Ford en Dole beginnen strijd voor stoel in Witte Huis Geen groter energieverspilling te bedenken dan per kabinetsperiode ander energiebeleid GROENEVELT EN DE 'MOORD' OP DE AARDAPPELEN OORLOG IN LIBANON KOST SYRIË KAPITALEN Collectieve Israel Actie Amsterdam Postgiro 777777 ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1976 Arie Groenevelt speelt voor Sherlock Holmes. De voorzitter en zijn industriebond hebben speurderswerk verricht. Voorzien van vergrootglas en andere politieattributen zijn ze gaan snuffelen en gaan speuren. En zowaar, de heren vonden iets verdachts. Iets verdachts? Jawel, een aardappel in zijn bloeiende jeugd van het leven beroofd. Door wie? Door de boer natuurlijk, die belust op monsterwinsten zijn piepers de grond uitgraait op een tijdstip dat de onschuldige knol nog niet eens tot een puber geworden is. Dat is moord, of niet soms? Dat is moord via de aardappel op de consu ment. En met veel tam-tam en grote publiciteit werd het nieuwste moordverhaal breed uit de doeken gedaan aan het ontstelde Ne derlandse volk. De Industriebond is op het oorlogspad al moord en doodslag roepend. Verbalen over moord spreken altijd geweldig aan. Ze prikkelen de sensatiegevoelens. De meeste moordenaars worden ontmaskerd door politie en detectives. Door echte vakmensen dus. Groenevelt en zijn bond zijn vakbondsmensen. Die woorden lijken een beetje op elkaar. Wellicht was de verleiding daardoor te groot om ook eens op het criminele pad te gaan. Enfin we weten allen het resultaat: de nieuwe politiemacht heeft een moord aan het licht gebracht en zet de boer. de aardappel teler als moordenaar in het beklaagdenbankje. De bewijsvoering van de vak bondsspeurders is simpel en klaar De moordzuchtige boeren die nu en masse de jonge aardappels de grond uithalen, rooien twee maanden te vroeg. Daardoor komt de opbrengst 20 ton te laag te liggen. Resultaat: de prijzer vliegen onnodig omhoog en de consument is het slachtoffer. W,e f ie is er de dupe van dit moordverhaal? De consument die verkeerd wordt voorgelicht en de boer die hierdoor onnodig in een ongunstig daglicht wordt ge steld De feiten liggen wat anders dan onze speurders denken of willen laten denken. D'r zijn dit jaar in Nederland en daarbuiten vrij veel aardappels gepoot. Dat is begrijpelijk omdat de hoge prijzen van vorig jaar als een aardig lokkertje fungeer den. We hebben met z'n allen ondervonden hoe droog en hoe warm het was en blijft Een ieder die enig oog voor de natuur heeft weet wat dit betekent. De gewassen kunnen door vochtgebrek en door overdadige hitte niet groeien en produceren zoals normaal. Dit geldt zeer zeker voor de aardappel die gesteld is op een gematigd klimaat met genoeg regen in zijn groeiperiode. De regenval is erg wisselend geweest van gebied tot gebiedAls we ons tot Nederland beperken betekent dit een mindere opbrengst dan normaal over het hele land maar met grote verschillen. Zo zitten de Usselmeerpolders wat minder slecht dan het Zuidwesten en de zandgronden. Maar ook binnen één streek zijn nog grote verschillen. De goede gronden in het Zuidwes ten die nog wat regen meekregen, kunnen wellicht rekenen op een halve tot twee derde oogst (normale oogst is één). De droogte-gevoelige gronden die overal in Zeeland verspreid voorkomen <b.v. West-Zuid-Beveland) moeten rekenen op één-derde tot één-vierde van de normale oogst opbrengst Dat is de reéle situatie en dat staat haaks op de beweringen van de vakbonds-speurders die naar hun zeg gen een goede aardappeloogst verwaeh- N„ POLITIEKE ARENA IN V.S. WACHT 'RUWE WORSTELING' KANSAS CITY - President Gerald R. Ford en senator Ro bert Dole van Kansas hebben donderdagavond een ogen schijnlijk triomfantelijk einde gebreid aan de republikeinse nationale conventie. Hun re devoeringen. hoewel aller minst verrassend naar inhoud of opvatting, hebben de ope ning gemarkeerd van de eige lijke verkiezingsstrijd, die na amper drie maanden op 2 no vember moet culmineren in de aanwijzing van de man voor wie vier jaar de beste stoel in het Witte Huis gereed zal staan: de president van de VS, in talloze opzichten de mach tigste man ter wereld. President Ford en zijn nogal verras sende keuze als tweede man, Robert Dole. hebben de toon gezet voor een verkiezingsstrijd, die tot een tamelijk ruwe worsteling in de Amerikaanse politieke arena kan uitgroeien. Hun vrij behoedzame start maakte duide lijk dat de republikeinen zich in alle reerste instantie zullen richten op het door democraten beheerste Congres, tegen de achtergrond van de algemene opvatting dat het land moet worden bevrijd van een overmaat aan rege ringsinvloed opdat via de vrije onder neming kan worden verder gebouwd aan meer welvaart: zonder overheid sprogramma's van betekenis. Eigenlijk voor het eerst heeft Ford tij dens zijn optreden in de arena, die hij nog slechts op de televisie had gezien, zich gepresenteerd als de president van het land, die prat gaat op hetgeen hij heeft bereikt. En voor wat hij niet heeft bereikt kreeg het democratisch Congres de schuld. Merkwaardig genoeg gelijken veel van dc republikeinse klachten omtrent de huidige situatie in de Verenigde Sta ten als twee druppels water op de re denen waarom de democraten ingrij pende wijzigingen in het systeem tot stand willen brengen Er is evenwel een groot verschil volgens Ford is Amerika er eigenlijk beier aan toe dan ooit en hebben er nimmer betere ban den bestaan met West-Europa en Ja pan In strijd met de teksten die Reagan- aanhangers hebben weten toe t:e voe gen aan het republikeinse partijpro gramma (dat een slechts zeer onderge schikte politieke betekenis heeft in de gebeurtenissen die zich in de komende maanden gaan voltrekken» verde digde Ford met zoveel woorden de ontspanmngspolitiek ten opzichte van het oostblok. gebaseerd op een sterk Amerika, dat hij betitelde als .,de van zelfvertrouwen doortrokken leider van de vrije wereld Hoewel zojuist enkele Amerikaanse officieren op de grens van Noord- en Zuid-Korea met bijlen zijn doodgeslagen stelde hij vast dat Amerika op voet van vrede ver keert met alle naties en streeft naar vrede voor alle landen ..Geen enkele Amerikaan is op voet van oorlog er gens op deze aarde vanavond" Enfin, verkiezingsretoriek heeft zijn onmiskenbare betrekkelijkheden en het heeft zodoende weinig zin om alle verklaringen op een goudschaaltje te wegen. De president maakte intussen omtrent zichzelf wel een schitterend rapport op vooruitgang in plaats van loze verklaringen, aanwijsbare feiten in plaats van een glimlach, prestatie in plaats van beloften Zoals de democraten beloofde hij een budgettair evenwicht (tegen 1978). een goede landbouwpolitiek, verbetering van de sociale zekerheidssystemen en de gezondheidszorg Dit alles gevat in een geloofwaardige campagne. Die hij zei te zullen winnen. Dole. die eerst sprak, beklemtoonde dat de harde strijd tussen Ford en Reagan de republikeinse partij niet verdeeld heeft achtergelaten. Er is enige reden om dat te betwijfelen. Met luiderstemme en een langdurige de monstratie trachtten Reagans aan hangers hem op het spreekgestoelte te krijgen. Officieel heette het dat hij zelf niet wilde. Maar het was toen allang geen geheim meer dat president Ford en zijn staf er in eerste aanleg al be zwaar tegen hadden, uit vrees voor een pro-Reagan-demonstratie die de aan dacht te zeer van de gekozenen zou afleiden. President Ford vroeg hem tenslotte persoonlijk, toen alles voorbij was. en kele woorden te spreken. Reagan (ADVERTENTIE) 1u de moord zelve. 'De boeren rooien in groten getale momenteel hun onvol doend volgroeide aardappels om zodoende de prijs op te jagen voor de consument. Door dit rooien komt de opbrengst per ha twintig ton lager te liggen'. Aldus de moord beschuldiging. Je zou boos worden over deze aantijging als het niet zo'n belachelijke was. Er worden natuurlijk momenteel wat aardappeld gerooid. Dat gebeurt ieder jaar als de voorraden van vorig jaar zijn opgeruimd en de oogst van het komende jaar nog niet helemaal beschikbaar is. De consument wil in juli en augustus immers ook graag aardappelen eten. Vandaar dat er altijd wat contracten van de handel met de boeren zijn om te voorzien in die leemte. Dat is heel wat anders dan het op grote schaal rooien met woeker-oogmerk. Iedere weggebruiker die zijn ogen de kost geeft kan trouwens onmiddellijk beamen dat de aardappelvelden er ongerooid bij liggen. Ongerooid maar ook berooid. Berooid in de betekenis van miezerig, ellendig, haveloos. Een goede aardappeloogst verwacht-5 Mijne heren vakbondsspeurders, sper uw ogen eens open en u zult zien dat op veel percelen de piepers staan te sterven heel langzaam staan dood te gaan van de dorst. O woel anders eens met uw blote handen wat jonge i0aardappels uit de grond. U zult dan een schamel geheel zien, kleine scharminkelige knolletjes met lange wortels. Die wortels noemen de deskundigen doorwas. Het betekent een niet zo best produkt. met kans op blauwgevoeligheid. glazigheid en slechte houdbaarheid. Die knollen moeten we nog twee maanden in de grond laten zitten en dan leveren ze een opbrengst van twintig ton meer? Als dat sprookje eens waar kon zijn. werd iedere aardappelteler uit dankbaarheid meteen vakbondslid. Nog twee maanden wachten met rooien? Afgezien van fabel van de hogere opbrengst onder de huidige omstan digheden betekent dit een rooi-aanvang per medio oktober. Dat is ons inziens de goden verzoeken en het risico van niet kunnen oogsten door weersomstandigheden vele malen volstrekt onnodig vergroten. De boer zou nu massaal rooien, terwijl de verwachtigen zijn. dat door de schaarste de aardappels (weer) een heel seizoen duur zullen blijven-5 Kóm, kom heren amateurs speurders, u overschat de domheid van de boeren. Met een goede prijs voor ogen wacht een teler heus wel op het meest gunstige tijdstip om zoveel mogelijk van zijn produkt uit de grond te halen - zo kan hij de schade beperkt houden. Zou de Industriebond van het N.V.V. heus denken dat het publiek in hun bewijs voering- tippelt? We hebben het idee van niet. Het is al te doorzichtig. Zouden de heren soms soms op zoek zijn naar een nieuwe Zwarte Piet nu ze van de regering Den Uyl en van PvdA de kous op de kop gekregen hebben inzake de loonmaatregelen? Moeten daarom de boeren dan maar op het kapitalistisch blok geofferd worden? Is hier sprake van moord door boeren of van poging tot moord op boeren? MR. G. W. SMALLEGANGE. kwam Voor een zeer korte redevoer ing die hij met opmerkelijk meester schap presenteerde Omtrent wat de mensen over honderd jaar zouden denken van de mensen nu. naar aan leiding van het lelt dat hem was ge vraagd een tekst te schrijven die bij Amerika s driehonderdste verjaardag zou worden onthuld. In die paar minuten toonde Reagan aan waarom zijn campagne zo ver heeft kunnen reiken. Niet omdat hij zulke enorme politieke kwaliteiten be zit. maar omdat hij de gave heeft men sen te boeien met zijn talent Die korte toespraak oogstte tranen. En de erkenning dat bij hem vergele ken de republikeinse kandidaten voor november beginners zijn Het was waarschijnlijk Reagans beste voor stelling Die Ford moet hebben ach tergelaten met de vraag waarom hij zelf er onveranderlijk in slaagt met de klemtonen zo ergerlijk in de war te komen De republikeinse partijconventie is voorbij. De partij gaat de strijd in met een naar het lijkt nietzeer overtuigend duo. Ford: een honorabele man, maar niet zeer aanstekelijk Dole- een onbe kende. die niet genoeg tijd lijkt te heb ben om zich nog totnationale status te verheffen. Ronald Reagan. de man van wie men moet aannemen dat hij tegen de de mocraten Carter en Mondale aanmer kelijk effectiever tewerk had kunnen gaan. wordt teruggestuurd naar zijn ranch. Hy huilde donderdagmiddag toen hij een groep hem toegedane jon geren ging toespreken. En zijn vrouw D AM ASCUS - In het blauwgeschilderde dorpje Maaloela, hoog boven de autoweg van Damascus naar Homs hebben een stuk of twaalf Libanese families hun toevlucht gevonden. De Libanese priester, die al lang voor de oorlog ziin land verscheurde naar Syrië kwam, leest er in het kerkje met de prachtige middel eeuwse muurschilderingen en achttiende eeuwse ikonen nog de mis in het Aramees, de taal die Jezus sprak. Hij offreert de be zoekers een glaasje zelfgemaakte, volle. wijn. Om de kas wat te spekken verkoopt hij bidprentjes uit Italië. Deze Libanese vluchtelingen hebben onderdak gekregen in het klooster van Maaloela, anderen moeten het doen met tentenkampen bij Homs en leven daar onder dezelfde omstan digheden als de Palestijnen aan het begin van hun exodus uit Israël. De Libanezen-met-geld hebben het in Syrië wat comfortabeler. Zij hebben de grote hotels bezet. Zelfs de nog in aan bouw zijnde gedeelten van de hotels worden verhuurd, tegen dezelfde prijs als een geheel ingerichte kamer. De oorlog in Libanon (tussen christenen en moslims, tussen christenen en Pa lestijnen en tussen Syrië en de Pales tijnen) heeft 1.1 miljoen mensen Syrië ingedreven. Een half miljoen is in het bezit van een Libanees paspoort. De andere helft van het miljoen zijn Sy- riërs. die in Libanon als arbeiders en zakenlieden werkten. Volgens Syri sche opgave zijn er ook nog eens 100.000 Palestijnen Libanon uitge vlucht. Deze plotselinge vermeerdering van het bevolkingsaantal heeft natuurlijk zijn invloed op de Syrische economie. De prijzen van huizen zijn bijvoor beeld zo hoog geworden, dat een ge wone Syrische werknemer ze eigenlijk niet meer kan betalen. En dan is er het verlies van de buitenlandse valuta die de Syrische arbeiders in betere tijden naar huis zonden. Maar nu zitten ze weer thuis, en hebben geen werk. De oorlog in Libanon, waar Syrië tot zijn nek toe inzit, kost het land han denvol geld: het verlies van de aan- voerwegen via de Libanese havens en het onderhoud van de 20.000 man troepen in Libanon. De Je economische gevolgen van de oorlog beginnen zich langzaam af te tekenen, maar de morele en ideologi sche gevolgen van het Syrische in grijpen in het buurland Libanon laten zich op dit ogenblik veel moeilijker controleren. In de vroege zomer zijn er wat berichten uit Damascus ge weest dat een paar honderd tegen standers van het Syrische optreden tegen de Palestijnen en hun islamiti sche bondgenoten in Libanon in de gevangenis zijn gegooid. Er was ook sprake van militairen die weigerden naar Libanon te gaan en die met harde hand aan het verstand werd gebracht dat Hafez-el-Assad (uit het Arabisch vertaald heet hij gewoon de heer De Leeuw, zoals de Egyptische president gewoon de heer De Heer is), president van Syrië, vond dat ze wel tegen hun vroegere kameraden de Palestijnen moesten vechten. Verder zijn een stuk of wat piloten met hun Migs naar het andere buurland Irak, waarmee Syrië ook overhoop ligt, gevlucht. Dat was zo'n week of zes geleden. In middels heeft een groot deel van de wereld via de moderne communica tiemiddelen het bloedbad van het Pa lestijnse kamp Tel al-Zaatar, waar Sy rië een groot aandeel in had, kunnen aanschouwen. Alleen de Syriërs zelf niet. Die wordt nog steeds verteld dat hun leger de rust en orde in Libanon aan het herstellen is. De Syrische media hebben het drama van Tel al-Zaatar zeven weken lang verzwegen. Maar dat wil niet zeggen dat de Syriërs van niks weten: solda ten komen met verlof naar huis en ver tellen daar wel eens wat er werkelijk in Libanon gebeurt en bovendien kun nen in Syrië vele buitenlandse radio stations ontvangen worden, onder meer de Israëlische met zijn uitzen dingen in het Arabisch. Hafez al Assad. Dal weinig berichten over oppo sitie in Syrië tegen de interventie in Libanon is, wil nog niet zeggen dat die oppositie er niet is. Er kan eerder uit worden opgemaakt dat de eerste po gingen tot desertie (hierboven al ge noemd) meteen al hard de kop zijn in gedrukt. Voor het ogenblik heeft As sad zijn land stevig onder controle. Syrië heeft goed werkende inlichtin gendiensten en slecht georganiseerde politieke oppositiepartijen (die over igens verboden zijn). Ook aan de uni versiteiten - onder de radicale en pro-Palestijnse studenten, is het tot anti-regeringsdemonstraties geko men, maar ook die zijn gesmoord. Omdat er in Syrië niet één gediscipli neerd georganiseerde partij van bur gers bestaat, die Assad zou kunnen wippen, kan alleen vanuit het leger gevaar voor het regime komen. Maar het leger is naar drie fronten gezonden: Libanon, de Golan en de Iraakse grens, waardoor de mogelijkheid van een coup verkleind is. Aan de andere kant kan Assad ook re kenen op sympathie, vooral onder de bourgeoisie die wel is gevaren bij zijn regime en het prachtig vindt dat hij die donderjagende Palestijnen een kopje kleiner maakt. Deze bevolkingsgroep heeft het ook niet erg op met de pro gressiviteit van de Libanese bondge noten van de Palestijnen en denken dat als „links" het in Libanon wint, het vuur ook naar Syrië zal overslaan. N^a een periode van stilte, studie en poli tieke bezinning is deze week weer eens op twee plaatsen aandacht gevraagd voor Ne derlands energievoorziening in de toekomst. In Den Haag deed dat de Landelijke Stuur groep Energie Onderzoek (LSEO), adviesor gaan van minister Trip van wetenschapsbe leid, met de publicatie van haar tweede tus sentijdse rapport over de richting die we met onze energiepolitiek nog kunnen opgaan en wat van een bepaalde keus de gevolgen zijn. In Middelburg stelde directeur ïr M. D. Dale bout van de NV PZEM m het jaarverslag voer 1975 kritische vragen over de voorgestelde koers van de regering in de energievoorzie ning In beide gevallen blijft de problematiek cirkelen rond de tot nu toe onbeantwoorde politieke vraag of en in welke omvang Neder land moet verder gaan met de invoering van kernenergie. Uitstel van de beslissing over de bouw van (drie) nieuwe kerncentrales en de weten schap dat mogelijkheden van zogenaamde 'alternatieve energiebronnen' zoals aard warmte, wind- en zonne-energie pas in de volgende eeuw een rol van betekenis zouden kunnen gaan spelen, lieten niet veel andere deuren open dan die naar de nog grotere im port van olie. gas en steenkoooL Vooral nu steeds duidelijker wordt dat onze eigen grote gasbel in Slochteren (Gr) ook met oneindig kan blijven leveren Maar wat. betekent het nu wanneer we onze Nederlandse energie voorziening voor de komende 25 jaar moeten veilig stellen met toenemende invoer uit het buitenland van olie.(aard)gas en steenkool? Waar moeten we met onze techniek en bij de bescherming van ons milieu rekening mee houden wanneer we ons steeds afhankelijker maken van olie en steenkool? Het is de ver dienste van de LSEO-deskundigen dat ze de gevolgen van de verschillende keuzemoge lijkheden grondig hebben doorgerekend en met enige nadruk hebben aangegeven waar de grenzen van de mogelijkheden van deze energiebronnen liggen. Op de persconferen tie in Den Haag werden pogingen onderno men om de voorzitter van de adviesgroep, de Utrechtse hoogleraar prof. dr W. van Gooi tot een uitspraak ie verlokken over de vraag of we nu in Nederland meer kernenergiecentra les nodig hebben, ja of nee Hij waagde zich er niet aan onder verwijzing dat die keus met aan de adviseurs is, maar aan de politici. „Hetgaateronsals adviseurs van de regering om duidelijk te maken wat de consequenties zijn als je het één doet en het ander nalaat. Dat moetje goed weten. En als je die gevol gen weet moet je een beleidsplan maken voor een penode van 10 tot 15 jaar. De uit voering van zo'n plan zou wel eens vijf tot tien miljard gulden kunnen kosten. Watje - als je de consequenties op een nj hebt - niet moet doen is: steeds om nieuw onderzoek vragen als excuus voor het achterwege laten van be leidsmaatregelen". Een vrij duidelijk recept voor regering en parlement, deze opmerking van prof. Van Gooi. In haar tussentijds rapport heeft de stuur groep van energiedeskundigen (uit de wereld van wetenschap en industrie) gekozen voor een toekomstmodel, dat uitgangspunt zou moeten worden voor een nationaal pro gramma voor energie-onderzoek. Bij dat mo del wordt er van uitgegaan dat de groei van het energieverbruik in de komendce 20 tot25 jaar geleidelijk tot nu zal afnemen Gewoon doorgaan met een jaarlijkse groei van het energieverbruik in ons land van 4,5*7<- is vol gens het nu verschenen LSEO-rapport bij een steeds grotere afhankelijkheid van het buitenland (import) nxetmeer te hijsen. Daar noemen ze drie belangrijke redenen voor: 1 het aanbod heeft zijn beperkingen. 2 het mi lieu zou dat me t meer kunnen verdragen en 3 alleen om de ontwikkelingslanden de achter stand te laten 'inhalen' die ze hebben op de geïndustrialiseerde landen moet al op een verzesvoudiging van de produktie wordden gerekend. Vandaar dat Nederland met 'be heerst beleid, verstandige en behoorlijke planning' naar de toekomst van de energie voorziening moet kijken. Als dat gebeurt zal het al moeite genoeg kosten om aan de ontr stane vraag te voldoen. En dan laat ik nog maar even buiten beschouwing dat er onver wachte dingen kunnen gebeuren, waarop de Saoedi-Arabische minister Nazer deze week nog weer eens heeft gezinspeeld: dat zijn land de olieproduktie zou willen verminderen. De club van prof. Van Gooi heeft globaal opge- nader bekeken somd welke knelpunten moeten worden ontward om te voorkomen dat Nederland met zijn energiepatroon met in penibele om standigheden verzeild raakt. Gaan we meer steenkool gebruiken (van 1980 af een stijging van 10% per j aar) dan zullen er aan transport, opslag en apparatuur veel zwaardere eisen moeten worden gesteld dan vroeger gebeur de. Het terug-naar-de-steenkool zal een grote krachtsinspanning vergen, vooral als wordt bedacht dat het tegen het jaar 2000 zal gaan om een hoeveelheid van 32 miljoen ton per jaar. En bij die prognose wordt er dan reke ning mee gehouden dat na 1985 ook de toe passing van kernenergie belangrijk wordt. W aar men in de energiewereld langzamer hand de grootste behoefte aan heeft is: duide lijkheid. Pas als die er is dan kan er ook ge richt worden gewerkt. Aan besparing van energie door betere isolatie van wonin gen, door verbetering van (huishoudelijke) verbrandingsinstallaties, door meer op brengst uit het nationale transport te halen, door de zogenaamde 'afvalwarmte' van elek triciteitscentrales te benutten. Bij meer dui delijkheid kan ook het onderzoek in de ener giesector over de hele linie (van bron lol eindverbruik, zoals dat in vaktermen heet) worden gestroomlijnd. Hoe weinig overzicht men eigenlijk op het geheel van het vraag stuk had is sinds het optreden van de ener giestuurgroep in maart 1974 wel gebleken. De deskundigheid was te veel gespreid, te veel afgestemd ook op bepaalde deelgebieden zoals die van kernenergie en olie. Behalve voor de beleidscentra en de wetenschappe lijke energiedeskundigheid is die duidelijk heid ook van het grootste belang voor het produktieveld. De PZEM-directeur heeft daar deze week in het jaarverslag 1975 te recht de nadruk op gelegd toen hij stelde dat de keuze van een brandstofsoort voor elek triciteitscentrale (gas. olie, kolen of uranium) een keuze voor 25 jaar is die van de levens duur van een centrale. Ook al omdat - zoals bij de aanbieding van het LSEO-rapport werd opgemerkt - 'iedere vorm van energievoorziening zijn eigen el lende heeft' is een doorzichtig beleid nodig van waaruit over een breed front de zaken grondig kunnen worden aangepakt. De stuurgroep heeft de regering intussen in de belangrijkste conclussies van het rapport al een eind 'mee' gekregen. Bepaald vroeg is het niet In het rapport wordt meer dan eens vastgesteld dat er haast is geboden met een totaalvisie op de energietoekomst van Ne derland. dat er snel veel geld op tafel zal moeten komen om uitgangspunten om te zetten in maatregelen, dat de hele verwarde advieswereld in het energiewezen snel tot een betere samenwerking zal moeten komen en dat - misschien wel de allerbelangrijkste conclusie - het uit moet zijn met de gewoonte om het energiebeleid per kabinetsperiode te veranderen. Groter energieverspilling is na melijk niet te bedenken. KEES VAN DER MAAS Nancv huilde ook. En 's avonds schoot hem wederom een brok in de keel Wam de Amerikaanse politiek is aan merkelijk genadelozer dan de vorm van democratie die bij ons wordt uit geoefend Rest een observatie alle kandidaten die zich voor presidentschap en vice- presidentschap van.de Verenigde Sta ten hebben aangediend en die elkaar thans te lijf gaan. zeggen met de hulp van God te kunnen winnen. Dus God is de laatste ..uncommitted delegate". En. nu de republikeinse partij hartver scheurend bezig is met het registreren van zijn partijhumor, is aan de pers een officieel communiqué verstrekt, met de mededeling dat in het te publi ceren boekje 24 pagina's aan Fords humor zijn gewijd. Naar ruwe schat- 'ling moet dat boek daarom meer pa gina's hebben dan de bijbel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4