B. en w. Goes: 1,2 miljoen voor opknappen 'Prins van Oranje' Gemeente Goes wil oprichting bedrijfsgeneeskundige dienst Huisartsen in Hulst boos over benoeming collega tot gemeente-arts RECORDAANTAL DEELNEMERS AAN ZWEMVIERDAAGSE KNZB Excelsior na tournee door Tunesië terug in Goes PZEM SCHRIJFT JUISTE MANIER OP AF DINSDAG 24 AUGUSTUS 1976 JAARLIJKS f 125.000,- VOOR EVENEMENTENRUIMTE STATIONSGEBIED WETHOUDER LINDENBERGH NIET EENS MET PLANNEN GOES-De meerderheid van het college van b. en w. van Goes wil voor het op knappen van de schouwburg 'Prins van Oranje' te Goes een lening van ruim 1.2 miljoen gulden beschikbaar stellen aan exploitant D. Breen. Voor de jaarlijkse lasten (rente, aflossing) die de exploi tant dan moet opbrengen, wil het col lege een bijdrage van 125.000 gulden per jaar (25 jaar lang) geven. Voor dat geld moet de grote zaal van 'de Prins' worden omgebouwd tot een redelijke theaterruimte. Daarnaast wil de meerderheid van b en w. voor een nieuw te bouwen evenemen tenruimte in het stationsgebied perjaar 125.000 aan de adspirantbouwer Delat BV uit Middelburg verstrekken. Het gaat daarbij om een bijdrage in het jaar lijkse tekort op de evenementenruimte. De bouw komt voor rekening van Delta, in combinatie met een nieuw station, een PTT-expeditiekantooren een hote laccommodatie Wethouder J. P. Lindenbergh is het niet eens met de plannen Hij is van mening, dat de behoefte aan een evenementen hal bij het station onvoldoende is onder- „ONCOLLEGIAAL IN FUNCTIE GEMANOEUVREERD" „DOKTER NIESTEN HIELD INFORMATIE ACHTER"... HULST - De drie Hulster huis artsen W. Eysink, W. N. Th. M. B. Gielen en C. L. T. van der Mee zien nog weinig mogelijkheden tot een vruchtbare samenwer king met gemeentegeneesheer J. G. A. M. Niesten. De drie art sen schrijven dit in een brief aan het college van b en w van Hulst naar aanleiding van de benoe ming - door de raad - van dij heer Niesten als gemeentegenees heer. De drie artsen zetten vraagtekens bij de handelswijze vanhun collega, die aan de be noeming tot gemeente-arts vooraf is gegazn. Mede namens de drie doktoren is de heer Niesten met burgemeester P. J. G. Molthoff gaan praten om nadere gege vens over het gemeentegeneesheer- schap in te winnen, toen bekend was geworden dat dokter J. A. J. M. Caspari ontslag had gevraagd als gemeentege neesheer (per 1 juli van dit jaar) „Na eersts thans blijkt, heeft de heer J. G. A. M. Niesten uitvoerige informatie van de heer burgemeester ontvangen en die heeft hij de betrokken huisartsen niet doorgegeven", schrijven de drie ge griefde doktoren. In hoeverre het college van burgemee- sateren wethouders ofwel nu reeds mis leid werd door de nieuwe functiona ris op het moment dat hij zijn kandidatuur stelde en bij die gelegenheid niet uit drukkelijk vermeldde de andere geïnte resseerde huisartsen alle hem ter be schikking staande informatie onthou den te hebben, dan wel dat het college van burgemeester en wethouddrs zelve verzuimde nog na te gaan of ook andere hulsartsen alsnog zouden hebben willen solliciteren, toen bleek dat tenminste een hunner (dokter Gielen, red.) zich als tegenkandidaat gemeld had, laten wij gaarne ter uwer beoordeling", aldus de brief van de artsen aan hetcollege.Dok- ter Gielen was eerder dit jaar al bena derd om de functie van plaatsvervangend-gemeentegeneesheer te willen vervullen. van de voormalige gemeente Sint Jan steen en Clinge. De drie huisartsen, die nu bij de ge meente Hulst hebben aangeklopt, zijn de mening toegedaan dat zij als gevolg van de handelwijze van de heer Niesten niet in de gelegenheid zijn geweest om te solliciteren. De raad koos de heer J. G. A. M. Nisten. Anagetekend dient hierbij te worden dat voor deze functie van ge meentegeneesheer noch voor ons noch voor andere huisartsen te Hulst - met uitzondering van L. J. A. Adriaansens - een sollicitatiemogelijkheid bestond", vinden de Hulster artsen. zocht, Ook verwacht hij datzo'n hal de Prins van Oranje een 'moordende con currentie' zal aandoen De heer Linden bergh vindt dat de gemeente de Pnns van Oranje moet aankopen en na een verbouwing moet verhuren aan de firma Breen. Hij vreest dat de schouwburg anders geheel voor de gemeente Goes verloren zal gaan. Het voorstel van de meerderheid van b en w. borduurt voort op een voorstel dat het raadslid J. P G van Oofjen icgg) vorig jaar augustus indiende, en waarin het college machtiging werd verleend om te gaan onderhandelen over de ver betering van de Pnns van Oranje en de bouw van een evenementenruimte bij het station. Ook besloot de raad toen - metdestemmenvanSGP en WD tegen - om per jaar een bedrag van 250.000 te reserveren voor de culturele accommo daties in Goes (met uitzondering van de werk- en repetitieruimten). Het college van b. en w. heeft, met het voorstel van de heer Van Ooijen op zak, onderhandeld met de exploitant/eige naar van de Prins. Daaruit is het voor stel tot het geven van een geldlening en een jaarlijkse bijdrage in de tekorten, voortgevloeid. B. en w. willen er wel de nodige voorwaarden aan verbinden, onder andere dat de Prins van Oranje de huidige bestemming van toneel- en ver gaderruimte zal behouden, terwijl het college ook het recht van voorkeur tot koop zal hebben. Wanneer een even tuele winst op de exploitatie van de schouwburg een bepaald bedrag te bo ven gaat, dan willen b. en w. dat in mm- dereing brengen op de gemeentelijke bijdrage. Het college meldt dat de firma Breen zich schriftelijk met de voorstel len akkoord heeft verklaard. In het ontwerp-voorstel aan de gemeen teraad, gaat het college ook in op de ontwikkelingen in het stationsgebied. Met opnieuw het voorstel van de heer Van Ooijen als uitganspun t is er gepraat over de opzet van de zogenaamde 'mul tifunctionele ruimte' bij het station. B. en w vertellen dat de Nederlandse Spoorwegen tegen zo'n meervoudige ruimte geen bezwaar heeft, zolang de bouw van een nieuw station en PTT- kantoormaarnietin de knel komen. Het college wil dat voorkomen door de nieuwbouw in gedeelten uit te voeren. In de verdere gesprekken over het invul len van het stationsgebied is volgens het college het bouwbedrijf Delta BV uit Middelburg als bouwgegadigde voor de evenementenruimte uit de bus gerold. Het bedrijf wil bouwen als de gemeente jaarlijks een bijdrage verleent. B. en w. wallen die bijdrage stellen op eveneens 125.000. Hetcollegewijsternogop.dat de Delta in het kader van de ontwikke ling van het stationsgebied ook de mo gelijkheden voor hotelruimte en kan toorruimte onderzoekt. Inzijn minderheidsnotitie benadrukt wethouder Lindenbergh dat een mani festatiehal naast schade voor de Prins van Oranje, ook nadeel zal toebrengen aan de dorpshuizen, omdat voor het op knappen van die hulzen dan 'hoogst waarschijnlijk' onvoldoende geld zal zijn. De wethouder betwijfelt of het be drag van de lening en jaarlijkse bijdrage voldoende zal zijn om de Prins van Oranje goed te saneren. Hij stelt verder dat de ligging van de Prins, met par- keermogehjkheden, past in de struc tuurschets binnenstad. Het ontwerp-voorstel van b. en w. komt aan de orde in de vergadering van de commissie voor cultuur op dinsdag 24 augustus 1976 (aanvang 19.30 uuri, de commissie voor ruimtelijke ontwikke ling op woensdag 25 augustus aan staande (aanvang 20.30 uur) en in de Mooi weer oorzaak grote belangstelling Zwembaden vol met 'natte' trimmers VLISSINGEN - De jaarlijkse zwem- vierdaagse van de Koninklijke Neder landse Zwembond heeft in Zeeland maandag een groot aantal deelnemers in het water gebracht In het Sportfondsenbad te Vlissingen kon een uur na de opening om vijf uur al worden gesproken van een groot succes toen bleek dat het aantal deelnemers al was verdubbeld ten opzichte van hetvo- rig jaar, toen Vlissingen voor de eerste op vrijdag 27 augustus 1976 (aanvang 19.30 uur). De vergaderingen zijn In het stadhuis te Goes en kunnen door be langstellenden worden bijgewoond. Het publiek mag over het onderwerp een half uur vooraf praten. Oncollegiaal De drie huisartsen schrijven in hun brief de conclusies 'gaarne' aan het in zicht van het college over te laten. „Het komt hen echter voor dat nog slechts weinig mogelijkheden zijn overgeble ven om tot een vruchtbare samenwer- king met de nieuwe gemeentegenees heer te kunnen komen, nu deze op on miskenbare wijze zich uiterst oncolle giaal in de functie van gemeentege neesheer heeft weten temanouvreren", is de mening van de drie artsen. De verkiezing van de heer Niesten tot gemeentegeneesheer is overigens geen voorstel van het college van b en w ge weest. Het college wilde de heer L. J. A. Adriaansens te Sint Jansteen in de funoi'ie van gemeentegeneesheer be noemd zien. Dokter H. A. A. Brabers uit Clingt is in de juni-vergadering van de raad voorgesteld als plaatsvervanger. Deraad honoreerde echter de sollicita ties van dokter Niesten. De heer Ad riaansens- werd zijn plaatsvervanger. B en w hadden voorgesteld om de dokto ren uit Srit Jansteen en Cluige in ge meentedienst te nemen, omdat zij bei den gemeentegeneesheren zijn geweest AANHANGWAGEN IN BRAND KORTGENE - fiven nadat een perso nenauto met aanhangwagen, bestuurd door de heer T. W. uit Oud-Beijerland, rond elf uur maandagavond de lol van de Zeelandbrug vas gepasserd, ont dekte men op de kiviising vóór het We genwachtstation, dut het aanhangwa- gentje in brand stond. Het was geladen niet linnengoed en boeken. Door snel afkoppelen kon de persone nauto behouden blijven. Hoewel manschappen van de Wgen- wacht met poederappar.iten trachtten de brand te blussen, koncen ze niet ver hinderen dat het wagentje geheel uit- brandde. Ook de gealarmeerde brand weer van Colijnsplaat kon niets anders doen dan blussen. De oorzaak van de brand Is nog met be kend. De schade loopt tegen de zesdui zend gulden. Verzekering dekt de scha de. „REIS VOOR GEEN GELD WILLEN MISSEN' OPTREDENS BIJ MEER DAN 30 GRADEN GOES - Boordevol indrukken en ook wel enigszins vermoeid zijn zondagavond laat de 28 leden van het showtamboer- en trompetter korps Excelsior van hun reis naar Tunesië in Goes teruggekeerd. De Goesenaren hebben vijftien dagen doorgebracht op het eiland Djerba voor de Tunesische kust Ze waren daar op uitnodiging van de Tunesi sche regering. Tijdens die vijftien dagen heeft het showkorps voor de bevolking van het eiland en voor de toeristen optredens verzorgd. De Goese muzikanten waren onder gebracht- in een internaat van een ly ceum in de plaats Houmt Souk. Overdag waren ze vrij. De meesten gingen 's-morgens naar het strand, dat ongeveer twaalf kilometer af stand ligt en 's middags rustte men watuit Dat was wel nodig in verband met de temperaturen, die soms tot meer dan veertig graden opliepen. Om een uur of vijd 's middags moest 'Excelsior' in uniform klaar staan voor het eerste optreden, In een bus werden de Goesenaren naar een of ander dorpje gebracht, waar ze twee keer vijftien minuten moetsten op treden. Het was dan altijd nog ruim dertig graden De eerste dagen deden ze dat in volledig uniform, maar de uniformjasjes werden toen al snel doornat van het transpireren. Zodat bij latere optredens de jasjes ver dwenen. Om een uurofacht's avonds waren ze weer terug in hun onderko men. waar de avondmaaltijd werd gebruikt. Daarna maakte men zich klaar voor een optreden in één van de vele hotels langs de kust van Djerba. Die optredens duurden in de regel twee maal twintig vijfentwintig minuten. Tegen een uur of twaalf wa ren de Goesenaren dan weer terug in het. internaat. vergadering van de commissie financiën maal deelnam aan de zwem vierdaagse. ..j ,™,n Vandaag, dinsdag, zullen nog eens hon derdvijftig deelnemers van start gaan. Voor deze gelegenheid werden vijf ba nen van het buitenbad van het Sport fondsenbad ter beschikking gesteld. Vooral de jeugd toonde veel belangstel ling voor de zwem vierdaagse, waar ieder kan kiezen welke afstanden gezwom men zullen worden. Wanneer een deelnemer de vier dagen volbrengt, zal hij - of zij - donderdag of vrijdag worden gehuldigd. Zwemen- thousiasten. die voor de eerste keer meedoen, krijgen een bronzen medaille terwijl de deelnemersdie ook vorig jaar de zwemvierdaagse volbrachten, een zilveren medaille zullen krijgen. Verder krijgt iedere deelnemer een sticker. Donderdagavond zal de voorzitter van de raad van advies van het Sportfond senbad. de heer A. J. de Koene, de Dni- --Erg leuk'' „Vooral de optredens in de dorpen waren vaak erg leuk", vertelt de bruinverbrande leider van het show korps. de heer L. Beeke. „In de hotels was het of en top ook wel gezellig, maar vaak viel het daar wat tegen. Met name als er weinig respons van het publiek kwam. want dan moetje toch maar vijftig minuten vol zien te maken". Achteraf gezien heeft een aantal leden van 'Excelsior" de tour nee van vijftien dagen wel wat lant gevonden. „D'r waren wat mensen, die tien dagen al mooi vonden We zouden aanvankelijk vorige week donderdag al naar huis gaan, maar toen bleek er geen vliegtuig beschik baar te zijn. We moesten toen nog een paar dagen langer blijven. Dat viel voor sommigen een beetje tegen", aldus de heer Beeke. Een minder prettige ervaring was het eten. Het ontbijt stelde niet veel voor. maar daar stonden twee warme maaltijden per dag tegenover. Wel waren deze op Tunesische wijze klaargemaakt, dat wil zeggen met veel olijfolie, hetgeen bij vrijwel ie dereen darm stoornissen veroorzaak te. Daarbij kwam nog dat alleen maar water uit flessen gedronken mocht worden, omdat het leidingwa ter niet betrouwbaar was. „Onze ma nager Temmerman uit Gent heeft een paar keer verse groenten en aar dappelen weten te bemachtigen en daar een min of meer Hollandse maaltijd mee bereid. Datstelden we erg op prijs". En wathet water betreft hebben we wel geleerd er zuinig mee om te gaan. Ondanks deze kleine ongemakken hadden de 21 mannelijke en de zeven vrouwelijke muzikanten de reis voor geen geld willen missen. Ze vonden het zonder uitzondering een mooie ervaring. Men heeft een aardige in druk kunnen krijgen van het leven op een eiland. Een aantal Excelsior- leden maakte een Tunesische brui loft mee. er werd een moskee bezocht en enkele waaghalzen maaten een ritje op een kameel. Een keer of vier ging men voor optredens naar Zarzis op het vasteland. Daar werden de Goesenaren officieel ontvangen door de gouveneur. Volgens de heer Beeke had het hele gezelschap bijzonder veel waarder ing voor de inspanningen van mana ger Temmerman, die al weer contac ten legde voor eventuele nieuwe bui tenlandse optredens van Excelsior en voor Excelsior-secretaris Peter Paauwe, die optrad als onvermoei bare tolk, reisleider en manusje van-alles. Paauwe werd in de bus. die het showkorps zondagavond van het vlieveld in Brussel naar Goes bracht, dan ook voor zijn inspanningen be dankt REDDINGBOOT REDT MAN VAN OMGESLAGEN SPEEDBOAT BURGHSLUIS - Bij een geslaagde po ging om de sinds vijf dagen vasggeio- pen Yerseke 33 vlot te krijgen is een speedboat met opvarende J. H. Pol derman uit Yerseke zondag op de Oos- terschelde omgeslagen. Polderman werd door de reddingsboot Dolfijn uit zijn benarde situatie gehaald. In de loop van de zondagmorgen voer de schipper van de Yerseke 33 met een aanal bemanningsleden in een speed boat naar zijn boot om een poging te wagen het schip los te krijgen. Polder man bleef op de speecboat achter. Door het vele schroefwater van de Yerseke 33 sloeg de speedboat om. De kokkel visser, die inmiddels vlot was gekomen, voer om het risico te vermij den wederom vast te lopen naar de ha ven van Burghsluis, waarna de Dolfijn werd ingeschakeld. Polderman heeft behalve een flinke kou. geen nare gevol gen zijn eenzaam vervlljf op de Ooster- schelde overgehouden. Wedvlucht KORTGENE - De postduivenhouders- vereniging 'De Blauwe Doffer' te Kortgene nam met 228 duiven deel aan een wedvlucht vanuit Orleans. De uitslag was: 1,2,4,6 en 9 J. Brander- horst; 3 H. v. d. Moere; 5 W. Versluis: 7 W. Bouwens; 8 P. van Belzen en 10 P. Wil- derom. SAMEN MET GROTERE BEDRIJVEN 'MEDISCHE BEGELEIDING UITBREIDEN' GOES - De gemeente Goes wil in sa menwerking met het regionale be drijfsleven, een zogenaamde bedrijfs geneeskundige dienst in het leven roe pen. Door middel van deze dienst moet de medische en sociaal maatschappelijke begeleiding van het personeel verbeterd en uitgebreid worden. Het gemeentebestuur van Goes heeft een aantal bedrijven en in stellingen op de Bevelanden gevraagd of men in beginsel bereid is mee te doen aan zo'n gezamenlijke bedrijfsgenees kundige dienst. Bij de afdeling personeelszaken van de gemeente zijn inmiddels de nodige reac ties binnengekomen, zowel positieve als negatieve. „Sommige bedrijven bleken al eigen regelingen te hebben voor de medische verzorging van het perso neel." vertelt de chef personeelszaken van de gemeente Goes, J. Dekker „Maar verschillende bedrijven hebben erg positiefgereageerd. Er zijn bedrijven die nog niets van zich hebben laten ho ren en die zullen we nog 'n keer benade ren." De heer Dekker hoopt in septem ber,oktober '76 van alle aangeschreven bedrijven een reactie te hebben. Aan de hand van die peiling zal dan bekeken worden of ui. ^«.-i vuu een u.v.unjisg<_- neeskundige diensteen kans van slagen heeft. Het aantal personeelsleden dat in dienst is van de bedrijven die mee willen doen. is daarbij van doorlaggevende betekenis. De vorm die de dienst moet krijgen, is nog niet vastgesteld; een werkgroep van gemeente en bedrijfsle ven moet dat nader gaan invullen. Voor de medische begeleiding van de Goese ambtenaren, maakt het gemeen tebestuur tot nu toe gebruik van de diensten van een van de vier gemeente geneesheren (plaatselijke huisartsen, die dit werk er naast hun gewone prak tijk bij doen). Zij verzorgen vooral keu ringen en hebben bemoeienissen met langdurige ziektegevallen. Het college van h. en w. van de Ganzestad vindt deze situatie niet ideaal. „Medische be geleiding is niet langer een kwestie van alleen controle en verder niets. Dit zal uitgebouwd moeten worden. Daarbij behoort ons inziens ook duidelijk de so ciaal/maatschappelijke begeleiding van het personeel", schrijft het gemeente bestuur in de bnef aan het be drijfsleven. Volgens de heer Dekker is het voor de gemeente zelf niet doenlijk om een eigen bedrijfsgeneeskundige dienst op te zetten. Er zijn bij de ge meentelijke diensten weliswaar totaal zo'n 450 functies, maar dat is te weinig om de financiële lasten van een genees kundige dienst redelijke op te kunnen vangen. In de wet op de bedrijfsgenees kundige diensten wordt trouwens uit gegaan van ten minste 750 personeelsle den. „Daarom hebben we gezegd; laten we dan in de regio gaan kijken of het samen met wat grotere bedrijven wel kan," aldus personeelschef Dekker. Hij neeskundig spreekuur, eerste hulp bij verduidelijkt dat de andere Beve- landse gemeenten over 't Goese initia tief nog niet benaderd zijn. „Het ligt wel in de verwachting dat dit, als de dienst door kan gaan zal gebeuren", stelt de heer Dekker. Voldoende werk Het Goese gemeentebestuur gaat ervan uit dat een geneeskundige dienst meer dan voldoende werk zal hebben. „Het aantal langdurige ziektegevallen neemt onrustbarend toe. Het bedrijfs leven wordt in toenemende mate ge confronteerd met oudere werknemers die onder de werkingssfeer van de wet arbeidsongeschiktheid (wao) vallen; binnen de overheidsdiensten vertoont het toekennen van invaliditeitspen sioen een tendens tot stijging," betogen zen uitreiken en vnjdag de heer A. Sam- pon, lid van de raad van beheer. Ook in Sas van Gent is in het ver warmde buitenbad onder grote belang stelling de eerste zwemvierdaagse ge- bonnen. Maandag telde de zwemvier daagse, die in Sas van Gent wordt geor ganiseerd door de Stichting Sasse Zwembad. 350 deelnemers. Opvallend was hier het aantal ouderen. Degene, die aan het. eind van de vier dagen kan te rugkijken op een geslaagde sportieve prestatie, wordt vrijdagavond om zeven uur verwacht in het cultureel centrum, waar men uit handen van burgemeester drs. W. R. V. Dusarduijn een bronzen medaille zal ontvangen. Het badpersoncel van het zwembad Den Inkel in Kruinlngen toonde zich maandagavond uiterst tevreden met het aantal deelnemers dat in Kruinin- gen zal trachten de vierdaagse te zwemmen. De zwemvierdaagse. die in BRANDBESTRIJDING IN SAEFTINGHE KOSTTE f 12.000 HULST - De brandstichting op de gas- dam bij de Emmapolder in het Ver dronken Land van Saeftinghe heeft de gemeente Hulst bijna 12.000 gulden ge kost. Zoals bekend woedde daar enige tijd ge leden een hevige brand in een veenlaag. Ondanks verwoede pogingen van de Hulster brandweer kreeg men de brand niet geblust. Het vuur baande zich een ondergrondse weg door het veen. Met het graven van geulen is de brandhaard toen gelocaliseerd. Verreweg het groot ste deel van de bijna 12.000 gulden vormt de personeelspost 11.569,50). De rest bestaat uir materiaalkosten. Raadslid H. Th. D. M. Vercauteren heeft in de raadsvergadering van Juli ge vraagd of er soms een mogelijkheid be staat om die kosten op het rijk te verha len. Hij heeft nu als antwoord gekregen dat er geen rijksbijdrageregeling op dit punten is. Kruiningenmede in kader van de lande lijke actie Sport Real 1976 wordt gehou den. telt 215 'eerste jaars' en 175 deel nemers. die reeds vorig jaar aan het evenement deelnamen. Evenals m Vlis singen zullen zij, na volbrenging van deze prestaties, respectievelijk geëerd worden met een bronzen en zilveren medaille. Zeven families uit Kruiningen dingen in gezinsverband mee naar de dorpsprijs. Drie van deze gezinnen zullen uiteinde lijk beslissen over de uitslag. Vrijdaga vond zal de vierdaagse in het zwembad worden afgesloten en zullen de prijzen worden uitgereikt. Ook de zwemvereni ging Kapelle is maandagavond gestart met een zwemvierdaagse en ook hier was men tevreden over de opkomst. Foto: Het sportfondsenbad in Vlissin gen. waar één uur na de start al twee maal zoveel deelnemers waren al in 1975. Droogte geeft landbouw steeds meer problemen GOES - Volgens hoofdingenieur^ directeur dr. ir. C. W. C. van Beckom van de provinciale directie voor be drijfsontwikkeling in Zeeland zullen tussen nu en maart 1977 ongeveer hon- derdvïjftïg Zeeuwse landbouwers in verband met de droogteproblemen een beroep doen op de rijksgroepsregeling voor zelfstandigen. Tot nu toe hebben zich nog maar enkele boeren aange meld. De heer Van beekom verwacht, dat de aanvragen vooral zullen komen uit de sector van de gemengdebedrijven en uit de sector van de akkerbouwbedrijven j op de lichte gronden. De heer Van Be* i kom liet duidelijk blijken, dat aan zijn t prognose niet te veel waarde mag wor- I den gehecht „Het kunnen r minder zijn, het kunnen er meer zijn. Wat dit betreft ben ik ook een profeet die brood eet". Statencommissie financiën: Geen druk op de tarieven Balkenende (CDA): „Ieder systeem blijft altijd arbitrair maar naar onze in druk is dit een redelijk compromis". De j heer C. Th. A. van Waterschoot (PPR): „We gaan een safere koers varen dan tot I nu toe". De heer Don: „Onze ogen zijn 1 geopend toen uit een vergelijking met andere bedrijven bleek dat de PZEM het zwaarst beslag legt op machines en af gezien van Amsterdam de minste af schrijvingen pleegt". Hij benadrukte dat een bedrijf als de PZEM geen verlies kan maken en dat nu gewerkt is binnen de beschikbare ruimte, waardoor nog I niet op vervangingswaarde kon worden afgeschreven. Hij stelde dat het zeer verstandig is een beleid te voeren, I waarin rekening gehouden wordt met eventuele tegenvallers in de toekomst". Ook de heerR. van Ommeren (SGP) kon zich in het voorstel van de meerderheid van gs vinden, nadat ir. M. D. Dalebout kort een uiteenzetting had gegeven over de levensduur van centrales. De heer R Meijering (GPV) behield zich een stand punt voor, omdat naar zijn inzicht de jaarstukken te kort in het bezit van de I statenleden waren om een oordeel te kunnen geven. bestrijding, toezien t delijke invloeden, die de werknemer kan ondervinden door de aard van het werk, zijn werktijden, werktempo en werkmi lieu. het houden van een bedrijfsge- ziekte en ongeval en de opleiding van ehbo-personeeL Deze zaken zijn. nadat de dienst eenmaal gevestigd is. voor uitbreiding vatbaar. Het benaderen van bedrijven en instellingen, heeft de ge meente in eerste aanleg tot Goes be perkt gehouden. „Wellicht dat bij reali sering van de dienst in de verdere toe komst de toetreding van andere bedrij ven buiten Goes tot de mogelijkheden kan behoren," aldus het college van b. en w. Personeelschef Dekker vindt ove rigensdat de plannen voor de oprichting van een districts gezondheidsdienst (dgd) van belang kunnen zijn voor de Goese Ideeén. „Ik zie daar een heel dui delijke verbinding mee. Daardoor zal het mogelijk zijn een goed apparaat op te bouwen, waarbij ik vooral ook denk aan de sociale begeleiding." zegt de heer Dekker. Hij wil de bedrijfsgeneeskun- Voor het takenpakket van de dienst dige dienst echter niet zonder meer verwijst het college van b. en w. onder Koppelen aan 'n gezondheidsdienst. meer naar de wet op de bedrijfsgenees kundigediensten. Genoemd worden: ge neeskundig onderzoek bij indiensttre- mede omdat de plannen daarvoor nog maar in een pril stadium verkeren (er is een gemeentelijke werkgroep ingesteld. den. periodiek onderzoek bij bijzonder dje moet bekijken of er voor Midden- gevaar van de arbeid voor de gezond- heid. meewerken aan de ongevallen- MIDDELBURG - De Provinciale sta tencommissie voor de financiën is het met de meerderheid van het college van gedeputeerde staten eens over de nieuwe methode van afschrijven, zoals de PZEM die in 1975 heeft toegepast. De commissie ging maandagmidag una niem akkoord met het voorstel van gs in te stemmen met de stukken van de PZEM, waarin de inhaalafschrijvingen worden beschreven. De fractieleider van de PvdA, de heer W. Don, liet daar bij weten dat hij het volstrekt niet eens ismetdegedeputeerde A. J.Kaland. die van mening is dat de inhaalafschrij vingen niet nodig zijn. „Ik begrijp het standpunt van de minderheid van gs ten ene male niet", aldus de heer Don. De gedeputeerde mr. J. F. G. Schlinge- mann zei over het argument van zijn col lega Kaland dat door het 'onnodig op voeren van afschrijvingen' een opwaar tse druk op de tarieven ontstaat: „Ik heb niet de indruk dat deze operatie in de toekomst een zware druk op de tarie ven zal leggen". De heer Schlingemann voegde daaraan toe, dat de bedrijfsre sultaten van de PZEM sterk afhankelijk zijn van de tijd dat de kernenergiecen trale per jaar in gebruik kan blijven. In de kort geleden gepubliceerde jaar stukken van de PZEM wordt melding gemaakt van inhaalafschrijvingen van 16.9 miljoen gulden en extra afschrij vingen van 4.2 miljoen gulden. On basis van het oude afschrijvingssysteem zou er een winst gemaakt zijn van 6.2 mil joen gulden. Bij de nieuwe manier van afschrijven is er een verlies van 11.9 mil joen gulden. De commissie voor de financiën meen- dat. dat de door de PZEM gevolgde ma nier van afschrijven juist is. De heer C. Statenlid W. Don wil geen nieuwbouw liQvnncnlion VHocitinon doordeheerC, Th. A. van Waterschoot, lldVLIlMIIdp V UbMIlgCIl die van mening was dat de staten zich MIDDELBURG - De fractievoorzitter zelf beperkingen moeten opleggen. Hij van de PvdA in de provincieale staten, pleitte tegen optrekking van de presen- 1 de heer W. Don, meent dat het haven- tiegelden, maar vond daarbij de andere schap Vlissingen voorlopig geen nieuw commissieleden tegenover zich. De heer kantoor op het terrein van het schap w. Don (pvda) stelde dat meen de pre- moet bouwen. De heer Don zei dat sentiegelden moet zien in het kader van maandag tijdens de vergadering van de de totale vergoeding aan statenleden, statencommissie voor de financiën. Hij die naar zijn berekenmg op slechts wilde van het colege van gedeputeerde 3.000.- per jaar komt. een bedrag dat hij staten weten of er plannen voor nieuw- met hoog vond. Ook de heer J. Roosse bouw zijn en hij vroeg de provinciale (kvp) vond de vergoeding niet overtrok- vertegenwoordigers in het havensachap ken en de heer P. Meijering van het GPV voorlopig afwijzend te reageren als die meende zelfs dat de honorering van sta- plannen inderdaad bestaan. tenleden 'kant noch wal raakt'. Statencommissie: hoger presentiegeld is gerechtvaardigd MIDDELBURG - De grote meerderhei van de provinciale statencommissie voor de financiën is het ermee eens dat de prestntiegelden voor statenleden worden opgetrokken. De commissie reageerde maandag positief op het voorstel van gs het presentiegeld voor een statenvergadering op 180, -te stel- j len, voor een commissievergadering op 100,- en voor een staten-e en een com missievergadering op éen dag op 250,-. Met de verhoging tot deze bedragen is een bedrag van 50.000,- gemoeid. De verhoging werd aan de orde gesteld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 28