Drie dagen muziek, dans en kinderprogramma 's „Het moois is overal te vinden" 'VRANJE' OP Z'N ZEEUWS FRANS MAAS, DIENAAR SCHILDERKUNST Over het aanzien van de Scheldemuur OPTREDEN HOBO STRING BAND PZC PANELEN VOOR VERFRAAIING SCHELDEMUUR Dat Frans Maas er voor zorgt dat de (blinde) Scheldemuur in de Wal- straat een beter aanzien krijgt, is in wezen maar iets tijdelijks. De Bra- denedagen duren tenslotte maar drie dagen en daarna zullen de acht panelen zeker en vast ergens anders terecht komen. In het verleden is én bij de gemeente Vlissingen én bij de Kon. Mij De Schelde al vele keren het idee geop perd om dat stuk muur te verfraaien. Echte plannen liepen evenwel steeds weer vast op de financiële vraag stukken. Inmiddels heeft De Schelde al wel het ronde gedeelte van de muur (grens Coosje Buskenstraatr Walstraat) een wat beter aanzien ge ven. Over het blinde gedeelte, de Walstraat in, bestaat nog geen ze kerheid. De Vlissingse kunstschilders Jan Haas en Herman Goetheer maakten zo'n 6 jaar geleden een gedegen ont- werp voor de gehele scheldemuur. Binnen de regeling voor de contra prestatie maakten zijn enthousiast een ontwerp, dat een aaneenschake ling moest gaan vormen van beider werk. De gemeenmte heeft dit toen aangekocht, maar omdat uitvoering ervan financieel stuk liep, werd het opgeslagen in de kelder van het ge meentehuis (die vol staat met werk van coiilra-presLanleu). Later, toen men er toch geen raad meer mee wist, werd het aan Goetheer en Haas 'als aandenken' teruggegeven. Achteraf zonde, vinden zij. ,,Het was ontzet tend ondankbaar werk", herinneren zij zich, „maar het was een uitdaging om te doen. Het was een teleurstel ling toen uiteindelijk bleek dat al dat werk toch voor niets was gèd aan. Het ontbreekt in Vlissingen een hoop aan interesse om dergèlijke zaken goed aan te pakken. Het zou ook zinnig czijn om een kunstenaar bij het uit voeren van een promenade te betrek ken en niet alleen een standaard-idee te creéeren". Wethouder Ch. J. Gillissen Ver- schage deelde desgevraagd mee. dat van gemeentezijde nog geen (nieuwei plannen omtrent het verfraaien van het bewuste gedeelte van de Schel demuur zijn gemaakt. „Dat kan het wel worden. Als dit project van Frans Maas aanslaat, kan ik me realiseren, dat we in de toekomst iets in die rich ting zouden kunnen doen" De demonstratiegroep van de volksdansgroep 'Vlissingen', 'Vranje', dat altijd overwegend dansen - choreografisch bewerkt en aaneengesmeed tot een 'volksdansshow' - uit de Balkanlanden brengt, komt deze keer op de Braderie op de proppen met dansen uit Holland in originele Zeeuwse kostuums. Binnen 'Vranje'. (Afgeleid van het Servische stadje, hetgeen zoiets betekent als versiersel of garnering - spreek: wranje) zijn deze dansen in elkaar gedraaid door Liesbeth de Bock, Sjaak van de Linde en Renaté Dankaerts. Het optreden wordt zaterda gochtend van 10.00 uur tot ongeveer 10.30 uur gegeven in een gedeelte van de Lange Zelke. „We zijn een paar maanden geleden met de voorbereidingen be gonnen", vertelde Liesbeth de Bock. „Dit keer dus geen Servische dansen, want er wasons gevraagd iets te doen in verband met het thema van de Braderie Voor ons bleek dat echter een te moeilijk onderwerp om het dansen uit te beelden. We wilden wel eens wat anders en dat is nu Hollandse en Zeeuwse dans geworden in originele kostuums". Liesbeth de Bock, die vertelt dat dergelijke dansen door 'Vranje' voorde eerste keer voor het voetlicht worden gebracht, liet verder weten dat voor deze gele genheid met een orkest wordt opgetreden. Daarover zijn in de laatste jaren steeds weer onderhandelingen gevoerd. Door zo'n orkest heeft de groep in ieder geval stukken meer armslag gekregen. Er komt in het geheel van wervelende dansen nog meer show, het saaie van muziek op de band is er af. „We hopen dat het aanslaat bij het publiek", spreekt Liesbeth de Bock de verwachting uit. „We hebben expres iets gedaan aan de choreografie, om het geheel aantrekkelijk te maken" DINSDAG 24 AUGUSTUS 1976 braderie vlissingen MARQUINIE: „AFWISSELENDER DAN VORIG JAAR" André Moss Het andere avondvullende optreden - donderdagavond van 19.00-21.00 uur, eveneens in de muziektent - wordt verzorgd door de Roosendaler André Moss en zijn 5 man tellende Showor kest Ice Cream. André Moss, die van zich zelf zegt datrie misschien een smartblazer is. stond al enige keren met zijn saxofoon aan de top tien. Hij houdt er van met zijn muziek een fijne, gezellige sfeer te creéeren en schaamt zich - zegt hij - geenszins voor de mu ziek die hij speelt. André Moss speelt donderdagavond zowel persoonlijk als met ondersteuning van zijn Showor kest. Ko Kemeling De bekende Zeeuw Ko Kemeling draagt tijdens de Braderiedagen weer uitgebreid zorg voor het kinderver- maak. Donderdagmiddag van 15.45- 16.15 en van 16.45-17.15 uurdoethij dat met zijn Poppentheater op de Kleine Markt; vrijdagmiddag is Ko Kemling, eveneens op de Kleine Markt, present van 15.45-16.15 en van 16.45-17.15 uur, die keer als goochelaar Ali Ben Lux. Zaterdagmiddag verzorgt Kemeling samen met Baby den Toonder van 14.00-16.00 uur een gevarieerd kinder programma (Kleine Markt). Het is een programma, modem van opzet, dat van alles bevat: clownerie, poppen theater, goochelen en muziek. ANDRÉ MOSS „Er lopen er hier zeker tien rond die deze schilderingen ook zouden kun nen maken Het is - wat je noemt - geen h9ge kunst; het is wel plezierig om te doen", zegt de 73-jarige Vlis singse kunstschilder Frans Maas, als hij in zijn werk- en studieruimte in de Vrouwenstraat de laatste verfstreken zet op een van de acht panelen, die tijdens de Braderiedagen de (blinde) Scheldemuur moeten opfleuren. Frans Maas, dienaar van de schilder kunst, al vele jaren, is voor velen in Vlissingen - maar ook daar buiten - geen onbekende. Frans Maas, door zijn rijke levensloop vol pret en droef heid steeds weer die afwisseling herha lend, een geboren verteller; een krasse figuur ook die gelooft vooral in zich zelf. „Jebentalleensterkalsjeinjezelf gelooft. Dan kun je de dingen aan, dat heb ik altijd sterk beseft", is dan ook een - vaker verkondigde - opvatting van hem. „Het moois is overal te vin den", glimlacht de krasse schilder als het gesprek komt op de vele tochten, die hij in de loop der jaren ondernam Vooral fietsen heeft altijd centraal ge staan in gestaan in zijn leven; niet da gelijks meer, maar nog wel vaak, kruipt de geboren Vlissinger op de sportfiets om tochten door het Zeeuwse afwisselende landschap te maken. Het schetsboek ontbreekt op die tochten nooit en de herinneringen, zij het snel of lang daarna, worden al tijd op het doek of in wat voor vorm dan ook uitgewerkt 'Sport', aldus Frans Maas, „heeft me altijd onder de mensen gebracht. Dat echte sjouwen heb ik altijd belangrijk gevonden. Toen ik 18 jaar was fietste ik regelma tig naar Panjs, daar was voor ons in die tija ook net ecnte geDenren in ae kunst te vinden. Eigenlijk heb'ik altijd en overal gesjouwd. Veel lopen, soms wel 40 kilometer op een dag, veel atletiek, veel zwemmen, wat ik overigens nog doe. Dat nog actief kunnen zijn is een goed gevoel. Sommige mensen van mijn leeftijd zijn al zo oud. Ik heb het wel eens aan de grens meegemaakt, dat ze naar m'n gezicht keken en zich afvroe gen of mijn paspoort nog in orde was. !Ik train nog veel. Bijvoorbeeld fietsen naar de Bevelanden. In hetschetsboek krijgen de onderwerpen een beetje vorm, die bewaar je een tijd en werkje uit". Net voor de tweede wereldoorlog uit brak keerde Frans Maas weer terug naar het Vlissingse gebeuren, dat hij sindsdient trouw is gebleven Daarvoor vertoefde de kunstenaar voor zijn op leiding m Antwerpen (drie jaar) en - gedurende de crisistijd - in Rotter dam. In de tijd van zijn terugkeer naar Vlis singen - zegt hij - is Frans Maas uit 'de politiek' gestapt „Het verraad zat er al, het heeft me een peetje kopschuw gemaakt voor de po litiek in het algemeen. Daarin is het naar mijn gevoel momenteel een rot zooi, gevaarlijk eigenlijk. Je leest over vervulling, bewapening... Uiteinde lijk geloof ik wél, dat men dat zal op lossen" „Misschien klinkt het gek, maar ik heb ontzettend gehouden van verga deringen. Troelstra was in zekere zin een woordkunstenaar. Met vrienden ging ik vroeger echt luisteren naar sprekers; ook in de kerk". „Ik geloof absoluut in een betere we reld. Mijn ideaal De hoop op een we reld zonder oorlog. Ik geloof toch, dat er een tijd zal komen, dat we zeggen: dat doen we nooit meer. Als het er op aan moet komen, geloof ik dat de jeugd toch wel een stelling weet te ne men, zeg: eëh bundeling van goede krachten. Maar als je je geloof van het goede in de mens mist, ben je weg. Er moetaltijd iets zijn dat richting geeft".- Hoewel Frans Maas gelooft, dat in al les wat je doet altijd wel sporen van voorgangers zijn waar te nemen, is hij sinds een paar maanden zeer intensief met eigen ontwerpen aan de slag om - wat heet - science fiction voorstellin gen naar 't Bradene-thema 'Ruimte- „Afwisselenderdan vorig jaar", vindt de heer A. R. Marquïnie van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Middel burg. die de artiesten voor het drie daags showevenement op de Kleine Markt heeft gecontracteerd. Al vanaf begin januari is met het 'wis selen van gedachten' over de opzet van het programma begonnen, de contrac ten werden medio februari voor het grootste deel vastgelegd. Duidelijk is gestreefd naar meer avondvullende optredens van één groep. Vorig jaar had men - waarschijnlijk ook door de grotere verscheidenheid aan groepen - een wat lossere aanpak genomen, waardoor sommige optredens met tussenpozen werden afgedraaid. In ie der geval, het resultaat mag er weer zijn. Muziek, zang en dans en - uiteraard - kinderprogramma's zijn op en rond de Kleine Markt tijdens de Braderieda gen troef. Tussen het rijtje van arties ten. dat ongetwijfeld weer honderden mensen naar de binnenstad zal trek ken. bewegen zich ook dit jaar weer Zeeuwen: Ko Kemeling en Baby den Toonder. „Altijd zorgen dat onze eigen jongens er bij zijn", luidt het stand punt van Marquinie. Klapstuk van het driedaags programma is ongetwijfeld de Hobo String Band. vrijdagavond van 19.00-21.00 uur op de muziektent op de kleine Markt. Hobo String Band De Hobo String Band mag zeker tot de beste country-groepen van dit mo ment gerekend worden. Zij spelen op C en W. georiënteerde country- popmuziek en bereiken door de com binatie van 3-stemmige zang- steelguitaar-5 snarige banjo - drums - wasbord - basguitaar - viool - mando line de eigen sound die zo kenmerkend is voor de groep. Doorgaans bestaat hetoptreden uit de volgende onderde len: een set country-rock en country muziek met vooral de steelguitaar op de voorgrond en een set blue-grass en folk muziek met vooral de viool (fiddle) op de voorgrond. In deze set zit dan ook meestal een parodie op de oude r«j)Ck roll. De Hobo String Band wordt gevormd door Bavo Dekker. Cor Nieuwpoort. Hans Tonkes, Guus Bos en Leen Mulder. vaart en Toekomst' te vervaardigen. Deze panelen-ruim3 bij 1 meter-zijn alle futuristisch van aard en herbergen voorstellingen, die je zou mogen ver wachten: vreemdsoortige monsters, ruimtevaartobjecten, alles in zachte en harde kleuren. Naast 't maken van ontwerpen en schetsen heeft Frans Maas zich ook uitvoerig georiënteerd op het gebied van deze onderwerpen door veel te lezen. Hij heeft er ook graag aan gewerkt, zegtrie. Frans Maas: „Ik heb altijd in mijn achterhoofd gehad: het is ver waand om te beweren dat wij de enige levende wezens zijn. We hebben daar voor geen enkel bewijs. Waarom moe ten we altijd zeggen dat we zo ontzet tend knap zijn. Ik geloof heus dat er nog meer is, ver hier vandaan. Ik werk daarom met plezier aan dit gegeven. En watje doet, doe je zo goed mogelijk. Er zit een deel van de persoonlijkheid in verweven". poppentheater, goochelen en mu ziek Muzikale Show Op de eerste avond van de Vlissingse Braderie is er in het variété programma een kleine overlapping tussen André Moss en een muzikale show (van 18.30-19 30 uur op de Oude Markt) van de koninklijke harmonie 'Ons Genoegen'. Deltaband en het Groot Vlissings Majorettenpeloton. De Vlissingse accordeonvereniging 'Accordeolo' verzorgt zaterdags van 11.30-12.30 uur (Kleine Markt i een op treden. Alles bij elkaar - naar de woor den van de heer Marquinie - een pro gramma voor elk wat wils. „Ik ver wacht er een hoop van", zegt hij. „Vi sueel is André Moss iemand, die iets zegt. Aan de andere kant is de Hobo String Band een sterke aandachttrek ker. Zo hebben we dus een totaal pro gramma voor ouderen, jeugd en de al lerkleinsten".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 21