Braderie in 'hoger sferen' R UIMTEVAAR T EN TOEKOMST IN CENTRUM FUTURISTISCHE STRAATJES braderie Voordeel Aangereden Leuke sfeer DINSDAG 24 AUGUSTUS 1976 VLISSINGEN - „Wc hebben dit jaar een heel wat moeilijker thema uitgekozen voor de Vlissingse Braderie dan voor gaande jaren. Om nu een cultus van landen te gaan houden leek ons geen geslaagd idee. Vandaar dat we gekozen hebben voor het thema 'Ruimtevaart en Toekomst'. Het is moeilijk, maar we waren er meteen enthousiast over en dat zijn we nog. De kleding is volgens ons geslaagd en we hebben veel appa ratuur op de kop weten te tikken". Aan het woord is de heer W. de Bruyne. voorzitter van de braderiecommissie en eigenaar van een lederwarenzaak in de Vlissingse Walstraat Net terug van het aanbrengen van sandwich-borden, waarop de Vlissingse Braderie wordt aangekondigd („er was iemand uitge vallen enikbleefalleen over om het over te nemen") legt hij uit, terwijl zijn vrouw de klanten in de zaak helpt, dat deze braderie zo mogelijk nog een groter suc ces zal worden als 1975. „De bewoners van Vlissingen hebben de afgelopen ja ren een beeld gekregen wat wij hen op een braderie voorschotelen en ik geloof dat als het weer meespeelt een record aantal bezoekers verwacht kunnen worden", aldus De Bruyne. „Maar als we hetzelfde resultaat als vorig jaar beha len zijn we al uitermate tevreden", gaat hij verder. Talloze kramen zullen op 26, 27 en 28 augustus hun plaatsen hebben gevon den op de promenade van de Walstraat. Sint Jacobsstraat en de Oude Markt. In ruimtepakken, fantasiepakken en zilver gespoten schoenen zullen de winkeliers van de Winkeliersvereniging Walstraat eveneens als vorig jaar trachten hun waar aan het koopgrage publiek te slij ten. Op de vraag of dit feestelijke gebeuren niet teveel als commerciéle publici teitsstunt moet worden gezien ant woordt Wim de Bruyne, dat de commis sie, die de braderie voor de derde keer heeft opgezet, de braderie niet op com merciéle basis organiseert. Na enig nadenken zegt hij: „Je kan de commercie natuurlijk nooit uit het oog verliezen, maar ik wil toch vooropzetten dat als je een braderie uit puur commer ciële oogmerken zou organiseren, heel wat festiviteiten zou moeten schrappen. Een kleiner programma met minder be kende artiesten zou ook publiek trek ken, maar dan kweek je geen 'goodwill' bij het publiek Wij doen aan een vorm van klantenbinding, we willen laten zien dat we er zijn en dat we een hoop te bieden hebben. Dat kun je ook commer cieel noemen, maar de kosten die we er voor over hebben haal je er nooit in drie dagen uit". Is men vorig jaar uit de kosten geko men Wim de Bruyn: „Ik geloof niet datje het zo moet zien. Je geeft een bedrag uit en daar heb je drie dagen lang een feest voor. Ik zoü met graag willen uitrekenen of we zijn rondgekomen, het is nogal een fors bedrag dat we besteden". Hoe groot het bedrag is wil de voorzitter van de braderie-commissie niet prijsge ven. Zijn medewerker in deze zware or ganisatorische dagen, die later op de dag om commentaar werd gevraagd, Cor Witsel van 't Gouddoppertje in de Walstraat. laat iets meer los. ..De kos ten. dat kun je wel zeggen lopen in de tienduizenden guldens", vertelt hij. Overigens worden de kosten van deze braderie gedragen door de winkeliers zelf. Aan de winkeliersvereniging beta len zij volgens Wim de Bruyn contribu tie. waarvan dan de organisatie en het houden van de braderie wordt bekos tigd. Een klein rekensommetje leert al gauw dat er toch zeker veertigduizend gul den wordt uitgegeven aan deze feeste lijkheden, welke ter bevordering van de binding tussen winkelier en klant worden georganiseerd. De winkeliersvereniging bestaat uit 91 winkeliers in en uit de omgeving van de Walstraat. Per maand betalen zij vijftig gulden contributie, waarvan tien gul den is bestemd voor de gedurende het hele jaar aanwezige feestverlichting. Per winkelier wordt dus een kleine veer tig gulden per maand (480 gulden per jaar, in totaal 43.680 gulden) besteed aan de braderie Kortom, een dure aan gelegenheid. Maar. zoals de voorzitter van de braderie-commissie al naar voren bracht, krijgen de bezoekers een keur van artiesten te zien en zijn er tal van attributen te bekijken welke betrekking hebben op hel thema Toekomst en Ruimtevaart. Wat zal er zoal op de braderie, die don derdagmorgen om tien uur door me vrouw M. Westerhout, echtgenote van Vlissings burgemeester, wordt geopend, te zien zijn De voorzitter van de commissie, die be staat uit Carla Slot (schoenhandel Van Kampen), André Gijssen (boekhandel Gijssen), Frans Tammel (kapsalon aan de Nieuwe Dijk) en Cor Witsel ('t Goud- dorppertje) somt een aantal beziens waardigheden op en noemt een aantal activiteiten die zullen plaatsvinden. „Om op het thema van dit jaar in te ha ken hebben we een groot aan tal attribu ten van de verscheidene instanties en bedrijven weten te verzamelen om deze tijdens de braderie op verschillende plaatsen op te stellen. Er komt bijvoorbeeld een levensgroot model van de ANS. de enige Neder landse ruimtevaart satelliet, waarvan het voortbestaan destijds nogal in op spraak is geweest. Verder zullen een aantal schaalmodellen van onder an dere de Viking, die zich op het ogenblik op de planeet Mars bevindt, ln etalages van winkeliers komen". Cor Witsel, die zich voornamelijk met dit aspect heeft bezig gehouden, vult aan dat ln eerste instantie de bedoeling was om als thema 'Science Fiction' te nemen. „Bij navraag bij verschillende filmmaatschappijen kregen we nul op ons request. Ik heb toen contact opge nomen met Rudolf Spoor van Panora- miek, die nogal veel met ruimtevaart heeft te maken. Hij was gelijk enthou siasten zijn kennis op het gebied van de ruimtevaart werkte positief Op aan vraag heeft Fokker verschillende attri buten beschikbaar gesteld". Om het niet alleen op de ruimtevaart te houden werd toekomst bij het thema gevoegd. „Zodat we toch een soort mengeling van fiction kregen. Het is de bedoe ling dat we een 'futoristische straat' gaan maken en voorzover ik dat nu kan bekijken zal dat wel lukken", verklaart Cor De winkeliers, die woensdag, aan de vooravond van het braderiegebeuren, hun kramen moeten opbouwen zullen het volgens Cor Witsel erg moeilijk krij gen Terwijl hij gaat zitten vertelt hij dat er vorig jaar weinig leuke kramen aan wezig waren. „Dit jaar zullen we probe ren met aluminiumfolie, lakfolie en an dere enigszins science fictionachtige materialen meer aandacht te besteden aan de kramen" Een punt waaraan ook Wim de Bruyne al enige woorden had geweid. Wim„Vo rig jaar waren de winkeliers vrij in hun keuze om iets van hun stand te maken: meestal ontbreekt het echter aan fanta sie of is men te druk bezig met hun zaak om tijd te besteden aan de aankleding ervan. Om de winkeliers op te peppen heeft de horeca in de Walstraat een wis selbeker beschikbaar gesteld voor de ongineelste stand. Deze beker zal aan het eind van de braderie door wethou der Adan worden uitgereikt". Initiatiefnemer voor de uitreiking van een wisselbeker is F. W. B. Steinhart, tot voor kort eigenaar van het etablis sement Alaaf. De heer Steinhart „De meeste horeca- exploitanten in de Walstraat zijn geen üd van de winkeliersvereniging maar profiteren toch elk jaar van de door hen georganiseerde braderie. Op deze ma nier proberen wij onze waardering voor de braderie te laten doorschemeren Daarnaast is natuurlijk de stimulans voor de winkeliers om inog) meer van hun stand te maken duidelijk aanwe zig- Zeker is dat de AMRO-bank Vlissingen met een interessante stand zal komen. Wim de Bruyne vertelt dat de kraam zal worden ingericht met een levensgrote, nog nooit eerder gepubliceerde foto van de maan, die de AMRO-bank via de NASA in de Verenigde Staten heeft we ten te verkrijgen. „Verder heeft de AMRO-bank de beschikking over een computer, die de financiële toekomst van de flanerende mensen kan voorspel len. Naast deze initiatieven zijn er tal loze winkeliers die zelf ideêen hebben over wat ze met hun stand gaan doen; daar weet ik nog niets van", erkent hij. De organisatie voor de braderie is evenals voorgaande jaren vrijwel zon der noemenswaardige strubbelingen verlopen. Een kleine anderhalve week voor de opening echter dreigde er een conflictsituatie te ontstaan tussen de braderie-commissie en de winkeliers vereniging Souburg. „Ik werd opgebeld door iemand van deze winkeliersvereniging, die nogal tegen mij tekeer ging over het feit dat wij in Souburg sandwich-borden had den geplaatst. Dergelijke kruideniers- manieren zijn we met meer gewend. De heer M. Haeck. slijter in Souburg meent: „We hebben er uiteraard geen bezwaar tegen als de braderiecommis sie borden plaatst in Souburg; wel als ze consequent tegenover onze zaken wor den neergezet" Een burenruzie 0 Vaststaat dat de braderie op donder dagmorgen wordt geopend. „Deze och tend is voor de winkeliers het leukste gebeuren tijdens de braderie. Iedereen komt dan verkleed naar buiten, wat ze ker dit jaar reden zal zijn tot grote hilari teit", lacht Wim de Bruyne. Over de opening vertelt hij: „Het is de bedoeling dat wij de burgemeesters vrouw van het gemeentehuis ophalen met een speciaal voor dit doel ontwor pen wagen. Van de carosserie van een voormalige carnavalswagen wordt een soort 'ruimtevaarttoestel' gemaakt waarin mevrouw Westerhout zal plaatsnemen. Deze wagen wordt bege leid door een tweede show-wagen met beatrgirls. De openingshandeling is voor mij nog een beetje duister, maar het idee is dat zij door enkele handelin gen aan een computer te verrichten de braderie opent. Hoe dat in zijn werk gaat weet ik nog niet, daar is de techni sche commissie hard mee bezig", vertelt hij een kleine week voor de opening. Dat de organisatie veel vergt van de tijd van de commissieleden illustreert Wim de Bruyn met de opmerking dat bij het uitzoeken van de costuums voor deze braderie enkele weken geleden in Ant werpen, gelijk geprobeerd is een idee op te doen voor volgend jaar. Met het thema van dit jaar is men, zoals reeds genoemd uiterst tevreden. „Met mooi weer en enthousiaste bezoekers maken wc er een gezellige braderie van", besluit de voorzitter, terwijl hi> zich excuseert en de plaats van zijn vrouw, die inmiddels boodschappen is gaan doen, in de winkel overneemt. „Het is het leukste straatje van Vlis singen geworden sinds de promenade is aangelegd. De mensen die hier ko men nemen gewoon veel meer tijd om te winkelen, echt te winkelen en niet zomaar haastig je boodschappen", is de mening van de mevrouw S. van de Boogaart van de Pepermolen in de St-Jacobsstraat. Ze vertelt dat ze van begin af aan voor de promenade is geweest Met de bra derie heeft ze, „ondanks dat ik er wel van profiteer", niets te maken. „De contributie, die men aan de winke liersvereniging moet betalen is teveel voor mij. In het begin ben ik lid ge weest tegen een wat gereduceerde prijs maar dat vond ik ook niet leuk". Geen stand dus bij de Pepermolen op de komende braderie. Over de braderie zegt ze: „Het is een leuk gezicht om al die kraampjes op de promenade te zien. Soms zijn er echter wel wat teveel mensen, dan kun je nauwelijks meer voor of achteruit. Vooral de braderie van vorig j aar vond ik erg gezellig". J. Plouvier van de schoenhandel met dezelfde naam in de Walstraat heeft alleen maar voordeel ondervonden van de promenade. „Schoenen wor den winkelend verkocht. Mensen wil len op hun gemak komen kijken en niet snel een winkel induiken", legt de heer Plouvier uit. Een tweede voordeel noemt hij de mo gelijkheid om rekken met schoenen voor zijn deur uit te stallen, een beeld datsteeds meer vertrouwd raakt in het centrum van Vlissingen. Tijdens de braderie zal de heer Plou vier zelf ('niet verkleed, daar hou ik niet zo van') in zijn winkel blijven staan terwijl zijn twee krachten - wel verkleed - buiten de kaam bemannen. „Ik maak het meeste werk van mijn etalage. Ik ben een tijd lang etaleur geweest dus dit lijkt mij de beste op lossing". vertelt hij. Via Fokker heeft hj de beschikking over een schaalmodel van 'een of an der ruimtevaarttoestel, ik weet niet exact welke" Verder zal de etalage worden ingericht met platen uit het jaar 2000. „Ik hoop op een net zo ge slaagde braderie als de voorgaande ja ren", pleit hij. „Ik kom vaak in de Walstraat mijn boodschappen doen omdat het zo lek ker makkelijk is als er geen verkeer is waar je op moet letten. Erg gezellig, met al die kleuren buiten en terrasjes Dit is de mening van de rasechte Vlis singse mevrouw M. Poppe-Dommense (Vlissingser kan het niet). Terwijl ze met een boodschappenwagentje haar inkopen doet wil ze toch ook een kri tisch geluid laten horen. „In het najaar ben ik aangereden door een fiets. Op de promenade. Dat vind ik toch wel vervelend. Er zou meer toezicht moe ten zijn op het naleven van het fiets- verbod", zegt ze. Over de braderie niets dan goede woorden. „Erg geslaagd idee van de winkeliers, ik kom elk jaar". „Een reuze aanwinst", noemt het echtpaar G. van Doorn de Vlissingse promenade. „Het centrum is door de aanleg hiervan ontzettend opge knapt", vertelt meneer Van Doom. Zeventien jaar wonen ze nu in Vlissin gen. Binnenkort verhuizen ze naar Utrecht. „We kunnen de komende braderie dus niet meer meemaken. Dat is wel jamer. want vorig jaar heb ben we erg genoten van de Mexicaanse dagen", legt hij uit Ook hier een kritische noot. „Een klein nadeel van de promenade vind ik dat als je zware spullen gaat kopen een eind moet slepen om het in je wagen te krijgen". Hij noemt twee suggesties om dit op te lossen. „Of de service van de winkeliers moet worden uitgebreid, of je moet een tijdelijke toestemming hebben je auto op de promenade te zetten", verklaart de heer Van Doom. „Ik doe al mijn boodschappen hier. Ik heb twee kinderen en op een prome nade hoef je niet voortdurend op te letten of ze niet onder een auto lopen", zegt Ans van Crugten, terwijl ze met de fiets aan haar hand het St- Jacobsstraatje inloopt. „Ik kom hier wel twee keer per dag om lekker ongestoord te winkelen of zo maar te wandelen", vertelt ze. Ans vindt de promenade een verbete ring. „Toen er nog auto's kwamen in de Walstraat was ik altijd op van de ze nuwen dat mijn kinderen eronder zou den komen" De braderie heeft aan Ans een vaste klant. „In deze drie dagen kom ik hier helemaal vaak. Er heerst dan een erg leuke sfeer", benadrukt ze. Sjaak Plouvier Ans van Cmghten Mevrouw Poppe-Dommense Echtpaar Van Doom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17