranderen. MOSKOU (DPA/RTR) - De Russische kosmonauten Boris Wolynov en Witaly Zjolobov zijn dinsdagavond op aarde teruggekeerd na een verblijf van 48 da gen aan boord van het om de aarde draaiende ruimtestation Saljoet-5. zo meldt Tass. Ze landden om 19.33 uur (Ned. tijd) 200 km ten zuidwesten van de stad Kokts- jetac in Kazakstan. Hun toestand wordt bevredigend genoemd. geen reëel beeld van de werkelijke in koopprijzen van de grote Nederlandse koffiebranders. In het septembernummer van haar maandblad „Koopkracht" wijst de con sumentenorganisatie erop, dat grote koffiebranders speciale contracten we ten te bedingen met koffieleverende landen. Die transacties zijn te vergelij ken met de conservenindustrie, waar ook buiten de officiële markt om wordt gekocht klimaat Industriebond NW eist maatregelen van 'De Schelde' tegen werken met as best. volgorde slecht Opinie- Sacharov „De posiUe van de Russische dissidenten is nog geen haar beter geworden" openbaar ideaal chantage Sport. Peter Post zette Jan Raas het mes op de keel contract tekenen of met starten in de Proftour geluid Sagen, legenden en feiten op de Flrato 1976 in de RAI, radio- en televisiepro gramma's, stnps pessimistisch Droogte kan voor tegenvaller in de na- jaarsoogst, zorgen; beurs; financiën, economie DEN HAAG - De activiteiten van de Nederlandse parlementaire delegatie in de Sowjet-Unie leidden dinsdag middag, tijdens de eerste vergadering van de tweede kamer na het zomerre ces, tot een incident tussen de commu nist Marcus Bakker en kamervoorzit ter dr. Anne Vondeling (pvda). „Het klopt niet, als men vandaag met bijbels in zijn koffer naar de Sowjet-Unie gaat. ter verdediging van de mensen rechten. wanneer men gisteren als par lementaire delegatie een bezoek heeft (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Ontwape- gebracht aan Indonesië, een bezoek dat ningsnota van minister mr. Max van der Stoel en staatssecreta ris prof. mr. P. H. Kooijmans is in de tweede kamer koel en kri tisch ontvangen. Vooral de linkse partijen (pvda, ppr, psp en cpn) konden weinig waarder ing opbrengen voor de nota. In het algemeen werd de bewinds lieden verweten dat zij wel een aantal analyses hebben ver strekt, maar geen concrete maatregelen aankondigen. diende als paraplu voor de levering van wapens en oorlogsschepen aan de beul Soeharto", zo schoot Bakker uit zijn slof. Dr. Vondeling ging niet in op de kritiek op zijn delegatie, maar hij sloeg terug door In zijn kwaliteit van kamervoorzit ter bezwaar te maken tegen het gebruik van het woord „beul" voor de Indonesi sche president Soeharto. Aan hetelnd van de middagvergadering dreigde Vondeling gebruik te maken van zijn autoriteit als voorzitter en, op grond van artikel 59 van het Reglement van Orde van de Tweede Kamer, het woord „beul" te schrappen uit de Han delingen, Het verst gingen, zoals verwacht, de PSP'er Van der Spek en de CPN'er Bak ker. Van der Spek diende een motie in, waarin de regering onomwonden wordt gevraagd het Noordatlantiscb Verdrag op te zeggen, uit de NAVO te treden dus. Ook PPR-woordvoerder Waltmans was erover gevallen dat de bewindslieden de NAVO zonder meer accepteren als „hoeksteen van ons buitenlands beleid" en dat zij, volgens Waltmans. daarmee kiezen voor „bewapening als middel tot veiligheid pieit,te ervoor dat Neder land de „blok-tot- blok-benadering" zou doorbreken, door eenzijdig, zonder voorafgaand akkoord met de andere NAVO-landen, zonder akkoord tussen ning te verminderen. Waltmans diende drie moties in; een tot verdere verscher ping van de beperkingen op de export van wapens en andere strategische goe deren. een waarin de Nederlandse rege ring wordt gevraagd het initiatief te nemen tot een door de NAVO te geven verklaring dat het bondgenootschap nooit als eerste in een conflict kernwa pens zal gebruiken en een waarin wordt gevraagd alle kernwapens van Neder landse bodem te doen verwijderen. De PvdA-woordvoerders Ter Beek, Dankert en Franssen waren aanzienlijk milder in hun kritiek. Ter Beek miste vooral het streven naar de zg. „posi tieve vrede", een situatie waarin „ook de bronnen van spanning en de oorzaken NAVO en Warschau-pact de bewape- van geweld zijn weggenomen", in tegen stelling tot de negatieve vrede, die niet meer inhoudt dan de afwezigheid van gewapende conflicten. „Negatieve vrede is gebaat bij stabiliteit, bij rust Het is dan ook niet toevallig, dat de sta- Slot zie pagina 3 kolom 3) DEN HAAG - Terug van vakantie in detweedekamer.Andrtessenvan Van Thijn wisselen hun ervaringen uit: En ik voelde iedere dag weer, maar geen druppeltje regen c van onze correspondent) DEN HAAG - Koningin Juliana en prins Bemhard zijn dinsdag weer naar hun vakantieverblijf in het Italiaanse Porto Ercole vertrokken nadat zij maandagavond voor de tweede keer in korte tijd op paleis Soestdijk overleg hadden gepleegd met premier Den Uyl over de inhoud van het rapport van de commissie-Donner. Het is niet bekend waarover zij gespro ken hebben. Aangenomen wordt dat premier Den Uyl ruggespraak gepleegd heeft met koningin en prins over de tekst van het communiqué dat binnen kort wordt verspreid over het rapport van de commissie-Donner die een on derzoek heeft ingesteld naar de betrok kenheid van de prins in het Lockheed- omkoopschandaal. Intussen zou prins Bemhard in zijn va kantie vanuit Porto Ercole naar Londen zijn gereisd om er te spreken met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Kissinger Dat zou moeten hebben plaatsgehad toen Kissinger in Londen was op doorreis naar Teheran Kissinger arriveerde 4 augustus in de Engelse hoofdstad en reisde de vol gende ochtend, na een ontbijtbespre- king met zijn Britse collega Callaghan, alweer verder De heimelijke ontmoeting zou hebben plaatsgehad in het Claridgehotel in Londen. De assistent-manager van dit hotel, Burrows, verklaarde dinsdaga vond dat Kissinger inderdaad in het ho tel had gelogeerd. Dat de prins er ook geweest is, ontkende Burrows. „Wij kennen prins Bemhard erg goed, want hij logeert vaak bij ons als hij in Londen is Wij hebben de prins de laatste maan den niet in ons hotel gezien", aldus Bur rows De Amerikaanse ambassade in Den Haag bevestigde dat minister Kissinger (Slot zie pagina 3 kolom 5) Lezing in Oslo §Dr. Stumphius, de bedrijfs arts van de Koninklijke Maatschappij De Schelde is 'verbluft' - zo deelde hij giste ren aan de PZC mee - over de reacties, die hij heeft losge maakt met een lezing in Oslo over de gevaren van het werken met asbest Een tekenende opmerking in dit verband van deze arts „Het was in pnncipe niet een nieuw verhaal" Een mededeling die een publiciteitsman niet zo snel over de lippen zal knjgen. de nieuwswaarde van een geschrift of een referaat wordt niet uitsluitend bepaald door de omstan digheid dat in dit stuk nieuwe feiten worden meegedeeld Voor dr. Stumph ius ging_ het uitsluitend om een routine-lezing, die hij - met instemming van zijn directie - in Oslo ging houden. Een lezing zonder nieuwswaarde. En dat nu bleek een vergissing: de kranten stonden er bol van Waa: Jjttntlijn ONDERZOEK NAAR DOOD IN CEL was deze lezing nieuws? Zien we het goed. dan is hier sprake van een aantal samenvallende factoren, die.ln hun gezamenlijkheid tot een verhevigd effect leidden. In de eerste plaats de grote afstand in tijd tussen de eerste publikatie (het proefschrift van dr. Stumphius) en de lezing in Oslo. Des tijds trok deze dissertatie sterk de aan dacht. vrijwel alle kranten schreven er over, maar dat is al zo lang geleden dat het nu niet meer 'werkt'. Geen journalist zal de nieuwswaarde van een berichtje op nul taxeren omdat het zeven jaar ge leden al eens is verschenen. Elke mede deling over een bepaald onderwerp dat de aandacht trekt, wordt beoordeeld naar de waarde die het op datzelfde ogenblik heeft. De vraag rijst vervol gens: hoe stelt men die waarde vast? Van belang is in dit opzicht de relatie tussen het nieuwsfeit en de samenle ving: hoe hechter deze relatie hoe groter de nieuwswaarde. Zo heeft 'n treinramp in Nederland hier grotere nieuwswaarde dan een soortgelijk ongeval in laten we zeggen Roemenië: in eigen land is de ver binding tussen een Nederlands treinon geluk en de Nederlandse samenleving zo intensief, dat de nieuwswaarde bij zonder gróót is, optimaal zelfs. Hoe nu was de nieuwswaarde van de lezing, die dr. Stumphius in Oslo hield? Zij werd in het algemeen in de media hoog getaxeerd. Er waren daarvoor ver schillende redenen aan te voeren, waar van we er één al hebben genoemd: tus sen de oorspronkelijke publikatie en nu was er geruime tijd voorbijgegaan. Voorts betrof het hier een berichtgeving over het werken in de industrie met een bepaalde stof. namelijk asbest. Voor dergelijk nieuws bestaat op dit ogenblik grote belangstelling. Bovendien kwam deze Oslose lezing naar buiten op een moment, waarop de kranten vol ston den over de gifwolk in Italië en de affaire van TieL Dergelijke gebeurtenissen doen menigeen zich afvragen in welke gevarenzone we in deze geïndustriali seerde maatschappij leven. Strikt ge nomen hebben de giftvolk in Italië en de kwestie-Tiel niets te maken met een ziekte, die kan ontstaan bij het werken met asbest, maar onbewust wordt wel de relatie gevaar-industrie gelegd. Tegen deze achtergrond nu krijgt een mededeling van een bedrijfsarts over een aantal concrete asbest-gevallen met daaraan verbonden een prognose voor de toekomst een onvermijdelijke relatie metsoortgelijkebelangstellingssferenln de samenleving. In dit geval voor Zee land de relatie tussen industrie en kwa lijke stoffen enerzijds en het bijzondere geval van asbest in eigen streek ander- E„ tt nti r* JOHANNESBURG - Honderden zoe loes. krijgsliederen zingend en ge wapend met knuppels en messen, hebben dinsdagavond in hel zwarte woongebied Soiveto bij Johannes burg minstens zes doden gemaakt bij aanvallen op benden zwarten die van hun werk terugkerende arbei ders lastig vielen, zo is door oogge tuigen gemeld ln de ziekenhuizen zijn ongeveer 90 personen aan ver wondingen behandeld. Ook in Kaap stad kwam het dinsdag weer tot on geregeldheden tijdens tegen de overheid gerichte studentendemon straties Op de foto. verspreiden le den van de Zuidafrikaar,se oproerpo litie met behulp van traangas zivarte studenten, die overeen hek een veihg heenkomen trachten te zoeken. DEN HAAG - De 20-jarige Dirk N. heeft zich dinsdagmiddag in zijn cel in het Scheveningse huis van bewaring van het leven beroofd door zich op te han gen met een laken van zijn bed. Tegen de Hagenaar werd vorige week leven slang geëist wegens de moord op een Haagse taxichauffeur en op een Rijs- wijkse rechercheur. Voor de justitie kwam de zelfmoord als een verrassing. „Wekelijks wordt een langgestrafte door een speciaal team van deskundigen, onder wie een psy chiater. onderzocht Volgens het team was er echter geen enkele aanleiding om aan u; nemen dat Dirk N. zelfmoord wilde plegen", aldus Justitie. Het lichaam van Dirk N. werd dinsdag middag om vijf voor half vijf ontdekt. Bij een controle, twintig minuten daarvoor, waren er nog geen bijzonderheden ge signaleerd. Medische hulp mocht na de ontdekking niet meer baten. In het huis van bewaring wordt een gerechtelijk onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Samen met Dirk N. stonden vonge week de 19-jarige Ton V. en Dirks 16-jarige broer Janus terecht Tegen hen werd respectievelijk 15 jaar en zes maanden geëist wegens medeplichtigheid aan de moord op de taxichauffeur. AANTASTING VAN HET LANDSCHAP MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland menen dal een aantal ge meentebesturen meer waakzaam moe ten zijn om uitwassen van het kampe ren op boerderijen tegen te gaan. Het college van gs heeft er in een brief aan de colleges van burgemeester en we thouders van de Zeeuwse gemeente op aangedrongen dat zij meer aandacht besteden aan het individueel kampe ren. Gs maken duidelijk dat hen is ge bleken dat 'niet alle gemeentebesturen terzake voldoende diligent zijn'. Gedeputeerde staten herinneren er in de brief aan d al zij de gemeentebesturen in november van het vorig jaar verzocht hebben een aantal normen in acht te nemen bij het aanwijzen van gebieden waar in beginsel voor individueel kam peren een bizondere vergunning kan worden verleend Daarbij gingen gs ervan uit dat indivi dueel kamperen niet zou moeten wor den toegestaan in de recreatiegebieden om en tussen de recreatieconcentraties. Daardoor zou namelijk naar het inzicht van gs van Zeeland het concentratie principe geweld worden aangedaan. Verder zou de landschappelijke aantas ting kunnen toenemen en er viel concur rentievervalsing ten opzichte van de ei genlijke kampeerterreinen te vrezen. Een kort geleden door de Provinciale Planologische Dienst <PPD) uitgevoerd onderzoek toont nu aan, dat in veel ge vallen bij boerderijen en m boomgaar den meer tenten en caravans staan dan volgens gedeputeerde staten is er sprake van een sterke mate' van over schrijding Het college merkt op dat hierdoor clandestiene kampeerter reinen zijn ontstaan die het landschap ernstig schaden. „De sanitaire voorzie ningen op deze terreinen zijn bovendien onvoldoende, waardoor onaanvaard bare situaties zijn ontstaan Zou er al leen sprake zijn van een kortstondige overloop tengevolge van een extreem hoge en plotseling optredende top, dan zou deze situatie zich mogelijk weersnel kunnen normaliseren. Wij hebben evenwel de indruk, dat hier sprake is van een dreigende structurele ontwik keling metongewenste gevolgen", aldus het college van gedeputeerde staten. Misstanden Zij vestigen er de aandacht van de ge meentebesturen op, dat als nu niet wordt opgetreden tegen misstanden, er ernstig rekening mee gehouden moet worden, dat de eigenaars van stukken terrein, waarop clandestiene campings zijn gevestigd op een gegeven moment menen dat zij blijvende rechten bezat ten. Daaruit kunnen naar het oordeel van het college nieuwe problemen ont staan. Het college schrijft tenslotte: „De ge signaleerde ontwikkelingen met be trekking tot het individucel kamperen tonen aan, dat deze vorm van verblijfs- recreatie bizondere aandacht nodig heeft en wel in het bizonder van de ge meentelijke overheid. Het is ons even wel gebleken, dat niet alle gemeente besturen terzake voldoende diligent zijn in verband waarmee wij hebben gemeend door middel van een rond schrijven de aandacht voor de proble matiek van het individueel kamperen te vragen". bijzonder aspect ontstond voorts door de omstandigheid dat het congres in Oslo door de vakbeweging werd geor ganiseerd De Nederlandse deelnemers kregen hier een aantal gegevens op ta fel, waarmee zij in eigen land pressie konden uitoefenen op de overheid, die tot nu toe in gebreke was gebleven met het uitvaardigen van een asbest-beslult. Het nieuws uit Oslo is dan ook - naar men moet aannemen - via de kanalen van de vakbeweging bij de Nederlandse media terechtgekomen, een welbewuste politiek van vakbondskant Dat blijkt ook uit de recente bnei van de Indust riebond NW aan De Schelde: men ge bruikt de resultaten van het congres van Oslo om druk uit te oefenen. De vakbeweging weet altijd knap gebruik te maken van allerlei haar passende nieuwsfeiten, vooral ook van nieuws, dat zij zelf tot stand brengt. Een tweede bijzonder aspect, dat in dit geval bij droeg tot de nieuwswaarde: de uitge breide aandacht die het NOS-joumaal aan de lezing van dr. Stumphius gaf. Televisie is vaak nieuwsvormend: als het journaal of een actualiteitenrubriek uitvoerig aandacht aan een bepaalde zaak schenkt, dan krijgt dat de attentie van miljoenen kijkers. En zij willen er de andere dag meer over lezen, een over weging die er toe leidt dat vaak ook de kranten de bewuste feiten uitvoerig be handelen. Zo werd in dit geval een lezing van een bedrijfsarts, die nietsvermoe dend naar Oslo was getrokken, plotse ling een gebeurtenis van grote nieuws waarde Daarbij moet er wel op worden gewezen dat de inleiding wel degelijk een tot dusver publiek onbekend feit naar voren bracht: de prognose dat er hier nog een honderd vijfen twin tig men sen mogelijk als gevolg van asbest kun nen overlijden. Die prognose vormde dan ook ln het gehele land de kern van de berichtgeving. O verigens had elke bekwame publici teitsman tevoren het effect kunnen voorspellen, waarover dr. Stumphius nu zo verbluft is. De meeste grote bedrijven (Slot zie pagina 3 kolom l)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1