OIALE ZEEUWSE COURANT STAKINGSOPROEP IN ZWART SOWETO PZG In Zeeland op korte termijn geen nieuwe ruilverkavelingsgebieden de krant van zeeland Onderzoek verkeerd opblazen schoorsteen Noord-Korea betuigt spijt bij Amerika KLACHT OVER DOOD PATIËNTEN IN MARINEHOSPITAAL Politie houdt rekening met nieuwe campagne van geweld' vandaag PROTESTMARS VAN ZUIDMOLUKKERS VIJF IN UITVOERING; EEN IN STUDIE; EEN VOOR STEMMING Hollende hammetjes pagina I 219e jaargang no. 199 Maandag 23 augustus 1976 JOHANNESBURG (UPI/REUTER) - De Zuidatrïkaanse politie heeft zondag meegedeeld dat m Soweto, de zwarte woonstad bij Johannesburg, vlugschriften circuleren waarin wordt opgeroepen tot een werkstaking van maandag tot woensdag en een nieuwe campagne van geweld tegen de regering. Volgens de politie willen 'agitators', voornamelijk jongelui en studenten, de industrie rondom Johan nesburg stilleggen. Generaal Michael Geldenhuys, het hoofd van de Zuidaffikaanse politieke politie, heeft verklaard dat werkwillige zwarte arbeiders door de politie beschermd zullen worden tegen intimidatie door rasge noten. Hij zei dat momenteel een 'zenuwoorlog' woedde. Kolonel P. J. Coetzee van de politie van Johannesburg, zei dat vanaf maanda gochtend twee uur extra politie in So weto dienst zou doen en gestationeerd zou worden bij alle haltes van bussen en treinen met bestemming Johannes burg. Namibië Sam Nujoma, president van de Swapo, de bevrijdingsorganisatie van Zuid- WestrAfrika ofwel Namibië, heeft zon dag bij een bezoek aan Zambia aange kondigd dat de strijd tegen de Zuidafri- kaanse overheersing zal worden opge voerd en dat men Cuba en de Sowjetr Ome daarbij om militaire hulp zal vra gen. Nujoma zei dat de Swapo elke door Zuid-Afrika geïnstalleerde regering on der de voet zal lopen. Hij doelde daar mee ongetwijfeld op de plannen om in 1978 in Namibië een multiraciale rege ring te vormen, plannen die bekend zijn gemaakt na afloop van een door Preto ria op touw gezette conferentie m Wind hoek over de toekomst van het vroegere Duitse koloniale bezit: Zuid-West- - Afrika raadsel voortzetten KVP-voorzitter Vergeer vindt dat het CDA moet streven naar een regering met de PvdA. geslaagd De toerisUsche tauratie van de groot succes. PAGINA 7 overzicht AVRO kijkt terug op 25 jaar tv amusement. Twiggy beproeft haar ge luk als zangeres; radio- en televisiepro gramma's, strips. i ORT goed begin Willem van Hanegem brengt lijn in spel van zijn nieuwe club AZ'67 n krijgt tevens een gele kaart. toeschouwer Wim Suurbler vindt het hem door Ajax aangeboden basiscontract te weinig en is op zoek naar een andere club. PAGINA 11 onhoudbaar Tegen een ontketende Marlies Ver- cruljsse was zaterdagmiddag in de Goese Ganzetrek met op te tomen. klaar explosie De Zeeuwse atletiekdelegatie sloeg op de Nederlandse kampioenschappen verbiddehjk toe. .feest Middelburg behaalt ln de jubileumwed strijd tegen AFC Amsterdam een diend gelijkspel (3-3). „Wij zullen ons verzet verhevigen", al dus Nujoma. „maar wij zijn niet van plan het voorbeeld te volgen van buur land Angola dat bij de strijd om de onaf hankelijkheid en de daarop volgende machtsconfrontaties buitenlandse OVER DOOD TWEE OFFICIEREN WASHINGTON (REUTER) - Het witte huis heeft zondag bekendgemaakt dat president Kim Il-Soeng van Noord- Korea zijn spijt heeft betuigd over het doden van twee Amerikaanse officie ren door N'oordkoreaanse soldaten. Maar Kims boodschap is door het witte huis en het ministerie van buiten landse zaken in Washington afgewezen. De militaire paraatheid die voor het betrokken gebied is afgekondigd blijft vanwege de gebleven spanningen van kracht. Van officiële zijde werd vernomen dat Kim voor de moord op de officieren geen verontschuldigingen heeft aangeboden Het incidenthad plaats tijdens een ruzie over het snoeien van een boom in de gedemilitariseerde zone die de Ameri kaanse surveillance belemmerde Noord-Korea heeft de Verenigde Staten verder beschuldigd van provocerend optreden in de zone die beide Korea's scheidt, aldus de officiële kringen in Washington Zowel het witte huis als het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat de boodschap van de Noordkoreaanse president een indirecte schuldbekente nis was, maar niettemin niet aanvaard baar omdat geen verantwoordelijkheid werd aanvaard en de schuld dat het zo verkon komen aan de Verenigde Staten werd gegeven De officiële kringen zeiden dat zij het nodige voorbehoud hadden ten aanzien van Noordkorea's toekomstige hande len. gezien de moeilijke situatie die al jaren m de gedemilitariseerde zone heerst. Daarom zullen de Verenigde Staten hun waakzaamheid niet ver slappen. Terwijl Noord-Korea spijt betuigde stoomde een Amerikaanse parate manne-eenheid rondom het vliegdek schep 'Midway' op naar de Koreaanse wateren als vertoon van macht tegen over de Noordkoreanen Vrijdag al arri veerden in Zuid-Korea twee squadrons Amerikaanse gevechtsbommenwerpers en straaljagers. troepen heeft gebruikt De Swapo wil volgens zijn leider geen Cubanen ol Russen maawel militaire steun uit die landen Bloedbad President Kenneth Kaoenda van Zam- l i voorziet een 'onvoorstelbaar bloed bad' in Zuid-Afrika In een vraagge sprek met het Duitse blad 'Der Spiegel' zei hij. dat nu in Zuid-Afrika het punt is bereikt, dat de Afrikanen tegen de bepa lingen van de apartheid in opstand ko men Leiders van Zuidafrikaanse zwarte thuislanden hebben zaterdag de apar theidspolitiek van het blanke minder heidsbewind openlijk veroordeeld Zij drongen aan op een spoedbijeenkomst met premier John V'orster om de grote onrust onder de zwarte meerderheid te bespreken. Na afloop van een bijeenkomst waaraan de eerste ministers en andere vertegen woordigers van zeven van de negen thuislanden deelnamen, werd een ge meenschappelijke verklaring uitgege ven. waarin werd gezegd dat de rege ring, gezien haar voortdurende weige ring om de fundamentele rechten van de mens aan de negerbevolking toe te ken nen. blijkbaar alleen gevoelig is voor geweld VOOR MILJOEN AAN KUNST EN ANTIEK GESTOLEN BILTHOVEN (ANPI - Bij de Biltho- vense bonthandelaar Ch. Chiotakis is. naar zaterdag bekend is geworden, donderdagavond voor ruim een mil joen aan kunst en antiek gestolen. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor volgens de politie. Er worden een aantal zeventiende- eeuwse schilderijen vermist waaronder een aan Rembrandt toegeschreven schilderij voorstellende Joseph en de vrouw van Potifar. Daarnaast een aan Gerard Dou toesgeschreven werk AMSTERDAM - Een kleine 200 Zuid- De demonstranten liepen met spandoe- molukkers- meest jongeren - liepen za- ken waarop een beroep werd gedaan op terdagmiddag in de Amsterdamse bin- de Nederlandse bevolking om de steun nenstad mee in een protestoptocht die aan Indonesië stop te zetten, de bouw was georganiseerd door het Comité van oorlogsschepen ten behoeve van Onderdrukte Volkeren in en nabij In- Indonesië te beindigen en Oost-Timor donesie. te bevrijden. Velen verklaarden zich via de spandoeken bovendien solidair met de Fretilin-beweging op oostelijk Ti- mor Een van de eisen was bovendien de vrijlating van alle politieke gevangenen in heel Indonesië De demonstratie en bijeenkomst verlie pen beide uiterst rustig. KANTOORGEBOUW IN HEERLEN VERNIELD, ENKELE HUIZEN ZWAAR BESCHADIGD HEERLEN - Maandagmorgen komen de instanties, die be trokken zijn bij de sloop van de „Lange Jan", bijeen onder leiding van mr. Van Woensel, officier van justitie. In het ge rechtelijk onderzoek zal nagegaan worden hoe het kan dat de schoorsteen de verkeerde kant uitviel, waarom hij precies 180 graden verkeerd terecht kwam en wie de uiteindelijke ver antwoording draagt voor de technische ingrepen. Voor het onderzoek is de hulp inge roepen van het Haags gerechtelijk laboratorium, dat op zijn beurt des kundigen van TNO in Delft zal in schakelen. Dat is gedaan, omdat alle deskundigen uit de oostelijke mijn streek op een of andere manier al betrokken zijn bij de sloop en dus min of meer partij zijn. De Lange Jan kwam niet op open industrieterrein terecht, maar op de Kloosterweg. Hij vernielde een kan toorgebouw en beschadigde enkele woningen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. omdat de hui zen in de omgeving van de Lange Jan waren ontruimd. Diverse panden he pen glasschade op. In een groot ge deelte van Heerlen viel bovendien de elektrische stroom uit. omdat de schoorsteen ook een transformator huisje trof De slopersfirma Couwenbergh heeft zich intussen voorzien van juridische bijstand In deze zaak staan de Ar beidsinspectie en de sloper 'en met hem de opdrachtgever Oranje Nas sau en hun deskundigen, onder wie het ingenieursbureau Hernam tegenover elkaar Vrijdagmiddag om vier uur waren werknemers van de firma Couwen bergh helemaal klaar met de voorbe reidingen. Op dat moment kwam een technisch ambtenaar van de Arbeid sinspectie van het district Maas tricht. die op grond van voorschriften uit de Sloopwet van 1934 opdracht gaf om nog een aantal technische in grepen te doen. Deze ingrepen had den betrekking op het verzwakken van de twee scharnierpunten en de achterwand van de schoorsteenvoet. De Arbeidsinspectie eiste van Cou wenbergh. dat hij alle betonijzer, dus de hele wapening in de voet. zou doorbranden. Voorschriften Couwenbergh. daarin gesteund door zijn deskundig adviseurs.,weigerde in eerste instantie de order* van de ambtenaar van de Arbeidsinspectie op te volgen. Daarop liet de Arbeid sinspectie weten geen toestemming te geven voor het omverschieten van de schoorsteen. Argumenten voor het stellen van zijn eisen wer den door de ambtenaar niet gege ven, zo werd op de persconferentie zaterdag meegedeeld. „Hij zwaaide alleen met de voorschriften Volgens de wet is het een misdrijf om aanwijzingen van een ambtenaar van de Arbeidsinspectie niet op te volgen Couwenbergh stond toen voor de keuze; het bevel opvolgen of de sloop uitstellen. Hij koos het eer ste. met het vermelde resultaat. Twee personeelsleden van de Heer- lense firma Rouppe van der Voort, de 27-jarige A A M. M. van G. uit Ur- mond en de 29-jarige A. H. K. uit Els- loo zijn zaterdag door het dak van éen loods van hun bedrijf aan de Sit- tarderweg in Heerlen gezakt en ern stig gewond Zij maakten een val van circa fi meteren moesten met diverse inwendige kneuzingen en fracturen in het de Weverziekenhuis worden opgenomen. Dit voorval is een indirect gevolg van het opblazen van de 'Lange Jan'. Beide personeelsleden hoorden mensen op het dak van de bedrijfs gebouwen lopen Zij gingen kijken, joegen de kijkiustigen die vanaf dit dak de val van de Lange Jan' wilden gadeslaan weg en zakten daarbij zelf door het dak Het duurde geruime lijd voordat de gewonden naar het ziekenhuis konden worden overge bracht Arrestatie Japanse oud-minister in Lockheed-affaire TOKIO (AFP/UPI) - Zaterdag is Tomi- saboero Hasjimoto gearresteerd, die van 1970 tot 1971 minister van vervoer in Japan is geweest. Hij wordt ervan beschuldigd steekpenningen aange nomen te hebben van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed. De 75-jarige Hasjimoto is de derde Ja panse oud-minister, die in de Lockheed-affaire is gearresteerd. De andere twee zijn oud-prenier Tanaka en de 48-jange Sato, gewezen onder minister van vervoer Hasjimoto wordt ervan verdacht enkele miljoenen yen als steekpenningen in ontvangst genomen te hebben toen hij secretaris-generaal was van de liberaal-democratische partij Verpleegster; Overdosering" HAARLEM (GPD/ANP) - Een 43-jarige verpleegster heeft bij de officier van justitie in Haarlem mr.J.L.A. Andreae, een aanklacht ingediend legen een in ternist van het marinehospitaal in O verveen. Deze wordt beschuldigd van het plegen van euthanasie. De dood van ernstig zieke patiënten in het marine hospitaal zou het gevolg zijn van het inspuiten van hoge doseringen verdo vende middelen. Het inspuiten zou sinds ruim vier jaar geschieden door een in het marine hos- Yersekse Moer nog onzeker GOES - In Zeeland zullen op korte ter mijn geen nieuwe gebieden voor een ruilverkaveling in aanmerking komen. Naast de lopende verkavelingen - vijf stuks - en de aanvraag voor de Braak man, wordt momenteel alleen een stu die uitgevoerd naar de mogelijkheden voor verkaveling van de Yersekse Moer. „Verder zijn er geen aanvragen en er zijn ook geen gebieden die we be kijken", zegt de hoofdingenieur- directeur voor de landinrichting in Zeeland, ir. L. Eelkema. Twee ruilverkavelingen zijn vrijwel ge reed: Noord-Beveland en Koewacht, er wordt gewerkt aan de financiële afwik keling. Bij de ruilverkaveling De Poel- Heinkenszand is de toedeling op komst, de ruilverkaveling Kieldrecht is in volle gang en Kapelle-Wemeldinge is pas be gonnen. Voor de verkaveling in de Braakman ligt ccn advies om de stem mingsprocedure te beginnen bij gede puteerde staten van Zeeland. „De stemming kan begin volgend jaar ter hand worden genomen", vertelt ir. Eel kema. De uitvoering van de ruilverkave ling Scheldezoom ivoor een belangrijk deel op Westbrabants grondgebied) gaat definitief niet door. omdat er bij de stemming geen meerderheid voor te vinden was. De heer Eelkema: „Wij zeg gen: jammer, maar de afstemming slik je. Het heeft waarschijnlijk te lang ge duurd. We laten het nu liggen. De ge wone verbeteringsmogelijkheden in dit gebied gaan door, met de gebruikelijke subsidies bulten ruilverkavelings- verband" Actueel vraagpunt is. moet.de Yersekse Moer al dan niet verkaveld worden Door de landbouworganisaties is er ooit een aanvrage voor ingediend en dat be tekent volgens ir Eelkema dat de direc tie landinrichting zich ermee bezig moet houden ..Er zijn gegevens over het ge bied verzameld. Die leggen we voor aan de raad voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw m Zeeland", aldus de heer Eelkema. Hij veronderstelt dat de pro vinciale raad aan de hand van het rap port zal beslissen of de mening van de streek over de Yersekse Moer zal wor den gepeild. „Aan de hand van de uitr komsten zal al of niet een plan worden gemaakt. Het kan best zijn dat men aan de hand van het rapport zegt; we gaan helemaal de streek niet in", betoogt de hid-landinrichting. Ir. Eelkema benadrukt dat de Yersekse Moer geen gemakkelijk gebied is. „Agrarisch zeg je: nou. morgen verka velen. Er is een matige ontwatering, een slechte ontsluiting en versnipperde kavels. Maar er ligt ook een gebied in waar het veendichtaan deoppervlaktc zit en dat voor de landbouw niet opti maal is. Daar is ui de loop van de jaren een na tuurgebied ontstaan, 'n groot, gaaf ge bied Het is ook een aankoopgebied van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk". De heer Eelkema vindt dat het overleg over de Yersekse Moer niet overhaast moet verlopen „We kunnen het 't best op z'n Zeeuws doen, via een bestuurlijk, rustig overlegklimaat. Ais we het met elkaar eens worden, dan kun je er bij wijze van spreken morgen beginnen". De hid-landinrichting voelt er overigens weinig voor om alleen de natuurweten schappelijk minder waardevolle buiten rand van de Yersekse Moer te verkave len „Dat is erg moeilijk. Veel mensen hebben ook grond binnen het gebied. Ik zie dat als een lapmiddel". De heer Eel kema geeft toe dat het gesprek over de Yersekse Moer zich tot dusverre hoofd zakelijk binnen landbouw-verband heeft afgespeeld; met milieu organisaties is er nog niet over gepraat. „Het gaat dan ook nog maar om een pure inventarisatie van de problema tiek". stelt de heer Eelkema. „Daarover moeten we om tafel gaan zitten Hoewel er verder geen nieuwe gebieden in studie zijn, wijst de hid- landinrichting erop dat zijn dienst zich wel afgevraagd heeft of er in Zeeuwsch-Vlaanderen - en dan met name het westelijk deel - iets gedaan moet worden. „Het stramien van wegen Slot zie pagina 4 kolom l pitaal werkende internist, zonder toe stemming van de patiënten. Kapitein-luitenant ter zee arts jonkheer J. A. Boreel. waarnemend voorzitter van de medische staf deelde zaterdagoch tend mee dat naar aanleiding van een klacht van de verpleegster in juni een intern onderzoek was ingesteld. Hier voor werd een kleine commissie inge steld. waarin naast de heer Boreel ook geneesheer-directeur kapitein ter zee arts J. Buur zitting had. Volgens de heer Boreel werden alle par tijen toen gehoord en de betreffende do seringsschema's van de medicijnen ge controleerd. Daaruit zou zijn gebleken dat er geen sprake was geweest van enig ontoelaatbaar medisch handelen. „We dachten haar gerust te hebben gesteld maar ze heeft daar zoals nu blijkt geen genoegen meegenomen en een klacht bij de officier van justitie ingediend". Ziekteverlof De verpleegster is met ziekteverlof ge zonden. het personeel van het marine hospitaal kreeg zaterdag een zwijg plicht opgelegd De heer Boreel zei het te betreuren dat de verpleegster uit een soort wantrou wen naar de justitie is gestapt „Van eu thanasie ls beslist geen sprake, daar ben Lk van overtuigd". Mr Andreae kon. evenals een woord voerder van de marine zaterdagoch tend in verband met het onderzoek, nog niets meedelen. Deze verklaarde wel dat alle medewerking zal worden gegeven om de klacht te onderzoeken. De 20-jarige chauffeur Geert Ley uit het Noordhollandse Beemster ls in de nacht van zaterdatgzaterdag op zondag overleden aan de verwondingen die hij zaterdagavond bij een verkeersongeluk had opgelopen. Volgens de politie was hij met zijn motor op de Rijperweg in zijn woonplaats door onbekende oor zaak achterop een bromfiets gebotst De bromfietser kwam er met enkele schaafwonden vanaf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1