WETHOUDER SMIT OVER VLISSINGENS BINNENSTAD: Oude steden zijn vaak veel vriendelijker en menselijker PZC/. „Menselijke schaal meer in aanmerking nemen"... braderie viissingen DINSDAG 24 AUGUSTUS 1976 - menade, een winkelgebied, dat we verkeersvry maakten - ik zei het al eerder- is een grote stimulans geweest om de ginnenstad aantrekkelijker te maken. Opditmomentachtikhetniet nodig het wandelgebied in de binnen stad nog groter te maken, maar naar mate in die binnenstad de oude, histo rische situatie terugkeert, moeten we wel overwegen of de voetgangers er niet meer ruimte bij moeten krijgen Maar we moeten dan ook wèl zorgen, dat men met de auto die wandelgebie den kan bereiken Wie over de binnenstad spreeKt. Kan moeilijk de kwestie van het 'Oude Stadhuis' omzeilen: „Dat is toch eigenlijk een verrekt mooi ding. Hetstaat. zoals bekend, op grond van 'de Schelde' En de gemeente zoekt naar een geschikte plaats, waar bij we al gedacht hebben aan die van het huidige postkantoor op de Stenen Beer of bij de Koopmanshaven- Zeilmarkt. Maar het rijk zal dan wel financieel moeten bijspringen", aldus de heer Smit. De wethouder vindt dat dit ook geldt voor het behoud van de Koopmans- en Vissershaven, waar voor gemeenteraad en college van b. en w. gekozen hebben. „Ook die ha vens zijn niet weg te denken uit het Vlissingse stadsbeeld. Ze behoren ook tot het gebied van het 'beschermd stadsgezicht' Ik zeg: „Ze moeten blij ven", maar de rijksoverheid zal hier de allergrootste financiële bijstand moe ten verlenen". Alles overziende vindt de wethouder dat de binnenstad van Viissingen toch wel een goede toekomst te voorspellen is: „mits we zo nog een aantal jaren door kunnen gaan" zegt hij er bij. Doorgaan met rehabilitatie, restaura tie, ook met groenaankleding en ver betering van de verkeerssituatie. In dat verband wijst de heer Smit op de doorbraak van de weg achter de Bou levard naar de Coosje Buskenstraat: „Dat wordt in feite een geheel nieuwe toegangsweg tot het hart van Vlissin- gen.Het kan de aantrekkelijkheid van het centrum alleen maar verhogen" „Zoals ik al zei hopen we op de inge slagen wet te kunnen doorgaan", zegt de wethouder tot slot: „Als de rege ring tenminste ook haar beleid op dit gebied blijft handhaven. Dan slagen wij er wel in Viissingen een aantrek kelijke binnenstad te geven". tiverend, zodanig dat het inzicht tot vernieuwing van de binnenstad is his torische zin sneller veld won". Bij al zijn waardering hoopt de wethouder toch wel één ding: „In nauwe straatjes - hoe aardig ook - als de Lange Zelke, destijds een steeg, de Scherminkel- straat, de Noordstraat, daar zag je vroeger vrijwel niemand. Als we nu ons best doen de binnenstad in oude luis ter te herstellen, dan hoop ik toch, dat het niet om een modeverschijnsel gaat Dat niet alleen de bewoners, maar ook anderen hun belangstelling blijven tonen Al geef ik toe dat de woonomgeving dan ook mee moet spe len. datje er in moetslagen het drukke verkeer uit de binnenstad te weren, industriële bedrijven er uit te hou den De mensen willen nu eenmaal rustiger wonen. En hoewel ik dit zelf niet zou willen - ik woon langs een drukke verkeersweg - ervaar ik dat streven van die mensen toch wel als het Vier Windenplein, waar een vijf tal monumentale woninkjes op een pleintje worden herbouwd met 'oude' materialen. In het Groenewoud - waar al monumenten gerestaureerd zijn - gaat men 'gelsagen gaten' vul len met een 12-tal nieuwe woningen, 'nieuw' maar in een stijl aangepast aan de omgeving. Aan de Stenen Beer, de Bakkersgang. de Walstraat en de Lepelstraat, zowel als aan de Molenstraat en de St Ja- cobstraat zijn dus al panden gerestau reerd, is al stadsherstel' uitgevoerd. In de Nieuwstraat, de Walstraat, de Mo lenstraat. de Hendrikstraat en de Scherminkelstraat zijn panden in uitr voering. Over de 'kop' van het Bella- mypark. waarde reconstructie van het oude gebouw van De Vey Mestdagh ter hand genomen wordt, zegt de heer Smit: „Dat gebouw, die 'kop' sluit het park min of meer af. Zou je die park ruimte niet omringen, dan zou dat de VLISSINGEN - „Nou moet ik je eerlijk vertellen dat die hang naar het verleden, naar het historische, bij mij niet zo aanwezig is. Maar ik heb er begrip voor dat die bij heel wat mensen bestaat. Zij hebben er wèl gevoel voor en ik heb er niet alleen vrede mee, ik ben er zelfs gelukkig mee. Want ik moet wel toegeven: Als je door oude stadjes loopt, valt het je op, dat de schaal daar veel vriendelijker, veel menselijker is. Eigenlijk in tegenstelling met wat wij hier in de jaren van 'de grote sanering' hebben gedaan". Aan het woord is wethouder F G. Smit, de verantwoordelijke gemeen tebestuurder voor openbare werken en volkshuisvesting in Viissingen. Ge spreksonderwerp is 'de binnenstad' En de wethouder is gaarne bereid toe te geven dat in een binnenstad 'de menselijke schaal' centraal dient te staan. „Men heeft ons na 'het grote sa neren' van begin jaren '60 wel eens verweten, dat wij de binnenstad van Viissingen hebben verpest. Dat gelool ik niet zo. Als ik alles op een rijtje zet, terug kijk over de laatste tien jaren, dan geloof ik, datj uist de ontwikkeling van de binnenstad wel geslaagd is. Ik ga er akkoord mee, dat de menselijke schaal meer in aanmerking genomen wordt, dat aan de voetganger een grote domein is toegekend. De Walstraat-promenade bijvoorbeeld acht ik een succesrijk stukje her nieuwd Viissingen. Laten we niet ver geten. dat die voetgangersgebieden aan de andere kant ook bereikbaar moeten zijn voor de auto's, dat willen zeggen: er moeten dus parkeerter reinen in de nabijheid zijn" Sanering ue wetnouder - jasje uit vanwege de zomerse temperatuur - komt vanach ter zijn bureau, zet zich gemoedelijk aan een tafel, steekt een sigaretje op, zegt: „Even duiken in het verleden. In '61 zijn we met de sanering van de binnen stad begonnen. De plannen kregen de goedkeuring van de raad. De nauwe straatjes in de binnenstad- Noordstraat, Lange Zelke, - ze moes ten worden opgeofferd aan de ge dachte dat alles moest worden ver ruimd. Een groot winkelgebeuren in Viissingen ging gewoon met. Dat moest worden mogelijk gemaakt, op moderne wijze worden geschoeid. Dat noemden we 'de eerste fase'." „De 'tweede fase' betrof het gebied ten zuiden van de St Jacobskerk Laat ik nu zeggen dat het altijd al de bedoe ling geweest is. vanaf het begin af, de ruimtelijke indeling van vroeger, de historische bebouwing daar te hand haven. De opvatting nam de over hand. dat in het zuidelijk stadsge deelte open plekken, die er vroeger ook niet waren, dienden te worden op gevuld. De nota binnenstad kwam tot stand, de overheid bleek steun te wil len geven. Hoe langer hoe meer men sen bleken bereid in een binnenstad met menselijke dimensies te gaan wo nen. Een ontwikkeling, waar ik alle begrip voor heb, ook al woon ik per- soonlijklieverzelf in een watmodemer wijk." Wethouder Smit stelt vast dal er met behulp van die subsidies - „En ik zeg: ook die subsidies van de ge meente" - veel aan het herstel van het historisch karakter van Viissingen is gedaan, „ook al is onze stad dan geen typische monumentenstad zoals Mid delburg of Deventer". Monumenten Nochtans neett viissingen meer dan 200 panden op de monumentenlijst staan, „maar ze liggen wat verspreid", zegt Wethouder Smit. „Onze monu mentenconcentratie is te zien aan het Bellamypark. Maar vergeet niet dat we in een vroeger stadium ook al wat aan restauratie deden. Kijk maar naa rde Gevangen toren aan de Boulevard, de Palingstraat, de Sint Jacobstraat", T3e laatste jaren loopt het beter met het restaureren van oude panden in de binnenstad. „Het besef oude waarden te behouden is gegroeid bij overheid en bevolking." Wethouder Smit heeft waardering voor de stimulans, die herbij ook is uitgegaan van particulie ren „Mag ik iemand noemen als de heer Feenstra en de stichting Stads herstel9 Zij werkten stimulerend, ac- prettig, positief. Anders verval je in een wereld van alleen maar glas, beton en verkeer, en dat is ook niet goed". De aanpak tot stadsherstel is met een voudig. vindt wethouder Smit. „Maar we zijn op de goede weg. Het gaat hier echter wel kleinschalig, want we heb ben geen hele blokken om te rehabili teren. te retaureren. Het gaat voor het merendeel allemaal om kleinere pandjes, particuliere ei gendom. Door ons gemeentelijk bijdragen-beleid trachten we als ge meente de restauratie te stimuleren En we hebben nu de indruk dat de uit erlijke 'vernieuwing' - in-oude-stijl - van de binnenstad aardig gaat lopen, ook bij grotere objecten". Oude stijl De wethouder noemt in dit verband 'schaal' van het hele park aantasten en zou de beslotenheid van dit plein weg vallen De verhoudingen zouden dan met meer kloppen" De Vlissingse wet houder voor openbare werken wijst ook nog op het hofje De Pauw waar tien kleine woninkjes - in oude-stijl - achter de Beursstraat worden ge bouwd. „En dan worden er verder tal van individuele panden herbouwd, ge restaureerd. Ik denk dat er in een heel jaar tijds toch wel zo'n 30 zijn gereed gekomen, of gereed komen. En er wor den weer plannen voor zo'n tien an dere panden gemaakt. Hetgaatsteeds door." Wat denkt de wethouder van de Wal- straatpromenade? Moet er nog meer 'wandelgebied' in de binnenstad bij komen? Wethouder Smit: „Die Walstraat pro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 19