PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COMMANDO'S IN EGYPTE BEVRIJDEN GIJZELAARS Wisselend zomer- en winterpeil Veerse Meer blijft komende jaren minikrant KONINGIN EN PRINS HEBBEN ZOMER VAKANTIE BEËINDIGD Brits kabinet bijeen voor droogteprobleem Cairo: vliegtuigkaping door president Gaddafi van Libië gefinancierd" vandaag braderie krant vl1ssingen enorme bosbranden in zuid engeland en wales VOLGENS EERDER GEMAAKTE AFSPRAKEN Willem contra de politie 1 219e jaargang no. 200 Dinsdag 24 augustus 1976 Elke vi RUBRII vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor renties ZONDER WINSTOOGMERK NIEUWE PARTIJ IN RHODESIE SALISBURY (RTR) - In Rhodesië is 'r nieuwe nationalistische partij opge richt met de balling-uit-eigen- verkiezing Robert Moegabe als leider. Moegabe is bereid de constitutionele besprekingen met de regering van Ian Smith te heropenen ais er guerrillalei ders aan mogen deelnemen Moegabe. die vorig jaar uit Rhodesië naar Mo zambique vertrok om zich daar te vesti gen. wordt als een centrale figuur be schouwd van de zogenaamde derde macht, tussen de groeperingen in de Afrikaanse Nationale Raad van Josjoea Nkomo en bisschop Abel Moezorewa in. CAIRO (DPA) - Met een misleidingsmanoeuvre zijn commando's van het Egyptische leger er maan dag in geslaagd een gekaapte Boeing 737 op de luchthaven van de Egyptische stad Luxor uit de macht van drie Arabische guerrillastrijders te bevrijden. Volgens ooggetuigen werd de actie ingeleid door twee alsmonteurs vermomde commando's en voltooid met een stormaanval van een elitekorps op het toestel waarin ongeveer honderd passagiers en bemanningsleden zeten. Bij de aanval was een van de kapers het toestel door andere commando's gevraagd de achtergronden van de ka- van de aspecten vormt 'van de gevaar lijke bestorming waaraan de Libièrs zich overgeven om de veiligheid van de Arabische landen te bedreigen'. zwaar gewond. De passagiers en de be manningsleden bleven ongedeerd en ook aan de kant van de Egyptische be stormers vielen geen slachtoffers. De Egyptische premier Mamdoeh Sa lem verklaarde 1 ater d at de vliegtuigka pers hadden bekend dat de actie was gefinancierd door de Libische leider ko lonel Gaddafi. Deze had hun een be loningvan ongeveer240.000 dollar in het vooruitzicht gesteld als zij 't Egypti sche vliegtuig naar Libië zouden dirige ren De spanningen tussen Libië en Egypte zijn de laatste weken aanzien lijk verscherpt De Westduitse arts Eberhard Klein, die met zijn vrouw en twee kinderen in het gekaapte vliegtuig zat. vertelde dat de gezagvoerder de kapers had wijsge maakt dat het toestel een motorstoring had. Met hun toestemming liet hij twee mecaniciens komen. Op een bepaald moment opende de mecaniciens, die in werkelijkheid Egyptische militairen waren, het vuur op de kapers, waarna Een meuwe zware aardschok is midden-China geregistreerd, zo heeft het observatorium in Hong Kong mee gedeeld- Om 04.33 uur onze tijd, deed zich op ca 1.500 km ten noordwesten van Hong Kong voor. Dit zou duiden op de schaars bevolkte privincie Szetsjwan, waar zich ook zondag een schok voor deed. stil PAGINA 3 onderdrukt Weer dode bij rellen In stakend Soweto PAGINA 4 nieuw Hoofdinspecteur C. O. Hlndriks is maandag geïnstalleerd als korpschef de Temeuzense gemeentepolitie. nodig B en w. van Goes willen 1,2 miljoen gul den beschikbaar stellen voor het op knappen van 'De Prins van Oranje'. tros Jacques Cats 'ontdekte' een druiventer- ras in Oostkapelle en noteerde verder een 'verschrikkelijke vakanüebeleve- lumig De ziekenfondsraad heeft berekend dat de besparing voor de AWBZ groter is dan de regering gevraagd heeft. bescheiden Sport: Cees Priem „Een grote r hoeft niet voor mij berooid Vlaamse Consclence-fllm 'De loteling' vai Roland Verhavert op de Neder landse buis. radio- en televisiepro gramma's: strips. PAGINA 13 poen Egyptenaren door geldgebrek gedwon gen scheepsbouworder voor Neder landse werven te annuleren; beurs - fi nanciën - economie Donderdag begint in Vlissingen weer de braderie (pagina's 15.17. 19 en 21). werd bestormd. Doordat de i en bemanningsleden op de grond waren gaan liggen bleef iedereen buiten het schootsveld en daardoor ongedeerd. Premier Mandoeh Salem verklaarde op een persconferentie dat twee van de drie kapers met revolvers waren gewapend en de derde met een dolk Zij hadden tassen bij zich die vol met explosieven zaten. Salem zei dat een van de kapers een Jordaans paspoort had, een ander een Koeweits paspoort en dat de derde in het bezit was van Palestijnse papieren. Volgens de premier waren ze aüe drie opgeleid in Libië. Het drietal wilde met hun daad de vrij lating afdwingen van drie Libiërs, een Zuidjemeniet en een Palestijn, die we gens politieke aanslagen in Cairo ge vangen zitten. Zij hadden gedreigd het toestel op te blazen ais hun eisen niet werden ingewilligd. De kapers hadden de gezagvoerder van het Egyptische vliegtuig, dat een binnenlandse vlucht van Cairo naar Luxor maakte, opgedra gen naar Benghazi in Libië te vliegen. Zij stonden hem echter een tussenlan ding in Luxor toe om brandstof te tan ken. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft zich van de kaping gedistan tieerd en de Egyptische autoriteiten ping te onderzoeken. Soedan heeft dc Arabische landen maandag opgeroepen hun krachten te mobiliseren tegen het Libische regime dat, naar het zegt, niet beter is dan Is raël. In een communiqué van het presi dentschap van de republiek in Khar toem, na de kaping van de Egyptische Boeing, wordt gezegd dat deze daad een ARRESTATIE NA WURGPOGING OOSTERHOUT (ANP) - De Ooster- houtse politie houdt de 27-jarige P. van den K. uit Oosterhout in bewaring, na dat hij zaterdagavond geprobeerd zou hebben zijn 22-jarige vriendin met wie hij samenwoonde, te wurgen. Het meisje, L. B.. zou de relatie onlangs verbroken hebben. Van den K. wilde daarover zaterdag praten, maar raakte zo over zijn toeren, dat hij. volgens de politie, het meisje bij de keel greep en probeerde haar van drie hoog van een balkon te gooien. Volgens de politie zou Van den K. ook de 24-jarige Amster dammer L W. gemolesteerd hebben. Het meisje is opgenomen in het zieken huis in Oosterhout Buurtbewoners: twijfels aan bestaan vogelspin DEN HAAG - De angst voor de vo gelspin heeft bij de bewoners van de Haagse Noorderbeekstraat plaats gemaakt voor twijfel over de aan wezigheid van hel dier. Omdat de spin al twaalf dagen niet meer is ge signaleerd. wordt het verhaal van mevrouw Van Wolde. die beweert het dier op zolder te hebben aange troffen, sterk in twijfel gelrokken. De meeste buurtbewoners, die een aantal dagen hun huis hadden verla ten, zijn dan ook weer teruggekeerd in hun woning. Bijna twee weken geleden beweerde mevrouw Van Wolde een vogelspin in haar huis te hebben gezien. Het dier zou uit een tros bananen gekropen zijn, die zij op de markt had gekocht De meeste buurtbewoners zijn er van overtuigd, dat het verhaal over de spin verzonnen is om in aanmerking te komen voor een andere woning. Mevrouw Van Wolde heeft vorige week een bezoek gebracht aan het stadhuis en een aanvraag voor een andere woning ingediend. Foto: koningin en prins bij hun aankomst op paleis Soestdijk. DEN HAAG (ANP) - Koningin Ju liana en prins Bemhard zijn maan dagmiddag van hun vakantie in Porto Ercole in Nederland terugge keerd. Het koninklijke paar vloog per regerings Fellowship naar de vliegbasis Soesterberg. De koningin onderbrak vorige week dinsdag haar vakantie in Italië voor overleg met de regering over het rap port van de commissie van de drie die de betrokkenheid van prins Bem hard bij de Lockheed-affaire heeft onderzocht. De prins reisde met de koningin mee. Een dag later vertrok ken zij weer naar hun buitenver blijf in Porto Ercole om daar tot van daag te blijven, zo werd toen meege deeld De koningin zou aanvankelijk tot eind augustus in Italië op vakan tie zijn. LONDEN Men zou het niet zeggen, maar dit zielige stroompje is de Theems... Welisioaar is het nog niet zo erg in de stad Londen - de foto werd meer stroomop waarts gemaakt - maar de toestand is zo ernstig geworden door de voortdurende droogte, dat de autoriteiten tot op het hoogste niveau zeer somber gestemd zijn over de Britse watervoorziening. LONDEN (AP) - De Britse premier Ja mes Callaghan heeft maandag met de voornaamste leden van zijn kabinet geconfereerd over de grote droogte die het land thans treft, de ernstigste van de afgelopen 250 jaar. Lord Nugent, voorzitter van de natio- nationale raad voor watervoorziening, heeft maandag op een vergadering van vakbonds- en zakenleiders de waar schuwing geuit dat als de regen niet spoedig komt in liet land een werkweek van drie dagen zal moeten worden in gevoerd. De Britse industrie die zeer veel water nodig heeft was in het begin van 1974 al eens tot een driedaagse werkweek ge dwongen maar dit was niet het geval van 'overmacht' maar van het feit dat mijnwerkers een nationale staking hadden ingezet Deze leiddde tot het af treden van de (conservatieve) premier Edward Heath en diens regering. In het door droogte getroffen zuiden van Engeland en in Wales hebben maandag grote bosbranden gewoed. De bosbran den werden door de sterke wind aange wakkerd. Brandweercommandanten in het Hampshire-district, waar op een ge geven ogenblik meer dan 160 brand haarden waren, omschreven de branden als 'de ergste in vredestijd'. De politie verklaarde dat duizenden mensen geëvacueerd zijn. Onder hen zijn vakantiegangers, een kolonie nu- disten, en 360 bejaarde patiënten van het StrLeonard geratrisch ziekenhuis. Verschillende snelwegen en drie belang rijke spoorwegverbindingen moesten vanwege het vuur worden gesloten. Een tiental brandweerlieden werd door de hitte en de rook bevangen. Uit vijf Zuid engelse graafschappen. Hampshire. Dorset, Kent, Sussex en Norfolk en uit het graafschap Merioneth in Noordwest-Wales werden branden ge meld. Ook op het eiland Guernsey in het ka naal heeft een brand gewoed. De brandweer werkt met man en macht en gebruikt tienduizenden liters kostbaar water. De autoriteiten hebben gezegd dat het water in sommige delen van het land spoedig gedistribueerd zal worden als nietop korte termijn regen valt en de opgedroogde reservoirs, rivieren en on dergrondse bronnen weer van water worden voorzien. De zwaarst getroffen districten zijn Hampshire en Dorset Daar werden, al dus brandweerfunctionarissen, meer dan 200 vrijwilligers opgeroepen om de vermoeide brandweerkorpsen te hel pen. Een oproep via de televisie bracht nog eens honderden vrijwilligers op de been. Met bulldozers van het leger heeft men rond Ringwood, dat in het Hum- woud 24 kilometer ten westen van Sou thampton ligt. brandgangen gemaakt Sowjet-capsule teruggekeerd MOSKOU (AFP/DPA) - Een Russi sche ruimtecapsule met monsters van het maanoppervlak is zondag in de Sowjet-Unie geland. Naar het Russische persbureau Tass maan dagochtend bekend maakte, kwam de capsule terecht in het doelgebied, dat op 200 km ten zuid oosten van de Siberische stad Tomsk en op 2.800 km ten oosten van Moskou lag. De capsule behoorde tot de uitrus ting van het onbemande maanlan dingsvaartuig Luna-24, dat op 9 au gustus was gelanceerd en dat woens dag jl. 'n zachte landing op de maan had gemaakt Met behulp van een boor werden tot op een diepte van twee meter monsters van het maan- gesteente genomen. Nog geen 24 uur later werd op een signaal van de aarde een raket gestart waarmee de monsters terug naar de aarde werden gestuurd. BEZWAREN VAN DE WATERSPORT VEERE - Ook in de komende jaren zal op het Veerse Meer af wisselend een zomer- en een winterpeil worden ingesteld. Voor de natuurlijke afwatering vaij twee Noordbevelandse pol ders blijft het ook in de toer komst noodzakelijk dat in de winter het waterpeil op 70 cen timeter beneden NAP wordt gebracht. De rijkswaterstaat, het waterschap Noord- Beveland en het recreatieschap 'Het Veerse Meer' menen dat aan de bezwaren, die de water sport heeft tegen de wisseling van het waterpeil, niet tege moet gekomen kan worden. De wisseling van het waterpeil vormt elk jaar opnieuw een twistpunt tussen de watersporters aan de ene kant en de landbouw, de waterschappen en de rijkswaterstaat aan de andere kant. Kortgeleden werd aangekondigd dat de rijkswaterstaat donderdag 26 au gustus begint met het afspuien van het Veerse Meer van het zomerpeil, dat op NAP ligt, naar een lussenpeil op 30 cen timeter onder NAP, Die waterstand wordt vermoedelijk op 1 september be reikt Vanaf 4 oktober wordt daarna verder afgespuid naar het winterpeil op 70 centimeter onder NAP. De heer J. H. van Pagee, secretaris van de watersportvereniging 'De Ame' meent dat aan de watersport een dienst zou worden bewezen als het normale peil op NAP. ook in de winter zuu wor den gehandhaafd. Naar zijn ruwe sehatr ting loopt de bevaarbaarheid van het Veerse Meer door een verlaging tot 30 centimeter onder NAP met 20 procent terug en bij het winterpeil van 70 centi meter beneden NAP met 30 tot 40 pro cent, „Er zijn in het Veerse Meer zoveel voorzieningen voor de watersport ge troffen. die zoveel geld kosten. Door ver laging van hetwaterpeilbeschiktde wa tersport over een veel gennger opper vlak. En het gaat zo laat in het seizoen juist om de mensen die in Zeeland wo nen en die nog kunnen blijven varen. Het water gaat omlaag omdat een paar polders natuurlijk afwateren op het Veerse Meer. Waarom doet men dat niet met pompen; dan zou die verlaging niet nodigzijn", aldus de heer Van Pagee. Hij meent overigens dat het juist dit jaar niet nodig is nu al te beginnen met het afspuien, omdat er een lange periode van droogte is geweest, waardoor de Noordbevelandse polders zijns inziens nog geen behoefte hebben aan de moge lijkheid van natuurlijke afwatering. „Er ontstaan allerlei belemmeringen die niet nodig zijn. Ik zie die peilwisseling als een stokpaardje van de rijkswater staat". zegt hij. De dijkgraaf van het waterschap Noord-Beveland. de heer S. J. van Lan- geraad, is het daar niet mee eens. „In 1961 is een aantal aanpassingen ge maakt voor de afwatering rond het Veerse Meer. Dat werd door het rijk be taald in het kader van de Deltawerken. Ais wij nu met pompen zouden moeten bemalen inplaats van op de natuurlijke manier, door verval, dan krijgen wij dat niet vergoed. Het zou tonnen kosten om de zaak door middel van bemaling in orde te krijgen. Via de polderlasten zou den onze ingelanden dat moeten op brengen en niet de watersporters", zegt de dijkgraaf. Hij voegt eraan toe, dat geen plannen zijn gemaakt voor bema ling vanuit de twee polders, de Onrust- polder en de Jacobapolder. „In 1974 hebben we nogal wat problemen gehad in hetzeer natte jaar en toen zil duidelijk (Slot zie pagina 7 kolom 1) Ptiblielte of populaire opinie fPresident Ford heeft vorige week tijdens de republikeinse conventie zijn democratische tegenstander Jimmy Carter uitgedaagd voor een televi siedebat en hij kreeg een prompte reactie: nog vóór hij was uitge sproken was al bekend dat Carter de uitdaging aannam In de komende we ken zal wel duidelijk worden hoe het de- ba tzal worden uitgewerkt, maarzeker is nu al dat het een top-evenement in de verkiezingsstrijd kan worden. Dat ge beurt dan voor de tweede keer in de his torie van de televisie en van de politiek in Amerika; het eerste grote treffen speelde zich zestien jaar geleden af tus sen Kennedy en Nixon, vier discussies onder leiding van drie tv-mensen. waar aan de naam The great debates' werd gegeven, de grote - of nog beter: de grootste debatten. Al in 1956 was er een poging gedaan om twee kandidaten ge lijk op het scherm te krijgen, namelijk de democraat Adlai Stevenson en zijn tegenstander president Eisenhower. De president weigerde echter: zijn advi seurs meenden dat een dergelijk optre den niet in overeenstemming was met de waardigheid van het ambt Ford heeft daar kennelijk wat minder last van. De 'e debatten van I960 zijn van histori sche betekenis geweest: uit onderzoe kingen die onmiddellijk na de uitzen dingen werden verricht kwam vast te staan dat vele Amerikanen zich er door hadden laten beïnvloeden. Niet minder dan zevenenvijftig procent van de kie zers gaf toe dat de uitzendingen een rol hadden gespeeld bij de bepaling van hun stem en zes procent erkende zonder meer dat zij pas een definitieve keus had gemaakt nadat men de debatten had gezien: ze waren voor deze groep kiezers van doorslaggevende betekenis ge weest. Nu lijkt zes procent niet zo heel veel, maar wanneer men dat omzet ln absolute cijfers wordt het toch wel wat anders. Zes pro cent was m 1960 meer dan vier mil joen Amerikaanse kiezers En van deze vier miljoen koos slechts zesen twin tig procent voor Nixon en tweeënzeventig procent voor Ken nedy. Met andere woorden: de democra tische kandidaat won meer dan tweeënhalf miljoen stemmen op grond van de tv-debatten. En als men nu be denkt dat Kennedy de verkiezingen met de uiterst gennge marge van rond hon derdtachtigduizend stemmen won. dat is het begrijpelijk dat hij na afloop er kende: ..Meer dan ietsanders heeft de tv het getij voor ons doen keren." fimtlijn Me, .en zou zo zeggen: prima! Zó func tioneert dus een moderne verkiezing. De kandidaten komen tegen elkaar uit in de tv-ring en een heel volk kijkt toe om vast te stellen wie de uitverkorene zal zijn. Helaas is dat theorie. De debatten tussen Kennedy en Nixon hadden name lijk niets te maken met echte discussies: men ging nietop eikaars argumenten in, men praatte opzettelijk langs elkaar heen. Het optreden van de beide kandi daten was voornamelijk op de beeld vorming gericht: het werd een soort mannetjes-makerij. In dit opzicht had vooral Kennedy zich goed voorbereid: een staf van p.r.-mensen en tv- deskundigen had hem geadviseerd en getraind en hij maakte dan ook - hele maal los van wat hij zei - een betere in druk dan Nixon. Wanneer men de de batten in gedrukte vorm naleest, kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat bijvoorbeeld Nixon op het gebied van de buitenlandse politiek zinniger dingen zei dan zijn tegenstander, maar dat deed er niet toe: Kennedy kwam gewoon beter over. Tijdens de eerste discussie deed zich nog een zonderlinge complicatie voor Nixon kreeg een ver keerde make-up, die funest bleek voor zijn baardgroei: voor de elektronische camera leek het alsof hij ongeschoren was - een effect dat men in Nederland wel eens bij minister Lubbers ziet. Ken nedy daarentegen had een heel andere huid en zag er welverzorgd uit. Gevolg: in de huiskamers luisterde men niet, maar zei men geshockeerd: „Die NLxon had zich wel eens mogen scheren. En die wil president worden?" Zulke zonder linge effecten beïnvloeden een presi dentsverkiezing. M,s Lïsschien dat het nu - zestien Jaar later-wat anders toegaat: het publiek is beter aan het medium tv gewend. Aan de andere kant: de tv-technieken zijn sindsdien verfijnd en verbeterd en het is twijfelachtig of de kijkers daar doorheen kijken. Vermoedelijk zal de kandidaten-discussie ook ditmaal wel een mannetjes-makerij worden, maar dan aangepast aan de situatie van 1976. Na de debatten van 1960 gaven de tv- makers toe dat het in feite om 'schijn discussies' was gegaan, maar ze voeg den er meteen met geringe beroepstrots aan toe: „Wat zou dat? De uitzendingen waren een voorbeeld van een uitstekend stuk showbusiness" Waarom zou het ditmaal anders gaan0 Politieke debatr ten op tv - ook in Nederland - wekken de illusie dat zij de publieke zaak dienen. Onlangs heeft de Amerikaanse politico loog Robert Nisbet m dit verband de vraag gesteld wat in deze tijd he t begnp 'publieke opinie' precies inhoudt. Is het de opvatting van een volk, in een consti tutionele gemeenschap georganiseerd? Zó zou het behoren te zijn. Maar in wer kelijkheid gaat het om iets heel anders: niet om de publieke, maar om de popu laire opinie, een mening die tot stand komt met behulp van dezelfde technie ken waarmee men Kojak of Canon in elkaar schroeft. Mochten dit jaar de tv- debatten opnieuw beslissend zijn voor de verkiezing van een Amerikaanse pre sident. dan heeft niet de publieke, maar de populaire opinie gesproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1