Zoeken naar verliep succesvol jacht Zaterdag eerste Amerikaanse militair materieel in Vlissingen aan wal BRANDWEER IN ACTIE VOOR BERMBRANDEN IN HET GOESE Varkensrace in Nieuw-Namen Toedracht aanvaring tussen politieboot en jacht nog onduidelijk almanak VOOR OEFENINGEN 'REFORGER' EN 'AUTUMN FORCE' 'MAANDAG 23 AUGUSTUS 1976 Dc 'President Jan Leismet de twee geredden (achterop) in de haven van Burghsluis. MOTOR TIJDENS V1STOCHTJE DEFECT REDDINGSBOOT BRACHT TWEE MANNEN NAAR BURGHSLUIS BURGHSLUIS - De sportvissers J. M. W. uit Zwijndrecht en S. W. H. N. uit Dusseldorf hebben de nacht van zater dag op zondag noodgedwongen voor de kust van Westersehouwen doorge bracht, omdat de motor van hun bootje niet startte. Zondagmorgen, toen een zoekactie op gang was gebracht, wer den ze door de opvarenden van 'n jacht gevonden, ongeveer vijf mijl van de plaats waar ze voor het laatst gezien waren zaterdagavond. De reddingsboot 'President Jan Leis' bracht beide man nen en het bootje zondagmiddag aan wal in de haven van Burghsluis. Het tweetal was zaterdagmiddag om twee uur bij Renesse weggevaren voor een vistoclitje. Ze zouden rond negen uur 's avonds weer terug zijn. Toen ze tegen die tijd stopten met vissen en wil den terugkeren, bleek de motor van het bootje met te starten. Er waren geen riemen aan boord, zodat ze ook niet op eigen kracht terug konden varen. De vuurtorenwachter had hen tot ongeveer negen uur gezien. Toen hij na die tijd niets meer zag veronderstelde hij dat het tweetal was gestopt met vissen en terug was gegaan, Tegen half elf za terdagavond werden de bemanningsleden van de reddingboot- "President Jan Leis' die in Burghsluis gestationeerd is. gealameerd. De red dingsboot voer uit, maar het is moeilijk zoeken in het donker naar een donker blauw bootje, terwijl er een rauwe bries waait. Zondag bleek dat de 'Jan Leis' toch dicht in de buurt van de onfortuin lijke vissers is geweest, want ze hadden de reddingsboot gezien. Onverrichter- zake keerde de 'Jan Leis' om ongeveer half drie zondagmorgen vroeg weer te rug in de haven van Burghsluis. Zondagmorgen om half acht werd het zoeken hervat Behalve de 'Jan Leis' zochten toen ook de reddingsboten 'Dolfijn' en 'Grient' en de RP 18 van de rijkspolitie te water mee. Ook een Nep tune van de marine nam aan het zoeken ZEEUWSE Lief Haast elk kantoor heeft in deze na dagen van de zomer zoel een fleurig wandje met signalen van verre: an sichten die moeten dienen als be wijsmateriaal voor werknemers die dc afgelopen iveken wel degelijk op dc Dardanellen hebben doorge bracht. En levenstekenen van func tionarissen die wel eens icillen laten zien dat zij best oog hebben voor gui tigheden en die daarom die kaart met die hele dikke juffrouw met hu moristisch onderschrift hebben ge stuurd Toen we onlangs even moesten wachten op een bureel te Goes, ston den we een tijdje voor een prikbord vol prentbriefkaarten. Alle genres waren vertegenwoordigd, de verge zichten, flinke gebergten en de olijke kaarten in vele vaneteiten. Eentje was omgekeerd op het bord bevestigd In mooi vloeiend handschrift was erop genoteerd Het is hier kouder dan achter een boom. Dag. Anja". Een nogal ondoorgrondelijke mede deling Maar wel een lief meisje, die Anja. lijkt ons deeL Tevens was via Radio Schevenin- gen en Radio Vlissingen aan passse- rende schepen gevraagd om ook uit te kijken naar de vermiste vissers Aan het eind van de ochtend werd het bootje met de twee sportvissers door een pas serend jacht gevonden. De 'Jan Leis' nam later de mannen aan boord en het door buiswater grotendeels volgelopen bootje op sleeptouw om hen naar Burghsluis te brengen. 1 Raad Madi over vakaturestop MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverle ning gaat in zijn vergadering van maandag 30 augustus pralen over de. vakaturestop voor het algemeen maat schappelijk werk zoals die onlangs door staatssecretaris Meyer is afge kondigd. De agendacommissie van de raad vindt het raadzaam om een antwoord op de brief van de staatssecretaris te geven, hoewel men met de illusie heeft dat dit de maatregel zal kunnen veranderen. Men vindt het echter wel van belang nu een basis te leggen voor toekomstige advisering in concrete noodsituaties. In dezelfde vergadering spreekt de raad ook over de wijziging van het eigen reg lement. De vergadering, die wordt ge houden in het gebouw van de stichting ^eelan{lj$ Middelburg, begint om half vijf 's i Bromfietser gewond TERNEUZEN - De bromfietser J. E. H. uit Temeuzen is zaterdagavond licht gewond bij een aanrijding met de wa gen van de Terneuzenaar K. W. Het ongeluk gebeurde op de kruising Andriessenlaan-Sschumannstraat Oorzaak van de botsing was het feit dat debromfietsergeen voorrang verleende mankeerden niets. Alleen moet de Duit- ser het wel koud gehad hebben, want hij droeg slechts een zwembroek toen hij was gaan vissen. Jongelui met 30 gram heroine aangehouden in Terneuzen TERNEUZEN - De politie van Terneu zen heeft vier jongelui aangehouden, die in liet bezit bleken van 30 gram he roine. Het viertal werd zaterdagnacht gearresteerd tijdens een inval in een woonhuis. Daar werd ook de heroïne aangetroffen. Eerder zaterdagavond hield de politie een drietal Belgen aan. waarvan één J. E E. R. i29 jaar) uit Brussel, in het bezit bleek van 1 gram heroine. Hij vertelde het spul in Terneuzen te hebben ge kocht. De vier jonngeren, die daarvoor verantwoordelijk waren, zijn A. M J B. (20) afkomstig uit Temeuzen, C. L. C A. M van de B. (20) uit. Hulst, T de D (25) uit Terneuzen en de 24-jange Terneuze naar J L. V. De jongelui zijn op twee na, die in de loop van zondag werden vrijge laten. ingesloten in hetTerneuzense po li tiebu reau. Havens kanaalzone verwerkten meer schepen en goederen TERNEUZEN - De havens in de ka naalzone hebben van januari tot en met juli dit jaar meer goederen verwerkt dan in dezelfde periode van '75. •Er werd 3.496 237 ton gelost en geladen, tegen 3 229 441 ton vorig jaar. een stij ging van 266.796 ton Het aantal izeeischepen steeg met 233: van 964 m '75 tot 1197 dit jaar. Het totaalaantal brt's nam toe met 461.948. In de periode januari tot en met juli '75 bedroeg het 4 048.572. dit jaar 4 510.520. KATTENDUKE - Zaterdagmiddag heeft een flinke bermbrand gewoed langs de Kattendiikse dijk bij Goes. Er stond een stuk van ongeveer tweehon derd meter lengte in brand. De oorzaak van de brand is niet bekend. De Goese brandweer rukte met twee bluseenhe- den en acht brandweerlieden uit. In ongeveer drie kwartier had men het brandende verdroogde gras langs de dijk geblust. Met dergelijke branden heeft men het in Sportinstuif Sas van Gent NIEUW-NAMEN - Het hoogtepunt van de 'grote evenementendag' za terdag in Nieuw-Namen was een wedstrijd over 45 meter, waaraan zeven varkens deelnamen Omdat het parcours rijkelijk bestrooid was met voor de dieren lekkere hapjes, verliep de race niet zo vlot en pas na 45 minuten gingen de eerste varkens over de meet. Hoofdzaak van deze race ivas uiteraard de 'leut'. Maar weinig minder belangrijk was de prognostiekwedstrijd waarvoor ach thonderd formulieren werden inge leverd. Er bleken slechts twee formu lieren op de juiste manier te zijn in gevuld namelijk die van de heren Art de Waal en R. Burm. Bij loling werd de heer De Waal winnaar van de hoofdprijs, een vet varken. De 'grote evenementendag' in Nieuw-Namen omvatte evenementen en een bal met muziek van Louis Neefs niet Orkest in het gemeenschapscentrum 'De Kau- ter'. SAS VAN GENT - Naast de dieren weide aan de Bemhardstraat in Sas van Gent wordt woensdag een sportin stuif gehouden, waaraan iedereen kan deelnemen. Het evenement vpmt een onderdeel van de actie 'Sport Real' en begint om 19 Goes het afgelopen weekeinde druk ge had. Zondagmorgen rukten twee I brandweerauto's uit voor 'n berm brand aan de Jokweg onder Katten- dijke. 's Middags brandde hetdaarweer. Toen kon het vuur worden gedoofd met behulp van een brandblusser uit een surveillancewagen van de Goese ge meentepolitie. Zondagmiddag moest de brandweer nog in actie komen voor een brand in een stoppelveld nabij sportpark Het Schenge. OFFICIER VAN JUSTITIE: 4 t t ADfiT renden van het jacht—eigendom van de J A.GH 1 Vr UKU1 echtgenote van het slachtoffer - aan MOGEÏIIK VANDAAP, boord genomen. De gewonde werd naar 1VIUU L LIJIV V A IN LIAAlj het Zweedse Rode Kruis-zaekenhuis in GELICHT MIDDELBURG/DORDRECHT - Dc of ficier van justitie in Middelburg, mr T. Lebret, heeft zondagavond verklaard, dat er nog geen duidelijkheid is over de toedracht van de tragisch afgelopen aanvaring tussen een jaeht en een boot van de rijkspolitie te water uit Brui- nisse- de RP 5 - op 't Grevelingenmeer, vrijdagmiddag. Bij de aanvaring kwam de 48-jarige mevrouw A. E. Glimmerveen-Verhoeven uit Eindho ven om het leven. Eén van de andere opvarenden van het betrokken jacht Alley-Cat'E. M. L. van V. uit Eindho ven werd aan de schouder verwond. Vandaag - maandag - zal worden ge tracht het jacht te lichten. Na de aanvaring heeft de RP 5 de opva- Zierikzee gebracht. De aanvaring gebeurde op het Greve lingenmeer ter hoogte van Dreischor. Mr Lebret verklaarde zondagavond desgevraagd, dat mevrouw Glimmer veen niet door verdrinking om het leven is gekomen. „Er zijn duidelijke indica-l ties, dat het geen verdrinking is. Zij be vond zich op het moment van de aanva ring in de kajuit en is door de stoot waarschijnlijk tegen de wand gesmakt", zo zei de officier, die - zoals gemeld - het onderzoek heeft opgedragen aan de rijksrecherche. De gewonde man kon vrijdagavond nog naar Eindhoven wor den gebracht. Van de kant van de politie en justitie werden zondag geen nadere mededelin gen gedaan over de toedracht van het gebeurde. Mr Lebret liet weten, dat de rijksrecherche al wel met een aantal be trokkenen heeft gesproken, maar dat intussen ook enkele getuigen zijn opge doken. „die zich aanvankelijk met had den gemeld". In dit verband atten deerde hij erop, dat het voor het onder zoek van belang is. dat ook eventueele andere getuigen zich melden. De plaats waar het jacht na de aanvaring is ge zonken, is gemarkeerd met een boei. Eén van de geredden klimt aan wal in Burghsluis. 'SAMENWERKING MET BENELUX VOORTREFFELIJK' VLISSINGEN-OOST - Zaterdagmor- gen heel vroeg is het lossen begonnen van het Amerikaans rollend legcr- materieel in de Sloehaven bij Vlissingen-Oost; rollend materieel, dat nodig is bij de Amerikaanse militaire oefening 'Reforger'. Dat is de afkorting van 'Redemployment of Forces to Ger many', het her-installeren van gewa pende troepen in Wesl-Duilsland. Deze- Amerikaanse legcrocfening is onder deel van een veel grotere NAVO- oefening 'Autumn-Foree' ofwel 'Herfst- kracht'. die in de periode van augus tus tot oktober in de Duitse bondsre publiek wordt gehouden. Vlissingen en Gent zijn de twee havens in de Benelux, die nu zijn uitverkoren om het Amerikaanse transport materieel voor 'Reforger' op te vangen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden in Vlissingen-Oost al een 500 voertuigen ontscheept uit twee Ameri kaanse vaartuigen, hethandelsvaartuig 'American Ranger' en de roll-on-roll- off-stomer 'Cornet' van de Amerikaanse strijdkrachten. „Zeer tevreden. We lig gen hiermee vóór op ons tijdschema. Al les wat uit zichzelf kan rijden is al van boord." verklaarde zaterdagmorgen een hoogst tevreden majoor J. de Boer, public-relations-officier van de Neder landse strijdkrachten. - de aan- en af- voertroepen - betrokken bij deze oefe ning. Er zullen in totaal zo'n 1000 voer tuigen in het Vlissingse Sloe-gebied moeten worden ontscheept, en wel uit twee schepen. In het Belgische Gent worden nog twee andere Amerikaanse mateneel-transportschepen van hun lading ontdaan De bedoeling is dat vandaag - maandag - de eerste transportkonvooien naar het oefenge- bied in Zuid-Duitsland bij Kitzingen vanuit Vlissingen en Gent beginnen te rollen. Majoor De Boer verzekert dat het verkeer op de autosnelwegen in Zee land, Brabant en Limburg nauwelijks last zal hebben van dit militair trans port: „We vertrekken m groepen, die met meer dan even 25 voertuigen tel len." Zaterdag vertrok overigens het eerste materieel per trem. De militaire chauffeurs van de voertuigen komen per vliegtuig uit Amenka op Schiphol aan. waarna zij naar Zeeland worden ge bracht om hun 'vrachtje' - na een korte rustpauze in de Middelburgse Berghuys-kazeme naar Duitsland te rijden: zoals gezegd met ingang van vandaag. Rode streep' Op 1 september moet de grote oefening beginnen: ..De 27ste augustus is voor ons de rode streep. Dan moet uit Vlis singen alle materieel weg zijn." zegt ma joor De Boer, die overigens optimistisch en realistisch is wat dat betreft. „Men moet het voor Zeeland niet zozeer zien als een grote oefenmg. Voor ons. transportmiiitairen van de 'aan- en af voer' is het gewoon werk, havenwerk, zo men wil. En de zaak verloopt lekker soepel, geen problemen tot nu toe." De majoor spreekt deze woorden zater dagmorgen op één der havenkaden in Vlissingen-Oost, waar zware kranen containers en ander materieel lossen uit de twee Amerikaanse schepen. Ameri kaanse militairen manoeuvreren rustig met jeeps, trucks, en andere militaire voertuigen. Op wacht staan Neder landse militairen. Samen werki ng Luitenant-kolonel 'Jerry' Lindsey wil ook wel even praten. Hij heeft niet het commando over de grote oefening, maar is wel verantwoordelijk voor de totaal 600 mensen van zijn eenheid, die in Gent en Vlissingen de Amerikaanse militairen, die wild-vreemd vanuit de lucht in Europa worden overgepoot, op te vangen. In Vlissingen heeft Jerry Lindsey 175 mensen voor die taak tot zijn beschik king. Ze behoren tot de 'Reforge 76 Coordination Group United States Ar my'. De heer Linsey heeft normaal Kai- serslauteren in WestrDuitsland als standplaats. „Ik kende de lage landen als vakantieganger. Nu voor het eerst fun geer ik hier als militair. Voortreffelijke samenwerking met de Benelux- autoriteiten en uitvoerenden 'Out standing' zeggen we op z'n Amerikaans. Ook voortreffelijke verzorging en lig ging door het Nederlandse leger en de marine vindt de 'colonel', die met een aantal militaire landgenoten is onder gebracht in de Vlissingse marine kazerne. Zijn eenheid houdt een oogje in het zeil daar waar het de medische en psychologische verzorging van de mili tairen betreft, die vanuit Amerika via Schiphol in Vlissingen aan komen om het rollend materieel op tijd naar het oefenterrein in Duitsland te rijden. On derhoud en algemene transportaange legenheden horen eveneens tot zijn taak Het Nederlandse leger begeleidt de transportoefening 'Reforger' op Ne derlands gebied. Majoor de Boer vertelt datereen tiental Nederlandse officieren van het koips aan- en afvoertroepen. specialisten op transportgebied in Vlis singen zijn gestationeerd, om hun Ame rikaanse collega's te begeleiden. De ko ninklijke marechaussee verzorgt de verkeerstechnische begeleiding van de konvooien, die maandag Vlissingen gaan verlaten via de snelwegen door Zeeland. Brabant naar de Duitse grens. De Amerikaanse chauffeurs krijgen lunchpakketten mee vooronderweg Bo vendien zijn er stopplaatsen in Ruc- phen en Budel. waar een korte rust kan worden genoten, en kleine reparaties kunnen worden verncht. Amerikaanse technische en Nederlandse aan- en af- voertroepeneenheden zijn daartoe aan wezig. Benelux „Waarom nou in de Benelux? M' 1, jullie havens in Genten Vlissingen zijn ideaal watdeaccommodatie betreft. Frank rijk is na zijn uittreden uit het militaire deel van de NAVO niet meer het land, waar we kunnen debarkeren. Ik hoop 't niet, maar je moet rekening houden met de mogelijkheid van een conflict in Europa, waar wij als Amerikanen mili tair in betrokken raken. Nou, dan moet je ergens je militair materieel kunnen ontschepen. Dat oefenen we nu in de Benelux. En wat ik er van zie en hoor: het gaat uitstekend," aldus een public- relations-officer van het Amerikaanse leger. Vlissingen knjgt dus de komende dagen - zo tegen de 27ste augustus moet de zaak al weer 'rond zijn' - te maken met het transport voor de oefening. De grote Amerikaanse troepenmacht - 13.000 mensen van ondermeerde 101 Airborne Division - wordt rechtstreeks vanuit Amenka naar Duitsland gevlogen. Maandag op Schiphol komen de trans portmensen aan, die vanuit de havens Vlissingen en Gent het daar ont- scheepte rollend materieel naar het Duitse oefenterrein moeten rijden. „Soepele samenwerking," zegt kolonel Lindsey nog eens. „Alles loopt lekker." zegt ook majoor De Boer, tevreden aan zijn pijp trekkend. Vlissingen. en daar mee Zeeland, knjgt maar eenmaal met de 'transportstroom-héén' te maken. Als de oefening afgelopen is in het najaar, gaat het materieel via Duitse havens te rug naar Amenka, naar Fort Campbell in Kentucky. MINISTERS: „Zin rapport milieu-effecten Montedison niet duidelijk" DEN HAAG - Of een zogenaamd milieu-cffectrapport in het geval van Montedison aan de orde zou komen, is naar de mening van de ministers Lub bers (economische zaken) en Vorrink (milieuhygiëne) niet te zeggen. Toen er j met Montedison werd gesproken over een vestiging in het Sloegebied werd er wel aan gewerkt om alle milieugege vens onder te brengen in een rapport. I „De vraag of die gegevens in alle op- zichten voldoende zouden zijn geweest om van een zogenaamd milieu effectrapport te kunnen spreken, valt niet te beantwoorden, omdat dat rap port nog niet gereed was op het mo ment, dat Montedison besloot zich niet j in Nederland te vestigen", zo antwoor- j den beide ministers op medio februari gestelde vragen van de kamerleden Beinema (ARP), Epema-Brugman (PvdA), Hutschemaeker (KVP) en Van Houwelingen (ARP). De ministers wijzen erop, dat ten tijde van de onderhandelingen met Monte- j dison het beleid over de eventuele in- voering van een milieu-effectrapport en 1 de uitvoering en toepassing van zo'n rapport nog in voorbereiding was. Over de kwestie van de milieu effectrapportage is advies gevraagd aan de voorlopige centrale raad voor de mi- lieuhygiéne, aldus de ministers. Zij ver wachten, dat deze raad 'binnenkort zal rapporteren'. De bewindslieden laten weten, dat de minister van economische zaken bereid was financiële faciliteiten aan Monte dison te geven. Dat aan het bedrijf een indruk is gegeven over de omvang van eventuele faciliteiten achten de be windslieden om praktische redenen niet bezwaarlijk er was in dit opzicht - zo maken de ministers duidelijk - het voorbehoud gemaakt, dat van een bij drage alleen sprake zou kunnen zjjn I 'als alle vereiste vergunningen zouden worden verleend en aan alle vergun- ningsvoorschriften zou worden vol- i daan"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2