DAMES EMM STERK TIJDENS REEKS OEFENWEDSTRIJDEN Kleppertjes Axel voor 10e maal Zeeuws ponykampioen PLIEGER WINT EERSTE KOERS KATTENDIJKE Karstens slimste in Pijnacker Renee Richards maakte tennisgeschiedenis Trainster Riet de Reus: Proberen overzicht te krijgen van wat ons te wachten staat DIERICKX 1e IN DORTMUND Nieuwdorp en Westdorp ■IPZC/ Heren bereiden zich op Spartaanse manier voor 5e in België Vijf Spaanse geselecteerden in de Proftour M0SER WINT 'DRIE VALLEIEN' MAANDAG 23 AUGUSTUS 1976 Jan van Hanegemtdie vorige week van wege een trainingsaciiterstand met speelde)hier in actie tijdens de wedstrijd tegen Hermes. iFoto PZC). PIJNACKER (ANP) - Gcrben Karstens is zaterdag in de Ronde van Pijnacker zonder meer de slimste geweest. In de levendige koers over HO ronden van bijna 1700 meter zat hij slechts bij een ontsnapping, de laatste en de beslis sende. Om het gewoel in de eindsprint van zes tien man te ontvluchten, sprong Kar stens weg bij het ingaan van de laatste ronde. HIJ werd achtervolgd door de voortdurend actieve Zoetemelk, maar bleef buiten schot De Franse Nederlan der werd tweede en Arie Versluis won vlak na het tweetal de sprint van de groep voor de derde prijs. Zestien ron den voor hel einde was weer Zoetemelk de animator van een aanval. Zoetemelk kreeg Raas. Kuiper. Vlot, De Ruiter. Ot- tenbros en Hordijk mee. Negen renners reageerden op de ontsnapping van het zevental en Karstens. Versluis, Jan en Piet van Katwijk. Van Schil, Priem, Smit en Schipper slaagden erin de aan sluiting tot stand te brengen. De uitslag Is. 1 Karstens 2 uur 18 minuten en 32 seconden, 2 op 8 seconden: Zoetemelk, 3 op H seconden: Versluis .4 Ottenbros. 5 Jan van Katwijk. 6 De Ruiter. 7 Bas Hordijk. 8 Raas. 9 Van Schil (Bel). 10 Vlot. DORTMUND-André Dicrickx heeft de grote prijs van Dortmund gewonnen. Na 144 kilometer had de Belg een voor sprong van bijna twee minuten op een tweede groepje, waarvan de Duitser Dietrich Thurau de sprint won. Die voorsprong bouwde hij in de laatste 14 kilometer op. nadat Piet van Katwijk en de Belg Jos Jacobs na een lange vlucht waren ingelopen. De uitslag is' 1 André Dierickx (Bell 144 kilo meter in 3 36 17: 2 Dietrich Thurau <Wdl> op 1.51; 3 Roland Schaer (Zwii; 4 Ludo Peeters iBel): 5 Jos Jacobs (Bel); 6 Alfons de Bal (Bel) op 3 03; 7 Piet van Katwijk (Ned): 8 Aad van den Hoek (Ned); 9 André Delcroix (Bel); 10 Horst Schutz (Wdl) op 6 58, 12 Bert Pronk (Ned); 17 Jan Raas (Ned) op 8.30. sport MIDDELBURG - De Middelburgse handbalvereniging heeft de trainingen nog maar juist hervat na de zomerrust of dit wee keinde moesten de dames- en de herenploeg een bijzonder zwaar oefentoernooi afwerken. De dames vonden het Duitse Phoe- nix/Essen en de Nederlandse hoofdklassers PSV en Van der Voort/Quintus tegenover zich. Een dergelijk zwaar programma heeft een duidelijke waarde, betoogde EMM-trainster Riet de Reus. „Daardoor kunnen we een heel klein beetje een overzicht krijgen van wat ons in de hoofdklas te wachten staat. Tegen tweede klassers spelen heeft geen zin en ook een eerste klas ploeg is te zwak.". Het was dus meteen aanpakken geblazen voor de Middelburgse formatie, die dit jaar in de hoogste nationale afdeling debuteert. De hele trainingsaanpakis trouwens zwaarder dan vorig jaar, vertelde Riet de Reus, de Rotterdamse trainster onder wier bewind EMM in twee jaar doorstootte van de tweede landelijke klas naar de hoofd klas. „Vorig jaar was de trainingsintensiteit voor de competitie niet groot genoeg. Daardoor verspeelden we in het begin punten. Tijdens de competitie is de intensiteit wat opgevoerd en werden die punten niet meer verloren", zette ze uiteen. gaan spelen. Maar ook andere meisjes bij ons, zoals bijvoorbeeld Marjan Guin ee. hebben grote kwaliteiten". Dit jaar kan EMM zich dat volgens haar niet veroorloven. „Het zal een moeilijk overgangsjaar worden. Als ze in de hoofdklas blijven kun je alleen maar respect voor die meisjes hebben. Sp3rt33IlS We moeten nu hard trainen om in het begin van de competitie niet te veel punten te verliezen. Als dat namelijk gebeurt zou het mentaal voor de meis jes wel eens te moeilijk kunnen wor den", stelde Riet de Reus. Ook de heren van EMM zijn volop bezig aan de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Ceesde Ridder geeft zijn pupil- Geweldige motivatie De zware training moeten de speelsters kunnen hebben, volgens de trainster van de hoofdstedelijke hoofdklasser. „Fysiek en mentaal kunnen ze het aan. We hebben wat kleine spierblessures gehad bij het inspringen, maar nog geen grote blessures Op dl t moment wordt er hard gewerkt aan conditie en tech niek Pas later, vlak voor de competitie, gaan we ons helemaal toeleggen op de taktiek De motivatie van de meisjes is geweldig goed. Ze zien het nut van de zware voorbereiding in en het is een enorme vriendenploeg. Zaterdag speelde EMM de Duitse ploeg volledig weg. De wedstrijd eindigde in een 18-9 overwinning. Tegen PSV ging het aanvankelijk niet al te best. EMM keek snel tegen een 4-0 achterstandaan, met name omdat men nogal wat pech had met de schoten Toch leverde de ploeg een knap staaltje door sterk terug te komen en toch nog met 9-7 te winnen Tegen Quintus (vorig jaar derde op de lijst van in de eindrangschikking van de hoofdklas i werd er best aardig gespeeld, maar liep EMM een puntje achterstand op. Dat kon niet meer worden wegge werkt: de eindstand was 11-10 in het voordeel van Qumtus. Riet de Reus be toogde dat. de ploeg in de breedte ster ker isgeworden. HetfeitdatMarianHou- tepen en Diana van Gelderen deel uit maken van Jong Oranje, kan volgens haar een positieve invloed hebben op de ploeg. „Zij doen ontzettend veel erva ring op door met andere speelsters, on dereen andere traineren op andereplaat sen te spelen stelde Riet de Reus en zij voegde er aan toe dat de twee Mid delburgse sspeelsters na een wedstrijd van Jong Oranje een puim hebben ge kregen voor het uitstekende spel. „Het zijn twee goede speelsters, die er alles voor over hebben om lophandbal te BOET VAN DULMEN ACHTSTE IN BRNO BRNO - De Italiaan Walter Villa heeft zondag op een Harlcy Davidson de eer ste race in de 350 cc-klas van de grote prijs van Tsjeelioslouakije in Brno, meetellend voor het wereldkampioen schap, gewonnen. De Italiaan nam daarmee de leiding in het klassement over van de Brit Charles Mortimer, die als vijfde eindigde. De uitslag van de wedstrijd in de 350 cc-klas 114 ronden. 152.88 kilometeri is 1 Walter VlUa (Iti Harlev Davidson 53 minuten. 59 61 se conden 2 Victor Palomo (Spi. Yamaha. 54,02,66, 3 Tom Herron den, Yamaha, 54,04,59. De stand in het. klassement om hel wereld kampioenschap is 1 Walter Villa (II) 61 pun ten. 2 Charles Mortimer (G-B) 54 punten. 3 Johnny Cecotto (Ven) 45 punten, 4 Tom Her ron Ier) 43 punten; 5 John Dodds (Aus) 34 punten. 6 Olivier Chevalier (Fr) 25 punten De Bnt John Newbold werd winnaar van de race in de 500 cc-klas. waarin zijn landgenoot Barry Sheene reeds een paar weken geleden de wereldtitel veilig stelde De Nederlander Boet van Duimen werd achtste. Uitslag 500 cc 1 John Newbold G-B i. Suzuki. 163.800 km <15 ronden i m 56 minuten. 56.45 seconden, 2 Teuvo Laensivuori (Fin), Suzuki, 57,07,49. 3 Philippe Coulon iFr). Suzuki, 57,19.13. 8 Boet van Duimen (Ned), Suzuki, 1.00,08,64. Stand wereldkampioenscha 1 en wereld kampioen' Barry Sheene (G-B). Suzuki. 87 punten; 2 Teubo Laensivuori 54: 3 Pat Hen nen (VS) Suzuki 36; 4 Marco Lucchinelli (II) Suzuki en Philippe Coulon 28; 6 John New bold 26. len momenteel een Spartaanse train ing. „Ze lopen op hun tenen", vertelde hij. „maar iedereen wil er bij blijven. Ze zijn allemaal gemotiveerd om in het eerste team te spelen". Dit weekeinde trad EMM aan zonder Chris Mijnsber- gen, die door militaire dienst een train ingsachterstand heeft opgelopen. „Het is niet acceptabel om hem op testellen. Als je niet komt trainen, pas je niet in de ploeg". Het loodzware toernooi had voor de he ren van EMM alleen tot doel weer in het ritme te komen. Daarom stond winnen niet voorop. „Als je je gaat forceren, sla je deplank mis", meende De Ridder. Tot elf september zal de herenploeg van EMM keihard trainen. „We moeten nu eerst het conditionele bewegingstempo testen We hadden natuurlijk ook tegen Operatie kunnen spelen of tegen een tweedeklasploeg, maar daar heb je niets aan. Dan win je makkelijk, maar je leert niets". De heren van EMM verloren alle wed strijden. Het werd 17-12 tegen de Belgi sche kampioen Avanti. 20-12 tegen Hermes en 18-8 tegen Sasja uit België. Blamerende nederlagen zo op het eerste gezicht. Toch werd het doel van Cees de Ridder bereikt. „Tegen Neerpelt, een Belgische hoofdklasser, verloren we vo rige weck met 24-15. Dan was dit van daag gewoon een verademing". Overigens waren niet alle ploegen op volle oorlogssterkte naar Middelburg ge komen. Hermes miste bijvoorbeeld Hans Beugel en Kees Kooy. en Sasja kwam op een bepaald moment met de hele reserve ploeg binnen de lijnen, ver telde de Belgische coach Roger Vinck. Desalniettemin was het een uiterst waardevolle serie oefenwedstrijden. De competitie begint immers pas over zes weken en tot die tijd hebben de beide EMM-teams de kans om het juiste ritme te pakken te krijgen De dames lijken daar momenteel dichterbij dan de he ren Er staat echter nog een zwaar oe fenprogramma te wachlen. Donderdag spelen dc heren tegen Olse Merksem, zaterdag bezoektmen tegen Neerpelten zondag ontvangt Sasja de Middelburgse heren. De dames van EMM ontmoeten in Duinkerken een Franse hoofdklasfor- inatic en er staan wedstrijden op het programma tegen landelijk eersteklas sers als Walcheren. V K Alillaen An- cora. Over de strijd tegen Ancora uit Rotterdam zei Riet de Reus. „Dat is een tegenstander, waar we vorig jaar maar net van gewonnen hebben. Als we die nu ontmoeten kunnen we zien-hoeveel we zijn verbeterd". De uitslagen van de wedstrijden luiden: DAMES: EMM - PhoenLx/Essen 18-9: PSV - Phoenix 10-6: EMM - PSV 9-7: Phoenix - Quintus 7-13. PSV - Quintus 9-7; EMM - Quintus 10-11 HEREN: EMM - Avanti 12-17 Hermes - Avanti 17-13; Hermes - EMM 20-12; EMM - Sasja 8-18; Hermes-Sasja 15-12. BACHTE-MARIA-LEERNE (B) Heddy Nieuwdorp uit Wemeldinge is zaterdag tijdens een wedstrijd voor amateurs in het Belgische Bachte- Maria-Leme vijfde geworden. De wedstrijd ging over 105 kilometer en r waren 40 vertrekkers. Wim Westdorp uit Kapelle werd veertiende. Zondag nam Westdorp deel aan een amateur- koers in Aartselaer over 105 kilometer. Hij maakte deel uit van een kopgroep van twaalf renners Verlinden werd eer ste, Eric van Lent tweede en Westdorp legde beslag op de vijfde plaats. Er wa ren 68 vertrekkers. SOUTH ORANGE (RTR) - Renee Richards een 42-jarige oogspecialiste, die door een chirurgische ingreep van geslacht veranderde, heeft tennisgeschiedenis ge maakt door mee te spelen en te winnen - in de openingsronde van het 60.000 dollar damestoernooi van South Orange. Ze won met 6-0, 6-2 van Cathy Beene, een tennislerares, die bij dit toernooiJiaar dc buut maakte als professional. De in schrijvingvan de 1.85 meter lange dr. Richards, die voor dc sex-operatie onder de naani Richard Raskind voorkwam op de nationale ranglijst van spelers boven de 35 jaar, veroorzaakte de uittocht van 23 speelsters. Deze weigerden in hetzelfde toernooi uit te komen als de vroegere vader van een inmiddels vierjarig kind eti schreven in voor een in de haast in elkaar gezet toernooi in Ilariison (New Vork). Meer dan honderd verslaggevers volgden het optreden van de in een witte tennisrok en blauwe bloes gestoken Richards Haar brede schouders en lange armen gaven haar een aanzienlijk voordeel ten aanzien van de 23 centimeter kleinere Cathy Beene. die in 47 minuten van de baan werd gespeeld Toch verklaarde de verslagen speelster: „Mijn tegenstandster was met zo verschrikkelijk goed Ikzelf maakte te veel fouten. Ik geloof niet dat zij een kans zou maken tegen speelsters als Chris Evert Evonne Goolagong of Virginia Wade' Richards zei „Ik ben blij dat ik de gelegenheid heb gekregen om te spelen en dt iedereen de kans heeft gehad om te zien. dal ik geen twee-koppig monster ben Ik loop. ik raak vermoeid en ik mis slagen net als elke andere speelster Inmiddels is bekend geworden dat de naam van Renee Richards niet voorkomt op de deelnemerslijst van Forest Hills. Voor het eerst hebben de organisatoren van de open Amerikaanse kampioenschappen een chromosomen lest geëist. Maar verluidt brengt die eis met alleen dr. Richards in moeilijkheden, maar ook enkele bekende topspeelsters. „Hoe je hetook bekijkt, het is een slechte test," aldus Richards. „Hij is inaccuraat en bewijst mets. Ik heb een gynecologische test doorstaan. Voor de wet ben ik een vrouw Wat doen de chromo somen er dan toe KATTENDIJKE - Zeeland heeft er een mooie wieler koers bij. De ronde van Kat- tendijke was zaterdag bij zonder geslaagd, mede door het schitterende parkoers wat er rond het driehonderd inwoners tellende dorpje was uitgelegd. De liefhebbers wa ren bijzonder te spreken over het drie kilometer lange par koers. „Zwaar, maar beter dan aan die korte snelle par koersen", was de algemene opinie. Ook consul Jan Moerdijk uit Kapel le, altijd enthousiast als er nieuwe in itiatieven ontplooid worden, was vol lof. „Hier zouden we eigenlijk eens een keer het Zeeuws kampioenschap moeten houden", zei hij opgewekt Bovendien smaakten de organisato ren het genoegen dat de liefhebbers er een aantrekkelijke wedstrijd van maakten. Er was een kopgroep van vier renners en dat dreigt bij deze ca tegorie steeds meer een unicum te worden. Door de snelle parkoersen valt het nietmee om weg te komen. Bijzonder vaak lopen liefhebberswedstrijden dan ook uit op massasprint. In Kat- tendijke was dat niet het geval. Al zeer vroeg ontstond er een kopgroep van zes renners, die op de Katten- dijksedijk de wind het beste trot seerden. Rien van Brussel, Piet Heyster. Jo- han Lepoeter (altijd zeer actief in de wedstrijden voor liefhebbers). Henk van den Oever. Ad van der Ploeg en Ko Tolhoek gingen aan de haal. Het feit dat er bij die kopgroep drie Zeeuwen waren, is niet,zo verwonder lijk. Als geen ander beseften zij dat er in waaiers gereden zou moeten wor den, en dat is nu eenmaal safer in een groep van zes dan in een groot pelo ton. Toch gaven de achtervolgers de stnjd niet op. Erwerd bijzonder hard gefietst en de zes renners werden te ruggepakt. waarna er onmiddellijk een sterke kopgroep van vier renners ontstond, bestaande uit Ger Plieger, Bert Steenbakker. Wim Wielhouwer en Theo Zwanenburg. Zij bleven bui ten schot ondanks pogingen uit de achterhoede om het gat te dichten. Plieger won de eindsprint voor Steenbakker. Wielhouwer en Zwa nenburg. Van den Oever won vervol gens de sprint van Ko de Vrieze met wie hij samen was ontsnapt en Zuid- erwijk was de snelste van het peloton voor Johan Lepoeter. Lou de Jager en Willy de Feber. De uitslag luidt: 1 Ger Plieger. Ameide: 2 Bert Steenbakker. Heinkenszand; 3 Wim Wielhouwer. Sommelsdijk. 4 Theo Zwa nenburg, Zwijndrecht; 5 Henk van den Oever, Wassenaar; 6 Ko de Vrieze. Goes; 7 Piet Zuyderwijk, Schagen; 8 Johan Lepoe ter, Oost-Souburg; 9 Lou de Jager, Bieze- linge; 10 WiUy de Feber, Sluiskil; II Bart Jansen, Bleiswljk; 12 Ko Tolhoek, Yerse- ke. 13 Piet Heyster, Etten-Leur; 14 Ad van der Ploeg, Kwadendamme; 15 Ad Schoon, Werkendam. Ger Plieger zegevierend over de streep m Kattendijke. Foto PZC). Na een klacht van vele Amerikaanse atleten over slechte medische begelei ding op de Olympische Spelen, is in New- York een speciale medische dienst in het leven geroepen voor sportbegelei- ding. Dit medisch team staat onder su pervisie van het Amerikaanse Olympi sche Comité. HOEK - Tijdens de kampioenschaps wedstrijden voor Zeeuwse pony clubs in de Braakman is de ponyclub De Klep pertjes uit Axel voor de tiende maal kampioen van Zeeland geworden. De diverse prestaties werden gehonoreerd met 991 punten. Dat dit kampioenschap met veel ver toon gewonnen werd, mag wel blijken uit het feit dat de op de tweede plaats eindigende ponyclub De Gouwe Rijers van Walcheren slechts 830 punten be haalde, een verschil van 161 punten. In de dressuurproef voor achttallen be haalden de Kleppertjes 145,5 punt. De drie individuele dressuurproeven van de Axelse ruiters werden als volgt ge waardeerd Tresemieke Picavet met Killy 145.5 punt. Ingrid de Feyter met Shadow 136 punt; en Ammeniek Pica- vet met Emynent 136,5 punten. Het in dividuele springen bij de Kleppertjes was toevertrouwd aan Annemiek en Tresemieke Picavet met als derde Jan Dieleman met Max Een van de drie had een pechfoutje en gooide een balk af. de beide anderen kwamen echter fouloos rond Dit fouloos rondkomen was een prestatie op zichzelf, daar van de 45 combinaties in de klasse L er slechts 6 foutloos rondkwamen, terwnl van de 6 deelnemers aan klasse M-Z er slechts een zondr fouten de eindstreep haalde Toch haf parcoursbouwer G. Baas uit Nieuwland een fair parcours gebouwd. De bodem was echter aan de zware kant en daar hadden veel pony's het nogal moeilijk mee. Toch hadden de organisa toren alle aandacht aan deze bodem be steed en er was niet minder dan 600.000 liter water overgespoten, zodat het ter rein van een ware zandwoestijn in een redelijk berijdbaar concoursterrein was omgetoverd De springconcoursen wcr- denafgewisseld met een rubriek 'be- stgaande rijpony'. welke goede tot zeer goede verrichtingen liet zien en waar de prijzen als volgt werden verdeeld: 1 Jaap Joosse met Amorette. 2 Trese mieke Picavet met Killy. 3 Lieveke Gos- sens met El Tigre en 4 Han Wattel met Tarzan De rubriek klavertje drie had ook een goede bezetting en werd gewonnen door een drietal Kleppertjes: Morion Bosch met HazardResie Kosters met Ashurst Tora en Roland Murre mei Carmen. Op de tweede plaatsen eindigde een drietal van de Gouwe Rijers en op de derde op nieuw De Kleppertjes. Hetconcours, dat uitblonk dooreen per fecte organisatie en een voortreffelijke rekenkamer, werd beslaten meteen pa rade onder commando van Eric van 't Westemde. die klonk aid een klok. Na het Wilhelmus werd deze parade geïn specteerd door de heer H. Kooistra, na mens de Zeeuwse provinciale bond, we thouder drs A. J. Rekveld van Temeu- zen en de heer A. A. Dourleyn, beheerder van de Braakman. Tijdens de parade was een beker uitge loofd voor het best paraderende achttal. Deze werd veroverd door de ponyclub 'Walcheren', terwijl de prijs voor de meest ongelukkige amazone naar Ad- rienne Luteyn. van de organiserende club 'De Haringruiters' ging. Ze brak met pinkstem haar arm en werd daar door een heel seizoen uitgeschakeld. De belangrijkste uitslagen luiden; KAMPIOENSCHAP' 1 Kleppertjes, 991 punt, instructeur mevrouw J. T A. de Feyter, 2 Gouw Rijers, 230 punt, instructeur de heer J. Vader, 3 Haringruiters. 764 punt. instructeur J. van 't Wesleinde: Achttallen. 1 Kleppertjes, 145,5 punt, 2 Gouwe Rijers, 1222 punt; 3 Gouwe Rijers (2), 121,25 punt, 4 Kleppertjes (2i 118,25 punt Viertallen- 1 Schouwse Rui ters, 122,5 punt, 2 Gouwe Rijers, 122 pnt. 3 Westelijk Schouwen. 121.5 punt Dressuur klasse M-2: 1 Ingnt de Feuter met Shadow van de Kleppertjes, 129,5 punt; 2 Annemieke Picavet met Emynent, de Kleppertjes 124.5 punt; 3 Jaap Joosse met Amorette, Gouwe Rijers 122 punt. Op een aantal andere persoonlijke uitslagen komen we nog nader terug. MADRID (ANP)- De Spaanse ploeg van KAS, die dinsdag te Deurne start in de Proftour door Nederland, telt behalve vijf voorlopig geselecteerden voor het wereldkampioenschap ook dc winnaar van de Ronde van Spanje José Pesar^ rondona. De vijf geselecteerden zijn Jose Nazabal, Domingo Pcrrurena, Vincente Opez Carril. Enrique Martinez-Heredla en Antonio Menendez. De ploeg wordt ge completeerd door Oüva en PujoL VARESE (ANP) - Francesco Moser heeft zaetdag dc Omloop van dc Drie Valleien in de buurt van Varese ge- Moser won deze voorlaaste Italiaanse Italiaanse selectiewedstrijd voor het wereldkampioenschap in de sprint van Roger de Vlaeminek en Glambattista Baronchelli. Eddy Merckx werd zesde. Moser reed de 250 km in 6 uur 3 minuteD en 50 seconden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 12