Saeftinghe beschermd monument Muziekfestival jubilerend Advendo Wolphaartsdijk Toeristische marktdag ten bate restauratie kerk Waarde succes PZC/p In Zeeland op korte termijn geen nieuwe ruilyerkavelingsgebieden - C. Raas uit Ovezande 45 jaar boogschutter OPBRENGST 25 MILLE Jagersvereniging hield wedstrijd voor jachthonden LEWEDORP-- Het district Zeeland van de koninklijke Nederlandse jagersver eniging heeft zaterdag in De Piet bij Lewedorp jachthonden wedstrijden gehouden. Het doel van dergelijke wedstrijden is de bruikbaarheid v an de hond voor de jacht te beproeven. Kr w a- ren diploma's te behalen, die vergele ken kunnen worden met certificaten voor politiehonden. Aan de proeven namen *8 honden deel. Lang niet alle hondeneigenaars, die za terdag met. hun dier de diploma's trachtten te behalen, zijn zelf ook jager. Velen zijn alleen maar lid om hun hond af te richten. Jachthonden, zoals Duitse staanders, retrievers, spaniels. Drentse patrijshonden. grifTons en dergelijke, zijn nauwelijks werkhonden, die kun nen wegkwijnen wanneer ze niet vol doende in actie komen Alle deelnemende honden moesten eerst op voor het C-diploma Dat werd door 68 honden behaald en die konden verder gaan voor het B-diploma, waar voor 21 honden aan de eisen voldeden. Van die 21 bleek er één goed genoeg te zijn voor het A-diploma. De honden werden beoordeeld door acht. keur meesters. Het geheel werd gecontro leerd door de heer J Prins, gedele geerde van de KNJV. die constateerde dat de organisatie perfect was en dathet peil van de honden ler kon gesproken worden van een recorddeelname) goed was Na afloop van de wedstrijden reikte de vooratter van de KNJV in Zeeland, de heer B J. Kloosterman, de ereprijzen uit De wisselbeker van de deelnemers van buiten het district Zeeland ging naar de heer S. L. M. Boon uit Steenber gen. Zijn langharige Duitse staander Tnx was de enige hond die het A-diploma behaalde. De ereprijs voor de afdeling Midden-Zeeland ging naar J. C. Zuydweg uit Wissenkerke met zijn langharige Duitse staander Bor. die goed was voor het B-diploma. Mevrouw J M. Kugel uit- Bergen op Zoom be haalde met haar langharige Duitse staander Djim van de Liniedijk de ere prijsvoorde afdeling Tholen. Die van de afdeling Zierikzee ging naar de heer Th. van Holten uit Breda voorde prestaties van ziin labrador-retriever Betingham-Hall-Bell Van de afdeling Sommelsdijk. die bij het district. Zee land is ingedeeld, was de heer H Boen der uit Meliszand de beste met de lang harige Duitse staander Arro van de hoeve Zorgwijk. De heer J van Cadzand uit Axel behaalde de ereprijs voor de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen met zijn kortharige Duitse staander Sasja. De jaehthondenwedstrijden. die ieder jaar in een andere afdeling van het KNJV-district gehouden worden, wer den 's avonds besloten meteen diner in 'De Goede Verwachting' ln Lewedorp. provincie HULDIGINGSSCHIETING ELLEWOUTSDIJK - Onder de wip pen van de schulterssociëteit in El- lewoutsdijk is zondagmiddag de heer C. Raas uit Ov ezande gehuldigd in verband met het feit dat bij 45 jaar handboogschutter is. De beer Raas is niet zomaar een schutter, zo bleek uit de vele lovende woorden, die aan zijn adres werden gericht, maar hij zet zich ook bijzonder i" voor de schutterij. Zo is hij al 25 jaar lid van liet bestuur van de Neder landse bond van wipschutters. Mo menteel is hij secretaris van deze bond evenals van de Zuidbeve- landse bond. De jubileumschieting, die ter gele genheid van het 45-jarig schutter- schap van de heer Raas gehouden werd. trok extra veel belangstelling. Er kwamen zelfs schutters uit Zeeuwsch-Vlaanderen en uit het Brabantse Rijen over. Maar voordat de pijlen de lucht in zoefden werden Cees Raas en zijn vrouw eerst in het zonnetje gezet. Namens de schut- torssociëteit Vooruitgang' uit Kwa- dend amine, waarvan hij voorzitter is, werd de heer Raas toegesproken door de heer P. de Jonge, die hem bedankte voor zijn inspanningen voor de schutterssport en hem een nieuwe accu voor zijn auto aanbood Vooratier P L. Peeters van de Ne derlandse bond van wipschutters zei de heer Raas te bewonderen voor de wijze waarop hij zijn enthousiasme voor de schutterij al die jaren heeft weten vol te houden. ..Raas heefteen karakter, waardoor hij alle dingen die hij zeftook waarmaakt" aldus de heer Peeters. die de Jubilaris een me daille met de inscriptie '1931-1976' opspeldde. VoorzitterT. Marlens van de Bevelandse bond noemde de heer Raas 'een goed schutter met, een soms wel eens moeilijk karakter'. Hij vond hem als secretaris echter niet te evenaren. Een nieuwe tas voor boog en pijlen was het cadeau dat de heer Martens voor zijn secretaris had meegebracht, Directeur J. P. de Regt van de provinciale WV bedankte de heer Raas voor de prettige samen werking. „We willen als WV van de schutterij en van het ringrijden en het krulbollen geen gebruik maken om het toerisme te bevorderen", zei hij. „Dat zou onjuist zijn. omdat het om folklore gaat. Maar wel willen we belangstellende toeristen er graag attent op maken. En de heer Raas heeft daar altijd aan meegewerkt" Verder hield nog een groot aantal vertegenwoordigers van andere schutterssocicteitcn korte toe spraakjes, waarin ze de heer Raas gelukwensten met zijn jubileum. Ook kreeg bij liee! wat flessen cog nac en jenever, dozen sigaren en en veloppen met inhoud in zijn handen gedrukt. Voor mevrouw Raas waren er bloemen. Tenslotte sprak de heer Raas een dankwoord, waarna de ju bileumschieting op twee wippen kon beginnen. VVV tegen versobering openbaar vervoer MIDDELBURG - Het bestuur van de Provinciale Zeeuwse VVV noemt het in een brief aan minister Westertepr van verkeer en waterstaat onaanvaard baar. dat verschillende dorpen in Zee land Ion gevolge van overheidsingrij pen geheel verstoken zullen zijn van openbaar vervoer. In de brief vraagt het bestuur van de Zeeuwse VVV de speciale aandacht van de minister voor de bijzondere geografische structuur van Zeeland. De huidige dienstverlening van het openbaar vervoer wordt in de bnef raads als minimaal gekenschetst. In de brief'wordt gewezen op de pogingen van de WV om door middel van speciale arrangementen het voor- en naseizoen aan te prijzen „Met name richten wij ons daarbij sterk op ouderen; de resul taten. die wij hiermee de laatste jaren hebben bereikt zijn bevredigend en sti muleren ons met deze activiteiten vrder te gaan. Het openbaar vervoer neemt hierbij een voorname plaats in. Niet al leen voor het bereiken van de vakantie plaats. doch ook voor het maken van uitstapjes overdag en in de avonduren naar de grotere centra". Het bestuur van de Zeeuwse WV stelt. zich. aldus een mededeling m de brief aan minister Westerterp. geheel achterde inhoud van de brief, waann de gezamenlijke streek- vervoersbedrijven in het Deltagebied een handhaving van het niveau van het openbaar vervoer m dit gebied beplei ten. De Zeeuwse WV verzoekt de minis ter geen verder versobering van het openbaar vervoer in Zeeland door te voeren. HULST - Het Verdronken Land van Saeftinghe is onlangs aangewezen tot beschermd natuurmonument. De gemeente Hulst heeft verleden maand van het ministerie van cul tuur. recreatie en maatschappelijk werk officiële bevestiging van dit feit gekregen. Verleden jaar rond deze tijd werd al bekend dat het ministerie van erm overwoog het Verdronken Land van Saeftinghe tot beschermd natuurge bied aan te wijzen Een beweegreden van het ministerie was - en is nog steeds - dat her gebied van algemeen belang is om zijn natuurweten schappelijke betekenis. De aanwij zing is in de gemeente Hulst vreug devol begroet. Burgemeester P J G Molthoff heeft gesteld dat een wens van de gemeente in vervulling is ge gaan. Ook de raadsleden loonden zich verheugd over het besluit van het ministerie van crm. In de julle vergadenngf werd dat omonwonden gezegd. Het ministerie is tegemoet gekomen aan een wens die de ge meente Hulst verleden jaar stelde het haventje van Paal valt buiten hel natuurgebied en blijft zodoende be schikbaar voor de pleziervaart. Nu het Verdronken Land van Saeftinghe tot beschermd natuurgebied is aan gewezen houdt dat onder meer in dat ten aanzien van dc bochtenafsnij ding bij Bath in de Westerschelde re kening moet worden gehouden met hat natuurgebied. De raad van de waterstaat heeft -zich in 1972 uitge sproken voor het meest, noordelijk trace. De Nederlandse regenng heeff zich achter deze zienswijze gesteld Het 3500 hectare metende natuurge bied is de laatste tijd overigens en kele keren in het nieuws geweest in verband met hardnekkige branden in veenlagen. Die ondergrondse branden waren zeer moeilijk te be strijden. Brandweercommandant J F J Janssens van Hulst heeft laatst onomwonenden verklaard niet meer uit te rukken voor een brand in het natuurgebied. Sinds die lijd zijn er overigens geen branden ln het Ver dronken Land van Saeftinghe ge weest. MAANDAG 23 AUGUSTUS 1976 VIERING 45-JARIG BESTAAN WAARDE - De toeristische marktdag, zaterdag in Waarde is gehouden ten bate van de restauratie van de Neder lands hervormde kerk, is een groot suc ces geworden. Naar schatting vijfdui zend belangstellenden kwamen een Bijeenkomst ter voorbereiding van Vredesweek VLISSINGEN - De Provinciale werk groep vredesweek houdt ter voorbe reiding van de jaarlijkse vredesweek twee bijeenkomsten. De eerste is op vrijdag 27 augustus in de hal van liet christelijk lyceum te Goes en speciaal bestemd voor alle onderwijskrachten in Zeeland. De tweede bijeenkomst wordt belegd voor alle Zeeuwse pasto res onder bet motto 'Werkplaats voor de vrede' in ce 'Hoogte' in Goes-Zuid. Tijdens de eerste bijeenkomst, aanvang 17 uur. zullen dr J. J. Verdonk van het Interkerkelijk Vredesberaad en ds P A. van Kouwenhoven, lid van het christe lijk pedagogisch studiecentrum, inlei dingen houden. Tijdens de bijeenkomst voor pastores zullen bijdragen van ds W. M. Bakker, gereformeerd predikant te Middelburg, kapelaan dr J. J ulshog uit Hulst en ds L. de Wit. hervormd predi kant te Renesse uitgangspunt van ge sprek zijn. Voorts zal ds de Liefde, asses sor van de generale syode van de her vormde kerk, spreken over zijn bijdrage aan de vredeskrant. De bijeenkomst voor pastores begint om 16.30 uur. kïjkjenenienbijdeverschillendeactivi- tciten in het dorp. De opbrengst van de marktdag was ruim 33.000 gulden. Na aftrek van de onkosten kan ongeveer 25.000 gulden aan bet restauratiepotje worden toegevoegd. Hel was de hele dag druk in Waaide, maar vooral de rommelmarkt en de vei ling. die begonnen nadat burgemeester mr C Pijl Hogeweg van Reimerswaal daartoe meteen belsignaal het sein had gegeven, trokken bijzonder veel belang stelling Tothun grote vreugde zagen de organisatoren hoe er bij de veiling flink geboden werd, zodat er hoge prijzen uit de bus kwamen. Zo werd voor oude kruiwagens gnf tachtig gulden betaald en oude landbouwwerktuigen zoals een erwtenpik leverde nog altijd zestig gul den op. Ook de demonstraties van oude ambachten sloegen goed aan bij het pu bliek. Het spectaculairst was wel het dorsen, waarbij vier man tegelijk de dorsvlegels hanteerden. 's Morgens en aan het begin van de mid- Katten mishandeld en gedood in Sint Annaland SINT-ANNALAND - De heer W. K. uit Sint-Annaland heeft de laatste tijd niet mmder dan tien katten mishandeld en gedood. Meerder inwoners ln de omge ving van de Ringmisten hun kal, Eén en ander werd door de op de Ring wonende A. F. ontdekt. Na aangifte bij de poliue heeft K. Bekend. dag verzorgde de Waardese jeugd een poppenkastvoorstelling. Verder gaf 's middags de Middelburgse volksdans groep 'Medio Burgum' demonstraties. In de Nederlands hervormde kerk tra den zanger Meinard Kraak, het Zeeuws Mannekoor onder leiding van Han Beekman en organist Daan Manneke op. Voor dit concert was zoveel belang stelling, dat een aantal mensen niet tot de kerk kon worden toegelaten 's Avonds maakten de muziekverenigin gen "Vooruit' uitWaardeen 'Euterpe' uit Duitser maakt buiklanding op 'Midden-Zeeland' ARNEMUIDEN - Een Duitse piloot heeft zondagmorgen een buiklanding gemaakt op het vliegveld Midden- Zeeland. Daarbij liep het toestel - een tweemotorige Chesna - enige schade op, maar bleven de piloot H. Meyer (43) uit Hannover en de drie passagiers on gedeerd. Toen de heer Meyer op het vliegveld wilde landen, merkte hij niet het niet- brandende controle-lampje op. dat aan gaf. dat 't landingsgestel niet uit wilde klappen. Dat bleek bij de controle ach teraf door de rijksluchtvaartdienst De buiklanding verliep volgend de haven meester van het Middenzeeuwse vlieg veld zonder ongelukken, de piloot wist het toestel recht te houden Bij het vliegveld schreef men dat mede toe aan de door de gesteldheid van de grasbaan. die als gevolg van de droogte bijzonder hard was. Sint-Maartensdijk een muzikale rond wandeling door het dorp. gevolgd door een concert, waarbij 'Vooruit' door haar oud-dingent Daan Manneke werd ge leid. De organisatoren toonden zich aan het einde van de dag bijzonder tevreden met het resultaat, dat het streefbedrag van ongeveer twintigduizend gulden flink gepaseerd is. Men wees er over igens op dat dit resultaat zonder de medewerk ing van de bevolking van Waarde niet mogelijk zou zijn geweest. Bank voor Zeeland heeft nieuw kantoor Kerkplein Yerseke VERSEKE - Burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg van Reimerswaal heeft vrij dagmiddag bet nieuwe kantoor van de Bank voor Zeeland aan het Kerkplein in Yerseke officieel geopend. De bur gemeester deeu dit door de lampen in het kantoor te laten branden. Het nieuwe kantoor voldoet aan alle eisen, die tegenwoorig aan een bankgebouw worden gesteld. Het oude onderkomen in de Lepelstraat, waar de Bank voor Zeeland 55 jaar in gevestigd was. was verouderd het voldeed niet meer aan de huidige veiligheidseisen. Het nieuwe gebouw staat tussen het oude gemeentehuis van Yerseke en de Nederlandse hervormde kerk. Het ont werp is zodanig, dat hel nieuwe bank kantoor goed past bij de kerk en het ge meentehuis In zijn openingstoespraak wees de heer Pijl Hogeweg op dat de mossel- en oesterhandel weer vertrou wen in de toekomst heeft door de beslis sing. die nu ten aanzien van de Ooster- schelde is genomen Dat vertrouwen heeft de Bank voor Zeeland volgens de burgemeesterook.wantanderszou men geen nieuw kantoor gebouwd hebben Ook werd nog het woord gevoerd door onder anderen de heer J. van Os van den Abeele. directeur van de Vank Mees en Hope. waaronder de Bank voor Zeeland ressorteert en de directeur van de Bank voorZeeland de heer J. A J Koppe De laatste bood het gemeentebestuur van Reimerswaal een cheque aan om een bak te plaatsen bij de jachthaven in Yerseke. Na de openingsplechtigheid werd een receptie gehouden Zaterdag maakten velen van de gelegenheid ge bruik om het nieuwe bankgebouw te be zichtigen. (Slot vim pag. Il en waterlopen Is in West-Zeeuwsch- Vlaanderen in Orde. maar wellicht moe ten de kavels, kavelsloten. drainage en versnippering aangepakt worden. De vrijwillige kavelruil was geen succes. Je kunt nu aan een administratieve verka veling denken, waar over gestemd moet worden. Dat zijn we nog aan het bekij ken Wij hebben daarvoor geen verant- woordelijkheid op dit moment. Het in itiatief zou van de landbouworganisa ties moe ten komenmeen t ir. Eelkema den natuurbehoud en landschap voor rang hebben vertelt ir Eelkema. „Ge bleken is namelijk dat we met de doel stellingen van de rullverkavelingswet in vele gebieden met meer uitkwamen. Vandaar dat herziening nodig is. Het houdt de erkenning in dat bepaalde de len van Nederland andere ontwikkelin gen dan de landbouw ook belangrijk zijn". De hid-landinrichting verwacht niet dat de gevolgen van de nieuwe landin richtingswet voor Zeeland erg groot zullen zijn. „Er zijn geen grote pro bleemgebieden. Zeeland is. mede door de watersnoodramp, in een eerder sta dium ingericht dan elders in het land. Ik zie dus niet zoveel problemen, De echte problemen liggen vooral in Over ijssel. Gelderland en Noord-Holland", aldus de heer Eelkema, die niet uitsluit dat er allerlei situaties kunnen komen, die het noodzakelijk maken om een be roep op de herinrichtingswet te doen. „Maar dan gaat het vooral om aanpas singsverkavelingen". Bijstelling De directie landinrichting denkt voor shands niet aan het aanpakken van zo genaamde aanpassings-verkavelingen. De heer Eelkema: „ER is wel eens ge praat over bijstelling van Walcheren. Maar dat moet uit de streek komen en het is beter eerst het herziene streek plan af te wachten. Ik zeg wel dat je moet blijven bijstellen: wegen, beplan ting, waterlopen, kavels. Dat is vaak beter om het collectief te doen. Je moet dan wel denken aan een aanpassing met behoud van het bestaande pa troon". In de toekomst zal de nieuwe landin richtingswet bij ruilverkavelingen een grote rol gaan spelen. Er is enige tijd geleden een intenmnota verschenen en daaruit blij kt dat het vooral zal gaan om een bijstelling van de ruilverkavelings- wet uit 1954 en een verruiming van de doelstellingen Naast de bestaande mo gelijkheden tot ruilverkaveling wordt een nieuwe vorm van landinrichting voorgesteld, waarbij natuur- en land schapsbehoud of landschapsbouw een belangrijke plaats innemen. Verder moeten provinciale staten in het ver volg het zogenaamde landinrichtings programma vaststellen, al dan niet af wijkend van het geldende streekplan. „Het bestaande instrumentarium van vrijwillige en administratieve verkave lingen blijft - met een bijschaving - be staan. Er wordt een nieuw hoofdstuk toegevoegd, waarin in bepaalde gebie- WOLPHAARTSDIJK - De jubilerende W olphaartsdijksc muziekvereniging Advendo heeft zaterdag de viering van haar 45-jarig bestaan voortgezet met een muziekfestival, waaraan zeven korpsen deelnamen. Aan het begin van de middag maakten de deelnemende korpsen achter elkaar een muzikale rondgang door het dorp., hetgeen een stoet opleverde, die bijna een kwartier nodig had om voorbij te trekken. Voorop liep 'Oefening en uitspanning" uit Kattendijke, gevolgd door 'Hosan na' uit Goes, 'Euphonia' uit Goes, 'St Ceacilia' uit het Belgische Hamont. 'Nut en uitspanning' uit Zonnemaire, 'De Echo' uit Wilhclminadorp en tens lotte Advendo zelf. De rondgang eindigde op het plein bij de brandweerkazerne, waar loco burgemeester drs. J. Dijkgraaf het festi val officieel opende meteen roffel op de grote trom. Op dat plein was het een gezellige boel. Veel mensen hadden tuinstoelen meegenomen en er was ook een honderdtal fruitkisten, die als zit plaatsen dienden. Het, programma - alle aan de mars deelnemende koipse ntra- den op het plein of in de muziektentop liep flink uit, maar dat mocht de pret niet drukken. In ieder geval waren er nog veel mensen toen Advendo het fes tival besloot. Het jubilerende korps marcheerde vanuit de brandweerka zerne het plein op en was voor het eerst in de nieuwe uniformen gestoken (rode Jas en zwarte broek). De speciaal voor deze gelegenheid Ingestudeerde fi guurmars oogsste veel bijvaL Voor de trekking van de loterij in het dorpshuis maakte Advendo nog een muzikale rondwandeling door Oud-Sabbtnge. Het gezellige bal dat na de trekking van de loterij in het dorpshuis begon, werd bijzonder druk bezocht. Dinsdagavond om zeven uur begint Ad vendo aan een rondwandeling door Wolphaartsdijk om de nieuwe unifor men te laten zien aan de mensen, die zaterdag niet van de partij waren. Vrij dagavond wordt op de muziektent een concert gegeven om de bevolking te be danken voor haar medewerking bij de viering van het 45-jang bestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4